De terstemiien Yior ie Tteeie Kamer. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Staatscourant bevat een brief van den Keizer aan Tisza, waarbij deze van zijn ambt ontheven en bedankt wordt. Het ministerie is samengesteld naar de reeds medegedeelde lijst, op den minister voor Kroatië na, die nog niet is aangewezen. De Keizer heeft verder een brief aan Fejervary gericht, waarin hij zegt te betreuren dat hij geen kabinet heeft kunnen vormen uit de meerderheid, daar deze laatste hem geen program voorlegde, dat hem vrijheid gaf zonder vrees het lot des volks aan haar toe te vertrouwen. De Keizer is het eens met de plannen der meerderheid aan gaande het binnenlandsche bestuur en op econo misch gebied. Maar hij kan de eischen met be trekking tot het leger niet aanvaarden. De Keizer rekent op Fejervary om een vergelijk met de meerderheid te bewerken. Bij zijn aankomst te Weenen bracht de Sjah een gevolg van 97 menschen mede. Hijzelf, zijn gevolg en de bagage hadden 59 rijtuigen en 24 bagagewagens in gebruik. Zijn uniform was be zaaid met talloozen groote smaragden. Te Parijs loopt het gerucht dat de leveranciers, die hun rekening van vroeger aan den Sjah ge leverde artikelen niet betaald hebben gekregen, zijn bagage in beslag willen nemen, wat volgens de Fransche wet tegenover vreemdelingen kan ge daan worden. Of de regering het echter zal toe laten, is een tweede. SPANJE. De voorzitter yap. den Ministerraad heeft Zon dag gezegd, dat de toestand onhoudbaar is. Het Kabinet is besloten, de kwestie van vertrouwen te stellen. Zoodra Linares in den Senaat de omstandigheden van de crisis van December zal uiteengezet hebben, kan de moeilijkheid heden door een ontbinding opgelost worden. In den Senaat zeide de minister van Justitie in antwoord op een vraag van den liberaal Gullon De crisis van December is het gevolg geweest van een misverstand tusschen de Kroon en Maura. Het kabinet is besloten zich te verdedigen. De vertraging van de opening van de Cortes was een gevolg van de studie, welke de ontwerpen van hervorming vereischten. De begrooting van 1905 is van geen beteekenis, aangezien die van 1904 ervoor in de plaats is gesteld. De regeering wacht onvervaard de stemming in het parlement af. ITALIë. Uit Rome. Gister is verschenen een nieuwe Encycliek van den Paus aan de Italiaansche bisschoppen, betref fende de actie van de katholieke christen-demo craten en de geestelijkheid. Z. H. moedigt het oprichten aan van populaire instellingen en ver- eenigingen. Hij noodigt de katholieken uit deel te nemen aan het openbare en politieke leven. De kerk mag zich inlaten met de nooden van de bur gerlijke maatschappij. De katholieken, die deel uitmaken van econo mische vereenigingen en openbare ambten beklee- den, moeten steeds afhankeljjk zijn van de kerke lijke autoriteiten, terwijl zij hun vrijheid behouden, voor tijdelijke belangen. De Paus veroordeelt hen, die deze leer niet volgden. Hij noodigt de geeste lijkheid uit zich buiten alle partijtwisten te houden. Het gerucht loopt te Rome dat het Duitsche kroonprinselijk paatr zich weldra naar de Eeu wig© stad zal begeven om o. d. ook een be zoek te brengen aan Z. H. den Paus, ten pirif- de dezen te danken Voor de gelukwenschen en bét geschenk des H. Vaders, hup aangeboden door bemiddeling v&p Migr. Kopp. MAROKKO. De Standard verneemt uit Tapdzjer: De pre tendent Boehamara wordt bedrijviger, nu het Fran sche gezantschap te Fes in zijn zending gefaald is. De Franschman Delbrel is zijn raadsman. Ette lijke artillerie-instructeurs van den sultan zijn, zegt men, naar Boeha,mara overgeloopen. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt nit Melbourne, dat Reid, de eerste minister vlan het gemeene- best, een wetsontwerp tegen de trust heeft uit gewerkt. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin Moeder zal tot bezoek der Parsifal-opvoering, door de Wagnervereeniging, heden-middag te 5.08 uur te Amsterdam aanko men en des avonds '11.45 uur weder naar Baarn terugkeeren. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Oorlog zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. Minister Kuyp'*r te D -Ift. De minister van Binnenlandsche Zaken bracht gister-namiddag een bezoek aan Delft. Vergezeld van den hoogleeraar-directeur der Polyt, Schoof prof. J. Kraus, bracht Z.Exc. een bezoek aan Stads Doelen (waar de plechtigheid op 10 Juli a. s. zal plaats vinden) en aan het onlangs in gebruik genomen gebouw voor toegepaste natuur kunde en electrotechniek. Op de terugreis naar de residentie bracht de minister (thans alleen) een bezoek aan de directie der Nederl. Gist- en Spiritusfabriek. De Japansche prins en prinses in Nederland. Gister middag kon het publiek te 's-Gravenhage op straat den Japanschen prins en de officieren van zijn gevolg zien in de goudpracht van hunne groote uniformen, die ook in dit opzicht niet veel verschillen van de militaire kleeding in West- Europa. Wederom waren er vele nieuwsgierigen om en nabji het Staatsspoorwegstation, alwaar de salonwagens van H. M. gereed stonden om het keizerlijk echtpaar naar het Loo over te brengen. De Prinses was voor de receptie op het Loo ge kleed in een wit satijnen, met kant bezet zomer- visite toilet met gesloten gebouillonneerde mouwen, en hoed van dezelfde kleur met aigrette, en haar gemaal droeg over den admiraalsrok het lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, welke onderscheiding hem reeds bij een vroegere gelegenheid was geschonken. Beiden reden in open berline van het paleis naar het station. In het gezelschapsrijtuig, volgende achter den koninklij ken wagon, alleen bestemd voor het echtpaar; namen de Japansche gezant, de legatiesecretaris, het gevolg en de toegevoegde Nederlandsche hof- dignitarissen plaats. De prins keerde zich bij het wegstoomen van den trein naar het perron om de enkele personen da&r aanwezig te groeten, eene beleefdheid welke ook de prinses met eene buiging vervulde. Van Het Loo wordt geseind 'Om 4 uur kwamen de prins en zijne gemalin met gevolg i n drie rijtuigen van den koninklijken trein aan. Prins Hendrik was in een gala-rijtuig ter hegroeting aan het station, vergezeld door den hofmaarschalk, baron Clifford, zijn adjudant jhr. Hooft Graafland, stalmeester Bentinck, ba ronesse Schimmel'penninck. Aan, 't station was een eerewacht van infanterie. Bij het binnenrijden van den trein speelde de staf muziek het Japanjsc he Volkslied. Na, een hartelijke begroeting stelde de Prins zijn gevOlg en den burgemeester van Apeldoorn aap den Japanschen prins en zijn gemalin vOor. Daarna defileerden de troepen voor den Japan schen prins en werden zij door Z. K. II. geïn specteerd. Er was een, talrijk publiek aan het station; onder gejuich reden de rijtuigen met het voor name gezelschap naar het paleis. H. M. de Koningin ontving de hooge gasten op het bordes van, het paleis. I Het Vertrek van Het Loo. Reeds geruimen tijd voor het vertrek van het Japansche vorstenpaar stonden duizenden om het perron van het station Het Loo, waar de eere wacht met muziek was opgesteld. Om 9 uur 10 min, kwamen, nadat eerst het gevblig was gear riveerd, de prins met zijn gemalin en prins Hen drik in een galarijtuig, luide door het publiek toegejuicht. De muziek hief het Japansche volks lied aan. Na een langdurijg onderhoud voor en bij het geopend portier stelde de trein zich in beweging onder een onbeschrijflijke geestdrift en gejubel. De Japansche Vorsten bleven voor het geopend portier met hand en zakdoek naar alle zijden groetend. De muziek speelde het Wilhelmus. Toen de trein uit het gezicht was keerde de prins en gevolg te voet naar het paleis terug. Spoorwegtorstanden. Schrijvende over de verschillende staatscommis sies, meldt de Haagsche correspondent van de Arnhemsche Ct »Nog vóór 28 Juni zal één commissie, welke nog uit het bewind van den minister Lely dag- teekent. haar taak volbracht hebben. Het verslag betreffende de spoorwegtoestanden in en bij Amster dam zal in de volgende week den minister v. W., H. en N. worden aagebodenzeer velen, ook buiten de hoofdstad, zullen voorzeker met belangstelling van dezen omvangrijken arbeid kennis nemen, want het onderwerp verdient ten volle de alge- meene aandacht en van deze commissie waarin, zeer bekwame mannen zitting hebben, is een uit nemend verslag te verwachten. Hoe de regeering de middelen vinden zal om de ontworpen plannen te verwezenlijken, is intusschen een netelige vraag. Indertijd heb ik met het oog op wat buitenslands neemt bv. Frankfort en Leipzig gebeurt, zoo losweg eens gezegd »hiermee zullen wel een 40 of 50 millioen gemoeid zijn", ik overdrijf nu zeker niet met de bewering, dat de ramingen, welke in dit verslag voorkomen, minstens 70 millioen bedragen. Natuurlijk is een dergelijk reusachtig werk over vele jaren te verdeelen, maar desniettemin zal de minister van financiën der toekomst toch niet grifweg toestemmen, om, stel 20 jaar lang, telkens 3^ of 4 millioen voor dit ééne groote werk uit te trekken. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democra- tischen Bond heeft het volgend advies tot de af- deelingen van den Bond gericht Het hoofdbestuur adviseert met aandrang bij de herstemmingen overal met alle kracht te blijven werken voor de program-candidaten elders dient met niet minder ijver te worden gewerkt voor alle candidaten der linkerzijde tegenover die der kerkelijke partijen. Het partijbestuur der S. D. A. P. publiceert in Het Volk een apn zijne paytijgenooten gericht manifest, waaraan wij; het volgende ontleenen: Partijgenooten I Ons Congres in Den Haag heeft omtrent de herstemmingen het Volgende besluit genomen „Het Congres, ovterwegende da,t de arbeiders klasse Voor haar maatschappelijk belang den „politieken strijd Voert en da,arhij eendrachtig „moet optreden „overwegende dat daarom tegenover de an- „titihesë der christelijke partijen, door de vrij zinnigen van ajile gading aanvaard, die van „kapitaal en arjbeid moet worden gesteld; „verklaart zich niet bij eene anti-clerical© „partijVerdeeling te laten indeelen, maar haar „eigen standpunt Van den klassenstrijd onver- „zwakt te willen handhaven en den strijd tegen „afl© burgerlijke partijen te zullen aanvaarden; „Verklaart bij! de herstemmingen alleen die „candidaten te zullen steunen, die zich ver klaren voor de urgentie van het algemeen „kiesrecht." liet oogenblik is gekomen om dit besluit van het Congres uit te voeren. De beteekenis is dus, dat de steun der partij hij, de herstemmingen ziaf worden gegeYten aan de candidaten der; burgerlijke partijen, die: voor standers zijn Van algemeen kiesrecht en die de urgentie of de noodzakelijkheid van zoo spoedig mogelijke invoering, erkennen. Wij zien hij de herstemming voor onslo. de clerjcnlen, 2o. de oud-liberalen, 3o. de Liberale Concentratie. Wij noemen de vrjjzannig-demokraten niet af zonderlijk, zooals wij vroeger zeker zouden heb ben gedaan, omdat door hun intreding in de concentratie hun politieke stelling geheel is ge wijzigd. Wij behoeven apn de clerjcale candidaten ze ker, geen vragen te Stellen. Hoe mogelijk het is, da,t ehkelen hunner binnen korter of langer tijd weer tot het democratisch kiesrecht hun toe- Vlucht zullen nemen, op het oogën'blik van deze herstemming is de kerkelijke coalitie zoo beslist apti-démbcr|atisch, dat het verloren moeite zou zijn ons met deze heeren in betrekking te stellen. 1 f i Zoo is het ook met de oud-liberalen, die in Ihun manifest van 18 Februari hebben gezegd „Het op den voorgrond brengen van een nieu- „we regeling van kiesrecht met eene daaraan „voorafgaande en daarvoor noodzakelijke grond wetsherziening achten zij thans niet gewenscht." Dit is dus juist het tegendeel van de urgentie.) Anders staalt het met de Liberale Concentratie, die onder den hoed van het blancoartikel voor- en tegenstanders Van het algemeen kiesrecht, en onder de Voorstanders waarschijnlijk ook nog Voor- en tegenstanders van de urgentie heefï gevangen. Aan deze heeren, Voor zoover zij in herstem ming komen, dient de gelegenheid te worden gegeven zich duidelijk uit te spreken, en wan neer zij a,an den ei,sch van ons Congres-besluit kunnen Voldoen, zajl de-partij hun candidatuur steunen. Het is Van belang dat er in dit optreden (Ier parfij in alle districten waar het noodig zal blij ken, een Volkomen eenheid in acht wordt ge nomen. Daarom draagt het. partijbestuur, ter uitvoe ring Van het Conigresbesluit, aan de betrokken federaties en afdeelingen op, om aan de bedoelde candidaten een Stellig antwoord te vér- zoeken, op deze Vraag „Zijt gij Voorstander van het algemeen kies recht en hebt gij met het blanco-artikel de be doeling om de invoering van algemeen kiesrecht langs den kortst mogelijken weg te Verkrijgen?''! Zij, die een voldoende antwoord geven, wor den door de partij gesteund. Omtrent alle an dere candidaten, Van welke partij ook, bestaat er voor de S. D. A. P. geen reden pm pen parool uit te gevten, dat van eenige voorkeur zou getuigen. De Vraag moet worden gericht aan de vol gende candidaten: Amsterdam II, C. Lely; Amsterdam VIII, P. Nolting; Amsterdam IX, C. Th. van Deventer; Arnhem P. Rink; Dordrecht, S. M. H. Van Gijn; Enkhuizen, H. Goeman Borgesius; Gouda;, jhr. W. Th. C. Van Doorn; Den Haag I, J. (Lim burg; Den Haag II, W. Dolk; Den Haag III, J. C. Jansen; Groningen, H. L. Druckeï; Kam pen, K. Reijne; Loehem, G. Japnink; Rotterdam I, D. Fock; Rotterdam H, D. de Klerk; Rotterdam IV, A. PlateRotterdam V, E, E. van Raalte; Veendapi, E. A. Smidt; Zierikzee, R. J. H. Pa rijn; Zuidhom, G. Zijlma; Zutfen, H. Goeman Borgesius. Wordt een bevestigend antwoord op onze vraag ontvangen, dan js teunt de partij den candidaat. In het tegenovergestelde' geval niet. 'Het partijbestuur verzoekt dus de betrokken organisaties, om ten spoedigste het congreshe- sluit uit te vloeren, pp de wijze als hier yverd aangegeven. Aan de uitwonende candidaten moet de vraag liefst telegrafisch worden gedaan. Wij zullen door toezending van een nommer van Het Volk hem van den inhoud der vraag op de hoogte (stellen. Alle ontvangen antwoorden moeten onmiddellijk worden opgezonden aap Het Volk. Komen ze in den voormiddag, dan per telegram. Ons blad za(l de antwoorden dadelijk openhagr maken. De betrokken, organisaties nemen na ontvangst va» volledig bevestigende antwoorden onmiddel lijk hun maatregelen zonder nader overleg me' het partijbestuur." Voorts wordt, naast de aftredende sociaald"' moeratisc'he Kamerleden, ook de heer van dor Z.waag, die geen lid dor partij is, voor Schoter- land aanbevolen. Uit een mededeéling elders in Het Volk blijkt, dat het soc. dem. Federartietoièstuur in den Haag zich reeds tot het in 's-Gravenhage II in he1' stemming zijnde Kamerlid mr. Dolk heeft ge' wend met de vragen: „le. Acht gij' de invoe ring Van het algemeen kiesrecht urgent? 2e. Zult gij uw stem gevten aan ieder voorstel, dat be doelt ijei nvoering yan het algemeen kiesrecht te bespoedigen?" De antwoorden Van par. Dolk werden onvol doende geacht en daarom wenschte men zich streng te houden pan de op het soc. dem. pon- gres aangenomen motie, waarin wordt uitgespro ken, dat slechts die candidaten konden gesteun1' worden, welke zich Verklaren voor urgentie van algemeen kiesrecht. Aan de bij de Liberale Unie aangesloten kies verenigingen is het volgende advies door het hoofdbestuur gegeven »De dag van 28 Juni zal beslissend zijn voor de vraag, of het ministerie Kuyper al dan niet zal bestendigd worden. Op dit allergewichtigst tijdstip mag uw hoofdbestuur zich met betrek king tot de houding, bij de herstemmingen aan te nemen, van advies niet onthouden. Het raadt u beslist aan, in elk district, waar een candidaat der regeeringspartij in herstem ming komt, diens tegenstander, van welke rich ting ook, zoo krachtig mogelijk te steunen. Gaan in alle districten zonder onderscheid allen, die tegen deze regeering gekant zijn, bij de herstem ming samen, dan, maar ook dan alleen, kan het gelukken aan de overheersching der coalitie een einde te maken." Ongelukken. Te Maastricht werd Vrijdag een kind van 4 jaren door een brouwerskar overreden. Het is gister aan de gevolgen overleden. In de lijm- en gelatinefabriek »Delft" te Vrijenban werd gistermiddag de werkman van G. door een riem gegrepen en tusschen deze en de poelie doodgedrukt. De ongelukkige was 46 jaar en laat vrouw en negen kinderen na. De poging tot vergiftiging. In aansluiting met ons bericht van gister, aan - gaande de poging tot vergiftiging in het ketelhuis van de fabriek der firma A. F. Smulders alhier, valt nog te melden, dat de dader, Hendrik van Vlijmen, hedenmorgen naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam is overgebracht. Uit Rotterdam wordt ons gemeld H. v. V., die verdacht wordt, zijn medearbeider van Oord te hebben willen vergeven, is gebleken een hoogst gevaarlijk individu te zijn. Hij heeft reeds 1 jaar wegens brandstichting in d® gevan genis doorgebracht. Verschillende zaken, die als bewijs van overtui ging dienst moeten doen, worden thans scheikun dig onderzocht. De collecte, Zondag alhier gehou den voor het fonds van den gewapenden dienst heeft opgebracht f 159.84. Het vorige jaar bedroeg dit f140.79. Bij de politie is een valse lie rijks daalder gedeponeerd, dragende het jaartal 1874 en de beeltenis van Willem III. Hij is loodkleu rig en mist het vereischte gewicht, terwijl het randschrift geheel ontbreekt. Het r ij wiel, dat gister uit perceel 82 aan den Singel werd vermist, is gister-middag tegen den muur van de drukkerij »De Eendracht" aan de Westfrankenlandsche laan, waar de eigenaar, H. de Meijer, werkzaam is, teruggevonden. 'Onweer. Men meldt pit AlmeloBij het hevige onweder van Zaterdag-avond is de blik sem op verscheidene plaatsen ingeslagen. Ten huize ,van den heer B. sloeg de bliksem in de kamer, rukte schilderijen Van den wand, sloeg een stuk Van \dte canapé af en zocht toen door de deur een uitweg. De heer B., die aan tafel zat, werd niet getroffen. Bij den arbeider A. te Ambt Almelo sloeg de bJikstem door den schoorsteen, doch veroorzaakte geen andere schade da,n dat een ruit werd stuk geslagen. Later vOnd men echter een varken dood in het hok, kennelijk door den bliksem gedood. In een weide werd een boom door den bliksem getroffen en een paard, dat onder dien boom eene schuilplaats had gezocht, werd gedood. Aan het telefoonnet en de electrische geleiding der centrale werd Vrij wat schade toegebracht. Iemand, die met een gebroken draad in aanraking kwam, brandde zich zoo hevig, dat hij genees kundige hulp moest inroepen. Verschillende huizen kregen belangrijke wa terschade, doordat de goten het water, die m stroomen neerviel, niet behoorlijk konden afvoe ren. OVeral liepen de straten onder en een groot gedeelte Van het stait.ionsemplacement stond 'blank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2