DE OORLOG. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. heeft een brief uit Odessa ontvangen, waarin te lezen s taatWat wij hier te Odessa beleefd heb ben, is niet te beschrijvenhet was in één woord huiveringwekkend. Van het balkon van ons ho tel kon men allies overzien. Hoeveel menschep! er in 'den nacht, van 15 op 16 (O. S.) Juni omgekomen zijn, zal wel nooit bekend worden, aangezien ,er behalve hen die doodgeschoten^ werden, nog talloos velen omgekomen zijn in het water of in de Vlammen. Op den boulevard werden de stervende slacht offers met de bajonet en de kolf van 't geweer bewerkt. Duizenden menschen waren door de troepen in de brandende havenwijk opgesloten, en niet alleen brandstichters en andere schavui ten, maar ook veel onschuldige toeschouwers, die hun nieuwsgierigheid niet bedwongen had den, zijn daar omgekomen. ,Wij zagen van het (balkon af, hoe de brandstichters met fakkels rondgingen, wij hoorden het geknetter van de vallende glasruiten, het kraken der opengebro ken deuren, en zagen hoe door de openingen de fakkels naar binnen geworpen werden. De geheele havenwijk met alle pakhuizen is om zoo te zeggen Volkomen vernietigd, uitgezonderd de entrepots achter de quarantaine-haven. De bui- tenlandsche schepen hadden den tijd om stoom te maken en naar de reede te vluchten, maar een groot aantal kleine vaartuigen en drie stoom- (booten werden een prooi der vlammen. Alle gapten in het hotel Londres hebben in de kel ders moeten overnachten. Men herinnert zich overigens het relaas van een ander ooggetuige, die vertelde op wellk een ruwe wijze de onderdrukking der onlusten in 't werk gegaan is, zoodat bijv'. nog den volgen den ochtend een heele troep vluchtende men schen zonder eenige noodzaak neergeschoten wer den. De correspondent van de Standard houdt vol dat zijn raming van eenige duizenden slacht offers dicht bij de waarheid moet zijn. Het amb- jpjauiaS jeerSojm op jjhpif '}3az iroddei heeft: 49 dood, 74 gewond. Deze cijfers klin ken, bij aj wat men zekers weet over die gel- beurtenassen,, belachelijk laag, maar wie aan de soort van waarheid van zulke Russische rap porten gewoon is, zal geneigd zijn, in die 49 het aantal ongeschonden lijken te zien die de politie later gevonden heeft. Rr blijft dan nog ruimte voor een duizend of wat menschen wier lijken in zee gedreven of in de vlammen vernietigd kunnen zijn. Uit Tiflis. Toen Zaterdag-avond verscheiden arbeiders te Tiflis jn hechtenis zouden worden genomen, werd er een bom geworpen, waardoor een of ficier van politie gedood werd, en twee andere personen gewond. De stad verkeert in een op gewonden toestand. Alle winkels zijn gesloten, de kranten komen niet meer uit, er worden geen zaken meer gedaan. In de gouvernementen Wia- dimir en Tiflis zijn bij menigte revolutionaire proclamaties uitgereikt. Uit Batoem. De stoomvaartlijnen houden op met den dienst, de winkels zijn gesloten. Eergister zijn er per sonentreinen vrirtrokken onder bewaking van troe pen naar Iwanowo, naar Wosnessensk en naar Wladimir. Stakende arbeiders hebben de tele foon en de telegraafdraden Vernield, zij plun derden de winkels en staken vterscbeideh malen huizen in brand. Re bewoners trekken weg. De Tsaar. De Weensche correspondent van de Daily Chro nicle beweert, ujt volkomen vertrouwbare bron u,it Petersburg te weten, dat in reactionaire Rus sische kringen een samenzwering tegen den Tsaar op tou;w gezet wordt. Men zou den Tsaar wil len afzetten, uit vrees voor de aangekondigde hervormingen, waarvan men ondermijning van de macht der bureaucratie vreest. Re Tsaar wordt beschuldigd van ergerlijke zwakheid en toegeef lijkheidmen verlap,gt naar een krachtig heer scher, waarbij men grootvorst Alexander Michae- lowitsj of Michael Alexand.rowitsj op het oog heeft. Het eind zou, dan zijneen paleisom- wenteling, die dan echter wel gevolgd zou, wor den door een revolutie. .Volgens gerucht zou de Tsaar met zijn gezin binnenkort vertrekken naar Ilynskoje, het prachtige landgoed van wij len grootvorst Sergius hij Moskou; dit slot zou reeds in gereedheid gebracht worden om de kei zerlijke familie te ontvangen. Een nieuw gevecht. Generaal Ljapoenof telegrafeerde Vrijdag van Sachalin Heden-ochtend om 9 uur naderde het Japarische eskader het dorp Chirisan, 20 werst ten Zuidwes ten van Korsakofsk, en opende het vuur op de kust. Een tweede telegram van 7 Juli meldt om twee uur in den namiddag naderde hetJapansehe eskader het dorp Meree tusschen Chirisan en Kor sakofsk tot op een afstand van 15 werst en daar op werd het vuur geopend door torpedobooten. Hierna begonnen 15 schepen hun manschappen aan wal te zetten, 's Middags om 3 uur kwamen 15 torpedobooten dicht bij Korsakofsk. Een Rus sische batterij begon vuur te geven. De torpedo booten beschoten de strandbaiterijen van Kor sakofsk. Zij werden door het vuur van de Russen gedwongen de beschieting te staken en achteruit te gaan.De commandant der Russische troepenmacht heeft zoo lang als mogelijk was de overige bewe gingen van den vijand trachten te verhinderen. Vervolgens gaf hij echter bevel, de kustbatterij in de lucht te laten vliegen en alle regeeringsgebou- wen in brand te steken, Daarop trok hij met zijn troepenafdeeling naar het Noorden. Gedurende de beschieting werden 4 bewoners van de plaats ge dood en een matroos wordt vermist. In Mantsjoerije. De correspondent van de Daily Telegraph te Modzji seint over den toestand in het Russische leger in Mantsjoerije. Volgens zijn verhaal zou Linjewitsj, na het opperbevel van Koeropatkin overgenomen te hebben, de troepen voorgespiegeld hebben, onder meer dat hij de Japanners heel spoedig weer uit Moekden zou verdrijven. Daarna maakte hij echter slechts voor de leus eenige offensieve bewegingen terwijl hij overigens op een weinig geschikt terrein verschansingen op wierp en zich daarin vastzette. Hij verkeert, niet tegenstaande al de verkenningen die hij heeft laten doen, nog geheel in het onzekere ten aan zien van de stellingen, die de Japansche hoofd macht inneemt en over de richting waarin een vijandelijke aanval te verwachten is. De Russen op het oorlogsterrein zouden overigens gebrek hebben aan versche groenten en versch vleesch, ook aan medicamenten dientengevolge zijn besmettelijke ziekten uitgebroken, zoodat dag aan dag honderden zieken naar Charbin opgezonden moeten worden. Buitendien zou het leger, nu de nederlaag van de vloot, de ontredderde toestand in het vaderland, en de muiterij in de Zwarte zee bekend geworden zijn, geheel door moedeloosheid en bandeloosheid aangegrepen zijnde manschappen zijn verslagen, de officieren mismoedig de Joden en Polen zoo goed als onbetrouwbaar. De dienst wordt zoo slecht mogelijk verrichtde afdeelingen die op verkenning uitgezonden worden, slenteren in de dorpen rond. Een telegram van Generaal Lin je witsj van 7 Juli meldt dat de Japanners 5 Juli, 's morgens om 5 uur, een aanval deden op Bjin-ho en Lo-goe- sjan. De Russische troepenafdeelingen trokken langzaam terug, terwijl zij den vijand tegenhielden. Vanmorgen om 2 uur zette de vijand den aanval op Lo-goe-sjan voort. De Japanners openden het vuur uit de kanonnen op de Russische voorposten. Deze trokken terug. Daarop staakten de Japanners den aanval. De vijand ging terug en bezette zijn oude stellingen. Een tweede telegram van hedenmorgen maakt melding van een aanval, dien verscheidene Japan sche bataljons en eskadrons, gesteund door artil lerie, ondernamen in de nabijheid van den rech tervleugel tegen de Russische voorposten. Deze wisten hun stellingen te behouden. Vredesonderhandelingen. Reuter seinde Zaterdag uit Jokohama Komoera en de andere leden van de commissie voor de vredesonderhandelingen zijn vanmiddag scheep gegaan aan boord van de Minnesota, op reis naar Amerika. Zij werden met geestdrift uit geleid. Te Tokio waren de oude raadsheeren, de ministers, de admiraals, de generaals, opgekomen om hen vaarwel te zeggen. Een geweldigde men- schenmassa juichte banzal. Komoera geniet het volle vertrouwen van het volk, dat zich in het vooruitzicht van vrede verheugt. ZWEDEN. Prins Gustaaf Adolf en zijn jonge vrouw zijn gister-middag te Stockholm met het koninklijk jacht aangekomen, en onder levendige toejuichin gen van het volk naar het paleis gegaan, waar zij door koning Oskar en zijn gezin verwelkomd werden. De stad was rijk versierd. DUITSCHLAND. De Rijkskanselier heeft Zaterdag-middag een vrij langdurig onderhoud met den Franschen ge zant gehad. Reuter seinde Zaterdag uit Berlijn Frankrijk en Duitschland zijn tot overeenstem- ming gekomen aangaande de conferentie over Marokko. De Fransche minister president en de Duitsche gezant te Parijs zijn het Zaterdag-avond eindelijk eens geworden over den tekst der tus schen beide regeeringen te wisselen mededeelingen OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt dd. 8 dezer geseind De Kamer van Afgevaardigden heeft met 161 tegen 9 stemmen een dringende motie aangenomen, waarbij aan de regeering het verzoek wordt ge richt, zich niet te laten verrassen door de politieke gebeurtenissen in Hongarije, en zich op alle moge lijkheden voor te bereiden, het parlement bjjeen te roepen zoo dat noodig mocht zijn in verband met de vorming van eep ministerie uit het par lement in Hongarije, of elke andere gebeurtenis. De minister-president houdt zich aan de ver klaring, die hij aan de commissie heeft afgelegd. Hij herhaalt, dat de regeering het als haar na tuurlijken plicht beschouwt, het parlement ter zijde te staan. Zij is overtuigd, dat de samenwer king van regeering en parlement het beste mid del is om de belangen des lands te waarborgen. parlement. Maandag zullen deze mededeelingen het akkoord bevestigen dat partijen over de Ma- rokkaansche kwesties hebben gesloten. Bij dit akkoord heeft Frankrijk toegestemd deel te nemen aan de conferentie, terwijl aan den anderen kant de Fransche belangep worden gewaarborgd. De nota is vrij kort en bepaalt zich tot algemeen heden. De bewoordingen zullen niettemin een zekere waarde hebben, wat bewezen wordt door den langen duur der besprekingen die er voor eiken zin noodig zijn geweest. Het is daardoor moeilijk het stuk te ontleden. Offlcieele berichten. Bij Kon. besl. is bevorderd tot refendaris bij het departement van Justitie, mr. J. Kosters thans hoofdcommies bij dat departement. Kon. bezoek aan Friesland. Aangaande het aangekondigd bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik aan Friesland, meldt men aan het N. v. d. D., dat o. a. bezocht zullen worden de Rijkszuivelschool te Bolsward en de havenwerken te Harlingen. Een bezoek aan Oranjewoud, in de 17e eeuw gesticht door Prinses Albertina Agnes, wordt waarschijnlijk geacht. Het bezoek is bepaald op 25, 26, 27 September. Naar men verneemt, zal de reis (via Enkhuizen) per auto geschieden. Prins Üendrik. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zal a.s. Vrijdag wederom een bezoek aan Amsterdam brengen, teneinde zijn bloedverwant, den groot hertog van Oldenburg, die, zooals men zich zal herinneren, eenigen tijd de gast van de Konink lijke familie was, uitgeleide te doen bij diens vertrek. H. M. de Koningin-Moeder. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin-Moe der bij haar bezoek aan 's Bosch op Woensdag a. s. vergezeld worden van de hertogin-weduwe van Albany, haar doorl. zuster. Hare Majesteit de Koningin-Moeder komt Woensdag 12 Juli a. s. met den trein van 11.45, begeeft zich van het station naar het gouverne mentshotel en zal daar déjeuneeren. Hare Majesteit zal alhier bezoek brengen aan een liefdadige instelling, aan de Kathedraal, en aan de tentoonstelling in de sociëteit Casino. Daarna zal Hare Majesteit weder in het gou- venementshotel thee drinken en vervolgens weder vertrekken met den trein van 5.31. Blijkens bij het departement van Koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië betreffende de gebeurtenissen in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo hebben thans alle leden der Pegoestian, daaronder Antoeng Kwing (op wien de rechten van den gesneuvelden pretendent sultan Goesti Mohamad Seman zijn overgegaan) alsmede Raden Naven van het geslacht der Soerapattis, zich on derworpen. De Indische divisie. Blijkens bij het departement van Marine ont vangen bericht, vertrok de divisie, bestaande uit de Utrecht, Gelderland, en Noordbrabant, 9 dezer van Mahé, tot voortzetting der thuisreis. Schoolarts. B. en W. van Leiden stellen den Raad voor, in beginsel te besluiten, dat van gemeentewege ge neeskundig toezicht zal worden uitgeoefend op de scholen voor on- en minvermogenden, dat dit toe zicht in hoofdzaak zich zal beperken tot de leer lingen, lijdende aan besmettelijke huid-, oog- en keelziekten het zal worden opgedragen aan een schoolarts, die daarvoor een jaarwedde van f600 zal genieten. FRANKRIJK. Een nota van Havas meldt, dat prins Radolin Zaterdag door minister Rouvier ontvangen is. Zij handelden voor het laatst over tekst van de mede deelingen welke tusschen de twee regeeringen zullen worden gewisseld. Eerst zullen deze mede deelingen ter kennis worden gebracht van Ui; Spaarkiezers. Men schrijft aan de Tel Het is geen geheim, dat in het district Tie- tjerksteradeel verschillende «spaarkiezers" gecreëerd zijnmen noemt zelf het bedrag van f 12.000, dat daarvoor zou zijn belegd. Een geneesheer, die nog iets te vorderen had van iemand, bemerkte bq de jongste verkiezing, dat deze «spaarkiezer" was en sprak hem tot be taling aan. Het bleek nu, dat de kiezer zijn spaarbank boekje niet meer in zijn bezit had hij had het moeten afgeven aan een «menheer", die het geld had gestort. Voor de Wetenschap. Door wijlen den heer mr. R. C. Nieuwenhuijs .zjjn aan de gemeente Deventer bij testamentaire beschikking gelegateerd zijn huizen met tuinen, aaneeqgelegen aan de Stroomarkt en Sandrasteeg, met den wensch, dat deze schenking zal worden dienstbaar gemaakt aan een wetenschappelijk doel. Onderzeesche torpedoboot. Zaterdagavond te halfzeven is van de werf De Schelde te Vlissingen met uitstekend gevolg te water gelaten een onderzeesche torpedoboot, in aanbouw op deze werf. Ongelukken. Zaterdagmiddag werd te Wormerveer uit het water opgehaald het lijkje van een ongeveer 5 7-jarig kind, Pot genaamd. Een klompje en een pet werden drijvende gevonden, terwijl een hengel op den kant van den wal lag. De geneesheer, die ruim V2 uur gepoogd heeft de levensgeesten op te wekken, kon slechts den dood eonstateeren- Naar men vermoedt is het kind van den wal ge vallen en is dit aanvankelijk door niemand opge merkt. Gister-namiddag omstreeks 4| uur is te Oostvoorne aan zee de 49-jarige Van den B. uit Rotterdam bij het baden verdronken. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Maandag 17 Juli 4905 des namiddags 2 uur, ten Raadhuize. Glasblazers. Zaterdag had in het Zuid-Holl. Koffiehuis, te 's-Gravenhage een conferentie plaats tusschen de directeuren en arbeiders van flesschenfabrieken die betrokken waren bij de staking Oct. 1904-Jan. 4905, onder leiding van de bemiddelingscommissie bestaande uit de heeren mr. Hovy en mr. I. G. Schölvinck (de heer Treub was afwezig.) De zes maanden proeftijd gedurende welke de door fabrikanten vastgestelde loonlijst zou bigeeren waren afgeloopen en het doel van deze samenkomst was vast te stellen in hoever de loonsvermindering die door het nieuwe tarief was ingetreden meer bedroeg dan 5 pet. voor kelder- en 10 pet. voor ronde flesschen. Het bleek dat, overeenkomstig de uitzichten door de patroons gesteld en in tegenspraak met de door de werklieden gekoesterde verwachtingen, de vermindering in het algemeen beneden deze grenzen bleef, ja, zelfs was in eenige fabrieken door het tarief waardoor de staking was uitge broken een loonsvermeerdering ontstaan. Hlleen aan de flesschenfabriek Delft was voor ronde flesschen de verlaging iets meer dan 10 pet., doch werd door de commissie besloten door deze kleine, alleenstaande overschreiding geen wijzigingen in het tarief te doen aanbrengen. De directie van genoemde fabriek zal evenwel het teveel gekortte restitueeren. Met de nauwkeurig uitgewerkte cijfers voor oogen concludeerde de commissie dat het nieuwe tarief was gebleken bevredigend en steekhoudend te zijn eu er geen termen bestonden het te wijzigen. Krachtens een bijzondere clausule machtigde de commissie de glasfabriek De Schie, te Schiedam, voor kelderflesschen 101 pet. te gaan betalen in plaats van 105 pet., aangezien duidelijk gebleken was dat 105 pet. een loonsverhooging veroorzaakte. Na eenig over en weerpraten namen de arbeiders met de uitspraken der commissie genoegen en werd de vergadering, nadat door patroons zoowel als door arbeiders hartelijk dank was gezegd aan de bemid delingscommissie voor haar belangelooze goede diensten, gesloten. S. O. V. Reeds Jan,g vóór het begin der festiviteiten Rad een groot gedeelte van het publiek zich Za,terdag-avond pen goed plaatsje uitgezocht in de ,zaal der S. O. V. en toen de voorstelling! dan ook een aanvang nam, kon men zonder overdrijving zeggen, dat geen plaatsje meer on bezet was gebleven. Ja zelfs buiten de zaal onder de Veranda had zich nog veel publiek opgesteld. Vóóraf genoot men door de open staande deuren van de heerlijke tonen der staf- muziek ,v ajn het 2e neg. veld-artillerie, die voor een uitgezocht en afwisselend programma ge- zojigd (had- 'Om 81/2 uur nam de specialiteiten-voorstelling, onder directie van den heer Henry Z&ldejhrust, van Rotterdam, een aanvang. Nadat het orkest een paar nummers ten beste had gegevieh, trad op Mej. Mathilde, Hojlandsche soubrette, die ons evenals jd(e heer Nap de la Mar op eenige aar dige plukjes veigastte, en soms twee- driemaal terug proest komen. Door jhet trio Dardinis, komische Jongleurs, werden tieren verricht, welke aan het ongeloof lijke grensden. Een lum|{) liet men balancee- ren pp den hals eener flesch. (Ook met ballen werden pemige aardige kunsten gemaakt. Eein neger-toediende gaf aan 't geheel een komisch ka rakter. Hierna trad op de heer Hoppkens, transfor mateur, (die een groot aantal bekende en bei- roemde personen voorstelde en last not least episodes Jte aanschouwen gaf uit het leven van Napoleon. Hierbij had de heer Hoppkens dit voor dat hij de gestalte en de uitdrukking heeft van den kleinen korporaal, wat zonder twijfel met het gekozen beroep van den heer Hoppkens in nauw verband staat. Na de pauze verscheen ten too- neele het duo Davids, dat veel succes oogstte met zijn voordrachten. Alsnu trad op het duo Heimei, excentrieke wielrijders. Hier kregen we te zien op hoeveel verschillende wjjzen het rjjwiel kan bereden wor den. Dit nummer bracht het publiek in hooge spanning. Wat men alleen in fantasie mogelijk achtte, werd hier in werkelijkheid vertoond! Men waande zich in het rjjk van feeën en sprookjes. Een uitbunding gejuich viel dezen twee equile- hristen ten deel. Borneo. i Jaar**

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2