Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 28ste Jaargang Zaterdag 5 Augustus 1905. No. 8272. TWEEDE BLAD. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Zooals men weet„ 'behoort het sedert lang tot de vrome wenschen ook hier te lande eene ka tholieke (universiteit op te richten. Verzette zich langen tijd tegen de vtervulling van dit recht- niatig verlangen, buiten de financieele bezwa- ren, ook de figeerende Staatswet; de Hooger Onderwijswet, een der meest merkwaardige wet ten onder Ihet miinisterie-Kuyper tot stand ge komen, heeft thans den weg ;tot in het Joven ^epen van zulk eene stichting gebaand. Sedert langen tijd 'zijn het hooger onderwijs en de universitaire studiën een voorwerp van de aanhoudende zorg der katholieke geestelijk heid. Vele goed katholieke ouders, die met be klemd hart Voorheen hun zonen naar de uni versiteit zagen gaan, waar zij aan zooveel ver- leiddng waren blootgesteldwaar niet alleen het onderwijs der OngeiooVige professoren, maar ook het lidmaatschap van de studentencorpsen pen struikelblok vormde voor hun godsdienstig en zedelijk levenvloeiden zich gerustgesteld door hetgeen de geestelijkheid tot neutralisèéring ,van het gevreesde kwaad deed. Niet alleen werd der studeerende jeugd alom 111 de opgerichte vèreenigingen „Geloof gn We tenschap" een veilige schuilplaats geboden; maar ook aan een onzer universiteiten werd door het Episcopaat een leerstoel in St. Thomas' leer op gericht djoor een roemrijken zoon van ons al oud Schiedam waardig bezet. Toch zien blijkbaar ook de doorluchtige op perherders van het katholieke Nederland in dit ulles nog slechts onvoldoende hulpmiddelen ter bereiking van hef grootsche dooi. Zoolang ook ntet Sh.et Hooger Onderwijs doortrokken is van den zuurdesem waarmede de Alvoorzienende Moe der de Kerk de geestelijke spijzen, in het bizonder ook het onderwijs, vooral hare kinderen bereidt, acht zij de hoogcre studiën voor 's Lands katholieke zonen niet voldoende Veilig. Daarom is, zoodra Kuyper's veelbespro ken wet den weg gebaand had, het denkbeeld van eene katholieke universiteit te meer op den Voorgrond getreden en dat het reeds een be ltin van uitvoering heeft gekregen, bewijst het geen vermeld wordt in de volgende Stichtings- S t i c h ti ngs-ac te. Dp (heden den 31sten Juli 1905 compareer den vloor mij Jonkheer Willem Eugène Bosch kan Oud-Amelisweerd, notaris ter standplaats Eijecht, in tegenwoordigheid der nader te noe men getuigen 1- Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur Henricus vlan de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht, wonende aldaar. 2. De weledelgestrenge Heer meester Jacob Willem van den Bfesen, lid van de Eerste Ka- m<lr der Staten-Generaal en Advtocaat, wonende te Ginniken. De Hoogweledelgeboren Heer Jonkheer EetruS Josephus Johannes Sophia Maria van der Does de Willebois, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en Burgemeester van 's-Her- 'cgen'boseh, wonende aldaar. De Hoogwelgeboren Heer Jonkheer feester Paulus Josephus Aloysius Anacle- Ws Maria Van Nispen tot Sevenaer, lid van tie Gedeputeerde Staten van Gelderland, wonende te Arnhem. h. De Weledelgestrenjge Heer Mééster Walther Simon Joseph van Waterschoot van der Gracht, Ed vhn de Eerste Kamer der Staten-Generaal en Notaris wonende te Amsterdam a voor zich, en b in hoedanigheid van mondeling lasthebber Van den Hooggeleerden Heer Jozef Maria Lode- V'jk Keuller, Professor aan het Groot Semina- te Roermond, wonende aldaar. De comparanten gaven, te kennen', dat, hun et bijzonder Katholiek Hooger Onderwijs zeer ter harte gaat en dat tzij eene Stichting in het even wenschen te roepen om ook in de toe- te oost dat hijzonder Katholiek Hooger Onder wijs in den meest algemeenen zin des woords te bevlorderen en uit te breiden; dat zij zoowel uit eigen middelen als door bijdragen van belangstellenden, een: bedrag van f3000.hebben bijeengebracht en dit. bedrag als grondslag tot dat doel inbrengen en op leent en hetzelfde oogenblik met en door dien in breng in het leven roepen, oprichten, vestigen' en stichten de Sint Radboud-Stichting; dat zij tevens willen vaststellen, gelijk zij vast stellen bij deze, de statuten waaronder de ge melde Stichting zal bestaan en worden beheerd als violgt S ta tuten. Artikel 1. De Stichting draagt den naam van „Sint Rad- houd-Stichting." -Ziji is gevestigd of heeft haar hoofdzetel te Utrecht. Artikel 2. Het doel is het Katholiek bijzonder Hooger Onderwijs in Nederland te bevorderen en ,u;it te breiden en daartoe meer in het bijzonder: a. voor te bereiden en zoodra de omstan digheden en de middelen dit zullen toelaten,; te Vestigen en te stichten eene bijzondere Ne- derlandsche. Katholieke Universiteit; b. vOor zoover de rijkswetten of gemeente lijke Verordeningen dit zullen toelaten en zoo lang het doel sub A. nog niet is bereikt, bij zondere (leerstoelen te vestigen aan de Neder- landsche Rijks Universiteiten en de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam; c. ïinantieelen en zedelijken steun te ver- 'leenen aan jonge mannjen van bijzonderen aan leg om hunne studiën te voleindigen en voort te zetten d. izpodanige vérdere maatregelen te nemen en middelen aan te wenden als de omstant digbeden wenschelijk zullen doen Voorkomen. Zoodra. tot de zaken hierv'oor su|b A. of B. ver meld kan worden overgegaan, zal dat bij af zonderlijk reglement worden geregeld. Artikel 3. Het Bestuur der Stichting bestaat uit ten min ste tien leden. Daartoe zullen in veder geval behooren als v'aste leden Hunne Doorluchtige Hoogwaardig heden, de Roomsch Katholieke Aartsbisschop Van Utrecht en ,de Bisschoppen van Haarlem, "js-Hertogenbosch, Breda en Roermond. Mochten een of meer dezer vlaiste Bestuurs leden het wenschelijk pchten niet zelf in het bestuur zitting te nemen, dan zullen zij daar toe een vertegenwoordiger kunnen aanjwijzen, die alsdan in zijne of hunne plaats als Bestuurs lid optreedt. Dergelijke aanwijzing kan ten al len tijde worden ingetrokken en ,inj dat, geval treedt de betrokken Aartsbisschop of Bisschop wederom zelf als Bestuurslid op. Ingeval de Aartsbisschoppelijke of eenige Bis schoppelijke zetel openstaat, treedt Hij, (die tij delijk de Bisschoppelijke macht, uitoefent, jwat het Bestuur dezer Stichting betreft, jn alle rech ten v,an den Aartsbisschop of Bisschop, dien Hij vervangt, totdat in de vacature door de Be voegde Kerkelijke Overheid zal zijn voorzien. Thans treden dientengevolge als Bestuurders op en worden vterder bij deze als zoodanig be noemd 1. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Henricus van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, voornoemd. Hunne Door luchtige Hoogwaardigheden: 2. Monseigneur Pe trus Ley ten, Bisschop van Breda; 3. Monseig neur Wilhelmus van de Ven, Bisschop van 's-Her- togentoosch4. Monseigneur Josephus Hubertus 'Drëhmanns, Bisschop van Roermond5. Monseig neur Augustinus Josephus Gallier, Bisschop van Haarlem. De Heeren6. Meester van den Biesen, voornoemd. 7. Jonkheer van der Does de Willebois, voornoemd. 8. Professor Keuller, voornoemd. 9. Jonkheer Meester van. Nispen tot Sevtenaer, voornoemd. 10. Meester van Water schoot vdn der Gracht, voornoemd. Artikel 4. Het Bestuur vertegenwoordigt de Stichting zoo in als Buiten rechten, sluit alle overeenkom sten en verbindt de Stichting tegenbver der den en derden 'tegenover haar. Het beschikt over de inkomsten en, goederen der Stichtinlg en heeft het recht te haren name onroerenjde goederen aan te koopen, te vervreemden of te bezwaren. Artikel (5. De Aartsbisschop is rechtens Voorzitter en de oudste Bisschop Onder-voorzitter; de ove rige function verdeelen de leden van) het Be stuur onderling. 'De functiën en bevoegdheden der leden) van het Bestuur, het aantal len /de orde der ver gaderingen worden, bij afzonderlijk door het Be stuur vaist te stellen huishoudelijk .reglement ge regeld. De leden van het Bestuur verrichten hunn|ei werkzaamheden om niet. Het beheer der geldmiddelen wordt bij afzon derlijk reglement door den Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland geregeld. Artikel 6. De President is belast met de uitvoering der besluiten van het Bestuur en onderteokenjt met den Secretaris dan ook namens het Bestuur alle acten en verbintenissen! ten name der Stich ting. Bij ontstentenis wordt de President vér- vangen dioor den Vice-President of op de wijze hij huishoudelijk reglement te bepalen. 'Artikel 7. Geen vergadering is tot het nemen van) (be sluiten gerechtigd, wanneer niet. de meerder heid der leden Van het Bestuur aanwezig is. Alle besluiten worden bij meerderheid van stemmen der aanwezige loden, genomen). Bij: sta king Van stemmen beslist de stem des Voor zitters. Artikel 8. iDe benoeming van, nieuwe 'loden; van het Be stuur, hetzij tot vermeerdering van het ledental, hetzij 'tot vtervulling van plaatsen, die buiten de als Vaste leden Optredende Bisschoppen moch ten openvallen, zal zoo Hoodig (geschieden; door de vaste leden van het. Bestuur, Hunne Door luchtige Hoogwaardigheden den Aartsbisschop ten de Bisschoppen van Nederland. In g(ev:al een der leden van het Bestuur, bui ten den Aartsbisschop of de Bisschoppen van Nederland, hetzij door vestiging zijner woon plaats buitenslands of in andere werelddeelent hetzij door ziekte of ouderdom of onvèrhoopt door andere omstandigheden of 'handelinjgen zij nerzijds geacht wordt niet langer als Bestuur der in hét belang der Stichting te kunnten pf te mogen werkzaam zijn, 'kan door den Pre sident of door minstens twee leden het voor stel worden gedaan om zoodanig lid Van de betrekking als Bestuurder te ontheffen. Over een dergelijk voorstel 'zal in een op zettelijk daartoe te beleggen Vergadering wor den beraadslaagd en het zal niet als aange nomen worden beschouwd, tenzij zich minstens twee derde der leden Van heit Bestuur daarvoor hebben vërklaard. Na dit besluit houdt zoodanig lid Van dat oogenblik op Bestuurder te zijn. Van het besluit wordt 'hem schriftelijk ken nis gegeVen. Artikel 9. De Stichting wordt onderhouden door de in komsten harer goederen en kapitalen; Voorts door contributiën van belangstellenden, vrijwil lige bijdragen, erfstellingen, legaten en liefde giften, door bijdragen van hen, (die de lessen der bijzondere hoogleeraren of der Jderaren aan eene bijzondere Katholieke Universiteit Volgen en eindelijk door eventueel van rijks-, provin cie- of gemeentewege tei Verleenen subsidiën. Het Bestuur zal zoo noodig of wenschelijk bij zondere regelingen treffen, maatregelen ïiemen of reglementen Vaststellen ten aanzien ,van do middelen, hierbovten tot onderhoud en .bevor dering Van het doel der Stichting aangegeven. Artikel 10. Jaarlijks zal de balans en rekening en ver antwoording over het 'vorig jaar en de begroo- ting Voor (tiet 'volgend 'jaar worden, opgemaakt en aan den 'Voorzitter worden (Overgelegd. De Voorzitter zal deze stukken daarna of in een door hem 'te beleggen Bestuursvergadering ter tafel brengen of indiien door hein geen vter- gadering wordt noodig geacht, aan /te leden Van het Bestuur toekenden. Worden deze» stukken door de meerderheid der leden of 'in de vergadering, of bij toezen ding, schriftelijk, goedgekeurd, dan Strekt deze gloedkeuring tevens tot decharge voor den Pre sident Voor alle door hem ,in het afgeloopen jaar verrichte handelingen. Mocht bij het niet houden eener vergade ring ter dezer zake de meerderheid der leden niet 'hunne goedkeuring aan de gezonden stuk ken vterleenen, of minstens twee der léden schrif telijk aan den Voorzitter den wensch te ken nen geven dat teene Vergadering worde belegd, dan is de Voorzitter Verplicht binnen vier we ken daarna eene 'vergadering 'te beleggen, waarin nader ten aanzien dier stukken zal worden be sloten. Artikjel 11. Deze |s tatuten kunnen in vervolg van tijd door het Bestuur, zoo het dit (noodig acht, met be houd Van het 'doel der Stichting worden ge wijzigd; wor'dt eenig Voorstel tot wijziging in gediend, dan zal 'te dien pan zien (geen besluit kunnen genomen wor'den, tenzij vooraf alle leden van het Bestuur met den inhoud van het voor stel in kennis gesteld 'zijn,. Artikel ,12. Mocht in het 'vervolg van (tijd deze Stichting niet meer pan haar doel kunnen [beantwoor den, hetgeen alleen te 'beoordeelen staat nan den Aartsbisschop en Bisschoppen van Neder land, dan kan door Hen deze Stichting wor den ontbonden en opgeheven; de goederen en het kapitaal der Stichting komen alsdan ter Hun- neT beschikking en zullen Zij' de bevoegdheid hebben daaraan zoodanige bestemming, zooveel mogelijk in den geest dezer Stichting, fte geven, als Hun zal goeddunken. En (verklaarden, de comparanten dus nu op Voorschreven wijze en onder vaststelling van bovenstaande statuten, de Instelling St. Rad- boud-Stichting <bij deze te stichten. Wij Verklaren ons 'volgaarne bereid giften jvoor bovenstaand doel tin ontvangst te nemen en over te (maken. Redactie N. Schied. C't. De ver mis te Frans Hals. Op den ver misten Hals schrijft Justus Minus in het N. v. d. D. het volgende puntdicht Wie soms op wondren peinst uyt overoude daghen Sta oock by 't nieuwe stil in 't vorstlijck 's-Gravenhaghen Daer 't Mamritshuys, ontmant en van syn Hals berooft, Nochtans ten hemel hief 't laurierbekranste hooft. (Wat meentghe, onnoosle hals die 't stuck ontknerpen wou Dees Hals en past niet als bij 't konstigh hooftgebouwl) Maer nu liet, eerst onthalst, weer d'ouden Hals magh streelen, Weerdavert 't Binnenhof van sijn roemruchte kelen. Een interessant werk. Den 3en Augus tus is een begin gemaakt met het verrollen der R K. parochiekerk te Hoek van Holland. Het ge bouw moet over een afsiaud van circa honderd meter verplaatst worden en daarenboven tijdens het verrollen een vollen draai maken, zoodat het naast de nieuwgebouwde pastorie komt te staan. Het interessante werk trekt vele nieuwsgieri gen naar den Hoek van Holland, die blijkbaar met veel belangstelling naar deze Amerika-achtige onderneming komen zien. De geheimzinnige brand te Haar lem. Gister-morgen werd mejuffrouw Hageman, die thans te Vlissingen woont, door den rechter commissaris mr. Pasteur te Haarlem aan een lang verhoor onderworpen. Het resultaat van dat verhoor is, zegt het H. D., vooralsnog onbekend. Zooals men zich herinneren zal, had mej. Hage man, die in de Spruitenboschstraat te Haarlem woonde, kamers verhuurd aan een zekeren heer Mulder, die op noodlottige wijze en onder ver dachte omstandigheden het leven verloor bij den brand in zijn kosthuis. Brutaal. Vlak tegenover het R.-K. Weeshuis te Nieuwer-Amstel waar Maandag-nacht werd ingebroken, woont de heer A. v. d. Bilt, wel acte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 5