Binnenland. Verspreide berichten. Russische torpedobooten uit Wladiwostok had den kort geleden een Japansch stoomschip, de Daisjen Maroe, van 700 ton, vermeesterd. Zij plaatsten een Russische bemanning van 13 koppen aan boord, maar, daar de Russen zich vergisten in den koers, gingen zij naar Gensan, aan de O.kust van Korea, waar zij een Japansch transportschip ontmoetten. Het transportschip maakte zich klaar voor het gevecht, toen de gevangenen aan boord van de Daisjen de Russische bemanning aanvie len, het brachten. schip heroverden en naar Gensan ENGELAND. Bij de discussies over het nieuwe verdrag met Afghanistan zei Bath, de ondersecretaris voor lndië, dat de Britsche regeering voldaan was de overeenkomst was een goede en een voldoende. Wij verkregen, zei hij. de plechtige en formeele vernieuwing van de overeenkomst met den over leden emir. De missie heeft het Afghaansche volk getoond, dat, ofschoon de persoon van den emir een andere is dan vroeger, er geen wijziging is gekomen in de politiek van de Indische regee ring onze belofte om Afghanistan te beschermen blijft onveranderd, zoolang de voorwaarden, onder welke die belofte was gedaan, onveranderd blijven Wij zouden geen inmenging van eenige mogend heid dulden, daar de emir onze adviezen opvelgt. De regeering hecht groote waarde aan het ver drag, maar nog meer van belang acht zij de vriendschappelijke gevoelens, door den Emir gedu rende de onderhandelingen aan den dag gelegd. Lord Lansdowne verwierp het denkbeeld om met geweld hervormingen in Afghanistan in te voeren en gaf uiting aan de voldoening der regeering over het sluiten van het verdrag. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijschen correspondent Parijs, 26 Mei/2 Jufii 1905 De scheiding van Kerk en Staat in de Kamer De debatten over de 2de en 3de paragraaf van art. IV ter, in de zitting der Kamer van 18 dezer gevoerd, waren weder zoo- verward, dat het 't geial voorstanders van het „statu quo", m. a. w. van het Concordaat, zal vergroot heb ben. Men begint het gevoel te krijgen, dat iets onzamenhangend wordt ineengezet en dat het veel heter ware, de zaken te laten zooals zij zoo lang geweest zijn. De heer Bepmale verzoekt de Kamer de twec de paragraaf, die volgens hem geheel nutteloos is, te supprimeeren, d.aar de schuldeischers het zij door de hypotheek op de gebouwen hetzij door de verantwoordelijkheid der gemeente noeg zekerheid zullen heibben. De rapporteur zegt hierop, dat het verkeerd is de beschikkingen van paragraaf 2 uit te brei den over gevallen, welke wij niet te voorzien hebben. Ze is alleen op parochies toepasselijk waar het genootschap van eeredienst zich niet zal hebben kunnen vormen. De heer Ribot. „Waaruit wij dus opmaken, „dat de, gevallen in paragraaf 2 bedoeld zich „zelden zullen voordoen. Een reden te meer, „dat de regeering haar plicht doet. Doch er kunnen „andere gevallen voorkomen, waar de globale „inkomsten der goederen de waarborg der schuld- cischers zal moeten zijn", 330 stemmen te gen 235 verwerpen het amendement Bepmale. De heer Balitrand wenscht eenige woorden in den tekst te veranderen, terwijl de heer Henrv Boucher voorstelt die der Commissie onveran derd te laten. Men moet niet uit het oog ver liezen, dat het genootschap van eeredienst den toestand kan aannêmen of weigeren of de schuld qischers door den Staat betaald zullen worden of niet. De, heer Amthime Menard bestrijdt ook het amendement, want de voorsteller vergeet, dat dq kerkbesturen leeningen gesloten hebben met den waarborg der gemeenten, zoodat ingeval van insolvabiliteit, deze laatste verantwoordelijk zul len zijn. Het amendement Balitrand werd piet 303 tqgen 266 stemmen verworpen. Dq minister Bienvenu Martin heeft nu het zonderlinge idee zijn tekst te willen amendee- ren. Men maakt hem opmerkzaam, dat dit niet de regel is, waarop de heer Rouamet het voor zijn rekening neemt. Het amendement luidde: „Wanneer een genootschap van eeredienst zich „heeft opgericht, dat in staat is deze goederen „op te nemen." De heer Ribot zegt, dat dit voorstel in strijd is met de vrijheid van eeredienst. Er kunnen genootschappen van eeredienst gevonden worden, welke, de bestaande kerk niet nemende, een nieuwe kerk willen bouwen. Dan zult ge z niet kunnen dwingen de lasten van het niet meer bestaande kerkbestuur te aanvaarden. Het amendement wordt met 304 tegen 257 stem men in aanmerking genomen en paragraaf 2 en 3 zijn nu gestemd. oor paragraaf 4 stellen de heeren Maurice Sibille en Roch de volgende redactie voor: „In „geval de Slaat, de departementen en gemeen „ten weder in 't bezit van die gebouwen zijn gekomen, waarvan zij de eigenaars zijn, dan „worden zij verantwoordelijk voor de daarop ge sloten of rustende schulden." De Commissie wil daarom, om den een of an deren reden, eenige woorden veranderen en d; minister Bienvenu Martin bestrijdt het, want met dit. systeem, zegt hij, hebben rle genootschap pen van eeredienst. het oogenblik maar af te wachten, dat hun gebruik der gebouwen een einde zoude nemen om hunne schulden en-jas ten aan den Staat of de gemeente over te geven. De heer Roch steunt het amendement en de heer de Hamel evenzoo. De rechten der schuldeischers moeten in zidk een geval gewaarborgd blijven, omdat men de kerkbesturen afschaft, zijn het de Staat of de gemeente, die deze wettige- uitgaven moeten be- taletn. Na pointage werd het amendement toch aan- gefnomen met 290 tegen 268 stemmen, wat een nieuw en ernstig echec Voor de Commissie js en wel toevallig ook door den heer Sibille toe gebracht, die haar reeds vroeger een nederlaag bezorgde. Den 22sten Mei kwam art. V in behandeling, waarin over. de toewijzing en de ter beschikking stelling der losse en vaste goederen gesproken wordt, waarvan het doel door eene weldadige of aan den giodsdienst vreemde strekking be last zijn. Deze toewijzing moet door den wet tigen beheervoerder der geestelijke goederen aan de openbare diensten of instellingen van gelijke bestemming en van gelijk doel geschieden ,en door den prefect Van het departement, waarin die goederen gelegen zijn, worden goedgekeurd. In geval van verschil zal de Raad van State per decreet beslissen. De heer Rudelle stelt een (amendement voor, waarbij; deze goederen ook aan een genootschap aan de vereischten van art. 5 der Wet van 1901 voldoende kunnen toegewezen worden. De rapporteur merkt op, dat de Commissie niet kan toestaan, dat die goederen aan ben genootschap worden afgestaan, waarop de Staat niet het minste toezicht heeft. De heer I. Auffray verdedigt de stelling van den heer Rudelle. „Men zal dus, zoo- zegt 'hij, „geen rekening houden met den wil der gevers ,in hunne testamenten uitgedrukt en die (Ver „langden, dat een bedienaar van den eeredienst, „die weldaden en aalmoezen in hun naam zul „len verstrekken. Gaat men nu de .gemeente „daarvoor in de plaats stellen? Men gaat rlus „weder overeenkomsten verbreken, welke op de .eerste plaats door de wetgevers moesten „eerbiedigd worden." Op eene verklaring van den rapporteur zeide de heer Rudelle, dat hij geen vertrouwen in den Raad van Staten heeft, welken men in 1901 aan 't werk heeft gezien, toen hij aan de re geering toestond en bloc een groot getal con gregatiën op te heffen, da,t met de aangenomen wet in strijd was. Het amendement-Rudelle werd met 317 tegen 246 stemmen verworpen. De heer Groussau vraag nog uitlegging over eenige bepalingen in art. V voorkomende, waarop de minister antwoordt, dat bij de groote seminaria de beurzen eene kerkelijke bestem mimg hebben, terwijl dit voor de kleine semina.- ria eene kwestie is, welke onderzocht moet worden, daar enkele daarvan vrije scholen ge geworden zijn. De eerste paragraaf van art. V werd nu met 329 tegen 232 stemmen aange nomen. (Slot volgt.) De verklaring van den sultan wordt druk ge commentarieerd. De Engelsche gezant is nog niet te Fez aange komen. VENEZUELA. President Castro verklaarde in zijn boodschap aan het congres, dat Venezuela gsede betrekkin gen onderhield met de buitenlandsche mogend heden. Overeenkomstig de eischen van de vertegen woordigers van die landen, had Venezuela prompt betaalt, wat de verbonden mogendheden, die deelgenomen hadden aan de blokkade van 1903 met nadruk hadden geeischt en 30 pet. van de douane-ontvangsten. Laguaira en Puerto Cabello zouden een verdere 30 pc. betalen van de douane-ontvangsten dier havens aan de mogendheden, die niet aan de blokkade hadden deelgenomen, als de verbonden mogendheden zjjn afbetaald. Er waren kleine verschillen geweest met de Vereenigde Staten, waarvoor Venezuela niet ver antwoordelijk was. De Amerikaansche gezant verlangde een nieuwe arbitrage, betreffende het geschil met de Orinoco-maatschappij. Venezuela kon dit niet toestaan, daar haar souvereiniteit daarmede gemoeid was. Castro sprak zijn voldoening uit over de onder- teekening van de overeenkomsten met de verschil lende mogendheden voor de regeling hunner eischen. AMERIKA. Uit Washington wordt aan de Daily Chronicle geseind, dat Taft zijn onderzoek in zake Bowen Loomis voltooid heeft. Bowen krijgt beslist onge lijk, en zal den diplomatieken dienst moeten ver laten. Officiëele berichten. Bij Kon. Besl. is de eere-medaile der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan A. Bo- narius, werkzaam bij de firma Frans Pauwels, fabrikant van hoeden en militaire equipement- stukken te 's-Gravenhage, en aan J. Bijlsma, werkzaam bij de firma Gebroeders Tichelaar, fa brikanten van aardewerk te Makkum. SPANJE. Het bericht van den aanslag op koning Alfonsus te Parijs werd te Madrid pas giste ren-middag door de bulletins van de bladen be kend. Het maakte een diepen indruk en verwekte groote verontwaardiging. De Koningin-Moeder bracht een slapeloozen nacht door. De minister president stelde haar 's nachts om twee uur van het gebeurde, in kennis. Gisteren-ochtend versche nen alle ministers ten paleize. Reeds den vorigen dag had daar ongerustheid geheerscht, wegens de geruchten over den vroegeren aanslag. Te Barce lona en Zaragcza zijn verscheidene anarchisten in hechtenis genomen. Een later bericht uit Madrid meldt dat de eerste ontsteltenis plaats heeft gemaakt voor een gevoel van bevrediging over 's Konings behoud. Politici, diplomaten en grandes begaven zich 's middags naar het paleis, om hunne gelukwenschen uit te spreken. Er worden met hetzelfde doel honderden telegrammen naar ChsUons aan den Koning ge zonden. Ook de republikeinsche bladen veroor- deelen den aanslag. De Koningin heeft Loubet bedankt voor zijn telegrafische betuiging van sympathie, en Villa- verde heeft aan Rouvier geseind, om aan Loubet de gelukwenschen van de Spaansche natie aan te willen bieden. Rouvier verklaarde in zijn antwoord dat de aanslag, waaraan de Koning en de President zoo gelukkig waren ontkomen, een aanleiding was, om de gevoelens van toegenegenheid die Frank rijk voor Spanje gevoelt nog te versterken. ITALIë. Z. H. de Paus Pius X vierde gister zijn 70sten verjaardag. MAROKKO. De sultan heeft den Franschen gezant officieel gemeld, dat hij verplicht was, zijn antwoord op de hervormingsvoorstellen te verdagen. Hij vraagt verder te langer een internationale conferentie bijeen te roepen. De gezant heeft nog niet geant woord. De plechtige overbrenging van het lijk van den Oostenrijkschen gezant. Zooals reeds gemeld, werd gister het .stoffe lijk 'hulsel yam den Oostenrijkschen gezant bij om Hof, baron Okoliqscani d'Okolicsna, van het sterf huis nam den Langen Vijverberg -o verge brac hl naar het S.S.-station, ,0111 daarna, te worden ver voerd naar Hongarije, waar de ter aardebestelling zal plaats hebben. Uit Den Haag worden nog de volgende bizon derheden gemeld Lang vóór het vertrek van den indrukwekken den gtoet van het sterfhuis, was het geheide gedeelte van den Vijverberg, aan de zijde der woonhuizen, bezet door een escadron huzaren, een bataljon grenadiers en een bataljon jagers Bij het batalj on grenadiers waren ingedeeld het met rouwerèpe omfloerste regimen tsvaandel en de stafinuziek, onder leiding van luit.-directeur Bouwman. Bij het jagerbataljon behoorde de hoornmuziek van dat korps. De beide bataljons stonden onder de persoonlijke leiding van kolo nel baron van Voorst tot Voorst, commandant van het regiment grenadiers en jagers. Tussc'hen half elf en elf ure had in de cha pelle arden te van het sterfhuis nog een uitvaart dienst plaats, geleid door den zeereerw. heer deken-pastoor van 's-Gravenhage, mgr. van Er ven Dorens, en welke werd bijgewoond door alle autoriteiten en diplomaten die in den hier onder vermelden stoet het stoffelijk overschot naar het station vergezelden. Liet oogenblik waarop de eikenhouten, a,an alle Zijden met kostbare kant guirlandesgewijze ge garneerde kist uit het sterfhuis gedragen werd in den rouwwagen, wa,s zeer indrukwekkend. Toen de breede deuren yan het huis zich openden, zag men de vertegenwoordigers van de koninklijke familie de stoep betreden en zich ter rechter- en ter linkerzijde Van dat bordes scharen om de kist, .voorafgegaan door den Se cretaris der Oostenrijksdhe legatie, baron Hay- merlé, in militair tenue, en een familielid, graaf Széchenyi, legatieraad van Oostenrijk bij het Ilof te Berlijn, gekleed in pen kostbaar donkergroen fluweelen Hongaarsch gewaad, langs zich henen te laten gaan. Als slippendragers gingen, ter weerszijden van de kist, onze minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. van YVeede, de gezant van Portugal graaf de Sélir, de gezant van Duitse,hland baron (von S'Chlozer, en de afgetreden Amerikaansche ge zant, de heer Stanford Newel, de eenige diplo maat, die, volgens de gebruiken van zijn land, geen ambtsgewaad droeg. En achter de kist zag men, in de breede vestibule, het gansqhe corps diplomatique in ambtsgewaad het stoffelijk hulsel uitgeleide doen uit het sterfhuis. Indrukwekkend zette op dat oogenblik de Ko ninklijke Militaire Kapel, recht tegenover de wo ning opgesteld, het Gott erhalte Franz den Kaiser in, naar het gebruik ju Oostenrijk, wanneer een stoffelijk overschot onder militaire honneurs het sterfhuis verlaat. En dat Oostenrijksche volks lied bleef weerklinken, terwijl de talrijke bloem stukken. waaronder van de Vorstelijke Familie, en één reuzekrans van het. diplomatieke korps, aan den rouwwagen werden gehangen. De oranje- bloemstukken, welke geen plaats meer daarop konden vinden, werden neergelegd jn een open rijtuig, dat den rouwwagen onmiddellijk volgde. Toen werd de stoet verder als volgt paainge steld in een onafzienbare .reeks vo-lgrijtuigen. Vooral gingen de bereden politie en de af' deeling huzaren. Dan volgde de Koninklijke Mi litaire Kapel, welke to.t aan het staatsspoorsfa- tion rouwmuziek uitvoerde. Vervolgens de rouwwagen, langs de zijden waar van blootshoofds gingen de aan het gezantschap verbonden Hollandsche en Oostenrijksche kan' selarijbedienden, de laatsten gekleed in Oosten- rijksc,h j agerkostuum In het eerste der yolgrij tuigen, was gezeten bovengenoemd familielid, graaf Széchényi, en de secretaris der legatie, baron Haymerlé, die dus den rouw leidden. Hierop volgden in drie galarijtuigen van het Hof, de vertegenwoordigers van H. M. de Ko ningin, baron Sirtema van Grovestins, grootmees ter, en J. H. F. graaf Dumonceau, adjudant van H. M.als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin-Moeder, (grootmeester jhr. de Ranitz; en van Z. K. H. den Prins, kapitein jhr. van Suchtelen Van de Haere. Hierna onze minister van Buitenlandsche Za ken, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement, mr. S. Hannema, Vervolgens de gezanten, of, voor zoover niet in de stad aanwezig, de zaakgelastigden of se cretarissen van de gezantschappen van alle hier vertegenwoordigde rijken; consuls van jOosten- rijk-Hongarije in verschillende steden van ons land, de minister van Oorlog, generaal Rergan- sius, de minister van Marine, vice-admiraal El- lis, de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, de heer Patijn; generaal van Ermel Scherer, gouverneur der residentie, de burgemeester, de heer Sweerts de Landas, vergezeld van den Se cretaris, den heer Evers, beiden in ambtsgewaad en vertegenwoordigende het college van B. en W., en voorts officieren, vertegenwoordigende de staven van de hier in garnizoen liggende korp sen en van het regiment schutterij. Deze lange stoet van rijtuigen werd gesloten door het bataljon jagers, waarvan de muziek eveneens treurmuziek uitvoerde, en een afdee- ling huzaren. Er waren heel wat menschen op de been om dezen stoet langs Vijverberg, Tournooiveld, Kor te Voorhout, Prinsessegracht, Bezuidenhout en Rijnstraat te zien voorbijtrekken. Overal langs den weg echter heerschte de meest volmaakte en met de plechtigheid geheel overeenstemmende orde, zoodat de taak der politie, onder hoofd leiding van den hoofdcommissaris, den heer Ver- steeg, en de commissarissen, de heeren Olivier en Dietz, zeer werd gevergemakkelijkt. In de Rijnstraat aangekomen scheidden zich de militairen uit den ^toet en stelden zich en haie in het midden der straat op om, onder het presenteeren der geweren of sabels, den rouw wagen en het verdere deel van den stoet voorbij te laten trekken. Alleen de Koninklijke Militaire Kapel stelde zic,h op onder het overkapte gedeelte pan het eind van het station, waar ook de tot chapelle ardente ingerichte spoorwaggon stond, waarin het stoffelijk hulsel naar Hongarije zal worden vervoerd. Daar bevonden zich ook nog verschillende be langstellenden, zooals de afgetreden president der Iweede Kamer, baron Mackay, de minister van staat, staatsraad Asser, het kamerlid baron Mi- chiels van Verduynen en enkele andere heeren uit de hofkringen, die den lijkdienst ten sterfhuize hadden bijgewoond. De kist werd, onder jle tonen van het Oos tenrijksche volkslied, in den waggon geplaatst, waarbij weder eere-assistentie werd verleend door den minister van Buitenlandsche Zaken en door de gezanten van Duitscbland, Portugal en Ame rika. Deze laatste plechtigheid geschiedde in bij zijn van alle tot do plechtigheid genoodigden. Toen de kist geplaatst was en de bloemen er opgelegd waren, verzocht de heer v. Hay merlé in de eerste plaats de vertegenwoordigers van het Vorstelijk Huis pm aan Koningin, Ko ningin-Moeder en Prins den (diepsten dank van de betrekkingen en van de legatie over te bren gen voor de belangstelling in eiken vorm, bij dit sterfgeval betoond; ook den minister van Buitenlandsche Zaken bedankte hij voor de be langstelling en ook voor den bijstand in deze betoond, daar de regeling ,van den stoet en het bewijzen der honneurs in het sterfhuis waren toevertrouwd aan twee heeren ,van het kabi net des ministers. Voorts dankte hij het corps diplomatique in den persoon yan graaf de Sé lir, Portugeesch gezant, op dit oogenblik, daar de Spaansche gezant uitstedig is, het oudste Jid naar anciënniteit van het porps, Ook de ove rige autoriteiten bedankte de secretaris. Nadat zeer vele genoodigden nog hun deel neming hadden betuigd aan graaf Széchenyi, werd de stoet ontibonden, ,en trokken de troepen onder marsc.hrnuziek naar de kazerne terug. De Uaagsche Beurs De Vereeniging voor den Haagschen Geld- en Effectenhandel besloot eenigen tyd geleden tot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2