Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Haar vriend. 28ste Jaargang. Vrijdag 11 Augustus 1905. No. 8277. Officieele Berichten. Sluiting Koemarktbrug. Algemeen Overzicht. Be Vredesconferentie te Portsmouth. FEUILLETON. gesloten zal zijn. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagedjks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter algemeene kennis, dat de Koemarkt- brug van a.s. Maandag-avond 10 uur tot a.s. oensdag-morgen 8 uur, voor rij-en voertuigen Schiedam, 11 Augustus 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W. H. JANSEN, W. B. De Secretaris, v. LUIK, L S. 11 Augustus. de mm. Be Japanners, hebbien den Russen de. vredes- voorvvaardeu op schrift overhandigd. Be Russen zullen de vredesvoorwaarden in herweging nemen en zoo spoedig mogelijk een Antwoord geven. Be conferentie is dientengevolge geschorst. Be conferentie duurde gister twee uur en was zeer vriendschappelijkBij den aanvang overhan digde Witte den Japanners een diplomatieke nota betrefefnde Ihet niet overhandigen van de geloofs brieven op eergisteren. Baar de Japanners geen bez waar hadden tegen deze nota, werd ziji bij1 de officieele bescheiden gevoegd. 1 Be Russische officieele verklaring zegt, dat de kwestie viau de volmachten op dusdanige wijze geregeld is, dait er zich geien verdere moeilijk beden omlrent dit punt zullen voordoen. Be uitwisseling der geloofsbrieven was groo- fendeel's een vormkwestie, daar beide partijen m de gelegenheid waren, ze te bestudèèren. Nadat de conferentie geëindigd was,, gingeh de gevolmachtigden om kwart voor eenen lunchen. Be Russen vertrokken om de vredesvoorwaar den te lezen, die daarop met een beschouwing het oordeel van Witte naar Petersburg werden overgeseind. Renter seinde gister nog uit Portsmouth Gemeld kan wbrden, dat de toon van de con ferentie een zoodanige was,, dat de hoop op een gunstigen uitslag Versterkt is. Kamoera, in groote oprechtheid sprekend, ver klaarde, dat de voorwaarden van ziijn land gema tigd waren en z|ei<Je te hopen, dat zij zoodanig ^varen om de haisjis te Vormen voor een onder handeling. Ook Witte zteide te hopen, d,a,t de Vrede het e'ude van de onderhandelingen zoude zijn. In een particulier gesprek heeft Witte zich na drukkelijk verklaard tegen een oorlogsvergoeding, ferwijl berichten uit Japanschen kring behelzen, -- 1- 49) „Signor," begon de pastoor buiten adem, >>rk vraag u, duizendmaal verschooning, dat ik kom storen. Maar mijn nichtje is plotseling ziek geworden. Ik ga naar het dorp om een dokter te telefoneeren. De keukenméid is uit. Zoudt gij niet zoo goed willen zijn, om hij het (kind te wallen blijven tot ik terugkom, j* weet niet wat haar scheelt, maar zij viel flauw en ijlt nuik ben bang, dat zij erg ztek is." „Goede Hemelriep Jonh, al het overigs v^rgetende. „Zeker, zeker." En hij liep zoo hard hij kon naar de pastorie. Ik roer al de bi zonderheden van Annun- 'Z'ata's ziekte maar liever niet aan. Zij werd (gelukkig eendelijk 'beter, maar intusschen waren (het toch droevige uren. John bijvoorbeeld, vond het meer dan pijnlijk haar klagend te hooren Toepen in haar ijlkoorts, dat zij geen aap VMlde wordendan boog hij het hoofd, kreunde dat in Japan's minimum-eischen een vergoeding is opgenomen van ongeveer zijne oorlogskosten, welke vergoeding verschillend geraamd wordt op tusschen de 600 en 800 m-illioen dollars. Aldus blijkt een wijd uiteenloopend, zoo niet onverzoen lijk verschil van meening tusschen de twee par tijen te bestaan. Het is echter mogelijk dat de Russen zouden toestemmen in een vergoeding, b.v. wanneer Japan Sachalin prijsgaf, welks bezit Japan het geheele Siberische kustgebied zou doen beheerschen. Ten einde oponthoud te vermijden en de ge volmachtigden tijd van beraad te geven, tusschen de vergadering van de conferentie in, zal het tweede ontbijt op de Marinewerf opgediend worden. De correspondent van de Daily Telegraph in New Hampshire verzekert, dat de vredesonder- handelaren a'leen bevoegd zijn, Japan aan te bie den de heerschappij over Koreade afstand van Mantsjoerije, Port Arthur inbegrepen, alsmede de spoorlijnen, en zekere kleine concessiën, o.a. het vischrecht op Sachalin. Daarbij belooft Rusland Japan krachtdadig te steunen in de noodzakelijke onderhandelingen met China. De erkenning van Korea's heerschappij over Korea wordt alleen be perkt door de voorwaarde, dat Japan geen forten aanlegt aan de Koreaansch-Siberische grens. Ver der gaat Rusland niet. Het weigert volstrekt eenig Russisch gebied af te staan en een oorlogsschatting te betalen. Mocht Japan op den afstand van Sa chalin en een oorlogsschatting staan dan misluk ken de vredesonderhandelingen. De Engelsche correspondenten in Japan seinen in pessimistischen geest. De uitlatingen van Witte en den Tsaar ontmoedigen de Japanners in zake den vrede. Maar hun voornaamste bladen verze keren, dat de Japanners hun vertegenwoordigers met evenveel warmte en geestdrift zullen ontvan gen, als zij ook onverrichter zake terugkeeren, omdat Rusland Japans zeer gematigde eischen afwijst. Ochotsk. Admiraal Kalaoka meldt, dat een smaldeel naar Kamtsjatka en een ander naar Ochotsk (ten N.W. van Sachalin, aan de Zee van Ochotsk) is gezon den. Zij zijn nu elk voor zich bezig, hun opdracht te vervullen. RUSLAND. Naar de Lokal Anzeiger uit St. Petersburg verneemt, zijn de besprekingen over Boelygin's ontwerp afgeloopen. Op de staatsdrukkerij is alles klaar om het gewijzigde ontwerp thans te drukken en het Zaterdag a.s. te verspreiden, nadat de Tsaar plechtig te Moskou de oekas heeft afgekondigd, waarbij een Nationale vergadering wordt bijeen geroepen. Niet onmogelijk is echter, dat te elfder ure nog een kleine wijziging wordt aangebracht. In het ontwerp zijn niet opgenomen Vrijheid van drukpers en van vergadering noch persoonlijke onschendbaarheid, m. a. w. eenige van de voor naamste wenschen der hervormingsgezinden. De Doema zal van 't najaar bijeenkomen. Volgens een Renter-telegram uiit Petersburg en vervloekte h^t noodlottige oogenblik, waarop hij haar dit had wijsgemaakt. Maar hij had toch troost ook. Maria Dolores, die hij nimmer gedacht had weer te zien, zag hij nu lederen dag. „Laten wij hopen, dat u haar nooit meer zien zult.". Zijn wanhopend hart had deze woorden ais een refrein herhaald. Maar een uur later had hot treurige nieuws ook het paviljoen bereikt en zij ijlde dadelijk naar Annunziata's ziekbed. Sinds (die dreigende huwelijksplechtigheid te Mischenau maar uit stellende) had zij' met John, den pastoor en Marcelta, de keukenmeid, de zieke verpleegd. En ofschoon er besloten was, dat de mannen om beiurte des nachts zouden waken en de vrouwen overdag het kind zouden oppassen, wist John door vroeg te komen en laat heen te gaan een goed deel Van de verpleging met haar te dcelen. En is het Vreemd maar nu - wanneer John op dien tijd Van vrees en angst terug ziet, toen men van minuut tot minuut het ergste vreesde, nu hij terug ziet en 'in zijn herinnering weer verschijnt de kleine, povere kamer, net een cel, mét de vier witte muren, het ijzeren bedje, het kruiisbeèid, het smalle venster (waardaar men de gansche (heerlijke Vallei zag), en dan het kleine witte gezichtje met de donkere krullen, rusteloos in de kussens woelend, en de vrouw, die hij lief had, bij hem zittende, Vereendgd in dezelfde zor gen en denzelfden angst wanneer hij op dat alles terugariet, vloeit hij zijn hart warm wor- zijn de onlusten in Koerland zeer verergerd. Ben den stakers hebben in hef district Doblen ver scheidene raadhuiizien geplunderd en graan maga zijnen in brand gestokpn. In de gemeentehuizen, zijn hoeken en archieven vernield. Het volk be ging nog allerlei: andere baldadigheden, sloeg de beeltenissen Van den Tsaar kórt en klein enz. Ook betreffende Riga luiden de berichten ernstig. Men verneemt dat bij de opstootjes van de laatste dagen ernstige botsingen tusschen het Volk en de troepen zijn voorgevallen en het werk in de haven stil ligt. De handel is ver lamd, de openbare gebouwen moeten door de kozakken beschermd worden. De onlusten zijn o.ok overgeslagen maar den omtrek van de stad, waar hoeven en zomerverblijven aangevallen en geplunderd worden. De censuur schrapt vlijtig in de telegrammen uit Riga. Te Lod'z is, de staat van beleg met twee maanden verlengd. Ook te ReVal is, de toestand treurig. En gelsche kpoplui hebben vand aar een telegram ontvangen, beheïiztende dat het havenbedrijf stil staat. Het aantal stakers neemt toe, en heele henden van hen lioopen met roode en zwarte vlaggen door de s;tad. Rotzakken en agenten hebben een pbging tot plundering Van de Vleeischhal moeten verhin deren. DUITSCHLAND. De New York Herald verneemt uit Berlijn, dat prins Hendrik van Pruisen, broer van den Keizer en admiraal op de vloot, Dinsdag bij zijne aankomst te Munchen belangrijke vertrouwelijke instructies vond liggen, die hem onmiddellijk terugriepen. Er is sprake van, een tweeden ingang voor het Keizer-Wilhelm-kanaal, aan den kant van de Noordzee, te maken. De fiscus heeft met dat doel reeds met de eigenaars van landerijen bij het kanaal een voorloopige overeenkomst geSloten. sche marine, ingesteld door den burgemeester, da.t, hij Verheugd was over de vleiende ontvangst door de groote en nobele! Engelsche natie. Het kanaal zloo zeide hij verder was implaats van een scheiding, een schakel tusschen Frank rijk en Engeland. In Portsmouth hebben een groot aantal Fran- sche matrozen den namiddag gister aan wal door gebracht, waar ziji geestdriftig werden verwel komd door Engelsche matrozen en de bevolking; overal scheen verbroedering te bestaan. Er werden afMetiische spelen gehouden, waar bij 3000 matrozten van beide vloten aanwezig waren. In den avbnd heeft de burgemeester van Ports mouth den Franschen officieren in het stadhuis een banket aangeboden- De admiraliteit bood een banket en een voor stelling aan aan 500 Fraasche en 500 Engelsche onder-officieren in de marine-kazernes. fj^De^Münchcner Neueste Nachrichten merkt, naar aanleiding van het bezoek van de Fransche vloot te Portsmouth, op dat de Panjsche pers veel min der geestdrift aan den dag legt dan de Londensche. »Men moet niet gelooven, dat de Engelsche be minnelijkheden geen uitwerking te Parijs hebben maar men moet ingenomen zijn over het leit dat bijna alle Franschen bladen hei zeifue voorbehoud in acht nemenFrankrijk wenscht met gemengd te worden in Engeland's twisten." In het Lagerhuis is de Appropriation Bill in derde lezing goedgekeurd. In het Hoogeruuis ver o aar de Lansdowne, dat de mogendheden het vomomeu eens zijn om stap pen te doen ter verzeaenng van ue voldoening door de Porte aan de op d Alei mgedieiiJe ver langens. Het Huis keurde daarop de Appropriation Bill in alle lezingen goed. De sluiting der zitting heeft heden-ochtend om half elf plaats gehad. ENGELAND. In Engeland worden de Fransch-Engelsche ver broederingsfeesten mof veel geestdrift gevierd. Gister-middag brachten de Fransche officieren een bezoek aan het Fransche gezantschapsge bouw, waar de leden der Fransche kolonie hun opwachting maakten. Lord Lansdowne gaf gister-avond een schatte rend feestmaal, dat werd bijgewoond door ad miraal Caillard en 24 Fransche zeeofficieren, den Franschen gezant, Verschillende regeeringsperso- nen en talrijke bekende figuren uit de ambtelijke en hooge kringen. Tachtig Fransche officieren kwamen gister naar Londen en gebruikten de lunch dn Guildhall. De straten waren bi,zonder fraai met vlaggefa Versje rd. De burgemeester van Portsmouth ont haalde duizend Engelsche en Fransche onder officieren in de marine-kazerne. Admiraal Caillard zteide in antwoord op een toast op de Fran- den, als hij de herinnering aan een tijd vb! vreugde. „O, laat men mij geen aap maken. 0, heilige Maagd, ik hen zoo, bang. O, help mij toch!" riep Annunziaita, bevtende en dichter naar den muur toe kruipende. Jolhn liet zijn hoofd hangen en wrong zijn handen. „Mijn God, mijn God!" kreunde hij. „Ge moet het u niet zoo aantrekken", zeide Maria Dolores zachtjes, terwijl zij het voor hoofd v'an het kind verrfischte en het koelte toewuifde. Uw meening was goed en u kondt niet Voorzien, wat er zou gebeuren. Misschien is het wel goed, het versterkt misschien haar „wil om te levten", wat de groote zaak is, zooals de (lokter zegt." Zij; fhiad Engelsch gesproken maar Annun ziaita 's Volgende uitroep was als een antwoord. „O, levten, leven ik wil blijven leven, ik wil blijven leven I 0. laat mij leven!" M,aar soms gingen haar dolende gedachten een ga nsch anderen kant uit. Maria Dolores plechtig aanziende, zeide zij „Hij weet geen eens 'haar naam, ofschoon hij Vreest, dat zij Smitti heet. Ik dacht, dat het Maria Dolores was, maar hij Vreest,, dat zij Smitti heet." John keek uit het raam en deed, alsof hij niets hoorde, biddende, naar ik vermoed, dat Maria Dolores' begripsvermogen verduisterd mocht worden. En te zelfder tijd (want de Hemel zond mij een lachenden held) meen ik, MAROKKO. Duitsche banken zullen den Sultan van Marokko aan een particuliere leening van 10 millioen mk. helpen. De Duitsche regeering had, zegt de Köln. Ztg., hoegenaamd geen reden, om deze zaak voor andere landen geheim te houden. Zij heeft aan de Fransche bladen laten weten, dat de Sultan, in ruil ervoor, niet de geringste politieke concessie heeft gedaan en dat er hem ook geen gevraagd is. AMERIKA. In New-York zijn de arme Joden broodeloos tengevolge van de zich uitbreidende staking onder de Joodsche bakkers, die loonsverhooging eischen. De politie heeft eenige wanordelijkheden gedempt, die ontstaan waren door onderkruiperij. De stakers trachten de staking ook buiten de stad te ver breiden. Het eindstation van den Lackawanna-spoor- wegte New-York is verbrand. De schade wordt op een half millioen dollar geschat, maar brengt weinig ongerief, aangezien de directie tijdig maat- dat zijn schouders een Verdachte schokkende beweging maakten. II. Om ovter beider onwetendheid ten opzichte hunner respectievelijke familie-omstandigheden te spreken. Maria Dolores genoot een middag de frissche lucht aan de deur der pastorie, toen met veel 'hoefgekletter een groote equipage het hek kwam binnenrijden, een halven cirkel be schreef en vóór haar staande hield. In het rijtuig zat een groote oude dame, een oude dame met giujtiige oogen, in koel roomkleurig crêpe- de chine, wit haar, een helder ge tinten st.roohoed en een lavendelkleurig zonnescherm met veel kant. Koetsier ©n lakei zaten rechtop n staarden Voor zich ifit, alsof zij van papier inaché gemaakt waren. De paarden, die diep overtuigd waren van hun plicht, knabbelden vurig op hun gebit, schudden hunne manen en stampten op den grond. De oude dame zag Maria Dolores met groote belangstelling aan, glimlachte, boog en wenschte haar met vrien delijke beschaafde stem„goeden middag". Wn*d.t vervoiad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1