Dagblad voor Schiedam O ms! reken Boter aan de galg. DE 08». 28ste Jaargang. Zaterdag 3 Juni L905. No. 8221. EERSTE BLAD. Officieele Berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Aangifte van leerlingen Algemeen Overzicht. gesloten zullen worden. Burger-Avondschool te Schiedam. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 4o cent en pei week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland '2.;per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/a cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. hi, Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Bit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien het verzoek van K. G. Brugger, om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van koper-, buk- en zinkwerk, in het achtergedeelte van het pand staande aan den Dam no. 20, kadaster sectie A nrs. 905 en 906 van C. M. Bocage, om vergunning tot ?Prichting van een eest tot het drogen van hout, jb zijne pianofabriek aan de Boterstraat no. 22, 'adaster sectie B no. 2649 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Zaterdag den 17den Juni a.s., des ttdddags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid Za' worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die 'dondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn lngekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Juni '1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, nuaken bekend, dat gedurende de maanden Juni, u'i en Augustus, de bureaux ten Raadhuize ïïlet uitzondering van het bureau van den Bur gerlijken Stand des Zaterdags te 1 uur des Namiddags Kostelooze toelating van de leerlingen op het Gymnasium, de Hoogere Burgersehool en de Herhalingsschool (talencursus) verhonden aan de school voor jongens met uitgebreid leerplan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aanvragen om kosteloos te worden toegelaten tot den a. s. cursus to. van het gymnasium 2o. van de hoogere burgerschool 3o van de herhalingsschool (talencursus) ver honden aan de school voor jongens met uitgebreid 'eerplan Uiterlijk den lsten Juli a.s. bij hun College utoeten zijn ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. De inschrijving van nieuwe leerlingen zal plaats hebben op Woensdag 7 en Donderdag 8 Juni «"S-, 's avonds 7 uur, in het gebouw der Hoogere Burgerschool. Er moet worden meegebracht: te. een bewijs van het Hoofd, dat de leerling de Lagere School geheel heeft doorloopen; 2e. een bewijs van Inenting. De Directeur, HINGMAN. Voor de openbare lagere Scholen met uitgebreid leerplan, A. en B. Ouders of voogden, die leerlingen voor boven genoemde scholen wenschen aantegeven, wordt verzocht zich vóór 1 Juli a.s. aan te melden, voor meisjes en jongens voor de eerste drie leer jaren bij Mej. S. LAZONDER, en voor jonpns voorde hoogere leerjaren bij den Heer A. H. E. TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Januari 1900. Dr. Schaepmam in zijn tijd heeft de uitspraak: „Alle polemiek is uit den booze" aangevuld jnet de woorden„en uit den dwaze. Wij zouden met Jiet oog op onze ervaringen in zake polemiek met da Schiedamsche Crt wil len zeggenMet deze onze zus ter redactie te pole- miseeren is boter aan pie galg gesmeerd. We hebben in ons nummer Van Zaterdag 20 Mei e en kort be loog geleverd, dat op de ouders de plicht der opvoeding en. dus ook die van het, .onderwijs rust; ,dat alleen de Staat optreedt, waar men dien plicht niet.wil of niet kan ver- Vullen; dat het een eiseh van het recht is, dat, waar de vrijzinnigen hij hun onderwijs door den Staat gesteund worden, ,ook de voorstanders van het bijzonder onderwijs hun gerechte deel ont vangen. En uit het feit, het niet te loochenen feit dat op ,de ouders de eerste plicht Van op- Voeding en onderwijs pust; geconcludeerd, dat het hijzonder onderwijs hoofdzaak cn het open baar /onderwijs slechts aanVulling is, een aan vulling, /die meetelt, maar toch slechts eene pan- Vulling. Ein (daar komt. nu onze zus terredactie van de Schiedamsche ons herinneren pan art. 192 der Grondwet en ze pegt„Het openhaar onderwijs is en moet het zijn volgens de Grondwet regel en het bijlzonder onderwijs is .aanvul ling Redeneer daar nu eens tegen en vraag waar in (de Grondwet van het openbaar onderwijs als regel /en v!an het bijzonder aJs aanvulling ge sproken wordt! Als men per se de Vraag stelde, zou eenvou dig heel het artikel 192 worden .overschreven en hel „bewijs" was geleverd. We hebben het citaat afgebroken, hier is het vervolg: „een aanvulling, die meetelt sedert de wet Van Mackay. Hoe hebben we het nu? Telt het bijzonder onderwijs pas mee sedert de wet-Mackay l Of is hiet Veeleer de wet-Mackay 'het onomstootelijk bewijs, dat het bijzonder onderwijs, trots de ver drukking, trots de onedele concurrentie van het openhaar onderwijs gegroeid was Gegroeid in kracht en macht? In liefde bij het Volk? Ge groeid in die mate, dat ook de bijzondere school tot de volksschool gerekend moet worden? Telt het bijzonder onderwijs pas mee sedert het (in 1889) jsene kleine subsidie uit de Staatskas kreeg Maar onze zus terredactie zal toch niet van mee tellen gaan praten, als het op het tellen van wat blanke guldens aankomt? Zoo ja, dan moet in haar oog de openbare school nog de school 'zijn, want die krijgt nog tweemaal zoo Veel uit de openbare kassen als de bijzondere. Ja nu nog, na aanneming der „partijwet yam dr. Kuyper." Zoo luidt de terminologie im I' a mers? Van „partijwet" gesproken. Och, Van onzen kant is er geen bezwaar dien naam te aan vaarden. Mits men go,ed onèerscheide. We aan Vaarden dien naam, als er mee bedoeld Wordt, dat het onrecht, een partij aangedaan, gedeelte lijk wordt, weggenomen. Gedeeltelijk? hooren we de palstaanders Vo,or de openbare school vragen. Tusschen haak jes: tot die palstaanders toehoort de Sch. Crt getuige haar Verheerlijking van de openbare school als de „kweekster: der verdraagzaamheid," een „element. Voor de zedelijke en godsdienstige opvoeding", als onthoudende aan „het kind, wat voor hem onverteerbaar is", als gevende in fle opvoeding de practijk van het Christendom altemaal verheerlijkingen en opkammingen uit de oud-liberale school vain vóór 1880. Gedeeltelijk Ontwijfelbaar zeker. Als practici hebben onze bewindsmannen niet meer gedaan dan zij voor het oogenhlik konden. Evengoed als in 1889 het ministerde-Mackay niet te Ver ging. Maar dat het tot eene algeheel© wettelijke reorgani satie vain het onderwijs honger, middelbaar en lager komen moet en onder het ministe- rie-Kuyper, blijft dit aan het bewind, komen Kal, dat staat vast. Maan gedeeltelijk ook in diem zin om hierop willen we bijzonder de aandacht Vestigen flat de laatste penning aan het bijzonder onderwijs volstrekt nog niet betaald is. Nog ontvangen de openbare scholen tweemaal zoovteel uit de openbare kassen als de bijzondere, terwijl toch heide soorten gelijke rechten hebben. Vóór het oogenhlik zijn de Voorstanders van het bijzonder onderwijs dankbaar, maar Voldaan niet. En niet eer zal de politieke atmosfeer opklaren, vóór de lageronderwij'skwestie, op te lossen, bij de algeheele reorganisatie van het onderwijs in al zijn geledingen, van de baan is. Of dan onmiddellijk de schoolstrijd van den kant der voorstanders van het bijzonder onderwijs zal heropend worden In geenen deele. Maar de schoolkwestie is gebleven en zal vroeg of laat om algeheele oplossing Vragen. Al hetgeen bladen als De Vaderlander over den dag van 9 Mei 1905, waarop de onder wijs mo veile werd aangenomen, mogen schrijven, ook de Schiedamsche heeft een heel stuk pange- haald laat ons totaal koud. Dergelijke op geschroefde taal moge bij onontwikkelden in slaan, zij vermag niets. Men moge, wat ook De Vaderlander doet, spreken Van „een wet, die de Grondwet geweld aandoet," mannen als baron Van Weideren Rengers houden het hoofd koel. Zei deze oud-liberaal niet dezer dagen in de Eerste Kamer, dat de moVelle—Kuyper niet met de Grondwet strijdt? Het citaat .uit De Vader lander, door de Schiedamsche afgedrukt, is te lang, anders schrevien we het over. We gun nen anders onzen lezers wel een genoegelijk ©ogenblikje. Maar even moeten we toch onze lezers ter wille zijn. Iets over België heeft onze zusterredactie weer voor het laatst bewaard. Als er niets over België gezegd wordt, is een artikel over onderwijszaken, voor een oud-liberale krant niet af. We boden de redactie van de Schiedamsche enkele weken geleden een exemplaar Van „Maakt front Voor de bijzondere school aan. Tot Mu is dat exemplaar door oinze zusterredactie niet afgehaald. Met ligt nog altijd te harer dispositie. Zou de redactie' dat hoekje niet mogen lezen? Of zou zij schokschouderend Vragen: „Wat zou nu zoo'n boekje In „Maakt front voor de openbare school is immers de waarheid gezegd Waaruit we ook alweer leeren't Is boter aan de galg de redactie van de Schiedamsche 'een Katholiek werkje aan te bieden. Wat wij rian ook in het vervolg maar niet meer zullen doen. kustverdedigings-vaartuigen, 6 gepantserde en 9 pantserdekkruisers, voorts een paar kanonneer- booten, 15 of 20 torpedobooten, de mijnenschepen Jenisej en Amoer, en eenige hulpschepen. Er is thans ook het een en ander bekend ge worden van de verliezen van de Japansche vloot. Woensdag heeft de Japansche Admiraliteit de volgende verliezenlijst openbaar gemaakt Het linieschip Jasjima geblevende torpedo- Akatsoesji eveneens voor Port Arthus op 17 Mei 1904; de kanonneerboot Osjima tengevolge van een Lanvaring, toen zij met het landleger voor Liao-tong samenwerkte, eveneens op 1/Mei 1904, de torpedojager Ilajatori stiet op een mijn en zonk den 3den September gedurende de blokkade voor Port Arthur; de kanonneerboot Alago stiet op een rots en zonk op 6 November voor Port Arthur, de kruiser Takasago liep een mijn en zonk op 12 December, ook voor Port Arthur. Het linieschip Jasjima was een bodem van 12,500 ton uit 1896 eu van alle bovengenoemde schepen het zwaarste verlies voor de Japansche marine. De Japanners hebben dus, gelijk nu blijkt, om de geduchte Russische slagvloot te be strijden, slechts over vier linieschepen «erste klas beschikt, wat Togo's overwinning nog roemrijker maakt. De kruiser Takasago was een in 1897 gebouwde pantserdekkruiser van 4220 ton, de Osjima een kanonneerboot van 640 ton uit 1890 en de Atago een verouderd oorlogsvaartuig. In dezen oorlog zijn de mijnen de gevaarlijkste vijanden voor de Japansche vloot gebleken zij verloren op Japansche of Russische mijnen de linieschepen 1ste klas Ilatsoese en Jasjima-, de kustpantserschepen Heijen (18 Mei) en Seijen (30 November), de kleine kruisers Takasago, Mijako en Kaimon en een paar torpedojagers en torpedo booten. Bij een aanvaring of schipbreuk zijn verder de kleine kruiser Josjino en de kanonneer- booten Osjima en Atago gebleven. Door liet vuur van Russische kanonnen zijn daarentegen slechts eenige torpedovaartuigen ten gronde gegaan. 3 Juni. Geen vrede. Als niet alle aanwijzingen bedriegen bestaat in Rusland het voornemen, om den oorlog onder alle omstandigheden voort te zetten, het vierde eska der uit te zenden en met de vorming van een nieuwe vloot te beginnen. Er zijn slechts twee mogelijkheden: Sachalin, Kamtsjakta en Wladiwostok aan de Japanners over, te laten of een nieuwe vloot te stichten. Daarom moet men nog afwachten, of het bericht van Biri- let's terugroeping juist is. Maar de beslissing over oorlog of vrede zal de taak zijn van den zemski sobor, welks bijeenroeping ongetwijfeld verhaast zal worden. De voortzetting van den oorlog zoo goed als de sluiting van den vrede zal te reusachtige offers eischen dan dat de regeering, zonder de volksvertegenwoordigers te hooren, de beslissing zou durven nemen. De neder laag in de straat van Korea is een nederlaag van het heerschende régime en dientengevolge ook van de reactie, die niet op de belangen van den staat, maar op die van een betrekkelijk kleine groep het oog heeft. De verliezen aan beide kanten. Aan Russische zijde zijn de verliezen in den oorlog ontzettend groot geweest. Alles tezaam heeft de Russische marine sedert Februari van het vorige jaar verloren (gezonken vermees terd, onbruikbaar ol geïnterneerd)15 slagschepen3 Bizon derheden over den zeeslag. Het is niet voor de eerste maal, dat in de straat van Tsoesjima een zeeslag is geleverd. De Echo de Paris brengt in herinnering, dat de Japanners reeds in de dertiende eeuw, eveneens in de straat van Tsoesjima, het hen bedreigende gele gevaar uit het Westen hebben bezworen, toen zij er, geholpen door een geweldigen taifoen, de Mongoolsche armada van 4000 schepen met 240.000 krijgslieden van Koebai-Kan, kleinzoon van Dzjendzjis-Kan, vernietigden. In het slot der beschrijving, die een correspon dent van de Daily Telegraph, als ooggetuige van den slag bij Tsoesjima geeft, is 't belangrijkst dat de Russen blijkbaar de opstelling der Japansche strijdkrachten niet kenden en blindelings in den val liepen, zonder zelfs een verkenning noodzake lijk te achtenvoorts dat de schietvoorraad bij de Russen spoedig uitgeput raakte hetgeen een brief, vroeger door een Russisch officier uit Ma dagaskar gezonden, bevestigt. Kapitein Rozjanof, van de Nachimof, die te Modzji krijgevangen is, schrijft het succes der Japanners vooral toe aan de betere Japansche artillerie en aan hun juister schieten. De bevelhebber van den kruiser lzoemroed, kap.- luit. t. zee Fersen, heeft eergisteren van uit de St. Olga-haven een telegram aan den Tsaar ge zonden. Hij beschrijft den slag op den 27sten Mei, die om half twee begon en zegt dan, hoe, nadat de Kjnas Soewarof zwaar beschadigd uit zicht was geraakt, het bevel overging op Nebogatof, onder wiens aanvoering toen de overige pantser schepen met de lzoemroed in noordoostelijke richting verder stoomden. De andere kruisers waren afgesneden. Laat in den namiddag volgden herhaalde aanvallen door de Japansche torpedo booten. In den ochtend van den 28sten had er weer een treffen van de Japansche vloot met Russische schepen plaats, welke zij omsingelde. De lzoemroed werd van het eskader afgesneden en zette koers naar de baai van Wladiwostok. Hij kwam daar in den nacht van 30 Mei aun, maar raakte op een zandbank. Farsen liet de bsinaryiing aan land gaan en het schip in d; lucht springen Van de bemanning werden er 10 tijdens den slag gewond. De officieren en de overige manschappen bleven ongedeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1