Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Kamerverkiezing. L Bij de gisteren te Zutphen gehouden stemming voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 6787 geldige stemmen. De heer H. Helsdingen verkreeg 917 stemmen, de heer F. Lieftinck 3035 stemmen en ee heer Tutein Nolthenius 2835, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Lieftinck en Tutein Nolthenius. Zuster Anna. Nog altoos ziet zuster Anna niets komen. Toch loopt het reeds naar de vijf weken sinds op 28 Juni de beslissing viel. En al zijn we nu ten onzent, heel anders dan elders, aan uiterst bedacht zame daarom uiterst langzame oplossing van een ministerieele crisis gewoon, toch geldt ook hier het ssunt certi denique fines". Wat vooral de aandacht trekt is het voorgeven van de liberale pers, dat de heer Borgesius zelfs nu nog de Kabinetsformatie niet aanvaard heelt. We leven, is dit zoo, nog in den eersten be denktijd, en dan loopt het toch ongekend lang. Nu is dit nog niets, zoo binnen ettelijke dagen bericht komt, dat het Kabinet ar is. Maar al gelooven we wel, dat dit zoo zijn zal, de mogelijkheid van niet-slagen is toch niet uit- gesloten. En wat dan Als aan het einde van de week het bericht van mislukking mocht komen, dan volgen er natuur lijk nieuwe conferentiën ten Hovedan moet er tijd zijn, om een nieuw denkbeeld op te vatten en zal een ander met de Kabinetsformatie moeten belast worden. Neemt de tweede Kabinetsformateur dan weer ettelijke weken bedenktijd, dan zitten we een heel eind in Augustus, en blijtt de spanning, de ongezonde en onnatuurlijke spanning, onder heel 't volk aanhouden. En wat hierbij niet 't minst treft is, dat alles zoo muisstil blijft. Anders had men dag aan dag bericht hoe 't stond, of geacht werd te staanmaar ditmaal zwijgt de pers, die 't weten moest, bot. Komt dit omdat ze niets weet van wat er gaande is, waar is dan haar speurvermogenen zoo ze 't weet, waarom zwijgt ze dan (iStandaard Staatspensioen. Op uitnoodiging van den heer Perio, redacteur van het blad De Nederlandsche Pensioenpartij, heeft prof. Treub zich bereid verklaard tot een openbaar debat over de financieele mogelijkheid der invoering van een algemeen minimum-staats pensioen voor ouden van dagen. Het debat zal schriftelijk worden gehouden in voornoemd maand blad en zoo noodig mondeling worden beëindigd. Juist ingelicht. In de Leipziger Volkszeitung vinden wij een oordeel over de tactiek der Nederlandsche socia listen aan de stembus, dat ons bijzonder juist en merkwaardig voorkomt, vooral wanneer wij in aanmerking nemen, dat de buitenlandsche bladen doorgaans zoo slecht omtrent onze politiek zijn ingelicht. Wij lezen: sin onze laatste beschouwingen over den poli- tieken toestand in Holland deden wij uitkomen hoe zeer de liberalen bezig waren onder het pa rool »weg met Kuyper" de bijzondere eischen der arbeiders en wel met name den eisch van algemeen kiesrecht te vermoffelen. En zij hadden daarmee succes, ofschoon ons Paaschcongres besloten had het algemeen kiesrecht op den voorgrond te stellen en enkel de voorstanders van dat recht te steunen. Het gelukte de liberale propaganda zelfs de socialistische arbeiders door het parool »weg met Kuyper" mede te sleepen. De diepe haat dien Kuyper door zijn dwangwetten en zijn gemeene houding in 1903 in de arbeidersklassen had gewekt, vlamde weer helder op. Het aandeel der liberalen aan die wetten werd vergetendat boven alles den val van Kuyper noodig was, vond des te eerder ingang nu onze pers sinds jaren altjjd in dezen persoon de oorzaak van alle kwaad had gezien. Toen nu de eerste stemming den troon van Kuyper gevaarlijk aan het wankelen had gebracht, konden de arbeiders den aandrang niet weerstaan om hem den laatsten stoot te ge ven. Bijna zonder uitzondering stemden zij voor de liberale vijanden van het kiesrecht. Helaas heeft de leiding van onze partij (Partij bestuur en Redactie van het partijorgaan »Het Volk") getoond tegen dezen toestand niet opgewas sen te zijn. Zij kon óf den nieuwen stroom volgen en een nieuw parool uit óf zich ertegen in zetten en het besluit van het congres krachtig in stand houden. In plaats daarvan heeft zij door eene sluwe uitlegging der motie getracht eruit telezen, dat alleen de liberale voorstanders van algemeen kiesrecht officieel ondersteund, maar de liberale tegenstanders van algemeen kiesrecht officieus moesten geholpen worden, waardoor dan tevens de hulp der liberalen zou gewonnen worden voor diegenen onzer candidaten, die met de klerikaLn in herstemming kwamen. Deze houding heeft, zooals vanzelf spreekt, tot onverkwikkelijke ge- dachtenwisseling in de partij geleid. Staking glasblazers. Men meldt aan Het Tolk, dat in den stand der staking den glasblazers te Zwijndrechl nog geen verandering is gekomen. Het bemiddelings voorstel, door de stakers, in overleg met het hoofdbestuur ingediend, is door den directeur niet aangenomen. Het hoofdbestuur, dat Maandag-avond te Dor drecht op een vergadering van den Bordrecht- schen Restuurdersibond en de stakende gezellen aanwezig was, zal een oproep om steun doen. Ook de Bestuurdersbond zal zich met manifes ten en lijsten .tot de aangesloten vtereenigingen en de andere .bestiiurdersbonden wenden. Ongelukken. Tusschen Hakkelaarshek en Muiden schrok gister-morgen omstreeks negen uur, een voor een boerenkar gespannen paard voor de van Laren komende Gooische stoomtram. Het paard sloeg op hol, waardoor twee man, die op den wagen gezeten waren, kwamen te vallen. Eén van hen werd zwaar gewond en door de stoomtram naar Muiden medegenomen de andere werd in de nabijheid verbonden. Gister om kwart over '12 nam de Duitsche familie R., bestaande uit moeder met twee doch ters, en logeerend in »Garni", te Scheveningen een bad in zee. De 18-jarige dochter ging, ondanks herhaalde waarschuwingen van land af, te ver en zonk. Pogingen van de moeder en de zuster om haar te redden mislukten, waarna de badman Arie Toet naar de plaats waadde, waar het meisje verdwenen was, maar, waarschijnlijk in zijn be wegingen belemmerd door zijne zware kleeding, verdween ook hij in de golven. Het strand zag zwart van de toegestroomde toeschouwers, en steeds stroomden meer menschen toe. De reddingboot was intusschen in zee gegaan om te trachten de beide verongelukten aan land te brengen, maar vruchteloos. Ten-slotte lukte het Arie Toet aan het strand te brengen. Onmid dellijk werd hij naar het politieposthuis op het Gevers-Deynootplein gebracht, waar drie doktoren pogingen in het werk stelden om de levengeesten weer op te wekken. Het mocht echter niet lukken. Het andere meisje, dat ook op het punt van verdrinken was, werd gered door den agent M. Moorman en de dames C. A. M. en A. O. Wefers Bettinck uit Utrecht. De reddingboot gaf het zoeken op en kwam bij de heerenbaden weer -aan land. Het lijk van het meisje is tot nu toe niet gevonden. Zondag morgen verdronk te Roermond inde Maas de 23-jarige J. S., wonende te Roermond. Hij liet een paard baden in de rivier en is daarbij vermoedelijk in een gat geraakt. Zijn lijk dat onmiddellijk hierna afdreef naar de' Maasbrug, werd een half uur later opgehaald. Een inmiddels gehaalde arts kon slechts den dood constateeren. Gister-middag had pp het terrein der gas fabriek te Alkmaar een tamelijk ernstig ongeval plaatst I Op (het terrein .der fabriek was men bezig een put te graven. Heit uitgegraven zand werd tegen den muur opgeworpen, (lie het fabrieksterrein van den openharen weg scheidt. De muur bezweek onder denjdruk van het zand. Twee werklieden, die ,aan de buitenzijde v'an den muur arbeidden, werden onder het puin en zand bedolven en ernstig gewond. Ze zijn in het stadsziekenhuis ter Verpleging .opgenomen. Gisteren om ruim twaalf uur is door de West- landsche stoomtram bij: Loosduinen schipper V. uit Naaldwijk, overreden. De man zat, waar schijnlijk in abnormalen .toestand, tegen mijlpaal 44 aan, toen ,hij gegrepen werd. De helft van het hoofd, een arm (en een been werden afge reden, zoodat de .dood terstond is ingetreden. Verjaardag de Koningin-Moeder. De vaderlandsche driekleur wapperend van mo lenkap en torentrans, uit de huizen van vele in gezetenen en van de masten der schepen verkon digt heden den heugelijken geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder, die voor de 47ste maal verjaart. Bij het klimmen harer jaren schijnt hij het Nederlandsche volk de achting en genegenheid voor Haar, die Neêrlands Hope vormde tot het geen Zij nu isHollands gevierde Koninginne, nog toe te nemen. De edele Koningsvrouwe, die eens met zooveel toewijding stond aan de lijdens sponde van den derden Willem en later met zoo veel liefde de levensschreden der jeugdige Wilhel- mina heeft geleid, toont bij voortduring in het wel en wee van het Nederlandsche volk het hoogste belang te stellen. Waar gewichtige aangelegen heden de tegenwoordigheid van het Hoogste gezag eischen, vergezelt Ze hare Dochterwaar de Lands- vorstin niet of moeilijk kan verschenen, treedt de Oud-regentes in haar plaats. Zoo blijkt voor geheel het Nederlandsche volk èn de hooge belangstelling der Koninklijke Moeder èn de liefdeband die heel onze kleine koninklijke familie omstrengelt. Blijve de band, die de vorstelijke familie onder ling en mèt haar het Nederlandsche volk omvat, tot in lengte van dagen bestendigd. Zij het der Koninklijke Moeder gegeven nog vele, zeer vele jaren met hare Kinderen den blijden dag van heden te vieren. Moge ons volk nog tallooze malen van liet geluk der Koninklijke Familie op den heuglijken gedenkdag van 2 Augustus ge tuige zijn Op het Exercitie terrein aan de Damlaan werd hedenmiddag inspectie gehouden over de d. d. schutterij. Om 'I2£ uur werd door de le compagnie, on der commando van kapt. J. M. v. d. Schalk met de stafiuuziek ten huize van den majoor-comman dant G. Visser Bzn. het vaandel afgehaald. Hier na werd naar den Doelen gemarcheerd, vanwaar de geheele troep, onder commando van kapt. G. M. Meijer, zich naar het Exercitie-terrein begaf. Ten 1 ure arriveerde in een landauer, bespannen met twee paarden, de majoor commandant, ver gezeld van den kapitein voor speciale diensten A Gouka. Onmiddellijk werden de geweren gepresenteerd, waarna door den commandant, in gezelschap van de kap. Gouka en Meijer, den officier van gezondheid 2e klasse N. F. Elsevier Dom en den officier van gezondheid 2e klasse a la suite Dr. D. N. Jansen, de troep werd geïn specteerd. Ten slotte defileerde men nog voor den majoor commandant, waarna omstreeks uur weder werd afgemarcheerd. Gemeenteraad. Vergadering op Vrijdag 4 Augustus '1905, des namiddags ten 2 uur. De vaststelling der notulen der vorige vergade ring aanhouden. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Benoeming van het Stembureau voor de ver kiezing van een lid van den Raad in district III. 2. Benoeming van tijdelijke leeraren aan het Gymnasium. Aanbevolen zijn de heeren a. voor Natuurkunde M. J. de Boer. b. voor Hoogduitsche taal C. Bethe. 3. Benoeming van een lid der Commissie voor het Burgerl. ArmbestuurOp de aanbeveling! waarmede Burgemeester en Wethouders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst de heeren 1. G. H. Timmerhaus. 2. M. H, Kranen. 4. Voorstel van B. en W. tot splitsing der le, 2e en 4e klasse der H. B. S. en casu quo benoe ming tijdelijke leeraren. Aanbevolen worden in Nederlandsche taal en letterkunde J. J. Griss, in Fransche taal en letter kunde A. A. Heskes, in Hoogduitsche taal en let terkunde C. Bethe, in Natuurlijke Historie Dr. H. van Capelle, in Aardrijkskunde J. van der Most. Aanbevolen wordt voor een vaste benoeming, onafhankelijk van de splitsing de heer N. G. ten Dam, leeraar in Wiskunde en rechtlijnig teekenen. 5. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde Raadsleden. 6. Adres van Mr. V. Sickenga, secretaris dei- gemeente, om verlof aanvangende 7 Augustus tot en met 5 September e. k., met advies van B. en W. 7. Ontwerp-besluit (model 8) tot af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven, dienst 1905. 8. Voorstel van B. en W. tot vast telling van het hetfingspercentage der plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. Dienst '1905/6. 9. Vaststelling kohier no. 1. en 2. der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1905/6. 10. Voorstel van B. en W. tot afstand van grond aan C. Kooper. 11. Adres van D. de Lange om afstand van grond aan de Nassaustraat met advies van B. en W- 12. voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen en bestendigen der heffingen a. van sluisgeld aan de Binnensluis, b. van sluisgeld aan de Buitensluis. c. van keurloon van vleescli. 13. Voorstel van B. en W. tot het onderhands verhuren van het pand aan het Broersveld no. 142. En verdere voorstellen en mededeelingen. Gemeentezaken. De verordening tot heffing van sluisgeld aan de Binnensluis van 1 Mei 1900, die tot heffin g van schutgeld aan de Buitensluis van 1 Mei 1900 en die tot heffing van keurloon van vleesch van 29 Sept. 1903 zijn bij K. B. slechts goedgekeurd tot 1 Jan. 1906. Om vóór dien datum de Konink lijke goedkeuring wederom te verkrijgen, ver zochten Gedep. Staten van Zuid-Holland B. en W., indien de Raad op bestendiging dier heffingen prijs stelt, te willen bevorderen, dat bovenge noemde verordeningen hun vóór 1 Sept. bereiken. Daar B. en W. geen aanleiding vinden, om in het stelsel van heffingen wijzigingen te brengen, stellen B. en W. den Raad voor, deze verordenin gen ongewijzigd vast te stellen. Tot den Gemeenteraad richtten zich onderschei dene ambtenaren bij de Plaatselijke Belastingen, met verzoek hunne jaarwedden te verhoogen, welk verzoek in handen van B. en W. werd gesteld om advies. De jaarwedden van genoemde ambtenaren zijn bij verordening van 9 Mrt 1897 geregeld, zoodanig dat het aanvangstractement f500.— bedraagt, met verhoogingen bij een-, drie- en zes-jarigen dienst. B. en W. komt het voor dat aan het verzoek van adressanten kan worden tegemoet gekomen door nog een vierde verhooging van f50.bij negen jarigen dienst voor te schrijven. Het minimum bedraagt dan 1550 en het maxi mum f700.—. Deze wijziging wenschen B. en W. met het nieuwe begrootingsjaar in werking te doen treden. B. en W. stellen den Raad voor aan C. Kooper te 's Gravenhage te verkoopen een stuk gemeente grond, gelegen tusschen het huis van J. Kooper en de Schoolstraat, ter breedte van 13 M. tegen f7.per M2, voorts aan D. de Lange gemeente grond tusschen het laatstelijk aan A. Timmermans aan de Nassaustraat verkocht bouwterrein en de Mauritsstraat a f6.50 per M2. Daar A. Timmer mans zich niet bereid verklaarde in te gaan op de door B. en W. gestelde voorwaarde dat op dit laatste terrein uitsluitend heerenhuizen, geen onder- of bovenwoningen z«llen worden gebouwd, stellen B. en W. voor de aanvrage Timmermans af te wijzen. De a.s. cursus van de H. B. S. alhier zal aan vangen met 41 leerlingen in de le, 34 in de 2e, 31 in.de 3e, 30 in de 4e en 20 in de 5e klasse. Door den Directeur wordt splitsing gevraagd van de le, 2e en 4e klasse. Wel zou splitsing der 3e klasse gewenscht zijn, doch op grond van prac- tische bezwaren tegen het splitsen van vier klassen verzocht hij klassen I, II en IV en de lessen in de 3e klasse voor handteekenen en in de 5e klasse voor practische scheikunde te splitsen. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs gaat de practische bezwaren voorbij en adviseert tot splitsing van klassen I, II, III enlV, terwijl de Inspecteur de practische bezwaren laat wegen en berust in een splitsing van de klassen I, II en IV. B. en W. stellen den Raad voor, overeenkom stig het verzoek van den Directeur te besluiten. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld de voormalige ambtswoning van het hoofd van school D. in het Broersveld te verhu ren aan W. J. P. Dommisse en H. Leerenvelt, thans te Utrecht wonende. De bedoeling is het woonhuis in onder en bovenwoning te splitsen, doch het huis in zijn geheel te verhuren aan beide personen. De huur kan iedere maand van weerszijden worden opgezegd. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 October, aan den commies der posterijen van de 3de klasse T. H. J. Belonje, als zoodanig, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend. Heden-morgen deed een matroos van het stoomschip Nordsee, liggende alhier in de Voorhaven, bij de politie aangifte, dat hij ver miste een portemonnaie met f 35, die even te voren nog in zijne nabijheid lag. De politie stelt een onderzoek in. UIT VLAARDINGEN. Voor het examen hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd onze stadgenoot de heer A. van den Tempel. Stroopers. Men schrijft uit Santpoort De rijksveldwachter van der Lee had Maandag avond een benauwd half uurtje, toen hij drie be rechten stroopers snapte, die hun slag waagden, tijdens een leest door den oud-minister Gremer ge geven ter eere van den jaardag van zijn jongsten zoon. aari de bevolking, op zijn buitenverblijf Duin en Kruisberg. Hij hield het drietal aan, waarbij een worsteling ontstond, die zeker slechts voor hem zou zijn afge- loopen als niet twee toevallig passeerende dames, as sistentie hadden gezocht. De stroopers werden toen aangehouden en hun geweer in beslag genomen. Moordaans 1 ag. Te Dorp, gemeente Ha vel te (Dr.), is gister-nacht pen moordaanslag ge pleegd op den landbouwer y. L. Eerst werd in zijn woning een ruit verbrijzeld. Toen v. L- daarop uit bed pprong en een revolver wilde grijpen, viel er pen schot door het raam. Een 40-tal hagelkorrels troffen y. L. in den arm, terwijl de overige .hagels jn de bedstede sloegen en het 2-jarig .dochtertje doodelijk in het hoofd troffen. Van den dader geen spoor. Muizenplaag. Noord-Brabant heeft heel wat te verduren van de muizenplaag. Te Ba- biloniënbroek zijn dezer dagen in 5 dagen me' minder dan 1100 veldmuizen jn boorgaten .ge vangen. Mi Vergiftige paddestoelen. Van ,een ge zin van zes personen ,te Chemnitz zijn er vijf bezweken, na het gebruik ,van vergiftige pad destoelen. De paddestoelen waren (op zichzelf eetbaar geweest, maar hadden te lang gelegen en waren dientengevolge bedorven. Te Holsbrücke bij Freiberg is een mijnwer ker, na het gebruik yan paddestoelen, overleden- Brand en wolkbreuk. Het Hongaarsch stadje Kirchdrauf met 3600 jnwoners is bijna geheel door 'brand vterwoest. Zes menschen zijn in die vlammen omgekomen. In de aangrenzen de gemeente Kplbach zijn ten. gevolge van het inslaan van den Jiliksem 36 huizen afgebrand- Automobilisten. De Engelsche rechter lS tegenwoordig streng tegen automobilisten. Te Londen is een automobilist tot eenige ponden boete veroordeeld, omdat hij in het park van St. James reen zichtbare damp" uit zijn voertuig had laten ontsnappen en daarmede een voorbijganger gc" hinderd had. De spoorwegramp b ij Liverpool. Hij het onderzoek naar de spoorwegramp bij LiveI'* pool is gebleken, dat een wisselwachter bij ver gissing den trein op een onveilig spoor heeft gebracht. Verder kwam aan het licht, dat slachtoffers in den verpletterden eersten wagen voor een deel door electric!teit gedood zijn-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2