(z. c.) Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. plaats gehad der akten van bekrachtiging van Italië en van Zwitserland nopens de op 12 Juni 1902 te 's-Gravenhage onderteekende verdragen over internationaal privaatrecht, betreffende a. het huwelijk b. de echtscheiding en de scheiding van tafel en bed c. de voogdij over minderjarigen. De crisis. Volgens de Haagsche brieven in de Zaanland- sche Courant heeft de heer Borgesius vóór de bijeenkomst der nieuwe Liberale Unie-club der Kamer met verscheiden leden van de vrijzinnig- democratische partij en met een der hoofdmannen van de oud-liberalen langdurige besprekingen ge houden. De Standaard schrijft Vast staat nu wel, dat de heer Goeman Borge sius de opdracht tot formatie van een nieuw Kabinet ontvangen heeft. Nog niet, dat hij haar heeft aanvaard. Tweeërlei laat zich na zulk een opdracht denken. Of dat de persoon in kwestie haar aanvaardt, en daarna ziet, hoe hij slagen zal of wel, dat hij, alvorens te aanvaarden, zeker zijn wil dat hij slaagt, Het eerste is de sterke, het tweede de zwakke positie. Wie een stembusactie goed leidt, moet, als hij 't bij de stembus wint, geen oogenblik twijfelen aan de mogelijkheid van wèl slagen, en terstond de opdracht aanvaarden. Wie daarentegen toont dit niet aan te durven levert daarvoor het bewijs, dat de actie, die van hem uitging, te zwak was geweest. Nu dit tweede geval zich voordoet, is reeds dit een veeg teeken. Niet een bewijs, dat hij niet slagen zal, maar wel dat het komende Kabinet zwak van gestel of zwak van grondslag zal zijn. Het gerucht dat de Kamerleden, die tot de Unie behooren, opgeroepen zijn ter consultatie, bevestigt dit vermoeden. Voorshands echter doet dit er niet toe. Als er voor 1 Augustus maar een Kabinet is, dan kunnen we voorloopig zonder zorge de zomer- vacantie ingaan. In September spreken we elkander dan nader. Vrije liberalen. Men meldt uit den Haag, dat Dinsdag in het hotel Vieux Doelen aldaar een bijeenkomst is ge houden van de gekozen Kamerleden, behoorende tot de fractie der vrije liberalen. Zutphen. Men meldt uit Zutphen De heer W. P. G. Helsdingen, het niet herko zen Kamerlid voor Lochem, is door de sociaal democratische arbeidersparty alhier candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Een onaangenaam geval. Men schrijft uit Utrecht aan de Nederlander Dezer dagen is hier ter stede iets voorgevallen, dat voor den betrokkene hoogst onaangename ge volgen kan hebben. Een milicien der infanterie alhier in garnizoen en J. T. geheeten, werd ziek doch wachtte den Zaterdag af teneinde in zijn permissietijd thuis op bed te kunnen gaan liggen aangezien de jongeling liever niet in het hospitaal werd verpleegd. Den volgenden dag was de toe stand van den zieke in die mate verergerd, dat de civiele dokter, arts Van Zadelhoff, geen per missie verleende om hem te doen vervoeren. Niettegenstaande ons verzekerd is, dat van dit verbod aan de bevoegde autoriteit kennis is gege ven, werd 's Maandags d. a. v. de zieke jongeling van zijn bed gelicht en per brancard naar het hos pitaal vervoerd. Acht dagen later was hjj dood. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de vader van den overledene niet berusten in deze eigendunke lijke wijze van optreden, evenmin als de dokter die het verbod tot vervoeren uitvaardigde. Een request in dezen geest moet reeds aan Z.Exc. den minister van Oorlog verzonden zijn. Een Duitsch oorlogsschip te Vlissingen. Gister-avond halfzeven kwam te Vlissingen ter reede aan het Duitsche slagschip Kaiser Karl der Grosse. Het schip kwam ter hoogte van de haven voor anker. Met een stoomsloep begaven zich de Duitsche consul, de heer J. Gruber, en de com mandant van het wachtschip Bulgia, luitenant ter zee Hosang, aan boord om een officieel bezoek te brengen. Het slagschip blijft tot Vrijdag of Zaterdag. Zaïerdag-morgen zal de Kaiser Karl der Grosse naar Antwerpen opstoomen en de Nederlandsche rivierloods K. Visser is aangewezen het schip daarheen te loodsen. Ongelukken. Uit Amsterdam wordt gemeld: Vermoedelijk door het omvallen van een pot soep is er Dinsdag namiddag een kleine binnen brand ontstaan in perceel 67, aan het Rapenburg. De vrouw des huizes geraakte in brand, en werd dooi een buurman naar het Israël. Ziekenhuis gebracht. Een eenig zoontje, dat ernstige wonden aan hal- n rechtervoet kreeg, is eveneens in ge noemd ziekenhuis opgenomen Een 12-jarige jongen, die bij het reddingswerk behulpzaam wilde zijn» en rook en vuur niet langer kon verdragen, is uit het raam der 2e verdieping op straat gespron gen en verkeert dientengevolge in bewusteloozen toestand, ook een tweejarig dochtertje bekwam een brandwonde aan den arm. Ze waren met hun drieën, hadden zand ge baggerd in het Vossegat en zouden nu hun lading lossen even boven Millingen. Zeker was de aak te zwaar geladen, althans 't vaartuig kreeg water binnen, zonk al spoedig en de opvarenden verkeerden in doodsgevaar. Twee ervan wisten zich door middel van een «boom" en een roeiriem drijvende te houden, tot ze door een sloep van een afva rende zeeboot, die het ongeluk had zien gebeuren, van een wissen dood werden gered. De derde, de jonkman B. S. uit Millingen, die meer voor zijn «genoegen" eens een reisje had willen meemaken, verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevonden. H. de J., van Rijsoord, die Vrijdag aan de gasfabriek te Zierikzee zwaar gewond werd, is in het verplegingshuis aldaar overleden. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Dinsdag-middag werd per trein te Venlo uit Venray overgebracht J. B. K., ploegbaas bij de seininrichting der S.S., die 's morgens tegen 10 uur door een uit Venlo komenden personentrein op het stationsemplacement te Venray werd aan gereden. met het gevolg dat hij aan het hoofd ernstig verwond werd en hem het linkerbeen werd afgesneden, terwijl hij nog een paar geringe won den bekwam. Er is schedelbreuk geconstateerd en de toestand is hoogst ernstig. De ongelukkige is gehuwd en vader van 5 kin deren. Gisterochtend werd te Zwolle per trein van den N. O. L. S.^een man aangebracht uit Nieuw- Amsterdam, die daar bij den aanleg der spoor was overreden. Het rechterbovenbeen en de lin- voet waren zoo goed als afgereden en werden dan ook in het ziekenhuis geamputeerd. Ook het gewricht van den linkerelleboog is beleedigd. Een ernstig ongeluk. In de glasfabriek «De Scliie" alhier, had heden ochtend omstreeks 10 uur een treurig ongeluk plaats. De 47-jarige werkman E. Pouwe, wonende Maas hofje, stond met twee kruiwagens, beladen met «gemeen", dat voor de glasfabricage gebezigd wordt, op een lift in de hut «De Palmboom". Plotseling braken de twee staaldraden van de lift, waardoor het gevaarte omlaag stortte. Pouwe viel door den hevigen schok tegen den ijzeren rand van de opening in den grond, waar de lift haar eindpunt heeft. Terstond schoten eenige medearbeiders, het ongeval ziende, te hulp en namen hun kameraad meer dood dan levend op. Inmiddels werd geneeskundige hulp ontboden, waarna men den ongelukkige, die ernstige in- en uitwendige kwetsuren had bekomen, per brancard naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerde. Kort na zijn aankomst in het Ziekenhuis is Pouwe overleden. Van de Mij. tot Expl. van S.S. ont vingen wij heden een portefeuille-dienstregeling voor 1905. Bij de firma van Gent Loos alhier is deze zeer practische reiswijzer voor belangstellenden gratis te bekomen. Bij de vanwege de Federatie van Handels- en kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland gehouden examens in boekhouden slaag den o. m. de heeren A. J. de Koning, C. v. d. Hammen en C. de Vries alhier. Voor Duitsche handelscorrespondentie slaagde o.m. de heer J. J. Huldy Jr. alhier. UIT VLAARDINGEN. Vergadering van den Raad der ge meente Vlaardingen op Vrijdag, den 21 Juli 1905, des namiddags te zeven uur. UIT DELFT. Herstemming voor twee leden van den gemeenteraad. De uitslag is District 1. Uitgebracht 534 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. P. Bok, lib. aftr., 401, en C. C. Schildt, soc. dem., 133 stemmen. Gekozen de heer H. P. Bok. District II. Uitgebracht 699 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. Nienhuis, lib. aftr., 549, en C. C. Schildt, soc.-dem., 150 stemmen. Gekozen de heer J. Nienhuis. Dezer dagen ontvingen de kleer- makers, werkzaam aan de afdeeling confectie van de gemeente-werkinrichting te Delft, de aanzeg ging, dat in het komende najaar geen werk meer zal worden uitgegeven. Het departement van Koloniën heeft het con tract met de inrichting niet hernieuwd en het werk, voortvloeiende uit het loopende contract, zal in September a. s. zijn afgeloopen. Men herinnert zich, dat ten vorige jaar door den Raad met één stem meerderheid werd beslo ten, de afdeeling confectie te doen voortbestaan. Het kantoorpersoneel aandefles- schenfabriek, waaronder vele met verscheidene dienstjaren, is dezer dagen ontslagen. Het perso neel heeft zich gewend tot de vereeniging «Mer- curius," om in deze handelend op te treden. UIT ROTTERDAM. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad was de uitslag als volgt District I Herkozen P. Ha velaar Jzn. (lib.) 1807 en J. M. Voorhoeve (a -r.) 1913 stemmen. Gekozen H. Spiekman (s.-d.) 2078 stemmen. District IIHerkozen C. van Dorp (lib.) 2011 stemmen. Gekozen inr. R. B. Ledeboer (r.-k.) 1891 en mr. A. Slob (r.-r.) 1877 stemmen. District IV. Herkozen: mr. S. Muller Ilzn. (lib.), weth., 1936 en P. van Rossem (c. h. 1866 st. Het resultaat van deze herstemming is dus, dat uitgeworpen zijn de afgevaardigde voor district Charlois de heer P. v. d. Pols (a.-r.) en de heer W. H. v. Oordt H.W.Azn. (c.h.), waarvoor in de plaats kwamen 1 roomsch-kath. en 1 soc.-dem. Anti-militairistisch. Dinsdagavond vervoegden zich aan de hoofdwacht op den Dam te Amsterdam de mariniers D. Johannes en B. Hooi- man, die anti-militairistische geschriften onder de manschappen uitdeelden, naar zij vertelden op last van een anti-militairistisch comité. Beide mannen werden in arrest genomen en bleken gedeserteerd te zijn van het zeilschip Nestor, dat te Hellevoet- sluis ligt. A la Monte Carlo. In ons nummer van gister meldden wij, dat te Amsterdam en Rotter dam, speelbanken a la Monte Carlo zijn opgericht. Het is overbekend dat dergelijke inrichtingen ook te Scheveningen en te 's Gravenhage bestaan. De volgende advertentie, waarvan de strekking zich gemakkelijk laat verklaren, vonden wij gister in een Amsterdamsch blad «CLUB DE ZANDVOORT. (Naast het Circus Diverse vermaken der Badplaats. Zich te wenden tot den Secretaris der Sociëteit om inlichtingen." Er schijnt in Nederland in den laatsten tijd nogal veel animo voor spelen te zijn Door een feilen rukwind werd gister morgen van den korenmolen van de firma Herfst te Waddingsveen een der roeden afgerukt, welke neerplofte op het dak van de nevenstaande berg plaats. De roe drong door dak en zwaren zolder heen. Daar geen personen in de bergplaats aan wezig waren, veroorzaakte het ongeval alleen groote materieele schade. Het mes. Naar de gevangenis te Assen is overgebracht Joh. B.,- uit Erica, die bij een vechtpartij de gebroeders Jan en Andries Louwes zoodanig met een mes heeft verwond, dat de toestand van een hunner ernstig is. Wie de Vossen, wajren. Als de vos op schildwacht staat, Boer pas pp je ganzen Zoo dachten de boeren in den omtrek der bos- schen gelegen tusschen Grubbenhorst pn Horst ook, doch hoe ze pok de wacht hielden om reintje te pakken te krijgen, pile moeite was vergeej's en toch kwam men panhoudend 'tot de conclusie dat het aantal kippen minder 'werd. Herhaal delijk 'had men al (gezocht naar de verblijfplaats van Reintje met zijn kroost, doch zonder ge- volg. Dezer dagen nu vond men wel niet iets van dien aard, doph iets geheel vreemds, n.l. pp pl.m. 150 meter in pen dicht begropid bosch een paar tentjes, lijkende pp bivakken. Men achtte het niet geraden er dicht bij te kojmen, doch wel opi de politie te verwittigen. Naar aanleiding hiervan ging de wachtmeester der marechaus- sées met zijne brigade benevtens de gemeente politie van Blerick er pp Uit om in deze meer licht te krijgen. Zojndag-avond tegen 11 uur werd bet bewuste bopch pfgezet. Toen er tegetn 3 uur nog niets bespeurd was en het licht begon te wqrden, kroop de wachtmeester met een paar manschappen het bopch in '(bij voorkeur was een bopch uitgezocht van hooge dennen dat geheel dicht begropid was en het onderzoek zeer bemoeilijkte), met het gevolg dat in boven bedoelde biviakken 2 personen werden aange troffen. Een er Van werd spoedig gekneveld na zich eerst flink verweerd *te hebben. De ander poptste de plaat, (loch 'werd gelukkig ook ingepikt, waarna de; beide kluizenaars flink ge- bopid naar 'hier, werden pvtergebracht. Bij: onder- zo;ek bleek dat men ide hand had gelegd op een paar individus van zeer verdacht gehalte, die verrnopdelijik uit een der Duitsche gevangenis sen ontsnapt zijn. Zei verklaarden te heeten Jean Koplen, geboren te Bern Schway, en Karl Schinkmann, gebogen te Dortmund, oud elk ongeVeer 50 jaar. Vervolgens werden de tentjes nauwkeurig onderzocht en bevonden dat daarin een gropt aantal voorwerpen, .van diefstal pf- komStig, aanwezig was. In pén tentje ,was een welvoorziene kelder gegraven, waarin zooveel proviand enz., aanwezig was, dat ze er voorloo pig tegen komden. O. m. weid geVopden eenige tinnen schotels die onlangs bij de wed. Schreurs te Sevenum werden Vermist, een verrekijker, eene partij manufacturen, 3 nieuwe cojstumes, pene halve gebraden kip (dit waren dus de yössen hiervo- ren bedoeld) eene partij |boter, waarvan de her komst in de centrifuge te Horst vermoedelijk wel bekend zal zijn, pnz., benevens eenige inbrei- kerswerktuigen. Uit een en ander bleek dat zo hier reeds geruimen, tjjd (gehuisvest hadden, het geen in Verhand met de gepleegde /"liefstallen, zeer aannemelijk is. Beiden zitten nu achter slot en grendel eui zullen in afwachting van padere opdracht naar de gevangenis te Roermond worden overgebracht. (L. IQ Moordaanslag. Dinsdagavond heeft te Bleskensgraaf een moordaanslag plaats gehad op den heer v. d. H., brievengaarder aldaar. Met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen, zeeg v. d. H. bewusteloos ineen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De toestand was gister redelijk, ofschoon gister-morgen het bewustzijn nog niet was teruggekeerd. De dader is bekend. Kersen. De Rorneinsche veldheer Lucullus was het, die na zijn zegepraal over Mithridates, koning van Pontus, uit het rijk van dien vorst den kersenboom naar Rome overbracht, zoo ver haalt Plinius. De kersen waren vóór dien tijd aan de Rornein sche lekkerbekken bekend, maar het is zeker dat de acclimatisati van den boom in Italië eerst na de verovering van Pontus plaats had. Ruim een eeuw nadat de eerste boomen naar Italië werden overgebracht, werden reeds een vrij groot aantal verscheidenheden vermeld. En de Romeinen legden in alle landen, die zij doortrok ken, waartoe ook ons land behoorde, uiigestrekte kersenboom gaarden aan. Ons woord «kers" is blijkbaar van het Latijnsche «cerasus" afgeleid. De Germanen hebben den ker senboom dus waarschijnlijk eerst door de Romeinen leeren kennen. Een belasterde vogel. Tot de legenden over de dierenwereld onder de menschen in omloop, behoort ook die van de «moordzuchtige merel.' Deze vogel, de vroegere boschbewoner, is tegen woordig een vaste gast in tuinen en plantsoenen. Hij is slim en voorzichtig, onvermoeid in het ver delgen van insecten en wormen en maakt zich door zijn zang bemind. 't Is waar, hij heeft ook minder goede eigen schappen, snoept van de aardbeien en grist nu en dan ook wel een paar kersen, en bij 't ijverig zoe ken naar wormen in een aangelegd bed woelt hij wellicht soms een jong plantje bloot. Maar een vogelverschrikker, gespannen draden en andere defensie-middelen zijn voldoende om vrucht en plant te beschermen de merel is zeer schuw en mijdt den tuin, waar hij ongaarne ge zien wordt. Herhaaldelijk wordt beweerd, dat de merel (ook zwarte lijster genoemd) de nesten van andere vo gels plundert en de jongen verslindt. Dit wordt ten stelligste tegengesproken door menschen, die de vogelwereld hebben bestudeerd. In tegendeel waarschuwt de vogel door een schel gefluit zijn natuurgenooten, als onheil nabij is. B e n z i n e-o n t p 1 o f f i n g. Bij Reichenberg is een ernstig ongeluk gebeurd door een benzine ontploffing. In een kelder te Gablonz had een benzine-ontploffing plaats, de vrouw des huizes en een dienstmeid werden levensgevaarlijk gekwetst. Fin terwijl men bezig was met het blusschen van den brand, door de ontploffing veroorzaakt, ont plofte een nog grootere hoeveelheid benzine, waarbij acht en twintig brandweermannen zware, in sommige gevallen doodelijke, kwetsuren be kwamen. Een boot omgeslagen. Op de Loire, tusschen Saint Brévin en Donges, is een boot omgeslagen. De eigenaar van de boot met zijn zoon en zeven passagiers zijn verdronken. Telefoongeleiding tusschen Par ij s en Rome. De sedert het vorig jaar bestaande telefoongeleiding tusschen Parijs en Rome, kon tot nu toe niet voor het publiek verkeer gebruikt worden, omdat het geluid niet voldoende overkwam. De oorzaak lag in den onvoldoenden staat van het gedeelte RomeTurijn, waarop bronsdraad van slechts 3 m.M. sterkte gebruikt was. Thans schijnt het gebrek verholpen te zijn, de hoofdin genieur van de Italiaansche telegrafen en de direc teur van de Figaro te Parijs althans hebben met het beste gevolg over de geleiding gesproken. Ook een phonographische muziekvoordracht werd uitmuntend overgebracht. Gewichtsverlies van riekende stoffen. De beroemde Fransche scheikundige Berthelot lieeft in de Parijsche Academie van Wetenschappen de uitkomsten medegedeeld van zijne onderzoekingen betreffende de vraag, in hoeverre een sterk riekende stof door de uitdam pingen, waarop het verspreiden van den geur be rust, aan gewicht verliest. Natuurlijk zijn voor zulke proefnemingen uiterst fijne meetwerktuigen noodig, hetgeen dan ook de reden is, waarom zij tot dusverre nog niet ge lukten, Berthelot heeft thans vastgesteld, dat 1 gram jodoform in een uur het billioenste deel van een gram verliest. Over een jaar gerekend geeft dat 8760 billioenste deelen van een gram of nog iets minder dan het honderste gedeelte van een milli gram. Er zouden dus honderd jaren moeten verloopen, voordat een gram jodoform door het verspreiden van zijn sterken geur één miligram aan gewicht had verloren. Die verbazing cijfers worden nog overtroffen Lj L_i i r. i i i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2