De falriet vai ie firma Miers. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. dienst op de kantoren betreffende, zijn voorge schreven, inhoudende dat de ondergeschikten, in uniform gekleed, verplicht zijn hun meerderen op militaire wijze te groeten, welk eerbewijs deze op gelijke wijze zouden hebben te beantwoorden. Ter vermijding van elk misverstand wordt daar om te aJgemeener kennis gebracht, dat dit bericht onwaar is. Een dergelijke maatregel is niet afgekondigd, noch ook zelfs maar in overweging genomen; daar toe bestond trouwens ook geene aanleiding omdat den directeuren, die voor den goeden gang van zaken op hunne kantoren verantwoor delijk zijn, zoolang zulks met vertrouwen aan hen kan worden overgelaten, de vrije hand gegeven most worden in de keuze van de middelen, die kunnen strekken ter bevordering van dien gang van zaken en van de onderlinge verhoudingen. De directeur-generaal stelt er evenwel prijs op als zijne meening te doen kennen dat der gelijke uiterlijke vörmen, die met het wezen van eene, goede ondergeschiktheid in den burgerlij ken jdienst niets uitstaande hebben, ja, door al of niet gewilde onachtzame wijze van uitvoering, Voor, de instandhouding van eene goede onder linge verhouding meer schadelijk dan bevorder lijk zouden kunnen, blijken, zijn instemming niet hebben. Dit neemt niet weg, da,t iedere mindere zijn superieur moet erkennen èn door de wijze, waar op hij zijn dienst verricht, èn door de plleszins correcte houding, welke hij in, den omgang met zijn superieur aan den dag legt, d. w. z. hem de verschuldigde ondergeschiktheid, achting en eerbied betoont. De meerderen daarentegen be- hooren hunne minderen op Vriendelijke en te gemoetkomende wijze te behandelen, en elke on aangename bejegening na te laten. Alleen op deze wijze wordt de ware burgerlijke tucht ge kweekt en onderhouden, die slechts op weder- zijdsche erkenning en waardeering belust, doch met een blooten Vormendienst niet is gebaat. Suiker. Het Staatsblad no. 135 bevat een Kon. be sluit van den 4den Mei 1905, houdende vast stelling van het hijzonder recht, te heffen van suiker, herkomstig uit landen die premiën op de productie of den uitvoer daarvan verleenen. Bij dit besluit wordt bepaald: De uit de hieronder genoemde landen her komstige suiker, welke het rijk w.ordt ingevoerd of uit de entrepots ten invoer wordt aangege ven, zal, per 100 kilogram, aan het daarnaast vermelde bijzonder invoerrecht onderworpen zijn. Spanjealle suiker, f 12.96. Canadageraffineerde suiker f 1.74. De Staten, die te zamen Vormen de Znid- Afrikaansche tolunie (Kaapkolonie, Natal, Trans vaal, Oranjerivierkolonie, Z,uid-R|hodesia, Basuto- land en Bechuanaland)ruwe suiker f 0.98, ge raffineerde suiker f 1.87. De Australische Bond: ruwe suiker f0.45, ge raffineerde f 2.70. Dit besluit treedt terstond in werking. Mr. Harte trekt zfijn eandidatnur terug. De heer Harte van Tecklenburg heeft het vol gend schrijven gericht: »aan de kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Grave" Nadat het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen, in zijne gis teren te Utrecht gehouden vergadering, is terug gekomen op zijn vroeger advies, hetwelk den heer mr. dr. Kooien had bewogen om te bedanken voor eene candidatuur in uw district, wensch ik mynerz(jds gevolg te geven aan het reeds vroeger opgevatte voornemen, om mijne candidatuur in te trekken. De tenuitvoerlegging van dat voor nemen, dat ik reeds den 30en April persoonlijk mededeelde aan verschillende inwoners van uw district, was terstond na mijne thuiskomst op 1 Mei begonnen door het gereedmaken van de noo- dige kennisgevingen, doch werd in den namiddag van denzelfden dag gestuit door ontvangst van de tijding, dat de heer Kooien zijne candidatuur had ingetrokken. Nu echter de candidatuur-Koolen herleeft, Wensch ik daartegenover de mijne te doen ver vallen. Ongeveer een maand geleden heb ik haar, niet zonder aarzeling, slechts aanvaard op de schriftelijk mij gedane verzekering, dat zij het eenige, doch afdoende middel zoude zijn om esn tusschen twee partijen toen reeds dreigenden strijd te voorkomen. Het feit, dat men zich in die opvatting blijkt te hebben vergist, ontneemt aan de bedoeling die zoowel de aanneming als de aanbieding inspireerde, niets van hare waarde. Maar wèl doet dat feit den grond vervallen waarop mijne bereidverklaring tot aanvaarding destijds steunde. Gedurende de ruim 13 jaren (1888 1901) dat ik de eer had uw district te vertegen woordigen, heb ik mjj mogen beschouwen als den vertegenwoordiger van allen zonder onderscheid verkiezingsstrijd was uitgesloten en politieke ver deeldheid nagenoeg onbekend. En wanneer thans moet worden geconstateerd, dat de benjjdens waardige toestand van politieke vrede en eensge zindheid wijziging heeft ondergaan, wil ik ten minste voorkomen, dat het ontstaan dier wijzi ging kan worden toegeschreven aan de handha ving van mijne candidatuur. Mr. HARTE VAN TECKLENBURG. Den Haag, 7 Mei 1905. Ontslag genomen. Tot ons leedwezen moeten wij melden, dat de heer mr. Kolkman, in verband met de conflicten in het district Grave, zijn ontslag heeft genomen als lid van het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. (Rsb.) Briefkaarten. Ten aanzien van de niet van rijkswege uitge geven briefkaartformulieren is bepaald, dat ten aanzien der afmetingen in een verschil van hoog stens 5 mM. kan worden berust, zoodat geen bezwaar behoeft te worden gemaakt tegen het bezigen van particuliere briefkaartformulieren van 135145 mM. in de lengte en 8595 mM. in de breedte. Deze bepaling geldt echter niet voor het inter nationaal verkeer, volgens welke de afmetingen volgens het internationaal postverdrag de afmeting van 140 mM. in de lengte en 90 mM. in de breedte niet mogen overschrijden. Formulieren welke niet daaraan voldoen, zullen worden behandeld als ongefrankeerde of ontoe reikend gefrankeerde brieven. Centrale Gezondheidsraad. De Centrale Gezondheidsraad wenscht aan te leggen, een register der in ons land bestaande inrichtingen tot verpleging van zieken, behalve krankzinnigen-gestichten Naar aanleiding daarvan zijn de gezondheids- commissiën door de hoofdinspecteur uitge- noodigd, verbeteringen dier inrichtingen, waar haar dit noodig mocht blijken, te bevorderen en van haar handelingen en de verkregen resultaten mededeeling te doen in haar jaarverslagen, waar uit de centrale raad dan het bedoelde register zal kunnen samenstellen en publiceeren. De staking te Hilversum. Men meldt uit Hilversum: Doordat verschillende timmerlieden in andere gemeenten gaan werken, is het aantal stakenden tot 145 ongeveer gedaald. Van toegeven is ech ter nog niet het minste sprake en blijven de patroons- en timmerlieden-organisaties fel tegen over elkander staan. Verschillende aannemers stelden nog beschikbare werkkrachten ten dien ste van den heer Van Rhijn, aannemer der R. K. noodkerk, zoodat heden op dat werk de arbeid gedeeltelijk hervat is. Er zijn wederom verscheidene metselaars be dankt, wijl dat bedrijf reeds gedeeltelijk moet Stil liggen. Reeds zijn tal van metselaars nu zonder werk. De timmerlieden-organisaties D. E. V. en Prot. Christ. Vergaderen morgen, ten einde eene be slissing te nemen omtrent het bemiddelingsvoor stel van de Kamer van arbeid. De R. K. ver- eeniging deed heden dit reeds, doch wordt de beslissing geheim gehouden tot ook de patroons- vereeniging zal vergaderd hebben. Tot gisterr avond kwamen geen timmerlieden uit atndere ge meenten aan. Erfgooiers-kwestie. Gister zijn op last van de meentmeesters van Stad en Lande voor de gemeente Naarden een 50 4 60 koeien van de meent aldaar verwijderd, waarbij een groot aantal personen uit Huizen, enz. assistentie verleenden. Deze koeien behooren aan verschillende aanhangers der »nieuwe" partij, doch waren met den schaardag van 1 dezer niet tot de meent toegelaten, maar gebracht op eene privé- weide. Vorige week waren deze beesten evenwel bij verrassing, door het slaan van een brug, door de snieuwe" party, op bedoelde meent gebracht. Behalve de reeds aanwezige ryksveldwacht, zijn nu tal van burger-bewakers aldaar aangesteld. Nader meldt men Gister zijn door Huizer boeren in dienst der meentmeesters van stad en lande der Naarder meent een 54-tal koeien, toebehoorende aan Erfgooiers der nieuwe partij en scharende op die meent, daarvan verwijderd en op den openbaren weg gedreven. De beesten werden overal onbe heerd in boomkweekerijen, tuinen van villa's enz. aangetroffen. De voorzitter van het hoofdbestuur der gerechtigden, Fl. Vos, werd dadelijk gewaar schuwd en liet de beesten brengen op een stuk weiland, toebehoorende aan de maatschappij Oud- Bussum. Hierop begaf de heer Vos zich naar de meent en vroeg aan de aldaar geposteerde rijks veldwachters, ot de beesten door dat hek waren gedreven. Een der rijksveldwachters gaf daarop te kennen dat hij zelf het hek geopend had en dat hjj volgens zijn orders wel vee van de meent mocht laten brengen, doch niet er op. Dadelijk werd voor de inmiddels ge haalde koeien toegang tot de meent verzocht, dit werd geweigerd en men ving aan met het leggen van een brug. De politie wilde dit belet ten en daar zjj dientengevolge het hek onbewaakt moest laten, braken de Erfgooiers het hek open en brachten de koeien op de meent. De burgemeester van Naarden, inmiddels ter plaatse verschenen, gaf op een desbetreffende vraag te kennen, dat het afbrengen der koeien geheel buiten zijn voorkennis was geschied, het geen hij ten sterkste afkeurde. Zes van de koeien werden daarop in de schutbank geplaatst. In den loop van den dag vervoegden zich de heeren Fr. Vos en mrs. Hartzfeld en Schook ten gemeentehuize te Naarden, ten einde den burge meester opheldering te verzoeken. II De reusachtige machinehal van de Dusseldor- fer-tentoonstelling, welke om haar bizonder fraaie constructie en bouwvorm door technici ten zeer ste werd geroemd, was te lang om in haar ge heel, zooals zij te Dusseldorf was opgesteld, te Schiedam te worden opgetrokken Men heeft haar toen in twee gelijke deelen gesplitst. Aan weerszijden van het kantoorgebouw staat nu, verbonden met een groot ijzeren hek, een helft dier hal, waarvoor een eenvoudige fapade is gebouwd, geheel in overeenstemming met den aard van het daarin uitgeoefend bedrijf. Iedere hal heeft een lengte van 140 M. en een breedte van 53 M. In de rechterhal is de scheeps- makerij en contructiesmederij. Hier worden de verschillende deelen van baggermolens en an dere schepen, alsmede voor bruggen enz., ver vaardigd. In deze hal bevinden zich 3 electrische loopkranen. Midden in het gebouw is er een, die een hefvermogen heeft van niet minder dan 15 ton, terwijl die in de zijbeuken een hefvermogen hebben van 5 ton. Aan weerskanten van de hal komen reusachtige pons- en knipmachines, platen- schaafbanken, buigmachines enz. te staan, waar onder er zijn die met eigen stoom werken. De stoom voor laatstgenoemde machines wordt gele verd door een machine, die achter het gebouw is opgesteld. Vooraan in deze hal komt het maga zijn voor de verschillende materialen op te slaan. In de linker-hal komt aan de straatzijde de modelmakerij, nset bergplaatsen voor demodellen, daarachter de gieterij waar drie smeltovens wor den opgesteld, waaronder er een is, die de enorme hoeveelheid van 8 ton in een uur tijds kan smelten, ook komen hier twee ovens voor kerns te drogen. In dit gedeelte van de hal is een electrische loopkraan met een hefvermogen van 15 ton. Van de gieterij gaat men in de afbramerij, waar de stukken, die uit de gieterjj komen, worden afgebraamd en schoongemaakt. Naast de bramerij zyn twee afdee- lingen gemaakt, waarin de ververs- en koperslager- werkplaatsen worden gevestigd. Het overige gedeelte van de hal wordt geheel ingericht voor bankwerkerij en draaierij. Hier komen, evenals in de rechterhal, drie electrische loopkranen, een van 15 en twee van 5 ton hefvermogen. In den linkerhoek staat de machinekamer, waar een compound stoommachine van 300 Ind. P. K., een dinamo, voor het bedrijf, van 300 P.K. en een voor het licht van 200 P. K. worden opgesteld. Achter de linker-hal is op het oogenblik het ketel huis gereed gekomen. Het is hoogst interessant hier eens een kijkje te nemen, want de twee reusachtige ketels, die zich daar bevinden zyn van zulke groote afmetingen als men slechts zel den ziet. Eigenaardig is ook, dat beide ovens van een mechanische stookinrichting zijn voorzien- Het geheele fabrieksterrein der firma Smulders beslaat een oppervlakte van ca. 6 H.A. Aan het einde van het terrein zijn vier hellingen, waarop men nog deze maand een aanvang denkt te maken met het leggen van de kiel van vier schepen. Naast deze hellingen ligt een haven, die o.m. dienst moet doen voor ligplaats van schepen welke van stapel zijn geloopen en verder moeten worden afgewerkt. Aan de haven komt op een steiger een electrische kraan, welke tevens dienst zal doen voor locomotief, want op het terrein ligt 1 K. M. spoor voor het vervoer van verschil lende zware stukken. Er zal natuurlijk nog wel een geruimen tyd verloopen vooraleer alles in orde is, maar toch hoopt men dit jaar gereed te komen. j Volksbadhuis. In de week van 17 Mei 1905 werden geno men 244 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 22 kuipbaden 37 regen 12 regen 128 school 30 kinder 5ctl5 Z. D. H. mgr. Callier, Bisschop van Haarlem heeft aan den heer C. A. M. Jansen, wegens vertrek naar elders, eervol ontslag ver leend als kerkmeester van de parochiekerk van O. L. Vrouw van den Allerheiligsten Rozekrans, aan den Singel, en. in diens plaats benoemd den heer J. B. Schiphorst. Eveneens heeft Z. D. H. de Bisschop van Haar lem eervol ontslag verleend aan den heer J. J. G. Nolet, als kerkmeester van de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie, en in zyn plaats benoemd den heer W. A. Beukers, A. Jz. Het eervol ontslag van beide heeren was ver gezeld van een dankbetuiging voor de vele dien sten, aan beide parochiekerken bewezen. Gevaarlijk speelgoed. Een clubje jon gens te Beverwijk had een revolver gekocht, om gezamenlijk te leeren schieten. Zondag hielden zy oefening en het vuurwapen weigerde geen van de jongens kon den haan overkrijgen. Een nam het mede, ontmoette gistermorgen den jongsten bediende van den winkel, waar de revolver gekocht was en vroeg zijne hulp. Deze trok den haan over, de revolver was geladen, ging af en trof den eigenaar in de linkerzijde. Met hevige pijn wer d hij bij den naastbijzijnden geneesheer ingedrage") wien het nog niet is mogen gelukken den kogel te verwijderen. Mishandeld? Zaterdag avond bevond zich de schoorsteenveger B., te Sneek, in een café, toen opeens een paar maréchaussees verschenen en hem gelasten of verzochten mee te gaan naar de kazerne aan den Leeuwarder Straatweg. Op ernstige wijze moet B. daar volgens zijn verklaring door maréchaussees zijn mishandeld, naar aanlei ding van naar men zegt onaangename praatjes, door B. van hen uitgestrooid. Met moeite kon B. na deze strafoefening zijn woning bereiken, Bdie de sporen der mishandeling o.a. in het gelaat draagt, heeft van deze zaak aangifte gedaan bij den commissaris van politie, op wiens last B' geneeskundig is onderzocht. (Lw. Ct.) Een soldaat in een kippenhok. Te Deventer heeft eergisteravond de soldaat A, die als schildwacht bij het kruidmagazijn geplaatst was, zyn post verlaten en door verbreking zich den toegang verschaft tot het naby gelegen kip penhok van den brugwachter. Toen hij zich weder uit het hok wilde verwijderen werd hij tot zyn ongeluk overvallen door de gebr. O., schippers aldaar, die de politie te hulp riep, en procesverbaal deden opmaken. Brandstichting. Men meldt uit Doetin- chemDoor de ryks- en gemeentepolitie in het naburige Zelhem is aangehouden en aan de justi tie overgeleverd zekeren K. M., verdacht pogingen aangewend te hebben om een hem toebehoorend, doch door een ander bewoond huis in brand te steken. Een droevig tooneel speelde zich Zater dagavond omstreeks halftien in de Nijhoffstraat te Arnhem af. Een bewoner dier straat ontmoette daar een rydend artillerist, die hy eerst ver dacht van dronkenschap, doch die later bleek plotseling krankzinnig te zyn geworden. Burgers en politie, waaronder vooral genoemde bewoner van de Nyhoffstraat, de heer N., hadden veel moeite den ongelukkige in bedwang te houden, daar hij zich hevig verzette, een denkbeeldig wezen wilde achtervolgen en verschillende perso nen, waaronder ook N. beet. Zich nogmaals los gerukt hebbend, drong hij in een woning door, waar hij een bejaard man vastgreep en in den keel beet. Ten slotte werd de man, dank zij het beleidvol en moedig optreden van twee politie agenten, wier gedrag zich zeer onderscheidde van dat van eenige veldartilleristen die hun kameraad in den steek lieten, naar het mil. hospitaal over gebracht. Daar bleek zyn naam J. D. te zyn. De toestand van D. is heden bevredigend de patiënt is thans zeer gekalmeerd. (N. A. Crt.). Mishandeling. Te Groesbeek zyn de broe ders J. en N. W. gearresteerd wegens mishande ling van den gemeenteveldwachter aldaar. Deze veldwachter wilde bij een vechtpartij tusschen beiden komen met het gevolg, dat de woede der vechtenden zich tegen hem keerde en hy met een boksbeugel een hevigen slag op het hoofd bekwam en hij niet in staat was een der broeders te arresteeren. De mishandeling is van dien aard, dat de man den eersten tijd geen dienst zal kunnen doen. Vechtpartij. Zondagnacht heeft er op den laatsten kermisdag een bloedige vechtpartij te Heusden plaats gehad tusschen inwoners en per sonen uit Aalburg en Wyk. Twee inwoners uit Heusden ontvingen sneden over 't hoofd, terwyl J. v. R uit Aalburg de neus werd afgesneden. Oplichter. De marechaussee te Rozendaal heeft gisteren gevankelijk naar Breda overgebracht een Engelsch oplichter, die reeds eenigen tyd in het Hotel de Brabant gelogeerd was en daar groote verteeringen had gemaakt. Toen het eindelijk op betaling aankwam, bleek mijnheer geen geld te bezitten. Ook een goudsmid, den heer B., heeft hij voor ruim f 100 opgelicht. Eenige ringen met diamanten, die hij bovendien nog besteld had en die ook al vervaardigd zijn, waren gelukkig nog niet afgeleverd toen hij in hechtenis werd genomen Oude munten. Onder een zwaren hardsteen( welke voor de achterdeur lag, werd by het afbre ken van de oude woning van de erven F. A. Ste vens te Helmond, een porceleinen potje opgedolven, bevattende 16 zilveren muntstukken, waaronder 12 zoogenaamde Fransche kronen van Lodewyk XV en Lodewyk XVI, 2 oude Hollandsche guldens, een stukje ter grootte van een franc en nog een van onbekenden datum. Voor verzamelaars kan dit veel waarde hebben. Uitgesteld huwelijks geluk. Zooals be kend is, bestaat lor sedert jaren een streng toe zicht op de landvertraizing naar Noord-Amerika. Menigeen, die het leven in Europa moede, paar New-York wenscht te Ivtertrekken, en niet vol doende op de hoogte is gesteld van de vele Voorschriften, heeft Amerika gezien, maar min der gelukkig dan Columbus, hebben zij hun yaan er niet kunnen Iplanten. Zeer hard ondervond dit een jong Duitsch meisje, dat naar New-York gekomen was, om door haar aldaar Wanenden bruidegom naar het altaar gevloerd te (worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2