Dagblad voor Schiedam en Omstreken. DE OORLOG. Haar vriend. 28ste Jaargang Donderdag 10 Augustus 1905. No. 8276. Officieele Berichten. Kennisgeving. Algemeen Overzicht. De Vredesconferentie te Portsmouth. FEUILLETON. JBe Keizer dankte in zijn antwoord voor de ont vangst en sprak er zijn vreugde over uit, dat het werk der Duitsche beschaving zoo moedig, zij het bezwaarlijk, baan breekt. Naar 't schijnt zijn echter vele Poolsche onderdanen er nog altijd niet zeker van of zij onder de vlag der Hohenzollern bescherming en recht vinden. Een geprikkelde verbeelding, door geschiedkundige herinneringen gevoed, brengt menig geestdriftig gemoed tot val- sche gevolgtrekkingen. Iedere Katholieke Pool dient te weten, dat hij in de uitoefening van zijn godsdienst op geenerlei wijze gehinderd wordt, maar dat hij eerbied en achting voor andere ge zindten moet hebben. Van den kant der Duit- schers mag men in het beschavingswerk niet verflauwen. Wie als Duitscher zonder grond land in het oosten van het rijk van de hand doet, ver zuimt een plicht tegenover het vaderland. Aan de Poolsche en Duitsche Katholieken zou de Keizer willen zeggen, dat, toen hij bij zijn laatste bezoek aan den grijzen Leo XIII van dezen afscheid nam, de Paus hem met beide handen aanvatte en hem zegende, ofschoon hij Protestant is, met de be lofte uit naam van alle Duitsche Katholieken, dat zij trouwe onderdanen van den Keizer zouden zijn. De groote priesterlijke grjjsaard mag niet nog na ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst b i 1 - lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van A. de Koning om ver gunning tot uitbreiding zijner branderij staande aan de Sint Anna Zusterstraat no. 28, kadaster sectie A no. 1198, door den bestaanden distilleer ketel tevens te bezigen als stoomketel voor het opvoeren van water. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Boen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 24sten Augustus a.s., des uiiddags ten 12 ure, ten Raadhuize gelegenheid tal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die uiondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, yau de schrifturen, die ter zake mochten zijn lngekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lOden Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W. B. De Secretaris, v. LUIK, L. S. 10 Augustus. De vredesconferentie kwam gistermorgen om 10 Uur bijeen in het Tuighuis der Marine, waarheen de onderhandelaars zich begaven met een escorte Van mariniers. Gedurende den geheelen duur van de conferen ce zal een wacht van de Marine voor het gebouw Worden geplaatst. Be leden der vredesconferentie hebben gister uilereerst hun geloofsbrieven uitgewisseld, die in °rde bevonden werden. Een nader telegram meldt Be conferentie duurde gister ongeveer een uur. "et eenige dat werd afgedaan was de wisseling der geloofsbrieven. Bij de regeling van het program voor de vol- ëende bijeenkomsten werd officieel vastgesteld, dat de officieele notulen der beraadslagingen zullen Worden gesteld in het Fransch en het Engelsch, Welke beide talen ook zullen gebruikt worden bij de besprekingen. Be vergaderingen zullen plaats hebben des mor- ëens van half tien tot half een en 'smiddags van drie uur tot half zes of zes uur, behoudens mo gelijke wijzigingen. Witte legde zijn geloofsbrieven over en Kamoera 48) 'Maar veronderstel eens, dat de vrouw hem etniiHJe en wist, dat hij haar beminde, en, Wist, dat alleen zijn armoede hem terug hield, uu dat zij dan de 'toenadering deed. Zij zou Uaar trots terzijde kunnen stellen en hem Ualfweig tegemoet komen om zijn bezwaren uu aarzeling uit den weg te ruimen. Wanneer haar dan nog niet zou vragen, dan geloof dat zijn bezwaren louter ijdelheid zijn, an geloof ik, dat hjj meer aan zijn ijdelheid a|' aan haar geluk hechtte." ij aaf Stem stierf weg. Jo'hn kon zien, dat aar lippen beefden. Zijn keel was droog. Zijn ^apen klopten. Zijn hoofd gloeide. Hij wist 'jna niet wat hem overkomen wa;s en wat v? ®ieze®.^ had. Hij wi,st alleen, dat er een vUur'bal in zijn horst was en dat de pijn er 'u' tenhalve onmetelijke vreugde was. „God vergeve mij," riep de dwaze en over- h wen-strijder van zijn eigen eer. „God weet e hef ik haar heb, hoeveel mij haar geluk uaifi is. Maar om met ledige handen tot haar gaan om door een vrouw onderhouder^ bood aan, de zijne te laten halen, daar hij ze niet bij zich had. Witte verzekerde hem, dat dit onnoodig was hij kon zijn geloofsbrieven heden wel overleggen Kamoera's mededeelingen omtrent zijn geloofs brieven werden als voldoende beschouwd. Dit kleine incident lokte eenige bespreking uit, maar er is gegronde reden om te gelooven, dat Kamoera werkelijk meende, dat er in de zitting van gister geen formaliteiten zouden plaats vinden en dat hij dus ook zijn geloofsbrieven niet noodig had' Deze zienswijze was niet onnatuurlijk, wanneer men in aanmerking neemt de weinige formalitei ten, die werden in acht genomen bij de voorloopige besprekingen voor deze samenkomst. De vredesonderhandelaars waren zoo overtuigd dat hun beider volmachten in orde zijn, dat zij de wisseling der geloofsbrieven feitelijk als een afgehandelde formaliteit beschouwen. Een der onderhandelaars heeft later verteld, dat de bijeenkomt tot dusver een volkomen bevredi gend verloop heeft gehad. Van haar correspondent te Portsmouth ontving de Standard bevestiging van het gister vermelde bericht, dat de Japansche gevolmatigden twee stel len vredesvoorwaarden bij zich hebben. De correspondent zegt voorts te hebben verno men, dat inliet eerste stel (een onmiddellijke aan vaarding door Rusland erlangend) geen andere af stand van grondgebied dan Sachalin, met een oorlogsschatting wordt gevraagd. Het tweede stel, dat voorgelegd zal worden, ingeval de oorlog wordt voortgezet, omvat een veel grootere oorlogsschatting en afstand van zooveel grondgebied (Sachalin, Wladiwostok, Kustprovin cie) dat op het vasteland van Oost-Azië een machtig Japansch rijk zou verrijzen. De speciale reporter van de Morning Post te Portsmouth seint aan zijn blad het volgende om trent het standpunt van Japan ïJapan wil een Japansch rijk stichten welks midden de Japansche Zee moet zijn met dat doel wil Japan de kustlijn van het Vasteland, dat aan de Japansche Zee grenst, beheerschen, en ook de waterwegen die daarheen voeren. Daartoe heeft Japan het protectoraat over Korea, de beheersching van de Straat van Korea en van La Pérouse en het bezit van Sachalin noodig. Japan hoopt niet alleen, de Mantsjoersche kust in bezit te nemen, maar ook Rusland te dwingen, dat het Mantsjoe- rije definitief zal ontruimen. Japan zal dan zelfs als ^vertegenwoordiger" van de Chineesche regee ring Mantsjoerije onder zijn beheer nemen, maar belooft zich terug te trekken, zoodra China zelf bekwaam is om orde en wet aldaar te handhaven. Japan hoopt ook, Rusland te dwingen, dat het ge deelte van Oostelijk Siberië, hetwelk aan de Ja pansche Zee grenst, afstaat, d. w. z. ook Wladi wostok afstaat of onzijdig maakt. Een oorlogs schatting wil Japan niet opgeven, maar de hoogte ervan hangt van de omstandigheden af, en zij kan verlaagd wordenwaarop het voor Japan aan komt is afstand van gebied en dat is de prijs dien Rusland voor den vrede moet betalen. »De Amerikaansche regeering is over het Japan te worden, dat kan jk niet, God weet fhet.\' Maria Bol,ores stond op on zag hem nog altijd niet aan. „Wel," zeide zij, opeens een pnverschilligeU toon aanslaande, „laten wij hopen, dat wij maar alleen van veronderstellingen gesproken hdbbenLaten wij hopen, dat haar hart niet geraakt is. En laten wij 'hopen voor beider geluk", eindigde zij met haar ho-ofdje in de lucht, „dat u en zij elkaar nooit zullen terug zien. Vaarwel." Zij knikte koetjes en wandelde statig de laan uit. John's hoofd gloeide. Hulpeloos zag hij haar achterna. Hij wist alleen, dat er een vuurbal in zijn borst zat en dat thans de pijn onver mengd was. V. Maria Dolores trippelde in Frau Brand t'u zitkamer en zond vroolijk eenige regels van een liedje. Gardez vous d'etre sévère Quand on nous parle d'amour," kweelde zij. Toen hield zij op met. zingen en lachte vroolijk. Frau Brandt's goedig bruin gezicht keek van haar breiwerk op en haar goedige bruine oogen staarden bezorgd over haar schildpadden bril. sche program gepolst en zij heeft het goedgekeurd. Er schuilt een Japansche Monroe-leer in, die geens zins in strijd is met Amerikaansche belangen in tegendeel, zij is Amerika welkom, omdat zoo doende China tegen berooving en verbrokkeling beveild wordt. In Mantsjoerije belooft Japan aan alle natiën gelijke gelegenheid tot handeldrijven, en de Japansche Zee zal ook voor den geheelen wereldhandel openstaan." De berichtgever van de Daily Telegraph in Witte's omgeving meldt, den indruk te hebben gekregen dat Rusland noch in den afstand van Sachalin, noch in de betaling van een oorlogs schatting zal toestemmen. Rusland stelt zich geenszins op het standpunt van overwonnene en voert aan dat zelfs het Russische volk, na een grondwet ontvangen te hebben, dergelijke vredes voorwaarden nog krachtiger zou wraken dan de bureaucratie. Het is geen kunst voor het Russische volk om een schatting van 1800 rnillioen gulden op te brengen, maar het zal er niet aan willen, omdat het weet dat Japan het geld zou gebruiken voor nieuwe wapeningen tegen Rusland. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio Ondanks zijn overwinningen ter zee en de kansen op vrede, zet Japan krachtdadig zijn toerustingen ter zee voort. De nationale scheepswerven en tuighuizen zijn thans dermate uitgebreid en toegerust dat de Japanners alle benoodigde schepen en kanonnen zelf kunnen bouwen. Van liet oorlogsterrein. Generaal Linjewitsj meldt, dd. 8 dezer Uit de streek ten O. van den Mandarijnen weg werd den 5en een legerafdeeling naar een pas in de buurt van het dorp Tsjagoöe vooruitgeschoven. Op ongeveer 35 werst ten Z. van Taoeloe vielen de Japanners aan en trokken onze beide vleugels om, onze- atdeeling daardoor nopende in N. richting terug te trekken. Dij den pas van Madoöelin vielen de Japanners een deel van deze atdeeling aan. Toen dat halt hield en een vuurgevecht begon trokken de Japanners in Z. richting terug. In de streek van Haiioergtsjen heeft een onzer afdeeiingen na een kort vuurgevecht het dorp Joelangtse bezet. Generaal Kazebeek meldt uit Wladiwostok dat een Japansche vloot den 5den dezer om 6 uur 's avonds bij het eiland Askold, ten Z.O. van Wladiwostok is verschenen. Tezelfder tijd lieten Japansche schepen het anker vallen bij de Golje- eilanden, in de baai van Peter den Groote. Het Japansche ministerie van Marine maakt bekend dat Japansche zeesoldaten in de haven van Imperator-Skaca, bij kaap Nikolaja, 240 K.M. ten Z. van de Castries-baai, zijn ontscheept. Zij namen den vuurtorenwachter gevangen, maar lieten hem later weer los, om hem zijn dienst te laten ver richten. De andere bewakers zijn het binnenland ingevlucht. RUSLAND. Niettegenstaande de tegenspraak blijft te Peters burg het gerucht loopen de Tsaar Vrijdag naar Moskou zal gaan, om van daaruit het manifest „Wat is er gebeurd vroeg zij. „Wat heeft u uit uw humeur gebracht?" „Uit mijn humeur?" riep Maria Dolores, verbaasdheid veinzende. „Wel, zong ik dan. niet uit louter opgewektheid?" „Neen," zeide Frau Brandt met nadruk haar witte kap schuddende, „U zong om uw neer slachtigheid te verbergen. Wat is er gebeurd." „Welnu," zeide Maria Dolores, „wanneer je reeds zooveel weet en piles wilt weten, ik héb daar even den. man, dien ik liefheb, een liefdesverklaring gedaan en ben afgewezen." „Wa,t bedoelt u?" vroeg Frau Brandt, fleg matiek. „Wat is dat voor dwaasheid?" „Ik bedoel mijn schoenlapper's zoon," ant woordde Maria Dolores. „Ik, een prinses van het keizerrijkbood hem, den zoon van een schoenlapper, nederig mijn hand, mijn hart en mijn fortuin en de ondankbare man weigert alles toornig." „Ja, dat kan ik gelooven," zeide Frau Brandt, haar kin schuddende. Haar bruine vingers hervatten het .werk. „Ik zie uwe Hoogheid reeds haar hand aanbieden." „Wilt ge in alle geval tegen Josephine zeg gen, dat zij de koffers pakt. Morgen gaan wij1 wejg," deelde hare Vorstelijke hoogheid zeer heslist mede. „Wat zegt u?" riep Frau Brandt en liet haar breiwerk in haar pchoot vallen. „Ja, naar Mischenaü, naar piijn broeder," ging de prinses voort. „Je zult natuurlijk, mee tot bijeenroeping van een volksvertegenwoordiging aan zijn volk te richten. Het Russische Telegraaf Agentschap verklaart van niets af te weten. De oude Russische generaal Dragomirof, de vader van de taktiek in het Russische leger, ligt op het uiterste. DUITSCHLAND. Koning Eduard en Keizer Wilhelm, De Daily News zegt dat de persoonlijke betrek kingen tusschen koning Eduard en keizer Wil helm nog nooit zoo slecht zijn geweest, als gevolg van allerlei kuiperijen, om stoornis te brengen in de Engelscli-Duitsche betrekkingen. Wilhelm II moet diep verbitterd zijn wegens zekere woorden die aan den Koning worden toegeschreven. Aller lei lasterpraatjes zouden aan den Keizer zijn over gebracht, om zijn toorn aan te wakkeren en hij wil den naam van zijn oom nu met meer hooien uitspreken. Toen koning Eduard dit alles hoorde, moet hij diep bedroefd zijn geweest en uitgeroe pen hebben Hoe kan nnjn neef toch verwacuien dat ik, zijn oom, er aan neuten zoo, oc- GuHaCue zeemacht verradelijk aan te vallen en imitschiuud den oorlog te verklaren _j_De Daily A'ews besluit hare nieueneehng nul de verzekering dat koning Eauaru seaeri wm.u doende is, om het geschil uit Oen weg te ruimen en dat nu moeite wordt gedaan voor een ontmoe ting tusschen de twee vorsten. Men seint uit Gnesen Toen keizer Wnuemi gister v..,.. ,,e gioote a- noeuvres aan net tioota der troepen te Gne^tu terugkeerde, werd hij door den burgemeester met een toespraak ontvangen. moeten, arme lieveling, je jcunt mij niet alleen, met Josephine laten reizen." „Neen," zeide Frau Brandt, „ik zal mede- gaan." „En dan kunt gij in eens blijven voor mijn huwelijk," voegde Maria Dolores er bij. „Ik ga naar huis om pan het verlangen van mijn ibroeder te voldoen en mijn achter-achterneef te trouwen, den hoogen en machtigen Maximi lian n, prins von Zelt-Zelt." „Herr Gotlt" zeide Frau Brandt naar de zoldering opziende. .VI. Jonh zat. nog altijd met starende oogen, waar zij hem gelaten had en verdiepte zich in zijn smart. „Wanneer zij nog maar van mijn stand was, zou haar rijkdom nog zoo'n hopeloos beletsel niet zijn. Maar beneden zijn stand te trouwen, zooals men dat noemt <en dan nog om geld te trouwen, dat lijkt al te veel op den gewonen, fortuinzoeker. Hij zat nog pltijd troosteloos op de marmeren bank, toen van de zijde van het huis de pastoor haastig kwam aange- Ioopen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1