Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Koning Edward. Tan de Koninklijke familie. In twee auto's vertrok gisteren-morgen te kwart na elf het koninklijk echtpaar met gevolg naar Soestdijk om een bezoek te brengen aan den erf- graaf von Erbach en familie, die bij H. M. de Ko ningin-Moeder logeeren. Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Volgens een officieel bericht zal H. M. de Ko ningin niet Maandag 28 maar Dinsdag 29 Augus tus te Missingen komen, voor de begroeting van het eskader. Er is een commissie gevormd die dien dag tot een feestdag wil maken. Z. K. H. Prins Hendrik te Bussum. Gisteren-middag, ongeveer 2 uur, ontving de Oud-Bussunimer Exploitatie-Maatschappij hoog bezoek. Z. K. II. Hertog Hendrik arriveerde per automobiel om de bekende Model-Hoeve te (bezichtigen. Het gevolg bestond uit de heeren jbr. Van Suchtelen van de Haere, adjudant, den intendant Van Steijn, hofarts dr. Pot en den jagermeester Loudon, die per trein te Bus sum waren aangekomen en per rijtuig naar Oud-Russum reden. Het bezoek stond in ver band met het plan om de hoeve op het Loo op denzelfden vioet in te nichten. De heeren Fl. Vos, directeur, en rnr. Schook, secretaris der maatschappij, begeleidden de hooge gasten en alles werd met de grootste nauwkeurigheid be zichtigd, nadat alles in werking gesteld was. Z. K. H. betuigde meermalen zijn groote tevre denheid. In een linnen tent werden eenige ver- frisschingen gebruikt en werden Z. K. H. eenige foto's aangeboden, ter herdenking aan, zijn bezoek en betrekking hebbende op de on derneming, die vioor deze hooge gelegenheid in (vlaggentooi prijkte. Even voor zijn vertrek deed Z. K. H. zich aan mevrouw de wed. Van Woen- S®1Kooij voorstellen. Te ongeveer half vier vertrok het hooge gezelschap in twee automo bielen ovter Soestdijk naar het Loo. Bij het be zichtigen der hoeve waren mede tegenwoordig de heeren dr. Beijerman, uit Bussum; de rijks veearts Busing uit N,aarden en de apotheker Koning, uit Bussum, die aan de Exploitatie-Maat schappij verbonden zijn, respectievelijk als ge neesheer Voor het personeel, ter controle van den veestapel en ter onderzoek van de melk. Het Engelsch koninklijke jacht Victoria and Albert wordt Maandag 14 dezer te Vlissingen ver wacht met koning Eduard aan boord. De Koning zal van Vlissingen per extra trein zijn reis naar Marienbad vervolgen. Het nieuwe ministerie. Naar het Vaderland mededeelt heeft jhr. mr. De Marees van Swinderen, gezant te Washington, gister-ochtend medegedeeld, dat hij op zijn voor waardelijke toezegging om in het nieuwe Kabinet zitting te nemen terugkwam en dat ook prof Van Hamel zich heeft teruggetrokken. Het is ons ons bekend, dat aan Z.E. den gep. vice-admiraal F. J. Stokhuijzen, gewezen comman dant der zeemacht in Ned.-Indië, reeds een vorige maal de portefeuille voor Marine werd aangebo dengisteren werd ons uit zeer goede bron medegedeeld, dat ook thans Z. E. :s aangezocht geworden het ministerschap te aanvaarden, doch Z. E. wederom heeft bedankt. li-ai i Minister van Weede. Jhr. van Weede, is voornemens Zondag a. s. om 4 uur per Staatsspoorvan 's-Gravenhage naar Weenen te vertrekken. Kamerverkiezing. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het district Zutphen, werden uitgebracht 6801 geldige stemmen de heer Fr. Lieftinck verkreeg 3838 stemmen, de heer Tutein Nolthenius 2964, zoodat gekozen is de heer Fr. Lieftinck. Bij de stemming op Dinsdag 1 Augustus ver kreeg de heer Lieftink 3035, de heer Tutein Nolthenius 2835 stemmen, de heer Helsdingen kreeg 917 stemmen. Hof van Arbitrage. Het scheidsgerecht in het Engelsch-Fransche Mascate-geschil besliste gister in hoofdzaak, dat na 2 Januari 1892 Frankrijk niet gerechtigd was om schepen, toebehoorende aan onderdanen van den sultan van Mascate, te vergunnen de Fransche vlag te voeren, tenzij hun reeders of eigenaars konden aantoonen. dat zij door Frankrijk beschouwd of behandeld waren als «beschermden" voor 1863 en dat het recht om de Fransche vlag te voeren niet kan worden overgedragen aan anderen, dan aan wie het is toegekend. Engeland is dus in hoofdzaak in het gelijk gesteld. Contra-bezoek. De Spaansche bladen bevatten de mededeeling, dat de regeering besloten heeft den kruiser Prin- cesa Asturias naar Nederland te zenden, om het beleefdheidsbezoek terug te brengen, dat de Ne- derlandsche oorlogsschepen te San Sebastiaan heb ben gebracht. Chineesche studenten. Den Haag en Scheveningen hadden gister be zoek van zes Chineesche jongenlui, die in België studeeren aan een universiteit of industrieele in stellingen. Zij waren in Europeesche kleederdracht. Sint Radbodus- Stichting. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, waarom de nieuwe stichting van het Doorluchtig Episcopaat, ter bevordering van het katholiek hooger onderwijs, Sint Radbodus totschutspatroon heeft verkozen. Ziehier het antwoord De H. Radbodus was bisschop van Utrecht van het jaar 900 tot 917. Hij muntte uit niet slechts door een voorbeeldigen levenswandel en door zijn herderlijke toewijding, maar tevens door groote begaafdheid voor wetenschap en letteren. In zijne jeugd bezocht hij de beroemdste scholen van zijn tijd, o. a. te Keulen, Aken en Orleans, waar hij met de eminentste geleerden omgang had en duurzaam behield. Hij zelf was zeer vruchtbaar met de pen, ook nog toen hij den zetel van Sint Willibrord had beklommen. Hij schreef bijv. een merkwaardige kroniek, waarvan slechts een fragment is overgebleven, en tal van schoone latijnsche gezangen. Als dichter van kerkelijke sequentiën was hij de evenknie van den vermaarden Notker Balbulus en wedijverde hij met dezen om den eerepalm. In de geschiedenis van Nederlands oude bescha ving, der christelijke wetenschap en letteren, neemt Sint Radbodus stellig een eereplaats in. Het was daarom een alleszins gelukkige keuze, de nieuwe stichting, die tot bevordering van het katholiek hooger onderwijs in de grijze bisschops stad thans verrijst, onder zijn hoog patronaat te stellen. Werkstaking. Maandag-avond heeft de heiwerkersvereeniging Broederschap, te Amsterdam, met algemeene stemmen besloten de staking te proclameeren. Men wenscht één man meer in de ploeg te heb ben 6 in plaats van 5, aangezien met de tegen woordige snelwerkende heimachines de arbeiders te sterk worden afgebeuld, terwijl men ook de werkloosheid aldus wil pogen te beperken. De staking omvat ongeveer 100 man op een 20 werken. Bijna alle werken staan stil. De aandacht zij er op gevestigd, dat op de groote werken van buitensteedsche aannemers als De Groot en Kalis wordt doorgewerkt, daar hier reeds lang met 6 personen in de ploeg gewerkt wordt; aan de Hemburg zelfs met 7. Het zijn al leen de Amsterdamsche patroons die onwillig blijven. De Engelsche vloot. De Engelsche vloot onder bevel van admiraal Wilson is bij haar bezoek hier te lande voorne mens buiten de haven van IJmuiden te blijven liggen. Ligplaats in de haven zal door enkele tor pedo-vaartuigen worden gekozen. Het bezoek heeft geen andere beteekenis dan een oefeningsreis die ieder jaar plaats heeft en waarbij steeds eenige havens worden aangedaan. Gemeentelijke woningbouw. Het Friesch Volksblad schrijft De gemeente Franeker komt de eer toe, de Woningwet zoo uit te voeren, dat ze werkelijk werkt in het belang van de volkshuisvesting. An dere gemeenten volstaan tot nu toe met het onbe woonbaar verklaren en doen afbreken van krotten van woningen, maar de bewoners er van worden toch niet goed geholpen. Waar moeten ze heen Er is dikwijls een te kort van woningen of de be schikbare woningen zijn te hoog van huur, zoo dat ze soms genoodzaakt zijn eenigen tjjd hun in trek te nemen in een schuur of te blijven onder den blooten hemel. Het eenige werkelijk afdoende middel is, dat de gemeente tegelijkertijd met het afkeuren van slechte woningen zorgt voor het bouwen van nieuwe, die ze dan tegen een lagen prijs verhuurt. De bouw van nieuwe arbeiders woningen van gemeentewege geschiedt te Franeker. Deze week zijn weer een twintigtal aanbesteed. Mijnwerkers. In de Zondag te Heerlen gehouden tweede alge meene vergadering van den Bond der R.-K. Mijn- werkersvereenigingen in Limburg is besloten aan de regeering het verzoek te richten, om in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in art. 9 der mijnwet van 1903, de invoering ver plicht te stellen van arbeidscommissiën en arbei derscontroleurs, als zijnde deze in 't belang van den mijnwerker, van de mijndirecties en van al gemeen belang. Ongelukken. Gisteren-avond gebeurde aan de Houtman kade te Amsterdam een ernstig ongeval met de koolzuurspuit van de brandweerkazerne op het Haarlemmerplein. Er was een brandje gemeld in de Spaarndammerstraat en de wagen reed, daar de brug tegenover het Nassauplein hersteld wordt, over de brug bij de Roggeveenstraat naar de Spaarndammerstraat. Door een onverklaarbare oorzaak trokken de twee paarden de wagen echter in de verkeerde richting, met het gevolg, dat het geheele voertuig met verscheidene manschappen (eenigen waren eraf gesprongen), van den hoogen wal in het water der Houtmankade viel. Het is hier zóó diep, dat de geheele wagen kopje-onder ging, en de brandweerlieden een oogenblik in groot gevaar verkeerden. Gelukkig werden allen, ook door de hulp van de kameraden, die met de spuit van de Prinsengracht volgden, tijdig op het droge gebracht. Slechts één der mannen was bewus teloos, doch werd spoedig bijgebracht. Maar de koetsier was met beide beenen tegen den walkant geslagen en zoodanig gekneusd, dat hij naar het Binnengasthuis moest worden gebracht om ge neeskundige hulp te ontvangen. De paarden wer den door Sincks toestel uit het water gehaald de wagen zal heden met behulp van een bok worden gelicht. Ofliciecle uitslag van de stemming voor een lid van den Gemeenteraad op Dinsdag 8. Augustus 1905. Kiesdistrict III (Gymnastieklokaal) Aantal kiezers892 Ingeleverde stembiljetten767 Van onwaarde4 Geldig763 Volstrekte meerderheid382 Uitgebracht op de heeren stemmen. A. GODSCHALK (soc. dem.)48 C. KLEIN (anti-rev.)345 M. KRANEN (lib.)370 Herstemming tusschen de heeren KRANEN en KLEIN. Belangwekkend was de strijd, die ook bij deze verkiezing weer is gevoerd. Opnieuw is gebleken hoezeer de krachten der verschillende partijen hier tegen elkaar zijn opgewassen, daar op een getal van circa 900 kiezers de candidaten Kranen en Klein, die thans in herstemming komen, slechts 25 stemmen met elkaar verschillen. Er is van heide zijden hard gewerkt en alle pogingen zijn in 't werk gesteld om zelfs de verst verwijderde kiezers ter stembus te doen gaan, waar toch de uitslag zeer goed van een en kele stem kon afhangen. De zomervacantie werd onderbroken en een dag reizen er aan geofferd, om zijn stem uit te brengen op den candidaat zijner keuze. Slechts 4 stemmen werden van onwaarde ver klaard. Op deze stembiljetten waren twee blokjes zwart gemaakt. Er blijken dus toch nog altijd kiezers te zijn, die met de tegenwoordige wijze van stemmen, hoe eenvoudig ook, niet vertrouwd zijn. Nog eens zullen de kiezers in District III zich een gang naar het stemlokaal moeten getroosten op 16 Augustus zal de herstemming plaats hebben. Al is het te voorzien, dat de socialistische stem men meerendeels op den liberalen candidaat zul len overgaan, toch is 't zeker, dat deze Raadszetel voor de christelijke partijen, gezien hun getal sterkte, in het district, kan behouden blijven. Sommige controleurs rekenden dan ook voor het bekend worden van denuitslag op de overwinning van den christelijken candidaat met het oog op het getaxeerd aantal stemmen hunner geestver wanten. Alleen eenige dissenters konden hier een anderen uitslag geven. Zijn er onder de stemmen op den liberaal uitge bracht, verdwaalde schapen geweest, hopen wij dan dat zij op 16 Augustus a.s. den raad zullen volgen door hun leiders gegeven «rechts houden", dan zeker is de overwinning ten slotte aan het aftredend raadslid, den heer C. Klein. Gisteren is opgehaald het 1 ij k van Isaac Goedvolk, die bij het bekende ongeluk op de Maas verdronk. Het lijk is naar hier overgebracht. Gisteren is alhier aangehouden de 70-jarige reizende scharenslijper J. v. D., die in het Alg. Politieblad gesignaleerd stond voor een vonnis van f 4 boete, subs. 4 dagen hechtenis. De man is tot het ondergaan zijner straf naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Ook is aangehouden een 45-jarige Duitsche scheepsjongen, die alhier zwervende was aange- troflen en verklaarde weggeloopen te zijn van een stoomboot liggende te Rotterdam. De jongen is naar Rotterdam gebracht en daar aan de politie overgegeven. Gister-avond werden door den bri gadier-commandantder Rijks veld wacht in de laan van het Oud en Nieuw Westfrankenland twee wildstroopers met geladen geweren betrapt. Na inbeslagname der geweren en opgemaakt proces-verbaal konden de stroopers huiswaarts keeren. Zeker is dit optreden van de Rijksveldwacht in het belang van de veiligheid van het publiek, die aldaar ernstig bedreigd werd. UIT VLAARDINGEN. De vereeniging Flardinga heeft voor dit jaar een prachtig programma samenge steld voor de feesten, die op 31 Aug. den verjaar dag van II. M. de Koningin, zullen gegeven wor den. Zooals op de biljetten, die op veel plaatsen in de stad aangeplakt zijn, uitvoering te lezen staat, kan men zich voor de Fietswedstrijden en de kinderspelen aanmelden aan den speeltuin, Emmastraat van 9'16 Aug., 's middags van 4 7 uur. Brand te Moerkapelle. Gistermiddag te half vier brak te Moerkapelle een hevige brand uit, welke vier kapitale bouwmanswoningen, een groote tasschuur, tien hooi- of korenbergen en nog vier burger- en arbeiderswoningen, benevens ver scheidene schuren in de asch legde. Een groote hoeveelheil hooi en graan gaf het vuur voldoende voedsel om zich in een zeer korten tijd uit te breiden. Met groote moeite heeft men het kerkgebouw kunnen sparen. De brandspuiten van Zevenhuizen en Blijswijk waren op het terrein in werking. De oppervlakte, waarover de brand gewoed heeft? beslaat ongeveer 2 hectaren. De schade wordt op f80.000 begroot. Een burgerwoonhuis en een bouwmanswoning waren niet verzekerd de overige goederen laag. Naar men vermoedt, ontstond de brand doordat kinderen met lucifers bij een hooiberg speelden. De Scheveningsche trillingen. Men bericht, dat bij den bouw van de electrische centrale te Scheveningen, vooraf grondboringen tot op een diepte van 20 meter hebben plaats gehad en men tot op die diepte geen veenlaag heeft aangetroffen. In het Fransche tijdschrift La Nature komt een verslag voor van de rued ede dingen van soort gelijke trillingen als nu in Scheveningen worden waargenomen en van de middelen der voorko ming daarvan, door den heer Prache gedaan in de Société des Ingenieurs-Civils te Parijs. Met den ingenieur Ant'honi samen is de heer Prache, na vtelerlei proefnemingen gekomen tot het met caoutchouc isoleeren der fondamenten om het trillen tegen te gaan. Een gansche reeks van toepassingen schijnt de deugdelijkheid dezer vinding te bewijzen. Zoo schijnt in een der rijkste wijken van Parijs een hefboom met een gewicht van 10,000 kilo geregeld te werken, zonder dat de buren, die slechts op enkele meters afstand wonen er iets van bemerkten. Electrische installaties van 60 tot 120 pk. behoeven geen oogenblik stil te staan, nergens ondervindt men er hinder van. Bijzonder overtuigend lijkt de proef, waarbij aan den eenen kant van een muur 'n stoomhamer koper plette, terwijl aan den anderen kant een kind rustig bleet doorslapen. Een nieuwe stoomspuit. Binnenkort zal door de Amsterdamsche brandweer in gebruik worden genomen een stoomspuit in haar meest modernen vorm, n.l. als electrische automobiel. Gister-morgen arriveerde de nieuwe aanwinst hier ter stede, en deed, getrokken door een vier tal paarden, haar eersten omgang door de stad. Ook in dezen tak van gemeentedienst zullen de paarden dus hun langsten tijd wel gehad hebben. Treinbotsing. Gister-middag ongeveer half- twee liepen even voorbij het station Bussum een ran geermachine met goederenwagen, die van hetsmal- op het hoofdspoor geloopen was, en een zandtrein, komende uit de richting Weesp, tegen elkaar, met het gevolg, dat de machines uit de rails geraakten. De malerieele schade is vrij aanzienlijk. De stoker van den zandtrein, T. Meyer, uit Amsterdam, heeft de pols gebroken en een hoofdwonde ge kregen de machinist van den rangeertrein, Tege laar, uit Hilversum, is gewond aan de zijde en het dijbeen. Beiden zijn naar hun woonplaats vervoerd. De loop der treinen ondervond vertraging. De treinen uit de richting Weesp loopen op enkel spoor. Sluwe oplichting. Een sluwe oplichting had gistermorgen bij den goudsmid S., in de Ou de Ebbingestraat te Groningen, plaats. Te 10 uur kwam aldaar een als heer gekleed persoon in den winkel en vroeg, op naam van den heer Van Denderen in de Schoolstraat, ringen en horloge kettingen op keur. Hij gaf voor weinig tijd te hebben men zoude dan zoo meteen maar de gou den artikelen bezorgen. Er werd aan voldaan een jongentje ging er mede op wegmaar een eindweegs de straat op, daar loopt een man op hem toe, vragende: moet je naar Van Denderen met ringen Ik ben die, geef m(j ze maar mee. Zoo geschiedde, en direct vernam men, dat men met een sluwen oplichter te doen had. Reeds is een der kettingen en een der ringen in de Bank van leening in beslag genomen. In verband met bovenstaand bericht verzoekt de commissaris van politie te Groningen aanhou ding van Hendrik N(jland, 31 jaren oud, donker uiterlijk, zware zwarte snor, zwarte gleufhoed, vermoedelijk donkergrijs pak, staande boord, met omliggende punten, verdacht van oplichting van 6 gouden heeren-schakel-horiogekettingen en 12 gouden heeren-ringen (gladde verlovingsringen) en aanhouding der voorwerpen. Verzet tegen de pp li tie. Zondag werd op den Oudewijvenweg te Winschoten een for- meele s lag geleverd tusschen eén 5-tal beschon ken personen en den gemeenteveldwachter Wen- del, die geassisteerd werd door den heer B Van Winschoten, De zaak moet zich als volgt 'hebben toegedragen. De milicien B. van het As ser garnizoen, die hier met verlof was, bracht dit minder gepast door. Den geiheelen nacht Van Zaterdag op Zondag ging hij met een 4-tal vrienden aan den zwier en min, pf meer 'be schonken maakten de vijf kameraden tusschen Oostereind en Winschoten het menig voorbijgan ger en zelfs de inzittenden Van een rijtuig zeer lastig. Veldwachter VVendel wilde aan het ka baal een einde maken, Toen waarschuwen niet (hielp, paikte hij de belhamels wat harder aan, daarbij geassisteerd door den heer B. Van Win schoten, die toevallig passeerde. Een hevig ge" Vecht ontstond, waarbij de milicien zijn bajo net trok en Wpndel goed gebruik van zijn wa pens maakte. Het verzet was evenwel zoo he vig, flat het miet gelukt» de belhamels aan te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2