Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws. •zoodat de bevolking op de vlucbt gaat. Reeds zijn zij in het bezit van Japansch geschut, en Japansche drilmeesters zijn bezig, hun militaire opleiding te voltooien. Ren len Mei heeft Koeroki's legerkorps den slag bij de Jaloe herdacht. De soldaten hadden de vallei, waarin het le ger gekampeerd is, in een park herschapen. In 't midden prijkte een ruiter-standbeeld van ge neraal Koeroki en had men schouwburgen ge bouwd en renbanen aangelegd. Op een heuvel was een altaar opgericht met een herinnerings tafel, ter ^gedachtenis aan de gesneuvelde mak kers. Dezen heuvel bereikte men langs een kunst matig aangelegden pveg, vol met nagemaakte, met bloemen versierde struiken. Hier en daar stonden groote eerepoorten. Aan het altaar (werd, volgens Bouddhistischen en Shin- toischen ritus, een plechtige lijkdienst gehouden voor; de gesneuvelden. De officieren hielden na den dienst een feest maaltijd en jntusschen vermaakten de soldaten zich met een optocht, waarin oude krijgslieden der Samouraï jwerden voorgesteld, met courses en worstelwedstrijden. Verspreide berichten. Het werk om de gezonken Russische schepen te Port Arthur en te Tsjemoelpo boven te bren gen, schiet op bevredigende wijze op. Bijzonder heden, ook aangaande het getal, worden stil ge houden. Maar men gelooft dat het vast staat dat de marine met verscheidene bruikbare linieschepen en kruisers vermeerderd zal worden. De Saigonsche correspondent van de Daily Mail klaagt erover dat de Fransche beginnen, zijn telegrammen over de bewegingen van de Russische vloot te besnoeien. Hij teekent daar krachtig ver zet tegen aan. De Tsaar heeft eergisteren te Tsarskoje Selo de vier nieuwgevormde maxim-afdeelingen in oogenschouw genomen. Ze zijn bestemd voor de kozakken-regimenten op het oorlogsterrein. RUSLAND. De groote bijeenkomst van Russische liberalen zal, zoo meldt de Petersburgsche correspondent van de Eclio de Paris, den 8en dezer te Moskou plaats hebben, daar de bijeenkomst te Petersburg door de overheid verboden is. Die te Moskou wordt overigens evenmin dooi de overheid toegestaan, de bijeenkomsten zullen dus een particulier karakter dragenmen zal vergaderen in de huizen der voornaamste leden van de partij. Er wordt van deze bijeenkomst veel verwacht, o.a. een beslissing ten opzichte van ue gedragslijn, door de liberalen ten aanzien van het keizerlijk manifest te volgen. Vier mannen hebben gisteren te Lodz een onderofficier van de politie doodgeschoten en een speuragent zwaar gewond. Er zijn weer ernstige opstootjes geweest. De troepen vuurden op de menigte. Er werden vier menschen gedood en verscheidene gekwetst. - - ZWEDEN en NOORWEGEN. Het Deensche dagblad Politiken verneemt uit KristianiaDe bestemming in het Storting, waar bij de Noorsche regeering gemachtigd is tot een leening van 40 miiioen kronen, welke feitelijk reeds te Parijs geplaatst is, maakt grooten indruk in Zweden, aangezien 10 miiioen kronen van de in 1904 opgenomen. Noorsche leening van 30 miiioen kronen nog niet verbruikt zijn. Zweden ziet daarom in de uitgifte van de nieuwe leening het bewijs dat Noorwegen in werkelijkheid een oorlogsfonds bijeenbrengt voor een conflict met Zweden, om er wapens en schietvoorraad mee te koopen. De Nooren ontkennen dat, maar looche nen niet dat de groote reserve noodig is, om be dacht te zyn op alle gebeurlijkheden. ITALIë, Koningin Margaretha heeft haar voornemen te kennen gegeven om een bezoek aan Argentinië te brengen, zoodra de dienst der nieuwe snel varende booten van Genua naar La Plata wordt geopend. In Augustus gaat de koningin-moeder met haar broer, den hertog van Genua, per automobiel een tocht door Frankrijk, Spanje en Portugal maken, die tot einde September zal duren. PERZIë. De sjah van Perzië aanvaardt den 7en dezer zyn Europeesche reis, over Bakoe. Hij heeft reeds afscheid genomen van het diplomatencorps. De troonsopvolger Moehammed Ali Mirza is tot re gent benoemd. ZUID-AF RIKA. Botha heeft namens de vereeniging »Het Volk" een aanschrijving verzonden met een samenvatting van de nieuwe Transvaalsche grondwet, omdat er geen ambtelijke Hollandsche vertaling van dat stuk is gegeven. Botha oefent critiek op vele onderdeelen van de grondwet, o.a. over de uitslui ting van de Nederlandsche taal. Het hoofdcomité wenscht echter de definitieve beslissing over deze zaak over te laten aan het congres van *Het Volk" dat in Juni bijeenkomt. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 2 Mei, Lage r-0 n d e r w ij s. De heer De Waal Malefijt licht zijn amen dement toe, strekkende tot het brengen van de wachtgelden slechts voor één vierde ten laste van de gemeenten. De heer Goeman Borgesius heeft een amendement voorgesteld, waarbij de wachtgelden voor onderwijzers met 20 dienstjaren niet zouden stijgen boven die van onderwijzers met tien dienst jaren. De voorsteller vreest, dat het te verleide lijk zou worden voor de gemeenten, onderwijzers te ontslaan en op wachtgeld te stellen. De Minister van Binn'enlandsche Zak en, de heer Kuyper, neemt het amendement De Waal Malefijt na eenige redactiewijzigingen over, waarna de heer Ketelaar bij amendement voorstelt, het ingebrachte er weer uit te lichten. Dit amendement wordt echter met 48 tegen 19 stemmen verworpen. Het amendementGoeman Borgesius wordt daarna met 35 tegen 34 stemmen aangenomen. Dij de behandeling van artikel 4, welk artikel de wijzigingen bevat van de wet, regelende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten (uitkeering aan de gemeenten voor de kosten van het lager onderwijs) spreekt de minister een rede uit, waarin hij zeer het vernuft prijst der finan cieele regeling, die in 1897 is getroffen en overi gens de geschiedenis der gemeentefinanciën in verband met de Lager Onderwijskosten nagaat. In 1857 werden de eerste, de grondkosten voor onderwijs op de gemeenten gelegd, geheel en al, in 1878 kwamen er »surpluskosten" bij, die niet geheel door de gemeenten werden gedragen doch 30 droeg het rijk. Die surpluskosten stegen echter, zoodat het rijk meer dan 30 pCt. moest dragen en bij de wet Mackay kwam daarvoor in de plaats een vaste uitkeering, namelijk het */5 van de kosten voor het personeel. De gemeenten kwamen er echter niet mee uit en men had weer een mobielen factor in de uitkeering noodig. Daarin voorzag de wet van 1897. Deze had vooral ten doel, den gemeenten, wanneer deze door de onderwijskosten in moeielijkheden kwamen, te hulp te komen. Het beginsel bleef gehandhaafd, dat de onderwijs kosten ten laste zijn van de gemeenten. Wat geschiedt nu bij dit ontwerp De bijdrage van het rijk wordt 115 pCt. hoo- ger dan zij was. Daarin zijn de beide elementen van wat straks ïgrondkosten" en wat ssurplus- kosten" werden genoemd. Dat wil zeggende gemeenten krijgen thans niet alleen vergoed wat zij meer moeten uitgeven, doch buitendien een deel der kosten, die zij sedert 1857 reeds hadden. Daar nu het beginsel, waarvan dit ontwerp uitgaat, slechts is, dat de ouders moeten hebben, inzake onderwijs, wat de conscientievrijheid eischt, was het slechts rechtvaardig de gemeentefinan ciën te laten zooals ze zyn. Gaf men haar meer, dan zou er geen enkele waarborg door ontstaan dat zij een cent meer voor het onderwijs zouden uitgeven. Daarom is door artikel 9bis gezorgd, dat de gemeenten evenveel er bij krijgen, als zij eventu eel meer voor het onderwijs zouden moeten uit geven. De heer Van Raalte spreekt een rede uit, die naar hij ook zelf verklaart niet is een antwoord op hetgeen de minister heeft gezegd, maar gedeeltelijk een bestrijding van wat de heer Lohman heeft gezegd by de algemeene beschou wingen. Volgens den heer Van Raalte betreedt dit wets ontwerp wel degelijk een geheel anderen weg dan sedert de wet-Mackay is ingeslagen, namelijk uitgaande van het standpunt, dat het onderwijs niet meer alleen gemeente-, doch ook rijkszaak is. De heer Van Raalte bestreed uitvoerig d» voor gestelde financieele regeling, waarmede, uitslui tend om een paar millioen voor het byzonder onderwijs binnen te halen, de grens van politieke betamelijkheid wordt overschreden en waardoor het ontwerp wordt gestempeld tot een partij-wet van de ergerlijkste soort. De heer T a 1 m a verdedigt een amendement van de strekking om de uitkeering zóó te regelen, dat gemeenten geen voor- of nadeel kunnen hebben bij achter- of vooruitgang van het lager onderwijs door de regeling van het voorschot. De heer R e 11 bestrijdt uitvoerig de rede van den minister. In de praktijk zoo is de slotsom van het betoog van den heer Röell zal het Rijk veel meer geld geven aan de bijzondere school dan aan de openbare school. De heer Ter Laan sluit zich aan bij het betoog van de heeren Van Raalte en Röell. De heer Van Idsinga meent, dat de heele kwestie neerkomt op deze eenvoudige vraagof de bijdrage aan de gemeente noodig is en of de schatkist van het Rijk dat meerdere kan geven. Hy zal zich er tegen verzetten. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Donderdag.) zien, waarna alsnog een aanvulling van de hoofd officiersrangen is te verwachten. Saccharine. Met het oog op het groote belang van vel schillende voor ons land zeer gewichtige takken van industrie, hebben de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens het wenschelijk geacht, het on derstaand adres te richten aan de Tweede Kamer, in zake het nemen van wettelijke maatregelen betreffende het gebruik van saccharine in spijzen of dranken: lo. Diat in zake de aanwending1 van saccharine voor het zoetmaken van voedingsmiddelen, zoowel spijzen en dranken, de meening van geneeskun digen en physiologen verdeeld is, wat de al of niet schadelijke werking bij langdurig gebruik betreft 2o. dat door alle deskundigen toegegeven wordt, dat de saccharine geen vervangingsmiddel van suiker uit het oogpunt van voeding kan zijn; 3o. dat voor de industrie van limonade-siro pen, jams, puddingpoeders enz., welke uitslui tend suiker, aanwendt, de concurrentie met de saccharine-houdende artikelen onmogelijk is vol te houden; i 4o. dat het requestranten wenschelijk voorkomt, dat wettelijke bepalingen uitgevaardigd worden, waarbij de aanwending van saccharine in de in dustrie al of niet toegestaan wordt, opdat een voor alle industrieelen gelijkelijk geldenden toe stand in het leven geroepen worde en een einde gemaakt aan de onzekerheid, waarin zeer vele fabrikanten Verkeeren, ten opzichte van het ge oorloofde der basis hunner berekening (gebruik van rietsuiker öf saccharine). Geen tabaksbelasting. De afdeeling Eindhoven van den Nederlandschen Bond van Tabaks- en Sigarenfabrikanten heeft in een algemeene vergadering de volgende motie aangenomen »De afdeeling enz. kennis genomen hebbende van een schrijven van den heer Vincent van den Heuvel, afgevaardigde der Tweede Kamer in dit district, spreekt met verwijziging naar haar re quest van 1 Mei 1903, als haar meening uit, dat de invoering eener verhoogde tabaksbelasting niet gunstig zal zijn voor de ontwikkeling der tabaks- en sigaren-industrie, niet zal strekken tot bevordering der nationale nijverheid en in de toekomst duizende arbeiders broodeloos zal ma ken". val de oudere zus mee, zoodat het achterwiel over het lichaam van het kleinste meisje en over het been van het oudste ging, met het droevig gevolg, dat de een levensgevaarlijk, de andere ernstig gewond werd. Beide kinderen werden door een politie-agent en een burger naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd om daar te worden verpleegd. gJVolgens mededeelingen van de politie, die af ging op de verklaringen van vele ooggetuigen, beeft de koetsier geen schuld. Voor hem pleit ook de omstandigheid, dat de kinderen onder de achterwielen zijn geraakt. Nader wordt gemeld, dat een der kinderen inmiddels is overleden. De kerkenraad der Evang. Luth. ge- meente, der Christ. Geref. gemeente- en der Ned. Herv. gemeente hebben aan den gemeenteraad alhier het verzoek gericht om, op grond van be palingen der nieuwe Drankwet, de gelegenheid tot tappen van sterken drank op den Zondag te wil len beperken, door het tappen op dien dag te verbieden en zoo dit niet verkregen kan worden> dan te bepalen dat dit eerst mag geschieden des middags na twee uur tot des avonds 10 uur. De door de af d. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond te geven cursus in admi nistratie zal Vrijdag 5 Mei, des avonds ten 8£ ure, een aanvang nemen. Benoemd met ingang van 16 Mei: W. Schaafsma, brievenbesteller te Deventer, tot hoofd brievenbesteller alhier. OMciëele berichten. By Kon. Besl. is aan D. J. Mevius, meesterknecht by de firma Aug. Zevenboom en Zoon, borstel fabrikanten te Amsterdam, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Bij Kon. Besl is aan Wilhelmina Imdahl, dienst bode bij mevrouw de douairière L. Magnee de Horn, geboren jonkvrouw Petit d'Oudenborgh, te Horn, de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in brons, toegekend. Van de Koninklijke familie. Men meldt uit Apeldoorn Na het koninklijk bezoek aan Amsterdam begeeft Prins Hendrik zich naar het buitenland, ter bij woning van het huwelijk van den Kroonprins van Duitschland. H. M. de Koningin zal zich ge durende dien tijd naar Soestdyk begeven. Audiënties. De gewone audiënties van de minister van Marine en Binnenlandsche Zaken zullen resp. Vrijdag en Zaterdag niet plaats hebben. Generaalsplaatsen. De voorziening in de opengevallen generaals plaatsen bij het leger is tegen Juni tegemoet te De staking te Hilversum. De drie timmerlieden-vereenigingen »St. Joseph", Prot. Christ, en »D. E. V." hebben de bemidde ling aangenomen, die de Kamer van Arbeid voor de Bouwvakken haar heeft aangeboden. De afdeeling Hilversum en Omstreken der Ver eeniging van Nederlandsche Bouwkundige Opzich ters en Teekenaars heeft met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen »De afdeeling Hilversum en Omstreken der Vereeniging van Nederlandsche Bouwkundige Op zichters en Teekenaars, gehoord de besprekingen omtrent de staking der timmerlieden te Hilver sum nagaande de houding der patroons in de laatste 2 jaren tegenover de pogingen van de timmer lieden in zake verbetering van den loonstandaard en verkorting van den arbeidsduur keurt de houding der patroons ten sterkste af." Deze motie is gezonden aan den secretaris der Patroonsvereeniging. Ongelukkeu. Bij de aanvaring in de vorige week in het Engelsche Kanaal tusschen het Fransche stoom schip Racineen den Nederlandschen schoener aSecundd", waarbij laatsgenoemde zonk, is vol gens ontvangen bericht een 16-jarige zoon van een Vlissingschen loodsschipper verdronken. Op de steenfabriek rDe Ossewaardte Ha- gestein, Z-H., kreeg het 10-jarig zoontje van S. v. d. Linden zulk een slag van een paard, dat het aan de gevolgen is overleden. Omtrent een ernstig ongeluk te Leiden meldt het L. D. o. a. Het kan zoo even na twaalf uren aan de Oude Vest in den omtrek van de Mare, wanneer de scholen uitgaan en de fabrieken schaftyd houden, erg druk zijn. Komt daar dan nog by, dat een brug moet worden afgedraaid, dan geeft dit een heele opstopping. Zoo was het ook gistermiddag. De brug over den Ouden Singel bij de Mare was afgedraaid en op de andere brug, die van daar over de Mare naar de Oude Vest leidt, stond een met varkens beladen wagen, bestuurd door den koetsier Vermeulen. De koetsier bleef geduldig wachten totdat de brugwachter de brug had toegedraaid en het pu bliek voor het meerendeel was doorgeloopen, zoo dat er, naar ooggetuigen verklaren, nog een twintig personen over het trottoir liepen. Toen eerst gaf de brugwachter het sein om door te ryden. Nu gebeurt het nogal eens, dat de wagens met de wielen het trottoir raken ditmaal bleef de koetsier geheel in het midden van de brug. Onder de menschen en kinderen bevonden zich ook twee zusjes van 4 en 6 jaar, kinderen van den werkman Betgem, uit het Vogelstraatje aan de Langegracht. Vermoedelijk hebben ze een stoot of een duw gekregenhet kleinste kind viel en trok in haar De a a n 1 e g v a n h e t t w e e d e s p o o r i n de richting Vlaardingen vordert goed. Men is reeds geruimen tijd bezig met het ophoogen van den grond aan de linkerzijde van het stationsemplace- ment alhier. Indien alles naar wensch gaat, zal men binnenkort een aanvang kunnen maken met het leggen der rails. Het Encycliekfeest zal dit jaar door de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond Zondag den 21 n Mei worden gevierd. De Hoogmis zal ten lOj ure in de kerk van den H. Joannes den Dooper worden opgedragen. Als spreker zal dien dag optreden de eerw. pater J. G. v. d. Veer, O.P., van Rotterdam. UIT VLAARDINGEN. Naar men verneemt, heeft hetCol- lege van Brandmeesters gisteren in zyn geheel ontslag genomen. De agent der 2e klasse A. Zoetmul der en de agent der 3e klasse H. M. Mulder zijn beiden benoemd tot agent van politie 2e klasse te Amsterdam, met ingang van 6 Mei. UIT MAASLAND. Men schrijft ons Alhier is opgericht een R. K. Tooneelvereeni ging van jongelieden, die ten doel heeft het on derling nuttig en aangenaam samenzyn der wer kende leden, en het geven van uitvoeringen voor Roomsch Katholieken. Bereids zijn twaalf werkende leden toegetreden. De bedoeling is minstens eenmaal per week repe titie te houden, en jaarlijks twee uitvoeringen te geven. Het Bestuur zal binnenkort tot de Katholieken van Maasland een circulaire richten, waarin steun wordt verzocht. Men zal kunnen toetreden als contribueerend lid, donateur of eere-donateur. De Zeereerw. Heer pastoor alhier is eere-voorzitter. Verder bestaat het bestuur uit de volgende leden P. J. Solleveld, J. G. Solleveld, C. J. vanderLely, M. P. P. van Uffelen en A. P. van Uffelen. UIT ROTTERDAM. Een op den Charloischen Kerksin- gel te Rotterdam wonende vader deed gister bij de politie aangifte, dat zijn zoon, een vleeschhou- wer, die op den Westzeedyk woont, in de omge ving van den Bergweg door twee mannen op klaarlichten dag is aangerand en beroofd van on geveer f 150. Die zoon ligt op het oogenblik tehuis ziek. Volgens mededeeling zou deze beroo- ving Maandag-middag hebben plaats gehad op ongeveer 20 minuten gaans van den tol op den Bergweg en wel op een landweg. Daar werd die zoon door twee mannen aangesproken, die hem varkens te koop aanboden. De mannen liepen daarna met hem mede, grepen hem plotseling aan, sloegen er op los na hem van zijn geld beroofd te hebben en lieten hem bewusteloos langs den kant van een sloot in het land liggen. Indien toe stand bleef hij tot in den avond van den volgen den dag, toen hy by kennis komende, zich in zoo verre hersteld gevoelde dat hij zich huiswaarts kon begeven naar den Westzeedyk, waar hij sedert bedlegerig is. Een onderzoek naar de ware toe dracht wordt door de politie ingesteld. Reigerplaag. Op het buitenverblijf Bec- kersteyn te Velzen heeft men thans een rei- gerplaag. Bij honderden hebben de vogels daar hun nes ten gebouwd en hoewel er, reeds een aantal zijn uitgestooten, is het eind er nog niet yan, te zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2