Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Koloniën. het station namen zij hartelijk afscheid van den Keizer en de keizerlijke prinsen. ENGELAND. Koning Alfonsus. Aan het feestmaal in het Buckingham-paleis hebben Eduard en Alfonso de hartelijkste dron ken gewisseld. Eduard zeide te hopen, dat Spanje en Engeland, die dikwijls bondgenooten zijn geweest, dat altijd mogen blijven; en Alfon so, dat de hartelijke betrekkingen van nu tot voordeel van beide landen ontwikkeld mogen worden. Koning Alfonsus reed gisteren vergezeld van den ,prins van Wales, in een staatsiekoets naar de .Gildenhal te Londen, waar hij in tegenwoor digheid Van een aanzienlijk gezelschap een adres in pntvangst nam, dat besloten was in een gou den kistje. Daarna begaf hij zich naar de zaal, waar ,het luncheon plaats had. In antwoord op den feestdronk van den Lord Mayor zei de Ko ning, ,dat hij beoogde om op de sympathiën, welke .tusschen Spanje en Groot-Brittannië be stonden, jeen volkomen en altijddurende vrede- lievende verstandhouding te grondvesten. De automobiel van koning Alfonsus vloog gis teren, .terwijl de Koning winkels in Bondstreet te Londen bezocht, in brand. Z. M. stapte ter stond over in de automobiel der politie, die den wagen des Konings volgde. Het koninklijke rij tuig werd beschadigd voordat men den brand kon blusschen. FRANKRIJK. Het ontslag nemen Van Delcassé trekt begrij pelijk ook in Duitschland zeer de aandacht. In een blijkbaar geïnspireerd telegram pit Ber lijn meldt de Kölnische Ztg. aangaande het af treden van Delcassé: Nadat Delcassé de betrek kingen met Italië had verbeterd en het tractaat met Engeland had gesloten als herverzekering tegenover den tanenden glans van het Fransch- Russische genootschap, Voelde hij zich zoo vei lig dat hij geen égards meer had voor andere Staten, met name Duitschland, jegens welk rijk hij in de laatste jaren een onmiskenbare en toe nemende onwelwillendheid pan den dag legde. Het zou Duitschland een bijzondere voldoening schenken, indien Delcassé's opvolger afzag van een politiek die Duitschland's belangen schaadt. In dat geval zou het aftreden van Delcassé aan beide staten tot voordeel strekken. ITALIi. tNaar ;nen verneemt, zijn de denkbeelden, uit gesproken jn de openingszitting door den eersten Nederlandschen gedelegeerde:, baron Gevers, die natuurlijk de inzichten van onze regeering weer geven, jn de getroffen schikkingen der landbouw- conferenlie in hoofdtrekken terug te vinden. Offlciëele berichtei. Bij Kon. Besl. is Arnout Johannes Gevers Leu ven te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau G. R. V. Schaepman, oudste firmant der firma Heerkens, Schaepman en Cie., azijnfabrikante te Zwolle, en is verleend de eere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nas sau, in zilver, aan H. Lahme, oudste werkman in dienst van genoemde firma. Tan de Koninklijke familie. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen waarschijnlijk den 13en dezer naar het Loo terugkeeren. De Gonverneur van Suriname. Het is thans zoo goed als zeker, dat de heer Lely, gouverneur van Suriname, dit najaar repa trieert. Wie hem moet opvolgen, is evenwel nog niet beslist. Het meest komen, naar wij vernemen, in aanmerking mr. Gastman, O.-I. rechterlijk ambte naar met verlof, tijdelijk werkzaam aan het depar tement van Koloniën (afd. West-Indische Zaken), en mr. Schock, directeur van de Surinaamsche bank te Paramaribo. (Vad). De Roomsche Districten. De katholieken stelden in 1901 in 44 districten eigen candidaten voor de Tweede Kamer. Ditmaal maar in 29. En onder die 29 zijn er 25, waar het aftredende lid katholiek is. Slechts in vier thans vrijzinnige districten is een katholiek gecandideerd. Het zijn Enschedé, Leeuwarden, Hoorn en Amsterdam V. Alleen in één dezer vier Enschedé bestaat rederlijkerwijs uitzicht op winst. De katholieken hebben zich dus zeer beschei den getoond. En daardoor opnieuw het bewijs geleverd, uitmuntende tactici te zijn. Wat geeft het toch, links en rechts zijn can didaten te stellen, met de stellige wetenschap dat ze er toch niet komen, hoogstens het hier of daar tot her- temming brengen Meer dan ooit komt het er ditmaal voor de Rechterzijde op aan, te behouden, wat zij heeft. Daarvan moet zij het vooral hebben. De winst kan uiteraard, waar zij 58 zetels bezit, niet heel groot zijn. Daarom, vooreerst, wat de katholieke districten betreft, alle zeilen bijeengezet, opdat geen enkel verloren ga. Vooral in Beverwijk, het eenige Roomsche dis trict, dat ernstig gevaar loopt, het menschen mogelijk gedaan, om Passtoors te behouden. En daarnaast evenzeer wat mogelijk is om Enschedé en daarmee Engels te winnen. Indien de 16de Juni Beverwijk en Enschedé op ons credit boekt is het een goede dag. Ruisgez Staatskundige Middenstandspartij. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ort. In aansluiting aan het bericht overgenomen van de N. Crl., waarin wordt meegedeeld, dat het plan bestaat om eene staatkundige middenstands partij te formeeren. kan gemeld worden, dat de actie daartoe uitgaat van middenstanders te Rot terdam, maar dat deze beweging te Amsterdam, nog weinig symphatie vindt. Speciaal wil de partij ijveren voor het verkrijgen van wettelijke maatre gelen met het oog op de Warenhuizen. Dit vraagstuk zal tevens ter sprake komen op het aanstaande middenstandscongres, waartoe het voorstel gedaan is door de Handelsvereeniging Rotterdam. Middenstand. *Naar we vernemen, zal de algemeene vergadering van den Noord-Nederlandschen Bond van den Handeldrijvenden en .Industrieelen Middenstand in 't begin der volgende maand gehouden worden te Assen. Compagnie Administratietroepen. De miliciens, te bestemmen voor de onlangs geformeerde compagnie administratietroepen, zul len krachtens beschikking van den minister van Oorlog worden gekozen uit de tot korte oefe ning bij de regimenten infanterie ingelijfden, bij voorkeur uit hen, die niet in het bezit zijn van een bewijs Van militaire bekwaamheid en lichame lijke geoefendheid. Door den commandeerende officier Van elk der elf regimenten infanterie wordt jaarlijks eene Voordracht .opgemaakt van tien miliciens, die ge schikt en genegen zijn voor den dienst bij vo rengenoemde .compagnie. De compagnie administratietroepen wordt in administratie gev'oerd bij het 9e regiment infan terie, 4e bataljon. De jniliciens, ingedeeld bij de compagnie ad ministratietroepen, worden niet onder de wape nen gehouden of geroepen Voor den dienst, be doeld jn art. 109 der Militiewet 1901. Gouverneur Kon. Mil. Academie. Men schrijft uit 's-Gravenhage ln de bureaux van het departement van Oorlog deed gisteren het gerucht de rondte, dat de minister besloten is om den kolonel der artillerie S. J. van Nooten te doen bestemmen voor gou verneur van de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Maatschappij van Nijrerheid. Onder voorzitterschap van den heer André Meeuwesen had gister-avond een in Musis Sacrum een vergadering plaats, teneinde tot weder oprichting te geraken van een Departement Schie dam van ee Maatschappij van Nijverheid. In zijn openingswoord wees de heer Meeuwe- s e n op het groote belang dat voor industrieelen ge legen is in het hebben van een afdeeling hier ter stede van de Maatschappij van Nijverheid. Vooral nu d eindustrie'zich hier sterk uitbreidt, was spr. er van overtuigd, dat de wederoprichting van het Dep. Schiedam aan veler wenschen zal beant- weorden. De heer G. S. d e C 1 e r c q, algemeen secre taris der Maatschappij van Nijverheid, zette uit voerig het doel en het streven der Maatschappij uiteen. Het doel der Maatschappij is het bevorderen van de welvaart in Nederland in den ruimsten zin van het woord. Zij tracht dit doel te bereiken door het vereeni gen van belanghebbenden bij en belangstellenden in de Nederlandsche Nijverheid, in departementen, algemeene vergaderingen en congressen. het stichten en steunen van musea, scholen en andere instellingen ten dienste van handel en nijverheid het organiseeren van nationale-, algemeene-en vaktentoonstellingen adviseerenoverbuitenlandsche tentoonstellingen het samenstellen van een archief van het tentoon stellingswezen het houden van congressen over groote nijver heidsbelangen het uitschrijven van prijsvragen het bespreken van zaken, die de volkswelvaart raken het zenden van adressen aan regeering en wet gevende macht, teneinde verbeteringen te verkrij gen, die voor de nijverheid en den handel van belang zijn. Tastbare uitingen van het streven der Maat schappij zijn o. m. het belangwekkende tijdschrift, het Koloniaal Museum te Haarlem, het Museum van Kunstnijverheid aldaar, het bureau voor Han delsinlichtingen te Amsterdam, de vakscholen en het veiligbeidsmuseum. De leden, die gratis het tijdschrift ontvangen, betalen een contributie van ten hoogste f6.— per jaar, terwijl de contributie der donateurs ten minste f25.per jaar bedraagt. Nadat de heer de C 1 e r c q zijn belangwekkend betoog had geëindigd, werd tot oprichting van een Departement besloten. De heeren J. M. v. d. Schalk, André Meeuwesen, en dr. W. H. Rietschoten werden benoemd voor het samenstellen van een ontwerp-reglement. Het resultaat der pogingen van de bakkersgezellen om de patroons te bewegen op den 2en Pinksterdag niet te doen bakken was het volgendeaantal bakkerspatroons 56. Vóór ver klaarden zich: 15. Tegen: 36. Blanco: 5. De meerderheid der bakkerspatroons wilde wel het verzoek der gezellen inwilligen, als allen dit deden, doch 8 verklaarden zich er beslist tegen. De poging der bakkersgezellen en der Kamer van Arbeid voor de Voedings- en Genotmiddelen is dus als mislukt te beschouwen, tenzij het pu bliek nog de verandering blijkt te wenschen en den 2en Pinksterdag geen versch brood wil ont vangen. Laat men er eens ernstig over denken, of men zich deze kleine opoffering ten bate der bakkers gezellen niet getroosten kan. Het personeel der firma A. F. Smul ders zal van de werf te Slikkerveer, 15 dezer naar hier worden overgeplaatst, zoodat er dan een 4 A 500 man te werk zijn. Thans bedraagt dit reeds ruim 100 man. UIT ROTTERDAM. De heer Van der Pols, die Dinsdag voor district IV te Rotterdam als bij verrassing werd candidaat gesteld, deelt thans mede, dat hij als lid der georganiseerde anti-revolutionnaire partij, deze candidatuur niet kan aanvaarden tegenover den gestelden candidaat der anti-revo lutionnaire kiesvereeniging. Een Hollandsch Menu. Als een staaltje van een poging, om vreemde woorden geheel uit onze taal te weren, geven wij hieronder het vol gende menu van het diner, den 5en Juni 11. gehou den in het Hotel des Galeries" te Scheveningen. »Vereeniging van Letterkundigen." Eerste gezamenlijke maaltijd op 5 Juni 1905, in het »Hótel des Galeries" te Scheveningen. Orde der spijzen. Eetlust-opwekking in soorten. Lente-soep. Hollandsche zalm met eiersaus. Nieuwe aardappelen. Ossenhaas met keur van groenten. Omtruffelde zwezerikken. Asperges met gesmolten boter. Brusselsche monsterkip met ingemaakte vruchten. Versche kreeftensla. Gestolten struif. Naspijs. Een uitmuntende gevangenis. Dins dag vertoefde te Haarlem een hooggeplaatst amb tenaar uit Finland, die in opdracht zijner regee ring gevangenissen van Europa bezoekt om een studie te maken van de verschillende gebouwen en de wijze van inrichting. Hij prees de gevangenis en zeide nergens in Europa een dergelijke inrichting gezien te hebben. (Opr. Hrl. Cl.) Zakkenrollers. Bij de feesten te Berlijn heeft de politie 15 zakkenrollers gesnapt. Som migen van hen hadden, zooals bij hun fouilleering bleek, prachtige zaken gedaan hun zakken zaten vol met brieventasschen, portemonnaies, horloges en horlogekettingen. De grootste buit had de Hon gaar Ehrlich, een oude bekende van de Berlijnsche politie. Twee Russische „dames", die samenwerkten, bleken ook buitengewoon handig te zjjn geweest. Een eigenaaardig proces. Voor de schepenrechtbank te Ohrdurf in Thiiringen werd een eigenaardig proces behandeld. Een zekere heer Mampel te Londen, de zoon van een hotel bediende te Arnstad, een pur sang Duitscher, voelde zich beleedigd door den volgenden brief van den fabrikant Knippenberg te Ohrdurf»Mr. Ernest Mampel, Ik heb uw Engelsche felicitatie- kaart ontvangen. Het is een schande, dat gij, als zoon van zulk een echten Duitscher, u in uw gelukwenschen met zulk een echt Duitsch feest als ons Kerstfeest van de Engelsche taal bedient. Dat maakt ons, Duitschers, in het buitenland zoo bespottelijk en verachtelijk, dat vele Duitschers, die zich daar voor korteren of langeren tijd op houden, hun nationaliteit uittrekken als een oud hemd. Uw vader zou zich in zjjn graf hebben omgedraaid, als hij dat had kunnen weten". Mr. Mampel klaagde den fabrikant wegens be- leediging aan. De beklaagde zeide tot zijne verdediging het volgendeDe oude heer Miimpel, de hotelhouder, was ver over de grenzen van het Thüringsche land bekend als een Duitscher in de beste betee- kenis van dit woord. In zijn hotel mocht geen vreemd woord gebruikt worden of een van de zoons, en daarbij ook onze heer Ernst, de aan klager, stond gereed om van den pleger van 't misdrqf een Groschen in ontvangst te nemen ten bate van de Vereeniging ter bevordering van de Duitsche nationaliteit. Diezelfde heer Ernst Mam pel, die vroeger de boeten in ontvangst nam, heeft zich, nadat hij korten tijd in Engeland ver bleef, naamkaartjes aangeschaft, waarop zijn mooie, Duitsche nam verminkt is als Mr. Ernest Mampe'- Met Kerstmis en Nieuwjaar zendt hij kaarten met Engelsche versjes, zonder een Duitschen groet- En daarbij zal men dan zwijgen. Dat kon ik nieb ik voelde mij zedelijk verplicht, te trachten, den afvallige op het goede pad terug te brengen. De rechtbank nam de goede bedoeling van den ouden man aan als verzachtende omstandigheid en veroordeelde hem slechts tot een boete van 10 Mark. Zes-en-dertig millioen voor een woonhuis. De duurste woning ter wereld, die van den senator Clark, een multi-milliardair uit Montana, in New-York, is onlangs voltooid- Het gebouw met de geheele inrichting heeft niet minder dan 36 millioen gulden gekost. Het gebouw is opgetrokken in stijl Louis XIV- Om de wenschen van den eigenaar, met betrek king tot de versiering der woning met brons, te vervullen, moest de fabriek worden gekocht van een maatschappij, die zich toelegt op de ver vaardiging van kunstvolle bronswerken. Ook werd een marmergroeve aangekocht, die een bijzondere soort marmer levert, waardoor verkregen werd, dat geen ander huis met dezelfde marmersoort versierd kan worden. De grootste moeilijkheid bij het maken der plannen was, er voor te zorgen, dat het gebouw niet ging lijken op een monumentaal openbaar gebouw, maar dat 't karakter bleef behouden van een woonhuis. Vooral munt door schoonheid uit het houtsnij werk, dat ter versiering is aangebracht en waaraan meer dan honderd personen gedurende den bouw hebben gewerkt. Verder werd een zeer kostbaar plafond uit een Fransch kasteel naar New-York gebracht, om in het nieuwe huis een der kleinere zalen te versieren. Het huis bevat 140 kamers, die zóó geschikt zijn, dat drie families het huis kunnen bewonen, zonder met elkaar in aanraking te kunnen komen, behalve dan in de lift. Het gebouw bevat natuur lijk ook een schilderijenzaal en een groote, met een prachtigen koepel overwelfde zaal voor beeld houwwerken. Verder is er een heele reeks groote kamers, waaronder de eetzaal, die zóó zijn inge richt, dat ze gemakkelijk tot één reusachtige zaal zijn te maken, die zich over de geheels breedte van het huis (53 M.) uitstrekt. Zelfs een sterrenwacht ontbreekt niet; zeker wel iets eige naardigs in een »woon"huis. Aan het einde van de schilderijenzaal bevindt zich, onder den grond, een tooneel, dat door electrische kracht kan worden opgeheven en dan aan die zaal aansluit, waardoor zij in een schouw burgzaal herschapen wordt. In de kelderverdieping bevinden zich 15 bad kamers, die ieder 4800 gulden gekost hebben, benevens een zwembassin. Het huis staat aan de Vijfde Avenu, tegenover her Centralpark, in de nabijheid van het huis, dat Carnegie voor zijn dochtertje heeft laten bou wen, doch dat maar 18 millioen gulden gekost heeft. Gebrek aan hout in.... onze »0ost". Als we van de maagdelijke wouden van Oost- I ndië lezenvan de ongerepte ondoordringbare woudenvan Borneo, dat één reuzenwoud wordt genoemd, dan valt het ons rauw op het lijf, als we hooren gewagen van voorziening in de be hoefte aan hout voor de inlandsche bevolking van Oost-Indiëdan kijken we alsof we het te Keulen hooren doilderen. En toch schijnt het zoo te zijnwant in de laatstverschenen aflevering van de Indische Gids, schrijft de oud-houtvester W. H. v. d. Haas een artikel daarover, waaruit blijkt, dat op Java in de eerste plaats en vervolgens op de buitenbe zittingen, gebrek is aan bouwhout. Voor de inlandsche bevolking op Java van pl.m. 28 millioen zielen, die jaarljjks met circa 3% toeneemt, die om te leven hout bjjna even hard noodig heeft als rijst, is veel en deugdzaam hout, dus djati of aenig andere voor alle techni sche doeleinden geschikte houtsoort, onvoorwaar delijk noodig. Met den houtvoorraad in de bestaande bosschen van den lande kan in die behoefte niet naar be- hooren worden voorzien. Dat gebrek aan hout leidt tot diefstal van hout en waar van rijkswege hout verstrekt wordt aan arme boschbewoners, verkoopen dezen het aan anderen, die op grooten afstand van de bosschen wonen, om dat het zoo schaarsch is. Het gros der inlandsche bevolking heeft geen geld om het noodige hout te koopen, en omtrent het verstrekken van hout aan de arme bevol king van regeeringswege, heeft de schrijver geen groote gedachten. Uit de strafregisters is vol doende op te maken, dat de bevolking sedert jaren gebrek lijdt aan hout en dat daarin niet naar behooren wordt voorzien. Voor de toekomst acht hij dan ook afdoende maatregelen noodig en daarom dring: hjj aan op het aanmoedigen van het planten van djati- of ander hout langs de paggers van de woonerven, desnoods door het uitloven van premiënhet verwijderen van het nietswaardige djohar-hout langs de wegen en vervanging door geschikt tim merhout het aanleggen van nieuwe bosschen (djati- bosschen), onder leiding van een hout-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2