Stads- en Gewestelijk Nieuws. compagnieën van het 6de bataljon zöiuden echter ïeeds den 25sten Juni ya;n Soerabaja naar Paré Paré zich begeven. Heden kunnen de laatst vertrokken troepen dus juist te Baxljowa, aankomen en in verhaard daar mede vertrekt de opperbevelhebber met staf (te zanren vormendfe: het hoofdkwartier) die van te voren naar Makassar vertrok ten einde met de verschillende autoriteiten op Celebes de noodigë besprekingen te kunnen houden, eveneens der waarts. Binnen een paar dagen zal nu wel het eoiisit© treffen plaats hebben. Het verzoek van den opperbevelhebber om twejo compagnieën ter beveiliging van Makassar is niet. duidelijk. Het wil ons toch voorkomen, dat de beveiliging van die plaats tot de competentie van den gewefstölijken militairen commandant be hoort. Is echter, in verband met de uitgegeven instructie, bedoeld verzoek werkelijk van den op perbevelhebber dier- Btoni-epeditie uitgedaan, en wondt bedoeld boven het toegestane aantal reeds dadelijk twee compagnieën versterking te krij gen voor de aangegeven taak, dan zouden daar voor in aanmerking komen de twee in eerste linie in reserve gehouden compagnieën van het 5de bataljon infanterie-, in garnizoen te Semarang. (Het kan ook zijn, dat met het woord „bevel hebber" in het telegrajm bedoeld wordt de gewes telijke malitaiire CjOurmandant, en dat het verzoek gericht is aan dien opperbevelhebber van de Boni- expeditie, die daaraan voorloopig wel zal kunnen voldoen. Wij blijven bij onze rejeids vroeger uitgesproken meening, dat er geen gevaar bestaat voor een di- recten aanval van Goa op Makasser. Had de vorst yan dit rijkje zulk een plan gehad, hij zou bet vroeger hebbpn uitgevoerd en nog eens: het is tegen het belang van den Goaschen potentaat, die veel eigendommen ter hoofdplaats Makasser heeft. Dat Goa alle wegen afsloot, is wel te verklaren, daar van verschillende zijden openlijk is aangera den eerst met Goa af te rekenen. Deze' in bet pu bliek gegetvten adviezen blijven in den tege|nwoor- digen tijd voor de inlandsdie vorsten geen ge heim en zoo zien wij ïn die wegenafsluiting geen Offensieve maar een defensieve daad van de zijde Van Goa. Het is ecjhtelr zeer goed te begrijpen, dat mtjnj met zooveel gewapend volk in de buurt in de tegenwoordige roerige tijden maar lievter wat te Voorzichtig is dan het gevaar te loopen te laat te kopien. *"-' De commandant der Boni-expeditie. gDe kolonel der infanterie C. A. van Loenen, van het Oostindische leger, die aangewezen is als be velhebber der expeditie tegen Boni, heeft in Indië een belangrijke militaire loopbaan achter zich. Hij trad op 17-jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst, werd 10 Juli 1875 benoemd tot 2e-luite- nant bij genoemd wapen en korten tijd daarna geplaatst bij het le veld-bataljon te Soerakarta. Den 29en September 1878 werd hij bevorderd tot le-luitenant en 9 Juli 1889 tot kapitein. In laatst genoemden rang verwierf hij bij de gevechten te Melaboeh (Atjeh) in Maart 1894 de Militaire Wil lemsorde, welk eereteeken hem is toegekend bij kon. besluit van 30 October 1894, no. 37. Den 24en Mei 1896 werd hij benoemd tot majoor. Zijn bevordering tot luit.-kolonel geschiedde den Hen Augustus 1888, in welken rang hij wegens zjjn flink optreden als bataljons-commandant op Atjeh, in het volgende jaar werd bevorderd tot ridder 3e kl. van de Militaire Willemsorde. In 1900 is hem bij bij kon. besluit de eeresabel toe gekend. Den 7en Juni 1904 werd hij benoemd tot kolonel en militair commandant van Sumatra's Westkust. De kolonel is 53 jaar oud. Bijeenkomst van directeuren van gemeente werken. In het laatst der vorige week is als gevolg van een oproeping van de heeren G. J. de Jong en W. C. A. Hofkamp, directeuren der gemeentewerken resp. te Rotterdam en te Leeuwarden, te Amster dam een bijeenkomst gehouden van de hoofden van gemeentewerken der meeste steden van Neder land en hunne adjuncten. De heeren J. van Hasselt en J. W. C. Teilegen, directeuren resp. van de gemeentewerken en van het gemeentelijk bouw en woningtoezicht te Amsterdam, hadden zich welwillend met de leiding dezer samenkomst be last. De heer W. J. de Groot, onderdirecteur van de publieke werken te Amsterdam, deed mededeelin- gen over nieuwe methoden, toegepast bij het be stratingsplan, welke tot eenige discussie aanleiding gaven. De verdere tijd werd besteed aan het bezichti gen van vele belangrijke gemeentewerken. Het volgend jaar zal op Donderdag 12 en Vrij dag 13 Juli te Rotterdam een dergelijke samen komst worden gehouden, waarvan de heer G. J. de Jongh bereidwillig de leiding op zich nam. Ongelukken. Men meldt uit Sclheivtening-en Zondag-middag half twee had nabij het tram- wajchtJokaal op den Ouden ScheVeningkchcn weg tegenover de Duinstraat een treurig ongeval plaat®. Een reeds bejaard heer, de timmerman Prins, Pastoorswarande, Den Haag, waarschijn lijk wat hardhoorend, weid door een electrische tram, komende uit de stad, juist toen hij de lijn overstak, gegrepen en naigenoeg op hetzelfde «ogenblik gedood. Het hoofd werd letterlijk ver pletterd. Hoe de t ramkoetsdier ook helde en rem de en het publiek oip het voorbalkon hem toeriep, hij scheen het niet te bemerken, zioodat het on geval niet kon voorkomen worden. De zwaar verminkte man werd nu op het voor balkon van den wagen gelegd en aan het politie bureau Keizetrstraat afgezet, waar dr. De Niet, ijlings ontboden, niet anders dan den dood kon constateeren. Het lijk van dién maai, omstreeks 70 jaar oud, is van het politic-bureau naar de algemeen© be graaf pi a a ts overgebracht Even later kwam een fietsende dame voor de Oude Kerk in de Keizerstraat vlak voor de elek trische Itraan te vallen, gelukkig zondier aange reden te worden. Hevijg ontsteld werd zij bij een fietsbande laar binnengebracht. Te Rozendaal is een 13-jarige knaap, v. D., bij het baden in de Watermolenbeek verdronken. Te Zuid-Barge had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een meisje van den landbouwer H. ging op den disselboom zitten van den laatsten der twee hooiwagens, die aan elkaar gekoppeld waren. Onder het rijden viel ze er af, zoodat de wagen over haar heen ging. Oogenblikkelijk was ze een lijk. Te Maastricht is Zondag een jongen van 16 jaren, bediende bij de firma H. aldaar, bij het baden in de Maas verdronken. Zijn lijk is nog niet gevischt. Gemeenteraad. (Slot.) Vrije woning voor het hoofd van school D. De heer De Groot vraagt welke plannen er bestaan voor deze woning. De heer mr. Jansen antwoordt, dat het in de bedoeling ligt het gebouw voorloopig een wei nig te repareeren en tijdelijk te verhuren. De heer van Westendorp vindt dit vreemd. Waarom, zoo vraagt hij, kan deze woning niet voor het schoolhoofd worden ingericht en wel voor een ander. De heer mr. Jansen zegt, dat, wil de woning behoorlijk worden ingericht naar de eischen, die een schoolhoofd terecht hieraan kan stellen, hier mede belangrijke kosten gepaard gaan. Voor tijde lijke verhuring zijn de kosten aanmerkelijk gerin ger. De heer van Westendorp vraagt waarom men nu niet tot verkoop van het terrein overgaat en dringt aan tot spoedigen verkoop. Tevens bevreemd het spr. dat hij nog niets van een nieuwe school heeft vernomen. W De heer'm r. Jansen zegt, dat een geschikte oogenblik behoort te worden afgewacht om het terrein voordeelig te verkoopen. i£De Voorzitter merkt op, dat men gaarne het terrein wil koopen. Nu het toch in de bedoe ling ligt het huis en den grond te verkoopen, zou het niet verstandig zijn veel geld aan repa ratie te besteden. Men was bovendien van meening dat het beter was het huis te verhuren, dan het onbewoond te laten. Het streven is om zoo spoe dig mogelijk het terrein te verkoopen, maar ook zoo voordeelig mogelijk, nu het terrein toch niet bruikbaar is voor schoolbouw. De heer Klein wijst er op dat er nog een huisje op het terrein staat, dat verhuurd is. Spr. zou gaarne zien dat men den bewoner reeds nu de huur opzegt, indien men ook dit wil verkoopen. De Voorzitter geeft nogmaals de verzeke ring dat met den verkoop zooveel mogelijk spoed zal worden betracht. Grond in erfpacht. Alsnu komt in behandeling: Voorstel van B. en W. om machtiging tot het in erfpacht uitgeven van grond aan den Buiten havenweg aan de Maatschappij «Oxigenium" ter uitvoering van de overeenkomst van 11 October 1902 met de firma Kips Co. Goedgekeurd. Erfpacht. Vervolgens is aan de orde Voorstel van B. en W. om een Commissie te benoemen tot onderzoek van de voorwaarden van erfpacht. De Voorzitter zegt, dat, hoewel de voor waarden hier gelijk zijn aan die in Amsterdam en Haarlem, hij het nut van een Raadscommissie wel inziet. Als secretaris wenschen B. en W. den gemeente-secretaris aan de commissie toe te voegen. De heer De Groot is weinig ingenomen met een Raadscommissie, omdat het hier een zuiver juridisch-financieele zaak is, die in het college van B. en W. dient behandelt te worden. Bovendien beschikt de Raad niet over juristen; het colle ge van B. en W. heeft er twee. Spr. zou gaarne de reden vernemen waarom B. en W. deze taak aan een Raadscommissie willen opdragen. De heer R i s heeft geen bezwaren tegen de in stelling eener Raadscommissie. Hij zou het zelfs prettig vinden indien dit meer geschiedde, aange zien B. en W. toch reeds zooveel te doen hebben. Wat de opmerking betreft dat er geen jurist is, dit is onjuist, daar de Gemeente-Secretaris aan de Commissie wordt toegevoegd. De Voorzitter vindt, het evenals de heer De Groot, ook beter dat deze aangelegenheid door B. en W. wordt behandeld Maar hier is het een ander geval. Er is een ontwerp van B. en VV. dat overeenkomt met dat van Haarlem en Amster dam. Nu zijn hier echter toestanden die het on mogelijk schijnen te maken dat de uitgifte van grond in erfpacht op dezelfde voorwaarden als te Amsterdam, Haarlem en andere plaatsen kan ge schieden. Waar die toestanden misschien beter door Raadsleden, die een practischer blik op deze zaak hebben, kunnen beoordeeld worden, heeft spr. geen bezwaar tegen een dergelijke commissie. De Raad machtigt alsnu den voorzitter de leden der commissie te benoemen. De Voorzitter benoemt de heeren Beukers, v. d. Schalk en Ris. De heer Beukers verklaart deze benoeming, wegens drukke bezigheden, niet te kunnen aan nemen. De lieeren Ris en v. d. Schal k nemen hun ne benoeming aan. De Voorzitter zegt later een derde lid te zullen aanwijzen. Maatregelen tegen verspreiding van stank. Aan de orde is thans Voorstel van B. en W. tot het nemen van maatregelen tegen verspreiding van stank door het drogen van bedorven mais en dergelijke. De heer De Groot kan niet ontkennen dat het zooeven ingekomen adres zwaar weegt, Maar wat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. De frische lucht is van grooter belang dan de brood winning van een 63-tal personen. Hoezeer het spr. spijt dat een aantal ingezetenen hierdoor ge troffen wordt, zal hij toch voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer G o u k a tracht op economische gron den aan te toonen, dat het voorstel van B. en W. steun verdient. Er is hier zelfs een industrie die hinder van het drogen van die bedorven waren onder vindt. Bovendien zijn er particulieren, die ernstig over verhuizing naar elders denken. Dit nu berok kent belangrijke schade aan de gemeente. De heer Wittkampf zou gaarne deugdelijke waarborgen hebben, dat niet anders dan artikelen die bepaald bedorven zijn, onder het verbod zul len vallen Overigens acht hij het moeilijk een grens te trekken tusschen al dan niet bedorven waar. De heer v. d. Drift vraagt of men alleen maat regelen zal nemen tegen het hier bedoelde geval. De heer R i s meent, dat reeds bij verordening de invoer van bedorven waren verboden is. Ten on rechte wordt z. i. beweerd, dat men evenveel hin der ondervindt van de kaarsenfabriek en de che mische fabriek. De heer Gouka bepleit nogmaals het nemen van maatregelen tegen verspreiding van den stank. Reeds vroeger zijn hier bij het drogen van be dorven tabak nadeelige gevolgen, in het bizonder bij borstlijders waargenomen. Met veel moeite en zorgen heeft Schiedam zijn kwaden naam van zich afgewenteld. Nu men thans zelfs in den trein de vuile lucht kan waarnemen, is het hoog noodig dat er verandering komt. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Wittkampf zegt spr., dat B. en W. er wel voor zullen waken, men bij de uitvoering der maatregelen niet zal overgaan tot plagerijen. De Voorzitter zegt, dat bij B. en W. vele klachten over den stank zijn ingekomen. Nu hadden zij wel aan de Commissie voor de strafverord. kunnen vragen om een voorstel in te dienen, maar zij achtten bet toch beter eerst een principieel debat in den Raad hierover uit te lokken. Verder verklaart spr. dat vroeger schijn baar reeds maatregelen tegen de verspreiding van stank zijn genomen. B. en W. wenschen ech ter nu eenige bevoegdheid te bekomen om in deze aangelegendheid te kunnen optreden, hetzij door aanvulling van art. 71 of wel door de plaat sing van een nieuw art. in de verordening. Ook doet hij mededeeling van een schrijven van een industrieel, die veel hinder van de stankversprei ding ondervindt en die tevens B en VV. in over weging heeft gegeven een verbod in het leven ie roepen tot verbranding van den rook bij die mouterijen, welke zich met het drogen van ba dorven mais en dergelijke bezig houden. Spr. zegt dat het in de bedoeling ligt om, indien m 'gelijk, onder zekere voorwaarden het bedrijt echter niet geheel te verbieden. De heer G o u k a is van meening, dat rookver- branding niet tot het gewenschte doel zal lei den, aangezien de stank langs deuren en ramen voldoende uitweg vindt. Het voorstel van B. en W. om maatregelen tegen de verspreiding van stank door het drogen van bedorven mais en dergelijke te nemen en de commissie, belast met het ontwerpen der straf verordeningen uit te noodigen afdoende maatre gelen te beramen en de noodige voorstellen te doen, wordt ten slotte zonder hoofdei, stemming aangenomen. Adres van «Vergunning". In behandeling komt nu: Adres van de Vereeniging «Vergunning" met verzoek dat ontheffing zal worden gevraagd ran art. 43, le lid, der Drankwet, met advies van B. en W. Besloten wordt dit voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. De voorzitter zal onderzoeken of het moge lijk is alleen voor de slijterijen dispensatie aan te vragen. Opspuiting van gronden. Ten slotte is aan de orde Voorstel van B. en W, tot opspuiting van de gronden tusschen Havendijk en Groenelaan. Het voorstel van B. en W. luidt als volgt le. dat de perceelen ten kadaster bekend Serie M. no. 560, 561, 437 en 867 zullen worden opge hoogd door opspuiting, met dien verstande dat het terrein van den kruin van den Havendijk, zijnde 3.65 M. -f- N.A.P., een regelmatige helling zal verkrijgen tot aan den 20 M. breeden weg van het ontwerp uitbreidingsplan, die nagenoeg evenwijdig met den dijk loopt op ongeveer 180 M. afstand en die op het peil van 1 M. -)- N.A.P. zal komen te liggen dat verder het terrein ten noorden van den weg een helling zal verkrijgen van 1 M, -j- N.A.P. tot het peil van de Groene laan, zijnde 0.65 M. -f- N.A.P. 2e. hen te machtigen het werk onderhands aan te besteden aan den aannemer A. C. Volker te Dordrecht voor f 58700. 3e. dat de fmancieele regeling dezer aangelegen heid nader zal worden vastgesteld 4e. dit besluit te onderwerpen aan de goed keuring van heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Door den heer v. d. Velden wordt hierop het volgend amendement ingediend le dat een gedeelte der perceelen ten kadaster bekend sectie M. No. 560, 561, 437 en 867 zullen worden opgehoogd door opspuiting met zand en wel te beginnen op ongeveer 80 M. ten zuiden van den 20 M. breeden weg van het ontwerp-uit- breidingsplan, die nagenoeg evenwijdig loopt met den Havendijk tot en met dien 20 M. breeden weg tot 1 M. 4- N. A. P. en van daar ten noorden van dien weg tot aan de Groenelaan met een hel ling van 1 M. N. A. P. tot het peil van de Groenelaan, zijnde 0.65 M. -(- N. A. P. 2e. B. en W. te machtigen dit werk onders hands aan te besteden voor hoogstens f25000. In den breede wordt over verschillende tech nische onderdeelen van het plan, over het amen dement en het adresGabel gediscussieerd. De w. n. wethouder van Publieke werken, mr. Jansen, alsmede eenige leden van de commissie voor Gemeentewerken verklaren zich tegen het voorstel van B. en W. Na sluiting van de discussie wordt het amen dement - v. d. Velden allereerst in stemming gebracht. Punt 1 van het amendement wordt verworpen met 10—6 stemmen. Tegen stemmen de heeren: v. d. Schalk, Dirk zwager, De Groot, Wittkampf, Ris, Bender, Hon- nerlage Grete, Gouka, Lagerwey en Westendorp- Voor de heeren Beukers, mr. Jansen, P. C. M- Jansen, Klein, v. d. Velden en v. d. Drift. Punt 1 van het voorstel van B. en W. wordt met 10—6 stemmen goedgekeurd. Met 10 —6 stemmen wordt aan B. en W. opge dragen met den lieer Gabel te onderhandelen over den verkoop aan de gemeente van het stuk grond, dat hij daar heeft liggen. Volkshuisvesting. De Voorzitter stelt nu aan de orde het voorstel om den aankoop van 3000 M2 grond van de Bouwmaatschappij «Kortland" door de Ver eeniging «Volkshuisvesting" goed te keuren. Nadat de lieer v. d. Schalk zich tegen het voorstel heeft verklaard, omdat hij het beter vindt dat op erfpachtsgrond wordt gebouwd, en de heer De Groot deze opmerking heeft betreden, wordt het voorstel met 10 tegen 2 st. aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Een stoomschip tweemanl van de boeien geslagen. Op de Maas, tegenover de Voorhaven, lag sedert enkele dagen het Engelsch stoomschip Cardium- De Cardimn was eerst in het dok geweest en lag nu hier aan de boeien teneinde reparatiën aan de ketels le laten verrichten. Gister-avond omstreeks 9 uur passeerde hier het s.s. Kiel, van Rotterdam naar Kaapstad, via Ant werpen. Niettegenstaande de Cardium in seinlich ten en vlaggen het teeken «Langzaam varen" ver toonde, voer de Kiel toch in een snelle vaart voorbij. Tengevolge van de sterke deining welke hierdoor ontstond, braken de staaldraden van de Cardium en werden tevens een tweetal boeien zwaar beschadigd. Het duurde geruimen tijd voor men het schip weder had vastgelegd, want een tweetal sleepbooten moesten uit Rotterdam wor den ontboden, teneinde assistentie te verleenen. Heden-morgen omstreeks 7 uur heeft een her haling van het gebeurde plaats gehad. Het stoom schip San Salvador, van Santander naar Rotter dam, stoomde eveneens in een te snelle vaart voorbij de Cardium. Ditmaal werd een boei -zwaar beschadigd, terwijl een andere boei zonk- Den geheelen dag is men vanwege den Haven dienst bezig geweest met het naar den wal bren gen van de beschadigde boeien. De gezonken boei heeft men totnogtoe echter niet boven water kunnen brengen. Het geheel is voor de gemeente weder een be langrijk schudepostjemen spreekt van ruim f 1000.— Naar wij vernemen, is door den havenmeester een uitvoerig rapport aan B. en W. uitgebracht, zoodat naar aanleiding hiervan wellicht de noodige stappen zullen worden gedaan, teneinde van hoo- ger hand afdoende maatregelen in het belang der veiligheid van de scheepvaart hier ter stede te verkrijgen. Volkshadhuis. In de week van 10—16 Juli 1905 werden geno men 311 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 25 kuipbaden 50 regen 19 regen 186 school kinder»a 5ct3l Staatscourant no. 166 bevat de sta tuten van de naaml. vennootschap: Provinciale Crediet- en Spaarbank, te Schiedam. Doel lo- het verleenen van kredieten en voorschotten on der persoonlijken of zakelijken waarborg, zoo noo dig versterkt door een polis van levensverzekering: 2o. het uitgeven van schuldbrieven tot een be drag van hoogstens vijfmaal het geplaatst maatschappelijk kapitaal3o. het ontvangen van spaargelden, tegen vergoeding eener vaste rente aan de inleggers4o. het nemen van gelden in deposito5o. het in bewaring nemen van gelds waarden. Duur tot 31 December 1964. Kapitaal f 1,000,000, verdeeld in 1000 aandeelen, ieder groot f 1000, verdeeld in 5 seriën, elk van 200 aandeelen, waarvan de eerste serie bij het verlij den dezer akte is geplaatst. De vennootschap wordt bestuurd door hoogstens 2 directeuren on der algemeen toezicht van een college van com missarissen, bestaande uit ten minste 7 leden- De commissarissen kiezen uit hun midden een raad van toezicht, bestaande uit 3 leden, die het dagelijksch toezicht op het bestuur uitoefenen, en te Schiedam moeten wonen. Voor de eerste maal benoemdals directeuren de heeren mr. J- S. L. van Vierssen Frantzmann en G. W. van Bergen Walraven jr.als commissarissen de hee renmr. J. 0. von Briel Sasse, A. J. A. Gillissen, dr. C. M. Hartog, mr. D. Lodder, A. C. A. Nolet, mr. C. M Schram de Jong en A. C. van Wie- ringen. Ten nadeele van mevr. de wed.B-> wonende aan de Nieuwe Haven, is uit haar tuin een karpet ontvreemd, dat verzuimd was binnen te halen. Een glazenwasschersknecht, ge" naamd J. Kuipers, wonende te Rotterdam, had gistermorgen liet ongeluk bij het wasschen der glazen van de R. K. Kerk, aan de Nieuwe Haven,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2