Staten-Ueneraal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. 5. Alleen het zuidelijke gedeelte van den spoor weg Mantsjoerije kan aan Japan afgestaan worden. 6, 7, 8. Onaannemelijk voor Rusland. Uit Washington werd gister geseind, dat de plaats van samenkomst der gevolmachtigden nog niet bepaald is noch Washington noch een plaats in Mantsjoerije vallen in den smaak. Na een on derhoud met Roosevelt heeft Cassini aan de Rus sische regeering Japan's meening ten aanzien van de plaats van samenkomst overgebracht. De Ne- derlandsche gezant Van Swinderen had eergisteren avond een onderhoud met Cassini op de Russische ambassadedaaruit maakt men op dat Rusland over Den Haag denkt als plaats van samenkomst Takahira heeft de meening uitgesproken dat de toestand op den duur niet meer tot verwikke lingen zal leiden. Ambtelijk wordt verzekerd dat Japan's antwoord niet openbaar gemaakt is omdat het Russische antwoord mondeling, niet schrifte lijk overgebracht is. In het bij de Amerikaansche regeering ont vangen antwoord van Rusland worden de ver zekeringen, die Cassini Maandag mondeling Roose velt gegeven heeft, herhaald. Naar aanleiding van de opmerking van beide oorlogvoerende partijen, dat de openbaarmaking van hun antwoord op het oogenblik niet wenschelijk zou zijn, besloot Roosevelt ze ook niet openbaar te maken, maar de officieele verzekering is gegeven, dat de infor- meele mededeeling, die reeds over den inhoud gedaan is, nagenoeg geheel juist is. President Roosevelt heeft zijn vertrek naar de Oesterbaai tot 29 dezer uitgesteld, om bij de hand te blijven tijdens de Russisch-Japansche gedach- tenwisselingen, waarvan Taft verzekert dat zij goed vlotten. In Amerika hoopt men dat Witte en Rosen Rusland zullen veitegenwoordigen als gevolmachtigden. Van het oorlogsterrein. Generaal Linjeïwitsj seinde d.d. 12 Juni aan den Tsa^ar: Troepen van de Japansche voorhoede zijn den 9en tot den aanval overgegaan. Een colonne bestaande uit voetvolk en paardevolk, rukte met berggeschut en revolverkanonnen langs den Man- darijmenweg aan. Een andere colonne, bestaan de uit voetvolk en geschut, trok door het daJ ten O. (of VV. van den Mandarijnenweg en; bezette een jheuvel op den rechteroever van de Koeöhe, ten N. vap de dorpen Liauchoeitsjen en Handao,. 1 Een Nederlandsch stoomschip aangehouden. Volgens een telegram van Lloyds heeft de Rus sische hulpkruiser Dnjepr het Nederlandsche stoomschip Flores (van de Maatschappij «Neder land") aangehouden bij Diamantpunt in de Straat van Malakka en 41 man Chineesch zeevolk en de brievenmalen daar aan boord gebracht, afkomstig van het Engelsche stoomschip St. Kilda, met oorlogscontrabande aan boord in de Chineesche Zee buitgemaakt en in den grond geboord. De Europeesche gezagvoerder, stuurlui en machinisten werden aan boord van de Dnjepr gehouden. RUSLAND. Gisteren is de deputatie, die het verzoekschrift van de zemstwo-leden en stadshoofden aan den Tsaar zal aanbieden, van Moskou naar St. Pe tersburg vertrokken. De Tsaar zal hen in particuliere audiëntie ont vangen. Naar aan de Daily Telegraph uit Peters burg wordt geseind, is Boelygin's ontwerp voor een volksparlement zeer uitvoerig, maar nage noeg waardeloos, omdat het de vrijheid van spre ken, het vereen! gings- en het verga,deringsrecht van de burgers niet waarborgt, zoodat de re geering bij machte zou zijn, eigendunkelijk te 9werk te gapn hij de verkiezingen voor het vólks- parlement. Von Schwajiebach, de assistent van den minister van Landbouw, is belast met het ambt van voorzitter van het hoofdbestuur van land- organisatie en landbouw. NOORWEGEN. In een Noorsch blad wordt een brief openhaar gemaakt, door koninig Oskar aan den voorzitter van het Noorsche Storting geschreven. De ko ning zegt daarin, dat de eed, dien hij als Noorsch koning bij zijn komst aan de regeering afge legd heeft, 'them ten plicht stelt, zich niet neer te leggen bij de uitspraak van den Noorschen ministerraad aangaande de weigering van den koning om de consulaatwet te bekrachtigen. Ver volgens treedt de schrijver in het geheele vraag stuk. Over de crisis sprekende zegt de koning Nadat de leden van den ministerraad in het Storting hun amibt hadden neergelegd, heeft het Storting deze schending van de grondwet goed gekeurd en, in revolutionaire handeling, ver klaard, dat wettelijk de koning van Noorwegen ngehouden had ,te regeeren, alsmede dat de e tusschen de vereenigde rijken opgeheven s. Zweden en de koning als koning van de unie moeten nu beslissen of de aanval van Noor wegen op de bestaande unie tot wettelijke op heffing der unie leiden zal. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men verzekert, da,t het kabinet aldus samen gesteld is: de Goza, de Fejerv&ry minister-pre sident en minister van Financiën, Kristoffi mi nister vaji Binnenlandse he Zaken, generaal Bi- hor van Landsverdediging, Voeroes van Handel, Gyorgy van Landbouw, Geomes Lukacz van On derwijs en Lanyi vbn Justitie. Naar 't heet wordt Kowafsjewitsj minister vja.n Kroatië. SPANJE. De koning van Spanje is gezond en wel te San Sebastian teruggekeerd. De Fransche consul aldaar, die den koning aan het station wilde gaan begroeten, bezweek onder weg aan een beroerte, en de pastoor van de Mariakerk, die met hetzelfde voornemen de stoep van de kerk afging, viel en brak zijn sleutelbeen. Het derde ongeluk overkwam den koning zelf op een automobieltocht, dien hij denzelfden dag (Zondag) naar Pamplona ondernam. Het rijtuig werd onklaar en dientengevolge kwam Z. M. pas tegen middernacht thuis. ITALIë. In de Kamer heeft de minister v|an Oorlog Voor het leger eenige nieuwe offers gevraagd, er bij Voegende da;t het wetsontwerp voor den tweejarigen diensttijd gereed is. GRIEKENLAND. De minister-president vermoord. Toen. de Grieksche minister-president Delyan nis gister het gebouw van de Kamer te Athene binnentrad, bracht een individu, Gerakaris ge naamd, hem een mesteteek toe in het onder lijf. De menigte wilde den moordenaar, die ter stond in hechtenis, jgfenomen werd, lynchen. Men heeft nog een operatie verricht om de bloeduitstorting van Delyannis' wonde tegen te gaan, doch deze mislukte en de minister-pre sident overleed spoedig hierna. Zooals te begrijpen, Valt, heeft de dood van den minister-president algemeene ontroering ver wekt. De ministerraad is gister-avond vergaderd gewee'sit.. De koning hoorde het nieuws eerst laat, aan gezien hij uit de stafl was. Hij: zaj in Verband met dezen laagharligen moord te Athene' terugkeeren. Een onderzoek heeft a<an bet licht gebracht, da,t de moordenaar van Delyannis ook al zijn eigen vrouw vermoord heeft. Hij heeft inder tijd een, vonnis1 va,n 18 jaar, gevangenisstraf ge kregen. De map zegt, dat hiji zich op Delyannis wilde, wreken, omdat deze onlangs de speelhui zen heeft la,ten sluiten. EERSTE KAMER. Vergadering van Dimdag 13 Juni. Geopend 's avonds half negen. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen missiven, o.a. van een schrijven van den minister van Buitenlandsche Zaken, waarin deze meldt dat de gezant van Spanje en de zaakgelastigde van Frankrijk bij ons hof zijne tusschen komst hebben verzocht, om namens hunne regeeringen aan de Eerste Kamer dank te betuigen voor de door haar betoonde deelneming wegens den onlangs te Parijs gepleegden aanslag. Nadat voorts nog voorlezing was gedaan van eenige ingekomen stukken werd de vergadering verdaagd tot heden (Woensdag). Alsdan is aan de orde de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Provinciale wetde suppletoire jus titiebegroting, betrekkelijk de invoering van de Kinderwettenhet wetsontwerp houdende bepa lingen betreffende het merken van boter, afkom stig van aangeslotenen bij een onder rijkstoezicht staand botercontrólestation, en het wetsontwerp betreflende den aanleg van een scheepvaartkanaal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer. Officiëele berichten. Bij K-on. Besl. islo. de heer A. Holtkott, con sul der Nederlanden met den persoonlijken titel van consul-generaal te Ruhrort, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau2o. aan den heer Holtkott, voornoemd, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne consulaire betrekking ver leend, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten. Bij Kon. Besl. is lo. aan den generaal-majoor op nonactiviteit B. R. F. van Vlijmen, van het wapen der infanterie, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, met ingang van 16 dezer, op zijne aanvrage, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f3150 'sjaars; 3o. aan voornoemden opperofficier Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen. Van de Koninklijke familie. Gister-ochtend om half tien vertrok het Konink lijk Echtpaar per vierspan van Soestdijk naar het Loo. H. M. de Koningin-Moeder nam op het bor des hartelijk afscheid van hare kinderen. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie, Marine en Kolo niën, zullen deze week niet plaats hebben. Celebes. De correspondent van de N. R. Crt. te Batavia seinde gister De vijand attakeerde gisteren onze vesting Paré-Paré. De aanval werd met geweervuur van de infanterie-bezettirig en geschutvuur van de Assahan afgeslagen. De vijand had 500 dooden. Onzerzijds waren twee gewonden. De kampong Paré-Paré is afgebrand. De timmerliedenstaking te Winschoten. Gistermorgen hebben alle timmerlieden te Win schoten gestaakt, uitgezonderd die bij den aan nemer Roelots. In alle plaatsen in de provincie zijn circulaires verspreid bij de timmerlieden om niet naar Winschoten te komen. Overal zijn posten uitgezet. De aannemers blijven weigeren aan de gestelde eischen te voldoen. 7e Liinburgsehe Katholiekendag. Voor de zevende maal ter Limburgschen Ka tholiekendag gaande, was Venraay het vriendelijk stedeke aan onze Oostelijke grens, de vriendelijke gastvrouwe, die ons ontving. In Pinksterdos ge tooid en feestelijk gesmukt, werden de Limbur gers uit het Zuiden door de Noordelijke gewest- genooten allerhartelijkst ontvangen en de Nooi;d- brabanters waren niet minder welkom. Toen wij aankwamen, was het tijd om een keuze te doen tusschen een der vijl vergaderingen die reeds aangevangen waren. De R. K. Onder wijzersbond, R. K. Volksbond, Landbouwersbond, Patroonsbond en Hanze. Een kort gewetensonder zoek met het program in de hand deed ons be sluiten den Patroonsbond te bezoeken, omdat hier behandeld zou worden de kwestie van minimum loon en maximum arbeidsduur, niet als een punt dat eens ernstig mocht onderzocht, maar dat be schouwd wordt als zoowel in het belang van den patroon als van den werkman. Een bestudeerd praeadvies gaf ons Mr. H. van Groenendael te Maastricht, waarin hij motiveerde zijne conclusiën dat bepaling van minimum loon en maximum arbeidsduur in het belang is zoowel van den patroon als van den werkman, dat het aanbeve ling verdient desbetreffende bepalingen in bestekken van aanbesteding op te nemen en dat in deze door openbare lichamen en godsdienstige instel lingen het voorbeeld dient gegeven te worden. Er volgde, nadat de inleider gesproken had, een zeer zakelijk debat, dat vooral in practische richting gestuurd werd door den architect dr Cuypers welke deze vergadering presideerde. Zooals wij zeiden, waren er nog gelijktijdig vier vergaderingen. Bij de onderwijzers hield men geen afgetrokken bespiegelingen, maar werd practised werk gedaan, betoogd werd dat de school, den weerslag ondervindend van de stroomingen in liet maatschappelijk jleven, binnen zedelijke grenzen rekening moet houden met de eischen en behoef ten van haar tijd en vooral tegenwoordig - hei strookt geheel met haar hoofdroeping christelijke opvoeding en volksontwikkeling het drankmis bruik moet bestrijden en de oprichting van school- spaarkassen moet bevorderen. De Limburgsctie Volksbond was de drukst be zochte vergadering. Bestrijding der onvrijwillige werkeloosheid was het punt, dat ingeleid werd door den heer Henri Hermans te Maastrichtde schrikbarende uitbreiding, welke dit euvel aan neemt, is, zoo betoogde hij, een ramp voor den werkmansstand en een gevaar voor de maat schappij en het zijn vooral de vakorganisaties, die, gesteund door de openbare overheid, dit euvel moeten bestrijden. Breedvoerig gaf hij de oorzaken aan, even breedvoerig de doeltreffende middelen ter bestrijding. In den landbouwbond werd het coöperatie vraagstuk besproken en in de Hanze het vraagstuk der vakvereenigingen. Om 1 uur hield het Kruisverbond zijn jaarlijk- schen wapenschouw, 't Was er vol, er was animo. De generaal was aanwezigdr. Alph. Ariëns. Limburg roept zijn keurbende in den strijd: de vrouw. De conclusiën strekken om te bepleiten de noodzakelijkheid van de medewerking der vrouw in de Maria-Vereenigingen, die krachtig diocesaan georganiseerd zullen worden. De inleiding was een mooi stuk werk van den heer P. H. Ruijters uit Echt, het debat was krachtig opbou wend, was practisch vooral, richtte de actie op degelijk werk vooralbeginnen met weinigen die volhouden en voortwerken, liever dan met velen, die decoratief zijn en blijven. Dr. Ariëns nam deel aan hst debat en gaf wenken voor de manier, waarop men op de beste wijze Maria-Vereenigin gen opgericht. Evenals in alle voorafgegane vergaderingen ver scheen ook hier ZExc. de commissaris der Konin gin en hield, nadat hij begroet was door prof. Verheggen, een korte maar krachtige toespraak waarin hij de Kruisverbonders vooral opriep om te strijden tegen het biermisbruik, dat Limburg met den ondergang bedreigt. Om half drie kwamen de spoorwegmannen bij een. De wakkere redacteur van het Rechte Spoor kap. Donders, betoogde de noodzakelijkheid tevens om hiervoor propaganda te maken door trouwe plichtsbetrachting, door een levendig verenigings leven en door het aanwerven van niet-leden voor de organisatie. Om 3 uur werden in gesloten algemeene ver gadering de aangenomen conclusiën der afdeelingen medegedeeld en nog maatregelen besproken in het belang van de in Duitschland werkende Lim- burgsche arbeiders. Voor de algemeene vergadering in de parochie kerk een aanvang nam, had ten raadhuize de plechtige begroeting van Bisschop en Commissaris der Koningin plaats door het hoofd der gemeente. Spekers op de algemeene vergadering waren dr. J. M. A. van Oppen te Maastricht, die een over zicht gaf van den bloeienden vooruitgang der kerk over geheel de wereld en aantoonde dat, waar de kerk telkens fier en vrij over alle hinderpalen had gezegevierd, zij ook nu weder over de gevaren van modern heidendom en socialisme zou weten te triompheeren. Pater Coelestinus van Venray was de tweede spreker. Hij sprak over het drankmisbruik en trok vooral ffe velde tegen de zoogenaamde matigedrinkers tegen de drinkgewoonten. In goedgeslaagde beel den schetste hij de mislukking van het grootste sociale vraagstuk tengevolge van het euvel dat meerendeels ons volk drinkt. De sociale trein zal morgen vroeg vertrekken, men gaat zeker mee en drinkt op het goed succes van de reis maar 's morgens vroeg verslaapt men zich. En als men in den trein zit, komt men niet vooruit, om dat telkens gestopt moet worden voor den drank duivel, die in den weg staat en die men niet gemakkelijk verwijdert, omdat hij zooveel vrienden heeft onder hen, die hem vervloeken en verwen- schen. Ons voorbeeld moet zijn afschaffing, zoo besloot hij, want de drinkers van een borreltje zijn de slechtste voorbeelden. Aan bet slot dezer vergadering spraken achter een volgens de Commissaris der Koningin en de Bisschop. Eerstgenoemde herinnerde aan den bouw van Venray's kerk, toen de benoodigde steen op meer dan een uur afstand gehaald moest worden en het volk over die geheele lengte een menschen- keten vormde, die elkander van hand tut hand de steenen overgaven. In dit voorbeeld ligt de les voor dit geslacht om elkander te helpen en te steunen in het vereenigingsleven. Z. D. H. Mgr. Drehmanns wees op het vele reeds door de zes katholiekendagen tot stand ge bracht. Gods zegen rust op dezen arbeid, maar wij moeten niet alles aan Gods zegen overlaten, niet alleen bidden maar ook werken, samenwer ken vooral, en vooral in het oog houden dat al is het naaste doel onzer bonden de stoffelijke wel vaart, dit toch niet is het hoofddoel, dat hooger ligt. Vooral moet ook naar buiten gewerkt wor den door studie en propaganda. Mgr. gaf ten slotte zijne zegen aan de verga derden, die eerbiedig nederknielden. 't Is weer een schoone dag geweest voor de katholieke actie in Limburg. Moge Gods zegen op zooveel arbeid rusten. Nbr Ongelukken. Onder Nieuwland, bij Middelburg, is een wielrijder zoodanig gevallen, dat hij aan de gevol gen is overleden. Zondag-avond is te Axel een man, die te h ird had geloopen, om vóór eene dreigende on weersbui tliuis te zijn, dood neergevallen. Gemeenteraad. Voortgezette vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Donderdag 15 Juni 1905, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Wij herineren er aan, datheden- avond 8 uur in de groote zaal der S. O. V. een openbare vergadering wordt gehouden, uitgeschre ven door de kiesvereenigingen «Recht, Plicht en Orde," «Eendracht" en «Nederland en Oranje". De heeren Koetsveld uit Utrecht en Moerel uit Oudewater zullen als sprekers optreden. Te Leiden slaagde gister voor het propaedeutisch examen geneeskunde de heer P. H. Versteeg van hier. Te dezer stede is op 74-jarigen leef- tijd overleden een algemeen geacht stadgenoot, de heer W. v. d. Sman, geneeskundige. In de gister-avond onder voorzit terschap van den heer A. C. A. Nolet alhier ge houden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" werden verschillende mededeeiingen gedaan inzake de a.s. Verkiezing, waaruit bleek, dat alle maatregelen waren getrof fen om Vrijdag 16 dezer alle kath. kiezers in 't vuur te brengen. De Voorzitter wekte de leden op, om in grooten getale naar de heden (Woensdag)avond te houden vergadering te gaan, waar o.m. de heer Moerel (kath.), uit Oudewater, als spreker zal op treden. Door notaris W. A. v. Dolder Dzn. werd heden-ochtend in «Musis Sacrum" alhier in 2 perceelen verpacht, het grasgewas van een partij wei- of hooiland te Schiedam in den Nieuwland- schen polder nabij «Torendijk", strekkende van den Ouden dijk tot de 's-G-ravelandsche kade en behoorende aan de Wed. C. B. van Nugteren, groot 4 hectaren, 7 aren, 20 centiaren, met recht van naweide tot 1 December eerstk. Het werd voor f475.gegund. Morgen hoopt W. V r ij 1 a n d, i n d i e n s t der gemeentewerken als timmerman, vroeger als wagenmaker, den dag te herdenken waarop hij voor 35 jaren in dienst der gemeente trad. De commissie voor gemeentewerken, welke heden morgen vergaderde, had Vrijland in haar verga dering ontboden, en daar werd hem bij monde van den voorzitter, den heer G. Visser Bz., onder hartelijke bewoordingen een geschenk onder couvert overhandigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2