Binnenland. Ingezonden Mededeelingen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Koloniën. dat samenwerking onmogelijk zal zijn, zoolang de regeering niet besluit, aan de wenschen der be volking van de kolonie tegemoet te komen. De voorzitter deelde mede dat de vorming van een Volks-vereeniging overwogen werd. Donder dagochtend nam het Congres met algemeene stemmen een motie aan, ten gunste der oprich ting van. een verbond, dat ten doel zal hebben, woed zelfbestuur te verkrijgen en de belangen van het volk te handhaven. H. M. Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder kwam gister-ochtend om 8.33 aan het station te Baarn aan. De burgemee ster was ter begroeting aanwezig. H. M. was ver gezeld van barones van Ittersum, freule van de Poll, jhr. de Ranitz en ridder-Pauw van Wiel- drecht. Om half elf vertrok het gezelschap in twee automobielen naar Sloten. H. M. de Koningin-Moeder kwam met gevolg om een uur te Sloten aan en werd ontvangen door den burgemeester van Haarlemmermeer. Langs Ringvaart, Lijnden en Hoofdvaart ging het naar het Raadhuis, waar de raadsleden aanwezig waren. De dochter van den burgemeester, juffrouw Lant- zondorfer, bood aan H. M. een bouquet aan. De burgemeester hield de volgende toespraak Mevrouw Hoogst vereerend is Uwer Majesteits bezoek aan deze gemeente, en in naam der gemeentenaren wier vertegenwoordigers Uwe Majesteit hier ziet, heeten wij U hartelijk welkom. Voor 50 jaren was deze bodem nog hier en daar een moeras gelijk; thans Uwe Majesteit aanschouwe het en straks ter tentoonstelling, - is het eene schoone, zeer vruchtbare landstreek, prijkende met schoone gebouwen, kerken, scholen en uitstekende wegen, en een bevolking tellende van ruim 18,000 inwoners. Waren de voorbereidende maatregelen tot droogmaking van dezen grooten plas begonnen onder de regeering van Z. M. Koning Willem II, het eigenlijke reuzenwerk der droogmaking vond plaats onder de regeering van Uwen Onvergete- lgken Gemaal, Koning Willem III, ohder wiens voorspoedig Bestuur deze gemeente ontstond en tot bloei kwam en H. M. de Koningin Wilhelmina van wier weldadig Bestuur ons vaderland nog lang de zegeningen moge genieten. Wij hopen van harte, dat Uw hoog bezoek alhier een gunstigen indruk bij Uwe Majesteit, over deze gemeente en hare bewoners, zal heb ben gemaakt." H. M. bedankte den burgemeester voor zijn toespraak en onderhield zich met den heer Eg- gink, die 50 jaar secretaris dezer gemeente is, en verder met alle raadsleden. Vervolgens ging het naar het teestteirein waar de Koningin-Moeder werd ontvangen en toegespro ken door den heer Bultman, terwijl een klein dochter van den heer Bultman een bouquet over handigde. Na voorstelling aan het hoofdbestuur der tentoonstelling bezichtigde H. M. met veel belang stelling de inzendingen. Van de tentoonstelling reed de Koningin langs de Kruisvaart naar de Cruquius en bezichtigde dit stoomgemaal geheel met groote belangstelling. Langs de wegen stonden eerebogen en er waren fraaie versieringen aangebracht. Bij haar vertrek betuigde Koningin Emma aan den burgemeester en het bestuur der tentoonstelling vriendelijk haar dank. deze laatste poging om het Boni-incident zonder bloedvergieten tot een goed einde te brengen, vruchteloos geweest. Dat de expeditie zonder tegenstand zou landen, als men den vijand omtrent het landingspunt mis leidde, was wel te verwachten. Een inlandsehe tegenstander beschikt toch niet over zoo snelle gemeenschapsmiddelen, dat hij bij het onderschei den van demonstratie van werkelijkheid nog tijd heeft zijne strijdkrachten naar het juiste punt te verplaatsen. Even zij in herinnering gebracht, dat bij de expeditie tegen Boni in '1859 tegen Oedjong Patiro (oedjong beteekent hoek of kaap) werd gedemon streerd, terwijl de landing tusschen Badjowa, Teloe Telong en Lonrai werd uitgevoerd. Oedjong Patiro is een kaap ongeveer 15 K. M. ten Z. van Badjowa en iets ten N. van de plaats Patiro gelegen. Een groot rif beveiligt de kaap tegen den Oostmoesson. De Patiro is een kleine rivier, die tot Maralling in algemeen oostelijke lichting stroomt, om dan met een scherpe bocht naar het Z. om te buigen en bij Patiro in de Golf van Boni te vaden. Piukt men langs de genoemde rivier in Noordelijke rich ting op, dan bereikt men spoedig een voetpad, dat evenwijdig met de kust en daarvan ongeveer 5 K.M. verwijderd in N.N.W. richting recht op de hoofdplaats Boni aanloopt. Om die plaats te bereiken heeft men maar een 15 K.M. af te leggen. Tot Padjalele voert de weg dan door geacci denteerd terrein om dan verder tot Boni toe door een vlakte te leiden. Aanvankelijk zal de operatiebasis wel in Patiro gevestigd worden om later naar Badjowa te wor den overgebracht. Bij den voortgang, die blijkbaar met de opera- tiën wordt gemaakt, zal de hoofdplaats Boni wel binnen een paar dagen in ons bezit zijn. Onderwijs. Het bestuur der R.-K. kweekschool te Hoorn heeft besloten, deze inrichting met April 1906 over te brengen naar eene nieuw te bouwen school te Beverwijk. De Kaiser Karl de G-rosse. Het pantserschip Kaiser Karl de Grosse zal Zondag-morgen van de reede van Vlissingen naar Antwerpen vertrekken. Dames Dominéés. Tot de meest vooruitstrevende" onder de Pro- testantsche kerkgenootschappen in ons vaderland mag ongetwijfeld worden gerekend dat der Doops gezinden. We hebben hier te lande reeds vrouwelijke artsen, vrouwelijken advocaten, vrouwelijke doc toren in staathuishoudkunde en andere weten schappen, maar vrouwelijke predikanten kenden we nog niet. De Algemeene Doopsgezinde Sociëteit gaat er hare deuren voor openstellen. Bestuurders beslo ten in hun laatste jaarvergadering, dat meisjes op het seminarie zullen worden toegelaten, en dat de gemeenten, die eene vrouwelijke predikant begeeren, daarin niet mogen worden tegengewerkt. Algemeenen bijval, zelfs bij de vrouwelijke leden van genoemd kerkgenootschap, vindt dit streven niet. knecht - Drukkers. —Kistenmakers. letterzetter, Kistenmakersjongen. Winkelbediende —Kan toorbediende. Jongens voor kantoor. Pieiziger. Depóthouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. - Portier. Nachtwaker Stoker. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-sto ker, Machinist-bankwerker. Branders- knecht. Gistzifter. Gistbewerker. Dis tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. .Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. - Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Baker. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een sleutel, een dameshandschoen, een Engelsche sleutel, een schortje, een rolletje ijzerdraad, een oorbelletje met rood steentje, een kinderrokje, een litermaat voor natte waren, vermoedelijk af komstig van diefstal. Te bevragen aan de volgende adressen een gouden heerenring bij J. Penning, Oostsingel 134 een zilveren hoedenspeld bij L. v. d. Tempel, Zalmstraat 32een medaille voor belangrijke krijksverrichtingen bij H. Gommel, Oude Kerkhof l10 een zilveren armband en een bril bij J. Bur ger, Raam 214drie schoolschriften bij J. v. d. Berg, Nieuwe Haven 163"een gouden heerenring bij D. Bouman, Gasstraat 36 een tricot onder broek bij A. Degeling, Kleine Baan 41 een damesparapluie bij Wolksky, magazijn »de Vlijt Dameen hond, soort colly, bij G. v. Rongen, Bakkerstraat 37een medaillon met portretten bij P. Scholten, Hoogstraat 139, een zwarte post duif bij F. v. Harmeien, Schie 14 een postduif "•emerkt G. V. 05 enz. bij B. Berkel, Zalmstraat 24een drinkensblik en broodzakje bij L. P. v. Rijkevossel, Groeneweegje 18een hondenhals band met belastingteeken bij W. Schellevis, Snoorstraat 36. Den Helder. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat in Den Helder als ernstige candidaten der vrijzinnig- democratische partij besproken zijn de heeren mr. Z. van den Bergh, te Amsterdam, J. H. Dijkman en mr. A. van Gijn, te 's-Gravenhage, en mr. Van Gilse, te Arnhem, doch dat het thans zoo goed als zeker is, dat eerstgenoemde de definitieve candidaat van de centrale zal worden. Gelijk men weet, heeft de liberale kiesvereeniging Helder mr Van den Bergh reeds met algemeene stemmen candidaat gesteld. N.-C ||De afdeeling Den Helder der S. D. A. P. heeft besloten aan de aanstaande Kamerverkiezing niet mee te doen. Boni. Behalve het Randelsbl. ontvingen ook de Telegr. en de N. R. Ci. telegrammen uit Indië. Uit Batavia seinde men aan de Tel Donderdag heeft Boni het ultimatum afgewezen, waarop de troepen onmiddellijk te Kaap Patiro landden zonder tegenstand te ondervinden. De cavalerie en de trein landden niet wegens onge schiktheid van het terrein. De correspondent te Batavia van de IV. R. Grt. seinde gister Boni weigerde ultimatum. Expeditie gisteren zonder tegenstand geland bij Oedjong Patiro. Heden langs de oevers van de Patiro noordwaarts opgerukt. Het blad teekent hierbij aan »Uit het feit, dat in het bovenstaand telegram nog eens wordt medegedeeld, dat Boni het ultima tum weigerde, kan opgemaakt worden, dat den vorst van Boni voor de laatste maal gelegenheid is geschonken de zaak in der minne te doen op lossen. Men zal daarbij hebben verwacht, dat de groote maritieme en militaire macht ter reede van Badjowa vereenigd dien vorst mogelijk zou imponeeren. Is onze opvatting juist, dan is ook Ongelukken. Toen Donderdagavond de tram van Alkmaar naar Egmond aan Zee, waarmede de lijn geopend was, te ongeveer kwart vóór tienen te Egmond aan Zee terugkeerde, ontspoorde bij den eersten wissel vóór het station de locomotief. Van de twee wagens liep de eerste tegen de machine aan, welke daardoor kantelde. Op de locomotief bevonden zich, behalve de machinist J. A. van Heyningen, de stoker A. Hollemann en de opzichter van den locomotief- en treindienst, de heer Nouwen. De machinist kwam onder de machine, met het treurig gevolg, dat hij dadelijk een lijk was. De stoker en opzichter werden, de eerste vrij ernstig, de laatste lichter, gewond. Zij zijn opge nomen in fet Wertheim-Paviljoen te Egmond aan Zee. De overige personen, die in de wagen zaten, twee stokers en de heeren dr. Schippers en Gouda, van Egmond aan Zee, bekwamen geen letsel. De machinist laat een weduwe meFzes kinderen achter. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Een onderzoek zal worden ingesteld. De machine werd belangrijk beschadigd en van een wagen is het bordes geheel ingedrukt. Vervroegde winkelsluiting. Inzake de vervroegde winkelsluiting werd door den Schiedamsehen Bestuurdersbond de volgende motie aangenomen »De vergadering van den Schiedamsehen Be stuurdersbond, gehouden den 20en Juli 1905, in sConstantia", kennis genomen hebbende van de beweging der Schiedamsehe winkeliers, om te komen tot ver vroegde winkelsluiting van oordeel, dat hiermede een belangrijke stap gedaan wordt óók tot verbetering van de positie van het winkelpersoneel wekt de Schiedamsehe arbeiders in het algemeen, de georganiseerden in het bijzonder, op, deze be weging zoo krachtig mogelijk te steunen en er toe bij te dragen, dat de vervroegde winkelsluiting zoo algemeen mogelijk wordt doorgevoerd en besten digd, door geen inkoopen te doen na des avonds 9 uur en slechts bij die winkeliers hun inkoopen te doen, welke aan de vervroegde winkelsluiting me dewerken." sLaat uw jongens toch een vak leeren Bijna dagelijks spreek ik ouders, die met verlangen het oogenblik te gemoet zien, waarop hun jongen voor goed van school komt, ,o.m dan hoe eer hoe liever »geld te gaan verdienen en wat in te brengen". °En dit verlangen is zeer natuurlijk want waar vader hard moet werk om den kost te verdienen en moeder moet passen en meten om met het weekgeld rond te komen en moet zorgen dat alles toch knap en netjes is, daar is elk dubbeltje, wat extra verdient wordt, welkom. Maar wanneer ge nu eens bedenkt, hoe nuttig het voor het later leven uwer kinderen is, dat zij iets kennen, dat zij een vak verstaan en daarin een goed werkman worden, hetzij timmerman, loodgieter, bankwerker, smid, boekbinder enz. enz. dan zegt ge bij u zelf »ik moet nu dan nog maar liever een paar jaar zien te behelpen en mijn jongen bij een be- kwaam patroon in de leer doen waar hij heel weinig of desnoods niets verdient, maar het vak leert. Het is het eenige wat men zijn kind in den strijd om het bestaan mede kan geven, de kennis om als man zijn kost te verdienen. Deze kan hem nooit ontnomen worden en een flink vakman is altijd zijn brood waard. Zend u jongen dan avonds naar de Burgeravondschool waar hij theoretisch onderlegd kan worden. Hij leert daar talen en het teeken, wat hij voor zijn vak noodig heeftDe kosten zijn zeer gering en wanneer men het heele- maal niet missen kan, worden de jongens ook wel kosteloos opgenomen. Naderhand als hij een kundig vakman is gewor den plukt ge er toch de vruchten van, dan krijgt de jongen een vaste betrekking met een vast weekgeld en loopt niet als los werkman de kans elk oogenblik bedankt te worden. En mocht hij dan ooit, door welke omstandig heid buiten betrekking zijn, dan is hij veel eer aan werk geholpen, dan degeen die zoogenaamd van alles kent en eigenlijk niets. Van alles een beetje te kunnen is al heel verkeerd, men brengt het dan gewoonlijk tot niets, want vakkennis mist men en dit is toch een eerste vereischte. Wanneer uw zoon een bepaalde wensch heeft uitgesproken dit of dat te worden, tracht hem dan zijn zin te geven als het u mogelijk is en natuurlijk alleen wanneer ge eenige toekomst in dat vak ziet. Hij zal dan met meer jjver en plezier zijn werk doen. Ik weet wel dat ge op deze manier U vele op offeringen moet getroosten, maar ouders hebben plichten tegenover hunne kinderen en Uwe be looning vindt ge in hun toekomst. Denk er eens over na, misschien voelt zich wel een enkele uwer aangetrokken, mijn aansporing in ernstige overweging te nemen. J. GAZAN. Secretaresse Vereen, tegen Bedel. Schiedam, 22 Juli 1905. 25 cent per regel. Donderdag 27 dezer, des morgens om 8^ uur, vertrekt de Schiedamsehe processie naar de graven van de H. H. Martelaren te Brielle. Kaarten zijn vanaf morgen te bekomen aan de pastorij aan de N.-Haven, bij koster Rammers en den boekh, J. A. Ullers, Hoogstraat. Nadere hizonderheden vindt men in achter staande advertentie. Giste r-a vond omstreeks 6 uur ontstond aan het dak van de branderij van de firma J. H. van, Gent in de Boterstraat, een begin van brand. Door den meesterknecht, die dadelijk na het uitbreken van den brand gewaarschuwd was, en eenige voorbijgangers w.erd het vuur spoedig ge- blucht. De schade is gering. De slangenwagen der politie rukte uit, doch be hoefde geen dienst te doen. Aan P. van der Kooij alhier is door de Commissie voor gemeentereiniging de levering opgedragen van 27000 kilo Giesendamsch uiterwaard hooi. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 22 Juli 1905.) Gevraagde Arbeidskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (halt was.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Jongen voor Sigarenfabriek. Loodgieter (bekwaam vakman). Boeren knechts. Boerenjongen. Barbiersleerling (met het vak bekend). Kappersbediende. Jongens voor touwslagerij. Jongens voor sorteeren van touw werk. Vuurwerkers, (gewoon bij stoomhamer te werken.) Modelmaker. Wagenmakers.— Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Slagers- Bij het te Utrecht gehouden exa men van de Mij tot bev. der Toonkunst slaagde voor piano o. m. mej. J. O. van Erpecum alhier. Heden had in het Stedelijk Zieken huis de gerechtelijke schouwing plaats van het lijk van den werkman Pouwe. De justitie uit Rotterdam begaf zich vandaag ook naar de glasfabriek »De Schie" voor het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Een welgemeende Raad. Nu de tijd nadert dat vele jongens de school gaan verlaten, zou ik aan ouders en voogden uit den werkmansstand zoo gaarne ernstig willen toeroepen EEN VERKLARING UIT SCHIEDAM. De opinie van iemand uit Schiedam heeft gé wicht vo,or ons, vooral wanneer die verklaring gelijk deze, gebaseerd is op een werkelijke on dervinding. De heer S. Rorijie, wonende BroersVest te Schiet dam, meldt onsSedert geruimen tijd heb ik geleden aan een vlijmende pijn in den rug. On ophoudelijk had ik hier last Van, mijn rug was heelemaal Verzwakt en 's morgens bij het op staan, gevoelde ik mij: reeds afgemat en ver moeid. Ik had vteel hinder van benauwdheden! waarhij plotselinge zweetingen kwamen, die da delijk door huiveringen gevolgd werden, ook werd ik erg gekweld door het maagzuur. Tot mijn geluk werd mij, door een mijner familieleden een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge zonden en hoe zal ik u mijn blijdschap be schrijven, toen ik reeds, na ze een paar dagen te hebben ingenomen, een groote verlichting hé- kwam en een week later was ik geheel en al van mijn bedroevende nierziekte verlost. Ik ber tuig U' 'hierdoor mijn hartelijken dank en zal gaarne dit voortreffelijk geneesmiddel aan nier lijders aanbevelen. Ik, ondergeteekende, verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het geVaiar dat een nierziekte na zich slepen kan. De nierziekte komt zachtjes aan en men kan b aar jaren onder de leden hébben zonder dat jde lijder de ware oorzaak zijner kwaal kent. Misschien heeft hij hoqfdpijn, pijn in de leden, zenuwpijn, heuppijn, rheumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vérmoeidheid en neerslachtigheid, hartzwakte, wa terzucht enz. Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die de héér Rorije gehad heeft. Zij zijn te Schiedam ver krijgbaar bij de heeren KAPRELHOF IIOVINGH, (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco, na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.— voor zes doozen. De oude fout. Als men optelt hoeveel manschappen naar Zuid- Celebes worden gezonden om daar de Nederland- sche vlag een beetje vaster te planten, dan komt men tot 't cijfer van circa 1500 man infanterie, (het 9e, 19e en linkerhalf 15e bataljon), 150 man maréchaussee (een compagnie) en 120 ruiters een eskadron, te zamen nog geen 2000 man. De artil lerie en de genie kunnen niet worden meege rekend. De troepenmacht, die thans in Zuid-Celebes is gelegerd - te Makasser, Balangnipa, Pankadjene en Paré Paré zal wel dienen om deze verschil lende plaatsen vast te houden, zoodat de slotsom is dat wij tegen Boni, plus Loewoe, plus de Adja Tapparang, plus misschien nog andere staatjes op trekken met ternauwernood twee duizend man.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2