Dagblad voor Schiedam en PINKSTEREN. 28ste Jaargang Zaterdag 10 Juni 1905. No. 8227 7' WEE DE BLAD. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. C orr esp ondentie. Faillissementen. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.3Per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/<[ cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk ad verteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De H. Geest, die op den Pinksterdag over de P°stelen nederdaalde, was de Geest van Geloof en van Waarheid. ^Het was die geest van Geloof en van Waarheid na eeuwen van strijd, het Rome der lieiden- le Caesars deed knielen voor het kruis, nadat geest van heidendom ea logen te vergeefs be proefd had in het bloed van duizenden martelaren met nameloos lijden den triomf van het hei rdom te bewerken en te bevestigen. al de eeuwen door hebben ongeloot en Ernstig ongeluk. Een kind uit Hengelo wilde met een mes den kouseband doorsnijden. Het mes glipte uit en sneed door beide oogen. Een der oogen is reeds verwijderd men vreest dat het kind ook het andere zal verliezen. Een treffend voorval. Bij de laatst ge houden civiele zitting van het kantongerecht te Emmen had een treffend voorval plaats. Een per soon uit een naburige gemeente, van wien de burgerlijke eed werd gevorderd, zakte na het af leggen daarvan plotseling ineen, en een lijk. was terstond de kool in wijn. Als men van dezen wijn dronk, dan zou de wonde genezen.... En °gen, telkens overwonnen, maar nooit vernietigd, n strijd hernieuwd, met ruw geweld beurte- Ss en sluwe berekening of met het machtige Wapen der wetenschap. Maar het een als het ander bleek ten slotte Achteloosvoor een wijle mocht de logen zege- Vleren, de Christus-belofte der Kerk gegeven, eek waarheid telkens weer. Geloof en Waarheid iedere periode in de wereldgeschiedenis heeft aar eigen wetten. Maar de wet der waarheid gMdt voor alle. Zoo ooit, dan blijkt in onze maatschappij maar fe duidelijk dat het naturalisme en de materi alistische wereldbeschouwing den mensch in zijn v°lle, geheele waardigheid, als redelijk schepsel ftmt een onsterfelijke ziel, trapsgewijze van de hoogte zijner grootheid hebben doen afdalen. De stem des Geloofs mocht niet meer worden ge hoord en, als natuurlijk gevolg, sprak uit het unstig wetenschappelijk somenstel der moderne evolutieleer ten slotte niet anders dan het mensch- dier, het hoogst ontwikkelde der levende wezens. Die materialistische evolutielier moest logisch leiden tot de socialistische revolutie revolutie angs parlementairen weg of met geweld. En de 'ntellectueele grondleggers der socialistische re- volutieleer vonden door den enclyclopsdisten en he leerstellingen van de philosophen der 18de eeuw den weg gebaand. Voltaire en zijne geest verwanten waren in dien zin de voorloopers voor Marx en Engels. Doch «les droits de l'homme" laten zich niet v°lgens de mathematische regelen eener exacte Wetenschap vastleggen en met het Geloof ver dween ook de ware wetenschap. In de plaats Van het Geloof trad de waan, van de Waarheid de dwaling en de logen. Zoo wordt de strijd gevoerd in onzen tijd. Waar het kan met geweld, met het «recht van den sterkste", zooals door Combes en zijne tra wanten in Frankrijk, maar overal met berekening. En toch als geloovige Christenen weten wij het met onfeilbare zekerheid aan den Geest Van Geloof en Waarheid zal de eindvictorie zijn. *n geest en hart der geloovigen stort de Heilige Geest zijn Pinkstergaven uit om hun de kracht *e schenken voor den goeden strijd, dien ieder onzer strijden moet naar best vermogen. Een cycloon op onze grens. Aan de Hollandsche grens tusschen Rijsbergen en Meersche Dreef heeft in de dorpen Meerle, Meersel etc. een vreeselijke [cycloon gewoed. Vele boomen zijn ontworteld. Een tweetal boerderijen, steenen ge- bouwen, zijn als stroohalmen uit elkaar gerukt en zwermen steenen etc. wijd in den omtrek verspieid. Verschillend vee is omgekomen. Gelukkig hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. De verwoesting is verschrikkelijk en te verwonderen is het, dat er nog niet meer boederijen zijn ver woest. Dolle zijn vrouw gast zijn ziek kervel. Een hotelhouder te Aken, vier kinderen, het dienstmeisje en een na het middageten plotseling, ernstig geworden. Er deden zich vergiftigingsver schijnselen voor. Men vermoedt, dat het gezin dolle kervel heeft gebruikt. De toestand van de zieken is zeer ernstig. Politiehonden. Er bestaat kans, dat wij hier te lande weldra behalve van agenten van Politie ook van honden van politie zullen spreken. Wij ontvangen althans het volgende bericht Gedurende de hondententoonstelling van «Nim- rocl" te Dordrecht, zal op den len Pinksterdag een groot concours van politiehonden worden gehouden. Na wij vernemen, komen er een zevental politie honden uit België met agenten enz. benevens eenige personen, die zich zullen laten aanvallen. Het zal dan wellicht niet lang meer duren, of het politie-rapport vermeldt b.v. het volgende Cp aanwijzing en met behulp van den politie hond Hector werd gearresteerd een persoon, die enz. enz. Een buitenkansje. Op denzelfden dag dat de Rijkskanselier Von Bülow den vorstenti- tel ontving, werd hem een erfenis van vijf-en-een half millioen mark uitbetaald. Een gevierde inbreker. Met den dood van Jimmy Hope is dezer dagen in New-York een der «beroemste" Amerikaansche bankdieven uit het leven gescheiden, en de groote belangstelling die het publiek bij zijn begrafenis aan den dag legde, toonde aan, dat deze handige gauwdief niet alleen de verachting, maar ook veel sympathie heeft weten te verwerven. Rijtuigen vol kransen volgden den lijkwagen, en aan de groeve werd Jimmy door tal van spre kers als een voorbeeldig echtgenoot en vader ver heerlijkt. Elf jaar geleden had Jimmy Hope zich uit zijn moeilijk beroep als bank-inbreker terug getrokken om zijn niet enbelangrijke «spaarpen ningen" in rust te gaan verteeren. Sedert leidde hij werkelijk een voorbeeldig leven als rentenier en philantroop, want zoo onrechtmatig hij aan zijn geld was gekomen, zoo mild schonk hij er nu van aan anderen. Zijn leven werd zóó smelteloos, dat zelfs de politie, zijn oude vijandin, hem met hoogachting herdenkt. Men schat dat Jimmy vroeger in twintig geld- kelders van banken heeft ingebroken, maar in bijna alle gevallen ontkwam hij door zijn handig heid aan een veroordeeling. beschavingsperioden in Centraal- en Zuid-Ame- rika nog eens aan het licht brengen, van waar dit merkwaardige volk naar Peru is ge komen. 25 cent per regel. Vele lijden dorpen van een in den Harz hadden zwaar onweer met Onweer, gisteren te wolkbreuk. Een aantal huizen zijn ingestort. Alle velden zijn vernield, alles staat onder water. Brand te Londen. Gisterochtend vroeg is er brand uitgebroken in het gebouw van de Welcome Club, waarnaast, in Earls Court, de zeetentoonstelling gehouden wordt. Het clubgebouw brandde geheel uit, maar de brandweer kon de gebouwen van de tentoonstelling behouden. Korte vreugde. De knecht van den vee houder H. te Diemen had f2500 uit de verloting te Opmeer getrokken. Toen hij deze som wilde gaan halen, kwam hij tot de ontdekking, dat het bedrag niet beschikbaar was. De justitie is hier mede in kennis gesteld. Honden en hondenmode. De hond is meer dan een huisdier, hij is een h u i s v r i e n d. Vraag 't ieder, die er een hond op nahoudthij zal u wonderen vertellen van de hoedanigheden van 't dier, bovenal van de trouw en in de meeste gevallen zal hij de mededeeling er bij geven, dat de vriendschap van zijn hond hem meer waard is, dan die van menschen. Een mededeeling, waardoor ge u gekrenkt zult gevoelen, als ge zelf geen hond hebt; hebt ge er wel een, dan valt ge den spre ker bij. Altijd zijn honden de lievelingsdieren der men schen geweest. De koningen van Frankrijk beza ten altijd een aantal honden van groote waarde. Onder Lodewijk XI waren voornamelijk doggen in de mode en kleine langharige hondjes. In de 16de eeuw waren er vooral heel kleine, die van Malta en Napels werden aangevoerd en in Lyon op de markt gebracht. In de 17e eeuw plachten de Fransche dames kleine poedels, die uit Artois en Boulogne kwamen, in den mof bij zich te dragen. Men had den groei van deze hondjes tegengehouden door ze in de eerste dagen na de geboorte met wijngeest in te wrijven. Onder Lodewijk XV waren de meest geliefkoosde exemplaren Deensche doggen, King Charles-hondjes en Afl'enpintschers. Aan het Hof en bij de voornamen in den lande hadden de honden eigen personeeloppasseressen, bakkers, kleermakers enz. Zij kregen een uitge breide garderobe en halsbandjes van fluweel. Filou de lievelingshond van Lodewijk XV had een halsband van goud met diamanten bezet. Karei VIII, Hendrik IV en Lodewijk XIII lieten altijd één van hun honden bij zich in bed slapen. Als Karei IX zat te eten, mochten de honden gerust over tafel loopen en springen. Voor honden beet was men in dien tijd niet bang. Er was een goed recept voor. Men sneed den hond een I handjevol haar af en doopte dit met een gloeien- Archeölogische vondst in Peru. De universiteit te Californië heeft onlangs een der kostbaarste verzamelingen van Peruaansche oud heden verworven, die in de Vereenigde Staten bestaan. Wel zijn er elders grootere verzamelingen maar nergens zijn zulke kostbare stukken te vin den, die voor de archaeologen van zooveel belang zijn voor de studie der beschaving, der kleeding, der zeden, en gebruiken van de volken, die voor het opbloeien der Inka-dynastie aan de kusten van Peru woonden. De prachtige verzameling is het resultaat van de onderzoekingen en de opgravingen van dr. Max Uhle, die in 1901 begonnen op tal van plaatsen dicht bij de kust. Honderden graven werden ontdekt, die alle zeer zeldzame en kost bare zaken bevatten. Volgens dr. Uhle dagteekenen de graven waarin de kostbaarste en de meest kunstvolle voorwerpen gevonden zijn van minstens 2500 jaar vóór de Inka-dynastie, dat is dus van ongeveer 1500 jaar vóór Christus. Uit de uitgegra ven bouwwerken bleek, dat dit volk, dat 2500 jaar later door de Inka's is overweldigd en geheel in zich is opgenomen, reeds in 1500 vóór Chr. een uiterst rijk kunstleven bezat en tot zeer hooge ontwikkeling was gekomen. Van de architectuur moeten zij een diepgaande studie gemaakt hebben; men vindt er de kunstigste constructies bij. En hoewel zij het gebruik van eenige metselspecies niet kenden, wisten zij toch de steeneD. waaruit zij hun muren optrokken, op zoodanige wijze te stapelen, dat nu, na zooveel eeuwen, nog niet de geringste afwijking is waar te nemen. In het vervaardigen van beelden naar mensch en dier toonden zij zich meesters, terwijl kunstig gedreven gouden, zilveren en koperen voorwerpen van hun bedrevenheid in het bewerken van meta len blijk geven. Hun vazen van aardewerk zijn beschilderd met allerlei onderwerpen, die hun ontwikkeling op het gebied der schilderkunst doen kennen. Wollen kleederen, waarop smaakvolle patronen, wijzen op groote bedrevenheid in de kunst van weven, enz. Dr. Uhle heeft geconstateerd, dat de oudste graven, de diepst liggende, op de grootste be schaving wijzen. Hij onderscheidt vijf «lagen" boven elkaar, die ieder een periode van omstreeks 500 jaar vertegenwoordigen. Deze slagen'zijn scherp van elkaar gescheiden en in elk der vijf werden andere kunstvoortbrengselen gevonden, wat hieruit verklaard zou kunnen werden, dat telkens de bewoners door andere stammen ver dreven zijn, die in beschaving achterstonden bij de vorige bewoners. Daar geen sporen zijn gevonden van bewoners vóór het tijdperk der eerste «laag", en het onmo gelijk schijnt, dat de inboorlingen van het zelf plotseling en zonder eenige ontwikkeling zulk een trap van beschaving zijn gekomen veronderstelling voor de hand liggend, dat om streeks 1501 vóór Chr. een zeer beschaafde stam zich langs de kust van Peru heeft gevestigd. Misschien zal de bestudering van even oul e HAARLEM EN SCHIEDAM. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den rug, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening dat hier kortbij een geneesmiddel daar voor bestaat, dat met succes aangewend wordt. De Heer G. van Wunnik, Nassaulaan 59, rood, te Haarlem deelt ons mede Het is thans reeds twaalf jaar dat ik onophoudelijk aan hevige pij nen in de lenden geleden heb. Veelal strekte de pijn zich uit over den geheelen rug. Mijn water was troebel en liet een zanderig bezinksel na ik had duizelingen, 's Avonds waren mijn enkels op gezwollen en den volgenden morgen was ik immer zeer vermoeid. Trouwens steeds had ik een loom gevoel dat me ter neerdrukte, en ofschoon ik reeds alles aangewend had om van mijn pijn af te komen, niets hielp en ik dacht dat ik deze ongesteldheid wel mee ten grave zou slepen, want wanneer men 65 jaar is, denkt men wel eens ernstig na. Toen ik de goede resultaten vernam, welke met For- ster's Rugpijn Nierenpillen verkregen werden, schafte ik me dadelijk een doos aan en ik kan U niet zeggen of ik meer verblijd of meer verwon - derd was, toen ik na een paar dagen reeds ver lichting gevoelde. Mijn water werd helderder, de pijn verdween, ik werd opgewekt en mijn heele gestel werd beter. Toen ik de geheele doos ge bruikt had, was ik volkomen hersteld. Het zal mij aangenaam zijn, indien U dit resultaat bekend wilt maken en ik hoop dat het voor velen van nut mag zijn. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lijder de zware oorzaak zijner kwaal kent. Mis schien heeft hij hoofdpijn, pijnin de leden,zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, waterzucht enz. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rug pijn Nierpillen geeft, dezelfde die de heer van Wunnik gehad heeft. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH, voorheen Frans Visser. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f l.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. (48) Bij inzending van vragen ter beantwoording in deze rubriek, gelieve men op de enveloppe te schrijven Correspondentie. land tot is de J. M. alhier. Als u een rijwiel per maand huurt, zijt u daarvoor belasting verschuldigd. D. Th. Z. Az. alhier. Dat ge u een boek daarover handelend aanschaft, ontraden wij u geenszins, doch de door u aangehaalde schrijver is niet betrouwbaar. Informeer eens bij een boek handelaar. W. de K. alhier. De exameneischen voor toelating reservekader kunt u op ons bureau komen overschrijven. L. B. te V. Wend u tot den minister van Marine of vraag audiëntie aan. X. Art. 2008 B. W. zegt «Vorderingen van kooplieden of particulieren, wegens levering van goederen, verjaren na vijf jaren, in andere geval len na 30 jaren. A. J. M. Z. alhier. Een vrouw kan bij het leven van haar man zoodanig contract niet slui ten, daar haar handteekening van onwaarde is. P. B. te K. Dergelijke adressen worden niet door ons opgegeven, daar wij ons dan aan partij digheid zouden schuldig maken. S. de Br. Jr. te H. Bedoelde persoon heeft de klok hooren luiden, maar hij weet niet waar den klepel hangt. Met 1 Sept. is het waarschijnlijk, dat de meerderjarigheidsleeftijd op 21 jaren zal worden gesteld, doch nu moet men 23 jaren zijn. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Amsterdam, 7 Juni. A. de Kroon, koopmm in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5