Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Z. K. H. de Prins ontving nog een geschenk van het jachtdepartement, bestaande uit eenige her tengeweien de intendance gaf een .bloemge- schenk. Ds. Knotnerus zal Maandagochtend de godsdienst oefening in de hofkapel leiden. Woensdag werd een klein diner gegeven, van wege de stille week later zal een groot diner worden gegeven. H. M. de Koningin-Moeder is gistermiddag per Staatsspoor uit het Loo in de Residentie teruggekeerd. De trein, die ten ongeveer half vijf moest aan komen, arriveerde met ruim een kwartier ver traging. H. M. werd ontvangen door jhr. De Ranitz, grootmeester van Haar huis. Aan de Auto wordt meegedeeld, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden het beschermheer schap over de dezen zomer te Scheveningen te houden automobiel-feesten heeft aanvaard. De nieuwe minister van Buitenl. Zaken. De nieuwbenoemde minister van Buitenl. Zaken, jhr. mr. Van Weede, is gister-avond per Staats spoor van 8.25 in de Residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het »Hótel des Indes" De verkiezing voor de Tweede Kamer. De minister van Binnenlandsche Zaken, over wegende, dat op Dinsdag 6 Juni e. k. de perio dieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaats heeftgelet op art. 131, tweede en derde lid, art. 133, eerste lid, en art. 134, derde lid, der Kieswetheeft goedge vonden te bepalen dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkie zing de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juni e k. en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 28 Juni d.a.v. (Staatse.) Provinciale wet. Thans is ook door Gedeputeerde Staten van Gelderland tot de Tweede Kamer het verzoek ge richt, de in ontwerp gereed liggende herzie ning der provinciale wet nog in deze zitting tot stand te brengen. Prov. Bond van B. K. Kiesver. in Zuid-Holland. De Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland houdt zijne algemeene jaarvergadering op Zondag 30 dezer te :s-Gravenhage. De agenda vermeldt o. m. Behandeling ontwerp-advies De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereenigin gen in Zuid-Holland overwegende dat de regeering, zoowel wegens de door haar beleden beginselen als wegens hare houding in zake wetgeving en bestuur, recht heeft op den steun der partijen van de rechterzijde overwegende, dat tegenover de aaneensluiting van de groepen der linkerzijde, eene krachtige coalitie der Christelijke partijen gebiedend nood zakelijk is, teneinde bij de algemeene verkiezingen eene gewenschte meerderheid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te behouden adviseert den aangesloten kiesvereenigingen het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen der rechterzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat overal bij eerste stemming een ge meenschappelijk candidaat worde gesteld. Door de R. K. Kiesvereening te Leiden wordt hierop het volgende amendement voorgesteld tus schen »dat" en »overal" in te voegen 1". nergens tegenover een aftredend lid der rechterzijde een candidaat gesteld worde en 2°. «overigens". Ongelukken. Een dochtertje van den watermolenaar Van Hofwegen te Elshout, gemeente Nieuw-Lekkerland, is door een wiek van den molen getroffen en een eind weggeslingerd. Het kind was oogenblikkelijk dood. Financieels verhouding van gemeente-bedrijven. B. en W. hebben aan den gemeenteraad aan geboden een verordening, regelende de financi- eele verhouding van de Gemeente-gasfabriek en de Gemeente-drinkwaterleiding tot de Gemeente. In hun memorie van toelichting zeggen B. en W. i I „Het betreft hier enkel de financieele verhou ding van de Gemeente tot de door haar geëx ploiteerde koopmansbedrijven. Het was alleen noodig deze te regelen voor de gasfabriek en de drinkwaterleiding; (voor andere bedrijven als het pakhuis „de Nederlanden" zou de regeling niet passen. i Ook het ontwerp met rapport van de Finan cieele Commissie van 18 September 1901, dat tot de regeling den stoot heeft gegeven, en waar van een dankbaar gebruik is gemaakt, beperkte zich tot deze ondernemingen. Zooals men zal zien, betreft het voornamelijk de regeling met betrekking tot de winst en het geen daaruit voortvloeit. Dat er winst wordt gemaakt op hetgeen wordt g produceerd, is alleszins natuurlijk en gerecht vaardigd. Gaat de Gemeente koopmansbedrijven exploi- teeren dan moet zij ook zuiver te werk gaan en moet izij zich tot doel stellen te handelen, zooals een goede exploitant zou handelen. Winst dan in bestanddeel van elke productie onder min of meer gunstige omstandigheden, zij vloeit onmiddellijk voort uit den prijs van een artikel in verband met productie onder min of meer gunstige omstandigheden. De Gemeente be hoort niet de economische factoren op zij te zetten en een wanverhouding te scheppen tus schen de verschillende voorwerpen van verbruik, waarvan de prijzen alle door economische fac toren worden bepaald. De Gemeente behoort de prijs van hare artikelen te stellen zooals een alleszins behoorlijk exploitant die zou aannemen. De gemaakte winst komt ten goede aan de ge- heele gemeente en niet alleen aan de verbrui kers van' biet artikel. Zou men de zaait met coöperatie willen vergelijken, dan worde opge merkt dat men hier niet te doen heeft met een groep verbruikers, die hun eigen waar produ ceren, maar met een lichaam dat een veel wij dere gemeenschap dan die van verbruikers van artikelen omvat, dat bedrijven gaat exploiteeren. Zeker is het dan van groot belang, als de Ge inden te de winst niet onder de verbruikers naarmate van hun verbruik verdeelt, wat zij er dan wel jmee zal doen. Vóór er van uitkeering sprake kan zijn is het de vraag, wat als winst is aan te merken. Waar in de ondernemingen een aanzienlijk kapitaal is gestoken, moet tegenover de waardevermindering daarvan, behoorlijk worden afgeschreven. Dit ver zekert de verordening. i Na afschrijving blijft de zuivere winst over. De vraag is nu, wat met die winst zal ge schieden. Dat zij aan de Gemeentekas wordt uitge keerd, spreekt van zelf. Doch dan blijft de groote vraag, waarvoor die bate zal worden be steed. Zal men de winst zonder verder om te zien in de Gemeentekas storten, opeten wat men krijgt en haar maken tot een kurk waarop men voor een deel drijft? Dit is zeker niet wenschelijk en bepaald ge vaarlijk en onverantwoordelijk. Zeker willen wij de gemeentehuishouding niet beroofd zien van den steun, dien zij jaarlijks pit de winst ontvangt. Zij zou die niet kunnen missen. Doch wij wen- schen haar aan vaste regelen gebonden te zien, zoodat de gemeentehuishouding weet waar op zij kan rekenen, en zich daarnaar kan re gelen. Het overige behoort bestemd te worden voor den buitengewonen dienst en het eerst komt dan in aanmerking aflossing van schuld. Minder nut werpt de bate dan niet af, daar zij ten goede komt aan hetgeen een van de eerste eischen der gemeentehuishouding is, dat de schuldtoe stand gezond zij. Wij wenschen dan aan de gewone gemeente- huishouding te (verzekeren altijd voor zoover de winst, in verband met een reservefonds, waarin in de vette jaren wordt ter zijde gelegd, om in de magere jaren er ,uit te putten, het toelaat, de winstuitkeeringen die zij in de laatste jaren op haar budget heeft uitgetrokken, bij welke uitkeeringen dat budget dus kon wor den sluitend gemaakt. Wij hebben de uitkee ringen een stijging willen verzekeren, en heb ben gemeend dat als meest praktisch bruikbaren factor de stijging van de bevolking was aan te nemen. Wij merken daarbij op, dat deze stij ging sneller zal gaan dan de toeneming van de winst, daar de aanwas van bevolking in door slag betrekkelijk minderwaardige verbruikers zal leveren. De gemeentehuishouding blijft dus aan de winnende hand. De winst in de laatste jaren op de begrooting gebracht, wordt, na aftrek van rente en aflos sing, derhalve berekend per hoofd van bevol king op 31 December 1904 en dat bedrag wordt over ieder jaar, naar de bevolking aan het eind van dat jaar, bestemd ten bate van de gewone gemeentehuishouding. Hetgeen overblijft wordt dan bestemd tot het terugbrengen van de schuld der Gemeente. Voor deze Gemeente is dit zelfs speciaal nood zakelijk. Uit de gegevens der Gemeenteverslagen be treffende de schulden zijn eenige cijfers getrok ken, die licht werpen over den toestand in dit opzicht in Schiedam en de andere Nederlandsche Gemeenten, die in zielental Schiedam het meest nabij komen. Het blijkt, dat Schiedam wat schuldenlast per hoofd van bevolking aangaat, onder de hoog- sten behoort: Delft f56.94, Deventer f44.80, En schede f 77.55, Schiedam f 73.18, Dordrecht f90.48, Vlaardingen f79.79, Zaandam 50.98. Doch daartegenover maakt Schiedam met de aflossing per hoofd van bevolking een slecht figuur met 10.39, waartegenover Delft f 1.61, De venter f 1.36, Enschede f 1.90, Dordrecht f 1.44, Vlaardingen f 1.52, Zaandam f 1.56. Gaat men dan na welk gedeelte van hare schuld deze Gemeente jaarlijks afdoet, dan bevestigt zich die slechte indruk. De aflossing bedraagt slechts Va procent van het oorspronkelijk bedrag der loopende leeningen. En bij het annuiteitsstel- sel, dat hier is aangenomen, bedraagt, bij een afloop in 40 jaar, de langzamerhand oploopende aflossing in het eerste jaar reeds, bij een 3 o/o leening gelijk een kleine li/2 millioen van, onze schuld is 1.33 °/u en bij een 3i/a °/t> leening gelijk de overige kleine 6 ton van onze schuld is 1.15 o/o. Bij de andere Gemeenten ontmoet men gansch andere percentages, bij Delft ongeveer 2.7 o/0; Deventer 2.4 o/0; Enschede 2 o/0, Dordrecht 1.4 o/o, Vlaardingen 1.7 o/0, Zaandam 21/2 Wel blijkt Schiedam, gerekend naar de In komsten-belasting de opbrengst per hoofd van bevolking van 1 o/0 van het belastbaar inko men de minste draagkracht te hebben. Doch de aflossing van schuld mag niet naar de nering worden gezét. Alleen het op zich ne men van schuldenlast moet zich naar de draag kracht richten. Doch afgescheiden van hetgeen in andere Ge meenten geschiedt, wat is hier het geval? De last is gewenteld op het nageslacht. Nadat in 1895 de leening van I1/2 millioen en in 1902 die van 6 ton werd aangegaan, zal het nage slacht in 1970 nog met een 31/2 maal zoo groote aflossingslast bezwaard zijn, als nu door het tegenwoordig geslacht wordt gedragen n.l. f38000.— tegenover f 11000.— In de meeste provincies is door Gedeputeerde Staten tot regel gesteld dat de uiterste termijn van afloop van een leening de 40 jaar niet te boven mag gaan. Een nieuw geslacht is dan alweer opgetreden, en welke nieuwe behoeften komen in dien tijd al niet weder op! Met dien uitersten termijn voor oogen, moet men rekening houden met den aard der doel einden, waarvoor wordt geleend. Leerzaam zijn dan ook de gemaakte overzich ten Voor de beide bestaande leeningen, die aan wijzen, hoe de schuld over de doeleinden waar voor geleend is, verdeeld is; hoeveel ten laste komt van ieder doel. De doeleinden zijn daarin met -name genoemd, en het jaartal, waarin de uitgave is gedaan, is er bij gevoegd. Ook is vermeld het bedrag dat daarvoor oorspronkelijk werd uitgegeven. Daaruit blijkt, dat onderscheidene doeleinden, waarvoor de, uitgave reeds ettelijke jaren ach ter ons ligt, nog met schuld zijn bezwaard. Ja, dit is het geval met alle doeleinden waarvoor na 1863 is geleend, behoudens de enkele uit zonderingen dat een afzonderlijke leening is aan gegaan, die geheel is afgelost. En over het al gemeen heeft de aflossing Voor die doeleinden geri groote Vorderingen gemaakt, zoodat in ver houding tot de oorspronkelijke bedragen, groote bedragen thans nog op die doeleinden rusten. (Slot volgt.) Het Cagliostr o-theater, voorheen Ernst Basch, uit Hannover, menager Chevalier van Kinsbergen, zal Woensdag 26 April, des avonds 8 uur, in de groote zaal van »Musis Sacrum" alhier een groote kinder- en familie-voorstelling geven. Volgens de verslagen in verschillende dagbladen en verklaringen van autoriteiten heeft de heer van Kinsbergen met zijn goocheltoeren overal het grootste succes gehad. Ook hier ter stede zullen zeker velen van de gelegenheid gebruik maken om met het Cagliostro- theater van den opvolger van den beroemden heer Basch eens kennis te maken. UIT ROTTERDAM. Boeven. Te Rotterdam hebben gister en eergister niet minder dan vijf gerechtelijke huiszoekingen plaats gehad in verband met den diefstal met braak in den groentewinkel van L. C. K., in de Zomerhof straat no. 52, aldaar, Zondag-avond gepleegd. Deze huiszoekingen hebben gister-avond tot de arrestatie geleid van Bas den Lorrenzoeker en van Piet, twee van ouds bekende recidivisten, en eigenlijk genaamd B. S., uit de Arnoldschegang in de Hof straat, en P. v. D., die op een hofje in de War- moeziersstraat woont. Zij beiden verschaften aan Kees den Pil (C. G. G-.) en Zwarten Jan, die J. W. G. W. heet, de noodige inlichtingen om hun slag te kunnen slaan, terwijl zij na het welslagen daarvan in den buit deelden. Deze vier boeven zitten nu met de vrouw van Zwarten Jan achter slot op het politiebureau in de Lange Torenstraat en aan het Hofplein. Thans is ook uitgekomen, dat zij Zondag-avond, na het plegen van den dief stal in genoemden groentewinkel, met hun vieren naar de woning van Zwarten Jan in de Hamel straat zijn gegaandaar is het gestolen geldkistje met geweld geopend en het gestolen geld, ruim f800, verdeeld, waarbij de boeven onderling nog ruzie over de verdeeling kregen. Vervolgens heb ben zij die woning weder verlaten, en zijn langs de Rotte getrokken en daar met een pontje over gevaren, bij welke gelegenheid Zwarte Jan het opengebroken geldkistje in de Rotte wierp. Verder zijn bij de huizoekingen" in de woning van Zwarten Jan gevonden twee zilveren horloges, waarvan de herkomst inog niet bekend is, en in de woning van zijn gehuwde dochter in de Oudaen- straat een lepeldoosje, dat is gebleken afkomstig te zijn van een inbraak bij den slager H., enkele weken geleden eveneens op een Zondag-avond in de Jacob Catsstraat gepleegd bij die gelegenheid zijn bij dien slager toen verschillende gouden sie raden enz. gestolen. Bij die getrouwde dochter in huis is ook gevonden een bierflesch, waarin 700 halve centen verstopt warendit geld is afkomstig van den diefstal in den groentewinkel in de Zomerhofstraat. Men meent in dit viertal de daders te hebben van al de inbraken, die in de laatste weken iedere» Zondag-avond gepleegd zijn in het Noorden der ge' meente. Alle vier blijven zij halsstarrig alle mede plichtigheid aan een dezer diefstallen ontkennen, ondanks de vele aanwijzingen, die zich hoe langer hoe meer tegen hen ophoopen. Te zamen hebben zij al eenige tientallen van jaren tuchthuisstraf ondergaan. De 40 hectoliter aardappelen, in de woning van Kees den Pil op het Roode Zand in beslag geno men en gekocht met het geld van den laatsten diefstal afkomstig, worden door de politie verkocht- Van de in den groentewinkel in de Zomerhof straat gestolen f800 is tot dusverre ongeveer de hebt door de politie terecht gebracht. Noch Bas de Lorrenzoeker, noch Piet hadden eenig bedrag van beteekenis in hun bezit. Een ketting gestolen. Toen de leden der z.g. Sparta-ruïne te Rotterdam Zondag-avond met den trein van 10 u. 22 min. te Dordrecht aan het spoorwegstation aankwamen uit Antwerpen, waar zij hadden deelgenomen aan een voetbalwedstrijd, werden zij minder aangenaam verrast door een inspecteur van politie, die hen uitnoodigde dade lijk uit te stappen en een onderzoek in hun coupé instelde. Er was n.l. uit Rozendaal telegrafisch bericht ontvangen, dat daar een ijzeren afsluitket- ting van het douane-station was ontvreemd, van welk misdrijf die heertjes verdacht werden. De ketting werd echter niet in hun bezit ge vonden, en ook -ontkenden zij alle schuld, zoodat zij, nadat hunne namen waren opgenomen, met een volgenden trein de reis mochten voortzetten- Niettemin moeten er genoegzame bewijzen voor hunne schuld aanwezig zijn om het gerechtelijk onderzoek voort te zetten. Den ketting hebben zij vermoedelijk op de brug over het Hollandsch Diep in het water geworpen, zoodat het hoogst on waarschijnlijk is dat dit voorwerp van overtuiging aan het licht kan worden gebracht. De inbraak in Den H a a g. De gearres teerde inbreker in de woning van een vleesch- houwer in de Zoutmanstraat, heeft thans einde lijk zijn naam aan de politie medegedeeld. Hij heet Hubert Verhoeven en woont te Utrecht. Den naam van zijn medeplichtige heeft hij niet ge noemd, maar de politie moet den tweeden persoon toch reeds op het spoor zijn. Het is bekend ge worden dat beiden personen in Duitschland waren of nog zijn, maar den Zondag geregeld be steedden aan rooftochten. Er moet thans geen twij fel meer aan bestaan dat deze personen de daders zijn van de in den laatsten tijd hier ter stede gepleeg de diefstallen door middel van insluiping. De gearres teerde is een ruim 30 jarig persoon. De v i s s c h e r s h a v e n te Scheveningen. Men verneemt, dat sedert Decemberjeen duizendtal vaartuigen de Scheveningsche visschershaven zijn binnengekomen, daaronder begrepen de kleinere vaartuigen, als garnalenbootjes, schokkers, van welke laatstgenoemden vooral in de laatste weken velen inkwamen. B e 1 0 o n i n g. Uit Nieuwediep wordt gemeld, dat de commandant van Hr. M. stoomschoener Zeehond, kapitein-luitenant ter zee Kuijl, f 500 heeft ontvangen van de reederij van het Nederl. stoomschip lJmuiden, voor de verleende hulp op 3 Sept. 1.1., toen genoemd stoomschip in hulpe- loozen toestand door de Zeehond in de Noordzee drijvende werd aangetroffen. Van bovengenoemd bedrag werden f 300 afgedra gen aan het Marinefonds en f 100 aan het Dufa- fonds, terwijl f 100 bestemd zijn om aan de equi page een feestavond te bereiden. Zuiderzee-expeditie. Door dr. M. C. Dekhuyzen te Utrecht, wordt, met steun 0. a.van verschillende geleerde genootschappen, een Zuider zee-expeditie in de maanden Juli en Augus tus dezes jaars georganiseerd Deze stelt zich ten doel physiologische onderzoekingen bij de visschen van de Zuiderzee te verrichten en faunistische studiën te maken, in verband met het zoutgehalte dier wateren, terwijl ook aan 't plantaardig leven daar ter plaatse de noodige aandacht zal gewijd wor den. Verschillende geleerden, deelnemers aan ex pedities naar Indië, hebben hunne medewerking toegezegd. Daarenboven hebben «en aantal jongere waarnemers zich beschikbaar gesteld. Vooral wordt hoog gewicht gehecht aan een gelijktijdig onderzoek van verschillende plekken op de Zuiderzee. (Utr. D.) Uitgeweken? Te N. Schans (Gr.) zwierf gisteren een Russin barrevoets langs de straat in armoedige kleeding, met een grooten reiszak op den rug. Niemand verstond de verdrevene. Voorloopig kreeg ze onderdak. Er werden haar schoenen ge geven, maar ze borg ze op in den reiszak. Paascheieren. Men schrijft uit den Gel- derschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. De landbouwers zijn in den regel nogal spaar zaam en in deze dagen toonen zij dit met de eieren. Van alle kanten ontvangen z\j aanbiedingen om de eieren te verkoopen, maar zelden gaan zij daarop in. Met de Paaschdagen wil de boer zelf niet alleen veel eieren eten, maar ook wil hij ze aan zekere personen wegschenken. Hoofden van scholen, predikanten en allen, die hem nu en dan eens een dienst bewijzen, kunnen er op rekenen, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2