tFJF'A fyv&-pf£. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ken, èn zond een deputatie aan dep bevelhebber, die de .spijzen proeide pn de matrozen in 't (ge lijk stelde. Aan den c.ompagnies-kom mandant werd daarop de leiding dei' verpleging ontnomen en hij met acht dagen streng arrest gestraft. De matro zen beschuldigen hem, da,t hij een deel der voor hun onderhoud bestemde gelden heeft verduis terd. Op de schepen Minin en Kremlin Vreest men Voor muiterij en zijn daarom den matrozen de geweren afgenomen. Uit Minsk. Te Minsk is gisteren in de nabijheid van de woning van den gouverneur een bom geworpen. Een politieagent en een kozak zijn gewond. ZWEDEN. De commissie uit dei beide kamers van den Rijksdag heeft haar beraadslagingen afgedaan. Zij zal nu haar besluiten opstellen, maar voordien zullen nog afzonderlijke besprekingen plaats heb ben door de verschillende partijen. Men gelooft dat alles in de laatste helft der volgende wcjek afgeloopen zal zijn. De Koning heeft aan de Noordsche telegraaf- maatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van den onder zodschen tele graafkabel tusscjhen de Shetland-eilanden en de Far-öer. DUITSCHLAND. De Norddeatsche Allgemeine Zeitung meldt, dat prins Bülow, in de gister gehouden vergade ring der commissie voor buitenlandsche zaken uit den Bondsraad, uitvoerige vertrouwelijke mededeelingen heeft gedaan over de nota's, door Duitschland en Frankrijk uitgewisseld ter zake van de conferentie, die de Sultan van Marokko heeft voorgesteld. De voorzitter, de Beiersche ministerpresident baron v. Podewils, en de Saksische minister pre sident baron v. Metsch, spraken uit naam der commissie en van de bondsregeeringen hun dank uit voor de mededeelingen, door den Rijkskanse lier gedaan, en het volle vertrouwen van de bonds regeeringen in de buitenlandsche politieke ge dragslijn, door den Rijkskanselier overeenkomstig 's Keizers bedoelingen gevoerd. ENGELAND. In antwoord op een vraag, in het Lagerhuis tot hem gericht, zeide Balfour, bij gerucht verno men te hebben dat een buitenlandsch syndicaat kolenmijnen tracht aan te koopen in het zuiden van Wales. De minister kon niet zeggen of dat gerucht gegrond is, maar het was duidelijk dat men geen onverschillig toeschouwer zou kunnen blijven tegenover een handelstransactie waarbij een buitenlandsch syndicaat of een vreemde regeering de hand zou leggen op den oorsprong der groote bewegelijkheid van de Engelsche marine. Zulk een ongehoorde gebeurtenis zou buitengewone maat regelen vereischen. In de Londenschü bladen staat een medeidep- ling van minister Balfour, waarin deze erkent dat de regeering dit jaar gedwongen is, de bö- terwet weer prijs te geven. De prinses van, Wales is voorspoedig van een jongen bevallen. FRANKRIJK. Reuter seinde gister-avond uit Parijs De Kamer vangt de beraadslaging aan over de belastingwetten. Véber dient een motie in, be palende dat de Kamer onverwijld de artikelsge- wijze beraadslaging over de inkomstenbelasting moet hervatten. Rouvier verzet zich hiertegen, en verzoekt als blijk van vertrouwen in de re geering, de vier belastingsontwerpen aan te ne men. Véber's motie wordt met 320 tegen 222 stemmen verworpen. De Kamer begint de artikelen der vier belastingontwerpen te behandelende twee eerste artikelen worden aangenomen. Het belastingontwerp in zijn geheel, is door de Kamer aangenomen met 481 tegen 45 stemmen. Admiraal May heeft te Brest het woord gevoerd aan het ontbijt aan boord van de King Edward. Hij sprak de hoop uit dat de ontmoe ting van de Engelsche en de Fransche vloot de goede verstandhouding tusschen de beide natiën zal versterkenhjj stelde een dronk in op den langen duur dezer verstandhouding en op Frank- rjjk's roem. Admiraal Caillard zeide in zijn ant woord dat deze gevoelens door allen gedeeld werden. Ofücieele berichten. By Kon. besl. zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche regeering bij het van 17 tot 23 September te Weenen te houden 7de Interna tionaal congres voor arbeidersverzekering, mr. J. W. S. A. Versteeg, te 's-Gravenhage, administra teur bij het departement van Binnenlandsche Za ken, en mr. R. Macalester Loup, te Hilversum, voorzitter van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank. Nauwelijks was de Nieuwe Schied. Crt. gister-avond verschenen, of in christelijke kringen was men dermate vertoornd over het schandelijkschrijven van een anoniemus, dat al zeer spoedig een op oranjekleurig papier gedrukt strooibiljet verscheen, waarin ook dit stuk was afgedrukt. Het was voor de socialisten en liberalen blijkbaar te machtig. Fluks werden bij een tweetal druk kers hier ter stede strooibiljetten gedrukt en nog den zelfden avond overal verspreid. In het biljet van de socialisten werd van den anoniemen brief gewoonweg gezegd ))dat een ieder bij eerste lezing reeds overtuigd (kan) zijn, dat deze brief valsch is. Eu op grond van onze bekendheid met onze leden verklaren wij, dat niet één Sociaal- Democraat dien brief kan hebben geschreven." In het strooibiljet van de kiesvereenigingen »Algemeen belang" en «Schiedam" kon men het volgende lezen Wij zijn overtuigd dat de socialist in het oranje-strooibiljet bedoeld, in 't geheel niet bestaat, doch dat zijne persoonlijkheid door enkelen onzer tegenstanders is verzonnen Geen enkel sociaal-democraat, noch liberaal heeft tot opliet oogenblik dat wy dit schrijven, het stuk van den anoniemus gezien. Hoe konden zij dus gister-avond verklaren dat het stuk valsch is Hoe kon men weten dat geen enkel socialist dit infame stuk heeft geschreven Zonder onderzoek, zonder bekendheid met het schrift van den afzender heeft men er maar op los gelogen en het stuk voor valsch verklaard. Dit nu is allerschandelijkst. Wij verklaren daarom nogmaals nadrukkelijk, dat bedoeld schrijven wel degelijk per post aan ons is verzonden en het poststempel Schiedam 10 Juli 05, 5—6 n.m. draagt. Ten einde iedereen te doen zien, dat dit stuk volkomen echt is en onverminkt door ons is gepubliceerd, hebben wij een reproductie doen vervaardigen, die wij hieronder afdrukken Het schandelijk stuk van een anoniemus. ifar Nu vragen wij aan ieder weldenkend ingezetene of het niet infaam en laag is om ons te beschul digen een valsch stuk te hebben openbaar gemaakt, zonder dat men van liberale en socialistische zijde een onderzoek had ingesteld. Een ieder moet toch overtuigd zijn, dat tegen zulke tegenstanders natuurlijk niet valt te redeneeren. Eerst lieden-middag om 12 uur vervoegden zich aan ons bureau twee bestuursleden van de S. D. A. P., met het verzoek de briefkaart van den anoniemus te mogen zien, teneinde te kun nen uitmaken of zij al dan niet door een lid van de partij is geschreven Daar de briefkaart vandaag gereproduceerd werd, konden wij haar onmiddellijk niet vertoonen, docli verklaarden ons terstond bereid haar in den namiddag te laten bezichtigen. Is het niet brutaal het stuk reeds gister-avond voor valsch te verklaren en een halven dag later te komen informeeren of het echt is H. M. de Koningin-Moeder te 's-Bosch. H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. de hertogin-weduwe van Albany en gevolg kwamen gisteren op den bepaalden tijd met den gewonen trein, waarin een salonrij'tuig gehaakt was, te s'-Bosch. aan. De heer baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant en jhr. vim der Dpies de Wdllebois, burge meester Van Den Bosch, vemvelkomden de vor stinnen aan het station. Equipages van laatst genoemden en anderen reden de hooge gasten naar het gouvernementshotelalwaar geluncht werd, Alojn jgievlag en gejuich, met bloemen hulde. De geno.odigden tot den lunch waren de burgemeester met zijne echlgelioote, jhr. van Sas- sfe Van Ysselt, voorzitter, Eugène Lutki, secre taris der vereoniging 's-Hertogenbosch' Belang; Van Konijhen|b|Urg, voorzitter van het tentoonstel- lingfecojnitéjhr. Snoeck van Hintham, jhr. mr. Frans Van Rijckevorsel, kamërheeren der Ko ningin, en jhr. mr. Verheyen, jagermeester. Na den lunch werd pen bezoek gebracht aan het pro,testantsch weeshuis, alwaar de vorstinnen dopr de regelnt baron van Styrum en de re- gentesse mevlrouw Wesseling werden pntvangen, die de overige regenten en regentessen, benevens de predikant dr. Rutgers yan der Lppïf en Verdek© aanwezige voorstelden. Barbare Jansen en Louise Kooy, de jongsten der 10 weezen, boden bouquet- ten aan, waarna de inrichting bezichtigd werd. Mgr. van de Ven, de plebaan, kerkbestuur pn geestelijkheid begroetten de vorstinnen in de ka thedraal van St. Jan, waar zachte orgelmuziek zich liet hooren, terwijl het miraculeuze beeld) van O. L. V. van Den Bosch tusschen waslicht en bloemen op het hoofdaltaar prijkte. In (}iet oudemannen- en -Vrouwenhuis maakten regenten der godshuizen met hunne dames hunne opwachting, aan de vorstinnen voorgesteld door den vüprzitter-regent Janssen. Deze, met de moe deroverste, begeleidden daarna de Koningin-Moe der, en de regent Spierings de hertogin-weduwe door het gesticht. Dochtertjes v0ji den heer Spid- rings en dr. van Moprsel brachten bloemen, die vriendelijk werden aanvaard. Na de onderteekening der oorkonde bracjitejh, de vorstinnen een bezoek aan het R. K. Wees huis. De voorzitter-regent de heer H. van de|r Mortel met ecihtgenoote, complimenteerden aldaar de vorstinnen en stelden de overige' regenten en regentessen, de eerwaarde moeder en de broè- dcr overste voor. Doras Saladin en Theodora Ha gen, jongsten der Vijftig verpleegden, boden fraai- gebonden reglementen Van het weeshuis aan. De gezamenlijke weezen zongen liederen. Ovteral onderhielden de vorstinnen zich met de omgeving, hare hooge tevredenheid meerma len uitsprekende en weesjes, oudjes en dienend personeel vriendelijk groetend. Daarna begaven de vorstinnen zich naar de tentoonstelling. Audiëntie. Als een bijzonderheid meldt men dat de audiën tie van Z.Ex. den minister van Justitie gisteren onafgebroken van half twee tot half zeven duur de. Er waren 200 personen. De Crisis. Ds. Talma, lid der Tweede Kamer voor Tie- tjerkstradeel, heeft zich gisteren naar het Loo be geven. Verkiezing in Steenwijk. Bij de tusschentijdsche verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Steenwijk is alleen candidaat gesteld de heer L. F. Duymaer van Twist, zoodat deze gekozen is. Ür. Blooker. Dr. Blooker, tot lid van de Tweede Kamer geko zen voor Amsterdam VII, zal het wethouderschap van Amsterdam nederleggen en wel op 1 Septem ber. Bovendien worden hem plannen toegeschre ven om voor het lidmaatschap van den Raad te bedanken met het doel zich metterwoon als Kamerlid te 's-Gravenhage te kunnen vestigen. (N. Crt.) Consulaat-generaal in Transvaal. Naar wij vernemen, is er thans sprake van dat de heer F. M. Knobel, onze minister-resident in Perzië, die sedert eenigen tijd met verlof hier ter stede is, benoemd zal worden tot consul-generaal in Transvaal. Jhr. mr. J. E. de Sturler, onze consul-generaal in Smyrna, zou hem dan opvolger! als minister- resident in Teheran. Het is echter niet waarschijnlijk, dat het mini sterie nog tot deze benoemingen zal overgaan. Ook moet het ministerie voornemens zijn de benoeming van een gouverneur van Suriname aan zijn opvolger over te laten. Vad. Leerplichtstatistiek Vanwege het Centraal Bureau voor de Statistiek is verschenen de 2e jaargang der Leerplichtstatis tiek, waarin voor de arrondissementen, districten, provinciën en het rijk en afzonderlijk voor de ge meenten met meer dan 20.000 zielen een over zicht wordt gegeven van het betrekkelijk school verzuim in 1903 en het volstrekt leerverzuim op 15 Jan. 1904. In de inleiding worden de uitkomsten van het onderzoek naar den omvang van het verzuim samengevat. Het relatieve verzuim bedroeg in in 1903 voor het geheele rijk 6,39 pet. van de schooltijden, waarvan wegens ongeoorloofde rede nen 1,28 en wegens geoorloofde 5,11 pet. In 190^ bedroegen de e cijfers resp. 6.82, 1.33 en 5.49 pet., zoodat het schoolverzuim zoowel wegens g«' oorloofde als ongeoorloofde redenen en dus ook in totaal is afgenomen. Daar het ongeoorloofde ver zuim minder is gedaald dan het geoorloofde, is de verhouding iets ongunstiger geworden, maar dat verschil is zoo gering, dat de verhouding der beide verzuimen ook thans kan worden geacht als 1 4. Van de provincies wijst Zeeland op het hoog ste vercuimzijfer, n.l. 10.17 pet.; Limburg op het laagste 4.48 pet. Zoowel het ongeoorloofde als het geoorloofde verzuim is aan de gezamenlijke bizondere scholen van het rijk geringer dan aan de openbare, ook de verhouding tusschen beide verzuimen is aan de eerste gunstiger dan aan de laatste. Aan de openbare scholen werd 21.73 pet. van het totale verzuim ongeoorloofd geacht, aan de bijzondere 15.40 pet. In de gemeenten met meer dan 20.000 zielen komt het verzuim in minder mate voor dan in gemeenten met een kleiner zielental. Per 10,000 schooltijden werden in de eerste verzuimd 567, tegenover 682 op het platteland voor het geoor loofde verzuim zijn die getallen 493 en 521, voor het ongeoorloofde 73 en 160 Voorts wordt nagegaan aan welke oorzaken bet verzuim was te wyten en welke oorzaak den meesten invloed had op het totale verzuim. He1 ongeoorloofde verzuim was vooral aan landbouw en huiselijken arbeid te wijten, n.l. 0.34 pet. en 0.22 pet, van het totaal aantal schooltijden, het geoorloofd verzuim aan ongesteldheid (3.78 pet.) Voor het landbouwverzuim overtreft Zeeland verre de overige provincies, 1.S0 pet. van alle school tijden werd daar ongeoorloofd, 1.04 pet. geoor loofd wegens landbouw verzuimd. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, waarop het verkrijgen van juiste gegevens omtrent liet volstrektleerverzuimstuitte, kanditjaareen volledige statistiek voor 933 gemeenten worden gepubliceerd. Bovendien wordt voor 1119 gemeenten het aan tal «absolute verzuimers" meegedeeld, zooals dit, hetzij door berekening uit de vraaglijsten, hetzij door nadere inlichtingen der schoolopzieners kon worden opgemaakt, terwijl voor 1104 gemeenten een statistiek werd verkregen omtrent de redenen van vrijstelling der leerverplichting. In de 933 ge* meenten bezocht 13.58 pet. der kinderen van 713 jaar de lagere school niet en wel 13.37 pet. om geoorloofde redenen, 0.21 pet. om ongeoorloofde redenen. Het meeste verzuim kwam voor in de provincie Groningen, nl. 14.98 pet. van alle kin deren van 7—13 jaar, die in d« 18 behandelde gemeenten dier provincie woonden, het meeste ge oorloofde verzuim eveneens in Groningen, het meeste ongeoorloofde in de 32 behandelende gemeenten van Drenthe, nl. 0.51 pet. De meest voorkomende oorzaak van het niet bezoeken der lagere school wegens geoorloofde re denen was het geëindigd zijn der leerverplichting volgens art. 3 al. 2 en 3 en art. 4 al. 2 en 3 der wet nl. bij 12,03 pet. van alle kinderen. De andere oorzaken warenhet bezoek eener inrichting van hooger of middelbaar onderwijs met 0.94 pet., liet missen van een vaste woonplaats, voornamelijk schipperskinderen met 0.42 pet.het nog niet aangebroken zyn van het tijdstip van toelating met 0.29 pet.ongeschiktheid tot schoolgaan met 0.25| pet.; verbod kraci.tens wettelijk voorschrift met 0.09 pet.overwegend bezwaar en niet plaat sing ondanks aanvrage elk met 0.07. pethuison derwijs met 0.07 pet. en het ontbreken eener school binnen 4 K.M. afstands met 0.01 pet. Van de kinderen, voor wie de leerverplichting was geëindigd, zetten 0.43 pet het onderwijs voort in een inrichting voor hooger en middelbaar onder wijs. In de 1119 gemeenten, waarvoor het aantal on geoorloofde absolute verzuimers uit mededeelingen van het schooltoezicht bekend is, bedroeg ditl55ö tegenover 1966 in 1903, een vermindering dus van 20.85 pet. In de meeste provincies had vermin dering plaats, het sterkst in Zeeland, nl. met 71.68 pet. Slechts Noord-Brabant, Groningen en Drenthe wijzen een vermeerdering aan. Het absoluut ver zuim om ongeoorloofde redenen kwam het meest voor in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen, daarna volgen die met 20.000—100.000 z, vervolgens Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Het derde gedeelte is gewijd aan de redenen tot vrijstelling volgens art. 7 der wet en het huison derwijs in 1104 gemeenten. Van alle vrijgestelde zijn 17.29 pet schipperskinderen, vooral in de pro vincie Friesland, Groningen en Drenthe, 6.20 pet- zijn opgegeven als schippers en zwervers. 1.05 pet- als zwervers. De minst voorkomende redenen van vrijstelling zijn overwegend bezwaar tegen het onderwijs met 5.08 pet. en het bezoek eener in richting voor hooger of middelbaar onderwijs. v. P. N. Gisteren-avond hield de onder afdeeling «Schie dam en Omstreken" der V. P. N. eene vergade ring in het gebouw der Spoelingvereeniging »an den Dam alhier. Na opening der vergadering door den Voorzit ter, den heer Mr. D. Lodder, werden de notulen gelezen en, onder dankbetuiging aan den Secre taris, vastgesteld. Uit het door den depóthouder voor den eieren- verkoop gegeven verslag valt op te merken, d** j Ss. J ïs>s*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2