Binnenland. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Zweedse he Telegraaf-agentschap meldt dd. gister: de Noorse he regeering heeft op de aan sporing, die de kroonprins-regent den öen dezer in den gemeenschappelijken raad van state aan de raden van staat der bedde koninkrijken gericht heeft prn de onderhandelingen betreffende de unie weer pp te vatten, geantwoord dat zij daarin niet (treden kan voor de instelling van een af zonderlijk /consulaatwezen Voor Noorwegen aan genomen fis. Bovendien verlangt de Noorsche regeering, dat wanneer, na de aanneming van dat punt, de onderhandelingen hervat worden, de; bestaande instellingen geen van beide lan den zullen mogen hinderen om vrijelijk de toe komstige voorwaarden van de unie vast te stellen. Dientengevolge heeft de kroonprins-regent heden in de zitting van den gemengden raad van state, in overeenstemming met den Zweedschen raad van state en de in Stockholm zetelende afdee- ling van den Noorschen raad van state, de vol gende beslissing genomen: „Aangezien de Noor sche ,regeering helaas niet in mijn Voorstel wil treden pm nieu,we onderhandelingen over vraag stukken betreffende de unie te openen, moet ik het, ,tot mijn oprechte spijt, bij de in den ge- mengden raajd van state afgelegde verklaringen laten." In haar antwoord op het voorstel van den kroonprins-regent zegt de Noorsche regeering: Het Noorsche Volk heeft eenstemmig een eigen Noorsch consulaatwezen geëischt. Een commis sie uit het Storting bereidt nu een zoodanige regeling voor, aangezien die aangelegenheid, als liggende buiten de rijksgemeenschap, door Noor wegen, beslist kan worden. Wanneer het voorstel van den kroonprins gegrond is op de voorloopige terzijdestelling van deze aangelegenheid, zou Noorwegen, het aannemende, afstand doen van zijn souvereine recht en van de volvoering van deze noodzakelijke hervorming. Daaivoor in de plaats zouden vruchtelooze ot de zaak vertragende onderhandelingen komen. De onderhandelingen van het begin van dit jaar zijn mislukt, omdat Zweden eischen stelde die tegen Noorwegens sou vereine rechten indruischen. De regeering is daarom tegen onderhandelingen over de unie voor er een Noorsch consulaatwezen ingevoerd is. Komt 't tot de onderhandelingen, dan zouden zij volkomen vrij en onder volle erkenning van de souvereiniteit van beide landen moeten geschieden, en onder de bindende voorwaarde elk van beide ryken de toekomstige vormen van zijn nationaal bestaan vrij kan vaststellen. In de gemeenschappelijke zitting van den raad van state, gister te Stockholm gehouden, liet de Noorsche afdeeling van den raad van state uitko men, dat Noorwegen geen plan heeft een ontbin ding van de unie te beproeven, ofschoon een der gelijke ontbinding geoorlootd zou zijn. FRANKRIJK. President Loubet was gister-ochtend te Bordeaux tegenwoordig bij de onthulling van het gedenk- teeken voor Gambetta. Hjj werd zeer toege juicht. Etienne en Doumer hielden lofredenen op Gambetta en deden een beroep op de eensgezind heid der republikeinen. De Piet Hein was niet speciaal naar Bordeaux gezonden, maar toevallig eergister daar aanwezig. ZUID-AF RIKA. DeTransvaalschegrondwet. Gister is de Transvaalsche grondwet, door de EngeLsche regeering vastgesteld in samenwerking met den Geheimen Raad, openbaar gemaakt. De hoofdpunten zijn als volgt: De wetgevende vergadering zal bestaan uit den luitenant-gouverneur benevens ten minste 6 en ten hoogste 9 ambtelijke leden en ten minste 30 en ten hoogste 35 gekozen leden. Er zullen ten minste 30 en ten hoogste 35 kiesdistricten gevormd worden, op den grond slag van een even groot aantal kiezers in alle districten, zooveel mogelijk met inachtneming van de bestaande grenzen der administratieve districten. Alle mannelijke Britsche onderdanen van ten minste 21 jaar zijn stemgerechtigd, wanneer zij onder de Republiek voor den Eersten Volksraad stemgerechtigd waren; voorts dezulken die zes maanden voor de vaststelling der kiezerslijsten huis of land bezitten ter waarde van honderd pond of ter huurwaarde van tien pond in het jaar, of in ambt of betrekking honderd pond 's jaars verdienen. Om de twee jaar worden nieuwe kiezerslijsten opgemaakt, gevolgd door herindeeling der kies districten. De beraadslaging in de wetgevende vergadering zal in het Engelsoh gevoerd worden, maar de voorzitter kan een lid toestaan in het Ilollandsch te spreken. Een belangrijke brief van Lyttelton, aan den luitenant-gouverneur van Transvaal gericht, gaat aan deze grondwet vergezeld. Daarin deelt de minister mede, dat Lord Milner in het alge meen deze grondwet goedkeurt. De Engelswhe regeering vertrouwt zoo heet het verder dat alle voorzichtige en verstandige menschen in Zuid-Afrika en elders in het Britsche Rijk dat eveneens zullen doen. De regeering erkent, dat yel© Transvalere van oordeel zijn, dat het land Voor uitgebreider zelf bestuur rijp is, maar zij blijft overtuigd dat er na de inlijving van het Jajnd oenige tijd moet verloopen voor een volle dig zelfbestuur mogelijk is; ofschoon zij hoopt, dat dat tijdsverloop niet lang zal wezen. Zelf bestuur, zegt Lyttelton, gelijk het in Engeland ajsook in de zelfbesturende Engelsche koloniën opgevat wordt, is partijregeering. Zoodanige par- tij'regeering nu is gebleken goed te werken in koloniën, waar de taal en de rassen uniform zijn, maar het is de vraag of dat het geval zou wezen in Transvaal met zijn twee talen, en te minder is er kans op, omdat daar de rassen- strijd, ujt een bitteren oorlog geboren, nog lang zal duren. Na zorgvuldige overweging van an dere alanbeVolen regelingen besloot de Engelsche regeering, de Transvalers terstond de meest mo gelijke vrijheden te bewilligen in zooverre dat de duurzaamheid van het Engelsche bewind niet in geVaar brengt. Lyttelton toont Vervolgens in den b'reede aan, dat de ajndere Engtefsche koloniën dezelfde con st! tufioneele geschiedenis hebben doorloopen. Mocht deze proefneming in Transvaal slagen dan zal de Oranje-rivier-kolonie volgen. De kwestie vlan een grondwet is daar trouwens niet zoo drin gend als in TransVaal. Wat de inboorlingen be treft verklaart de minister, dat de Engelsche re geering wegens de bepaling van het verdrag van Vereeniging hun nu nog niet het stemrecht kan Verkenen, maar de Engelsche bewindvoerder zal er voor blijven waken dat de wetgevende verga dering geen vbor de inboorlingen nadeelige wet Vaststelt. Lytteltons brief eindigt als volgt: De Trans valere van Hollandsche afkomst hebben het on langs ondervonden, dat hun republiek, gesticht door hun kloeke en lijdende Voorzaten, na een dapperen strijd tegen een overmacht, gevallen is. Het is niet te verwachten, dat ze voor de En gelsche regeering hartelijke gevoelens zullen heb ben vbor er meer fijd verloopen is tot heeling van de wonden die' de oorlog hun geslagen heeft. Maar wel Verwacht de Engelsche regeering van hen als praktische lieden, die de omstandighe den weten te gebruiken, gelijk zij zich voordoen, dat zij zullen willen meewerken aan de taak om hun, niet langer onafhankelijk, volksbestaan, te maken tot een kracht in het Britsche wereld rijk. Mogen aldus door Gods wijsheid de twee groote, Verwante rassen verzoend raken. Dan zal de vurige wen&ch van den koning en van de Engelsche regeering Vervuld worden. De ontworpen civiele lijst, die o. a. bij Lyt- telton's brief is geVoegd, stelt de jaarwedde van den (luitenant-?) gouverneur op 6000, van de leden Van het hooggerechtshof tezamen op 22.000, Van de leden van den Uitvoerenden, •Raad. tezamen op 20.000. Volgens de Standard hoopt men in Engelsch- Afrikaansch© kringen op de medewerking der Boe ren, Vooral wanneer een vergelijk tot stand komt, waarbij het gebruik van het Hollandsch in de wetgevende vergadering zoomede op de scholen Veroorloofd wordt. 1 Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan A. de Goede, werkzaam bij de firma G. van Dillen, fabrikant van geschilderde meubelen en houtwerk te Westzaan. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Mei 1905, benoemd 4o. tot inspecteur van het toezicht op de na leving van de Drankwet, J. M. Hermans, schoolopziener in het arrondissement Sittard, te Echt, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag uit laatstgenoemde betrekking 2o. tot adjunct-inspecteur voor het toezicht op de naleving van de Drankwet: a. B. L. H. Leclerq, inspecteur van politie te Maastrichtb. J. H. Ter Veer, hoofdonderwijzer, te Groningen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot voorzit ter van de Centrale Commissie voor de Statistiek mr. N. G. Pierson, oud-Minister van Financiën, lid dier commissie te 's-Gravenhage. Bij Koninklijk besluit is, met 1 Mei 1905: lo. de schout-bij-nacht W. G. van Nes eervol ontheven van de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet 2o. genoemde vlagofficier bevorderd tot vice- admiraal 3o. aan den vice-admiraal W. G. van Nes, we gens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, en onder toekenning van een pensioen van f3825 's jaars. 4o. bevorderd tot schout-bij-nacht, de kapitein ter zee W. Römer 5o. de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet opgedragen aan schout-bij-nacht W. Römer. De nieuwe Drankwet. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft met intrekking van zijne beschikkingen van 28 Februari en 25 Maart 1905, met ingang van 1 Mei 1905: lo. het rijk, voor het toezicht op de naleving van de Drankwet, verdeeld in drie inspectiën, waarvan de eerste omvat de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht; de tweede de provineiën Gelderland, behalve het gedeelte ten zuiden van den Rijn en de Lek, Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe de derde de provinciën Noordbrabant, Zeeland, Limburg en het gedeelte van Gelderland ten Zui den van den Rijn en de Lek 2o. de eerste inspectie aangewezen als ambts gebied voor den inspecteur J. A. Franken, en aan dezen toegevoegd de adjunct-inspecteurs A. J. de Jong en G. van der Leeuw de tweede inspectie aangewezen als ambtsgebied voor den inspecteur F. S. Op ten Noort, en aan dezen toegevoegd de adjunct-inspecteurs J. Balke- stein en M. de Jager Meezenbroek de derde inspectie aangewezen als ambtsgebied voor den inspecteur J. M. Hermans, en aan dezen toegevoegd de adjunct-inspecteurs B. L. H. Lec- lercq en J. H. Ter Veer; 3o. aangewezen als standplaats voor den inspec- J. A. Franken en de adjunct-inspecteurs A. J. de Jong en G. van der Leeuw 's-Gravenhage voor den inspecteur F. S. Op ten Noort en den adjunct-inspecteur M. de Jager Meezenbroek Zwolle, en voor den adjunct-inspecteur J. Balke- stein tot 16 Mei 1905Haarlem, en van 15 Mei 1905 af: Zwolle; voor den inspecteur J. M. Hermans en voor de adjunct-inspecteurs B. L. H. Keclercq en J. H. Ter Veer tot 15 Mei 1905 onderscheidel(jkEcht, Maastricht, en Groningen, en van 15 Mei 1905 af's-Hertogenbosch. De Sjah van Perzië inNederland. De Parijsche correspondent van Land en Volk meldt, dat in gezantschapskringen aldaar verno men wordt, dat de Sjah van Pezië, die dezen zomer een reis door Europa zal doen, de uitnoo- diging van H. M. de Koningin heeft ontvangen, om ook ons land te bezoeken. Minister Kuyper. De minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, is van zijn verblijf te Brussel in de resi dentie teruggekeerd. Jhr. van Weede. Het Vaderland meldt In ons nummer van den 15den schreven wij Voor zoover bekend, behoort jhr. van Weede niet tot de anti-rev. partij, maar tot de conservatief- liberalen. Men doet ons opmerken, dat de lieer van Weede protectionist is, dus niet by de manifest-liberalen kan worden ingedeeld. Het Karei van der Heijden-Monument. De onthulling van liet monument voor gene raal Karei van der Heijden, op den Berkenheuvel bij Arnhem, zal, naar w(j vernemen, plaats hebben op Zaterdag 27 Mei ten 3 ure. (N. Arnh. Crt.) Christen-democraten. Zooals wij in ons vorig blad mededeelden is de christen-democratische partij gesticht. De beginselverklaring dier partij luidt De christen-democraten belijden de opperhoog heid van God Almachtig ook in den staat en in zijn recht en wenschen zich te onderwerpen aan Zijn volstrekt gezag en aan Zijn alles beheer- schenden heiligen wil. Richtsnoer voor hunne staatkundige gedragslijn is alzoo niet alleen het verstand, de rede, het geweten, maar ook, en in de allereerste plaats, dat wat God en Zijn Woord heeft geopenbaard als Zijn wil ook voor 't volksleven. Zij eerbiedigen de Overheid als Gods dienaresse en vragen rechtmatigen invloed van het volk, in al zjjn rangen en standen, op de wetgeving des lands. Zij verwerpen de klassen-heerschappij, zoowel die eener revolutionaire democratie als die eener revolutionaire aristocratie, en vragen van de Over heid gelijke bescherming der rechten en vrij heden van als staatsburgers met krachtigen steun voor het zwakke en hulpbehoevende, zoowel op geestelijk als op maatschappelijk terrein. Eenerzijds erkennende, dat de huidige econo mische grondslagen onzer samenleving hebben geleid tot zeer ernstige critiek, achten zij ander zijds het sociaal economisch jvraagstuk niet tot voldoende rijpheid gekomen en zich thans niet bevoegd in beginsel uitspraak te doen over wij ziging van die grondslagen. In dit verband verklaren zij zich tegen iedere prediking van den klassestrijd, en tegen klasse- bevoorrechting, verlangen knotting van de macht van een zondig kapitalisme en, waar mogelijk, wegneming van de maatschappelijke oorzaken eener wreede ongelijkheid, mede door verbetering der ontwikkelingsvoorwaarden voor de economisch minder bedeelden. Overwegende intusschen hoe de ervaring heeft geleerd, dat de algemeen Christelijke belijdenis meer en meer wordt misbruikt om te dekken een on-christelijke politiek, zoo verlangen de christen democraten van hunne candidaten volledige in stemming met hun program van actie en verkla ren zij voorts in beginsel, bij voorkeur die staat kundige richting en candidaten te zullen steunen, welke in de practische politiek het méést aan de eischen van dat program beantwoorden. In eene heden-avond te houden openbare ver gadering te Amsterdam zal de heer Staalman me- dedeeling doen omtrent den inhoud van het Maan dag vastgestelde verkiezingsprogram der christen democraten. Prov. Bend van R.-K. Kiesvereenicingen in Zuid-Holland. Het Bestuur maakt bekend, dat alsnog de twee volgende punten ter behandeling op de algemeene jaarvergadering aan de orde komen, direct na de lezing van het jaarverslag. Ie. Motie centrale kiesvereeniging Rotterdam j>De I rov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen, in hare gewone vergadering op 30 April bijeen komen, van oordeel, dat in het reglement enkele bepa lingen voorkomen, welke eene onregelmatigheid in het uitbrengen van stemmen veroorzaken en eene dubbele of driedubbele vertegenwoordiging mogelijk maken, verzoekt het Bestuur eene com missie van vijf leden te benoemen, welke hef reglement aan een nauwkeurig onderzoek onder werpt en desgewenscht aan het Bestuur voorstel len doet tot reglementsherziening". 2e. Voorstel R. K. Parochiale Kiesvereeniging »Plicht en Eensgezindheid" te Katwijk. »De R. K. Paroch. Kiesv. »Plicht en Eensge zindheid" te Katwijk, overwegende dat het met den besten wil onmogelijk is, dat de aangesloten Kiesvereenigingen van hare respectieve afgevaar digden eensluidende en alleszins juiste verslagen ontvangen en deze eensluidendheid en juistheid onontbeerlijk achtende ter voorkoming van ver warring en moeilijkheden, ontstaan door mogelijke vergissingen, verkeerde opvatting en het gemis van stenografische bekwaamheid, stelt voor dat vanwege het Bestuur van den Prov. Bond van zijne jaarverslagen, in de algemeene jaarlijk- sche vergadering uitgebracht, zoo tijdig mogelijk aan de aangesloten kiesvereenigingen afdruk worde verstrekt". Lot den bond zijn toegetreden Rotterdam» Centrale Kiesvereeniging met de districten I, II, III, IV en V en de plaatselijke Kiesvereenigingen te Nootdorp en Moordrecht. Als candidaten voor de bestuursverkiezing (aftreding 1908) zijn tot heden ingekomen de heeren: H. W. D. Hellebrekers, centr. voorz., RotterdamF. A. Moerel, pl. voorzitter, Oude water C. B. van Baaren, pl. voorzitter, Schoon hovenMr. J. C. L. M. van Gils, pl. voorzitter, Den Haag, district IIIJ. B. Bes, centr. voorzit ter, Bodegraven; H. W. Spendel, Leiden. Aftreding 1906J. B. Bes, centr. voorzitter, Bodegraven. De staking te Hilversum. Men meldt uit Hilversum Het aantal van hen, die zich bij de stakenden aansluiten, is zeer toegenomen. Vooral leden der Protest. Christ. Timmerliedenvereeniging, werkten gister niet en zullen dit ook heden niet doen, daar heden-ochtend om 5 uur reeds appel en om 8 uur eene vergadering in het Wilhelmina-hotel zou ge houden worden. Ploegen van stakenden zullen onder leiding de verschillende werken en winkels bezoeken, ten einde alle timmerlieden ter verga dering te krijgen, waar eene beslissing zal geno men worden, over een mogelijk door de Patroons- vereeniging te nemen besluit. Noch de Prot. Christ., noch Door Eendracht Verbetering, wenschen op het bemiddelings-voorstel van den Chr. Bestuur- dersbond in te gaan daar zij dit geheel onaanne melijk achten. Wel wil men een voorstel, uitgaande van de Patroonsvereeniging, in overweging nemen. Door de R. Kath. Timmerliedenvereeniging ïSt. Joseph" wordt het besluit afgewacht der Patroons vereeniging, in zake het bemiddelingsvoorstel van den Christ. Besturenbond. Wordt dit evenwel niet aangenomen, zoo gaan ook zij heden in staking. De verschillende patroons verklaarden zich reeds bereid tot inwilliging daarvan. Uit Utrecht. Bij de gisteren te Utrecht gehouden herstem ming Voor een lid v,an den gemeenteraad inj kiesdistrict A (Vacature dr. Brondgeest, aftreding in, 1905) werden uitgebracht 1817 geldige stemmen (aantal kiezers 3577). De heer L. H. N. Du- fouj, ingenieur b/d. Staatsspoorwegen (candidaat der liberalen en (oud-christe!ijk-historischen), bekwam 1073 en de heer J. M. A. Zoetmulder (candidaat der rooinsch-katho Iiekengesteund door de antirevolutionairen) 744 stemmen, zoo dat de heer L. H. N. Duf our gekozen is. 1 Ongelukken. Eergister-middag verspreidde zich te Middelhar- nis het gerucht dat de 26-jarige D. P., uitgegaan om een zeiltochtje te maken, in de haven aldaar verdronken was. Al spoedig bleek het gerucht waarheid. Het ranke vaartuigje was tengevolge van een rukwind omgeslagen. Het zoontje van L. G., dat zich mede in het bootje bevond, werd ge red door den heer v. d. Berge, die zich gekleed te water had begeven. D. P. werd echter eerst na een kwartier rijds opgehaald, maar de pogin gen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Te Bellingwolde schoten twee dertien-jarige jongens met een revolver op rogels daarbij trof de eene, Addens, zijn kameraad Roelofs in het hoofd. Het slachtoffer is direct naar Groningen vervoerd. Zijn toestand is eenigszins zorgelijk. Een zeer ernstig ongeval had te Bodegraven plaats in den middag van den tweeden Paaschdag. De vrouw van den marinier Buitelaar had een 14-jarigen broer uit Den Haag b(j zich. Deze 1 ij;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2