Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. eluit, zonder dat dit zijn bedoeling is en hij had het wellicht niet ingediend, zoo hij niet gehoopt had van de agitatie gisteren ontstaan, doch welke heden bedaard is, te kunnen partij trekken. Op dit oogenblik overvalt den spreker eene .ongesteldheid, welke hem dwingt de tri bune te verlaten en zijn reden tot later uit te stellen. Toen Jaurès later zijn rede Voortzette, kwam ook hij tot de conclusie, dat er geen andere oplossing mogelijk is, dan die der vereenigingen van eeredienst met de erkenning der tegenwoor- digen toestand dier eerediensten. In de Vereenig- de Staten hebben de rechtbanken zich naar de door iedere kerk aangenomen organisatie bij hunne uitspraken te richten. (Bijval op vele banken.) „Er zijn er, die vreezen dat de Kerk door de „schisma's zal verminderen. Frankrijk is niet „schismatiek, het is revolutionair, wat hij in „een overzicht der geschiedenis tracht te be wijzen. Ziedaar waarom het werk van vrij heid en loyaliteit der Commissie, wat geen bij gedachte of valstrik verbergt, geheel in over eenstemming is met het genie van het republi- „keinsche Frankrijk, waarmede ik mij vereenig." Hier werd de zitting, ten einde de algemeene begrooting af te doen, ten tweede maal ge schorst. Fidelius. De nieuwe Amerikaansche gezant zeide gis teren op het Elysée, bij het overhandigen yan zijn geloofsbrieven, dat de beweging van hoof den en harten de twee groote republieken meer en meer tot elkaar brengt. Hij; drukte pok zijn voldoening uit over de toenadering tusschen Frankrijk en Engeland, die strekt ten bate yan vreedzame handelsbelangen. President Loubet antwoordde, dat het vertrou wen en de vriendschap tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten meer dan een eeuw Jang zijn beproefd en deugdelijk gebleven. SPANJE. In zijn antwoord op een protest van republi keinen heeft Villavérde de beschuldiging afge wezen, dat hij de grondwet geschonden had, want het indienen van de begrooting is slechts verplicht, wanneer de Cortes geopend zijn. Het protest is dus ongegrond. Verder zeide hij, flat de protesteerenden zich, binnen de grenzen der wet, op den openbaren weg kunnen begeven, maar zoodra men gewelddadigheden trachtte te bedrijven, zou de regeering in de droevige nood zakelijkheid wezen de orde, den maatschappelijken vrede en de grondwettige 'instellingen te verde digen met de wapenen, die de wet in haar han den heeft gesteld. De heer Goeman Borgesius betreurt dat, en protesteert tegen de telkens gehoorde beschul diging, dat dit de schuld zou zijn van de leden der linkerzijde. De voorzitter zegt, volstrekt een dergelijk verwijt niet te hebben bedoeld. De heer Heemskerk betreurt evenzeer de gedwongen afvoering van het contract. In elk geval hebben de heeren van de linkerzijde toch, in weerwil van hun liefde voor het arbeidscon tract, de debatten over het onderwijs hooger ge steld. De minister zegt nog, naar aanleiding van een opmerking van den heer Borgesius, dat hij niet langer heeft gesproken dan strikt noodig was. De heer Borgesius heeft er niet aan gedacht, den minister zijn lange spreken kwalijk te nemen. Iemand, die gedacht heeft, dat een wet als deze zoo spoedig zou doorgaan, moet wel naïef zijn in politieke zaken. Besloten wordt conform het voorstel des voor zitters. De heeren Ferf en Ketelaar handhaven hun amendementen. De heer Roessingh wijzigt 't zijne in den geest van 't door den minister gesprokene. De heer Troelstra kondigt een later te behandelen motie aan, door hem met zijn geest verwanten Schaper en Hugenholtz ingediend, waarbij verklaard wordt, dat het lager onderwijs (openbaar of niet) kosteloos moet worden gegeven. De heer Hennequin trekt zijn amende ment in. De heer Borgesius, mede-onderteekenaar van het amendement-Hennequin, geeft echter nog een redactiewijziging in overweging, waarbij de bedoeling duidelijker blijkt. De kwestie omtrent twee of drie jaren speel ruimte voor de subsidie voor scholen onder 25 leerlingen, wordt bij stemming uitgemaakt ten voordeele van drie jaren. Verworpen wordt het amendementHelsdingen (subsidie reeds te doen ophouden bij scholen onder 40 leerlingen), met 60 tegen 11 stemmen. Het amendementHelsdingen (schoolbouw en inrichting), wordt verworpen met 40 tegen 27 stemmen. Het amendementBorgesius (maximum subsidie 2/3 der kosten), wordt verworpen met 43 tegen 21 stemmen. Het onder-artikel 54bis wordt aangenomen met 40 tegen 20 stemmen. Heden voortzetting. KRETA en GRIEKENLAND. De overheid op Kreta heeft geweigerd, aam het verzoek van de vreemde consuls, betreffen de het neerhalen van de Grieksche Vlag van open bare gebouwen, te Voldoen. De expeditie naar Voekolis tot bevrijding van de gendarmes is opgegeven en de Engelsche krui ser Venus is zoodoende in de Soeda-baai terug gekeerd. t 1 i TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 2 Mei. Lage r-0 n d e r w ij s. De minister van B i n n e n 1 a n d s c h e Zaken, zegt zijn meening over de verschillende aanhangige amendementen. Het bewijs, dat het euvel van het aannemen van kinderen onder 6- jarigen leeftijd, toenemend zou zijn, is niet ge leverd. Evenwelaangezien het inderdaad béter ware, als geen kinderen onder de 6 jaar opgeno men werden, zullen, bij de berekening van het subsidie, alleen de onderwijzers voor de kinderen bóven de 6 jaar meetellen. Ten opzichte van het amendement-Ketelaar (geen subsidie voor onderwijzers, die andere beroepen uitoefenen) zegt de minister, er alleen dan geen bezwaar tegen te hebben, wanneer uitdrukkelijk kerkelijke bedie ningen van de bepaling worden uitgesloten, en er voorts een overgangsbepalingen in de wet kome, ten voordeele van die onderwijzers, die reeds thans andere betrekkingen er bij waarnemen. Ook nopens het amendement-Roessingh (laten vervallen van de drie respijtjaren voor de scholen wier aantal leerlingen onder de 25 is gedaald) stelt de minister een middenweg voorhet sub sidie zal eerst verloren gaan, wanneer het aantal kinderen gedurende die drie jaren onder de 20 is gedaald. Tegen het amendement-Ter Laan (veranderen van »3 jaar" in »2 jaar") heeft de minister geen bezwaar. Wèl is hij tegen het amendement-Ferf (geen subsidie verleenen wan neer het schoolgeld 40 gulden bedraagt, terwijl de Regeering in het ontwerp schreef »80 gulden"). Er zijn openbare scholen van bv. 6 leerlingen, waar elk kind op f300 komt. Tegen den eisch van de heeren Helsdingen c. s., om bij algemeenen maatregel van bestuur dezelfde bepalingen ten opzichte van de hygiëne enz. der schoollokalen in bijzondere scholen vast te stellen, als de wet bevat ten opzichte van de openbare scholen, heeft spr. gróót bezwaar. Vergeten mag nl. niet, dat de openbare school steeds de beschikking heeft over de openbare kas. Op het standpunt van de heeren Borgesius c. s., die slechts J/3 der kosten subsidié willen geven voor de bijzondere school, ten-einde aan de christelijke barmhartigheid, haar jachtveld niet te ontnemen, kan de minister zich stellen, maar hij ziet niet in, dat daarmee de wet zich zou moeten bemoeien. Regeling der Werkzaamheden. De voorzitter stelt voor, in verband met de langdurige beraadslaging over dit wetsontwerp, het «arbeidscontract" van de agenda af te voeren en daarvoor in de plaats te stellen kleinere,' spoedeischende wetsontwerpen. OfEcieele berichten. Bij Kon. Besl. is aan Johanna Burgers, dienst bode bij mevrouw de Weduwe Triebeis, geboren van der Monde, te Arnhem, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Van de Koninklijke familie. De opper-kamerheer en de chef van het Militair Huis van H. M. de Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit in het Paleis te Amsterdam au diëntie zal verleenen Op Donderdag 25 Mei 1905, des namiddags te half twee uur, aan Militaire autoriteiten en daar na aan de volgende civiele autoriteiten als de leden van het consulaire corps, de commis sarissen der Koningin, de gewestelijke besturen, burgemeesters en gemeentebesturen. Op Vrijdag 26 Mei 1905, des voormiddags te tien uur, aan het overige gedeelte der civiele auto riteiten en van de navolgende commissiën als Kamers van Koophandel, directies Nederl. Bank en Nederl. Handelsmaatschappij, Kon. Academie van Wetenschappen, verdere Rijks- en Gemeente lijke instellingen en Kerkgenootschappen. Op Vrijdag 26 Mei 1905, des namiddags ten een ure aan de overige commissiën. Op Zaterdag 27 Mei 1905 des voormiddags ten 10 uur, aan particulieren. Degenen, die verlangen tot die audiëntie te worden toegelaten, worden uitgenoodigd, om zich in te schrijven op een der audiëntielijsten, welke aan genoemd Paleis gereed zullen liggen van af heden tot en met 12 Mei a.s. des avonds te 4 uur H. M. de Koningin-Moeder heeft gistermiddag om twee uur een bezoek gebracht aan de Vak school voor meisjes in de le Van den Boschstraat te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens half Mei a.s. het paleis Soestdijk te betrekken. Na afloop van de vergadering der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, op 20 dezer te Haarlem te houden, zal er een diner zijn in het hotel «Funcklen", waaraan ook Prins Hendrik zal deelnemen. lijk volgt hieruit niet, dat dit het geval is, waarop het Kamerlid Roodhuyzen doelde, maar de gelijktijdige doop van drie officierskinderen is toch te zeldzaam, om in verband met de inter pellatieHeemskerk niet de aandacht te trekken. Voor de juistheid van het gemelde omtrent dezen exeeptioneelen doop kan worden ingestaan. De Katholieken in Friesland. De negentiende algemeene vergadering van de katholieken in Friesland zal, gelijk reeds in't kort gemeld is, worden gehouden te Heerenveen op Zondag 28 Mei a. s. Onder de punten van behandeling komt voor 1. De strijd tusschen Rechter- en Linkerzijde, in te leiden door den heer Th. van Balen, te Franeker. 2. Een voorstel tot het benoemen eener com missie, die met het dagelijksch bestuur van den Katholieken Bond zal medewerken, om het blad Ons Noorden van de tegenwoordige aandeelhou ders over te nemen en dan het blad voor eigen rekening te exploiteeren, in te leiden door den heer T. Hettinga te Cornjum. Na de pauze zal als spreker optreden de heer mr. M. J. B. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De staking te Hilversum. Gister besloot de Patroonsvereeniging, naar aan leiding van de bemiddeling, die haar is aangeboden door de Kamer van arbeid voor de bouwvakken, dit lichaam tè beantwoorden, daar zij haar stand punt handhaaft, doch bereid is dit standpunt in de Kamer uiteen te zetten Men schrijft aan de Tel. uit Hilversum Gister-avond had een gebeurtenis plaats, die aan ,de staking der timmerlieden, die tot het bewuste oogenblik een zeer kalm en ordelijk ver loop had een ander karakter gaat geven. Een drietal timmerlieden, niet-stakers, van den aannemer Veerman, werden, van hun werk huis waarts keerende, door een menigte van ongeveer 70 stakers vergezeld. In de Havenstraat gekomen, drong de menigte meer en meer op en verzochten de bedoelde timmerlieden aan de rijksveldwacht en gemeentepolitie om bescherming, ten einde rustig en ongestoord hun weg te kunnen vervolgen. De politie was genoodzaakt van de sabels gebruik te maken om de menigte uiteen te drijven. Bjj Kon. besl. is aan A. Driemeijer commies der dir. bel. inv. en acc. van de le kl. te Schiedam, toegekend dezilv. eere-med. der Orde van Oranje-Nassau. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 6 Mei e.k. niet plaats hebben. Nederlandsche buitenlandsclie politiek. De Times bevat een belangwekkend artikel van haar Brusselschen correspondent over de Neder landsche buitenlandsche politiek, waarin o.m. be weerd wordt, dat dr. Kuyper's bezoek te Brussel, niet zooals gezegd werd om redenen van gezond heid geschiedde, maar dat een politiek doel de drijf veer er van was. Bepleit wordt een nauwere aansluiting bij Engeland en niet bij Duitschland, in aansluiting met België. De officier van den hoer Roodhuyzen. De Standaard schrijft Naar men ons meldt, zijn op 30 October 190 i in de Hervormde Kerk te Vlissingen tegelijk drie kinderen van een aldaar in garnizoen zijnd kapi tein der infanterie gedoopt. De leeftijd dezer drie uoiirea was 8 jaar, 7 jairea 2j mul. Situr - In het Raadsverslag van gister stond, dat punt 1 van het voorstel van B. en W. met 133 stemmen werd aangenomen. Dit moet zijn met 123. De heer v. d. Schalk, die bij de leden vermeld is, die vóór het voor stel stemden, had voor de stemming de vergadering verlaten. Als gevolg derreclames tegen de kiezerslijst is er één opgebracht voor alle verkie zingen, één bijgebracht voor de verkiezingen van lenen van den gemeenteraad en één daarvan afge voerd. Het aantal kiezers in de 3 districten is daar door ook gewijzigd en bedraagt thans voer de Tweede Kamer: district I. 1029, district II. 1348 en district III. 1250 voor den Gemeenteraaddistrict I. 814, district II. 1072 en district III. 903. Heden herdacht Hillegonda Wal terman den dag, waarop zij voor 25 jaren bij den heer A. Holterman, Hoogstraat, alhier, als dienst bode, in dienst trad. Vijf-en-twintig jaren bij eenzelfde familie is voorzeker een feit, dat vooral in dezen tjjd onder de zeldzaamheden mag ge rangschikt worden. UIT VLAARDINGEN. M ej. L. v. E ij k, te Vlaardingen, leg de gisteren te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen Lager Onderwijs af. Naar w(j vernemen is het a.antaj personen dat de Tentoonstelling van Flardinga bezochten, tot 400 gestegen. De agent van politie 1 klasse P. Hoorweg is door den Burgemeester bevorderd tot hoofdagent-titulair. UIT ROTTERDAM. Het bezoek van Koningin Emina aan Rotterdam. Voor het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Rotterdam op Donderdag 4 Mei is het volgen de bepaald Aankomst van H. M. te 12 u. 54 stadstijd aan het station D. P. Aankomst op het terrein der tentoonstelling aan den Schiedamschen Singel, 1 uur. (Langs Stations weg, Coolsingel, Schiedamschen Singel). Vertrek van de tentoonstelling 2. 10 Aankomst Diaconessenhuis 2. u. 15, ingang W. Zeedijk. (Langs Schiedamschen Singel, Witte de Withstraat, Eendrachtsweg, West-Zeedijk.). Vertrek Diaconnessenhuis 3. u. 10, (ingang Westersingel). Aankomst Industrieschool 3 u. 15 (Langs Wes tersingel, N. Binnenweg, Van Speijkstraat, Schiet- bnastraat). Vertrek Industrieschool 4 u. 10. Aankomst Archiefgebouw 4u. 15. (Langs Schiet' baanstraat, 's-Gravendijkwal, Mathenesserlaan). Vertrek Archiefgebouw 5. u. Aankomst R. C. Wees- en armhuis 5 u. 5 m- (langs Mathenesserlaan, Claes de Vrieselaan, Schiet baanlaan, s'-Gravendijkwal, Middellandstraat, W- Kruiskade). Vertrek R. C. Wees- en armhuis 5u. 45 m. Rijtoer West-Kruiskade, Mauritsweg,Eendrachts weg, Scheepstimmermanslaan, Veerkade, Willems kade, Willemsplein, Boompjes, Willemsbrug, Maas kade W.Z., Prinsenhoofd, Prins Hendrikkade W« ZVan der Takstraat, Willemsbrug, Boompjes, Reederijstraat, Gedempte Glashaven, Regentesse- brug, Zeevischmarkt, Boijmansstraat, Coolsingel, Stationsweg, Station D. P. Aankomst D. P. 6 u. 12 m. Vertrek 6 u. 12 m. Maskerade te Leiden. In Leiden is thans aangekomen de staatsiekoets waarin bij de aan staande maskerade koning-stadhouder Willem III zal rondrijden. De groote karos, 4| M. lang en ruim 2 M. hoog, is door de commissie gekocht uit de stallen van koningin Victoria. Zij werd in Au gustus 1904 naar den Haag gebracht, alwaar eeni- ge paneelen beschilderd werden en het verguldsel het koperwerk yvat herzien. Thans, nu zij klaar is, is het een lust de oogen doen wijlen op dit rijk gevaarte van vroeger tijd. De fraai gedrapeerde zware bak, de eenvoudige wielen en belijnde spa ken, het rijke, doch stemniuge verguldsel, de an tieke lantaarns, de statige, stralende koningskroon boven op, dit alles maakt het tot een schoon mo nument van oude voorname weelde. Zeer zeker zal deze koets in Juni een grootsch effect maken, als zes paarden haar trekken langs het eerbied waardige Rapenburg en de Koning in zijn schit terend gewaad gezien wordt door de ruiten. Het drama te Vollenhove. Gisteren namiddag om één uur 'is het stoffelijk overschot van den verslagene, den 42-jarigen Harm de Vries te Vollenhove, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een talrijke schare vormde den lijkstoet, terwijl nabij den doodenakker een groote menschenmassa aanwezig was. Nadat de kist in het graf was nedergelaten, werd door ds. V. Roos een toepasselijk woord gesproken. (Zw. Ct.)' Doodgeslagen. Uit Groningen wordt ge seind In het naburig dorp Haren had eergisteren avond een mishandeling met doodelijken afloop plaats op den kastelein Van Hemmen, die na het sluitingsuur sterken drank weigerde aan twee personen, waarvan een hem zoodanig met een stoel op het hoofd sloeg, dat Van H. gisteren nacht aan de gevolgen overleden is. De vermoe delijke dader, O., een jongeling te Helpman, is met zijn kameraad te Groningen aangehouden. Omtrent deze treurige gebeurtenis meldt de Prov. Gr. Ct. dato gisteren nog het volgende De gemeente-veldwachter De Lange, te Ha ren en de rijks-veldwachter Braxhoofden, te Help man waren reeds spoedig in de weer de da ders te vinden. Den hoofddader gelooven zij reeds op he;t spoor te zijn. Deze is vermoede lijk de 25-jarige Egbert O., wonende te Help man, in dienst bij de stadsreiniging aldaar. Tot nu toe gelukte "het nog niet hem te hoo- ren, daar hij gisteren niet op het gebruikelijke uur (c.a. half vier) bij zijn ouders .thuis is ge komen. Om één uur gisteren-middag 'arriveerde de justitie, vertegenwoordigd door den rechter-com- missaris, den heer mr. L. B. Lobman, den subst. officier van justitie mr. B. van Eeten en den klerk ter griffie, mr. Hermans, op de plaats van het misdrijf. Natuurlijk heeft het treurige Voorval te Ha ren groote deelneming gewekt. In den loop van den namiddag vernamen wij, dat de verdachte Egbert 'O. aan den Heerenweg, komende uit de richting van Haren, gearresteerd is door den gemeente-veldwachter van Haren, De Lange, en den brigadier van de Groningsche politie Achterop. Een goede vangst. De politie te Gro ningen heeft (een goede 'vangst gedaan. In den laats ten tijd deed de 22-jarigé. machinebreister Menje K. uit de Annastraat .aldaar nogal groote uitgaven. Zij1 kocht een damesketting van onge veer f30 en meer andere pieraden tot een ge zamenlijk bedrag van ruim f60. Bij hare aan houding werd een'bedrag van f37.50 in hare portemonnaie gevonden en in de linnekast f27.50, terwjjl later aan het licht kwam dat zij in een winkel een bankbiljet f 100 had laten wisselen. Het meisje ontkent het geld gestolen te hebben van de vrouw, bij wie zij inwoont en die opgeeft een som van f 3000 te vermissen. De politie slaat daaraan geen geloof, zoodat Mentje ter beschikking van de justitie is gesteld. Een dubbele arrestatie. Men schrijft uit Berlikum d.d. 2 MeiHedennacht zijn door den rijksveldwachter Van Rossum en den gemeen teveldwachter Stevens van hun bed gehaald de personen J. van B. en J. S., als verdacht van zware mishandeling van den gemeenteveldwach ter Van der Horst op 24 April 11., welke toen onverwachts van den eerste een slag ontving met een knuppel, waarin een verroeste spijker zat, en deze hem in het hoofd drong, welke verwonding

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2