Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lijken en welwillenden toon gesteld en maakt het dus Frankrijk gemakkelijk toe te geven in kwes ties van vorm, waaraan Duitscliland groote waarde schijnt te hechten. ENGELSCH-INDIE. Men verneemt, dat Lord Curzon de Engelsche regeering verwittigd heeft, dat, als er niet belang rijke wijzigingen gebracht worden in de voor schriften betreffende het legerbdvel in Indië, hij als onderkoning aftreedt. Dit bericht heeft in Indië de grootste opschudding verwekt. Uit Duitsch Zuid-West Afrika. Ambtelijk wordt uit Windhoek het volgende gemeld Majoor v. Kamptz, met de afdeeling van kapi tein Siebert, ontmoette den 17en in de streek van Karib (Gamtorp) de geheele bende van Mo- renga. Ondersteund door de snel toegeschoten afdeeling van kapitein v. Eckert nam hij de vij andelijke ^telling in, na een zwaar gevecht dat 14 juren duurde. Aan den Duitsehen kant werden 15 man gedood, drie worden vermist, 25 zijn ge wond, onder wie majoor Kamptz. Kapitein Siebert nam het commando over. De vijand, wiens ver lies pnbekend is, werd door Siebert vervolgd; den 19en is hij verdreven ujt Naroes. Het bericht uit Kaapstad, dat de' opstandelin gen Warmbad genomen zouden hebben, is ge heel ongegrond. tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal industrie. Gediplomeerde boekhouders, Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Baker. Officiëele berichten. Bij Kon. Besl. is toegekend de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau, in brons, aan de gewezen werklieden 1ste klasse aan de munitiefabriek J. A. van Brussel eu J. van Deudekom. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering voor het in 1905 te Luik te houden Congrès international du pétrole mr. A. Loudon, waarnemend administrateur bij het departement van koloniën, en dr. J. C. A. Simon Thomas, scheikundige bij de directie der marine te Amsterdam. Van de Koninklijke familie. Uit Apeldoorn wordt geseind Prins Hendrik bezichigde eergisteren, vergezeld van de commissarissen der Nederl. Heidemaat schappij, de kweekerijen in het Koninklijk Park. Tijdens de rijtoer naar den Hoogen Duivel eer gisteren, brak de as van den Prinselijken jacht wagen. De Prins en de inzittenden vielen op den grond. Niemand bekwam eenig letsel. Van een dennestam werd een nieuwe as gemaakt en toen werd de rijtoer voortgezet. g^Het Koninklijk Echtpaar ondernam gisteren een automobieltocht met voertuigen uit de filiaal van Verwey en Lugard, te Apeldoorn. Oranje Nassau's Oord. Het bestuur van de stichting Oranje Nassau's Oord ontving van Hare Majesteit de Koningin Moeder f500 als bijdrage voor eene bij het sana torium te stichten kapel. Het bestuur hoopt lang zamerhand het noodige geld bijeen te krijgen voor de inrichting eener eenvoudige kapel voor prote- stantsche en roomsch-katholieke godsdienstoefe ning. Het plan is een in het sanatorium bestaande localiteit eenigszins te vergrooten en te verbou wen, zoodra de daarvoor bestemde middelen dit zullen toelaten. Volkshuisvesting. Bij Kon. Besl. is de vereeniging Volkshuisvesting, gevestigd te Schiedam, toegelaten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering dei- volkshuisvesting werkzaam. Hoofdbestuur van Landbouw. Naar wij vernemen, zijn plannen in bewerking om de afd. Landbouw van Binnenlandsche Zaken in te richten op de wijze van het hoofdbestuur van posterijen en telegraphie, als een zelfstandige afdeeling hoofdbestuur van landbouw. Vad.J Het gister hier verspreide ge rucht over een ernstig ongeluk in de fabriek van Chemische producten is niet juist. Een werkman heeft bij een klein ongeval slechts een zijner armen gekneusd. H e d e n-m orgen zijn door de politie alhier aangehouden de koopvrouw M. A. W., en den koopman A. H. S., beiden gesignaleerd in het Politieblad, de eerste voor f2.subs. 2 dagen hechtenis, de tweede voor fl.sub. 1 dag hech tenis. Beiden zijn overgebracht naar den Haag en ter beschikking gesteld van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Hedenmorgen is uit de Maas opge- vischt het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend man, lang 1.60, leeftijd 56 a 60 jaren, grijze kinbaard en grijs haar. Hij draagt een breukband. Verder is hij gekleed in don kerbruin colbertjas en vest, donkere broek met bretelles, grijsgeruite halsdas, bruine tricot-onder broek, kousen met grijze beenen en blauwe voeten, daarover grijze sokken zonder voeten halthooge rijglaarzen. Op het lijk werd verder nog gevonden een paar stukken van een krant met advertenties uit Maassluis. UIT VLAARDINGEN. Voor de aanstaande Verkiezing van 6 gemeen teraadsleden zijn de volgende candidaten gister ten Stadhuixe opgegeven District 1 (Raadhuis): H. de Bordes, P. van Gelderen, (Aftredend.) J. C. Hoorweg, S. A. Maar- leveld. District II (Soli Deo Gloria, Oall§n- burgstr.)A. de Haan, A. Hoogendijk Jz. (Aftre dend) Jan Hoogerwerf Az. M. Versteve. (Aftredend.) District III (Liefde en Vrede, Ged. Biersloot): A. Don Jz. J. W. Maassen, Y. Schuitmaker. J. Zonneveld. (Aftredend.) Posterijen. Men schrijft uit 's-Gravenhage De heer J. F. Canter Cremers, inspecteur der spoorwegpostkantoren, heeft het voornemen bin nenkort den dienst met pensioen te verlaten. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 28 Juni 1905 Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Jongen voor Sigarenfabriek. Loodgieter (bekwaam vakman). Vuurwer kers, (gewoon bij stoomhamer te werken Mo delmaker. Lompensorteerder. Boerenknechts. Jongen voor kurkenfabriek. Wagenmakers (bekwame vaklieden). Dienstbode. Smids jongen (15 a 16 jaar. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman Timmermansjongen. Slagers knecht - Drukkers.Kistenmakers.letterzetter, Kistenmakersjongen. Winkelbediende —Kan toorbediende. Jongens voor kantoor. Reiziger. Depothouder. Bakker Tuinmansknecht. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. - Portier. Nachtwaker Stoker Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinisi-sto ker. Machinist-bankwerker. Mouter. Bran dersknecht.Gistzifter. Gistbe werker. Dis- De gemeenteraad heeft aan de atdeeling Vlaar- dingen van de Vereeniging ter bevordering der Ned. Visscherij ten behoeve harer visscherijschool voor den cursus 1904/05 eene subsidie verleend groot 1 400. Besloten werd aan H. M. de Koningin voor te stellen het maximum der in deze gemeente te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein te verlagen op 30. Hierna werden eenige ontwerp-besluiten tot wij ziging der gemeente-begrooting dienst 1904 en 1905 vastgesteld. Na afloop der agenda wees de heer de Heer op het gevaarlijke van eene door B. en W. genomen beslissing inzake de Woningwet, waarbij een bouwplan van een heerenhuis, hetwelk niet ten opzichte der bij die verordening gestelde eischen van licht en lucht voldeed, toch was goedge keurd, terwijl hem bekend is dat die eischen betreffende het bouwen van arbeiderswoningen streng worden toegepast en in acht genomen. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Eergisteren-middag is een koe van den land bouwer v. d. E. aan den Holyweg onder Vlaar- dinger-Amibacht door de bliksem doodgeslagen. vergezeld ging van een zwaren plasregen en hagel, die veel schade heeft aangericht aan de te velde strande gewassen. Te Genderen sloeg de bliksem in de landbouw- woning van mej. Verbeek, zonder veel schade te doen zoo ook te Heesbeen bij A. Merks. Te Aalburg werd in de weide een koe en te Wijk een paard gedood. Ook nog op andere plaatsen werd vee in de weide getroflen. Maandag is bij het hevige on weder-, dat bo ven Haarlem woede, de bliksem ingeslagen bij den heer Arons, in de Spaarnwouderstraat aldaar- De bliksem ging langs de goot en de afvoerpijp, en werd zoo afgevoerd naar den regenbak. Een eindje verder ging de bliksem bij den heer Schwartz, door de smederij naar den tuin en sloeg in een plas water. Deze was eensklaps verdwenen, doch de modder was naar alle zijden uiteengespat. Aangaande het vreeselijk weder van Maan dag-middag meldt men uit Geldermalsen nader het volgende Bij menschenheugenis heeft het nooit zoo ge regend als bij de donderbui, waarvan we in het vorig ochtendblad melding maakten. In een oogenblik stond alles blank van het water. In school A stond het water zoo boog, dat de kinderen naar huis gestuurd moesten worden, zoodra de regen ophieldin vele woningen lie pen de kelders vol water, o.a. bij den rijwiel bandelaar en photograaf, den heer v. d. B., die dan ook groote schade lijdt door het overtollige water; in bijna alle huizen langs den Lingedijk stroomde het water vrijelijk binnen. Het pas gelegde riool door het dorp (dat zoo veel hoofden heet gemaakt heeft en zooveel be lastingbetalers aan het klagen en mopperen bracht, en dat, daar het op de Linge uitwatert met toestemming der autoriteiten natuurlijk nog heel waf geschrijf en gewrijf in het leven zal roepen, door personen, die klagen over verontrei niging van «het kleine rivierke"), het riool, zeggen we, was, ondanks zijn belangrijken diameter, niet bij machte het water te verzwelgen. Te velde is veel koren platgeslagen. De schade aan de vruchtboomen valt nogal mee. Het woonhuis van v. V., waarnaast de kapberg, zooals we meldden, afbrandde, werd ook door het vuur aangetast. Door het (link optreden van de brandweer bleef dat perceel echter behouden. geheel alleen in Indaho op de berenjacht was geto gen, overkwam hem de meest ontroerende gebeur tenis van zijn leven. Een groote beer, dien bij ha"! aangeschoten, kwam op hem af. In één zijnet jachtboeken »The Wilderness Hunter" beschrijft hij zelf het incident als volgt Het groote beest wendde zich met een hevig gebrul van woede en strijdlust naar mij toe, ter wijl het bloedige schuim hem op den muil stond, waar zijn witte tanden doorheen schitterden. Ik wachtte tot hij bij een omgevallen boom was ge~ komen en schoot op hem, toen hij er over heen sprong met een kogel, die hem in de borst trof en zijn lichaam binnendrong. Maar het dier wijfelde geen seconde en op dat oogenblik wist ik niet of ik hem getroffen had De volgende seconden was hy boven op mij schoot naar zijn kop. doch de kogel kwam vvat lager terecht en drong zijn muil binnen. Ik sprong opzij bij het aftrekken van den haan en het eer- ste ding, dat ik door den optrekkenden rook zag, was zijn klauw, waarmede hij een gemeenen zij- slag naar mij deed. Zijn vaart deed het ondier langs mij heengaan..- Toen trachtte het stil te houden, doch bij deze krachtsinspanning schenen zyn spieren hun dienst verder te weigeren, hij kromp in elkaar en door zijn vaart duikelde hl over zijn kop als een aangeschoten haas. Ik UIT MAASLAND. Gister zijn officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Raad de heeren R. Buij- nink (aftr.), P. Huisman, Ary Van der Kooij Joh. zn. (aftr.), P. M. van Staalduine en Jac, Van Zeijl (aftr.) De stemming zal plaats hebben op Woens dag 5 Juli. De moord te Tilburg. Wij deelden reeds mede, dat te Tilburg een jonge man is doodge stoken. Thans wordt van daar nader gemeld Maandagmiddag verdrong zich eene ontzaggelij ke menigte om en nabij het politiebureau, alwaar de drie verdachten, zekere v. E., v. D. en L.. allen jongelieden, waarmede de vermoorde des avonds nog was uit geweest, waren opgesloten. Men verwachtte, dat reeds een der verdachten had bekend en ter beschikking der justitie ie Breda zou worden overgebracht. Doch men wachtte te vergeefs. Uit het verhoor door de politie is nog niets gebleken bij het af zenden van dit bericht. Wel zijn tal van getui gen verhoord, doch zonder resultaat. Er gaan vreemde geruchten over deze zonder linge geschiedenis. Sommigen zeggen dat de ver moorde een open zakmes bij zich droeg, waarin bij gevallen zou ziju en dus zich zeiven den doo- delijken steek zou hebben toegebracht. Op het lijk werd evenwel een gesloten zakmes gevonden, met bloed bevlekt en het is toch niet aan te nemen dat de man, na verwond te zijn, nog het mes dicht maakte en in zijn zak stak. Door den vreeselijken regen, die er Zondag avond neerkletterde, heeft men geen sporen van bloed meer op de plaats, waar de verslagene ge vonden werd, kunnen ontdekken, hetgeen het on derzoek der politie zeer bemoeilijkt. Ieder oogenblik wordt de justitie uit Breda verwacht. De verslagene, die niet gunstig bekend stond, zou in October pas 18 jaar worden. Het onweer. Men meldt uit I-.ex- mondEergisterennamiddag ten ongeveer half drie sloeg de bliksem in een in de kom der ge meente staand huis, bewoond doorD. van Kekum. Er is een gat boven in een schoorsteen geslagen, zonder brand te veroorzaken, doch de schade is betrekkelijk grootde schoorsteen zelf en verder muurwerk is beschadigd, in eeu binnenkamer zijn scheuren in de muren, een spiegel is aan duizen den stukjes geslagen enz. De bliksemstraal is in de keuken door een openstaand raam verdwenen. Eene dochter des huizes, die in de keuken zat, zag den bliksemstraal dicht bij haar door het ge opende raam gaan. Eergistermiddag is te Wassenaar gedurende een hevig onweder een Brabansche grasmaaier door den bliksem getroffen en gedood. Zijn met gezel geraakte bewusteloos, maar later zijn zijn levensgeesten weer opgewekt. Gistermiddag woedde boven de geheele sireek van 't Land van lleusden een hevig onweer, dat Men schrijft nader pit Tilburg: Wat wij niet aanvankelijk niet konden aanne men, blijkt toch waarheid. i De ongelukkige H, de B., die Zondag-avond Voor dood werd opgenomen en ook weldra, stierf ten geVolge van een steek in het linkerd ijbeen, heeft .zich zelf doodgestoken- Uit <h,et getuigenverhoor is gebleken, dat hij naar een ander wilde is teken, doch de steek mis te, en toen zich zelf verwondde, ten gevolge waarvan hij door bloedverlies weldra overleed. De verdachten zijn gister-avond, als onschul dig bevonden, op vrije voeten gesteld. Barbaarse h. Eenige dagen geleden werd te Breda onder hevig verzet een man gearresteerd, die wegens dronkenschap door de politie was aan gehouden. Hij had den agent, die hem wilde aan houden, met een mes verschillende wonden in het hoofd toegebracht en een tweede agent lich ter met zijn wapen verwond. Thans evenwel is door vijf burgers en een officier bij de rechtbank een protest ingediend tegen de wijze, waarop de eerste politieagent den arrestant behandelde. Het protest vermeldt, dat de politieagent den man zoo barbaarsch mishandelde, dat het hoewel niet verschoonbaar, dan toch verklaarbaar is, dat de arrestant in blinde woede van zijn mes gebruik maakte. Een millionnair. Cornelis Vanderbilt, de bekende Amerikaansche millionnair, heeft indertijd een romantisch huwelijk gesloten. Hij trouwde tegen den zin zijns vaders met miss Grace Wilson, gaf zijn positie als aanstaand hoofd der familie er aan en werd spoorweg ingenieur. Natuurlijk bleef hij toch nog een zeer rijk man, maar hij werkte hard en hij heeft meer werk pakken dan salonkleeren versleten. Vanderbilt is een zeer bekwaam man in zijn vak. Hij heeft ook verscheidene verbeteringen, be treffende de inrichting en het mechanisme der locomotieven, uitgevonden en ingevoerd. Met zijn vader heeft hij zich vóór diens dood volkomen verzoend. Toch gehuldigd. Eens vroeg iemand aan den beroemden Noorschen dichter Björnsterne Björnson, by welke gelegendheid hy zich bet meest er over verheugd had, dichter te zijn. De dichter antwoordde»Toen een troep vertegenwoordigers van de rechterzijde voor mijn buis te Christtania samenschoolde en er al de ruilen inwierp Tóen zij alles gebroken hadden wat maar te breken was en aanstalten maakten, om naar huis te gaan, bezonnen zij zich, dat zd toch ook iets moesten zingen en zij hieven bet lied aan: »Ja, wij hebben 't lief ons land!" Dat lied is van mij, gelijk gij weet. Maar daar zij geen ander kenden, zongen zij dat, en zoo brach ten zij indirect hulde aan den man, wiens huis zij hadden aangevallen. Dat was eigenlijk de grootste gevierd. triomf, welken ik in mijn leven heb President Roosevelt als Berenja ger. Men weet, dat president Roosevelt van de Vereenigde Staten een groot jager is. Toen hij eens Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Woensdag 28 Juni 1905, des namiddags ten 2 ure. de Burgemeester, de heer H. Visser, Loopuyt (met M. Jansen, v. d. Schalk Voorzitter* dl Rnrcemeester. dp hppr H. J- Versteeg. Tegenwoordig 16 leden Afwezigde heeren kennisgeving) en P. C. en Wittkampf. De vaststelling der notulen van de vorige ver gadering wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De Voorzitter doet mededeeling van de volgende Ingekomen stukken. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat bij hun college is ingekomen missive van Ged. Staten ten geleide van het door hen goed gekeurde suppletoir kohier der plaatselijke belas ting naar het inkomen, dienst 1904/5. Aangenomen voor kennisgeving. Idem. missive van Ged. Staten ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van den Raad dd. 31 Mei jl. tot wijziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1905, met een bedrag van f9000. Aangenomen voor kennisgeving. De heeren Wittkampf en v. d. Schalk komen ter vergadering. Van Burgemeester en Wethouders missive houdende hun advies op het adres van H. J. C- van der Mark c.s. omtrent klachten over stof, ver oorzaakt door de elevator der gasfabriek. Ter visie gelegd ter behandeling in een vol gende vergadering. Idem. Proces-Verbaal van de door hen gedane kas-opneming by den gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken missive, ten geleide van het verslag over den toe* stand van Nijverheid, Handel en Scheepvaart in het jaar 1904. Voor kennisgeving aangenomen, zullende "e verslag worden opgenomen in het verslag omtren den toestand der gemeente over dat jaar. Van André Meeuwissen adres, waarin hij me deelt, dat hij te Schiedam, handelende onder firma Kips Co., overeenkomstig het contra0 van den 11 October 1902 een strook grond aa den Buitenhavenweg, perceel Sectie L. no. 13* breed 20 en lang 105 M. tegen een canon, bere^ kend a 25 cent per centiare, voor een termijn van 5 jaren in erfpacht neemt, tevens verzoekende d' erfpachtreclit over te schrijven op naam van 1 maatschappij »Oxigenipm" alhier. In handen van B. en W. ter fine van advies---^ Van Directeuren der departementale bewaa scholen adres, houdende verzoek hen alsnog subsidie te willen verleenen, als bedoeld in voorstel van B. en W. d.d. 25 April 1901. In handen van B. en W. om advies •ll j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2