Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Haar vriend. D 28ste Jaargang. 'Dinsdag 18 Juli 1905. No. 8256. Officieele Berichten. Bekendmaking. FEUILLETON. Burgeravondschool Algemeen Overzicht. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en pei Week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland "2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.77 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 12 i/j cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. LANDWEER. D, q Burgemeester der gemeente Ch'edam, Gezien het 3de lid van 8 10 der Landweerin- structie I Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks ]?angaat. °- de dienstplichtigen bij de militie te land, die den loop van dit jaar een achtjarigen dienst *>ij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de Achting van 1897, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweer, met uitzondering echter van de plaatsvervangers, de nummer- verwisselaars, zij die behooren tot een der Weden korpsen of tot het korps torpedisten en die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst zij, die overgaan naar de Landweer, moeten zich vóór 31 Augustus a.s. in persoon aan melden ter secretarie dezer gemeente, afdee- Bng Militie enz., en daarbij inleveren hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas Je verlofgangers evenwel, die buitenslands verblijf houden, zullen hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun vol ledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste Woonplaatst binnen het Rijk; °- zij, die overgaan naar de Landweer, zijn van af 1 Augustus a.s. onderworpen aan alle voor schriften voor de Landweer gegeven Vestigt met nadruk de aandacht op de navol- Rende bepalingen der Landweerwet Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang baar de Landweer of na dien, waarop hem de ver- °fpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zjjner ^benplaats aan, ten einde dezen den verlofpas, hem 1j de Landweer of laatstelijk bij de militie uitge- feikt, voor gezien of opnieuw voor gezien te tee- Wen. De verlofganger van de Landweer, die buiten bet rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn getrek met verlof buiten het rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid ^schreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bjj aangeteekenden brief ter afiee- kening toezenden aan den Burgemeester zijner aatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas Wordt hem door dien Burgemeester bij aangeteeken- «ef teruggezonden. Artikel 25. Ge verlofganger van de Landweer, die zich in *©n andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan Wnis aan den Burgemeester zijner woonplaats. B'nnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, ■beidt hij zich aan bij den Burgemeester dier ge beente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de landweer mag zich zon- er toestemming van onzen Minister van Oorlog biet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer, die biet in verzuim is, wordt deze toestemming, wan neer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in art. 11 vermeld, tot het bijwo nen van het bij artikel 29 voorgeschreven onder zoek en tot het komen m werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, die artikel 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waar bij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Schiedam, den 18den Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. panners Naiboetsji, aan de zuidoostkust van Sa- chalin, beschoten hadden. te SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen voor den cursus 1905/6 aan de Burger avondschool sollicitanten op naar de betrekkingen van LEERAAR IN HANDTEEKENEN, LEERAAR IN NEDERLANDSOHE TAAL, LEERAAR IN WIS-, NATUUR- en WERKTUIGKUNDE, bezoldigd met f50.per w. lesuur. Stukken in te leveren voor 31 Juli a.s. bij den Burgemeester. De Directeur der B. A. S. is voor sollicitanten te spreken in het gebouw der H. B. S. op Zater dag 29 Juli van 1—4 uur 's nam. 18 Juli. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Brodrick, een interpel latie beantwoordende, gezegd dat de regeering zich vereenigd had met de inzichten der Britsch- Indische regeering betreffende zekere wijzigingen, in het plan tot legerhervorming aan te brengen, die het beginsel dezer hervorming niet aantasten. Brodrick voegde er bij, in zijn telegram dienaan gaande aan de Indische regeering zijn tevredenheid uitgesproken te hebben, dat Kitchener en Cuizon het nu eens waren ten aanzien van den te volgen weg. (Toejuichingen.) Tengevolge der beslissing van den voorzitter van het Huis, betreffende de behandeling van de besluiten, het plan tot nieuwe indeeling der kies districten betreffende, deelde Balfour mede dat hij die besluiten introk; hij was echter voornemens, over die zaak een wetsontwerp in te dienen in de volgende zitting. De handelingswijze die de voor zitter verlangde, zou een zoo langdurige beraad slaging teweeggebracht hebben dat de zitting er te aanmerkelijk door verlengd zou worden. Onder voorzitterschap van rechter Farwell is de commissie voor het legerschandaal in Zuid- Afrika gister met haar onderzoek begonnen. Het publiek had geen toegang, maar de pers werd toegelaten. De commissie zal viermaal 's weeks vergaderen maar waarschijnlijk worden de ver gaderingen verdaagd in Augustus. Morgan's advo caat en Morgan zelf waren aanwezigeerstge noemde wilde het woord voeren, de voorzitter stond dat echter niet toe, zeggende dat hier geen rechtsgeding gevoerd werd, maar een onderzoek, waarbij de commissie geen advocaten kon aan- hooren De voornaamste getuigen waren gister Brodrick (als oud-minister van Oorlog) en kolonel Ward. Brodrick vertelde veel bijzonderheden maar weinig Deu Helder. 1 - De minister Van Binnentandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweedel Kamer der Sfafen-Generaal in het kiesdistrict Den Helder, zal plalats hebben oip Dinsdag 25 dezer, de [stemming, zoo noodig, op Vrijdag 4 Augustus e.k., en de; herstemming, zoo noodig, op Woensdag; 16 Augustus e.k. n J 30) Da abb ij was het. een geschiedenis, die nu zij ontvouwd werd Jdhn al, minder en minder Slciheen te bevallenwant zijn gelaat, dat eerst Vol t>eliangsfellin|g was en van plezier straal de, werd ernstiger. Somber fronste hij het voor- noioïd en keek afkeurend, eindelijk viel hij met ongeduldige beweging zijn vriend in de bede en begdn snel en heftig te profes tee mi, dacht Maria Dotaree, „de priester zal "'ssehop worden, dat is zeker, maar een bis schop-missionaris. Hij ziet er niet voor niets hit als een martelaar. Hij gaat naar een oif (tnder woest, afgelegen land, waar hij door de tebioorlingeji vermoord, zal worden of sterven dbor de koorts of door ellende. Hij is een man die naar de Evangelische Raden heeft geluis terd, Maar zijn meer wereldsfche Vriend Pros per© (men zou zeggen Juni, die met December kibbelt) heeft er geen vrede mede," John betoogde, pleitte, protesteerde. Win- Hhoirpe herhaalde kalm en glimlachend zijn Plannen en zijn redenen daarvoor. Jdhn smeekte beriep zich (zon meende zij die toekeek) op Hoewel de kans op Vrede ontegenzeggelijk groo- ter geworden is, zat de Tsaar slechts met moeite de laatste pogingen van de oorlogspartij kunnen bedwingen. A'lte Russische generaals in Mantsjoe- rije dringen, naar 'theet, sterk aan op voort zetting van den oorlog; zij, spreken hun vertrou wen ujt in het leger, dat Veel sterker ziou zijn dan men veelal meent, en getooven dat de krijgs kans nog keeren zal. Linjewitsj zou, 140.000 man versterking ontvangen hebben, zonder dat dit ©enig gerucht maakte buitenslands, dank zij een nieuw stelsel Van mobilisatie. Linjewitsj seinde Zaterdag, dat hij geen rappor ten ontvangen had over botsingen met den vijand. Den 14en werden twee torpedobooten gezien, die naar de Amerika-baai koers zetten verschei den torpedobooten zijn in de Olgabaai aangekomen (beide baaien ten oosten van Wladiwostok). Linjewitsj seint verder, in den nacht van 14 op 15 dezer bericht ontvangen te hebben, dat de Ja den 'hemd, en oip de aarde. Wiinthorpe nam hem bij den arm en trachtte hem, kalm en glim lachend, ,te bedaren en te bevredigen. John trok zijn arm los en gebruikte dien om met meer kletm te betoogen, hoe onnoodig, hoe on- menschelijk, hoe onmogelijk de gafnsche zaak wais. Het gaat niet, het gaat niet. Er is geen re den voor. Waartoe dient het?" „Ik kan er niet in berusten". He-t was of Maria Dolores de woorden kon vferslaan. Maar Win- thorpe, kalm en glimlachend, was niet te be wegen. John schudde; zijn hoofd, mompelde iets, trok zijn schouders op, mompelde weer. „Was er ooit zoo'n vasthoudendheid. Was er ooit z.oo'n opzettelijk© verblinding. Mijn opinie is, dat gij dwaas handelt, zeer dwaas 1" En zoo gingen zij, John nog altijd; in Volle actie, Winthorpe met zijn onverstoorbare glimlach den hoek van het gebouw om en verdwenen uit het gezicht v;an Maria Dotoreis. III. Dien namiddag z:at Maria Dolores onder een grooten ecalyptuisboom, dicht bij heit paviljoen van Fran Brandt en ontving daar een bezoek van Annunziata. Anminziata's bleek gezichtje was bleeker en haar groote ernstige oogen waren ernstiger dan gewoonlijk. Zij knikte langzaam en vedrbetee- kenend; haar blik was vol uitdrukking. nieuws. Van de Koninklijke familie. Te 8.40 gisteren avond kwam de groofhertogin- weduwe Marie v;an Mecklenburg-Schwerin, moe dei' van den Prins' der Nederlanden, te Apeldoorn aan. H. D. H. weird ontvangen door het koninklijk echtpaar en reied in een a la Dau'mont bespan nen rijtuig naar het Loio. De vorstelijke familie werd met toejuichingen begroet door het talrijk ilbliek. H. M. de Koningin-Moeder vertrok heden-och tend te 9 uren peir rijtuig Van Soestdijk naar Utrecht om Van daar met den trein van 9.47 naar Gotha te reizen ter bijwoning Van de meer- derjarigwpbding; en het aanvaarden der regeering van den hertog vain Cojburg (den zoon van hare zuster, de hertogin Van Albany). U. M. zal a.s. Donderdag weer naar Soestdijk terUgkeeren. Zutphen. De minister Van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer dier Sta|ten-Generaal in het kiesdistrict Zutphen, zal plaats, hebben o.p Dinsdag 25 dezer, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 Augustus e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 Augustus e.k. Mr. Okina. De heer Okma, a.-r. afgevaardigde voor Sneek, was een van de zes die zijn zetel wilde ruimen voor dr. Kuyper. Thans vernemen wij dat de heer Okma zijn benoeming tot Kamerlid heeft aange nomen. De crisis. De aanwezigheid in Den Haag, Zaterdag-avond en Zondag van een groot aantal vrijzinnige Kamerleden, wettigt het vermoeden, dat er een bijeenkomst van de Unie-club beeft plaats gehad. (L. en V-) Standbeeld voor Stadhouder Willem III. Bij den secretaris-penningmeester van de ge westelijke commissie in Zuid-Holland, ter oprichting van een standbeeld voor den stadhouder Willem III, is dezer dagen ontvangen een zeer aanzienlijke som als opbrengst der te Leiden voor dat doel ge houden inzameling, tevens als batig saldo der on langs aldaar plaats gehad hebbende opvoering van het »Kind van Staat" door officieren van het garizoen te Haarlem, en van den verkoop van programma's door eenige Leidsche jongedames bij bovenbedoelde opvoering. Voormelde officieren hebben door hun uitvoering van Schimmels historisch tooneelspel te Haarlem, Leiden en elders reeds ongeveer f1400 voor het standbeeld van Willem III bjeengebracht. Celebes. Maria Dolores glimlachte. „Wat is er ge beurd?" vroeg zij; vroolijk. „Ach", zuchtte Annunziata met noig^een ern stig hoofdknikje, „wist ik dat maar.'' Maria Dolotres lachte. „Kom hier bij mij zit ten", zeidie zij, een plaatsje vioör haar makend oip (het mos, ,,en tracht na te denken." Annunziata. ging zitten, als een poesje iri elkaar gerold, zooals haar gewoonte was. „Er is iets met Prospero gebeurd", zuchtte zij, „de pröPundis." ,jOch?" vhoeg Maria Dolores. „"Wat dan?" Zij, was ongevoelig vroolijk en schoen zich zelfs te amüseeren. „Ach", zeidie Annunziata „dat wilde ik juist weten! Hij heeft Vandaag een vriend op be zoek." „Ja?" zeidie Maria Dolores. „Dan zag ik hem Vanmorgen zeker met zijn vriend, wandelen - „Gia", zeide Annunziata, „zij hebban den ganscheu dag gewandeld. Z(ijn vriend Prospero noemt hij hem. Maar hij ziet er niets naar uit. Hij is net een griffelt. Hij is lang en dun,; donker, koud en hard, net. als een griffel. Hij wilde Vannacht niet blijven, ofschoon wij een bed Voor hem in orde hadden gemaakt. Hij gaat naar Rome en Prospero brengt^ hem naar het station Van Cortello. Ik haat hem eindigde Annunziata beslist. „Mijn hemel!" riep Maria Dolores haar oogen wijd openend, „waarom haat gij hem?" „Omdat hij Prospero iets heel onvriendelijks De correspondent van de N. R. Ct. seint heden Het (hoofdkwartier der expeditie Vertrok gister van Makasser naar Bopd. ,De bevelhebber verzocht onmiddellijk twee compagnieën ten einde Makasser te, beveiligen tegen een inval van Goa, dat alle wegten afsloot. Het blad teekent hierbij aan Even zij in herinnering gebracht, dat de aan de Boni-expeditie deelnemende troepen van iji- mahii dien I3en deizer over Batavia, den 14en die van Salatiga over Setaarang, dan 15en die van Malang o.ver Soerabaja naar het tooneel van den strijd zouden vertrekken. De overgeblevepj moet gezegd of gedaan hebben", antwoordde Annunziata. „O, u moest hem eens zien. Hij1 is zoo bedroefd zoo bedroefd en zoo boos. Hij bromt maar en schudt zijn hoofd, en praat in 'het Engelsch, ik kan niet verstaan wat, maar het zijn bedroefde en booze woorden. En h'ij wilde niets eten, niet zóóveel", (Annum ziata mat een lid van haar vingertje) en an ders eet hij altijd erg veel, „eh ma molto, motto", en haar tanden uitstekende mat zij in de lucht wel twintig duim. Maria moest hierom wel even lachen, maar daarop zeide zij troostend„Nu, nu, hij is thans weg, dus willen wij hopen, dat je vriend Prospero weer zijn gewonen eetlust terug zal krijgen." „Ja," zeide Annunziata, „dat hoop ik ook. Maar 'o, die oude griffelaclitige man, wat haat ,ik hem! Ik zou wel uhhhl" Zij balde haar klein, wit vuistje en schudde het dreigend, terwijl haar oogen vonken schotenMaar !het volgende oogenblik veranderde haar ge zichtje opeens. Als of er een licht werd uit- gebluscht verdween de booze uitdrukking om plaats te maken voor schrik en droefheid. Wordt vervolgdA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1