Ds moord lij lei Dumlste! te Berren-Eal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Handelsreizigers- De Ned. Bond van handelsreizigers, die thans ruim 600 leden telt, heeft in zijn te Arnhem gehouden vergadering o. a. besloten tot oprichting van een bureau van advies, uitsluitend voor bonds leden, en van een betrekkingsbureau, eveneens uitsluitend voor bondsleden, dit laatste voorloopig bij wijze van proef op beperkten voet. Het 10-jarig bestaan van het R. K. Gymnasium te Amsterdam. Gister werd het heugelijk feit herdacht, dat tien jaren geleden, de E.E. P.P. Jezuieten te Am sterdam een R. K. Gymnasium stichtten toege wijd aan het Allerh. Hart van Jezus. Voor het Katholieke Amsterdam was het eene gebeurtenis van beteekenis. Jarenlang was de groote behoefte gevoeld om hier een inrichting voor Hooger On derwijs te verkrijgen, waar R.K. jongelingen voor de Universiteit konden opgeleid worden. Tot 1895 waren de Amsterdamsche Katholieken genoodzaakt wilden zij hun kinderen een goed katholiek hoo- gere opleiding geven, hen naar buiten te zenden. Natuurlijk was dit voor zeer velen niet van be zwaar ontbloot. Geen wonder derhalve, dat de stichting van het R. K. Gymnasium in de hoofdstad met in genomenheid werd begroet. Aan de Heerengracht bij de Leidschestraat waren inmiddels twee per- ceelen aangekocht, waarvan aanvankelijk één (het tegenwoordige college) in gebruik werd genomen. Als professoren traden op de eerw. pater Steins Bisschop en De Bruyn. In het midden van Sep tember 1895 vingen de lessen aan. Het aantal leerlingen aanvankelijk gering groeide na enkele jaren zoo aan, dat het belendende perceel, waarin het Zanderinstituut gevestigd was, als woonhuis voor de professoren moest worden in gericht, en zoodoende het andere perceel geheel voor onderwijsinrichting in gebruik gesteld kon worden. Natuurlijk vermeerderde ook midderwijl het aantal leeraren. Als rector werd benoemd de weleerw. zeergel. pater dr. Exler, die na enkele jaren van zegenrijken arbeid werd opgevolgd door den weleerw. zeergel. pater dr. R. van Op- penraay. Veel heeft het college aan dezen te danken. Het Amsterdamsche Gymnasium heeft, zooals o.a. blijkt uit de gunstige resultaten van de eind examens, de zoo wèl verdiende reputatie, welke de paters Jesuieten als opvoeders en leeraars der katholieke jeugd genieten, met eere gehandhaafd. Wij maken ons dan ook ten tolk van de Amster damsche Katholieken, die de vruchten van hun moeitevollen en onvermoeiden arbeid mochten plukken, wanneer wij te dezer plaats hulde en dank brengen voor het vele goede, dat zij in de hoofdstad des Rjjks tot stand brachten, en den wensch uitspreken, dat het R. K. Gymnasium, onder de uitnemende leiding van Dr. Van Oppen- raay, moge groeien en bloeien Een woord van dankbare hulde moet nog ge bracht worden aan de nagedachtenis van den eerw. pater J. F. Jans, S. J. een der groote stuwkrachten welke de stichting van het gym nasium hebben verzekerd, doch die terstond na de oprichting door den dood eraan werd ontrukt. {Tijd.) Ongelukken. Zondag omstreeks twaalf uur wilde R., ge- pensionneerd koloniaal, wonende te Hulst, op zijn terugreis tusschen de stations Kuitaart en Hoef- kensdijk op de voorbijrijdende tram springen. Hij kwam te vallen, hoe weet men niet precies, en ge raakte onder de wielen. Toen hij werd opgenomen, was hij een lijk. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter, terwijl een derde de volgende maand verwacht wordt. Te Ochten is gistermorgen een 19-jarige schip persknecht, Duitscher, van de sleepkaan Vereini- gung 17 in de Waal gevallen. Hij kon niet gered wordenhet lijk is nog niet gevonden. Binnenkort is d e a a n b e s t e d i n g t e verwachten van hetgeen gedaan moet worden voor de bemaling van de Gorzen. UIT VLAARDINGEN. Begin Augustus z al er vermoedelijk een bestuurs- en spoedig daarna een ledenverga dering van de aid. Vlaardingen van de Vereeni- ging ter bevordering der Nederl. Visscherij wor den gehouden, waarop onder meer bij de punten van behandeling zullen voorkomen a. Rapport A'lgemeene Vergadering te Volen- dam met ,een bestuursvoorstel, daarmede verband houdende. Ib. Voorstellen tot oprichting eener onderlinge verzekering tegen ongevallen voor heit haringpak kers- en kuipersfbedrijf. De diefstal van de Frans Hals en nog meer pogingen. De Middelb. Ct. meldt De vorige week heeft te Middelburg vertoefd een jonge man van ongeveer vier en twintig jaren, tenger, keurig net gekleed en met een Vlaamschen tongval. In een café aldaar, vaar hij veel in- en uitliep, sprak hij over logies te bestellen en noemde hij zich Nijs. Dienzelfden naam gaf hij ook op ineen ander hotel aan de Loskade, waar hij logeerde. Woensdag-avond zeide hij in dat café dat hij 't zoo curieus vond dat men den dief van het schil derij in het Mauritshuis te 's-Gravenhage niet had kunnen opsporen, niettegenstaande een belooning van f 500 daarvoor was uitgeloofd. Hij gaf verder op antiquaar te zijn en vooral zijn werk ervan te maken horloges te verkoopen. Hij informeerde zoo ter loops of er op het raad huis ook schoone schilderijen waren en of de sur veillance er goed was. Verder zeide hij iemand te wachten, die Fransch sprak, naar hem vragen zou en wien, als hij kwam» men een gereserveerde kamer moest geven, ter wijl men de kisten en koffers, die voor den Franscli- man moesten komen, op die gereserveerde kamer moest zetten. Tijdens hij in dat café vertoefde, verzond hij een brief poste restante A. N. C. Brussel en plakte daarop een viertal eigenaardig gerangschikte post zegels. Dezelfde jonge man is ook in Vlissingen geweest, waar hij in zijn logement opgaf Cannivere te heeten. Vermelding verdient ook nog dat hij bekend bleek te zijn met een zekeren Vermeulen, een Hollandschen antiquaar, die veel in schilderijen handelt, die ook dezer dagen in Vlissingen ver toefde en meermalen in Middelburg verblijft. De aandacht van de politie werd op den vreem den gast gevestigd en een inspecteur van politie in civiel vond aanleiding om nader kennis met den vreemdeling te moeten maken. Dit geschiedde en hetgeen deze hoorde en op merkte gaf aanleiding dat de Belg Zaterdag mor gen naar het politiebureau werd geleid. Wat daar bleek, had tot gevolg dat de persoon in quaestie, onder verdenking schuldig of mede plichtig te zijn aan den diefstal van den Frans Hals, naar de residentie is overgebracht en ter beschikking is gesteld van de Haagsche politie. Van de arrestatie hadden wij bij geruchte ge hoord, maar nadere inlichtingen konden wij niet verkrijgen. Ook toen wij gister officieel inlichtingen vroegen, meenden de autoriteiten, om voor hen overwegende redenen, ons die te moeten onthouden. Toen wij echter van het Haagsche correspondentie-bureau telegrafisch bericht ontvingen van de ter beschik kingstelling van den vreemdeling, meenden wij zelf te moeten onderzoeken en wat wij vernamen publiek te maken. Te meer daar er nu door genoemd bureau alge- meene ruchtbaarheid aan het feit is gegeven. De meergenoemde persoon was, toen hij nog te Middelburg vertoefde, vrij zenuwachtig en vroeg met groote belangstelling naar de aankomst der posten. Een brief, aan Cannivere gericht, werd door hem in ontvangst genomen. Alles duidt er op dat de man in verbinding stond met anderen, en zijn onze inlichtingen juist, dan zijn die anderen in de buurt geweest. Het gerucht wil zelfs dat de bende getracht heeft in Roosendaal te vergaderen en ook te Dor drecht. In eerstgenoemde plaats schijnt dxt niet gelukt te zijn, in Dordrecht mogelijk wel. De arrestatie van den persoon, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan den diefstal in het Mauritshuis te 's-Gravenhage, had niet Zater dag maar Donderdag plaat. Hij noemt zich Pierre Joseph Nijs. Hij heeft toegegeven in Den Haag te zijn ge weest en in gezelschap van twee andere personen waaronder een Franschman, het Mauritshuis te hebben bezichtigd. Deze bekentenis wordt bevestigd door den op zichter van het genoemde Museum, die den ge arresteerde beslist herkent als de man die den 7en dezer tusschen 12 en 4 uur het museum bezocht. Nijs heeft verklaard dat hij na zijn verblijf te 's-Gravenhage eenige dagen in het buitenland ver toefd heeft. Beslist ontkent hij echter iets van den diefstal van het schilderij van Frans Hals te weten. Toen hij te Middelburg was, ontving hij een koffertje, waarop een remboursement van f22.50 was verschuldigd. Zij hotelier schoot hem dat, op zijn verzoek, voor. Bij zijn arrestatie bleek dat hij slechts weinig geld bezatongeveer een gulden ot zeven. Hij heeft te Middelburg een bezoek gebracht aan het museum op het stadhuis, vermoedelijk om zich te orienteeren. Naar wij vernemen, zegt de Midb., moet hij, thans overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage, daar alles behalve mededeelzaam zijn geweest. Hij bekende ook daar in het Mau- rithuis geweest te zijn, doch alleen voor zijn ge noegen. Hij houdt vol van den diefstal niets te weten. Politie en Justitie doen al het mogelijke om de bende te vatten en daarvan was een bekend in gezetenen van Middelburg Maandag de dupe. Hij werd te Roosendaal aangehouden en moest daar eenigen tijd in arrest blijven, tot zijn identiteit was bewezen. Een belang <r ij k inbraak te Middel burg. Maandag-nacht, is te Middelburg eert bui tengewoon brutale inbraak met diefstal gepleegd in de welbekende villa van den heer H. A. van Adrichem Boogaert op het bolwerk ach ter de gasfabriek. De dieven vermoedelijk zijn het twee perso nen geweest hebben, eerst getracht door den tuin en het onderhuis binnen te komen, want vóór den kelderingang was het gras p'.at getrapt en werden een. aantal klein model afgebrande lucifers gevonden. Wijl die kelder voorzien is wan door metalen staven verdedigde venstars, is ide poging om daardoor binnen te komen, opge geven; tanen heeft toen door verbreking van tie glasruit der kelderdeur het slot daarvan open weten te krijgen en is zoo binnen gekomen. Een verder binnengaan in het huis werd echter ver hinderd doordat de deur, die er heen leidde, aan de binnen (huis) zijde- stevig, was afgesloten. De dieven B.chi.jnen toen zich naar de voor deur te hebben hegeven en die, pp welke manicje is niet na te gaan, maar yermoedefrfk met val- sche sleutels, .geopend te hebben. Eenmaal binnen, hebben de dieven zich blijk baar direct begeven naar de beneden .midden kamer, waar zij, om zoo te seggen, alles, heb ben over. hoop gehaald. De schrijftafel van den heer des .huizes is met geweld opengebrokenwat erin was., ja over den Vloer verspreid en een bedrag van f 12.90 aan geld, benevens een antiek gouden jiorioge-, weggenomen. In een lade van die. schrijftafel lagen de sleu tels van de brandkast in een verzegeld pakket; dait pakket'is opengemaakt en de sleutels zijn op de tafel gelegd. Er is echter geen gdbruik van gemaakt om dei brandkast te openen. Al de overige kasiten zijn nagesnuffeld „en de inhoud ervan lag in chaotische wanorde op de iafel en op den grond. Overal waren sporen van kaarsvet en jlezelf- de lucifers, als voor het huis vverden gevon den, lagen ook daar. Verder hebben de inbrekers zich bediend van de op een schoteltje liggende sigaretten, want, hier en daar werden afgebrande stompjes .ervan gevonden. Aan den wand der' kamer hingen .vier fami lieportretten, drie v|an dames en een van een heer, waarvan er twee geschilderd zijn ,door Lar gil! ière en een zeer hoogn waarde bezitten moeten. Deze vier schilderijen zijn door de dieven pit de lijisten genomen; een ervan i.s pit het raam gesneden, de andere zijn met de yamen mede genomen. De dieven zijn blijkbaar op hun gemak ge weest, want zij hebben uit een pndere kamer twee; stoelen gehaald en, daarop staande, (Ie koorden van twee der schilderijen aan pene zijde afgesneden, en toen de schilderijen afgenomen. Op die stoelen zijn duidelijk do p,f druk ken van hunne voeten ziqht^aar, evenals, kiezel, dat er op wijst dat zij in den juin moeten geweest zijn. Eigenaardig is dat de, schilderijen hingen in een entourage van porseleinen borden ein dat die ongeschonden zijn blijven hangen. In (le woonkamer hebben de dieven het buffet, (lat niet afgesloten was, geopend en daaruit ,een koek weggenomen, waarvan later een st,uk in ,de keu ken is. terug gevonden. In dit buffet bevond zic,h. eenig huishoudzil- Ver, dat echter niet in den pmaak der dieven schijnt te zijn gevallen; zij lieten .dit liggen. Op de slaapkamer van den heer des huizes zijn de twee laden van een waschtafel geopend en doorzocht; daaruit wordt echter niets ver mist. i l In de slaapkamer van de dochter js het bed, dat opgemaakt was, gehèèl afgehaald, zijn .la kens. en dekens over den grond gesmeten pnj is de waschtafel geopend. Daaruit zijn gesto len een email-medaillon met een tak van bril- 1,anten, een brillanten speld en twee gouden prm- banden. Ook in den salon zijn de (dieven geweest; daar is uit een zilver- en porseleinkastje, dat werd opengebroken, ontvreemd eenige namaak antiek zilveren lepels, en een lodeTijndoosje. Eejnig zilver kinderspeelgoed en porselein, dat om zoo te zeggen voor het, grijpen lag, js onaangeroerd gelaten. Op een overgang is een linnenkast opengemaakt e'n het er zich in bevindende linnengoed over den grond verspreid. Voor zoover bekend, wordt daar niets, vermist. De dieven hebben het gansche huis (ioorzocht. Zij hebben ook de deur van (den wijnkelder opengebroken en daaruit een flesch wijn geno men, die zij, met t(wee glazen ,uit de keuken kast, gehaald, hebben geledigd. Bij die glazen werd ook het overschot -van de koek gevonden. Vast staat dat de diefstal in den afgeloopen nacht moet gepleegd zijn pn wel op grond yan het feit dat, waar de familie op Domburg vertoeft, de vrouw die met het toezicht ,op het huis is belast, Zondag-ochtend jnog in de woning is geweest en alles in de beste orde heieft be vonden. Toen zij gisber-och(end in het huis kwam, werd de diefstal ontdekt. De dievten hebben, om zeker te zijn dat van buiten geen licht door de ramen zou schijnen deze gesloten en zich, zooals blijkt pit de spo ren, met kaarslicht georiënteerd. Onze indruk is (lat het de inbrekers niet te doen is geweest om zilveren of andere voorwer pen, maar dat 'hief hoofdzakelijk gemunt js ge weest op de kostbare schilderijen en op enkele waardevolle preciosa. De benadeelde ds verzekerd bij een inbraakveir- zekering-maatschappij. i MiddCt.) 'Nader wordt nog gemeld: Blijkens officieele opgaaf ,zijn bij den diefstal bij den heer Boogaert ontvreemd 4 schilderijen van zeer groote waarde (grootte 0.81 bij 0.69 meter), verder .12 zilveren lepeltjes, een klein zwaar verguld loJderijndoosje met pareltjes om zet, een .Zwart email medaillon met bloem takje van diamanten ("te. Het medaillon zatb«ves" tigd aan oen gouden spold, aan welks beide uiteinden en midden een diamant is bevestigd, voorts een breede gouden, zeer antieke pro band eri drie ringen samengesteld en een hang* klokje. De vermoedelijke daders zijn Belgen of Fi'an' schen, vormende één bende met de personen die de schilderij van Frans Hals hebben ge* stolen. Van den schilderijen diefstal te Middelburg wordt nog verdacht zekere Block, Israëliteit, koopman in schilderijen en antiquteiten. Deze personen zijn Vrijdag j. 1. te Roosendaal geweest; sedert is hun spoor verloren. Behalve deze lieden worden ook verdacht twee mannen, die in de hotelregisters zijn ingeschreven geweest onder de namen Canivet en Beiert de la Courtille. Verder vermoedt men dat ook een vrouw of een kind bij den diefstal behulpzaam is geweest. Allicht zal men vragen hoe de daders van den diefstal bij den heer Boogaart tot de wetenschap kwa men dat zich in de villa kostbare schilderijen bevonden, waar het blijkbaar alleen om te doen is geweest. In het vorig jaar maakte een zoon van den be stolene in België, waar hij zich met zijn jacht bevond, kennis met iemand, die zich zoo goed wist voor te doen dat de jongeheer B, hem in viteerde om, als hij te Middelburg kwam, hem daar eens te komen bezoeken. De man, achteraf blijkt dit Vermeulen vorengenoemd te zijn ge weest, kwam, werd gastvrij ontvangen en had direct het oog op de schilderijen. Een andere bijzonderheid is nog dat onlangs iemand, die te Domburg kennis gemaakt had met een familielid van den heer Boogaert, zich aan diens woning vervoegde en, na over een an dere zaak gesproken te hebben, de schilderijen op het tapjjt bracht en voor twee ervan duizend gulden booddat bod werd afgeslagen. Alles wijst erop dat de ontwerper van den dief stal Vermeulen moet geweest zijn en dat een broe der van den gearresteerde Nys, Marcel hem be hulpzaam is geweest. De bende, waartoe beide behooren, bestaat uit een aantal leden en heeft zoowel in Nederland als in België, vertakkingen, Thans wordt vanwege onze politie te Brussel een onderzoek ingesteld. Daar woont Marcel Nijs, en zijn gearresteerde broeder had daar ook zijn domicilie. De laatste staat zeer ongunstig bekend- Hij is herhaaldelijk veroordeeld terwijl er nog eene vervolging tegen hem aanhangig is. (Bijzondere diemt.) Luik, 26 Juli. Te halftien werd gister de zitting hervat. Weer wordt appèl van getuigen gehouden en worden zij, die tegen heden opgeroepen zijn, uit de zaal verwijderd, en, wie weet voor hoeveel uren in een kleine nevenzaal geïnterneerd. Het getuigenverhoor wordt vervolgens voortge zet, maar vooraf deelt de president mee, dat hij naar aanleiding van Cherpions bewering, om zijn aanwezigheid op 10 Februari op den weg van Visé naar Maastricht aannemelijk te maken dat hjj een stoomboot genaamd Camille, had zien passeeren door het Maaskanaal, een onderzoek dienaangaan de heeft ingesteld. De sluismeester erkent het bestaan van die boot, doch verzekert, dat zij op 10 Februari niet is gepasseerd. Uit ee» officieel register blijkt echter het tegendeel. Twee getui gen, voorzien van hun bewijsstukken omtrent deze incidenteele kwestie, zullen nog worden gehoord. Nog deelt de President mee, dat het adres van den brief poste restante, eergisteren door de poste rijen overgelegd, onderzocht zal worden, door den schriftkundige der justitie. Als getuige wordt nu gehoord mr. Thisquen, de rechter van instructie, die met het onderzoek van de zaak belast is geweest en nu omstandig toe licht wat de getuigen hem in hun verhooren me degedeeld hebben en wat Cherpion daarop aan te merken had. Voor een goed deel stemde dit overeen met wat wij eergisteren reeds vernamen bjj het verhoor. Verder vertelt de rechter van instructie van de relaties en gedragingen van Cherpion en made moiselle Droxhe, die steeds inniger werden en waarbij steeds van spoedig trouwen sprake was. Belangrijker wordt dit verhoor als de getuige uitvoerig zijn bevindingen mededeelt met zqn onderzoek in loco op de plaats der misdaad, b\J Berg-en-Dal, in gezelschap van den procureur-ge neraal uit Kleef en den kapitein der marechaus see uit Nijmegen. Op de kaarten toont de rech ter-commissaris aan, hoe onwaarschijnlijk 't was, dat Marie Droixhe in het water gevallen zou zijn- Er was trouwens weinig modder in den vijver, die zeer ondiep was en waarvan de oever iets hooger was dan het voetpad, dat er omheen loop'- De jury volgt een en ander met belangstelling, maar Cherpion toont zich zeer onverschillighij weet immers niets van wat er op die lugubere plaats gebeurd is Hevige sensatie wekt 't als de in beslag geno men planken voor den koepel bij den Hexentanz voor den dag komen, waarop de naam Cherpion geschreven staat met een schrift, volkomen met het zijne overeenstemmende. Een andere plank, LiEi.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2