Binnenland. en naar Odessa wilden, om hun gezinnen te be schermen. Te St. Petersburg. De werkstaking in de handelshaven is geëindigd met een overeenkomst tusschen de werklieden en de werkgevers, waarbij het loon verhoogd en een verzekering der werklieden gedurende den werktijd in de haven ingevoerd wordt. Algemeene staking. Bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken is een telegram uit St. Petersburg ontvangen, waarin aan de reeders te Stockholm wordt afgeraden, met het oog op de algemeene staking onder de havenarbeiders, tot nader order vrachten met St. Petersburg af te sluiten. Een nieuw ambt. Uit een oekase in de lnwalid openbaar ge maakt, blijkt dat een nieuw ambt ingesteld wordt dat van een onmiddellijk onder den Tsaar staan- den chef van den generalen staf. Deze zal den Tsaar rechtstreeks raad te geven hebben in alle kwestiën betreffende den generalen staf en de militaire toebereidselen. Hij zal lid zijn van den raad voor 's lands verdediging, voorts deelnemen aan alle bijeenkomsten der hoogste regeeringscol- leges, en stemgerechtigd zijn in al wat de be voegdheid van den generalen staf betreft. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft in derde lezing het wets ontwerp goedgekeurd, waarbij aan de commissie voor het legerschandaal in Zuid-Afrika uitgebreide bevoegdheid gegeven wordt. Na een langdurig en opgewekt debat heeft het Lagerhuis met 149 tegen 113 stemmen een door Balfour ingediende motie aangenomen, bepalende dat de beraadslaging over de vreemde lingenwet den Hen dezer moet eindigen. De beraadslaging heeft reeds drie dagen geduurd en het eerste artikel is nog niet aangenomen. Het wetsontwerp zal nu echter in drie zittingen afge handeld worden. Eergisteren is te Barrow van de werf der be kende firma Vickers, Sons Maxim te water ge laten het nieuwe Japansche oorlogsschip Katori. Begunstigd door prachtig weder had de plechtig heid plaats in tegenwoordigheid van prins en prinses Arisoegawa. Op de werf waren een 5000 genoodigden bijeenaan den tegenoverliggenden oever waren nog een 10,000 nieuwsgierigen bijeen gestroomd. Prins Arisoegawa hield een rede aan het door de scheepsbouwers aangeboden luncheon, waarin hij er op wees, dat de Katori in den tegen- woordigen betreurenswaardigen oorlog geen dienst meer zou doen. Maar hij hoopte dat het schip een waarborg zou worden voor den toekomstigen vrede in de wateren van het Verre Oosten en het ook door Vickers, Sons Maxim gebouwde vlagge- schip van admiraal Togo, de Mikasawaardig. Prinses Arisoegawa kreeg een halssnoer van dia manten en andere edelgesteenten waaraan, een model van de Katori. Het nieuwe schip zal 4 kanonnen van 12 duim, 4 van 10 duim en 33a andere stukken dragen. Het pantser is 9 Engelsche duimen dik. De snel heid zal '18-i/j knoop, bedragen. DUITSCHLAND. Tegen den vermelden reactionairen maatregel dat de Berlijnsche politie het openbaar optreden van Jaurès te Berlijn zou willen verbieden, tee kenen niet alleen liberale bladen zooals de Mor- genpost, het Tageblatt en de Börsencourrier, ver zet aanook de gematigd-conservatieve Neueste Nachrichten en Tagliche Rundschau keuren zulk een politiemaatregel af als een politieke onhan digheid, die slechts verschoonbaar zou zijn indien de Fransche regeering er ondershands om verzocht had. De Vorwarts acht het onmogelijk dat Bülow zulk een domheid van de politie zou dulden, aan gezien onder de Fransche politici Jaurès juist degeen is die Bülow het best geholpen heeft bij zijn Marokko politiekbovendien heeft niemand zoo krachtig als Jaurès geprotesteerd tegen het Fransche chauvinisme ten aanzien van Duitschland. ITALIi. Over den indruk, dien de jongste Encycliek van den H. Vader in Italië gemaakt heeft, schrijft de Romeinsche correspondent van het Handelsblad van Antwerpen o.m. het volgende «De indruk, door de encycliek gemaakt, is overgroot en schijnt niet spoedig te zullen ver minderen. Van den kant der katholieken is er eene duidelijke strekking tot aaneensluiting en tot vergeten der vroegere oneenigheden. Aan den kant der niet katholieken is de indruk ook zeer groot en zeer eigenaardig om nagaan. Het Giornale d' Italia levert onder dat opzicht zeer suggestieve interviews. Wat vooral treft als een weinig geruststellend verschijnsel, is dat de uiterste partijen een beroep doen op de aaneen sluiting tot vorming van een anti-clericaal bloc, naar 't voorbeeld van Frankrijk. De radikaal Sacchi schrijft een heel programma voor van werking tegen de kerk, dat, zegt hij, alle recht zinnige liberalen moet doen meegaan. De republikein Colajanni spreekt in zelfden toon. De socialist Badolo roept uit dat de nieuwe houding der katholieken de socialisten meer dun ooit zal verplichten het verbond der burgerpartijen tegen de kerk na te streven. In 't algemeen schijnt de zienswijze der mannen van de vooruit strevende partijen te zijn, dat de onderrichtingen van Pius X als eene soort van opslorping zuilen bewerken door de katholieken, van de oude libe rale conservatieven, die zich nochtans in het verleden zeer vijandig aan de kerk hebben betoond. Maar de drukking der vooruitstrevende partijen zal ze verplichten den steun der katholieken als onmisbaar te beschouwen. Aldus zal er in Italië eene conservatieve partij kunnen gevormd worden, die veel ernstiger zal zijn dan tot hiertoe het ge val was. M. Chimirri, oud-minister van gematigde kleur, rechtvaardigt dit denkbeeld, door de welwillend heid waarmee hij de beslissingen van Pius X ont haalt, waarvan het gevolg volgens hem zal zijn, de intrede in het parlement van een groot getal mannen, verkleefd aan den koning en aan het vaderlandhij schijnt dus te rekenen op het op treden der katholieken, als eene versterking der gematigde partijen. Markies Cornaggia, katholiek afgevaardigde van Milaan, de meest geziene man onder de politisee- rende katholieken, verklaart verrukt te zijn over de nieuwe richtinghij verhoopt er de gelukkig ste gevolgen van en verklaart dat het voortaan onmogelijk zal zijn voor de liberalen, de grond wettelijke loyauteit der katholieken in twijfel te trekken. Naar aanleiding van de aanstaande gemeente verkiezingen te Rome, verklaart prins Fabrizio Co- lonna, hoofd eener liberale kiezingsgroep, zich be reid tot het sluiten van een verbond met de kat holieke «Unione Romana", en hij steunt zich op den tekst van de pauselijke encyliek, om vast te stellen dat het volkomen veroorloofd is aan de liberalen zich aan te sluiten, tegen de omwerpende partijen, bij de katholieken, voortaan bij de nati onale instellingen aangesloten. Al die opmerkingen, wat haastig overigens, geven ons een denkbeeld van den toestand der openbare denkwijze in Italië ingevolge de ency cliek en doen er ons beter dan ooit het belang van begrijpen. De toekomst zal ons leeren wat er in die verschillende beoordeelingen gegrond is." AMERIKA. President Roosevelt is naar Cleveland vertrok ken om de begrafenis van den minister van Buiten landsche Zaken Hay bij te wonen. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne, dat de gouverneur-generaal het verzoek van den eerste- minister Reid om het Bondsparlement te ontbin den heeft geweigerd en Reid daarop ontslag heelt genomen. Deakin is belast met de vorming van een nieuw kabinet, hetwelk zuiver protectionistisch zal zijn. Reid viel Deakin heftig aan en beschul digde dezen het coalitie-kabinet vermoord te heb ben, hetgeen Deakin loochende. Koninklijk bezoek. fgGisteren arriveerde te Amsterdam, met den Duitschen trein van 9 uur 50 min., komende van het Paleis «Het Loo", Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, in gezelschap van zijn adjudant, jhr. von Mühlen, luitenant ter zee 2de klasse. Aan het Centraal-station was, behalve de stati onschef, de heer H. A. van Vassen, tegenwoordig de heer G. F. Sariemijn, inspecteur van het ver voer te Amsterdam. Voor Z. K. H. was een 1ste klasse coupé gereserveerd. Z. K. H. droeg de uniform van vice- admiraal, klein tenue, ook zijn adjudant droeg de klein-tenue van zee-officier, met de adjudanten nestels. Ofschoon het bezoek streng incognito was en er dus omtrent den tijd van aankomst niets zeker bekend was, was er toch nog eenig publiek op het perron. Luide weerklonk een «Leve Prins Hendriktoen Z. K. H. uit den trein steeg. Na een kort verblijf in de Koninklijke wacht kamer, werd in het gereedstaande rijtuig naar het Koninklijk Paleis gereden. Naar we reeds mededeelden, bevindt Z. K. H, zich daar ter stede, ten einde heden (Donderdag) zijm bloedverwant, den Groot-Hertog van Oldenburg die met zijn jacht ons land zal bezoeken, te be groeten bij zijn aankomst te IJmuiden. Van 't Loo. Heden worden ten Paleize 't Leo verwacht Groot hertog en Groothertogin van Oldenburg benevens Hertogin Marie van Mecklenburg, Moeder van Prins Hendrik. Pensioenen. De minister van Financiën herinnert er belang hebbenden met nadruk aan, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtena ren behoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het waduwenfonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat en in dat van de opzichters van den waterstaat, alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing is de onder andere in de Burgerlijke Pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij onvervreemd baar zijn en de gepensionneerde er op geenerlei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening. Door overtreding van deze verbodsbepaling stel len én hij die verpandt of beleent én hij die in pand of leening neemt, zich bloot aan schade. Staatscrt De kabinetscrisis Naar wij vernemen, heeft H. M. de Koningin Zaterdag jl. den heer Van Karnebeek op Het Loo in gehoor ontvangen. Gisteren heeft Hare Majesteit mr. N. G. Pier- son ontvangen. (N. C De Tweede-Kamerverkiezing. Het Friesche Dgbl. verneemt thans met zeker heid, dat mr. H. Okma aangeboden heeft, eerst aan minister Kuyper, en daarna aan minister Idenburg, den zetel van Sneek te ontruimen, onder voorbehoud van goedkeuring van de betrokken kiesvereenigingen der rechterzijde. Men meldt uit Waalwijk Gister is de ofücieele tijding ontvangen dat mr. J. A. Loeff het lidmaatschap voor de Tweede Kamer voor dit district aanneemt. Voor de a.s. nieuwe verkiezing te Zutphen zou door de S. D. A. P. geen candidaat worden ge steld, bij de zich noemende «neutralen'' zou groote neiging bestaan den heer R P. J. Tutein Nolihe- nius te candideeren, terwijl van liberale zijde ver schillende namen worden genoemd. Wat nu? De politieke bladen concentreeren natuurlijk hunne aandacht op het komende Ministerie. Wie zal het zijn De (antirevolutionnaire) Nederlander zegt »Wat de naaste toekomst brengen zal, dient nu te worden afgewacht. Liberale bladen hebben herhaaldelijk betuigd dat zij geen regeerings- meerderheid wilden vormen met de socialisten, en dat onder afhankelijkheid van die groep geen linksch kabinet kan optreden. Zij hebben 't tegen over de kiezers voorgesteld, alsof na de stembus alle coalitie met de sociaal-democraten weer ver broken zou zijn, de socialisten zouden worden apart gezet en gezien zou moeten worden, welke partijgroepeering dan de meerderheid uitmaakte. Met belangstelling zullen wij zien, hoe deze logica nu aan den nieuwen toestand wordt aangepast." De Katholieke bladen zeggen tot de liberalen dat ze nu de gevolgen van hun samengaan met de socialisten ook moeten aandurven Dr. Nolens zegt in het Venloosch Weekblad «De gang van zaken wijst onweersprekelijk aan, dat een liberaal ministerie het bewind in handen zal moeten nemen. «Loopt het daarmede weldra spaak, door inner lijke disharmonie der linkerzijde, inzonderheid dooi de bestrijding van de zijde de sociaal-democraten, dan kunnen ook aan het volk van Nederland de oogen open gaan voor de verfoeilijke leugencam pagne, waarmede het door het liberalisme bij de jongste stembus is bedrogen. Dan krijgt het libe ralisme zelf zijn loon thuis voor zijn onverant woordelijk gedoe. Het Dagblad van Noord- Brabant zegt «Wel 'n aardige rol tracht mens ons toe te deelen. Zij slaan de potjes kapot en wij mogen helpen de stukken weer aan elkander te lijmen. Wij hopen van harte, dat de rechterzijde zich wel wachten zal voor dergelijke kruiersdiensten. De heeren van links zitten nu met de gebakken peren en zij mogen zelf zien er een weg mee te vinden. Zij hebben een meerderheid verworven met de hulp der socialisten, zij mogen nu ook met de roode hulptroepen een regeering trachten te vormen." Het Centrum en de Maasbode oordeelen even eens. Kolonel De Mooy. De parade welke gisteren in het Malieveld door hetgarnizoen der Residentie ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses von Wied, ge boren Prinses Maria der Nederlanden, werd ge houden, werd tevens dienstbaar gemaakt aan het verrichten van een hoogst zeldzame plechtigheid. Want zoo mag voorzeker genoemd worden het uitreiken van het ridderkruis voor Moed, Beleid en Trouw aan een zeventigjarigen grijsaard, die reeds lang den militairen wapenrok heeft verwis seld voor de burgerkleeding. Gisteren namelijk, tijdens de wapenschouwing, werd den met den rang van kolonel gepensioneer den dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse van het leger hier te lande C. de Mooy, het rid derkruis 4e kl. der Militaire Willemsorde op de borst gehecht, onder het gebruikelijke militaire eere- betoon. Vele ridders en niet ingedeelde officieren, zoo mede, de inspecteur van den geneeskundigen dienst, generaal Binnendijk, verscheidene leden van het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, en tal van officieren van gezondheid woonden de plechtigheid bij. Nadat de gouverneur eer residentie, luit.-gene- raal Van Ermel Scherer de in het exercitieveld staande troepen had geinspecteerd, werd de ban geopend, en met luider stemme, het Kon. besluit voorgelezen, waarbij de heer de Mooy tot ridder 4de kl. werd benoemd, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh in het jaar 1878. Vervolgens werd door kolonel De Mooy, wien het ridderkruis op de borst werd gehecht door generaal Van Ermel, de gebruikelijke riddereed in handen van genoemden opperofficier afgelegd. De ban werd daarna weder gesloten, waarna de gouverneur der Residentie tot den nieuwbenoem- den ridder een toespraak hield. Voor hen, die niet bekend zijn met de helden daden van kolonel De Mooy, gaf de generaal een uitvoerige schets van de gebeurtenissen op Atjeh in 1878 voorgevallen. 't Was de Tie Mei 1878, dat een expeditie ter tuchtiging werd uitgezonden naar Telok Katjoe. Chef van de ambulance was de toenmalige officier van gezondheid le kl. C. de Mooy. Op dien tocht en ook op den moeieljjken terug tocht werden zeer vele soldaten ziek en gewond, en onder de moeilijkste omstandigheden, vaak onder een hevig vuur van den vijand, deed dr. De Mooy zijn plicht. Zoo ooit, zeide de generaal, versiert het kruis dèr M. W. O. een ridderborst, die bezield is met de edelste, de beste gevoelens en drijfveeren. Op uitnoodiging van den generaal hieven de aanwezigen een driewerf herhaald «Leve de Ko ningin" aan, waarop de geridderde door tal van personen werd gecomplimenteerd. Na afloop van deze plechtigheid werd door de troepen tweemalen gedefileerd voorbij den gouver neur der Residentie, aan wiens rechterzijde de nieuwbenoemde ridder had plaats genomen. Rijks-Verzekeringsbank. Door de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam, welke instelling zich nog steeds uitbreidt, is thans ook het perceel 270 op de Heerengracht, het vroe gere woonhuis van den heer R. W J. C. van den Wall Bake, in gebruik genomen. Iets voor winkeliers. Onder dezen titel .bespreekt het weekblad De Winkelier het praeadvies pver Boekhouden en winkel-administratie, uitgebracht door Mr. E. J. Korthals Altes te Amsterdam voor het a.s. Mid denstandscongres te Maastricht. De bedoeling van den schrijver geeft het week blad als volgt weer «De schrijver begint met de vraagwaarom moet de winkelier boekhouden Daarvoor geeft hij een drietal redenen aan. Ten eerste, omdat het Wetboek van Koophandel eiken koopman ver plicht tot het houden van een dagboek, en een brievencopieboek, tot het maken van een jaar- lijksche balans, en tot het bewaren zijner boeken gedurende 30 jaar. Ten tweede, omdat elke koopman, die niet aan die verplichtingen voldoet, ingeval van fail lissement met gevangenisstraf wordt bedreigd. Ten derde eindelijk, omdat het eigenbelang van den winkelier het houden van boeken medebrengt. Die derde reden acht Mr. Korthals Altes wel de meest afdoende van de drie. De meeste Ne- derlandsche winkeliers zullen wel niet, enkelom- dat de wet het hun gebiedt, boeken houden, maar wel uit goedbegrepen eigenbelang. Doch vele kleine en ook grootere winkeliers zijn misschien nog niet doordrongen van het besef, dat het werkelijk in hun eigen belang is, goed boek te houden, buiten alle wetten om. Zjj meenen, reeds genoeg te doen, wanneer zij netjes etaleeren, de klanten goed bedienen, enz., en dat zij geen tijd hebben om administratie te voeren. Bovendien kunnen velen er geen boekhouder op na houden. De heer Korthals Altes nu stelt zich voor, door zijn rapport, den winkelier te wijzen op de drin gende noodzakelijkheid van juiste boekhouding, en tevens te trachten tegemoet te komen aan de bezwaren der winkeliers, en waarvan hij de juist heid voor een goed deel moet erkennen. Na een korte uiteenzetting van het Rapport (een uiteenzetting, die nog duidelijker en uitvoe riger in een hoofdartikel van De Middenstands bond van deze week is gegeven), besluit De Win - keiier als volgt «Wij wenschen dit rapport in veler handen en hopen, met den schrijver, dat het de door hem verwachte uitwerking moge hebben. «Meer orde in de zaken geeft grooter liefhebberij voor het vak dat men uitoefent, en dat komt èn den winkelier èn allen die met hem zaken doen ten goede". Ongelukken. Bij het baden van het bataljon infanterie in de militaire zwemplaats te Deventer werd Maandag avond de milicien-soldaat L. de Roo, dia eenige malen van het ongeveer 3 M. hooge afdak was gesprongen, machteloos in de spieren uit het water gehaald en op het droge gebracht. Hij klaagde erg over hoofdpijn en werd, op last van den dirigeerenden officier van gezondheid per brancard naar het hospitaal vervoerd. Daar is hij gister-morgen half zes onder ernstige pijnen be zweken. Uit Haarlem wordt gemeld, dat bij de gister aldaar gehouden parade, de luitenant-adjudant der infanterie L. C. A, Marcfomt van zjjn paard viel en den rechterarm brak. Hij werd naar het hospitaal vervoerd. Gistermiddag stortte te Groningen de 24- jarige ongehuwde vroeger R. Dijkema, van een hoogte van 12 M., van de in aanbouw zijnde drukkerij van den heer Ter Horst. Hij was on middellijk dood. Gister-nacht geraakte ten huize van de we duwe A. Ten Napel, in de Van Hattemstraat te. Zwolle door een nachtlicht een ledikantsgordijn in brand De weduwe zelf werd door de vlammen ge grepen. Een zoon der weduwe, die in een aan grenzende kamer sliep, wakker geworden, trachtte doch te vergeefs, de vlammen te dooven. Dit ge lukte eerst aan de inmiddels gewaarschuwde po litie. De vrouw is aan de bekomen brandwonden overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2