De fabriek m 3e firma Smnlfiers. Binnenland. Stads- en Gewestelijk JVieuws. Ingezonden. „Daarin kunnen mijne vrienden en ik niet toe stemmen. Het canonieke reclht zal dus het bur- „gerlijke recht beheerschen. De heer Ribot: „Het canonieke recht zal door „de Fransche rechtbanken niet toegepast worden, „daar de kerkelijke autorisatie het eenvoudige „feit zal daarstellen, waarmede zij rekening he*b- „ben te houden." De heer Leygues zegt, „dat het de perste „maal zal zijn, dat in Frankrijk de piviele recht spraak geroepen wordt om de besluiten der „geestelijke overheid uitvoerbaar te maken en „trekt zijn amendement in. De 'heer Mare Réville trekt zijn amendement in omdat het nieuwe art. IV hem voldoening geeft. Hij raadt zijne radicale vrienden aan zijn voorbeeld te volgen en voor art. IV te stemmen, waarvan de verwerping de geheele wet in ge vaar kan brengen. Hier was de vrees het be gin der wijsheid. De socialist Allard wil dat de goederen piet door de kerkbesturen opgeëischt, aan den Staat, of aan de gemeenten zullen worden toegewezen. De heer Hinder zegt, dat hij vtoor prt. IV zal stemmen doch het amendement-Allard verwerpt. De markies de Rosambo legt de verklaring af, dat hij art. IV evenmin als al de andere artikels zal bespreken, omdat hij als katholiek en als Franschman daartoe niet het recht heeft, het principe der geheele wet verwerpende. Het amendement-Allard werd met 453 stem men tegen 123 verworpen en de zitting tot 2 uren geschorst. Fidelius. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Reuter seinde gister uit Boedapest: In de Kamer heeft Tisza een redevoering ge houden tot bestrijding van het door de- ppposi- tde voorgestelde adres aan de kroon, inzonder heid van de verklaring ten gunste van de instel ling van tolgrenzen tegenover Oostenrijk. Na dat een afgevaardigde der oppositie, Pozsgay, de woorden van Tisza onbeschaamde praat had genoemd, ontstond er groot rumoer. De zitting werd geschorst. Tisza heeft zijn getuigen ge zonden. MAROKKO. Een telegram, door de Matin uit Fes, over Tandzjer, ontvangen, bevat het belangrijke nieuws, dat de regeermg van Marokko, de noodzakelijkheid erkennende van de hervormingen, door den Fran- schen gezant voorgesteld, deze ten uitvoer zal leggen zuodra de Eurupeesche mogendheden (en i,ii i trauEiLjK alleen) daartoe gezamenlijk mede werken. KRETA. Prins George heeft te Chania op Kreta de be grafenis bijgewoond van een gendarme, die te Boe- kolies doodelijk gewond was. Hij hield een toespraak waarin hij de gewapende macht aanspoorde, in dezen troebelen tijd haar plicht te doen, ook al werden hun vaderlandslievende gevoelens daarbij gekwetst: de tjjd zou komen dat het nationale streven voldoening zou vinden. Ook de Engeische consul en een afdeeling van de internationale troepen woonden de begrafenis bjj. ZUID-AFRIKA. De correspondent van de Standard te Johannes burg noemt Botha's samenvatting van de grond wet misleidend en zeer geschikt om den toorn van de Boeren te prikkelen tegen hetgeen zij beschou wen als een legaat van Milner. De correspondent van de Daily Chronicle seint echter dat ook de vooruitstrevende Engelschen de grondwet afkeuren. Van de Koninklijke familie. Het vertrek van H. M. Koningin-Moeder naar Soestdijk is thans definitief vastgesteld op Dinsdag, 16 dezer. Audiënties. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal Dinsdag 9 dezer en die van den minister van Justitie op Woensdag 10 dezer niet plaats hebben. De officier van den heer Roodhuijzen De Walchersche Courantanti-rev. weekblad voor Walcheren, deelt mede, dat zij alles, wat haar omtrent deze zaak bekend is, uitvoerig, ter plaatse waar het behoort, heeft medegedeeld, van waar het onderzoek zeker wordt voortgezet. De Walchersche Courantkeurt het af, dat het anti-rev. hoofdorgaan openbaarheid heeft ge geven aan wat te Vlissingen inzake een doop- quaestie is voorgevallen. Het anti-rev. weekblad vraagt«Verdient het niet de voorkeur, alle gegevens, ook die welke ons nog deze week toekwamen, ter kennisse te brengen van den betrokken minister, in stee van onder nieuwstijdingen er de nieuwsgrage lezers op te trakteeren 't Gaat hier niet om het nieuw- kje't gaat hier om de al of niet waarmaking van de beruchte «promotie bij doop". En 't kwam ons voor, in onze eenvoudigheid, dat de pers, onze pers vooral, in dezen dienende behoort te zijn." I)e Friesch christelijk-historischen. De Volksbode, orgaan tot handhaving van het Christelijk-historisch karakter der natie, schrijft Van het provinciaal bestuur ontvingen we vrijheid mede te deelen, dat op de vergadering van 't prov. bestuur met de districts-kiesvereeni- gingen in beginsel besloten werd tot samenwerking met de A. R en de Chr.-H. partij, doch dat ten opzichte der districten een nadere regeling moet worden getroffen, van het welslagen waarvan het doorgaan der samenwerking afhankelijk werd ge maakt. Een besluit in gelijken geest werd genomen door het prov. comité van leiding in Z.-Holland. De vraag, of de samenwerking alsnog verwezen lijkt wordt, zal na ingekomen antwoord van de besturen der Chr.-H. en der A. R. partij definitief door de prov. vergadering (prov. bestuur met de districts-vereenigingen) a.s. Maandag 8 Mei worden beslist. Rijkspolitie. Den 24 Juni zal te Middelburg worden gehou den de zevende algemeene vergadering van de Rijkspolitie-vereeniging. Op deze vergadering zul len verschillende punten worden besproken, o.a. de noodzakelijkheid van de invoering eener alge meene politiewet, het meetellen van dienstjaren als onbezoldigd rijksveldwachter voor pensioen. Verder zullen maatregelen worden besproken tot verbetering van den dienst en van de levenspositie van den rijksveldwachter in verschillende graden. Post- en telegraafbeambten. De 12e algemeene jaarvergadering van den Ned. Bond van post- en telegraafbeambten «De Post" zal op '1 en 2 Juni te Utrecht gehouden worden. Een aantal voorstellen zullen worden behandeld, o. a. betreffende de rechtspositie, promotie, trak tementsregeling, dienst- en rusturen, verloven, uniform, woningen, klasse-opheffing, propaganda, tactiek, federatie, geneeskundige hulp, diefstallen bij de posterijen, vrij vervoer op spoorwegen, standskas, postbestelling op Zondag. Stoomautomobieldienst. De commissie, die zich gevormd heeft tot het oprichten van een stoom-automobieldienst Goor - DiepenheimMarkelo Holten, stelt zich voor, bij de voornaamste handelaren te Deventer eene lijst te doen circuleeren tot het nemen van aandeelen groot f25, of van rentelooze voorschotten. Het maatschappelijk kapitaal is f12.000, waarvan te Holten, Markelo, Diepenheim en Goor er 142 aan deelen a f25 zijn geplaatst. De bedoeling is de beste verbindingen te ver krijgen met het station der H. IJ. b. M. te Holten om de geheele streek van Markelo, Diepenheim enz. beter in veroiuding te brengen met de H. IJ. S. en het marktbezoek te Deventer te ver beteren. De commissie heeft een onderzoek inge steld naar een dergelijken dienst UtrechtDe MeernHarmeien. De indruk van dezen dienst, die veel concur rentie heeft, was uitmuntend. De waggon vervoerde soms 40 a 50 personen per rit, is 6.G0 M. lang» sierlijk ingericht, loopt geruischloos, keert en wendt gemakkelijk en wordt in 10 minuten onder stoom gebracht Ongelukken. Gistermiddag omstreeks half vier werd op het Rokin te Amsterdam door de electrische tram een jongetje overreden. Het knaapje was bijna onmiddellijk dood. Een droevig ongeluk vond gisteren te Sche- veningen plaats. Bij het lostrekken der loggers, welke gisteren in de Buitenhaven waren vastge raakt en gisternacht nog niet vlot waren, werd de meesterknecht-scheepsbouwmeester de Jong, ten gevolge van het losraken van een kaapstander, door een boom tegen het hoofd getroffen. De slag tegen de hersens was zóó hevig, dat de dood onmiddellijk intrad, zoodat door den telefo nisch ontboden geneesheer geen hulp meer kon worden verleend. Uit Groningen wordt gemeld De 16-jarige P., werkzaam aan de machinefa briek van Pott en Ter Borg, is gister-namiddag half vijf in die fabriek door het vliegwiel gegre pen en onmiddellijk gedood. De jongen had bij de machine niets te maken. Men meldt uit Nijmegen Gister-ochtend ruim 7 uur is uit de Waal bij Nijmegen een pl. m. 70-jarige man opgevischt, die even te voren van de spoorwegbrug in de Waal was gevallen of gesprongen. Eenige omstanders op den Waaldijk drongen er bij de lieden, die den man hadden opgevischt en in een roeiboot vervoerden, op aan den drenke ling terstond aan den wal te brengen om te pogen de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen zij evenwel weigerden, zoodat mogelijk door hun nala tigheid de man niet meer in het leven is behou den, hetgeen ook het gevoelen was van den ge neesheer, die om 7j uur den dood constateerde. Tot dusverre is de naam van den drenkeling, die goed gekleed was en een gouden horloge bij zich droeg, nog onbekend. Sedert eenigen tijd is men gereed gekomen met den uitwendigen bouw van de fabriek de r firma F. Smulders alhier. Degenen, die dikwijls, hetzij met destoomtram hetzij wandelende, den Rotterdamschen dijk pas- seeren, hebben kunnen zien, in welk een betrek kelijk kort tijdsverloop deze reusachtige fabriek is tot stand gekomen. Van de zijde van den Rotterdamschendijk gezien levert nu het uitgebreide gebouwen-complex zeker wel den schoonsten aanblik op. De firma Smulders is, wat men noemt, een wereldfirma. Toen men vernam, dat hare groote werkplaatsen te Slikkerveer en Utrecht naar hier zouden worden overgebracht en zij voor de her berging dezer inrichtingen de reusachtige machi nehal van de Dusseldorfer tentoonstelling had gekocht, kon men verwachten, dat Schiedam binnen zijn muren een fabrieksgebouw zou krijgen van zulke groote afmetingen als slechts weinige fabrieken hier te lande. Vandaag hebben we in de fabriek eens een kijkje genomen. Timmerlieden, schilders, smeden, monteurs, elec- triciens, enz. waren er druk aan het werk, want nu het gebouw uitwendig gereed is gekomen, heeft men onverwijld een aanvang gemaakt met de inrichting van het kantoor, der werkplaatsen enz. Als men aan de straatzijde voor de fabriek staat, ziet men in het midden het kantoorgebouw, dat door zijn eenvoudigen, stemmigen stijl en eigenaardigen bouwvorm, reeds dadelijk de aandacht trekt. In dit gebouw, dat inwendig smaakvol en zeer doelmatig is ingericht, vindt men beneden het administratiekantoor, het ontvangsalon met privékantoren der heeren Smulders, de teekenzaal met het bureau van den ingenieur, benevens het kantoor van den directeur, den heer Plate. In de teekenzaal is voor het bewaren der teekeningen een groote, van beton en ijzer vervaardigde kluis gemaakt, terwijl zich elders in het gebouw nog brandvrije kluizen voor het bewaren der boeken en van het geld bevinden. Indien men nagaat, dat thans bij de firma Smulders omstreeks een vijftigtal personen bij de administratie en de teekenafdeeling werkzaam is, dan kan men begrijpen, dat hiervoor ook een ruime localiteit noodig is. Het kantoorgebouw is voorts voorzien van cen trale verwarming, electrisch licht, ventilatieinrich- ting en zeer smaakvolle toiletkamer, welke uit een hygiënisch oogpunt ten zeerste geroemd mag worden. Wordt vervolgd). Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie een meisjesceintuur, een fantasie oorknopje, een stang van een rijwielrem, een gistzak, een rozen krans, een rr.eisjeszak met zakdoek enz., een por- temonnaie met rozenkrans. Terug te bevragen aan de volgende adressen een dienstbodenmutsje bij A. v. d. Hoeven, Singel 1388een gouden broche met pareltje bij H. v. d. Hoeven, Villastraat 2b.een pak kindermeel bij J, Bijtenhoorn, Kreupelstraat 542; een snoek- grauwe hamwindhond bij H. J. Lindeman, Noor- derstraat 41een zilveren rozenkrans bij R. J. v. Rhijn, Gasstraat 40; een zwartharig hondje bij A. A. Kleplce, St. Jorisgang 159' een koperen arm bandje bij J. Bovenberg, Oostsingel 76een jonge duit bij C. v. d. Slot, Touwbaan 24een deurtje van een rijtuig lantaarn bij W. Noordijk, Emma- straat 21een groentenmand bij J. Post, Villa straat 67 een portemonnaie met eenig geld bij B. Scholte, Hoogstraat 139. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 6 Mei. 1905.) Gevraagde Arbe idskrach ten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Verver. Kuiper. Stoffeerder. Tuinmansknecht. Vuurwer- kers, (gewoon bij stoomkamer te werken.) Me taaldraaiers. Smidsjongen. Lompensorteerder. Dienstmeisjes, (16 k 18 jaar.) Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. 1Slagers knecht - Drukkers. Kistenmakers. letterzetter, Kistenmakersjongen.Winkelbediende. —Kan toorbediende,Jongens voor kantoor. Reiziger. Depöthouder. Bakker. Boerenknechts. Boerenjongens.— Tuinmansknecht.Tuinmans jongen. Smidsknechts.Kuiper. Portier Stokers. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-bankwerker. mouter. iGistzifter. Gistbewerker. Pakhuisknechts.Distillateurs knechts. Loodgieter (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker.Barbiersleerling. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Perso nen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. iil. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. manden makerij. Schoonmaak sters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes. Baker. Bij het gisteren te 's-G ravenhage gehouden examen Lager Onderwijs, leerlinge der eerw. zusters Daminicanessen, slaagde o.m. Mej. J. M. F. Timmerhaus alhier. In denafgeloopen nacht is door de politie alhier een jongmensch uit Rotterdam aan getroffen, die niet wel bij het hoofd bleek te zijn. Heden-morgen is hij naar zijn ouders aldaar over gebracht. Gisteren is uit een gereedschap- zak, die door een zekeren Holswilder, wonende alhier, een oogenblik onbeheerd in het Broersve ld was neergelegd, een tweeledige koperen gasarm ont vreemd. UIT OVERSCHIE. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen Lager Onderwijs slaagde o.m. Mej. H. Salm, alhier. Bekroningen op de Tentoonstelling van de Vereeniging „Flardinga". Afd. la. Kinder-hand werken. le pr. A. de Wil ligen. 2e pr. L. v. d. Meer. 3e pr. Willy Blüm. 4e pr. J. Stein. 5e pr. J. H. de Weerd. Eerv. verns. A. Habraken, B. Kikkert, E. Bot, Ottolina Leis, C. Mooi, C. van Heijst. Afd. lb. Dames-Hand werken. le pr. Eerw. Zuster Generosa. 2e pr. J. Buschman-Cocheret. 3e pr. W. Ploeg. 4e pr. M. Blommen dal-Ankersmit, Eerv. verm. S. Versteeg, Wed. Riedijk, D. Patmos-Wagemaker, E. Stolk- van der Linde, B. Vosbergen, M. Kornaat Gd., J- Blok, M. Ploeg, B. de Jongste, M. van Deventer- Hoogerwerf, D. van Heiningen. Afd. 2 Jongens- handenarbeid. le pr. F. Buitendijk. 2e pr. Paulus in 't Veld. 2e pr. F C. Weiland. 3e pr. D. van Houten. 4e pr. H. van Abshoven. Eerv. verm. Jac. Kornaat, J. v. d. Heul, P. C. v. Loon, H. J. Stahlie, A. B. den Boer, H. Buschmann, L. van der Drift, J. en A. van der Linden. Afd. 3. Handenarbeid voor Mannen. le pr. J. Paling, Z. A. Stolk, L. van IJperen, C. Hoogendijk. 2e pr. C. v, Santen, Ch. Cocheret. M. Roodenburg, F. van Aggelen. 3e pr. W. Versteeg, H. van Toor, W. van Brouwershaven. 4e pr. J. Molievanger, H. Korpershoek. 5e pr. J. Verhart. 6e pr. G.jH. Krimp. Eerv. verm. J. van Doesen, P. J. Enthoven. Ch. Broeders, A. van Karssen. H van der Plaat, J. B. van der Drift, D. Groeneveld, A. Kersbergen, R. Dijkstra, J. M. van Klink, P. L. Drop. A. de Ligt, Photographen-club, P. van Toor Pz., J. J. van den Berg. H. M. de Lange, A. de Bruyn, H. Dirkse, M. van der Linden, M Bakhuizen. Bij het gister te 's-G ravenhage ge houden examen Lager Onderwijs, slaagde o.m. Mej. A. Küchler, alhier. Tot agent van politie 2e klasse is bevorderd A. v. d. Weel, alhiertot agent 3e klasse is benoemd J. de Vries, van IJsselinonde. Omtrent het besluit van de brand meesters alhier, waarbij zij collectief als zoodanig ontslag nemen, als gevolg van een tijdelijke aan- wijzing van den directeur der gemeentewerken als opperbrandmeester, waartegen zij zich vooraf met beslistheid hebben verklaard, meldt men nogNevens hun bericht van ontslag nemen hebben de brandmeesters Burg. en Weth. te ken nen gegeven, dat zij van gisteren af de verant woordelijkheid voor alles wat met betrekking tot het brand wezen hun was opgelegd, overdragen aan het college van B. en W. Thans hebben Burg. en Weth. hen uitgenoo- digd, een drietal uit hun midden voor eene met hen op heden te houden conferentie te willen aan wijzen. UIT DELFT. Bij de gister gehouden herstemming voor twee vacatures in den gemeenteraad, voor het stern- district II is de uitslag als volgt Aantal kiezers 1357. Vacature, aftreding 1905. Uitgebracht 1007 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer C. J. M. A. Straman (kath.)528 en de heer C. A. Kramer (lib.) 479 stemmen, zoodat gekozen is de heer C. J. M. A. Straman (kath.) Vacature, aftreding 1907. Uitgebracht 1009 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer C. Kruit (a.-r.) 507 en de heer dr. A. Brester Jz. (lib.) 502 stemmen, zoodat gekozen is de heer C. Kruit (a.-r.). De liberalen verliezen bij deze verkiezing een zetel, de raad bestaat thans uit 14 liberalen en 9 anti-liberalen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Verkiezing voor de Kamer van Arbeid. Geachte Heer Redacteur. In uw nummer van 2 Mei 11. komt onder stads nieuws een berichtje voor, waarin als Candidaten voor de op 10 Mei a.s. te houden verkiezing van 2 leden-patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen worden genoemd de heeren A. van den Brink en H. Stooker. Er schijnt dus eindelijk eenige actie te komen en dat doet mij genoegen, evenals de verdere mede- deeling van dat berichtje dat genoemde heeren eene eventueele benoeming zullen aannemen en alzoo vrijwel de zekerheid geven, dat deleden van het Stembureau ten stadhuize niet voor niets van 8—3 uur behoeven zitting te nemen. Maar daarom de laksheid van vorige malen niet herhaald en evenveel belangstelling getoond als gold het eene verkiezing voor den Gemeenteraad, Tweede Kamer of Provinciale Staten. Verdient het arbeidersvraagstuk niet even groote, ja, zoo niet grootere belangstelling? Kiezers I Toont dus uwe belangstelling als gold het een Juni-verkiezing en breng, voorzoover geene andere candidaten genoemd worden uw stem uit op de heeren A. VAN DEN BRINK en H. STOOKER. Met dank voor de plaatsing, Een Kiezer. Schiedam, 4 Mei 1905.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2