Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. er binnen en brachten ieder om het leven, die er zich bevond. Doch dit deed de woede der me nigte tot vertwijfeling stijgen, te meer daar de onmenschelijkheid der kozakken alle beschrijving te boven ging. Drie boerinnen, die van de markt kwamen, werden voor het station doodgeschoten. Weldra leverden de straten den aanblik van een slagveld. Dooden, stervenden en gewonden lagen door el kander op de straatsteenen, en in de doodsche stilte hoorde men enkel het gekreun der gewon den. In vele huizen waren de vensters beschermd door matrassen, planken en banken. Yan tijd tot tijd hoorde men schoten, beantwoord door salvo's en dan weer de stilte van voorheen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de kozakken, door de in duisternis gehulde stad, wagens lijken, meest van joden, naar het kerkhof vervoerd. De overheid had naar Warschau en naar andere steden om hulp geseind. Zaterdag-morgen kwamen reeds 5 regimenten kozakken en voetvolk 10 regi menten kampeeren nu te Lodz in de straten. De socialisten trachten door het uitdeelen van manifesten de soldaten over te halen tot muiterij, doch dat is hun tot hiertoe mislukt. Vijf invloed rijke burgers van Lodz hebben Zondag-morgen per telefoon aan den bevelhebber der troepen gevraagd, het volk te willen verdedigen tegen de kozakken- Dienzelfden ochtend hebben de kozakken in de wijk Baliti eene joodsche familie van vijf personen, die in een rijtuig naar het station reed, aange vallen. Alle vijf en de koetsier werden gedood. De inwoners nemen de vlucht, 12,000 ingezete nen van Lodz hebben de stad verlaten. Het laatste telegram uit Lodz meldt De staat van beleg is afgekondigd. De orde is hersteld. De arbeiders gaan weer naar de fabriek. Er zijn 343 Joden en 218 Christenen, slachtoffers van de onlusten, begraven. Er zijn meer dan 700 gewonden. Uit andere plaatsen. Het bestuur van de «democratische partij" te Warschau heeft eergisteren het volgende manifest uitgevaardigd «Broeders, J «Ten einde onze solidariteit uit te drukken met onze broeders van Lodz, protesteeren wij tegen de nieuwe en onophoudelijke misdaden van des Tsaren regeering. Warschau moet morgen ophouden te arbeiden. Alle bureelen, banken, winkels, restaurants moeten sluiten. De roode vlag, de vlag der arbeiders, moet overal wapperen in de straten van War schau. «Arbeiders, helpt uwe broeders bij de uitroeping der algemeene werkstaking." De troepen patrouilleeren in de straten, vooral in fabrieks- en jodenbuurten. In de voorstad Praga gaven de arbeiders vuur en verwonden twee agenten. In de Ogradowastraat had eene botsing plaats tusschen burgers en gendarmen, waarbij drie burgers en een gendarme gewond en een paard gedood werd. Een optocht van werklieden werd door de troepen verstrooid. Een telegram d.d. gister meldde In de JoodscheS wijken was het gister vol oproer. De winkels! waren gesloten. Het verkeer stond stil. Tram-] wagens lagen overhoop. Er waren 34 bataljons! voetvolk aangekomen. Men vreesde voor bloed vergieten. Volgens de laatste berichten uit Warschau beschouwt men de poging tot algemeene werk staking als mislukt. De stemming is intusschen zeer opgewonden. In de straten Wronja en Krochmalna zijn vijf barricaden door de troepen vernield daarbij werden twee menschen gedood. In de fabrieken ligt het werk stil, hoewel onder de werklieden ontevredenheid heerscht over de staking. Het Telegraafagentschap verneemt uit Czens- tochan, dat voor het bureau van politie een bom geworpen is, waardoor eenige voorbijgangers gewond werden. Bij een oproer der gevangenen te Libau werden in de gevangenis 8 vertrekken totaal vernield. De politie en de troepen hebben de orde hersteld, nadat 12 muiters gevallen waren, zwaar gewond. NOORWEGEN. De Daily Telegraph verneemt uit Kopenhagen Billing, het bekende lid van de rechterzijde in de Zweedsche Eerste Kamer, stelt voor de Noorsche kwestie een jaar te verdagen. Het doel zijner partij schijnt met dat voorstel te zijn om in dien tusschentijd in Zweden een beweging tegen Noor wegen op te roepen. Zij wil ook een leening van honderd millioen kronen gesloten hebben voor mobilisatie van het leger. Uit de Tweede Kamer verzet men zich tegen het plan. Yan Zweedsche zijde is ook het denkbeeld geopperd om van Noor wegen te eischen een stuk van het noorden aan Zweden af te staan. Voormannen van de Noren hebben reeds gezegd, dat Noorwegen dien eisch als een casus belli zouden beschouwen. Axel Lille, een Finsche agitator, pleit er voor, dat de groote mogendheden Finland tot een onzij- digen staat maken, zoodat het als buffers)aat tusschen Rusland en Zweden zou komen te staan. De Raad van State heeft bepaald, dat de dienstplichtige matrozen, die dezer dagen afge monsterd zouden worden, voorshands in dienst moeten blijven. 4 ENGELAND. Minister Balfour zeide gister in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag betreffende het nemen en in den grond boren van Engelsche schepen, dat het hem verheugde, het Huis te kunnen mededeelen, dat het de regeering bekend is, dat de Russische regeering het optreden der Russi sche kruisers afkeurt, en dat bevel gegeven is aan de Dnieper te Dpboeti, waardoor het onmo gelijk is, dat een herhaling van de schendingen van het internationale recht, zooals wij dat opvat ten. door dat schip niet meer zal kunnen plaats hebben. Verder antwoordend op een vraag betreffende de Knight Commander, zeide minister Balfour, dat hij er niet aan twijfelde, of genoegdoening zal worden gegeven. In het Lagerhuis is, na een vinnige beraad slaging, een motie van afkeuring aan het adres der regeering, wegens het leger-schandaal, verwor pen met 329 tegen 255 stemmmen. De sprekers der oppositie beschuldigden het ministerie van oorlog van onbekwamheid, van grove fouten, en van dralen ten aanzien van deze zaakmaar Bal four en de overige ministers verzekerden, dat het ministerie van Oorlog alle redelijke voorzorgen had genomen, en zich niet schuldig had gemaakt aan noodeloos dralen noch aan domheden. FRANKRIJK. Hoewel er geen nauwkeurige berichten zijn over den staat der onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland ten aanzien van Marokko, moet men toch zijn oordeel opschorten in afwachting der aanstaande samenkomst van den minister-presi dent met den Duitschen gezant. De indruk in de Fransche diplomatieke kringen is echter gunstiger men scheen gisteravond te gelooven dat Frankrijk's verzoenende houding te Berlijn genoegzaam ge waardeerd wordt om een gunstige wending te geven aan de besprekingen die gehouden worden. MAROKKO. De Standard verneemt uit TandzjerDe toe stand is niet meer zoo dreigend sedert de laat ste ontmoeting tusschen den sultan en den Fran- schen gezant. De Daily Chronicle verneemt uit Tandzjer Naar 't heet heeft de sultan aan Duitschland con cessie verleend voor de haven te Azeroed aan den mond der Wadi-Kis, op 72 K.M. van Oedzjda. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen Dinsdag 11 Juli het concours hippique op Zorg vliet te 's-Gravenhage met Hunne tegenwoordigheid vereeren. De Herstemmingen. Men meldt uit Rotterdam aan Het Vad. Een groep leden van de Ned. Herv. Kerk al hier diende gister een klacht in bij het classicaal bestuur te Amsterdam in zake het optreden van dr. De Visser tegen ds. Van Leeuwen en wegens zijn candidaatstelling voor de Tweede Kamer door katholieken. Van betrouwbare zijde verneemt men, dat de houding door de Fr. Chr. Hist. Partij in het dis trict Sliedrecht aan te nemen bij de herstemming op Woensdag 28 dezer voor een lid van de Tweede Kamer, zelfstandig bepaald zal worden door de onderscheidene plaatselijke afdeelingen. Men schrijft uit Sliedrecht Record Hoe warm het in het district Slie drecht Woensdag zal toegaan, kan reeds hieruit blijken, dat honderden kiezers van elders en on der dezen enkelen uit 't buitenland, zullen over komen om hunne stem uit te brengen en dat in de hoofdplaats van het district hedenavond is ge arriveerd de heer v. d. H., uit Petersburg overge komen, om zich van zijn kiezersplicht te kwijten. Het comité van leiding der Friesch Chr. Hist. Kiesvereenigingen in Holland, bestaande uit de heeren dr. H. Schokking, dr. P. J. Kromsigt en mr. J. Schokking, beveelt in de bij het comité aangesloten districten aan in Sliedrecht mr. Th. Heemskerk en in Dordrecht ds. A. S. Talma, en beveelt ook in andere districten, waar herstem ming is, de candidaten van rechts aan. Voor Amsterdam III beveelt het den heer Eland aan. De heer A. Kreuzen Az. te Amsterdam, candi- daat der chr.-dem. in het kiesdistrict Enschedé, heeft voor de herstemming aan zijne partij ver zocht den heer Engels te steunen, aan welk ver zoek zal worden voldaan. De heer Kreuzen verkreeg 153 st. Hbld De N. Ct. schrijft: Ons kwam een ernstig gerucht ter oore, volgens hetwelk thans officieuze onderhandelingen gaande zouden zijn tusschen sociaal-democraten en anti revolutionairen, met het doel de verkiezing van mr. Troelstra in Amsterdam III met antirevoluti onaire hulp te verzekeren en daartegenover sociaal democratische onthouding in een of meer andere districten waar herstemd wordt te bewerken, met het gevolg dat daar de candidaat van rechts de overwinning behalen zou. De afdeeling der S. D. A. P. te Gouda, besloot bij de herstemming zich van elke aanbeveling te onthouden, doch de leden geheel vrij te lateji. De afdeeling Rotterdam IV der S. D. A. P. besloot bij de herstemming tusschen de heeren Plate en Voorhoeve de kiezers en partijgenooten geheel vrij te laten. Ongelukken. Uit Hellevoetsluis meldt men van 25 Juni Heden-namiddag gingen een drietal jongens, behoorende tot Hr. Ms. opleidingsschip Van Galen, ondanks menige waarschuwing en herhaald ver bod der superieuren, zwemmen in het Haringvliet, waarbij een hunner, zekere P., afkomstig uit Amsterdam, eensklaps in de diepte verdween en verdronk. Na het bekend worden van dit ongeval werden aanstond de Gier en een paar vletten er op uit gezonden om den drenkeling te dreggen, wat echter tot op heden-avond vergeefsche moeite bleek. Zondagavond is de 20-jarige G. U. te Heere waarden, de oppassende oudste zoon van een groot gezin, bij het baden in de Maas verdronken. Gister werd zijn lijk op korten afstand van de ouderlijke woning gevonden. Volksbadhuis. In de week van 19—25 Juni 1905 werden geno men 257 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 20 kuipbaden 32 regen 19 regen 150 school kinder a 5ct36 De Loterij wet. Wij maken belanghebbenden, vooral winkeliers, die aan hunne winkelneringen loterijen verbinden, er opmerkzaam op, dat de nieuwe Loterijwet a. s. Zaterdag (1 Juli) in werking treedt en dat het van dan af op straffe eener hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoog ste fl 3000 verboden zal zijn zonder de bij die wet vereischte toestemming eene loterij aan te leggen of te houden, aandeelen in zoodanige lote rij te verkoopen, te koop aan te bieden, uit te deelen of ten verkoop of ter uitdeeling in voor raad te hebben of aan te kondigen. Vaststelling rooiing en peil van straten. Door B. Bakker werd bij B. en W. een aanvrage ingediend tot het bouwen op het perceel ten kadaster bekend ah Sectie M no. 1076. Van de straat waaraan zou worden gebouwd is echter nog niet, zooals art. 17 in verband met art. 20 der bouwverordening eischt, rooiing en peil dooi den Raad vastgesteld. Deze vaststelling is ook noodig, waar het blok huizen, langs de Verlengde Mariastraat gebouwd nadat woning en peil voor die straat door den Raad in zijne vergadering van 27 April 1904 was vastgesteld, grenst aan deze te projecteeren straat. Een ontwerp besluit tot vaststelling van rooiing en peil bieden B. en W. met een schets van het terrein, ter toelichting van hun ontwerp den Raad aan. Door W. van Spronsen Co. werd bij B. en W. een aanvrage ingediend tot het bouwen op het perceel bij het kadaster bekend als no. 928 van Sectie 1 dezer gemeente. Van de straten ten behoeve van den bouw op het perceel aan te leggen behooren rooiing en peil door den Raad te worden vastgesteld. Een daartoe strekkend ontwerp met een kaartje ter verduidelijking van het ontwerp bieden B. en W. den Raad aan. Opspuiting van gronden tusschen Havendijk en Groenelaan. In zijne vergadering van 22 Maart jl. besloot de Raad tot aankoop van B. Huiskes van het perceel ten kadaster bekend als Sectie M. no. 437, zich ten oosten van het perceel van de Gemeente, dat langs het Spuikanaal ligt, uitstrek kende van de Groenelaan tot den Havendijk. De voorname aanleiding tot dien aankoop was het plan tot opspuiting in massa der gronden der Gemeente tusschen Groenelaan en Havendijk, tot welke zeer goedkoope en goede wijze van ophoo ging de gunstige ligging der gronden aldaar de gelegenheid biedt. Deze opspuiting kan nu alle gemeentegronden aldaar, zijnde de perceelen 560, 561. 437 en 876, aangegeven op een bijgaande teekening, ter gezamen lijke grootte van -j-' 7.5 Hectare omvatten. Daar onder zijn dan begrepen de terreinen achter het Kamp ten aanzien waarvan de Raad in zijne vergadering van 7 Februari jl. het stratenplan vaststelde en besloot dat tot aanleg dier straten zou worden overgegaan. Aan den geprojecteerden 20 M. breeden weg werden reeds terreinen uitgegeven met verplichting voor de Gemeente vóór 1 December 1905 de helft van dien weg voor de huizen te leggen, voorzien van rioleering en bestrating. Beschouwt men het geheele terrein, dan zal het van den Havendijk af, die op 3.65 M. -j- N.A.P. zijn kruin heeft, een regelmatige helling van 170 verkrijgen tot aan den 20 M. breeden weg van het ontwerp-uitbreidingsplan, die nage noeg evenwijdig met den dijk loopt op ongeveer 180 M. afstand en die op het peil van 1 11. -f N.A.P. komt te liggen. De terreinen ten noorden van dezen weg zullen dan weer van 1 M. -j- N.A.P- een regelmatige helling van 1 500 ver krijgen tot op het peil van de Groenelaan, zijnde 0.05 M. N.A.P. Op onzen last heeft de Directeur van Gemeen tewerken zich in betrekking gesteld met den aan nemer A. C. Volker te Dordrecht, die ook de opspuiting der terreinen van de Gemeente tusschen de firma Smulders en de Waterleiding en achter de Kaarsenfabriek onderhanden heeft. Deze heeft zich de beschikking kunnen verzekeren over de hoeveelheid zuiver zand, die voor de op spuiting zal benoodigd zijn. Hij is bereid de opspuiting te doen, met inbegrip van alle kosten, als leggen van dijken enz. voor f58700.of f0.78 per M2. dat is berekend op den grondslag van f0.35 per M8. De ophooging geschiedt dan met zuiver zand» hetgeen noodig is om de helling te kuDnen ver krijgen en het groote voordeel heeft, dat dadelijk na afloop van het werk, het terrein in gebruik kan worden genomen en dat zonder zware fun deering er op zal kunnen worden gebouw. Genoemde aannemer is bereid het gedeelte 20 M. breede weg dat de Gemeente volgens contract- tueele verplichting binnen bepaalden tijd moet aanleggen, vóór 1 September a.s. op te leveren» als wanneer het gedeelte weg bij tijds kan zijn aangelegd. Het geheele werk zal in 10 maanden zqn afge- loopen. Dit aanbod komt ons aannemelijk voor. Het is niet te verwachten, dat bij openbare aanbesteding gunstiger condities zouden worden, verkregen, ook met het oog op de omstandigheid dat genoemde aannemer groote werken van ge lijken aard van de Gemeente onderhanden heeft. Het belang verbonden aan deze wijze van ophoo ging zal wel een ieder duidelijk zijn. Alleen al dat de terreinen achter het Kamp tot welker ex ploitatie besloten werd, daarin kunnen worden begrepen, levert het voordeel op, dat nu met de zelfde kosten, die alleen de ophooging der straten op andere wijze zou vorderen, nu ook de bouwter- terreinen zuiver zand op de hoogte worden ver kregen. Overigen worden deze terreinen betrekke lijk nog zeer weinig opgehoogd. Het voordeel wordt grojter naarmate men den Havendijk nadert en de ophooging belangrijker.wordt. Een groot belang is hen voor de Gemeente daar belangrijke terreinen voor uitgifte gereed, beschik baar te hebben, die dan ongetwijfeld goeden aftrek zullen vinden. B. en W. stellen derhalve den Raad voor te besluiten le. dat de perceelen ten kadaster bekend Sectie M. no. 560, 561, 437 en 867 zullen worden opge hoogd door opspuiting, met dien verstande dat het terrein van den kruin van den Havendijk, zijnde 3.65 M- -j- N.A P., een regelmatige helling zal verkrijgen tot aan den 20 M. breeden weg van het ontwerp-uitbreidingsplan, die nagenoeg evenwijdig met den dijk loopt op ongeveer 180 M. af stand en die op het peil van 1 M. -f- N.A.P. zal komen te liggendat verder het terrein ten noorden van dien weg een helling zal verkrijgen van 1 M. -f N.A.P. tot het peil van de Groenelaan, zijnde 0.65 M. N.A.P. 2e. ons te machtigen het werk onderhands aan te besteden aan den aannemer A. C. Volker te Dordrecht voor f58700. 3e. dat de linancieele regeling dezer aangelegen heid nader zal worden vastgesteld 4e. dit besluit te onderwerpen aan de goedkeu ring van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Tegen 3 patroons is door de pol i- tie procesverbaal opgemaakt, wegens het op den stemmingsdag voor de Tweede Kamer, in de werk plaats niet aanwezig hebben van een lijst, waarop de uren vermeld staan, dat de kiesgerechtigde werklieden van hun stemrecht kunnen gebruik maken. j Uw UIT KETHEL. Op 3 .Juli zal te Kethel een Rijkstelephoon- kantoor, in verbinding met Schiedam, voor het algemeen verkeer worden opengesteld. De dienst tijd is geregeld als volgtop werkdagen, van 7.30 tot 10.30 uur voor-, alsmede van 2.30 tot 6 uur namiddagsop Zon- en feestdagen, van 7.30 tot 8.30 uur voormiddags (Greenwichtijd). (Stat.) Eenpaniek. Men meldt uit DordrechtGiste renavond bij de opvoering van La belle Marseillaise ontstond in den schouwburg een kleine paniek. Tegelijk met de ontploffing van een helsche machine bij den aanslag in het eersten bedrijf, kraakte een vreeselijke donderslag boven de stad. Het roode licht van den aanslag op het tooneel deed het vermoede rijzen dat de bliksem was ingeslagen. Een gegil van brand ging in de schouwburg op, en vóór de kalmen onder het publiek hadden kun nen uitleggen dat het licht op het tooneel bij het spel behoorde, hadden enkelen reeds gillend het gebouw verlaten. Een paar dames zyn (lauw gevallen. Overigens kwam ieder er met den schrik af. Bedrog. Men meldt uit Haarlem: Bij een onzer antiquairs vervoegde zich een paar weken geleden een persoon, die voorgaf uit Friesland te komen, en zeide in staat te zijn oude Friesche klokken te leveren voor niet te veel geld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2