Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. geneesheeren niet gekomen wasdat te Vereeni- ging zelfbestuur in den trant van de grondwet der Kaapkolonie was beloofd, maar dat men blij mocht zijn, geen constitutie, gekregen te hebben gelijk die van Transvaal. Hertzog achtte het nutteloos, zich opnieuw tot de regeering te Londen wenden. De crisis. Naar verluidt, zal het nieuw te vormen Kabinet zooveel mogelijk een afspiegeling moeten zijn der verschillende groepen van de liberale partij. Naar wij van terzijde vernemen, zou er groote waarschijnlijkheid bestaan, dat mr. G. van Tien hoven, thans Commissaris der Koningin in Noord- Holland, in 't komende Kabinet zitting zal nemen. (Stand.) Als aanstaand minister van Financiën, wordt van verschillende zijden gedoodverfd mr. Th. H. De Meester, de hier met verlof vertoevende vice- president van den Raad van Indië. De heer De Meester was vóór hij naar lndië toog chef der Generale Thesaurie aan het Ministerie van Fi nanciën. Minister Ellis is evenmin bereid aan het hoofd van het Departement van Marine te blijven in een nieuw Kabinet als een Kamercandidatuur in het district Den Helder te aanvaarden. Een monument voor koning Willem II. In de Nieuwe Kerk te Delft is aangekomen het marmeren grafmonument voor wijlen koning Wil lem II in 1846 gebeiteld door den Belgischen beeldhouwer G. Geefs. Indertijd door de Regeering aangekocht, werd het geplaatst in het Rijksmuseum te Amsterdam, doch zal nu een plaats vinden in genoemde kerk, het Mausoleum der vorstelijke familie. Het monument zal het bezienswaardige der kerk in niet geringe mate verhoogen. De levensgroote gestalte van den vorst rust op een eveneens levens- grooten, liggenden leeuw in de rechterhand houdt de koning den schepter, terwijl de koninklijke kroon aan het benedeneinde geplaatst is. Na de opstelling zal met eenige plechtigheid een onthulling plaats vinden. Drankwet. De minister van Financiën heeft aan de direc teurs der registratie en domeinen de volgende ciiculaire gericht: «Door een gemeente-secretaris werd inlichting gevraagd omtrent de toepassing van art. 34, no. 5 der Drankwet, of n.l. de daar verleende vrij stelling van zegelrecht kan worden toegepast op de aan belanghebbenden uit te reiken afschriften van de genomen besluiten. Bedoeld wetsartikel stelt van zegel vrij «het verzoekschrift waarbij het verlof wordt gevraagd en de beschikking d a a r o p". Het komt mij voor, dat het in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen om daaronder te be grijpen het aan de belanghebbenden uit te reiken af-chrift der beschikking; de minuut toch valt onder de algemeene vrijstelling van art. 27 A no. 3 der Zegelwet. Ik verzoek u deze beslissing mede te deelen aan de daarbij betrokken ambtenaren in uwe directie." De minister van Binnenlandsclie Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën verzocht bovenstaande aanschrijving van zijn ambtgenoot van financiën ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. Consul*generaal te Berlijn. De correspondent van de IV. R. Crt. te Berlijn seint Naar dagbladen berichten, is de Geheime Kom- merzienrat Fritz Friedlaender tot consul-generaal van Nederland te Berlijn benoemd. Friedlaender is medefirmant in een van de groot ste kolenfirma's van Duitschland (Emanuel Fried laender und Co.), welke aanzienlijke mijnen, fa brieken enz. in Opper-Silezië bezit. Hij is een van de meest bekende menschen uit de nijverheids- en financierskringen van Berlijn en gehuwd met een Nederlandsche vrouw, als ik mij niet vergis uit de Amsterdumsche financierswereld. Zijne elegante gade speelt in de Berlijnsche wereld een groote rol. Hij zelf heeft o. a. den naam, een levendig vriend van sport te zijn. Den Helder. De liberale kiesvereeniging «Helder" te Helder heeft den heer mr. Z. van den Bergh te Amster dam met algemeene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De centrale liberale kiesvereeniging vergadert Zondag tot het stellen van een delinitieven candidaat. Door eene onafhankelijke combinatie van actief dienende officieren, onderofficieren en minderen der zeemacht werd gister eene candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het district Helder aangeboden aan den vice-admiraal Ellis, minister van Marine. een voor eenige maanden in Friesland loopend gerucht, dat ons destijds onwaarschijnlijk leek, dat n.l. de heer Troelstra de politiek den rug zou toekeeren en een betrekking aanvaarden bij de Brandwaarborgmpij Neerlandia. (Vad.) Marine. Naar men aan de Av. post mededeelt, is op de begrooting voor Marine 1906 een som van f 2800 uitgetrokken voor het aanstellen van een predi kant voor de marine-inrichtingen te Den Helder. Het Vaderland Getrouw. Het volgende schrijven is vanwege het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond van mili ciens en oud-miliciens «Het Vaderland Getrouw" aan alle christelijke werkmansbonden en het tram personeel verzonden Hooggeachte Heeren Hiermede hebben wij de eer u te berichten, dat zich uit miliciens en oud-miliciens een bond heeft gevormd, genaamd «Het Vaderland Getrouw' Deze Bond stelt zich ten doel langs vaderlands- lievenden weg van de regeering verkorting der le en 2e en vrijstelling der derde herhalingsoefe ning te verkrijgen, vooral met het oog op den nu ingetreden 15-jarigen diensttijd (landweer). Het initiatief tot oprichting van dezen Bond werd ge nomen door eenige christelijke miliciens die zich niet bij den reeds bestaanden landelijken bond konden aansluiten, omdat daarin het socialistisch element sterk vertegenwoordigd is. Beleefd ver zoeken wij u, geacht bestuur dit schrijven ter kennis uwer leden te brengen en belanghebben den aan te sporen, zich bij onzen Bond aan te sluiten. Ten slotte deelen wij u nog mede, dat, wanneer het vaderland onze diensten noodig mocht hebben tot beveiliging van de maatschap pelijke orde en welvaart, wij de eersten zullen zijn de wapens ter hand te nemen. vernemen, moest de doodsoorzaak te wijten zijn aan ongeoorloofde praktijken. De bewoner van het huis, een rijwielhandelaar, werd, na door de politie in verhoor te zijn genomen, weder op vrije voeten gesteld. Len F.) Vermist. Te Gouda wordt vermist de 1(5- jarige Andries Rietveld, teniger van postuur, mid delmatige lengte, zwart haar, gekleed in lang© donker grijs gestreepte broek, colbertjasje, iets lichter van kleur, jockey-pet en rijgschoenen. Jl. Maandag heeft hij heimelijk de ouderlijke woning verlaten en men vreest, dat. hem een ongeluk is overkomen. Een slang. Gisteren-avond vond de bediende van den heer Van der Möhlen op de Groote Markt te Haarlem in de gan,;g een slang, waarschijnlijk een giftige, met gespleten angel. Het dier had een lengte van circa een halven meter. Do ode en bedwelmde visschen. In het. Noord zeekanaal bijl Velsen dreven Woensdag een aantal doode en bedwelmde visschen. Sommigen zijn va.n meening, dat dit veroorzaakt werd door de dynamietontploffingcn bij de oude spoorbrug; anderen, dat het instroomende vuile water der papierfabrieken dit verschijnsel teweeg brengt.. anderen, die haar hierin zijn voorgegaan, zal zij waarschijnlijk slagen. Intussche is de veteraan van deze gansche historie, Montague Holbein, druk bezig met zijn training voor den- overtocht in spe. Dinsdag heeft l'ij weer eens getracht van North Greenwich naar Gravesend te zwemmen, en al waren zijn krachten ruimschoots voldoende voor dit traject, zijn te kleine snelheid heeft hem belet geheel te slagen. Hij was nog ongeveer 1| uur van zijn einddoel verwijderd, toen de vloed kwam opzetten en zijn gang de allures van die eener kreelt be gon aan te nemen. Opgeven werd alsnu de boodschap. Merkwaardig werd het evenwel, dat de kampioen bij zijn terugkeer op het land nog bijna even frisch was als bij zijn eersten slag in het water. Holbein zelf is van oordeel, dat zijn poging om van de Engelsche naar de Fransche kust over te steken, dit jaar zeker zal slagen. «Nu of nooit" geldt hierbij als zijn hoofdmotief. De staking van het trampersoneel te Basel is doorgegaan. Alle beambten hebben den arbeid neergelegd, zoodat het verkeer totaal stilstaat. De inneming van Oudewater. «OVDEWATER. Onder Philip II Co van hisp door beleit van Hierges belegert den 19 Iuly is nae dapperlyck beschieten ende grouwlyck gevecht Stormenderhant ingenomen. Soldaten, Burgeren, Vrouwen en Kinderen wreeölyck vermoort ende de Stadt verbrant. Op den 7 Augusti 1575. D. Stoop f. Trajectinus 1650". Dat is het onderschrift, op een blad papier, dat er in den rechter-benedenhoek op geschilderd is, van een groot schilderij, toebehoorende aan de ge meente Oudewater. Kort geleden was dit stuk nog in deerniswaardigen toestand. Door de vrijgevigheid van een kunstbeschermer is het, door tusschen- komst van den directeur van het Rijksmuseum, gerestaureerd. Het hangt voor enkele weken in de Schutter- en Regentenzaal van het Museum. Een meesterwerk is dit stuk niet, maar als historiestuk heeft het voor Oude water natuurlijk zijn waarde. Dirck Stoop heeft hier een opdracht gehad, die hem te zwaar was. Een zoo groot stuk te schilderen meteen moeilijk perspectief, dat ging hem niet af. Het best zijn enkele pirtijtjes op den voorgrond daar herkennen wij den schilder van een paar verdienstelijke jachtpartijen, die het Rijksmuseum bezit, één in de Dupper-collectie, één gehangen in de zaal onmiddellijk naast de Ilegen- tenzaal. Maar dat neemt niet weg, wanneer het stuk de volgende maand te Oudewater terugkeert, zal het feestelijk ontvangen worden. De staking te Winschoten. De marechaussee Veensma, van Finsterwold, is tijdelijk te Winschoten gedetacheerd, wegens de werkstaking der timmergezellen. Dinsdag na Pin- steren werd het werk neergelegd en nog kan niet voorspeld worden, wanneer de staking zal eindigen, daar de partijen scherp tegenover elkaar staan. Het blijft evenwel rustig. Ongelukken. Te Hulst is eergister een vijfjarig meisje door het eten van onrijp fruit vergiftigd. Een spoedig geroepen geneesheer diende een tegengif toe, maar blijft weinig hoop op behoud van het kind koes teren. Troelstra. Uit mr. Troelstra's in Het Volk van gisteravond blijkt, dat de sociaal-democratische leider lust gevoelt het Kamerlidmaatschap er aan te geven. In verhand hiermede maken wij melding van Gemeenteraadsverkiezing. Nu de heer A. Dirkzwager voor district III heeft bedankt, is door B. en W., ingevolge het bepaalde bij art. 14 der Gemeentewet, een nieu we verkiezing in dat district uitgeschreven en wel tegen Vrijdag 28 Juli a. s. De stemming en herstemming zullen zoo noo dig geschieden resp. op Dinsdag 8 en Woensdag 16 Augustus. Gisteravond werd de politie ter assistentie geroepen in de Houtstraat, waar een vechtpartij plaats had tusschen een schoonzoon en schoonvader, genaamd J. J. S. en D. M. De twist was ontstaan door familieaangelegenheden. De schoonzoon had zijn schoonvader de kleeren nagenoeg geheel van het lijf gescheurd. Speelholen. Een rechtsgeleerde deelt aan het Hdsbl. als een bewijs hoe zeer het bedrijf, dat in het perceel Vondelstraat 63 wordt uitgeoefend, verlokt tot navolging, dat zich gistermorgen bij hem twee heeren aandienden, een Italiaan en een Belg, die een syndicaat, dat ten doel heeft hier een tweede dergelijke speelhuis op te richten, advies kwamen vragen naar de formaliteiten, die noodig waren om hun doel te bereiken zonder een stafbare handeling te plegen. Onze zegsman ant woordde den heeren dat hij niet bereid was hun daaromtrent van juridisch advies te dienen dat zijn eenige raad zou zijn hun plan niet te volvoe ren, maar terstond naar hun vaderland terug te keeren. Zij spraken echter de verwachting uit, wel een ander advocaat te zullen vinden die hun renseignement zou kunnen geven. Brand te Enschedé. Door het heetloopen der machine ontstond gister-avond felle brand in de spinzaal der fabriek van de firma Blijdenstein Comp. aan den Losserschen weg, te Enschedé, welke zaal de geheele middenverdieping omvat en geheel is uitgebrand. De overige deelen van het kolossale fabrieksgebouw bleven behouden, doch ook daar is de schade door water veroorzaakt aanzienlijk. De brandweer werkte met 10 sl mgen op de hoogdrukwaterleiding. Drama. Na afioop van de H. Mis heeft Zondag morgen te 10| uur een vreeselijk drama plaats gehad in Bleyberg (dicht bij de grens van Zuid-Limburg). Om een kleinigheid kreeg een zekere 14-jarige Lambert Aussems ruzie met den 16-jarigen Hubert Roggeman. Eerst was 't twisten, daarna vech ten en vóór iemand had kunnen tusschenbeide komen, had Aussems zijn mes den ongelukkigen Rogge man in 't hart gestoken. Men bracht den gewonde terstond naar dokter Broeder, bij wien hij vijf minuten later bezweek. Vrij spoedig was't parket ter plaatse en toen dokter Grijns de lijkschouwing had gedaan, bleek dat het hart op drie plaatsen doorboord was. Ausems, de jonge moordenaar, een zoon van eerlijke handwerkslieden, dien men algemeen voor een beetje onnoozel aanzag, is na ondervraagd te zijn, op bevel van den magistraat weder op vrije voeten gesteld. Waarschuwing. In verschillende Duitsche bladen kwam onlangs een advertentie voor waarin voor een meisje van 14 maanden bij een beschaaf de christelijk familie in een kleine stad of op het land tegen een schadeloosstelling in eens een tehuis werd gezocht. Aanbiedingen waren te rich ten aan het Internationaal Informatiebureau 60 Pontonville Road, Islington, Londen. Zij die daar op ingingen ontvingen een schrijven waarin eene schadeloosstelling van 19.000 mark in het vooruit zicht werd gesteld, doch geëischt werd toezending van 6 mark, voor correspondentiekosten. Vele per sonen zijn er aldus ingeloopen, daar zij natuurlijk nooit meer iets hoorden. Daar waarschijnlijk in Nederlandsche bladen hetzelfde spelletje zal worden geprobeerd, zij men gewaarschuwd. Toch wel wat griezelig. Te Karlsbad is een graaf aangekomen om een kuur te doen. Als-gezelschap had hij1 een jongen, tammen leeuw bij. zich, die zijn meester volgt en gehoorzaamt als een hondje. Zeer begrijpelijk zijn de andere bewoners van het hotel, waar de reiziger is afgestapt, niet bijster verheugd over de komst van den nieuwen gast. Inbraak. In de vermaarde kathedraal van Milaan is Dinsdag-nacht ingebroken. Bij het ope. nen der kerk ontdekte men, dat de juweelen van het beeld der Heilige Maagd waren gestolen. Zij bestonden uit een diadeem en halssnoer voorts droeg het beeld gouden armbanden, versierd met kostbare steenen, ter waarde van meer dan 10,000 lire. Een misdrijf? In de Paul Krugerlaan te 's-Gravenbage is door de politie het lijk van een jong meisje in beslag genomen om in het Zieken huis gerechtelijk te worden geschouwd. Naar wij Een tunnelongeluk. Er heeft weer een tunnelongeluk plaats gehad. Aan den noordkant van de Bosrock-tunnel bij Graz zijn drie arbeiders bedolven twee waren terstond dood. Zwemmen. De Nauw van Calaisklucht zal nu ook het onderwerp worden van een dames- zwemmerij, Miss Keilerman, een Australische, heeft namelijk haar vaderland verlaten en is naar En ge land gekomen met het plan zich te onderwerpen aan de Dover-Cailaisproef. Evenmin als de tallooze Een eigenaardig voorval. Op de nieuw gebouwde (spoorwegbrug over de Zambesi ter hoogte van de beroemde Victoria-watervallen heeft, bijna, een spoorwegongeluk plaats gevon den onder zeer eigenaardige omstandigheden. ;Een kleine locomotief, welke wordt gebezigd door de ondernemers van het grootsche spoor- wegwerk, reed onlangs even voor het aanbre ken van den dag over de brug, toen plotseling op iets zachts werd gestuit. De machinist stopte om te zien wat het wasen tot 'zijn niet ge ringe verbazing ontwaarde hij; op de rails een reusachtig luipaard, welke was aangereden, en dan ook enkele oogenblikken later stierf. Het beest was over de acht voet lang en het mag een bijzonder geluk worden genoemd, dat de lo comotief niet derailleerde. Wjlde dieren komen veelvuldig voor in de omstreken van de nieuwe brug. Zij sluipen 's nachts herhaaldelijk tot vlak bij het kamp, óm daar iets van hun gading te zoeken. Men neemt aan, dat de luipaard zich op de brug bevond, toen de locomotief' naderde én het zwarte, ge heimzinnig naderende monster heeft besprongen, natuurlijk met het noodlottig gevolg voor zich zelf. Hitte te New-York. Gisteren z(jn 35 personen te New-York gestorven aan de gevolgen van een zonnesteek. De hitte schijnt daar da n wel verschrikkelijk te zijn. Een honden.... diner! De nieuwste nieuwheid in het gezelschapsleven der voorname kringen van New-York in hun kolonie Newport is eenhonden diner, dat de heer en mevrou w Harrp Lehr ter gelegenheid van den derden ver jaardag van hun kleinen spits gaven, die den up to date-naam draagt van «Mighty Atomwat vertaald wil zeggen: «machtige kleinheid". For- meele uitnoodigingen waren rondgezonden voor een zevental honden wier eigenaars tot de bloem der voornaamheid behoorden. Roode dalia's sierden den disch en zilveren kandelaars erop. De honden namen plaats op stoelen, en achter hen plaatsten zich elegante dames, de gelukkige meesteressen, om de vijf bedienende knechts bij dat werk te helpen. Het menu bestond uit kalfskarbonaden, Frankfurter worst, verscheiden soorten van sa- laden, ijsroom, chocolade en een groote verjaar dagstaart. Tal van voorname heeren amuseerden zich met naar dit hondendiner te kijken. Voor de honden, die de beste manieren aan den dag legden, waren prijzen uitgeloofd. Het verjarende hondje, de «gastheer", won den eersten prijs. Tot apotheose werden aan het slot van het diner eenige katten toegelaten en onder een vervaarlijk rumoer van geblaf, gemiauw en geblaas liep de voorstelling ten einde. Een inderdaad treurige manier om zich te vermaken maar men bedenke dat ze werd uitgevonden in de wereld, waar men zich verveelt. Niets voor de zeepfabrikanten. Een land waar de zeepfabrikanten geen fortuin zullen maken is Nicaragua. Daar ligt een groot meer, het Nejapa-meer, waarvan het water looghoudend is. Het bevat een geconcentreerde oplossing van dubbelkoolzure soda en van potasch met een groot bestanddeel zwavelzure magnesia. Het is voldoende z'n handen in het water te steken en ze even te wrijven, om onmiddellijk schuim te krijgen, dat een betere schoonmakende uitwerking heeft, dan de fijnst bereide zeep, Alle menschen uit de omstreken van het meer halen er water om de wasch te doen en hun huis schoon te houden. Dan slaan ze er ook nog een slaatje uit, en verkoopen ervan aan hun buren Guatemala. Lj i-ü—t J-i-.i "L Ui

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2