Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. MAROKKO. In diplomatieke kringen gelooft men, zegt de man Van de Standard te Tand zjer, dat de Sultan 5n beginsel de invoering van O-economische en mili taire hervormingen heeft aangenomen, onder voor waarde dat de mogendheden die het tractaat van 1880 heihben geteekend, er deel aan nemen. Boven dien wil de Sultan da,t de invoering zoetjes aan zal geschieden. MONTENEGRO. Vorst Nicolaas van Montenegro is naar Ber lijn vertrokken, om den Keizer te bezoeken. ZUID-AFRIKA. De Daily Chronicle Veimeemt uit Johannesburg: Duizend Ohineezen hebben zonder beweegreden een kamp van de kaffers aangevallen. De kaf fers sloegen den .aanval af, maar de Chineezen doodden een paap kaffers. De Britsch-Indiërs en de Engelsche overiieidi hechten geen beteekenis aap. het voorgevallene. De blanken daarentegen wel. Vele blanke Vrou wen gaan heen. AMERIKA. iHooseVelt's fiscaal beleid ten aanzien van het Panama-kanaal wordt voortdurend gehekeld en belachelijk gemaakt.. Dit beleid is reeds praktisch toegepast, doordien de Panama-commissie voor de levering van, zekere bouwstoffen te Colon heeft geadverteerd. Een firma te Philadelphia vroeg aan Taft, of het Amerikaansche tarief op het getoverde zou toegepast worden. Neen, antwoord de Taft, na met Roosevtelt overleg te hebben gehouden. Het aanbod van een Engelsche firma voor onbewerkt ijzer zal nu worden aangenomen, omdiat zij, veel lager aanbiedt dan Amerikaansche firma's. De Panama-commissie koopt ook in Schot land cement. Officiëele berichten. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot verte genwoordigers der Nederlandsche regeering op het in de maand Juni dezes jaars te Londen te houden 4de internationaal ornithologisch congres, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, mr. R. baron Snouckaert van Schauburg, te Neerlang broek, voorzitter, en dr. J. Biittikofer, te Rotter dam, ondervoorzitter van de Nederlandsche Orni thologische Vereeniging. Van de Koninklijke familie. II. M. de Koningin begeeft zich na het bezoek aan Amsterdam naar Soestdjjk. Gedurende de maand Augustus zal het Hof vermoedelijk niet op het Loo verblijven. Prins Arisuwaga by onze Koningin. De Japansche prins Arisuwaga, die den Keizer van Japan vertegenwoordigt bij het huwelijk van den Duitschen kroonprins te Berlijn, heeft het voornemen met zijn gemalin ook een bezoek hier te lande te brengen aan H. M. de Koningin. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Marine zullen op Donderdag 25 en Vrijdag 26 Mei niet plaats hebben. 1 J 1' Hof van Arbitrage. Het Scheidsgerecht in zake de Japansche-Euro- peesche belastingquaestie besliste gister bij meer derheid van stemmen dat niet slechts de terrei nen, doch ook de gebouwen in de eertijds aan de vreemdelingen in Japan in concessie gegeven nederzettingen vrij van alle belasting blijven nu deze nederzettingen zijn opgenomen in het Ja- pansch gemeente verband. Hierdoor is aan de drie Europeesche Mogendheden in deze quaestie gelijk gegeven tegenover Japan. De Japansche arbiter, de heer Montono, heeft te kennen gegeven dat hij het met deze uitspraak geheel oneens is. Eerste Kamerleden op bezoek. Acht leden van de Eerste Kamer brengen deze week een bezoek aan verschillende instellingen in Zuid-Holland. Heden (Dinsdag) bezoeken zij te Leiden: den Hortus, het Ethnographisch Museum, op het Rapenburg; het Pharmaceutisch laborato rium het Scheikundig laboratoriumhet Aca demisch Ziekenhuis; het Museum van Oudheden, op de Breêsitnaathet Museum Van natuurlijke historie op het Rapenburg; het Ethnographische Museum op de Hoogewoerd; en. de Sterren wacht Woensdag wordt een bezoek gebracht te Delft aan: de Construetie-werkplaatsen; het hoofdgebouw der Polytechnische School aan het Oude Delft, met bibliotheek, afdeelingen bouwkunde, ken nis Van bouwstoffen, scheikunde, mijnbouwkunde, waterbouwkunde, scheepsbouwkunde, mechani sche technologie en decoratieve knnst; het Micro- chemisch laboratorium en het gebouw der voor malige. Indische instellingde tijdelijke gebou wen aan den Verversdijk ten behoeve van wis- ep werktuigbouwkundige afdeelingenhet Bacteriologisch laboratorium aan de Nieuwe Laan; het gelbouw Voor toegepaste natuurkunde aan den. Kanaahvegen het gebouw voor land meten, waterpassen, geodesie, aan den Ka- na alweg. Donderdag wordt Rotterdam bezocht: 's Morgens wordt per boot een bezoek ge bracht aan de havenwerken en handefeinrichtingen lajdabr. 's Naïniddags worden een der stoombooten Van de Nederlandische-Amerikaansche Stoomboot- Maait, schappij en het landvetrhuizersho tel bezocht. Daarna wordt de, boottocht door de havens voortgezet. Aanneming van werk. Het hoofdbestuur vap den Ned. Aannemers- bond heeft een adres gericht aan den minister Van Justitie-, waarin het dezen verzoekt, hetzij naar aanleiding van een eventpeele verheffing tot wet van het ontwerp tot wijziging vap de eerste zes Titels Van het 4e Boek van het B. W., hetzij, geheel buiten eenig Verband daar mede, ten spoedigste eene herziening voor te bereiden Van de 6e Afdeeting, 7en Titel, van het 3e Boek Van het B. W. (Van aanneming van werk.) Bij bet adres is e en toelichting ge- Voegd. li Ongevallenwet. Negen en dertig aannemers Van publieke wer ken hebben een adres gericht aan de Tweede Kapier, waarin ziiji, onder volkomen instemming, zoowpl mét 'den iinhopd dier adressen, bij de Kamer ingediend door het hoofdbestuur van den Ned. Aapnemersbond en door de beeren A. Ooi-' man, B. J. Turin Zoon ep J. B. de Blécourt, als met de daarbij behoorepde toelichtingen, de Kamer Verzoeken, er bij de hoofden der betrok ken departementen op- aan te dringen, dat alsnog aan de aannemers van rijkswerken worde ver goed de schade, door hen geleden uit hoofde van het in werking treden, tijdens de uitvoering dier werken, der Ongteviajlenwel 1901. Bali. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gister De zending van het lid van den raad van Ne- derlandsch-Indië, den heer Liefrinck, naar Bali, is zonder resultaat gebleven. Generaais-promotie. In Haagsche militaire kringen loopt het gerucht dat de kolonel van den generalen staf F. N. Thi- ange bestemd is om, na bevordering totgeneraal- majoor, op te treden als commandant eener divisie infanterie. Aangezien deze hoofdofficier afkomstig is van het wapen der cavalerie, wordt van verschillende zijden getracht den minister van Oorlog van dat plan te doen afzien. In verband met deze omstandigheid wordt met bijzonder veel belangstelling naar de aanvulling van de twee generaais-vacatures uitgezien. Gemeente-ambtenaren. De Nederlandsche Bond van gemeente ambtena ren zal op 1 Juni a. s., voorm. 11 uur, in een der zalen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage zijne gewone algemeene vergadering houden. Steun aan miliciens. Van de Nationale vereeniging tot steun aan miliciens zijn afdeelingen tot stand gekomen te Leeuwarden en te Haarlem. Scheveningen. Er schijnt dit jaar weder niets te komen van een nieuw station te Scheveningen, voor de stoom tram van de S. S.-Maatschappij. Tot dusver moet het beslag krijgen dezer zaak- in de laatste phase hierop zijn afgestuit, dat de regeering geen station toestaat te vestigen op erfpachtsgrond. De onder-handelingen deze richting uitgaande, zal de erfpachtsgrond van het tegen woordige station met emplacement van de gemeen te in koop moeten wordenverkregen of bij gemis aan overeenstemming langs den weg der ontei gening. Het verluidt dat bij een en ander ook gedacht wordt aan de mogelijkheid, dat evenals elders hier te lande hiervan is gebruik gemaakt, het station der S.S. wordt vereenigd met dat van de Zuid- Hollandsche Electrische Spoorweg-Maatschappij, dat op korten afstand daarvan, - nl. achter het het Oranje-hotel, komt, in welk geval 't ook mo gelijk zou zijn de spoorlijn HaagScheveningen thans langs een gedeelte van den Nieuwen Badweg loopende, achter het bebouwd terrein aan gene zijde van dien weg gelegen, om te leggen. Warenhuizen. Men meldt uit Amsterdam aan de IV. C. Naar wij vernemen, is bij het bestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand een pro testbeweging in voorbereiding tegen de stichting hier te lande van warenhuizen in 't algemeen, en in 't bijzonder tegen dat, hetwelk onder den den naam van Grand Bazar de la Paix te 's-Gra venhage zal worden opgericht door een Belgisch consortium, waarbij het katholieke Kamerlid jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede als eeni- ge Nederlander is geïnteresseerd. Huizer vischbocrtjes. Ons Belang is eene vereeniging, door Huizer vischboertjes, die te Amsterdam kaas en visch venten, opgericht met het doel een ondersteunings fonds bijeen te brengen, waaruit den leden, die door ziekte of ongeval hun brood niet kunnen verdienen, eene wekelijksche uitkeering kan wor den toegestaan. Bij de oprichting zijn 75 leden toegetreden, die 10 cent Contributie per week zullen betalen. Middelstand. De algemeene vergadering van den Ned. Bond van vereenigingen voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, wordt 19 en 20 Juli Juli te Maastricht gehouden en zal beginnen 's morgens met de inleiding van het onderwerp «administratie en boekhouding van den midden stand", enz. Praeadviezen of rapporten zijn uitgebracht over de volgende onderwerpen door de heerenBerns, te Amersfoort en Smit te Haarlem, informatie wezen en incassobureaux L. J. B. Gorris, Am sterdam, onderlinge glasverzekeringmr. E. J. Korthals Altes, Amsterdam, administratie en boekhouding van den middenstand mr. H. G. Th. Fiedeldy Dop, Amsterdam, krediet voor den mid denstand II. K. A. Souter, Osch, krediet voor den middenstandmr. J. Schürmann, Rotterdam, kort recht. Ongelukken. Te Hilversum vatten Zaterdagavond bij het aansteken van een petroleumstel de kleederen van het 13-jarig meisje K., aan den Eemnesserweg, vuur. In minder dan een oogenblik stond het on gelukkige kind in lichtelaaie en kreeg over het gansche lichaam ernstige brandwonden. Dr. Godt- help verleende de eerste hulp en liet het meisje dadelijk naar de R. Kath. Ziekenverpleging ver voeren. De toestand doet het ergste vreezen. Volksbadhuis. In de week van 1521 Mei 1905 werden geno men 291 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 48 regen 14 regen 153 school 30 kinder a 5ct21 De tooneel- en letterlievende ver eeniging «Geestbeschaving alhier, zal naar wij vernemen, in de maand November deelnemen aan den internationalen tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de Dordtsche tooneelvereeniging «Hooger zij ons doel" te Dordrecht. Hedenmorgen is naar Rotterdam vervoerd, teneinde over de grenzen te worden gezet, een vreemdeling, genaamd H. H. O., En- gelschman van nationaliteit, die hier zonder middelen van bestaan rondzwierf. Gister-middag is door de politie een Rotterdamsche jongen, genaamd E. 0. G. de G., op heeterdaad betrapt op diefstal van f3.van een toonbank in den winkel van den bakker J. J. Krommenhoek aan de Korte Singelstraat. Pro- ces-verbaal is opgemaakt. II e d e n-m orgen ongeveer 12 uren is door de politie met emmers water een brandje gebluscht, dat ontstaan was in het ijzeren om - hulsel van den stoomketel der sleepboot Mentor in de Voorhaven. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat eenig hout door vuur, dat uit een fornuis was gevallen, vlam had gevat. De schade is gering. Twee matrozen van deKoninklijke Marine, die zich zonder verlof buiten hun garni zoensplaats Hellevoetsluis hadden begeven en alhier zonder geld rondzwierven zijn gister-middag naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking van den garnizoenscommandant gesteld. UIT ROTTERDAM. Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam werd gister-middag opge graven het lijk van den 53-jarigen kolenwerker D. J. Wildeman, die 15 Mei j.l. op de Wilhelmina- kade door een spoorwaggon dwars over het lichaam werd gereden. Het lijk is overgebracht naar de sectiekamer in het ziekenhuis. Naar wij vernemen, geschiedde de opgraving op verzoek der Rijksverzekeringbank om de doods oorzaak vast te stellen. In het Ziekenhuis te Rotterdam is opgenomen de 27-jarige Hendrika Nobel, die door haar man, M. de Jager, met een scherp puntig broodmes een levensgevaarlijke steek werd toege bracht van 10 a 12 c.M. in den linkerschouder, waardoor de longen werden geraakt. De Schieditmsche paardentram. Mijnheer de Redacteur, Dat er dikwijls geklaagd wordt over de Schied. Paardentram is niet te verwonderen en dat die klachten dikwijls gegronde redenen hebben is ook waar. Om niet te spreken van de slechte dienst regeling, moest ik hedenmorgen weer de onaan genaamheid ondervinden van een genomen maat regel. Verbeeld u, de Schied. Paardentram rijdt met dit koude weer om den andere met open wagens. Kon men nu nog kiezen tusschen een gesloten of open wagen, dan zou het nog een ander geval zijn. Ik twijfel niet of allen zullen, vooral vandaag nu het weer niet juist van het zachtste is, de voorkeur aan den gesloten wagen gaven. Nu was ik verplicht of met een open wagen te rijden en het risico te loopen een kou te vatten, of 1"> zegge tien minuten te wachten op een geslote" wagen. Nu vraag ik allen weidenkenden, of dl een gezonde toestand is. U dankend voor de vei- leende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Uw. dw. R. Weer een geval van nona. Er doet zich te Puttershoek een geval van slaapzieke voor bij de 57-jarige vrouw van den arbeider A. v' W. Toen zij Vrijdag jl. uit werken was, zakte zij plotseling ineen. Bewusteloos werd zij thui' gebracht en sedert slaapt zij onafgebroken. AÜe aangewende middelen om haar te doen ontwaken zijn vruchteloos. Het drama te Haarlem. Nadat juffrouw Hageman, de echtgenoote van den man waar de brand in de Spruitenboschstlaat plaats had, gister bij den rechter-commissaris in verhoor was geweest, werd haar vergund naar Rotterdam terug te keeren- Kwartjesvi nders. Uit Hillegom schrijft men: Op den drukken straatweg Hillegom Haar lem, dachten Zondagmorgen een achttal kwartjes vinders hun slag te slaan. Bij den zijweg naar Woestduin stonden ze midden op den weg ron dom éen hunner, die drie kaarten handig door- eenschudde, terwijl een tweede de gevraagde kaart uitkoos. De inzet was een rijksdaalder. Een fietser stapt hij de als heeren gekleede be driegers af en ziet 't spel aan. Een van 't achttal blaast hem in 't oor: »we zullen hem (de kaart- schudder) er is tusschen nemen." Er terwijl deze zich omkeert, vouwt hij de vraagde kaart aan een der hoeken om. De fietser weet nu genoeg en rijdt verder, maar hoort zich allerlei lieflijks na roepen. Een paar uur later op dezelfde plek een 40 menschen. Ruziestemmen en dreigende vuisten- Een jonge man eischte f25, die hij gewonnen had.Nadat de kaarten waren uitgelegd zet de speler zijn voet op de rechte kaart, terwijl hij een bankbiljet uit zijn zak haalt. Tegelijk bukt een der afzetters zich, trekt de kaart van onder den schoen en gooit die bloot. De speler eischte het gewonnene op, de anderen beweerden dat niets was ingezet, 't Geld werd niet betaald. De schel men trokken af naar Haarlem, om 's mjddags waarschijnlijk hun bedrijf op de wedrenbaan voort te zetten. Ook verleden jaar kwamen de «heeren" hier gedurig hun praktijk uitoefenen. De brand te Vriezenveen. Verbazend groot was Zondag het aantal bezoekers dat van heinde en ver de door den brand van Dinsdag aangerichte verwoestingen kwam bezichtigen. Hun aantal beliep verscheidene duizenden. De ge- heele Veenweg, de weg van Almelo naar Vriezen veen, was den geheelen dag zwart van menschen. Alleen het getal fietsers bedroeg minstens eenige duizenden. Te Utrecht heeft zich een comité gevormd, hoofdzakelijk bestaande uit leden van het Mando line- en gitaargezelschap «Italia" aldaar om ten bate van de slachtoffers van de ramp te Vriezen veen een uitvoering te geven. Naar men mededeelt, zijn o.a. twee verzekerings maatschappijen bij den brand betrokken voor polis sen tot een gezamenlijk bedrag respectievelijk van f80.000 en f 100.000. De inbraak in het gesticht «De Kruisberg". In verband met een onlangs ge pleegde inbraak in het gesticht «De Kruisberg", bij Doetinchem, zijn gisteren door de Amsterdam- sche recherche twee personen gearresteerd, welke in het bezit werden gevonden van een gouden horloge met ketting en van een goudenbril, voor werpen, die uit het gesticht waren gestolen. Vermist. Sedert Zondag wordt te Zutplien vermist een commissionair en handelsreiziger- Het laatst is hij in den avond van dienzelfden dag te Arnhem gezien. Het verdwijnen van dezen heer, een oppassenden jongen man, houdt, naar men algemeen gelooft, verband met het débacle der Graafschapsche Bank, waaraan hij zijn klein fertuintje had toevertrouwd. De verdwenen persoon, die geene orde op zijne zaken heeft gesteld, is Zaterdag door de rechtbank in staat van faillissement verklaard. Brand. Te Gemert is een groote boerderij af gebrand, met inboedel en al. 10 stuks hoornvee en een paard kwamen in de vlammen om. De bewo ners, die met moeite het lijf konden bergen, waren zeer laag verzekerd. Men vermoedt dat er brand stichting heeft plaats gehad, daar gedurende den laatsten tijd reeds zes branden hebben gewoed. Er ingeloopen. Op een kassierskantoor te Hulst is dezer dagen een persoon er in geslaagd een waardeloos Amerikaansch bankbiljet van 100 dol lars in te wisselen. Het bedrog werd eerst ontdekt toen de vogel reeds was gevlogen. De vermoede lijke dader woont in België de Belgische politic verklaarde evenwel niet dadelijk handelend op te kunnen optreden en daarom is de tusschenkomst van den minister van Justitie ingeroepen. Op welken leeft ij d trouwen 3 e vorsten. De Duitsche kroonprins, die bijna 23 jaar oul is, zal op denzelfden leeftijd in het hu- i LI :._i .i i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2