Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. en het zou eenigszins aan haar hebben gelegen, wanneer zij op een gevaarlijke wijze verscherpt waren. Mocht het thans tot een ontmoeting tus- schen de beide vorsten komen, dan zullen wij van onzen kant daaraan slechts gunstige ver wachtingen verbinden, aangezien zelfs diepgewor telde vooroordeelen dikwijls door een eerlijke mondelinge gedachten wisseling overwonnen kunnen worden. De houding, die een groot deel van de Engelsche pers tot dusver heeft aangenomen, laat ons vechter nauwelijks hopen dat zij de politiek die zij tegenover Duitschland gevolgd heeft, in korten tijd zal wijzigen. Wij willen echter gaarne anders leeren denken." De Fransche regeering had eenigen tijd ge leden den wensch uitgesproken, dat het gebeente van in Duitschland overleden krijgsgevangenen verzameld en naar Frankrijk zou overgebracht worden. De Keizer heeft thans zijn toestemming daartoe gegeven en tevens bepaald dat de over dracht onder militaire eerbewijzen moet ge schieden. ENGELAND. De Fransche vloot in Engeland. Reuter seint uit Portsmouth: Onder luid hoerageroep van een groote me nigte, diie aan de zuidkust van Engeland en bij Cowes stond, en onder het gebulder van het geschut van de vloot en van de kustbatterijen Stoomden achttien Fransche oorlogsschepen, on der bevel van admiraal Caillard, gister-middag de Solent in. Bij het voorbij stoomen van het koninklijk jacht met den koning aan boord werden sa luutschoten gelost. Het eskader passeerde hon derden jachten, waaronder de Meteor, (het jacht van den Duitschen keizer) gepavoiseerd met tal van kleurige vlaggen, bijzonder opviel. Zoodra de vloot ankerde ging admiraal Caillard aan boord van het koninklijk jacht, ten einde den koning een officieel bezoek te brengen. De vlolgende orden werden Yeriéénd: 'De admiraals Bep'han, opperbevelhebber van Brest, en Caillard en vice-admiraal Oharle Phi lippe Touchard verkregen het grootkruis; de ad miraals Leygue en Pteucht werden tot comman deur en dertien Fransche marine-kapiteins tot ridder in de orde van Michael George benoemd. Een telegram uiit Cowes meldt nader: Admiraal Caillard en de Fransche hoofdoffi cieren gebruikten het middagmaal bij den Ko ning aan boord van zijn jacht. De Koning stelde een dronk in op de gezondheid Van president Loubet en .sprak de hoop uiit, dat het bezoek in de Engelsche wateren de uitdrukking is Van de goede Verstandhouding bestaande tusschen de twee landen. Hij was er voorts van over tuigd, dat het voornaamste voordeel hier uit voort vloeiende is de 'handhaving van den vrede tus schen Engeland en Frankrijk. De Fransche gezant, de woorden van den Ko ning beantwoordende, zeide dat alle Franschenj reeds lang de ge vloelens van den Koning ten opzichte van hun land kenden en den over wegenden invloed uitgaande van den koning tot het vestigen van een nauwe verstandhouding. Hij dronk op de gezondheid v'an den Koning (en de koninklijke familie. Caillard dankte den Koning uit naam der vloot voor zijn goede wenschen en het hartelijk wel kom. ITALIi. Uit Rome. Vrijdag liep te Rome wellicht tengevolge der weinige feestelijkheden op den verjaardag der pauskeuze -- het gerucht, dat de Paus zwaar ziek was. Dr. Lapponi verklaart, dat de Paus Woens dag-nacht een zeer lichten aanval van jicht heeft gehad, die Donderdag echter weer volkomen voor bijgegaan was. De Paus ontving Vrijdag talrijke personen, die hem geluk kwamen wenschen. 's Namiddags zelfs een gezelschap van 40 personen. JAPAN. De Standard verneemt uit Jokohama: HetChinee- sche boycot op Amerikaansche goederen is naar Japan overgeslagen. Chineezen te Jokohama hebben geweigerd het Amerikaansche «stoomschip Man churia,i dat naar Honkong ging, te bevrachten. De Japanners zijn vertoornd over de insinuatiën van Duitschers, dat Japanners dien boycot aangestookt hebbenzij beweren, dat Duitschers zelf er de hand in hebben. AMERIKA. De mannen der Standard Oil ontwikkelen plot seling groote bedrijvigheid in Nicaragua, naar aanleiding van pogingen van Duitschers om daar belangrijke concessies te verkrijgen De Standard Oil, de Duitschers voor willende zijn, bood terstond een hoogeren prijs, waarvoor zij de concession kreeg. Deze omvatten belangrijke mijnrechten, alsook de concessie voor een spoorweg tusschen de mijnen en de kust. De Amerikanen richten een nieuwe maatschappij op met een kapitaal van 40,000,000 dollar om de zaak te drijven. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, H. A. Banning, letter kundige te Vught. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin-Moeder zal op 10 Augustus 's nam. 1 u. 13 min. te Zutphen aankomen en te 4 u. 52 vandaar vertrekken. De Crisis. Naar men verneemt zou het nieuwe Kabinet als Volgt zijn samengesteld Buitenlandsche Zaken: Jhr. mr. R. De Ma- rees van Swinderen, gezant te Was hington. Justitie: prof. mr. G. A. Van Hamel, te Amsterdam. Binnenlundsche Zaken: mr. P. Rink. Marine: W. .T. Cohen Stuart, kapitein-lui tenant ter zee. Financiën: mr. Th. D e Meester, vice-pre sident Van den Raad van Inddë. Oorloggeneraal-majoor H. P. Staal, sous chef van den generalen staf. Waterstaat, Handel en Nijverheid: prof. dr. J. Krans, directeur der Technische Hoogeschool. Landbouw en Arbeidmr. J.' D. V e e g e n s. Koloniën: mr. D. Foc'k, Kamerlid Voor Rot terdam. Omtrent de samenstelling Van het ministerie kan nader het Volgende worden medegedeeld: Prof. Van Hamel zal öf minister van Binnen- landische Zaken öf van Justitie worden. In het laatste geval zou de portefeuille van Binnen- landsche Zaken aan mr. Rink worden opgedra gen. De benoeming Van jhr. de Marees van Swinderen tot minister van Buitenlandsche Za ken staat nog niet Vast. Het nieuwe departement, aan het hoofd waar- Van mr. Veegens zal komen te staan, zal den titel dragen van „Departement van Nijverheid" en omvattenLandbouw, Handel en Nijverheid en de afdeeling Arbeid (thans bij Binnenland- sche Zaken.) lHet. departement, waarvan prof. Kraus het hoofd zal zijn, zal den naam voeren van: „De partement van Waterstaat" en omvatten: Wa terstaat, Spoorwegen en Posterijen en Tele graphic. De aanstaande minister van Marine Cohen Stuart is sedert eenigen tijd bevorderd tot kajiï- tein-ter-zee. Naar het Yad. verneemt, zullen de aanstaande ministers, Voordat de Staatscourant hun benoe ming meldt, eerst nog persoonlijk aan H. M. de Koningin worden voorgesteld. Aan het Hdbl. wordt medegedeeld, dat het nieuwe ministerie niet Voor Donderdag-avond in de Staatscourant zal worden vermeld. Reserve-personeel bij de Landmacht. Door het departement van Oorlog is in beginsel besloten, dat bij de reserve voor de landmacht doorloopend plaatsing kunnen vinden 150 officie ren en 300 onderofficieren, die ingevolge pension- neering met reserveplicht beschikbaar komen. Adspirant-macliinisten. Naar men aan het Vad mededeelt, is thans definitief besloten tot stichting van een gebouw voor opleiding van adspirant-machinisten te Helle- voetsluisnu zijn zij nog gehuisvest op de Bonaire. tiezantschapsgebouw te Peking. Naar men verneemt, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken aan dr. J. Cuypers, architect der Rijks museumgebouwen, opgedragen het maken van een ontwerp voor een nieuw gezantschaps gebouw te Peking, ter vervanging van dat, hetwelk bij den Boksers-opstand, enkele jaren geleden, door de opstandelingen werd verwoest. Sanatorium. Naar van welingelichte zijde wordt bericht, zijn de voor het oprichten van een Sanatorium op de Hy angplateaux (Oost-Java, res. Pasoeroean en Be- soeki) aangevraagde gronden, ongeveer 1800 bouws door de Neerlandsch-Indische regeering in erfpacht toegezegd, en is met de kadastrale opmeting reeds een aanvang gemaakt. Ongelukken. Zondag had te Warmond een treffend ongeval plaats. Een viertal liefhebbers van visschen uit 's Gravenhage, waaronder vader met 2 zoons, be vonden zich in een roeibootje in den omtrek van Warmond om te hengelen. Warmond om te hen gelen. Waarschijnlijk door elkander af te lossen met het roeien is het bootje omgeslagen, met het treurig gevolg dat allen te water raakten en een tweetal, vader en zoon, helaas verdronken. Het ongeluk gebeurde omstreeks 4 uur in de morgen. De lijken zijn gevonden omstreeks 7 uur, en na geschouwd te zijn door dr. Walenkamp te Warmond naar Den Haag vervoerd. De namen van de slachtoffers zijn F. J. van den Bosch Sr. en Jr., wonende in de Kemperstraat 's-Gravenhage. Naar wij vernemen blijft de weduwe, die zoo plotseling haar man en oudsten zoon verliest, met een groot gezin broodeloos achter. Het baden in zee had Zondagmiddag te Scheveningen bijna weer een slachtoffer geëischt. Tegen 4 uur geraakte een jongen, die zonder toe zicht bij de uitmonding van het Ververschings- kanaal was gaan baden, in gevaar. Twee heeren begaven zich gekleed te water en mochten den jongen redden. Gister-morgen is uit een wetering aan den Winterdijk te Gouda opgehaald het lijk van een vrouw. Het bleek te zijn de pl. m. 6 )-jarige wedu we v. d. K. E. P. te Ureterp (Fr), had het fietsen geleerd en zou Zondagmorgen vroegtijdig zich nog eens oefenen. Ongelukkig kwam bij in een sloot terecht en bezeerde zich zoodanig dat hij aan de gevolgen is overleden, een vrouw met zes nog jeugdige kinderen achterlatende. Donderdag-middag is te Deventer uit de gracht aan de Handelskade bij de Leeuwenbrug gedregd het lijk van den jl. Vrijdag vermisten melkventer J. B. v. E. Hij moet bij ongeluk te water zijn geraakt, v. E. laat een vrouw met 9 kinderen achter. Het gezin van den molenaar Van Baren te Heerewaarden werd Zaterdag in rouw gedompeld, doordat het jongste dochtertje des buizes door den slag van een molenwiek doodelijk werd getroffen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Volksbndhuis. In de week van 31 Juli—G Aug. 1905 werden genomen 280 baden 4ste kl. 2de kl. kuipbaden 27 kuipbaden 44 regen 15 regen 163 school kinder a 5ct31 Gedurende de maand Juli 1905 werden genomen 1457 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 120 kuipbaden 200 regen 88 regen 869 school kinder a 5 ct 180 Propaganda-vergadering. In de zaal van «Patrimonium" werd gisteravond de aangekondigde vergadering gehouden, belegd door de besturen der christelijke kiesvereenigingen, die ook werd bijgewoond door enkele leden van den gemeenteraad en gepresideerd werd door den heer mr. Von Briel Sasse, onlangs tot lid van den gemeenteraad gekozen. De Voorzitter, de vergadering openend, heette namens de besturen der christelijke kies vereenigingen allen hartelijk welkom. Is 't een ongewoon verschijnsel op electoraal gebied in de maand, die meer tot rust geëigend i-, eene verga dering te beleggen die getuigt van levendigen strijdwaar 't hier gaat om de plaats van den heer Klein in den Raad te behouden, meende de betrokken besturen deze vergadering te moeten beleggen en daar toe ais spreker uit te noo iigeti den man, van wien men uit de dagen der Tweede Kamer-verkiezingen zulke aangename herinneringen had bewaard. De heer M o e r e 1, daarna het woord verkrijgend, zeide met zijn gewonen humor, dat hij in deze warme dagen niet den zwaren kost uit den tijd der Kamerverkiezingen maar een licht verteerbare spijs zou opdisschen. Toch wilde hij nog even van den pas gevoerden strijd gewagen. Strijd is er ge weest in Nederland en in Schiedam wij hebben dien over 't geheel verloren, maar verslagen zijn wij n i e t. Wij houden beter voet bij stuk dan zij die ons hebben overwonnen, met oneerlijke middelen en ongepaste wapenen de zege hebben bevochten, met bondgenooten ook, die zij nu reeds prijs heb ben gegeven. De 45 met de 7 vermeerderd, durven niet de consenquentie aan van hetgeen bij de ver kiezingen voorop gezet is. Tegenover hunne coa litie, die de consenquentie niet durft aanvaarden, staat de onze, die wat gezamentlijk begonnen is, ook ten einde toe volbrengtdaarom staan wij sterker dan onze tegenstanders. Na deze uitweiding op het gebied der algemeene politiek kwam spr. tot de bijzondere gemeentezaken. Komen er dan in den gemeenteraad zooveel beginselzaken voor. Ja, zegt spr., meer dan het gewone publiek wel bemerkt, komen er in den Raad zaken voor, die het recht, het beginsel raken, waarbij het Raadslid rekening moet houden met zijn geloof en zijne partij, want ook daar staat hij voor. Iedere vordere echter voor zijne partij met geduld en in kalm afwachten, wat recht en bil lijk is. Wij hebben ook op het terrein der gemeente politiek te strijden tegen het alles overweldigend socialisme, dat wel sociale rechtvaardigheid met zilveren letteren op de strooibiljetten schrqft, maar er in de praktijk zoo weinig van laat blijken, omdat medewerken tot het bevredigen van de arbeiders nu juist niet ligt in de sfeer zijner bemoei ing, die in een mokkenden arbeiderstand zijn kracht vindt. Ook op het terrein van de gemeentepolitiek der stad Schiedam bestaat vrees voor dien invloed van het socialisme, maar niet een vrees die in slaat, omdat het leger onzer propagandisten steeds slagvaardig is. Na nog even de tactiek van liberalen, vrijz.-dem en soc.-dem in 't licht gesteld te hebben, merkte spr. op, dat bet bij de Raadsverkiezingen er niet om gaat een aangenaam mensch in den Raad te brengen, maar een beginselvast man daar eene plaats te verzekeren en wanneer zulk een prin cipieel man zich vooral doet kennen als een goede werkkracht in de commisiën, waar veelal het hoofdwerk van den Raad ligt, wanneer hij durft letten op de kleintjes, de dubbeltjes, en in zijn wijk de vraagbaak is van den kleinen man, dan is 't zeker de man dien wij wenschen. Trouwens het hoera dat van liberale zijde opgegaan is bij den val van den mnn, die twaalf jaren van den Raad deel heeft uitgemaakt, is een symbool, is zijn eereteeken juist bij dien wij eeren en z ij vreezen, is onze man. Allen opwekkend krachtige propaganda te ma ken voor de verkiezing van den heer Klein, be toogde spr. nog dat de kleine ideeën moeten be streden worden. Voor alles behoort het christelijk element in den Raad sterk te worden gehou den. Daartoe behoort den man zijne plaats te worden hergeven, dien hetgeen hij met het vrije woord beloofd heeft, ook in eer en deugd heeft volbracht. Namens de vergadering bracht de Voorzit ter dank aan den spreker, die op de hem eigen wijze eene betrekkelijke droge zaak zoo aangenaam had behandeld. Zijnerzijds aan het gesproken woord nog iets van lokalen aard toevoegend, dankte de beer Von Briel Sasse de kiezers in District It, die hem tot lid van den Raad gepro moveerd hadden, wel niet tot zijn genoegen, maar in 't belang van het beginsel, dat hij gaarne wilde dienen. Aan dit dankwoord verbond voorz. eene welsprekende opwekking allen krachtige propa ganda te maken voor de verkiezing van den wakkeren nestor van den Raad. Daarna werd nog door andere sprekers tot krachtige propaganda bij deze nieuwe Raadsver kiezing opgewekt. Nadat van katholieke zijde in 't licht was gesteld, dat de heer Klein vooral bij benoemingen door de commissie van Gemeente werken het goed recht der Katholieken had verdedigd en gehandhaafd, maande de heer J- S c h e 11 e v i s allen aan tot «rechts houden" ook bij deze verkiezing en om met eerlijke middelen te doen alwat men kon. De Voorzitter wees in zijn slotwoord op de zeldzame harmonie bij de partijen der Rechterzijde en spoorde ook zijnerzijds aan om met eerlijke middelen onder Gods zegen de overwinning bij deze Raadskeuze te bewerken. liet ongeluk op de Maas. Nader vernemen wij, dat het ernstig ongeluk op de Maas nabij de Vijfsluizen niet door de dei ning van een zeeboot werd veroorzaakt zooals ons aanvankelijk werd bericht maar het te wijten is aan de onvoorzichtigheid van de betrok kenen, die zich in de roeiboot, te klein voor vijf man, niet gedroegen zooals het behoort. Nadat de boot was omgeslagen en de inzitten den zich vastgeklemd hadden aan de voorbij varende Beijerlandsche boot, werd hun hulp gebo den door twee visschers van de zalmvisscherij en twee biezensnijders, die met hun boot daar aan den kant lagen. Hun werden daarbij zwemgordels van de Beierlandsche boot toegeworpen zij wer den daarna in de boot van de biezensnijders ge bracht en daarmede aan den dijk afgezet. Nog vernemen wij omtrent de verdronkenen, dut zij zijn Isaac Goedvolk, wonende Hagastraat 27, oud 30 jaar, en Isaak van Veelen, wonende Kamp 35, oud 42 jaar. De eerste was de kostwinner zij ner oudersde laatste was gehuwd en vader van 6 kinderen. De lijken waren heden nog niet gevonden. Fietsr ij der-levensredder. Zondag-avond omstreeks zes uur, toen de passage in de Brug straat te Bodegraven bij het aangaan van de ker ken zeer druk was, werd juist op de brug een meisje van ongeveer vier jaar door een vreemden fietsrijder aangereden, waardoor het kind van de brug in den Rijn stortte. De fietsrijder, dit ziende ging dadelijk van zijn rijwiel en sprong onmidde- lijk gekleed van de brug af in den Rijn en dook naar het zinkende kind, dat hij gelukkig spoedig, naar boven bracht, tot groote vreugde van de vele omstanders. Met een inmiddels naar het midden van den Rijn gebracht bootje werd na de dappere redder met het kind naar den wal gebracht. De talrijke getuigen van dit tooneel juichten den kordaten redder toe. De heer C. Zaal was zoo vriendelijk, hem van droge kleeren te voorzien, waarna hij zijn reis per fiets kon vervolgen. Een Terp. Te Oldeboorn (Fr.) heeft men bij het afgraven van een terp, ongeveer 1 M. diep in den grond een 100-tal scheenbeenderen van zeker dier 'gevonden, naast elkander staande in een cirkel van ruim 1 M. middellijn. In het midden van dien cirkel bevond zich een steenen pot, waaruit men niet minder dan drie kruiwagens vol fijn poeder, waarschijnlijk asch, te voorschijn haalde. Nadat men de aarde er wat om weggegraven had, zou men probeeren den pot uit den kuil te halen, doch dit ging niet, want zoodra men de handen aan de pot zette om hem op te lichten) viel hij in elkander. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier te doen met een haardstede uit zeer oude tijden. W i e b r e n Hogerhuis. Op 28 September, zoo herinnert De Arbeiderzal Wiebren Hoger huis uit de gevangenis te Leeuwarden worden ont slagen. Zooals men weet, kreeg Wiebren de zwaarste straf, zijn beide broeders zijn reeds eenige jaren geleden vrijgekomen Ook een statistiekl Nadat in het ge- meenteverslag over 1904 der stad Groningen, om trent de exploitatie van het dure nieuwe zieken huis, opgemerkt wordt, dat de grootste zuinigheid wordt meegedeeld, dat op het einde van 1903 het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2