to lord lij dei Dmlstai te Berj-eii-M Ingezonden Mededeelingen. Laatste Berichten. Kunst en Letteren. Sport. Rechtzaken. Scheepvaart. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. issclierij-berichten. H andelsberichten. 0ngelukkigen schijnen tien minuten lang aan een geweldigen stroom bloot gesteld geweest te zijn. Onweer In de oostelijke staten van Amerika heeft Zondag een verschrikkelijk onweer gewoed. Dp Coney Island zijn zes Duitsche jongelingen, aan het strand, door den bliksem gedood, terwijl °ngeveer twintig anderen gekwetst werden, van er verscheidenen wel niet van hun wonden zullen opkomen. De Duitschers waren zoo onvoor- zichtig geweest, om naast een hoogen vlaggestok te gaan staan. 'n Connecticut brak een dam door, ten gevolge ■Waarvan een heel dorp onderliep. Bij het Staten Eiland is een roeiboot met zes menschen erin ge- zonken. Te Cleveland alleen heeft de donder iets goeds teweeggebracht. Daar werd juffrouw Melville Mor ton in den vroegen ochtend wakker van een z wa len donderslag. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij heneden in huis loopen, zij ging de trap af en v°nd haar vader, die door inbrekers gechlorofor nieerd was. Zij wekte de buren en met hun hulp hon de oude man bijgebracht worden. 25 cent per regel. SLAPELOOZE NACHTEN. Een bewoner van Rotterdam geeft onderstaand Sonoes middel aan, dat voor alle lijders aan aambeien, en prikkelende 'huiduitslag van groot 'helang is. Mejuffrouw de1 wed. Sn,oodijk, wonende Vliet- Kade 21 te Rotterdam, meldt onsGedurende §eru,irnen tijd werd ik verschrikkelijk gekweld fl°or droge aambeien. De last en pijn, die ik Ucrdoor had, kan A U niet zeggen, want bij hot loopen was 't hinderlijk, zoowel als bij het z'tten, terwijl ook de hevige jeukingen iemand 111 een allesbehalvte ^aangename stemming brach- *0IV Ik was 'hiervoor reeds onder behandeling geweest, doch had daar geen succes mede. De goede berichten omtrent Uw zalf, deden mij deze lu'obeeren en hoe gelukkig was ik, toen ik met hechts één enkel 'doosje binnen vier dagen ge heel van mijn kwellend ongemak verlost was. A gevoel mij 'gedrongen deze weldoendé zalf aart elk lijder bekend te maken en geef U Volle ruach.tiging mijn bericht publiek te maken. De h.uld is een der middelen waardoor de on zuiverheden, uit het gestel afgevoerd worden, ''och. zij is onderhevig aan speciale ongesteld heden, waardoor die afvoering geheel of gedeel telijk belemmerd wordt. Onder dez'ei ongesteld heden noemen wij, .aambeien, huiduitslag, roos, dauwworm, kliergezwellen, enz. Foster's Zalf is Gen speciaal middel Voor alle ongesteldheden 'Ar, huid. Ze wordt gebruikt en, haar ,groote baarde is bewezen, in duizenden gevallen. Verzeker U dat men U de èchite Foster's Zalf geeft, dezelfde die jnejuffrouw Snoodijk gehad heeft. Ze is te Schiedam verkrijgbaar bij de hoeren KAPPELHOF HOVINGH, (Voorheen Erans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of 10.-— vbor zes doozen. De crisis. Land en Volk bevestigt het bericht, dat aan den oud-minister van Justitie Cort v. d. Linden een kabinetsformatie is opgedragen. Men seint ons hedennamiddag uit Den Haag 'n kringen, die doorgaans uitstekend zijn inge- icht, werd heden vertelt, dat de benoeming van "et nieuwe kabinet de volgende week in de Staatscourant zal verschijnen. RIJNHOOGTE. Daub 2 Aug.1.96 M0.01 M was Huningen 2 Aug.2.45 M0.00 M Kehl. 2 Aug.2.77 M0.00 M val Keulen2 Aug.1.89 M0.01 M was. Mannheim. 2 Aug.3.56 M0.02 M val Ruhrort 2 Aug.: 1.23 M; 0.00 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Bijzondere dienst Zevende dag. Luik, 2 Augustus. Gisteren, den zevenden dag, .went de zitting geopend onder enorme belangstelling. Mr. Detry legt aan het Hof oVer een Neder- andsch spoorwegboekje, dat ,aan het dossier zal "orden toegevoegd. De advocaat-generaal deelt mee, dat de scène, ]e Cherpion beweert gezien te hebben op 18 e'->ruari aan het .station Visé, om daarmee zijn aLbi te bewijzen, ^blijkens proccs-vérbaal der gen darmerie heeft plaats gehad op 20 Februari. Commandant Lotin, officier der gendarmerie A Visé geeft topografische inlichtingen over de 01,1 ge ving van visé. De getujgenvèrhooren worden hiermee geslo- Aji en de debatten worden; geopend. De president geeft perst het woord aan mr. aul Tschoffen, die zich civiele partij heeft ge steld voor den vader van het slachtoffer en als zoodanig van het hof toestemming verkregen 'eeft pro deo te procedeeren. Mr. Tschoffen Vangt zijn pleidooi a [dip; aan: Om de misdaad, waarvan hier sprake is, te willen, te overden ken en voor te bereiden en haar te volvoeren met de ijzingwekkende wreedheid, waarvan wij vernomen hebben, daartoe is een man noodig van het. karakter van Cherpion, die met even beslisten stap als duivelschen glimlach voort gegaan is, gij hebt het gezien, tot de uiterste grenzen der misdaad. Hij is de complete misda diger, stoutmoedig, voorzichtig, handig, vertrou wend in de kracht der verdediging. Gelukkig, zegt pleiter, js er één ding, dat de berekeningen van de bekwaamste verdediging te boven gaat, dat is de; Voorzienigheid, zoo men wil (h<et noodlot, dat wil, dat zekere feiten niet ongestraft blijven. Het mysterie heeft plaats ge maakt vloor de misdaad, de feiten stellen de schuld van Cherpion vast. Cherpion is com pleet misdadiger, zegt pleiter, want het is hem niet. voldoende zijn verloofde en kind in den; Vreemde op de hardste wijze te vermoorden, neen, de herinnering pan het slachtoffer moet worden besmet, de, gemeensté lastér is daar voor, niet voldoende. Dit is de reden van plei ters .optreden, De schuld van Cherpion zou dooi den, advocaat-generaal voldoende helder zijn aan getoond. Maar de vader van Maria Droixhe wil de nagedachtclnis .van zijn kind zuiveren van de smettein die daarop geworpen zijn. De welsprekende advocaat treedt daarna in uitvoerige .appreciatie van. wat de getuigen om trent karakter en gedragingen van Maria Droixhe hier hebben, meegedeeld. Daartegenover stelt pleiter herhaalde woordbreuk, de geschonden trouwbeloften, en de lafheden van Cherpion. En deze durfde zijn, verloofde verwijten maken Cherpion zit wezenloos voor zich ujt te sta,- ren onder dit vernietigend pleidooi. Lang staat pleiter stil bij de verhouding tusschen Pirnay en Madelle Droixhe, om daaruit te concludeerien, dat daarin vioor beide partijen niets compromit- teertends lag. VervolgeniS komt pleiter tot de relatiën tusschen Ciherpion en Marie Droixhe. Reeds in Maart 1904 is er sprake van, trouwen. Cherpion maakt Marie Droixhe', die hem onbeperkt vertrouwt, wijs, dat hij leeraar is. Hij1 maakt den, valschen brief, die van het 'ministerie zou gekomen zijn en waarin hij de belofte 'krijgt van, een mooie betrekking te Namen. Was 'die brief niet door Cherpion geschreven, den eenage 'die er belang bij had, hij wist in ieder geval, dat Marie Droixhe hem bad, en had clan moeten protesteeren en een klacht, indienen. Pleiter zet nu, uiteen, dat Vaststaat, dat Cher pion, in Augustus in intieme relatie met Marie Droixhe gekomen, is. Mr.Tschoffen volgt al de gebeurtenissen op den voet. In October bemerkt de vader van Marie Droixhe in welke positie zjjn dochter verkeert. Een onderhoud met Cherpion heeft plaats, en de vader dringt op een spoedig trouwen aan. Cher pion zweert duizend eeden. PI. is overtuigd, dat niemand thans nog zou durven beweren, dat Cher pion ooit een oogenblik voornemens is geweest Marie Droixhe te trouwen. Cherpion belooft en belooft nog eens, maar tegelijkertijd rijpt in hem de gedachte aan de misdaad. Hij moet zich van die vrouw ontdoen en beginnen met het huwelijk op de lange baan te schuiven. Daartoe dienen anonieme brieven aan de; wederzijdsche ouders, waarvan niemand anders dan Cherpion de auteur is. Hij stapelt leugens op leugens, bedriegt zijn meisje, zijn ouders, zijn vrienden. Hij belasterd zjjn verloofde op de schandelijkste wijze en zie daartegenover, zegt pl., de aandoenlijke teederheid van dat naieve natuurkind, dat zich tracht te rechtvaardigen en hem te te troosten. De vader en zijn zoons vertrouwen echter de zaak niet en blijven aandringen op het vaststellen van den da tum voor het huwelijk. Cherpion zoekt nieuwe uitvluchten. Hij laat het meisje uit haar ouderlij ke woning, waar ze sinds November verbleef terug komen naar Luik om haar, de willooze, geheel in zijn macht te hebben. Zoo nadert pl. de vreeselijke dagen van Februari. Hjj tracht te ontzenuwen al de verhalen, die Cherpion opgedischt heeft omtrent de bekentenissen, die Pirnay toen zou hebben ge daan en omtrent zijn breuk met Marie Droixhe, die daarvan het gevolg zou zijn geweest. Met de feiten die het proces aan het licht heeft gebracht, betoogt pl., dat er van die breuk geen woord waar is. Integendeel, de verhouding werd al inniger, zij het dan ook slechts comediespel van dezen geraf- fineerden cynicus geweest. Óp 12 Februari gaat bekl. naar Jodoigne om de toestemming zijner ouders voor zijn huwelijk te vragen. Marie Droixhe gaat hem 's avonds van den trein halen en vertelt haar hospita bij haar thuiskomst, dat alles in orde is en zjj binnen 14 dagen zal trouwen. Voor dien tijd zullen zij samen hun woning in Namen gaan in orde brengen. Met bittere ironie gaat pl. na wat er vervolgens gebeurd is. De geheele zaal is onder den indruk van de dramatische schildering, die pl. geeft. Cherpion begint zijne zelfbeheersching te verliezen. De tra nen loopen hem langs de wangen. Na de pauze, te kwart over drie, wordt het pleidooi van mr. Tschoffen afgebroken, om nog maals mevrouw Mulder uit Nijmegen te hooren, die ten tweede male is opgeroepen, Buiten eede wordt mevrouw Mulder gehoord over hetgeen de metge zel van mad.elle Droixhe op den morgen van 20 Februari gezegd heeft. Hij bestelde drie diners tegen s'avonds en voor drie personen logies op één kamer met drie bedden. Het meisje was daar niet bij. Mevrouw Mulder vroeg of de nog te wachten persoon een dame of een heer was, doch daarop antwoordde de zoogenaamde Loosveld niet. Hij sprak Viaamsch. Meer wenscht men van getuige niet te weten, zij kan dus weer terstond vertrekken. De president dankt haar voor haar bereidwilligheid om voorde tweede maal de verre reis naar Luik te doen. Hollandsche kunstnijverheid. Naar wij vernemen, worden pogingen aange wend tot het organiseeren van een »Wanderaus- stellung" van Hollandsche kunstnijverheid, die in den loop van 1906 eenige groote plaatsen in Duitschland zou bezoeken en juist op het tijdstip van de Messe te Leipzig zou zijn. Geëxposeerd zou worden door De Distel, Eisenloeffel, Penaat, v. d. Hoef, Deventer tapijtfabriek, Het Binnenhuis, Landré, Brouwer en Amstelhock. Vad Uit Rome schrijft men, dat de H. Vader de vorige week pen commissie heeft ontvangen, die was aangewezen door het jongste nationale congres vbor kerkmuziek :te Turijn, om een con cept-program op te stellen voor een hervorming der kerkelijke muziek in Italië, op den grond slag van "het bekende pauselijke „Mudo-proprio." Dit concept-program werd thans den H. Vader aangeboden, en deze heeft bij de audiëntie aan pater Amelli, prior der abdij, van Monte Cas- sino, die als woordvoerder optrad, de opdracht verleend, om aan het programma een definitie- Ven vorm te geven, die alsdan door Z. H. zal worden nagezien en goedgekeurd. Gregoriaansch Congres te Straatsburg. Dit congres wordt gehouden 1619 Aug. a.s. De leden, van het voorbereidend comité voor ons vaderland zijn de eerw. heeren: Lans, pre sident van het seminarie te Warmond; Hanzen, professor aan het seminarie te Sint-Michiels-Ge- stel; Van Schaik, pastoor ,te Eibergen. Volledige congreskaarten (5 Mark), dagkaar ten (2 Mark), woonverblijf enz. kunnen aan gevraagd worden aan het adres van den dom- kapelmeesterJos. Victori, Kalbsga.sse 5, Straats burg. Voor de op 18, 19 en 20 Aug. 1905 te 's-Gra- venhage in-den Dierentuin te houden intern, hondententoonstelling zijn, behalve de reeds uit geloofde 24 eere- waaronder 2 van de gemeente 's-Gravenhage en 127 speciale prijzen, in het program vermeld, nog uitgeloofd medailles door H. M. de Koningin, Z. IC. H. den Prins der Nederlanden, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, eerevoorzitter der tenstoonstelling, en eenige particulieren. Het aantal eere- en spe ciale prijzen is nu geklommen tot 161. De ten toonstelling belooft groot te worden er zijn reeds vele inschrijvingen uit het buitenland ingekomen. De sluiting der inschrijvingen is bepaald op 8 Augustus a.s. De vergiftigingszaak Van der Kaaij. Men herinnert zich, dat indertijd door de justi tie in verband met deze geruchtmakende zaak een oproep werd gedaan tot alie apothekers en dro gisten, om aangifte te willen doen ingeval zich iemand ten hunnent had vervoegd om arsenicum te halen. Deze oproep houdt de justitie nog immer bezig. Dezer dagen deed dr. Muller uit Zwolle aan het parket te Amsterdam de mededeeling, dat op den Sen October 1904 een omstreeks 40-jarig persoon bij hem kwam informeeren naar de wer king van arsenicum en vervolgens zeer uitvoerig wenschte ingelicht te worden naar de werking van een eventueel toe te dienen tegengif. De echt- genoote van dr. Muller was hierbij tegenwoordig geweest. Zaterdag j.l. waren beiden op het parket te Amsterdam aanwezig, om met eenige personen te worden gehoord. Opgeroepen waren de heeren D. van der ICaay, (broeder van den verdachte) en Hoekstra (vroeger boekhouder van de firma Van der Kaay Co.). Geen van deze twee werden door den heer en mevrouw Muller herkend, die zeiden den bewusten persoon zonder twijfel zoowel aan uiterlijk als aan stem te kunnen terugvinden. Nadat door den subst.-officier, mr. Quintus, proces-verbaal van het verhoor was opgemaakt, begaven de heer en mevrouw Muller zich in gezel schap van dezen ambtenaar naar het huis van bewaring, waar zij met den verdachte werden geconfronteerd. Zijn wij goed ingelicht, dan moet ook hier geen herkenning hebben plaats gehad. Intusschen zijn nog meer personen voor confron tatie opgeroepen, zoodat het onderzoek voortduurt. Naar aanleiding van dit verhoor, moet, naar wij vernemen, de verdachte verzocht hebben een be looning uit te keeren aan dengeen, die in dez; quaestie méér licht kan ontsteken. Hbld Marius Brouwers. Men bericht ons uit Den Haag Op last van hooger autoriteit is de officier van justitie bij de Haagsche rechtbank in appel gegaan van het vonnis gewezen tegen Marius Brouwers, ontslagen van rechtvervolging en geplaatst in een rijkskrankzinnigengesticht voor den doodslag in de Scheveningsche boschjes Dit hooger beroep houdt verban 1 met de om standigheid, dat de medische overwegingen een voornaam aandeel hebben gehad in het gewezen vonnis, waarom het van belang wo rdt geacht deze zaak ook aan het oordeel van een hooger rechts college te onderwerpen. Newcastle, 1 Aug. Vertrokkens.s. Ilolmside, kapt. John. Reed, met steenkolen, naar Schiedam. NOVOROSSIK (Zwarte Zee), 2 Aug. Op het station alhier had een bloedige botsing plaats tusschen stakende spoorwegarbeiders en kozakken. Toen de eerste balken op de rails legden om het vertrek van een trein te verhinderen, vuurden de kozakken op de stakers en deden zij een charge op de menigte, nadat een driemaal herhaalde som matie om de rails vrij te laten zonder gevolg was gebleven. Er vielen vele dooden en gewonden. SANTIAGO, 2 Aug. Het nieuwe Kabinet is al dus samengesteldBinnenlandsche Zaken Jean OrregoBuitenlandsche Zaken Edwards Justitie Ibuneus Financiën Subercasseaux Oorlog schout bij-nacht Uribo, Handel en Nijverheid Villegaz. Schiedam. Gehuwd: 2 Aug. J. van Dijk, oud 20 jaar en G. J. van YVaardenburg, oud 21 jaar. E. Herlaar, oud 26 jaar en P. YVuister, oud 24 jaar. H. J. D. Janse, oud 25 jaar en M. C. Willemse, oud '17 jaar. L. van der Kaag. oud 21 jaar en A. van Steijn, oud 21 jaar. C. van Katwijk, oud 25 jaar en E. J. Keij, oud 24 jaar. A. van Pelt, oud 21 jaar en A. M. Zonneveld, oud 22 jaar. Geboren: 1 Aug. Lodewijk, zoon van D. Bouman en S. M. van der Valk, Gasstraat. VLAARDINGEN. Geboren: 29 Juli. Arendje, d. v. A. de Laat en S. J. Dorsman, Landstraat. 30. Gerrit, z. v. A. Hoogwerf en M. Stad, 7e Bierslootsteeg. Overleden: 30 Juli. David Jonkman, oud 5 m., Broekweg. Adrianus Middendorp, oud 3 m., Vossenstraat. SCHIEDAM, 2 Aug. Binnengekomen van de haringvisscherij, SCH 38, Jan üoogenraad, sch. J. Knoester, met 19 last haring, van de eerste reis. VLAARDINGEN, 1 Augustus. Binnen van de haringvisscherij VL 41, stm. B. v. Heeren, met 210 tonnen pekelharing, VL 73, stm. L. Noord (jk, met 259, VL 3, stm. G. Smit, met 322, Ell 234, stm. W. Zult met 182 en VL 171, stm. D. van Dorp, met 322 tonnen pekelharing. Prijzen waren heden voor volle haring f 18 a 18.25 per ton. MAASSLUIS, 1 Augustus. Heden werd in afslag betaald per ton voor voile üaring 1 1750 a f 17.75, maatjes f 13 a f 13.50, zoute viscu f 28.25 a f 28.75. STETTIN, 31 Juli. Haring. Van Shet land en oostkustharing werden de vorige week 20.336 tonnen aangevoerd. Totale aanvoer se dert het begin ,van het seizoen 57.151 tonnen' tegen 56.653 in 1904 en 59.207 in 1903. De handel was weder zeer levendig, oischoou de prij zen tengevolge van den grooteren aanvoer iets teruggingen. Men betaalde voor Shetland groote volle mk. 35 a 38, dito volle mk. 29 a 30, dito middelsoort volle mk. 27 a 29, dito maatjes mk. 22 a 24 transito. Wisselkoersen te Rotterdam, 2 Aug Per Telegraaf Londen kort f 12.06 Disc. pCt Parjjs - 47,97£ 3 Antwerpen en Brus. - 47.85 3 Duitsche Rqksbankpl. - 58.85 3 BEURS VAN SCHIEDAM, 2 Aug. 1905. Officieel© noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 2 Aug. Mout w jj n-f9.per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de neteering D. F. W. PRINS, Stemming: vast. Bond van Distillateurs) Moutwjn f f9i/2. Jenever: f 13 50. Amst. proef 15 Prima Graan spiritus f I6J/2 a 16s/*. Spoeling: f 0.90. AMSTERDAM 1 Aug. Rogge op Ier. zonder noteering. ANTWERPEN. 1 Aug. Petroleum Amerik. kalm. in loco fr. 17V2, per Aug. fr. 17i/i, Sept. fr. 173/4. Oet./Dec. fr. 18—. BERLIJN, 2 Aug. Spiritus in loco PARIJS, 1 Aug. Spiritus (slotkoers) prijsh.per 100 kilo per Aug. fr. 49.—, per Sept. fr. 46.a 46.25, per 4 laatste md. fr. 41.50, per 4 md. van Oct. fr. 41.a 40.75, alles betaald, per 4 eerste md. fr. 38.75 a 39.25. HAMBURG, 1 Aug. Sp i ritus kalm; per Aug. mk. 171/, Sept./ Dec. I71/2 (z.f.) NEW-YORK., 1 Aug. Mais, Western in loco 1 Aug. 603/.31 Juli 60-. HAMBURG, 2 Aug. Sept. Dec. Mrt. Mei Ko f fie: kalm. 331/2 39 39V2 40 Aug. Oct./Dec. Jan./Mrt. Mei. Suiker: dalende. 19.85 18.05 18.30 18.65 HAVRE, 2 Aug. Sept. Dec. Mrt. Mei. Koffie- 47»/» 47Vï 47s/t 48'/t V.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3