Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. koesteren. De Tsaar onttrekt zich volkomen aan ihet openjbare leven. De genetesheeren vérlan- -gen dat de Tsaar naar Livadia zal verhuizen, waartegen deze zich heftig verzet. Er zijn nog meer dreigbrieven bij hooggeplaat ste eprsoonlijklh eden ingekomen, die nieuwe aan slagen .aankondigen. ENGELAND. Bij 'de beraadslaging in het Lagerhuis over de uitgaven voor het leger, kwam Arnold For- ster terug op de verklaring van Roberts van 10 Juli betreffende den to;estand van het leger. Hij betoogde, dat de verklaring van Roberts ge wijzigd diende te worden. Sedert 1903 was pi in korten tijd veel verbeterd, zoowel wat het gehalte der troepen als de organisatie beirejft en in eiken tak van het leger viel vooruitgang op te merken. Hij verschilde met Roberts yan inzicht omtrent de noodzakelijkheid ,vhn het in voeren van dienstplicht. Hij, jegde in het bij zonder den nadruk op (iet eigenaardig karakter van het Britsche le gerv raag stuk, een vraagstuk, dat niet kon worden, opgelost door dienstplicht in te Voeren. Hij deelde mede., dat er met het eind van het jaar 308 nieuwe .snelvuurkanonnen klaar zouden zijin. Volgens een bericht van de Berliner Lokal- Anzeiger uit Parijs, 'zal de Parijsche gemeen teraad in October en corps een bezoek brejn- gen aan Londen, op uitnoodiging van den Lord Mayor. FRANKRIJK. Het protest, van de rechterzijde in don Sej- naat opgegaan bij de behandeling der amnestie wet, is gisteren in dei Fransche Kamer dpi zoo heftige wijze herhaald', dat het niet alleejn pen van de hevigist denkbare vtu mul ten opleverde], maar dat minister Berteaux zelfs verklaard heeft, zijn handteekening terug te trekken. Lazies keurde af in het ontwerp, dat het op gelijken vbet amnestie zal jverleefnen. aan de bal lingen en de aanbrengers. Er is een, zeide hij, op wien ik de pmnestie niet van toepassing Zou willen Verklaren, en dat ,is generaal André, de uitvinder van de aanbrengihgsbriefjes. Brisson zeide, nadat hij jievig had, uitgepakt tegen den oud-minister Andréjk zal tegen de amnestie stemmen. t Berteaux, de minister van Oorlog, verklaarde, dat hij: zijn handteekening jondpr het voorstel tot amnestie terugnam. Hij yterliet daarop de zaal en de zitting werd geschorst. De regeering liet het pntwerp-ammtejstiewet bij de Kamer aanhangig, maar jzij stelde de be raadslagingen uit tot de jKamer in October .weer bijeen zal komen. i i 1 Om 5 uur werd de zitting heropend. Bouvier las het besluit tot pluiting van de zitting Voor. De vergadering werd opgeheven. Terstond daarna hadden de piinisters een be raadslaging gehouden en besloten gratie te ytejc- leenen aan allen, op (svie de amnestiewet toe passelijk zou zijn geweest. Een later telegram meldt pog: Gedurende de schorsing wps bet een én pl opwinding in de couloirs. Marcel Habert was dicht omringd. Hij: w,as woedend op de natio nalisten, speciaal op Lasies. Men besprak ook de kwestie of een wetsontwerp door een der Kamers aangenomen zijnde, door de regeering in getrokken kon worden. Men noemde precedenten. Bij de hervatting verklaarde Rouvier eenvoudig het zittingsjaar voor gesloten. Bij het uiteengaan heerschte er nog veel opschudding. Men was onze ker wat de regeering ging doen. Men verwachtte niet de intrekking van het ontwerp, maar opschor ting der behandeling tot de heropening van de Kamer in October. De Petit Temps meldt onder laatste berichten, dat de regeering besloten heeft, nog gisteravond aan Loubet besluiten voor te leg gen tot gratie voor de veroordeelden, genoemd in de categorieën der amnestiewet. SPANJE. Te Allicante is 'een anarchist aangehouden, pp 't opgenblik dat 'biij éene bom tegen den schouw burg ,wüde werpen. De Spaanschte politie 'beeft met behulp van een Franschen politieagent, 'huiszoekingen ger daan, waarover het grootste geheim in acht wordt genomen. Men denkt dat bet onderzoek in ver band staat met den aanslag tegen den Koning en president Loubet te Parijs. De anarchist Perez 'Neya, ,die ziek lag in het gasthuis te Madrid 'en ina ondervraging naar de cellulaire gevangenis is overgebracht, zou erbij betrokken zijn. Neya was te Parijs tijdens den aanslag en werd zelfs aangehouden, maar la ter weer losgelaten, waarna hij naar Spanje te rugkeerde. Men denkt dat hij de daders yan den aanslag heelt Verklikt. ITALIS. Uit Rome. Men meldt uit Milaan aan de Echo de Paris De kardinalen hebben dezer dagen den eed afge legd op de nieuwe pauselijke constitutie welke de op handen zijnde conclaves moet regelen. De con stitutie zelve is medegedeeld aan alle regeeringen, die nog een vertegenwoordiger bij den H. Stoel hebben. lo.ni en Ajvanilis, gevochten tegen de opstande delingen; daarbij1 werden tien soldaten gekwetst. Dé troepen waren naar die plaatsen gezondein] tot ondersteuning van de gendarmes, die van de opstandelingen „bevel" ontvangen hadden, je ver trekken. Tan de Koninklijke familie. De Koningin-Moeder arriveerde gistermiddag ruim half vier te Apeldoorn. Zij was vergezeld van Haar zuster, de Hertogin van Albany. H. M. de Koningin begroette Haar gasten aan den trein In een a la deaumont bespannen rijtuig werd naar Het Loo gereden, begroet door een talrijk publiek. Om 6 uur 23 min. vertrokken de beide Hooge gasten, uitgeleid door H- M. de Koningin, van Het Loo in een a la deaumont bespannen rijtuig. Z. K. II. de Prins der Nederlanden, die, zooals men weet, heden de Internationale Zeilwedstrijden op de Zuiderzee bijwoont, arriveerde hedenochtend van het Loo te Amsterdam met den trein van 8 53 min. spoortijd. Van het Centraal-Station begaf Z. K. H. zich naar de volgboot der Koninklijke Ned. Zeil- en Roeivereeniging, die aan de De Ruyterkade ge reed lag. Na afloop der wedstrijden zal Z. K. H. deelnemen aan het jaarlijksch diner der »Koninklijke" waar van Z. K. H. eere-voorzitter is. Dit diner heeft plaats in den huize Couturier. Z. K. H. vertrekt hedenavond met den trein van 8 uur 50 min. (spoortijd). De De Prinses van Roemenië- prinses van Roemenië wordt heden met den sneltrein van 40.48 te Vlissingen verwacht. Zij zal met de nachtboot naar Engeland oversteken. Gevolmachtigden. Naar wij vernemen zijn door H. M. de Koningin benoemd tot gevolmachtigden ter onderteekening voor Nederland van de verdragen van internationaal privaatrecht, op Maandag 47 dezer, de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie en de minister van Staat mr. T M. C. Asser. Zutphen. Gisteravond vergaderde de Liberale Kiesvere niging te Zntphen tot het stellen van een voor- loopig candidaat voor de Tweede Kamer. Als zoo danig werd gekozen de heer F. Lieftinck. KRETA. Engelsche troepen hebben op Kreta, te .Sky- Katholieke Sociale Actie. Zondag 1.1. vergaderde te Utrecht in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen voor de laatste maal het Stichtings-comité van de Katho lieke Sociale Actie. Vastgesteld werd een reglement, waarbij bepaald werd, dat het beheer van het Stichtingsfonds zou komen bij de Centrale vergadering der Diocesane Voorzitters, Secretarissen en Adviseurs, terwijl nauwkeurig werd vastgesteld waarvoor het fonds in de toekomst gebruikt mag worden. Op deze Statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Door den Penningmeester en den Secretaris werd verslag uitgebracht over de daden van het Stichtingscomité. Stippen wij hieruit slechts aan, dat het Stichtingsfonds bestaat uit bijna f25.000, waarvan echter reeds aan stichtingskosten een vrij groot bedrag is uitgegeven, of weldra zal worden uitgegeven. Voorts bleken er door het Stichtingscomité te zijn opgericht 49 Plaatselijke Comités, en welIn 't Aartsbisdom Utrecht 40, in het Bisdom Haarlem 43, in 't Bisdom 's Her togenbosch 46, in 't Bisdom Roermond 6, en in 't Bisdom Breda 4 waarvan het gezamenlijk aantal aangesloten leden thans reeds bedraagt ruim 40.000. Besloten werd deze verslagen in extenso te pu- bliceeren in het later eventueel uit te geven «Jaarboek van de Kath. Soc. Actie". In welgekozen bewoordingen dankte de Voorzitter Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer de leden van het Stichtingscomité voor het vele werk door hen in betrekkelijk korten tijd verricht. Nadat nog een der leden een warm woord van dank en hulde had gesproken tot den Voorzitter en Secretaris, werd het Stichtingscomité ontbon den verklaard, en de vergadering gesloten. Centrale Vergadering. Na ieen kwartier pauze kwamen daarop de Voorzitters, Secretarissen en Adviseurs der Dio cesane Comité's voor het eerst in Centrale Ver gadering bijeen. Met de leiding der vergadering werd belast de afgetreden Voorzitter van het Stichtingscomité, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en met nadruk wees op 't groote gewicht dezer eerste bijeenkomst een gewicht, dat des te zwaarder uitkwam door de jongste Encycliek van Z. H. Paus Pius X. Allereerst werd overgegaan tot de benoeming van den Algemeenen Secretaris, die tevens belast is met de inrichting en directie van het op te richten Centraal Bureau. Besloten werd omtrent deze benoeming aan de aanwezigen geheimhouding op te leggen, uit eer bied jegens het doorluchtig Episcopaat, aan welks goedkeuring volgens de Statuten deze benoeming onderworpen moet worden. Vastgesteld werd, dat het Bureau aanvankelijk zou bestaan uitden Secretaris-Directeur, een adjunct-secretaris, die Mr. in de Rechten en liefst ook Dr. in de JStaatswetenschappen moet zijn bovendien twee ambtenaren, waarvan een bij voor keur uit den kring der journalisten, de andere uit dien der arbeiders moestvoorkomen ten slotte een klerk. De berekening was, dat voor de werkzaamheid van een aldus samengesteld bureau, voor salaris sen, kantoorbehoeften, vuur en licht, aankoop van boeken en tijdschriften, drukwerken, porto's enz. enz. jaarlijks benoodigd zou zijn een som van minstens f 9000. Met klem werd er dan ook op gewezen, dat de taak der Diocesane en Plaatselijke Comité's thans voor alles is het aanwerven van donateurs en beschermheeren, opdat zoo spoedig mogelijk dit jaarlijksch inkomen verzekerd zou zijn. Dat, zelfs wanneer met een uitgave van f 9000 per jaar wordt aangevangen, wij nog slechts op zeer bescheiden schaal beginnen, blijkt te duidelij ker, wanneer men bedenkt, dat de Duitsche Volks- verein beschikt over een jaarlijksch inkomen van ruim f 250.000. Aan den benoemden secretaris werden de noodige kredieten toegestaan, om, zoodra zijn benoeming door het Doorluchtig Episcopaat zou zijn bekrach tigd, te kunnen overgaan tot het huren van een geschikt huis, waarin het Centraal Bureau zal ge vestigd worden, het meubileeren van dat Bureau, de aanschaffing van kantoorbehoeften, de aankoop van de meest noodige boeken, om met de oprich ting van de Centrale Bibliotheek een aanvang te maken, enz. Overeenkomstig de Statuten werd den benoem den Secretaris opgedragen aan het Doorluchtig Episcopaat eerbiedig te verzoeken den Algemeenen Adviseur te willen benoemen. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten met het uitspreken van den wensch, dat de eerstvolgende vergadering mocht plaats hebben in September, in het alsdan op plechtige wijze te openen Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie in Nederland. Ongelukken. Eergisteren-avond werd een heer, die in gezelschap van 2 dames per fiets naar Muiden reed, bij Muiden door een automobiel overreden. Het ongeluk was te wijten aan een opeenhooping, doordat de stoomtram het gezelschap achterop reed. De heer werd zwaar gewond aan het hoofd en had een been gebroken. Nadat een geneesheer uit Muiden de eerste hulp verleend had, werd de gewonde per rijtuig naar Amsterdam vervoerd, vergezeld door de automobilisten, die het ongeluk veroorzaakt hadden. Het 11-jarig doehtertje van den schipper V. A. V. uit Gouderak viel onder de gemeente Krimpen a/d. IJsel in de rivier, en werd na een paar uur dreggen levenloos opgehaald. Eergisteren is het driejarig dochterije van G. van V., wonende aan den Soesterweg, te Amersfoort door een victoria, waarin twee dames zaten, overreden. De koetsier wilde voor de aldaar spelende kinderen uitwijken, doch dit mocht niet baten; een van hen kwam te vallen, met het noodlottig gevolg dat een wiel van den wagen haar over 't hoofd ging, zoodat het kind onmid dellijk dood was. Naar wij vernemen, heeft de koetsier aan dit ongeluk in 't geheel geen schuld. Brand. Gister-avond ontstond in het magazijn der Electrische Boekdrukkerij van de firma Van den Broek en Adolfs aan de Gronausche straat te Enschede door onbekende oorzaak brand. Het vuur kreeg spoedig een grooten omvang en breidde zich uit tot de drukkerij, zoodat beide gedeelten uit brandden de vóór het perceel aan de straat ge legen winkel met bovenhuis bleven gespaard. Verzekering dekt de schade. Ofilcieele uitslag van de herstemming voor den Gemeenteraad op Donderdag 18 Juli 1905. Kiesdistrict II (Doele) Aantal kiezers1072 Ingeleverde stembiljetten973 Van onwaarde2 Geldig971 Uitgebracht op de hemen stemmen. Mr. J. C, VON BRIEL SASSE (anti-TeV.) 470 A. DIRKZWAGER (lijh.)477 M. KRANEN (lib.)464 J. VAN DER MOST (anti-rev.) 449 A. C. A. NOLET (kalih.)441 J. H. VAN WESTENDORP JDz, (lib.) 476 Gekozen de heeren VON BRIEL SASSE, DIRKZWAGER en v. WESTENDORP. Kiesdistrict III (Gymnastieklokaal) Aantal kiezers892 Ingeleverde stembiljetten791 Van onwaarde2 Geldig789 Uitgebracht op de heeren: stemmen. A. DIRKZWAGER (lib.) 422 C. KLEIN (anti-rev.)337 J. VAN DER MOST (anti-rev.) 327 D. RIS Jzn. (lib,)427 Gekozen de heeren DIRKZWAGER en RIS. J- De uitslag der herstemming van gister is voor ons gunstig geweest. Verloren wij in district III een zetel (dien va^ den heer C. Klein (a.r.)), in district II wisten wij een zetel op de liberalen te veroveren, zoodat de christelijke meerderheid in den Raad onverzwakt blijft. Bovendien hebben wij bij een nieuwe verkiezing; welke noodzakelijk is geworden, doordat de heei Dirkzwager in twee districten is gekozen, nog kans een zetel te winnen. De christelijke partij kan dus niets-meer verliezen. De uitslag is voor de christelijke partijen veel gunstiger dan voor de liberalen, die nog hard moeten werken willen ze in district III, en dan nog bij een herstemming èn met medewer king van de socialisten, den in II verloren zetel terugkrijgen. De liberalen zullen daar nu wei met eigen candidaat voor den dag komen. De verkiezing van den heer Briel Sasse is voor den Raad en voor de rechterzijde een uitstekende aanwinst. Het is nu maar te, hopen, dat de heer Klein een eventueele candidatuur in district III aanneemt, aangezien deze voor de rechterzijde daar de meeste kans van slagen biedt. De heer Klein, die reeds zoovele jaren in den Raad als vertegenwoordiger van district III zitting heelt, verdient ten volle aller steun. 1 :j Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Maandag 17 juli 1905, des namiddags ten 2 uur. Vaststelling notulen. Mededeeliiïgen. Ingekomen stukken- Agenda 1. Benoeming van een voorzitter en plaats- verv. voorzitter van de commissie voor de Arbeidsbeurs. Aanbevolen worden alsvoorzitter Mr. D' Lodderplv. voorz. Mr. M. J. C. M. Kavelaars, beiden advocaat en procureur alhier. 2. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim (categorie 4 van art' 22 der leerplichtwet overige meerderjarige inwo ners der gemeente, voor zoover zij niet onder een der vorige categorieën vallen). Aanbevolen worden de heerenA. T. Zoetmulder, M. J. Wouterlood. 3. Benoeming van een waarnemend wethouder- 4. Adres van den gemeente-ontvanger 0111 verlof, met advies van B. en W. 5. Herstemming over het voorstel van het raadslid Ris, tot wijziging van de verordening regelende het Gymnasium, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. 6. Ontwerp-besluit (model A) betalen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1905. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» tot splitsing der klasse 4 en 2 der Burger-Avond school. 8. Adres van de kaarsenmakersvereeniging, hou dende klachten over de bestrating van den Buiten- havenweg; met advies van B. en W. 9. Adres van H. J. C. v. d. Mark, e.a., houdende klachten over stof van de elevator van de Gas fabriek met advies van B. en W. 40. Voorstel van B. en W. tot verbouwing etl herstelling van de bij raadsbesluit van 27 Juli 19" aangekochte panden aan de Korte Haven om de*e dienstbaar te maken aan een verbeterde inrich ting der Stadswerk 44. Voorstel van B. en W. om te besluit®11 dat de woning aan het Broersveld niet meer be stemd zal zijn voor ambtswoning van het hooi van school en het hoofd dier school een bedrag van f350.toe te kennen als vergoeding voor gemis van vrije woning. 42. Voorstel van B. en W. om machtiging tot het in erfpacht uitgeven van grond aan de» Buitenhavenweg aan de Maatschappij »Oxygenium ter uitvoering van de overeenkomst van 44 Octobe' 1902 met de firma Kips Co. 43. Voorstel van B. en W. om een Commissie te benoemen tot onderzoek van de voorwaarde» van erfpacht. 44. Voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen tegen de verspreiding van stank door het drogen van bedorven mais en dergelijke. ;j 45. Adres van de Vereeniging «Vergunning met verzoek dat ontheffing zal worden gevraag van art. 43, 2e lid der Drankwet met advies va» B. en W. 16. Voorstel van B. en W. tot opspuiting va° gronden tusschen Havendijk en Groenelaan. En verdere voorstellen en mededeelingen. Vergadering van de afd. Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel op Dinsdagavo» j.L, des avonds ten 81/2 ure, in het Gebouw va° den Ned. R. K. Volksbond. Na gebruikelijke opening en vaststelling notulen van de vorige vergadering, richtte Voorzitter, de heer J. J. Kempeneers, zich op de de eerste plaats tot den 2en secretaris, P. B. Swa1 om hem thans persoonlijk namens alle leden ëe luk te wenschen met zijn zilveren huwelijk-^eeS. onlangs door hem herdacht, en vertrouwde dat bU het stoffelijk blijk van belangstelling hem op dte» feestdag door eene Commissie namens de lede» aangeboden, zou willen beschouwen als een bewfi' van genegenheid en van den goeden kameraa schappelijken geest, welke van den beginne af 111 deze af deeling zoo flink heeft geheerscht. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2