Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. disseldfeitelijk zijn de vijandelijkheden reeds bij stilzwijgende overeenkomst gestaakt. RUSLAND. Het ontwerp voor een volksvertegenwoordiging zou na bespreking in den ministerraad door een bijzondere commissie onderzocht worden, waarin gekozen vertegenwoordigers der zemstwo's en der steden zitting zouden hebben. Wegens het van vele zijden geuite verlangen naar een zeer spoedige bijeenroeping der volks vertegenwoordiging is dit plan thans opgeheven. Het ontwerp zal, na in den ministerraad behan deld en door den Tsaar goedgekeurd te zijn, als manifest of in den vorm eener oekaze aan den Senaat openbaar gemaakt worden, zoodat de ver kiezingen dezen zomer kunnen plaats 'vinden en het Rijks-doema in het najaar bijeengeroepen wordt; de vergaderingen zullen dan tegelijkertijd met de zitting van den Raad van State plaats hebben. SPANJE. In de Spaansche Inparcial wordt een officieuze nota gepubliceerd volgens welke alle mededeelingen over een huwelijk van den Spaanschen Koning voorbarig zijn. De Koning zal spoedig huwen, maar tot dusver weet zelfs de familie nog niet met wie. Een verloving met Prinses Victoria Patricia van Connaught zou zeer waarschijnlijk zijn, maar tot nu toe is nog niets definitief besloten. De minister van Financiën heeft tegenge sproken, dat het kabinet poogt te talmen. Hij verzekert, dat hij terstond na de opening van de Cortes de begrooting zal indieneneen ontwerp voor hervorming der toltarieven en een ontwerp voor een handelsverdrag met Zwitserland. De minister van Buitenlandsche Zaken zeide, dat de regeering niet de minste crisis zal uitlokken. Zij zal enkel de aanwijzingen der meerderheid in de Kamer volgen. ITALIi. Tittoni zeide in de Italiaansche Kamer, inter- pellatiën over den Kongostaat beantwoordend, ten aanzien van de landverhuizing van Italianen daar heen het volgendeMajoor Baccari, door de re geering belast met een onderzoek naar het terrein door de regeering van den Kongostaat beschik baar gesteld voor kolonisatie voor Italianen heeft een ongunstig rapport uitgebracht, zoodat de re geering de emigratie-commissie gemachtigd heeft de uitzending van emigranten te weigeren. Dan zegt Tittoni over de Italiaansche officieren in den Kongostaat, dat er 64 zijn en dat de Italiaansche regeering uit voorzichtigheid aan de officieren in werkelyken dienst niet langer vergunt, naar den Kongostaat te gaan. Tittoni gelooft dat men zoo wel lot als blaam ten aanzien van den Kongostaat overdrijft. In vele gevallen zijn de middelen ter verkrijging eener snelle ontwikkeling van het Kongo-gebied niet overeenkomstig de beginselen der menschlievendheid geweest. De regeering heeft hetgeen op het bestuur van den Kongostaat be trekking heeft, laten bijeenbrengen om het open baar te maken, maar men moet niet uit het oog verliezen dat Italië's belang een vriendschappelijke houding, zonder toegeeflijkheid noch zwakheid, wenschelijk maakt. Terugroeping «abirato" van onze officieren zou een vijandige daad zijn, zeer schadelijk voor het internationale aanzien van den Kongostaat. De minister acht het ook in Italië's belang, dat de Kongostaat zijn politieke zelfstan digheid niet verliest, maar de regeering zal de regeering van den Kongostaat ernstig wijzen, op grond der te Rome ontvangen ambtelijke inlichtin gen, op de noodzakelijkheid van onverwijlde maatre gelen, opdat aan Italiaansche officieren in werke- lijken dienst niet langer opdrachten gegeven wor den die niet overeen te brengen zijn met hun plaats in het Italiaansche leger. Officiëele berichten. Bij Kon, Besl. is de heer L. R. Wentholt, in specteur der directe belastingen, invoerrechten, en accijnzen te Maastricht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Wetten. De St.-Ct. nr. 136 bevat de volgende wetten Wet van 5 Juni 1905, tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van onderwijzers en wijziging en aanvulling der wet tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Wet van 3 Juni 1905, tot herziening van eenige artikelen der wet tot regeling van het lager onderwijs en aanvulling der wet tot regeling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen. Wet van 5 Juni 1905, tot regeling van de pen sioenen van het onderwijzend personeel aan gemeente-hoogere burgerscholen, onverplichte gemeeente-burgerscholen en gymnasia gemeentelijke middelbare scholen voor meisjes gemeentelijke kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Van de Koninklijke familie. In de zitting van den gemeenteraad van gisternamiddag werd een schrijven voorgelezen van den commissaris der Koningin in Noordbra bant, houdende bericht, dat hij 's raads uitnoodi- ging, om bij de verschillende plechtigheden op 3 Juli a.s. tegenwoordig te zijn, aanneemt. Het voorstel van B. en W., om ter bestrijding der kosten voor de openbare feesten bij gelegen heid van het bezoek Jaan deze gemeente van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins, een bedrag van f 10,000 uit te trekken, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Prins Arisoegawa. Prins Arisoegawa van Japan wordt thans 18 of 19 dezer in de Residentie verwacht. Daags na zijn aankomst vertrekt de prins met zijn vrouw naar het Loo om door H. M. ontvangen te worden. Bij die gelegenheid zal er ten hove een gala-diner voor de Japansche gasten gegeven worden. Een onderhoud met dr. Kuyper. Naar aanleiding van berichten in liberale bladen, dat minister Kuyper zich physiek niet krachtig genoeg voelt, om 't beheer van Binnenl. Zaken te blijven voeren, en, hoe ook de verkiezingen zullen uitvallen, zijn ambt zou willen neerleggen, heeft »A. v. D." een onderhoud met den premier ge had, waarvan hij in Hel Centrum verslag geeft. In dat onderhoud liet de minister uitkomen, dat hij, hoewel al tegen de 70 loopende, toch in de Kamer nog een zeer ruim aandeel aan de beraad slagingen heeft genomen de redevoeringen van den premier alleen dit jaar beslaan, aldus «A. v. D." 400 kolommen in de handelingen, welke te zamen een boekdeel zouden vormen van 650 pa gina's druks, octavo. Geen oogenblik kreeg zijn interviewer het ge voel dat dr. Kuyper zich physiek niet krachtig genoeg zou voelen, om 't beheer van Binnenland- sche Zaken te blijven voeren. »Dr. Kuyper heeft mij," aldus »A. v. D.", «na- tuurlijk niet ingewijd in zijn plannen. En ik zal mij wel wachten, op de toekomst vooruit te loopen." Maar dat de minister om redenen van physie- ken, of sanitairen aard zijn taak zou moeten op geven, meen ik nu toch wel met de meeste be slistheid te mogen tegenspreken." Tariefwet. Verschenen is het afdeelingsverslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet. Het stuk telt 72 pagina's. Herhalingsoefeningen. De Hanze zal, naar de Maas- en Waalbode meldt, moeite doen, dat zij die een eigen zaak drijven en voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen met verlof naar huis kunnen gaan, van Zaterdagsmorgens tot en met des Maandags voormiddags ter regeling hunner zaken. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een bestuurder van een paard, gespannen voor een wagen, omdat hij het dier op de Koemarkt mishandelde. Door M. Post, veehandelaar, die een loods aan den Vlaardingerdijk heeft staan, is aangifte gedaan, dat uit die loods vier konij nen zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zondaghad in het café «De Vriend- schap, aan den Vlaardingerdijk, een vechtpartij plaats. De reden hiervan was, dat eenige vreem de personen zich bij het gezelschap van een vereeniging voegden, dat aldaar feest vierde. Op verzoek van den eigenaar werden zij daaruit ver wijderd. Door den rijwielhandelaarBrink- man alhier is bij de politie aangifte gedaan van eene vermoedelijke verduistering van een rijwiel door iemand, die opgaf J. Vermeulen te heeten, wonende te Amsterdam en in een hotel alhier te logeeren. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 13 Juni 1905, des namiddags ten 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwezig de heeren Bender (met kennisgeving), Kranen, P. C. M. Jansen, v. Westendorp en Ris. De vaststelling der notulen wordt aangehouden. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende Ingekomen stukken: Van den Reinigingsdienst missive d.d. 8 Juni, ten geleide van de Rekening en verantwoording van die instelling over het jaar 1904. In handen van de Financieele Commissie om advies. Van Burgemeester en Wethouders missive, houdende hun advies op het adres der Vereeniging «Schiedam Vooruit" om ook voor dit jaar een subsidie van f1300.toe te kennen. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. - Van curatoren van het Gymnasium missive, houdende aanbeveling voor een leeraar in de En- gelsche taal aan het Gymnasium alhier. Aanbevolen worden de heeren le. H. J. v. d. Noorda, leeraar aan de H. B. S. te Gortnchem 2e. VV. de Hoog Azn., leeraar aan de H. B. S. te Assen 3e. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Winterswijk. Ter Visie gelegdde benoeming zal in een volgende vergadering geschieden. Van de Atd. Schiedam van het Ned. Werklie- djn-Verbond «Patrimonium" adres, houdende be- tuiging van adhaesie aan het adres der kerkeraden betreffende het sluiten der vergunningslokalen op Zondag. Van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van de belangen der Nederlandsche Hervormde Kerk adres, (joudende betuiging van instemming aan het adres der kerkeraden. Van de Afd. Schiedam der «Nationale Christen- Geheelonthouders-Vereeniging" adres, houdende betuiging van instemming aan het adres der kerkeraden. Op deze adressen zal gelet worden wanneer het onderwerp, waarop zij betrekking hebben, aan de orde komt. Van het Bestuur der Afd. Schiedam der Veree niging «Vergunning" adres, houdende verzoek om aan H. M. de Koningin te verzoeken Ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 43 (le lid) der Drankwet en zulks op de door haar aangevoerde gronden. In handen van Burgemeester en Wethouders om advies. De heer R i s komt ter vergadering. Van H. J. C. v. d. Mark c.s. adres, d.d. 8 Juni houdende eenige bezwaren tegen de onlangs ge maakte mechanische kolentransportinrichting aan de Gemeente-gasfabriek. In handen van B. en W. om advies. Adres van de vereen, tot bev. van pluimvee houderij in Nederland, afd. Schiedam, houdende bezwaren tegen art. 126 der ontwerp bouwveror dening. Hierop zal worden gelet als de ontwerp-bouw- verordening aan de orde komt. Comptabiliteit. Aan de orde is Ontwerp-besluit (model B) tot af- en overschrij ving op de begrooting van uitgaven, dienst 1904, van een bedrag van f 4.04. Voorstel tot goedkeuring der af- en overschrij ving van een bedrag van f 50.op de begrooting der Gezondheids Commissie, dienst 1905. Beide goedgekeurd. Bezwaarschriften. Hierna is aan de orde: Bezwaarschriften van aangeslagenen in de inkom sten-belasting, dienst 1904/5 met advies der Com missie voor bezwaarschriften. De Commissie stelt voor ontheffing te verleenen voor een 5-tal reclamanten en tot behoud van een 5-tal der aanslagen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Oninbareposten. In behandeling komt Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der oninbare posten der inkomsten belasting, dienst 1903/4, tot een bedrag van f 6723,25\ Goedgekeurd. Verkoop van Gemeentegrond. Verder is aan de orde Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van J. J. Gabel om af stand van grond aan de Nassau straat. De heer Ris vraagt of het niet wenschelijk is de verordening in zake erfpacht te herzien, daar gebleken is, dat men hier geen grond op de in deze verordening vervatte voorwaarden weri«clit te koopen. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat er een raadscommissie werd benoemd om te onderzoeken of deze verordening al dan niet behoort le worden herzien. De Voorzitter zegt, dat de heer Ris niet al te hard van stal moet loopen. Men heeft te Am sterdam geinformeerd of de hier bestaande veror dening bezwarend was, waarop men heeft geant woord dat zij niet bezwarend werd bevonden. Men vraagt zich onwillekeurig af of men hier wel rijp is voor het denkbeeld uitgifte van grond in erfpacht. In Vlaardingen wordt bijna alle grond in erf pacht uitgegeven. B. en W. zullen echter de ver ordening eens bekijken en zoo noodig voorstellen te dier zake aan den Raad doen. De heer R i s acht het dringend noodig, dat de verordening zoo spoedig mogelijk herzien worde en zal vermoedelijk in de volgende vergadering een schriftelijk voorstel indienen. De heeren Westendorp en P. C. M. J a n- s e n komen ter vergadering. De heeren v. d. V e 1 d e n zegt, dat hier nie mand op de erfpachtvoorwaarden van de ge meente wil ingaan. In Vlaardingen wordt de grond in eeuwigdurende erfpacht uitgegeven. Daar het hier ook zeer moeilijk is hypotheek te krijgen op erfpachtgronden, meent spr. dat men absoluut geen grond in erfpacht wenscht te koopen. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu door den Voorzitter in stemming gebracht. Punt 1 van het voorstel dat de Raad besluite het bouwblok gelegen aan de Zuidoostzijde van het verlengde van de Schoolstraat en de Noordoost zijde van de Nassaustraat, in erfpacht uit te geven met in achtneming van het Raadsbesluit van 26 Maart 1902 sub I; wordt aangenomen met 11-7 stemmen. Vóór stemmen de heeren De Groot, Dirkzwager, Ris, P. C. M. Jansen, Westendorp, Visser, Hon- nerlage Grete, Gouka, v. d. Poel. Loopuvt en v. d. Schalk. Tegen stemmen de heeren v. d. Velden, Beukers, Wittkampf, nar. Jansen. Klein, Smit en v. d Drift. De heer Lagerwey is tijdens de stemming af wezig. Punt 2 van het voorstel wordt zonder hoofdei, stemming goedgekeurd. Op een vraag van de heeren De Groot en P. Jansen, verklaart de Voorzitter, dat de bedoeling van punt 2, is een basis te hebben, waarop dezen grond kan worden verkocht. A d r e sA. Plateel en J. de Silva. Vervolgens komt aan de orde Adres van A. Plateel en J. F. de Silva over het beletten van den bouw van woningen en waarin gevraagd wordt of de gemeente bereid is in een schikking te treden, met advies van B. en W. Burgemeester en Wethouders zeggen in hun advies, op grond dat door adressanten geen be hoorlijke plannen, voor beschikking vatbaar, wer den ingediend, en dit hun hericht is geworden, doch dat zij zonder daarna iets van zich te laten hooren en zonder zich om een vergunning te bekommeren met den bouw begonnen, hetgeen tot het noodzakelijk gevolg leidde, dat deze van de zijde van B. en W. werd belet. B. en W. zijn van meening, dat adressanten alle schade aan zich zelf te wijten hebben en er geen enkele reden bestaat voor de gemeente zich maar eenigszins met hen in te laten, en stellen den Raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Wittkampf vindt, dat deze eenigszins zonderling in het college van B. en is behandeld geworden. Hij vraagt, of reeds sen rechtskundig advies is ingewonnen, zoo dit n,e is geschied, verzoekt spr. dit alsnog te doen. Blijk' dat de zaak voor de gemeente zwak staat, dan zou spr. gaarne zien dat in een minnelijke schik' king werd getreden. De Voorzitter kan in openbare vergade' ring geen nadere mededeelingen doen. Eerst wan neer de gemeente er toe verplicht wordt, ach' spr. noodig, een rechtskundig advies in te winnen- Op verzoek van den heer W i 11 k a m P wordt overgegaan tot een vergadering met ge" sloten deuren, teneinde van den voorzitter nadere mededeelingen te dier zake te vernemen. Na heropening van de openbare vergadering wordt het advies van B. en W., om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen met tegen 4 stemmen. Vóór stemmen de heeren Klein, Gouka, SmiL v. d. Poel, Loopuyt, v. d. Schalk, v. d. Velden, De Groot, Dirkzwager, Wittkampf, Ris, v. Westendorp» Visser en Honnerlage Grete. Tegen stemmen de heeren v. d. Drift, Beukers, Lagerwey en P. C. M. Jansen. (De zitting duurt voort.) Overstroomd. Het «Hemmeland" aan den Waterlandscben Zuiderzeedijk bij Zuiderwoude, is overstroomd. Er is veel schade aan het grasgewas. O n w e d e r. Boven Zeeland schijnt gisteren een buitengewoon zwaar onweder te hebben gewoed- Aan de Midd. Ct. meldde men uit Oud-Vos meer Bij een onzettend onweder sloeg de bliksem in den toren der Ned. Herv. Gem. zonder brand te veroorzaken. De kermis, die in vollen gang was, werd opeens gestoord. Hagel en plasregen bebben veel schade berokkend. Een kleine landbouwschuur werd mede getroffen en kreeg aan het dak bliksemschade. Te Biervliet werden twee landbouwers door de bliksem doodgeslagen. Wedstrijd te Schaerbeek. Te Schaer- beek bij Brussel heeft een eigenaardige wedstrijd plaats gehad, die enorme belangstelling heeft gevonden en een groot succes is geweest. Een wedloop van mannen die 100 en méér kilogram men wogen en daarom de wedloop der Honderd Kilo's genoemd. Een menigte van meer dan 200.000 menschen heeft de deelnemers toegejuicht en aangemoedigd, heel den weg lang, over een af stand van 9 kilometers. Negen kilometers, met een lichaamsgewicht van 100 en meer kilo's, er waren er zelfs van 125 en 150 kilo's laat ons niet langer zeggen, dat de corpulenten van ons geslacht zoo moeilijk mee kunnen! Te Schaerbeek hebben zij 't anders ge toond, de kloek gebouwde Apollo's, van magnifie- ken lichaamsbouw, van allerlei leeftijd, van den jongeling met stalen spieren en baardeloos gelaat, tot den robusten 70-jarige vol uithoudingsver mogen. Het is een schouwspel geweest waardig en grootsch. Niet minder dan 120 zwaarwichtige reuzen vertrokken Zondag 28 Mei van Schaerbeek- De eerste, een manneke van 151 kilo's, te 3 uur 20 en vervolgens elke minnut een aantal anderen al naar het lichaamsgewicht 140, 130, 120, 110, of 100 kilo was. Een arme drommel was er bij, die niet mee mocht. Hij moest zijn vest afdoen en zijn pet af zetten, werd gewogen en.... te licht bevonden. De bascule bleef onverbiddelijk, de man woog zeker te voren 100 kilo's, maar hij had zich getraind en daarbij vergeten, dat training het lichaamsge wicht doet afnemen. Maar er waren er ook voor wie er telkens een gewichtje bij moest op de schaal, die in plaats van 101 kilo's, 130 bleken te wegen. Honderdtwintig kolossen vertrokken van den start en 91 hebben in den reglementairen tijd anderhalf uur, het eindpunt bereikt. Wie er korter over deden wonnen een prijs er waren er 35! en wie de 9 kilometers in den reglementairen tijd aflegden, hadden recht op een horloge. Wel scheen het zonnetje, alsof het een vermageringskuur van de honderd kilo's op 't oog had, maar dezen stoorden er zich niet aan, verbaasden de wereld door hun uithoudingsver mogen, hun kracht en.... hun lichaamsgewicht' En met een gangetje, niet jakkerend maar steady aan ging het van Schaerbeek, in één stijging, van de Place Liedts langzaam opwaarts de buiten-boule vards opboulevard Botaniqeue, boulevard du Hainaut, boulevard du Midi, een weg van 9000 meter naar het café de la Terrasse. Puffend en blazend en dampend werd de finish bereiktMis Frisch als een hoentje kwamen de heeren aan,ja sommigen meenden nu lang genoeg op de voeten te hebben geloopen, zetten nu al hun lichaams zwaarte op de handen of dansten een polka. Onder hen, die in de beste conditie het eind punt bereikten, behoorde ook onze] stadgenoot de heer J. C. Van derMeer, uit de Nieuw- straat, die als Honderdkilo stond ingeschreven, maar in werkelijkheid zich op een lichaamsgewicht van 105 kilo mag beroepen. Hij was de eenige Nederlander en deed cordaat werk, waar hij het tegen de Belgen opnam, van wie velen goed ge traind in het strijdperk traden. Kalm maar met het doel voor oogen en den vasten wil om dat doel te bereiken, kon het zijn als een der prijs- winners, legde hij zijn 9 kilometertjes af en niet alleen in den reglementairen tijd maar zelfs in 18 min. 37 sec. minder, dus in 1 u. 11 min. 23 sec. Ook de heer Van der Meer verwierf daardoor een prijs Aan den w*Hoop warenog spicule coioirsen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2