Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Mr.O. J.H. Graafvan Limburg Stirum, Inde politieke hondsdagen. Haar vriend. 28ste Jaargang. Dinsdag 13 Juni 1905. No. 8228. KIEZERS! bevelen bij de stemming voor het lidmaatschap van de tweede Kamer op Yrijdag 16 Juni dringend aan: den candidaat der verbonden christelijke partijen, _PE UILLETON. Algemeen Overzicht. Aftredend Lid. en ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dageüjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.?per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12i/j cent. Driemaal plaatsen wordt tiveemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil' Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. i. Dinsdag, 6 Juni, was de dag, waarop de r bezingen van candidaten moesten geschieden. en löden Juni zal gestemd worden de politieke n sdagen zijn dus begonnen, en loopen, valt toes rnee> betrekkelijk gauw af, maar kunnen ook 0 ben 28sten van deze maand duren. "De politieke hondsdagen liooren we een zer vragen zijn die deze week pas begonnen we hebben al een maand vijf, zes in de Warmte gezeten." In de warmte ja, maar de hitte moet nog komen. e verschillende partijen, partijtjes, fracties en onder-fracties hebben hun candidaat gesteld en zullen in de dagen, die we nog voor ons hebben, k"e moeite jdoen om den candidaat hunner «uze op den 16den dezer maand te doen vzwart- fiaaken." En de inzet van den strijd is eene belangrijke. et gaat op 16 Juni a.s. over de vraag welke c°ncentratie, die van links of van rechts, zal de herwinning bevechten Zullen de vrijzinnigen V:in diverte pluimage, die jaren en jaren de teu- ge's van het bewind voerden, hun verloren macht f.n 'nvloed weer herwinnen, of zullen de christe- 'I n hun zegenrijken arbeid als regeeringsmeer- etneid blijven voortzetten aar willen de christelijke kiezers op uit? jlj willen uit op een bestendiging der meer- e>'heid ter Tweede Kamerop een krachtig tot regeeren bekwame meerderheid, die hoewel uit Schillende bestanddeelen bestaande in hoofd Zaak en wat de meeste bijzonderheden betreft één 'faar waarvan ieder zijn eigen beginsel kloek 611 onverkracht handhaaft. Maar wat beteekent, zoo wordt nogal eens van v,1jzinnigen kant gevraagd, de meerderheid? En Waarom wilt gij op een bestendiging der meer heid uit? Eet is zeker te verwonderen, dat van die zijde eze Vaag gesteld wordt. Indien die meerderheid ï!lets beteekent, waarom gaan dan, zooals b. v. te H°Uerdam en te Amsterdam geschiedt, de ver- c ''llende vrijzinnigen: oud-liberalen, Unie-man- Öen en vrijzinnig-democraten aanstonds broederlijk, srware er geen verschil, ten strijde? weten zeer goed, van welke beteekenis de 5) "D zeide hij, er werd toen niet veel omslag gehaakt. De overgrootvader van den o veria- p tl lord klaagde zijn ouderen broeder aan als en Jacolbijn niets meer dan dat. Het as ,la vier en vijftig. De jongeren broeder hmf ''Us ^en Ete'l en de eigendommen. Maar den dood van den overleden lord, een J ar of twaalf geleden, was de jongere lijn 1 gestorven en de titel keerde terug." "Ja, ik begrijp het", .zeide de lady. Zij fronste ar wenkbrauwen. „Generaal Blanchemain", S'Hg zij vioort, zooials de. tegenwoordige lord °01' heit grootste deel van zijn leven werd ëcnoemd, is ongetrouwd. U zult dus een Van aJn nevten zijn? En zij zag hein vragend aan. >>De zoon van zijn broeder Philip." zeide de J°«ge man. Lady Blanchemain ginig weer rechtop zitten. "Maar dan", riep zij uit, vergetende haar (.r.f "x'r'ug 'e verbergen, „maar dan zijt gij de "fgenaam. Philip Blanchemain had maar één zoon en was de jongere broeder van den ge- iK'riaal. Gij zijt Johaji Blanchemain. John meerderheid is. En zullen dan ook niets onbe proefd laten om de in 1901 verloren meerderheid weer te herwinnen. De meerderheid is, den toon aangeven, niet alleen in de wetgeving, maar in het geheele be stuur. Nu willen wij niet ontkennen, dat op menig gebied de liberalen even goede wetten kunnen maken als de christelijken, maar een regeering heeft meer te doen zij bestuurt, geleidt, bevor dert, benoemt, ontwikkelteen regeering keurt zedelijke lichamen goed of weigert die goedkeu ring. De geheele werking van ons nationaal leven hangt af van den geest van de regeering is ten langen leste de geest van de partij, die de meer derheid heeft. En dan mag gevraagd, of de uiterste krachten niet dienen ingespannen, om te beletten, dat, nu in het volgende vierjarig regeeringstijdperk voor namelijk de sociale wetten aan de orde gesteld zullen worden, dit geschiede door een liberaal be wind. Het is toch geheel iets anders, of wij een sociale wetgeving zullen krijgen in christelijken zin, dan een, die slechts op stoffelijke en niet op zedelijke lotsverbetering uit is. Men heeft in Duitschland, meer misschien dan el ders, wetgevende maatregelen op sociaal gebied geno - men met de kracht, die een regeering als die van het Duitsche Rijk kan uitoefenen. En wat is nu de uitkomst Een uitbreiding der Staats-almacht, een uitbreiding van de burgerlijke souvereiniteit. Maar op zedelijk gebied is daar weinig of niets gedaan de werkman is meer afhankelijk geworden. Ieder bemoeiing op sociaal gebied zonder Chris tendom zal leiden tot staatssocialismealleen de sociale beginselen van het Christendom kunnen geven socialen vrede. Men ziet dusook in het nu volgend vierjarig regeeringstijdperk staan gewichtige zaken op het spelvan een gewicht zoo ernstig en zoo groot, dat niet alleen de belangen van het vaderland in de eerste vier jaren, maar ook in de volgende tijden daarvan afhangen. Laten wij dus zorgen, dat wij leiders en gelei ders blijven; dat het christelijke in onze regeering bewaard blijve. »In de politieke hondsdagen, schreven we boven dit eerste artikel van dien naam. Nu, de warmte is er en meer dan velen soms lief is. Wie zien ze in verschillende daden onzer poli tieke tegenstanders. En vóór we 16 Juni schrijven, en vóór 28 Juni Friancis Joseph Mary. Gij zijt de erfgenaam."' De jonge man glimlachte misschien om haar drift. „De vermoedelijke erfgenaam ja, dat ben ik", zeide hij. Lady Blanchemain leunde achterover en lachte. „Ken ik niet goed het Boek van Adel 1" riep zij uit. En 'toen zeide zij ernstig„Gij zijt de erfgenaam van een buitengewoon goeden ouden naam." „Ik hoop, dat het lang mag duren Voor ik iets anders ben", zeide hij, „Uw oom is een oud man", zeide zij' Veel- be teekenend. „O nog niet zoo heel oud," meende hij. „Zoo wat zeventig en in menig opzicht is hij jon ger dan ik. lklho.op, dat hij eeuwig zal leven." „Hm zeide ze en scheen in gedachten ver zonken. Even gedachteloos naar het scheen, trok zij haar handschoenen uit. „Familieveeten", ging zij na een oogehblik voort, „zijn onplezierige dingen. Waarom maakt ge het niet goed'?"' De jonge man wuifde met do hand. Een stom non-pussumus. „Er is niemand meer ovter 0111 het goed te maken iedereen is dood." „O?" Vroeg zij1 verwonderd, met opgeirok ken wenkbrauwen, terwijl zij werktuigelijk haar handschoenen verder uittrok. Ik dacht dat de overleden lord een wed,uwe achterliet. Ik meen in het land is, zullen we nog wel meer aan schouwen. Sommige onzer tegenstanders houden er manie ren op na, waarvan we nu enkel zullen zeggen, dat ze unfair zijn. Laten we hen daarin niet navolgen. Laten we bij al ons strijden wapenen gebruiken, die eerlijk zijn. Al zouden we dan ook ditmaal den slag ver liezen, we zouden dan toch de bewustheid hebben op loyale wijze voor onze beginselen te hebben gestreden. Van leugen en verdachtmaking, om laster en eerroof niet eens te noemen, mag zelfs geen sprake zijn. Onze strijd gaat niet tegen personen, onze strijd gaat tegen beginselen. Dit worde nooit uit het oog verloren. Alleen dan blijft de strijd zuiver. 13 Juni. De pogingen van president Roosevelt om een verzoening tusschen Japan en Rusland tot stand te brengen schijnen veel kans op welslagen te hebben. Donderdag den 8en Juni zond president Roose velt aan de Russische en Japansche regeeringen de in ons nummer van Zaterdag gepubliceerde nota. De antwoorden van Japan en Rusland op deza vredes-nota zijn thans te Washington ontvangen. Roosevelt heeft een samenkomst gehad met Taft, den waarnemenden minister van Buitenlandsche Zaken. Na afloop van deze samenkomst werd bekend gemaakt dat de antwoorden, door Rusland en Japan gegeven, niet openbaar gemaakt zouden worden, met het oog op den toestand gelijk die gebleken was uit ambtelijke inlichtingen, tijdens de afwezigheid van den president ontvangen. Er wordt echter bijgevoegd dat het geheimhouden dezer antwoorden niet wijst op stremming in de onderhandelingen. De president acht den toestand bevredigend. De eenige reden voor het talmen met de openbaarmaking der antwoorden, is Roosevelt's wensch om eerst formeel Japan's antwoord naar Petersburg en Rusland's antwoord naar Tokio over te brengen, waarmee de voorloopige onder handelingen zijn afgeloopen en Amerika's werk daarin feitelijk is voltooid. Rusland en Japan zullen naar men verwacht, dan een wapenstilstand sluiten, gevolgd door een bijeenkomst van verte genwoordigers der oorlogvoerende partijen ter door Japan aangegeven plaatse, vanwaar Japan's voor waarden, naar men zegt, rechtstreeks aan den Tsaar zullen worden overgeseind indien zij aan nemelijk zijn voor Z. M., zal er waarschijnlijk later een bijeenkomst van gevolmachtigden plaats heb ben te Washington om een vredesverdrag op te stellen. Van een lady Blanchemain gehoord te hebben." De jonge man lachte weer even. „Linda lady Blanchemain?" zeide hij: „Ja men hoort zeer veel van haar. Een zeer ori- gineele 'dame, dat is zeker. Men hoort overal Van "haar." Linda lady Blanohemain's lippen trilden, maar zij 'beheerschte zich. „Wel?" Vroeg zij en zij zag 'hem grappig uitdagend aan, alsof zij wilde zeggen: denk nu maar, dat ik een oude bemoeizuchtige vrouw ben en doe zooals' ge wilt, „wel waarom maakt u bet niet. goed met haar?" Maar bij scheen haar niet bemoeiziek le vin den. Hij droeg dood op zijn gemak zijn be denkingen vioor. „Waarom ik dat niet doe? of dat mijn oom het niet doet'? Mijn oom is een Verstokt con servatief, en zijn tradities zijn hem heilig, hij is een man, die nooit iets doen zal wat zijn Voorvaders niet deden. Hij zou er evenmin aan denken om een ouderwetsche familievette goed te maken als om het familiezilver te verkoo- pen. En lik zelf? Wel, het zou niet aan mij zijn om den eersten stap te doen." „Gij hebt, gelijk", zeide lady Blanchemain. ,,'t Is aan haar om den eersten stap te doen. Maar de meeste menschen hebben zulk een ongelukkige gewoonte ook al zijn ze geen verstokte conservatieven om de dingen te laten zooals zij ze vinden. Daarbij, ze had u nooit gezien en wist niet, dat ge zoo aardig Intusschen weet men te vertellen, dat in het ant woord van Japan gezegd wordt, dat Japan, zoowel in het belang van de wereld, als van zich zelf, het herstel van den vrede met Rusland wenscht, op voorwaarden, waarbij waarborg wordt gegeven voor het behoud der hechte grondslagen, waarop het keizerrijk is gevestigd. Japan zal, in antwoord op het voorstel van Roosevelt, gemachtigden beneemen, die de Rus sische vertegenwoordigers zullen ontmoeten op een tijdstip en op een plaats, nader door de beide oorlogvoerenden te bepalen en aan te wijzen, ten einde onderhandelingen aan te knoopen over vre desvoorwaarden. Volgens inlichtingen uit diplomatieke bron zal baron Rosen, die vóór den oorlog Russisch gezant te Tokio was, tot vertegenwoordiger van Rusland worden benoemd. Het bericht, dat Rusland en Japan het voorstel van Roosevelt hebben aangenomen, is overal met vreugde begroet. Wat de Engelsche bladen zeggen, is nog niet bekend alleen de Westminster Gazette gebruikte in een artikei over de mogelijkheid van den vrede een zinsnede, welke dient worden op- geteekend »Als bondgenooten van Japan hopen wy, zegt het blad, een zekeren invloed te tieooen en deze invloed zal zeker een verzoenend karakter dragen. Maar Japan zal wel zijn eigen zaken weten te beheeren, zooals het tot nu toe bewezen neeft." Volgens professor Takakoesoe, ex-aitacne van baron Soeyeinatsue, gezant te Lonueu, zouuen de Japansche voorwaarden de volgenoe zyn 'le Ontruiming Van-Matitsjueiije uour Uusland. 2e Japansch protectoraat over Aiamsjueiije, even als het Engelsch protectoraat over Egypte. 3e Japansch protectoraat over Korea. 4e Port-Arthur blijft aan Japan. 5e Ontmanteling van VViadiwo- stok. 6e. Atstand van het eiland öaciialm aan de Japanners. (Op dit eiland hopen de Japanners een rijke bron van inkomsten te vinden, door kolen- lagen, minerale bronnen, tvischvaDgst enz.) 7e. Uitbetaling van een oorlogsschatting, gelijkstaand rr.et de door Japan geleden oorlogskosten. Deze voorwaarden zijn zeker veeleischend, maar wat 'n professor denkt, is daarom nog niet het gevoelen van de diplomaten. In een telegram uit Washington werd gister officieus verzekerd, dat de voorloopige ontvangst, aan Roosevelt's voorstel van Russische zijde té beurt gevallen, de mogelijkheid uitsluit, dat Rus land alleen Japan's voorwaarden zou willen ken nen, zonder gezind te zijn tot onderhandelen. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat Japan weigert te onderhandelen, tenzij Rusland behoor lijk gevolmachtigde vredesonderhandelaars benoemt. Volgens den Petersburgsclien correspondent van de Standard wordt in Rusland's antwoord inder daad van gevolmachtigden gesproken, maar zou den dezen toch slechts de opdracht hebben, Ja pan's vredesvoorstellen over te brengenandere vredesonderhandelingen zou de Russische regee ring onmogelijk achten. Naar de Standard uit Washington verneemt, wordt een wapenstilstand van zes weken nu be waart. Toch wil ik bekennen, als gij erop aan dringt, dat zij zich schamen moest. Kom, la ten wij het goed maken." Zij stond op, een groote schitterende, vrien delijke verschijning en stak haar hand uit, nu zonder handschoen, haar kleine, zachte witte hand met de glinsterende ringen. „O I" riep de verbaasde jonge man, de ver verbaasde, verbeederde en geheel overwonnen jonge man; hij, sperde zijn lichtblauwe oogen wijd open en die straalden van plezier en ver rassing. De vriendelijke verschijning zweefde naar hem toe en hij nam de kleine hand in zijne lange, smalle gebruinde handen. VIII. Toen de eerste ontroering voorbij was, keer- ,1e Lady Blanchemain naar de divan terug en vroeg John om naast haar plaats te nemen. „Nu", zeide zij op vriendelijk heerschzuchtigo wijze, terwijl er bewondering en belangstel ling uit haar gelaat sprak, „nu heb ik u wei negen millioen negen en negentig dingen te vragen, die ge alle beantwoorden moet. Wordt vervolad.\

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1