Ingezonden. Gemengd Nieuws. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. B. praktijk als, hoofdzaak, gelegenheid de gemeente hun diensten te bewijzen, en hunne belooning als zoodanig, is, vergeleken met de totale verdien sten van een arts, gering. Waar dus de stelling van den lsten een geheel andere is dan die van den 2den keurmeester zijn hunne bezoldigingen niet te vergelijken grootheden, die ieder op zich zelf moeten worden beschouwd. Kwam het B. en W. voor dat er bepaalde ter men waren de jaarwedde van den lsten keur meester te verhoogen, in welke meening de Raad deelde, die zelfde termen bestaan ten aan zien van den lsten keurmeester niet. B. en W. verwijzen naar hun prae-advies, te vinden op blz. 259 der bijlagen van 1904. Naar aanleiding van de uitnoodiging van den Raad tot een nader onderzoek, hebben B. en W. den lsten keurmeester gevraagd om opgave van zijn werkzaamheden, welke B. en W. hierbij over leggen. B. en W. meenen dat daardoor wordt bevestigd dat de tegenwoordige belooning van den lsten keurmeester in 1899 vastgesteld, voldoende is. Is de Raad echter van een tegenovergestelde meening, dan stellen B. en W. voor de verorde ning, regelende de bezoldiging van den 2den keurmeester uit te strekken over de beide keur meesters, en voor den lsten keurmeester op zijn thans bestaande jaarwedde van f750.als aan- vangsjaarwedde, gelijke periodieke verhoogingen te bepalen als voor den 2den keurmeester werden voorgeschreven, een en ander volgens hierbij gaand ontwerp. OntslagOosthof. Wij ontvingen heden het volgende schrijven: De Verzoeningsnaad, benoemd door- en uit cle Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Schiedam, in de ver gadering van die Kamer van den 5en Mei 1905, naar aanleiding van een door G. A. Oosthof ingediend verzoek „om tusschenkomst van een Verzoeningsraad in zake het hem verleend ont slag als gemeente-arbeider, wegens voorgegeven plichtverzuim" gehoord de mondelinge toelichting door ge noemden Oosthof gegeven in de vergadering van den Verzoeningsraad, dd. 11 Mei jl. gehoord de mededeelingen door de Commissie Voor Gemeentewerken verstrekt in hare verga dering van den 12en Mei jl. is van oordeel dat het aan Oosthof gegeven ontslag alleszins gerechtvaardigd is, doch roept, met het oog op Oostjhof's veeljarigen diensttijd bij de gemeente, de welwillendheid in van de Commissie voor Gemeentewerken, opdat hij niet geheel broodeloos wordt. Dit besluit zal worden gezonden aan G. A. Oosthof, de Commissie voor Gemeentewerken, de Kamer van Aitbeid voor de Bouwbedrijven, aan het orgaan der Kamers van Arbeid, als mede aan de te dezer stede uitkomende cou rse11- L Ir l I 't Lij!*! Aldus vastgesteld met algemeene stemmen in de voltallige vergadering van den Verzoenings raad voornoemd, gehouden den 18en Mei 1905. Th. A. J. ZOETMULDER, I Voorzitter. II. DE VRINGER, i 1 i Secretaris. Afd. Schiedam. Gister-avond werd in de kleine zaal van Musis Sacrum de jaarlijksche voordrachtenavond gehou den door leerlingen van de muziekschool der Mij. tot bevordering der Toonkunst. De Voorzitter heette de aanwezige dames en heeren welkom en het deed hem genoegen, dat zoovelen belang stelden in hetgeen door de leerlingen der muziekschool zou worden ten ge- hoore gebracht. Hierna werden door leerlingen der elementaire zangklassen twee nummers uitge voerd. n.m. Winterliedje van N. v, d. Linden v. Snelrewaard en Lente van H. Lienders-Fraekers. Hoe lief en zuiver klonken die heldere kinder stemmen, vooral in het herhaald Ga je mee, ga je mee, dat ook in gelijkheid niets te wenschen overliet. Door leerlingen van de eerste en derde pianoklassen werden drie nummers voorgedragen Mazurka van Gael, le deel uit de Sonatine in G. van Kuhlau en Menuet in Es van Mozart. Vooral de Sonatine van Kuhlau kwam hier zeer tot zijn recht. Op zeer verdienstelijke wijze werden hierna de volgende vioolstukjes ten gehoore gebracht, Bar carolle van J. E. Newell,, Arietta, Walzer en Vaterlandisches Lied, alle van E. Grieg. Vervol gens kwamen de elementaire zangklassen weer aan de beurt en voerden uit Goedennacht van Kuiler en De optocht komt van H. van Tusschen- broek, vooral het laatste nummer viel zeer in den geest van het publiek, dat hiervan door luid ap plaus blijk gat. Een leerling der piano solo-klasse trad op met An den Frühling van E. Grieg en Klavierstück in Es van F. Schubert, welke niet zonder ver dienste werden uitgevoerd. Een leerling der zang solo-klasse vergastte ons op vier lieve zangnum mers Novembre van E. Trémisot, Mijn lief ken is mijn Sömer van W. F. G. Nicolaï Wiegenlied van F. Schubert en La Serenata. Tot slot van de eerste afdeeling werden door drie leerlingen met viool, welke geaccompagneerd werden met piano twee nummers gespeeld Preludio en Sarabanda van Saint-George, waarmede veel eer werd behaald. Na eenige pauze werden achtereenvolgens door de vierde pianoklasse, viool solo-klasse uitgevoerd, Landler en Mennet, beide (4 handig) van W. Bargiel en een Sonate van F. Schubert, waaruit duidelijk bleek, dat deze leerlingen met vrucht de eerste klassen hadden doorgemaakt. Met gevoel droeg een dame der zangsolo-klasse voor y>Aimons van A. Rotoli en Maman, dites-moi van Berge- rette (XVIII siecle). Het tweede gedeelte van no. 10 werd door on verwachte atwezigheid van de uitvoerster niet gegeven. Hierna werd gegeven le deel der Sonate van J. Field en Sonate (op. 12. No. 1, D. dur) van S. Beethoven, met viool en piano. Last not least kregen we twee zangnummers te hooren, welke door een begaafde zangeres der zang-solo-klasse werden gezongen, begeleid met viool, Chant Hin- dou, van H. Bemberg, en het bekende, toch altijd schoone Panis Angelicas van C. Frank. Dat de vioolpartij hier door bekwame handen werd uitgevoerd, zal door niemand ontkend worden. Hierna bracht de Voorzitter een woord van dank aan de leerlingen der muziekschool voor het schoone kunstgenot, dat zij heden-avond te genieten hadden gegeven. Hij wijdde eenige waar- deerende woorden aan den oprichter, den heer Dr. Vaillant, en sprak een woord van aansporing tot de ouders, om hun kinderen naar de muziek school te zenden en alzoo mede te werken aan den bloei der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst. Een geanimeerd bal sloot dezen aangenamen avond. Omstreeks 12 uur is de burgemees ter van Schiedam, de heer H. J. Versteeg, verge zeld van den wethouder van Onderwijs, den heer M. L. Honnerlage Grete, vanJPublieke Werken, den heer G. Visser Bzn, en van Financiën, den mr. W. H. Jansen, benevens den gemeente-secre taris, den heer V. Sickenga, naar Amsterdam vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, zal morgen middag ten 1 ure in het Volkshuis alhier de trek king plaats hebben eer loterij, ten bate der Vereeniging voor Sehiedamsche Gezondheids kolonies. Bij het te Amsterdam vanwege de vereeniging »Het Witte Kruis" gehouden examen slaagde o.m. mej. N. v. d. Land alhier. Mej. H. H. M. de Mol van hier heeft gister met gunstig gevolg te 's-Gravenhage het examen L. O. afgelegd. Aan de Marine te Amsterdam werd gister aanbesteed de levering van 2350 stearine- kaarsen. De laagste inschrijtster was de kaarsen fabriek nApollo" alhier voor f 1073.83. Bij de politie zijn klachten inge komen van een bewoner van het Nieuwsticht, dat zijn zoontje gisteren door een hond van iemand uit de buurt is gebeten met het gevolg, dat de wond is moeten uitgebrand worden. UIT OVERSCHIE. Op de sigaren-fabriek van de firma Ruwhaak en Co. te Overschie is een geschil ont staan. De patroon voerde voor twee zijner gezel len een tariefverlaging in, waarop zij jl. Zaterdag ontslag namen. Maandag zijn toen door hem de twee andere gezellen, die aan ander werk zaten, uitgesloten, omdat hij met geen onvoltalligperso- neel wilde werken. De organisatie is in dit geschil betrokken. UIT VLAARDINGEN. Gister werden door notaris A. Knottenbelt alhier de volgende perceelen afgemijnd 1. Een Woonhuis, Noordzijde van de Rijkestraat nrs. 50 en 52, groot 144 vierk. ellen. Geveild voor f3150. Niet afgemijnd. 2. Een Woonhuis, Westzijde van de Landstraat nr. 114, groot 59 vierk. ellen. Geveild voor f 11.50.-. Niet afgemijnd. 3. Een Woonhuis, Zuidzijde van de Willem Beukelszoonstraat, nr. 12, groot 134 vierk. ellen. Geveild voor f2950. Afgemijnd op f3000.— 4. Drie Huizen, Noordzijde van de Waalstraat, nrs. 34, 36 en 38, groot 128 vierk. ellen. Geveild voor f2125. Afgemijnd op f 2650. Bij het gister te 's-Gravenhage gehouden examen acte L. O. slaagden o.m. de dames A. A. Pot en P. van Raait te Vlaardingen. UIT ROTTERDAM. Oplichting. Een poos geleden kregen eenige juweliers en goud en zilverkashouders, te Rotterdam woonachtig in Hoofdsteeg, Hoogstraat, Weste Wagenstraat enz bezoek van een net gekleed, welbespraakt persoon die zich voorstelde als de Jong uit Amsterdam, en hunne hulp inriep om een voordeeligen koop te sluiten in byouterieën of andere preciosa (soms was het ook wel een partij lederwerk of iets an ders). Niet dat het hem aan geld ontbrak, in gee- nen deele, maar genoeg om den koop te sluiten en contant te betalen, had hij toch niet bij zich. Daarom riep hij hun hulp in. Als borg zou hij een aantal beleenbriefjes achtergelaten van panden waarop, op zijn naam, bedragen van f 200 tot f 1000, in de Utrechtsche bank van leening, een particuliere instelling, waren beleend. De assu- rantiewaarde van deze beleende panden, bestaan de in armbanden, ringen en zoo meer, was mede op de briefjes vermeld en wezen nog hoogere cijfers aan. De geloofwaardige wijze, waarop de Jong zijn zaak voordroeg, en de vertoonde beleen briefjes, die men pis eigendom mocht beschouwen, indien hij binnen acht dagen niet van zich liet hooren, gaven een vijftal goud-en zilverkashouders en juweliers aanleiding hem het gevraagde geld voor te schieten op deze wijze kreeg hij hier ter stede ongeveer t 3000 los. Toen de Jong na ruim een week niet terugkwam, gingen sommige dezer geldschieters naar Utrecht om het beleende in te lossen. Maar wat bleek nu? Een juwelier, dié om- een beleenbriefje had ontvangen van een armband, volgens dat briefje beleend voor f 1200, met een assurantiewaarde van t 2200, moest om dit voor werp te lossen f 1200 plus 16 procent rente over den tijd dat het voorwerp beleend was geweest, betalen, en toen hij den armband ontving, bleek deze maar een waarde van f 400 te hebben. Hij was dus kwijt het geld aan de Jong voorgeschoten, plus het op den armband bij de lossing te veel betaalde. Anderen ging liet niet beter, en allen moesten zij natuurlijk ook de winst, die hen voorspiegeld was en die van f 100 tot f300 zou beloopen, derven. Nu ging het naar het politie-bureau in de Lange Torenstraat om aangifte te doen van de wijze waarop men bedrogen was. Proces-verbaal werd opgemaakt en verschillende lieden gehoord, waarvan het gevolg is geweest dat De Jong te Amsterdam gearresteerd en herwaarts gebracht is, waar hij nu in het Huis van Bewaring in voorloopige hechtenis gesteld is. Aangezien het niet twijfelachtig was of de Jong moest een medeplichtige of medeplichtigen hebben om zijn praktijken te kunnen volvoeren, hebben zich de heeren jlir. mr. J. L. W. C. von Weiier, rechter-commissaris, en mr. P. de Josselin de Jong, substituut-officier van justitie, met den inspecteur van politie den heer C. van de Pol Jr., naar Utrecht begeven, alwaar zij met de Justitie daar ter plaatse huiszoeking hebben gedaan in de Utrechtsche bank van leening. Bij die gelegenheid zijn verschillende sieraden en juweelen beleend op de door de Jong afgegeven beleenbriefjes gevonden en in beslag genomen. De directeur der instelling werd mede gehoord en het is voorts gebleken uil de verschillende verhooren, dat de zich thans in hechtenis bevindende Amsterdammer zich ook elders aan dergelijke praktijken te buiten ging. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Politiek of Geloof I Het zal voorzeker bij velen niet weinig bevreem ding hebben opgewekt, toen zij den heer M. De Groot in een poliii -ke rede (politiek staat immers buiten Godsdienst) zijn zoogenaamde geloofs-belij- denis hoorden uitspreken Voor velen zijner toehoorders was dit een pijn lijk oogenblik. Hiervan zal hij zeil niets gevoeld en begrepen hebben. Maar toch onwillekeurig zal men zich afvragen waartoe diende het? Zou hij werkelijk meenen, door die privé-ziels- geschiedenis stemmen te winnen bij die Katho lieken, die met hem al 13 jaren en langer omgang hielden Ik geloof eerder, dat zij als oprecht Katholiek veeleer zullen bidden, opdat hij geneze van zijn geestelijke verblindheid. Of kan hij als zoovelen, over zijn oude liefde niet zwijgen Of meende hij, dat voor al die toehoorders de geschiedenis van dien 13-jarigen jongeling belang rijk genoeg was, omdat deze op dien leeftijd in zich zulk een kritischen geest voelde, dat hij over de moeilijkste vraagstukken beslissend meende te kunnen oordeelen Neen, daarvoor is geloofsafval toch te tragisch. Ware hij oprechter nog en breeder geweest, ik geloof wel, dat bij helderder licht, diepbetreurens- waardige omstandigheden zouden zijn zichtbaar geworden, die meer de oorzaken zouden aanwijzen, hoe een jongeling van 13 jaren het geloof zijner moeder kon verliezen. Wij zullen daarover zwijgen, 't Is een zaak tusschen God en hem en degenen die hem tot ergernis waren. Maar nu M. De Groot eenmaal goed gevonden heeft, zichzelven als exempel te stellen, dan vra gen wij tochStaal hij nu voor allen en boven allen uit als zulk een eminent denker of geleerde, zóódat hij wel eenigen indruk kan maken, dat zijn groot verstand de onhoudbaarheid van het Katholiek geloof moest inzien Wanneer over hem gesproken wordt, geschiedt dit of door hem zeiven of stelt hij er zelf een ruchtbaarmakende oorzaak voor als b.v. in den Gemeenteraad. Waarop beroept hij zich dan. Waren er niet en kent hij niet velen van zijn omgeving, die mannen van studie en wetenschap zijn méér, veel meer zelfs dan hij en die toch, ondanks hun overwegend meer bezit aan positieve wetenschap, diep in hun hart en hun leven, het Credo, ik geloof, belijden. Blijkt niet telkens, wanneer M. De Groot over geloofszaken spreekt, dat de groote phrazen en de oppervlakkige uitvluchten der humanisten, posi- tievisten enz. de rijkdom zijn geworden van zijn geestelijke ontwikkeling? Overal blijkt, dat hij geen klare kennis heelt over: wat dogma is. Wat is een geloof zonder dogma Wat is christendom zonder geloof anders dan een woord Wat is een christen, een belijder, een aanhan ger van Christus, den Godmensch, die niet gelooft Weet niet de heer De Groot, dat Christus meer heeft geleerd dan zijn vage, onbestemde huma nistische liefde en rechtvaardigheid? Die méér niet van Zijn goddelijke leer aanneemt, kan zich bij hoog en bij laag christen noemen, maar feite lijk is hij een spaganist". Niet om een naam, maar om het wezen ga*1 alle strijd. Welnu, tot bet wezen des Christendoms is hij nooit doorgedrongen, alle kunde van Catechismus en oprecht streven aangenomen. Want zóó ge makkelijk is nu heusch de christelijke geloofsbe lijdenis- en zedenleer niet. dat hij door een 13- jarigen, kristisch aangelegden jongeling gewogen en te licht bevonden kan worden. Daartoe is zelfs een-volgen-van-gymnasium, noch het lezen van rijp en groen, geen spot zelfs van zoogenaamde verlichten voldoende Men kan, overtuigd van eigen kunde, wel op treden als Bijbelverklaarder en oplossing zoe kend zonder geloof, aldaar lezen van Schrift geleerden en Farizeën, maar dan vergeet men, dat er in den Bijbel nog een hééle massa méér staat, dat men oprecht en eenvoudig en nederig óók moet aannemen, o.a. dit: God weerstaat den hoogmoedige of dat wie niet gelooft veroordeeld zal worden En wanneer nu in een jeugdig hart, in over schatting van eigen kennis en inzicht, buiten bekwame leiding, de eenvoud en de nederige stemming ontbreekt, ziet, dan helpt zelfs geen gebed om de genade des geloofs, daar men den weg daartoe afsluit. M. De Groot heeft ge meend zelfs openlijk over die dingen te spreken, hij verwijte het dan ook zichzelven, dat aldus over hem geschreven wordt. Hij beroepe zich vrij er op, dat hij, ondanks de verzaking van zijn geloof, een deugdzaam man is, behoudens zijn tekortkomingen ten opzicht van God en gods dienstige verplichtingen, zullen wij dit niet tegen spreken, maar zijn beroep bewijst ons wederom, dat hij nooit grondig heeft bestudeerd, wat hij verzaakte, want als dan zou hij geweten hebben, dat de grondbeginselen en het wezens des Chris tendoms en der Goddelijke, christelijke Tien Ge boden, zoo oud zijn als het menschdom, en zijn geschreven in het hart der menschen, door den Schepper, vandaar hun natuurlijke deugden. Hij noeme zich christen in zooverre hij weet, dat zelfs geen apostasie het eeuwigdurend merkteeken uit zijne ziel kan uitwisschen. Laat ons eerlijk bekennen, dat zijn beroep voor hem pleit, in zóóverre, dat hij de redelijk en noodzakelijk volgende consequenties van zijn ver werping van alle dogma's en feitelijk christendom niet durft en wil aanvaarden. Uw beste vrienden, mijnheer, zijn niet uw politieke vrienden, die U toejuichen en verblinden, maar die U de waarheid zeggen en, uw verblin ding ziende, voor U bidden. Schiedam, 25 Mei 1905. Brand. Kort na middernacht ontstond gister brand in de drukkerij van den heer H. Haarman.s te Amstelveen. De vlammen grepen zoo snel om zich, dat met moeite de bewoners zich zeiven in veiligheid konden stellen. Van redden van den inboedel was geen sprake. In korten tijd sloegen de vlammen aan alle zijden uit, zoodat de dorpsspuit, die spoedig ter plaatse verscheen, zich beperkte tot het nat houden van de belendende woning van den heer Koud ijs, een manifactuurwinkel. Deze werd dan ook behouden. Eerst na het verschijnen van een tweede spuit, die van de Hand naar Leiden, kon gedacht wor den aan het bestrijden der vlammen, welke men dan ook spoedig meester was. Toch is het ge- heele gebouw uitgebrand en kon pas om half vijf worden ingerukt. 't Was gelukkig stil weer. Met een Noord wester als voor enkele dagen had Amstelveen eenzelfde ramp kunnen treffen als Vriezenveen. Thans bleef het bij dat eene gebouw met eenige gesprongen ruiten van nabijliggende woningenl Verzekering dekt de schade. Nachtvorsten. Uit Wijk bij Duurstede meldt men: Hier en op tal van plaatsen in den omtrek zijn de aardappels, die reeds ver boven den grond stonden, geheel afgevroren. Ook vreest men, dat de strenge vorst der laat ste nachten veel schade heeft toegebracht aan de bloeiende appelboomen. Ook in Friesland heeft het Maandagnacht enorm gevroren. Het ijs lag in de slooten de boontjes en aardappelen zijn afgevroren. -• i Oude munt en kapitaal. Interest op interest. Het gesprek liep over oude munten en ook de gouden rijder werd genoemd. »Ja, daar bewaren we er een van in onze familie al sedert 1763", zoo werd gezegd. Natuur lijk moest hij toen even zijn kerker verlaten en had het noodige bekijks. Kwam ter sprake, hoeveel kapitaal die munt al niet zou hebben kunnen vormen, indien men de waarde er van, 14 gulden, in 1763 op samen gesteld interest had gezet. Naar 4 pCt. rentende, verdubbelt een kapitaal op deze wijze in ongeveer 18 jaren. Tusschen 1763 en 1905 liggen 142 of nagenoeg 8X18 jaren dus zou het aantal verdubbelingen 8 be dragen en de eindwaarde zou geweest zijn 28 of 256 maal de begin waarde, is 256 X fl4z=f3584. (Lw. Crt.) Inbraak in een grafkelder. Uit Assen schrijft men aan de Zw. Crt. Maandag zou een reparatie aan den grafkelder van den heer Valkenstijn, in 1871 bij het overlijden zijner echt- genoote genaamd L. d'Arenceij op het bui tengoed Valkenstijn gesticht, plaats hebben, toen ontdekt werd, dat daar ingebroken was, maar wanneer is moeilijk te gissen, daar de openge broken plaats weder was dichtgemetseld en be pleisterd. Allerhande fantastische verhalen doen daardoor de ronde, omdat de overledene van een aanzienlijke familie uit Frankrijk afstamde en zelfs ten doop was gehouden door den keizer van Frankrijk, die daarbij een zeer fraaie doopsprei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2