Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. zijn dood tot een woordbreker gemaakt worden tegenover den Duitschen Keizer. Aan het slot zeide de KeizerHet Duitscbdom beteekent be schaving en vrijheid voor een ieder in den gods dienst gelijk in alle doen en denken. De Keizer dronk voorts op de gelukkige toekomst van Gne- sen. Daarna vertrok hij naar Wilhelmshöh. ENGELAND. Gister heeft koning Edward de Fransche en Engelsche vloten geschouwd. De Fransche matrozen juichten hem toe, terwijl zij met de muts zwaaiden. Het tooneel leed onder het algeheele gemis aan zonneschijn. De koning, de prins van Wales en de hertog van Connaught lunchten daarna met admiraal Caillard aan boord van het Fransche vlaggeschip Masséna. Vervol gens voer de Fransche vloot de haven van Ports mouth binnen en ankerde daar te midden van een tooneel van de wildste geestdrift, ondanks den stortregen. Aan het feestmaal der admiraliteit hebben de prins van Wales en admiraal Caillard gisteravond in het Fransch gesproken, en sir John Fisher, de eerste zeelord der admiraliteit, in het Engelsch. De dronken op koning, president Loubet, den prins van Wales en admiraal Caillard werden met geestdrift begroet. Gistermiddag wisselde Caillard officieele be zoeken met den bevelhebber van het garnizoen en het gemeentebestuur. Gisteravond gat de admi raliteit een banket aan de Fransche officieren in de marine-kazerne, gevolgd door een bal. Er werd ook een feestmaal gegeven aan de bootslieden van beide vloten. Er zaten 600 Franschen en 200 Engelschen aan. Daarna werden zij op een komedie voorstelling onthaald. Als blauwboek verschenen is het verslag van de Engelsche koninklijke commissie over de kwestie van aanvoer van voedingsmiddelen in oor logstijd. Het erkent de mogelijkheid van een groote schaarschte in oorlogstijd, en de meerder heid beveelt daarom aan, de- proef te nemen met den opslag van 4 millioen quarters tarwe, vrq van huur voor de eigenaars, buiten den voorraad die gewoonlijk in het land aanwezig is. Een min derheid vindt de schatting van de meerderheid te luchthartig en verlangt de oprichting van staats- graanschuren, daar zij meent dat het aanbod van vrijen opslag geen voldoende prikkel zal blijken, om graan in Engeland binnen te krijgen, dat thans in het land van voortbrenging is. SPANJE. De reis van koning Alfonsus naar Berlijn is, wegens de aanstaande verkiezingen voor de Cortes, tot November verdaagd. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot Broeder in de Orde van den Nederl. Leeuw de gewezen brieven gaarder A. B. Vuijk te Strijen. Koninklijk bezoek aan Friesland. Bij den burgemeester van Bolsward is bericht gekomen, dat H. M. de Koningin en de Prins- Gemaal Maandag 25 September van half twee tot half vier, Bolsward denken te bezoeken. De crisis. Het Vad. meldt Mr. Borgesius werd met mr. de Meester gis teren op het Loo door H. M. de Koningin ont vangen. Er werd langdurig geconfereerd. Beiden ver trokken te halfzes. Vervolgens hield H. M. een bespreking met mr. P. Rink, die te halfzes was aangekomen. Prof. van Hamel was reeds vóór de bekend wording van de voorloopige lijst van ministers op het Loo ontvangen. Naar het Nwsbl. v. Nederl. verneemt, is het terugtrekken van prof. van Hamel aan het vol gende toe te schrijven De heer Goeman Borgesius had prof. van Hamel uitgenoodigd zitting in het nieuwe Kabinet te nemen, hetzij voor Binnenlandsche Zaken, hetzij voor Justitie. Na eenig overleg en nadat enkele bezwaren waren overwonnen, had prof. van Hamel zich bereid verklaard. Daarop was hem definitief bericht, dat hem de portefeuille van Justitie zou worden toegewezen. Nadat prof. van Hamel zijne aanvankelijke be reidverklaring had bevestigd, ontving hij kort daarop bericht, dat het toch bij nader inzien beter werd geacht hem de portefeuille van Binnenlandsche Zaken op te dragen. Ook daarmede nam de heer van Hamel genoe gen, en hij meende de zaak daarmede nu beklonken, toen hem werd medegedeeld, dat ten slotte toch de portefeuille van Justitie hem toegewezen was geworden. Met deze wijze van handelen meende prof van Hamel geen genoegen te kunnen nemen. Zij scheen hem in strijd met den ernst der belangen, die het gold, en hij antwoordde derhalve, dat hij beter vond zich terug te trekken. De Pr. Nbr. 's-Hertogenb. Ct. verneemt, dat de portefeuille van Justitie, na het terugtreden van prof. van Hamel, aangeboden is aan mr. J. Ph. Suijling, raad-adviseur aan gemeld depar tement. Mr. Suijling had zich een korten bedenktijd voorbehouden. „Roomsch-Katholieke Leekenverpleegsters." Reeds herhaaldelijk gingen er stemmen op in de verschillende R. K. bladen o.a. van rector Willeman, dr. Aussers c. s., dat het toch zoo wenschelijk ware ook die R. K. verpleegsters te steunen, die zich wel tot de verpleging van zieken voelden aangetrokken, maar niet dat hoogste kon den bereiken van de katholieke geestelijke zuster. Maar de katholieke geestelijke zuster, met haar nooit volprezen offervaardigheid en bereidwilligheid, zoo hoog noodig in 't Ziekenhuis, kan niet overal zijn, haar getal is beperkt, zij kan zich niet als wijkverpleegster gaan vestigen op een dorp, zij kan geen assistentie gaan verleenen op poliklinie ken buiten haar huis, zij gaat niet uit voor kraam- vrouwenverpleging (1) enz. enz. En hoe dikwijls wordt niet te vergeefs om hulp gevraagd aan die huizen vanwaar eerw. zusters in verpleging uitgaan, omdat er nog geen zusters genoeg zijn Er blijft dus een groote werkruimte open voor R. K. leekenverpleegsters. Deze kunnen zich wel aansluiten bij een der bestaande neutrale bureaux, maar een feit is het, en men kan dit toejuichen of betreuren, dat vele niet-katholieke dan met hun aangewezen katho lieke verpleegster niet tevreden zijn om der gods- dienstwille, en omgekeerd worden katholieken ook bij voorkeur door geloofsgenooten verpleegd. Waarom zou men dus niet trachten, nu het aantal der R. K. leekenverpleegsters zoo toeneemt en er dagelijks meer zich in de ziekenhuizen ter opleiding aanmelden waarom zou men dan niet trachten ook om dezen een band te leggen, ook deze te steunen, te leiden en voort te helpen bij hun loffelijk streven om behoorlijk in hun onder houd te voorzien? Het kan toch niet oneervol genoemd worden, om door dit moeilijk beroep van ziekenver pleegster zijn brood te verdienen men kan ook opoffering toonen, al verlangt men daar voor eenige geldelijke belooning. Niemand zal toch minachtend neerzien op de genees kundigen in het algemeen genomen, omdat zij voor hunne bemoeiingen in geld worden gehono reerd Eenige geneeskundigen hebben zich nu veree- nigd en wenschen voorloopig een misschien ver metele poging te doen tot het stichten van een Informatiebureau voor R. K. gediplomeerde leeken verpleegsters, d. w. z. een bureau, waarheen men schrijft of telegrafeert, wanneer men in zijn gezin behoefte heeft aan een verpleegster. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, mgr. Callier, die een ruimen blik heeft, is met deze plannen bekend en wenscht ze te steunen. Het bestuur bestaat voorloopig uitDr. N. P. van Spanje te Amsterdam, voorzitter, dr. A. F. A. M. van Dommelen te 's Hage, dr. H. Van den Berg te Haarlem, dr. A. W. Aussems Utrecht, dr. P. A. J. M. Spaapen, Rotterdam, W. P. Witteman, kapelaan voor het gesticht Meer-en-Berg, Secretaris R. K. gediplomeerde leekenverpleegsters, die zich bij dit bureau wenschen aan te sluiten, wor den verzocht hun diploma met opgave van woon plaats, en met vermelding van twee adressen, waar omtrent haar inlichtingen kunnen worden gevraagd, in te zenden aan Dr. N. P. van Spanje, geneesheer-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, 1ste Oosterparkstraat te Amsterdam vóór 10 Sept. a. s. Bij genoegzame deelneming van die R. K. lee kenverpleegsters hiervan hangt alles af omtrent welke de commissie goede inlichtingen heeft verkregen, kan het Bureau tegen einde October in werking treden. Hier kan en mag worden bijgevoegd, dat het gelukt is twee hoog geachte dames te Haarlem te bewegen de moeilijke taak van directrice op zich te nemen, het zijn mevr. Kok—Kavelaars en baronesse Van Oldeneel. Het nauwkeurig adres zal bij het welslagen der pogingen nader worden bekend gemaakt in de bladen. (1) In het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam zijn drie geestelijke Zusters behalve voor ziekenver pleging ook voor kraamvrouwenverpleging gedi plomeerd, maar zij zijn uitsluitend voor den dienst in het Gasthuis beschikbaar. De Erfgooierskwestie. De bewaking der Hilversumsche Meent, die sedert eenige weken door Hilversumsche gemeente politie geschiedde, is eergisteren opgeheven. Ongelukken. Een persoon uit Leiden, wiens naam op heden nog onbekend is, zat eergistermiddag in een roeibootje in de Ringvaart van Haarlemmermeer nabij Hilligom te visschen, toen een motorboot tegen het bootje stoote, waardoor het kantelde, de man te water geraakte en in de diepte verdween. Dadelijk was men met dreggen gereed en ook spoedig werd de man opgehaald, maar alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, bleken vruchte loos. Men kon slechts den dood constateeren. Dinsdag is het huisgezin van zekeren S. in de Ravelingsteeg te Haarlem in diepen rouw ge dompeld. Het 4-jarig jongentje is spelende al ver der en verder van huis geraakt en ten slotte aan de Gasthuisvest in het water geloopen. Toen het kind werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Te Schaasberg sloegen gisteren drie vooreen oogstkas gespannen paarden op hol. De bestuurder, Crutzen, kwam onder de kar en werd gedood. Ten Raadhuize had hedenmiddag de aanbesteding plaats van het leveren en leggen, opnemen en herleggen van kei- en klinkerbestra tingen, en het leveren en leggen en herleggen van trottoirbanden en verdere bijkomende werken. (Bestek No. 5). Ingekomen waren 9 biljetten. A. Maarleveld te Vlaardingen, f 11645.J. Douw te Zierikzee, f 12375.J. A. Verheul te Rotterdam, f 12721.A. Muik te Rotterdam. 12949.— C. Oldenburg Czn, Den Haag, f 13628— E. Wienhoven te Schiedam, f 14299.G. Bos te Haarlem, f 14725.H. van Anrooy Jzn, te Nieuwaal f 17572.J. de Kloe te Maassluis, f 18800.— De gunning is aangehouden. Voor het opstellen en onderdak- brengen van het Motorgemaal aan den Havendijk te Schiedam waren heden de volgende prijsopga ven ingekomen E. Wienhoven, Schiedam, f 943.F. van Kat wijk en K. Kiela, Schiedam, f 1100.en H. den Oude, Schiedam, f1175. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. II e d e n-m iddag om 2 uur werd ten Raadhuize alhier aanbesteed het aanleggen, rio- leeren en bestraten van vier straten tusschen de Groenelaan en den Havendijk en de verlenging van de Hendrik Gabelstraat, Dirkje Meesterstraat en het Kamp. (Bestek no. 4). Ingekomen waren 10 biljetten: G. Bos te Haar lem, f19300,J. A. Verheul te Rotterdam, f19962.— A. Maarleveld Azn. te Vlaardingen, f20500.— M. Goosen te Maassluis, f 20700.— J. de Kloe te Maassluis, f20900.H. van An rooy Jzn. te Nieuwaal, f 21233.G. Kamsteeg te Bolnes, f21468.C. de Haan Azn. te Am- merstol, f21800.John. Kamsteeg te Giesendam, f21985.E. J. Wienhoven te Schiedam f23979. Het werk werd gegund aan den heer G. Bos, te Haarlem. Bij de teGorinchemgehoudeneind- examens H. B. S. zijn gisteren geslaagd J. A van de Poel en J. Ris, leerlingen der II. B. S. te Schiedam. Aan den agent van pol itie 3e kl. N. Maagdenberg is op zijn verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag verleend. Door een bewoner van de Heeren straat is bij de politie aangifte gedaan, dat gister avond, terwijl hij slechts korten tijd afwezig was, uit zijn nog niet gesloten woning een zilveren horloge met nikkelen ketting is ontvreemd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Gister-avond is op de fabriek van de firma A. F. Smulders alhier, een ernstig ongeluk gebeurd. Van een werkman werd aldaar, naar men ons bericht, zjjn neus afgeklemd. UIT VLAARDINGEN. In een schrijven, door de nis chipper van het loggerscliip VL 33, de Willem Barends, aan een thuisvarend logger meegegeven, wordt nader toegelicht het verdrinken van den 12-jarigen scheepsjongen H. van Loon, wiens lijk Woensdag jl. te Loosduinen is aangespoeld. Bedoelde logger, Dinsdag jl.' te Vlaardingen ter haringvisscherij uitgegaan, kwam dien middag wegens windstilte ter hoogte van Loosduinen ten anker. De drie jongens aan boord hadden zich toen te slapen ge legd op de scheepsboot, die bij de verschansing op het dek stond en waarin de zeilen lagen. Toen des nachts de wind doorkwam, werden de jongens ge wekt om de zeilen aan te slaan. Twee der jongens stapten toen aan de goede zijde uit de boot, doch de derde stapte misschien half slaapdronken den anderen kant uit, waar minder ruimte was. Hij viel in zee, terwijl de bemanning niet in staat was hem te redden. Geveilde en verkochte Goederen op Woensdag 9 Aug. te Vlaardingen door Notaris A. G. MULIÉ te Vlaardingen Een Wagenschuur, met twee Bovenwoningen, Paardenstal en Erf, aan den Omring te Vlaardin- ger-Ambacht, wijk B No. 40i en 40g, groot 2 aren en 28 centiaren. Geveild voor f3350, Niet afgemijnd en daar door kooper geworden de hoogste bieder. UIT DELFT. De bij gelegenheid van de opening der Technische Hoogeschool op 10 Juli door de gemeente Delft gemaakte kosten hebben f 10.582 beloopen. Een dolle koe. Een wilde koe van het R. Kath. St. Josephs-gesticht te Alphen a/R., heeft Dinsdag heel wat angst en opschudding verwekt. Het beest, jaren lang op stal gestaan, moest naar een nabijgelegen weide worden gebracht. Onder weg ontsnapte het aan zijn geleiders en wierp een boer, die het trachtte te keeren, tegen den grond. Op den straatweg gekomen, stiet het een vrouw dermate, dat zq bewusteloos neerviel. Op den terugweg naar het dorp, viel de koe nog een fiets aan en liep eindelijk het hek binnen van de R. K. kerk, waarachter zich de stal bevond. Zoo doende in den boomgaard naast de kerk gekomen, werd zij door de politie, na tal van vergeefsche schoten, neergelegd. Gistermorgen was de toestand der vrouw nog hoogst bedenkelijk. Er bestaat geen hoop meer op herstel. Diefstal van tafelzilver en kost baarheden. Te Leiden hebben in de laatste week verschillende diefstallen plaats gehad, waar onder een van een zeer belangrijke partij tafel zilver, te zamen niet minder dan 120 stuks. Daaronder behoorden o.a.12 eetlepels en vor ken, 13 mokkalepeltjes, 12 gebakvorkjes, 12 mes senleggers, 12 theelepeltjes enz. Voorts worden vermist een ivoren waaier en een gouden broche in den vorm van een viooltje met diamanten in het midden, een gouden dames remontoir-horloge no. 54645, een gouden broche met witte parels vorm Seen groen lederen cein tuur met 3 nikkelen gespen en een zilveren heeren remontoir met zijden horlogekoord en gouden schuifje. Diefstal. De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op twee jongelui, ongeveer 20jaar oud, die verdacht worden van den diefstal, onlangs aan den Zuiddijk te Zaandam gepleegd. Deze personen zijn gister-avond naar Zaandam overge bracht en verhoord. Beiden ontkennen, doch één hunner wordt beslist herkend door enkele inge zetenen, die 's morgens vroeg na de inbraak den Zuiddijk passeerden. Watergebrek. In Friesland heerscht op de zandgronden groot gebrek aan water. De sloten zijn uitgedroogd, zoodat men ver van uit wijken, kanalen of pompen water in de weide moet bren gen. Gras is er weinig, zoodat er reeds vee ge stald is of in de weide met hooi gevoederd wordt. Door den lagen waterstand beginnen vele pom pen, die geregeld heerlijk water geven, nu kwalijk riekend water te geven. De regenbakken zijn slecht voorzien, zoodat in sommige plaatsen reeds 3 cent voor een emmer drinkwater betaald wordt. Uit de meren wordt drinkwater aangevoerd. Oplichting. De dader van de oplichting van gouden ringen ten nadeele van den goud- en zilversmid Stots te Groningen is te Leeu warden gearresteerd. Het is, zooals vermoed werd, zekere Hendrik N., berucht individu te Groningen. Hevige brand. Te Velddriel ontstond Maan - dag een hevige brand in de schuur van de gebr. v. d. Bighelaar aldaar. De brand nam zoo schie lijk toe, dat de zoo bekende stamboek-dekheng sten »Enoch" en sDe Gouverneur" (Belgisch ras) niet konden gered worden en in de vlammen om kwamen. Met groote inspanning mocht men er in slagen, den hooiberg, met 75.000 Kg. hooi, staande op 10 M. afstand, het woonhuis en de aan de brandende schuur gebouwde behuizing van W. v. d. Laar Jzn. te behouden. Alles was laag verzekerd. De schilder ij e n-d iefstal te Middel burg. In verband met het terugvinden van de te Middelburg gestolen schilderijen van den heer B., meldt men nog, dat een Brusselsch advocaat aan den eigenaar geschreven had, dat een zijner cliën ten de schilderijen te koop aanbood. De heer B. is daarop naar Brussel gegaan en heeft de schilderijen teruggekocht voor 3000 francs. De advocaat is beslist onwillig den naam van zijn cliënt te noemen en het schijnt dat de Bel gische justitie hem daartoe niet kan dwingen. Vallende sterren. Op de datums van heden 10 en 11 Augustus zal een z.g. nsterren- zichtbaar zijn een stroom van meregen" teoren, die van het sterrenbeeld Perseus uitstralen en daarom Perseïden genoemd worden. Om de vallende sterren goed te zien moet de waarnemer zich keeren naar de zijde van den hemel, waar het sterrenbeeldje »de Zwaan" staat. Dit beeld staat 's avonds 10 u. dicht bij het zenith, d.w.z. ongeveer recht boven ons hoofd. Bij een normalen Preseïdenstroom worden ongeveer 40 meteoren per uur gezien. De nacht, waarin het maximum valt, is die van 10 op 11 Augustus. Zes renpaarden verbrand. In Berlijn is brand uitgebroken in de stallen van de ren baan. Het gelukte nog, een 50-tal paarden uit de stallen te drijven, 'waarbij echter een stalmees ter een zoo hevigen trap tegen het onderlijf kreeg, dat zijn ingewanden naar buiten puilden. Een brandweerman werd door vallend hout ernstig in het gelaat gekwetst. Zes renpaarden, ter gezamelijke waarde van f 21600, en alle toebehoorende aan denzelfden persoon, kwamen in de vlammen om. Het spoorwegongeluk bij Spresi- b e r g. Bij het verschrikkelijke spoorwegongeluk bij Spremberg, zijn, naar ten slotte gebleken is> 18 menschen gedood en 6 zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet met zekerheid bekend. Volgens eene lezing functi- onneerde de sein-inrichting van een der Wok stations niet goedvolgens een andere lezing had de sneltrein uit Berlijn te Spremberg Wj vergissing 't signaal om door te rijden te vroeg gekregen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2