Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. regelen nam, waardoor het verkeer niet gestremd behoefde te worden. Uit New Orleans komt bericht, dat er 65 nieuwe gevallen van gele koorts zijn met 5 sterf gevallen. AUSTRALIë. De Daily Chronicle verneemt uit Melbourne Er is spanning tusschen Australië en Canada wegens pogingen van Canada om beschermende Australische markten te veroveren. De bladen schrijven daar vinnig over. Zij zeggen daarbij, dat de Australische fabrikanten beter zijn dan de Canadeesche. Zij verzetten zich tegen elke bevoor rechting van Canada. Koninklijk bezoek aan Friesland. Uit Leeuwarden wordt nog gemeld Over de geheele stad zijn buurt-commissiën reeds in de weer, om gelden bijeen te zamelen voor de versiering der straten en voor de algemeene illu minatie ter gelegenheid van het in het laatst van September door het Koninklijk echtpaar aan onze stad te brengen bezoek. Het programma van de feestelijkheden is ech ter nog niet vastgesteld, evenmin als nog defini tief de plaatsen zijn bepaald, die door het Konink lijk echtpaar, behalve Leeuwarden, zullen worden bezocht. U L. i Landbouwfeesten te Zutfen. Zutfen, waar de groote landbouwtentoonstelling thans duizenden bezoekers telt, had gisteren hoog bezoek. H. M. de Koningin-Moeder kwam de landbouwtentoonstelling bezichtigen. Voor het station wachtte een groote volksmassa op de aankomst van den trein van 12.54, waarmee de Hooge Bezoekster aankwam. H. M. werd begroet door den burgemeester, wiens jongste dochter een bouquet orchideeën aanbood. Terstond stapte koningin Emma, die door de menigte warm be groet werd, in een der gereedstaande rijtuigen en werd gereden naar het Oude en Nieuwe Gasthuis (krankzinnigen-gesticht), dat ontstaan is uit de vereeniging van het oude gasthuis (aan de Zand- markt) en het nieuwe (in de Spiegelstraat). Het vorige jaar telde het 486 patiënten, 237 m. en 249 vr. Nadat het vorstelijk rijtuig het voorplein was opgereden, begaf H. M. zich, na uitgestapt te zijn, naar de zaal 2 kl., dames, waar H. M. door provisoren en doctoren werd ontvangenlater voegden zich daarbij de hoofdverplegers en hoofd verpleegsters der afdeelingen. Toen de president-provisor, mr. J. L. M. Stolk, H. M. welkom had geheeten, werd een wandeling gedaan door het gebouw en de tuinen. In de le kl. zaal teekende H. M. haar naam in een boek en hierna werd voortgeschreden naar de kerk, waar eenige patiënten naast het orgel gezeten, psalm 134 zongen »Dat 's Heeren zegen op u daal". Na weggereden te zijn, werd een bezoek ge bracht aan het Bornhof, oude mannen- en vrouwen huis, in 1320 bij testamentaire beschikking van Borro, kanunnik der St. Walburgiskerk, gesticht. In 1904 bedroeg het aantal provenieren 181. H. M. werd in het versierde kantoor door het bestuur ontvangen. Daarna werd een wandeling door het gebouw gemaakt, waarbij ook de keuken bezich tigd werd. Van Bornhof ging het naar de groote of St. Walburgkerk. De Koninklijke stoet trad door het Noorder of Maria-portaal de kerk binnen, waar het orgel bespeeld werd en de kerkvoogden aan wezig waren. De waarnemende voorzitter, de heer J. W. van Dieren, herinnerde er aan, dat het juist acht jaar geleden was, dat de beide Koninginnen Zutfen bezochten. De archivaris, dr. Meinsma, gaf H. M. uitlegging omtrent de kerk en de librije, waar de voornaamste missalen, incuna belen en aflaatbrieven uit de 13e eeuw aan H. M. getoond werden. Op het tentoonstellingsterrein was het bijzon der druk. H. M. werd er verwelkomd door den voorzitter van de Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw, mr. Ridder van Rappard. Twee kleine meisjes boden bouquetten aan. On der leiding van den heer Van Rappard en kapi tein Lamoris begon de tocht over het terrein. Gekomen aan de inzending Landbouwgewassen kwam prins Hendrik, die reeds voor een uur aangekomen was, per rijtuig van het Loo, de Ko ningin-Moeder allerhartelijkst verwelkomen. Kort daarop nam Z. K. H. afscheid, om met zijn adju dant jhr. Van Suchtelen de tentoonstelling te verlaten. Eenigen tijd daarna vertrok ook de Koningin- Moeder. H. M. betuigde nogmaals hare groote in genomenheid met hetgeen Zij had gezien en be dankte recht hartelijk voor de ontvangst, daarna onder het gejuich der menigte vertrekkend. De Crisis. Volgens het Vad. is -het bericht van de Pr. Nlrr. en 's-Hertogenb. Ct., dat aan mr. J. P. Suijling, raad-adviseur aan het departement van Justitie, de portefeuille van Justitie was aangeboden, onge grond. Het Nwsbl. v. Ned. meldt, dat de reis van den oud-minister van der Kaay naar Apeldoorn in geenerlei verband stond met de crisis. Uit goede bron wordt aan het Centrumgeschreven De door de bladen genoemde heeren voor de esp. portefeuilles zjjn allen bereid deze plaats in s- het ministerie in te nemen. Voor Buitenlandsche Zaken en Justitie is tot op heden, naar men weet, nog niemand beschikbaar. Minister Loeff heeft be slist geweigerd, zelfs toen er ernstig sprake was van de verzoenende richting die het nieuwe Kabi net had te nemen. Ook geen enkel ander katho liek zal daarin zitting nemen. De splitsing van het Departement van Water staat, Handel, en Nijverheid is zonder moeite door H. M. aanvaard, toen dit als gewenscht werd voorgesteld. Met tact en delicatesse is de Koningin in het zoeken naar de oplossing der crisis te werk ge gaan. Zij heeft voorop gesteld, dat het mannen moesten zijn, die door hun politiek verleden noch bij de eene, noch bij de andere partij eenigen wrevel zouden opwekken, mannen, die de klove tusschen beide zouden overbruggen om allen ge meenschappelijk het vaderland te kunnen dienen. En vooral heeft H. M. bedongen, dat de aan hangige sociale wetten van het demissionnaire Ministerie zouden worden afgehandeld. Uitdrukkelijk heeft Zij verklaard, dat Zij hoopt met zulk een ministerie en met zulk een werk program, van de Christelijke partijen steun te zullen ontvangen in het bewind des lands. Boni. De correspondent van de IV. R. Crt. te Batavia seint Vijf leden van den hadat en de rijksbestierder heb ben zich onderworpen. De bevolking toont zich ons overal goedgezind. De hadat is de rijksraad, bestaande uit zeven inlandsche vorsten. De rijksbestierder, die den titel voert van to-mari-lalang (de man die binnen is), is den vorst van Boni toegevoegd. Hij is het hoofd van den hadat en als atoeng adjoeng of to- mari-lalang gewoonlijk ook het hoofd der vazallen, aan wien hij alle bevelen van den vorst overbrengt. Het departement van Koloniën ontving gister het volgende telegram van den gouverneur-gene raal. Den derden dezer is de zwak bezette stelling Pasempa genomen. De bevolking is teruggekeerd en goed gezind. Vijf van de zeven hadat-leden hebben zich onderworpen. De correspondent van de Tel. te Batavia meldt dat de zwager van den vorst van Boni te Makas sar geïnterneerd is. De nationale kiesrechtbetooging. Het Nederlandsch kiesrechtcomité deelt het volgende mede Zooals reeds vermeld werdheeft de burgemeester van Den Haag den optocht, ge weigerd. Omdat de optocht echter wel het belang rijkste is van de betooging, heeft het uitvoerend comité besloten het elders te probeeren. Zeer waarschijnlijk zal de betooging nu plaats hebben te Utrecht, op hetzelfde terrein waar ook de mee ting tegen het Arbeidscontract werd gehouden Administratieve rechtspraak. De Bond van klerken, werkzaam bij de rechter lijke macht in Nederland, zal Zondag te Utrecht een vergadering houden ter bespreking van de positie der. klerken ter griffie en ter parket te, in verband met de administratieve rechtspraak en voorts, zoo mogelijk ter bespreking van de actie, welke de bond zal voeren onder het nieuwe ministerie. Prijsvraag Vredespaleis. Blijkens door De Bouwwereld ingewonnen in lichtingen aan het bureau der Carnegie-stichting te 's-Gravenhage, worden de programma's der prijsvraag eerst verzonden den 15n Augustus, welke datum ook voorkomt in de aankondigingen dezer prijsvraag, doch waarvan de bedoeling niet duidelijk was. Volgens The British Architect bedraagt de le prijs f7200 600) en verder 6 mindere prijzen. Raadslid-onderwijzer. Volgens het Volksdagblad zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten, dat de geloofsbrieven van het nieuw gekozen Haagsche Raadslid K. ter Laan niet worden goedgekeurd, op grond, dat de heer Ter Laan in zijn hoedanigheid van leeraar bij den cursus voor de hoofdakte te 's-Graven- hage kan worden aangemerkt als onderwijzer bij het lager onderwijs, en het lidmaatschap van den Raad onvereenigbaar is met de betrekking van onderwijzer. Burgemeester-Raadslid. De gemeenteraad van Woudrichem heeft be sloten' burgemeester Verhagen, die onlangs tot lid van den Raad werd gekozen, niet als zoodanig toe te laten, omdat naar 's Raads meening niet deze gemeente, maar nog altijd Hardinxveld zijne woonplaats is. De beslissing van de Gedeputeerde Staten wordt met belangstelling te gemoet gezien. Engelsch eskader. Men schrijft uit IJmuiden Gisteren bezocht de heer Geldorp, inspecteur van het loodswezen, onze havens, teneinde in overleg met haven en sluisautoriteiten plaatsen aan te wijzen voor eventueel binnenkomende bo dems. Uit goede bron vernamen wij, dat slechts enkele torpedo-booten binnen zullen komen, waar van een gedeelte vóór, een ander gedeelte door de sluizen in het kanaal zal plaats vinden. De kruisers en groote slagschepen zullen be noorden de Noordpier binnen de storttonnen plaats vinden. Het hun aangewezen terrein zal door boeien worden afgezet. üe heiwerkers-stakiiig. De staking der heiwerkers te Amsterdam is nog steeds in vollen gang. lederen middag komen de stakers bijeen en houden vergaderingen. Gisteren sprak de heer Van Erkel, secretaris van het «Nationaal Arbeiders Secretariaat"hij prees de houding der stakers. Ook patroons hebben vergaderd. De heeren Bruin en Ch. de Vilder hadden de eischen der stakers reeds ingewilligd, toen laatstgenoemde van besluit veranderde en zijn toezegging introk. Een deputatie van stakers vertrok bij het ver nemen dier tijding direct naar den heer De Vilder, die echter in zijn weigering bleef volharden. De- stakers zonden hierop een telegram naar Edam, waar verscheidene Amsterdamsche hei werkers arbeiden, waarin zij er op aandrongen, dat men ook daar den arbeid zou nederleggen hetgeen dan ook is geschied. Het aantal stakers bedraagt op het oogenblik ruim 120 man. Ongelukken. Eergisteravond is te Oude Tonge een braaf oppassend jongeling van 19 jaar, de eenige kost winner van zijn moeder en zusjes, bij het baden in de haven verdronken. - De visscher, die met zijn schuitje in de Ring vaart bij Hillegom door een motorboot werd over varen en daarbij verdronk, is gebleken te zijn de gehuwde stukadoor T., wonende op het Leidsche plein te Haarlem. Te Middelie nabij Edam is zekere V., die op het land werkzaam was, verdronken in een sloot. Hij was weduwnaar met 5 kinderen, en de vorige week in ondertrouw opgenomen met een weduwe aldaar. De 70-jarige weduwe W., te Zeelst, die enkele oogenblikken toezicht zou houden over het paard, dat een dorschmachine in beweging bracht, viel en werd door de pen, die beide ijzers der machine verbindt, bij de rokken gegrepen. De oude vrouw werd zoo ernstig door de ronddraaiende stang gewond, dat zij enkele oogenblikken later door haar kinderen dood werd gevonden. De Koemark tbrug zal van a. s. Maandag-avond 10 uur tot a.s. Woensdag-morgen 8 uur voor rij- en voertuigen gesloten zijn. De heer Johs. Scheuerman, een stadgenoot, is, naar wij vernemen, door den Gouverneur van Curapao benoemd tot hoofd der school te Philipsburg (eiland St. Martin, Ne l. Gcd/ West-Indië.) Gisteren is ook het lijkvanl. van Veelen, die bij het bekende ongeluk op de Maas verdronk,doordepolitieonderVlaardingen opgehaald. Het lijk blijft te Vlaardingen en zal daar waar schijnlijk worden ter aarde besteld. Gemeenteraadsverkiezing District III. Mijnheer de Redacteur, Naar ik van verschillende zijde verneem, hebben de Gemeenteraadsleden Dr. Ris en Dirkzwager een kaart rondgezonden bij de kiezers in District III, waarbij zij verzoeken te stemmen op den heer Kranen. Nu komt het mij toch zeer onwaarschijnlijk voor dat Raadsleden op die wijze invloed zouden trachten uit te oefenen en zou ik het levendig betreuren, dat op zulk een wijze Raadsleden zich in den verkiezingsstrijd mengden. Ik kan het daarom niet gelooven en verzoek Uwe Redactie daar een onderzoek naar te willen instellen, teneinde het te kunnen tegenspreken. Mocht het echter onverhoopt blijken waarheid te zijn, ware het dan niet dienstig dat de Chris telijke Raadsleden hunne aanbeveling eens stelden tegenover die van genoemde Raadsleden. Ik twijfel niet of zij zouden eenstemmig het Raadslid C. Klein, dat sedert 12 jaren met onbe zweken trouw en ijver de belangen van Schiedam en niet het minst van datzelfde district waarnam, openlijk durven aanbevelen. EEN KIEZER. Het feit is juist, daar ons bedoelde kaart onder de oogen kwam. Red. N. Schied. Crt. Als de kat van huis is... In Poeldijk hebben dieven Woensdag-nacht bij den tuinier v. Luik een bezoek gebracht en veel fruit gestolen o.a. 600 groote perziken. In Poeldijk is op 't oogenblik geen politie. De veldwachter heeft vacantie, de nachtwacht heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag, en de nieuw benoemde is blijkbaar nog niet in functie. Een hoogst eigenaardige moeilijk heid dioet zich te Dordrecht Voor. Ongeveer vier jaar geleden werd; een omstreeks 50-jarige Duifscher, die zijn intrek, had, genomen bij een sedert overleden koopvrou,w in potten en pannen aan de Ttorenistraat aldaar, door een beroerte getroffen en ter Verpleging in het Ziekenhuis opgenomen, waar hij opnieuw een beroerte kreeg. De gëvjoiljgen daarvan waren eene gedeeltelijke verlamming, welk«e het nooddg maakte, dat de man in verpleging werd gehouden, maar aange zien id'ic toestand niet kon voortduren, daar de man in zooVerre hersteld is dat hij; zich, zij het ook met moeite1, kan bewegen, werd beslo ten hem uit het Ziekenhuis., waar hij feitelijk nier meer behoorde, te ontslaan. Als vreemdeling zonder middelen van bestaan moet hij; nu, ovter de grenzén worden gezet, maar waar hij eigenlijk thuis, behoort, weet niemand, want blijkbaar had hij een valschen naam op gegeven. Eerst noemde hij zich Sv later weer H. In de v'ier jaar had hij ook noodt aan Kijft vrouw, die in Hannover moet wonen, geschreven en had ook deze, waarschijnlijk niet met zijn toestand bekend, niets van zich laten hooren, evtenmin ails zijn gehuwde kinderen die hij be weert te hebben. Daarom werd hij per vigelanta naar het Huis. van Bewaring overgebracht, waar de hulpbehoevende in de gemeenschappelijke cel werd geplaatst en daar afwacht, welke maatre gelen de justitie zal nemen om hem naar zijn land terug te brengen. Een verloren diploma. Dezer dagen had het volgende plaatsmej. A doet examen, slaagt, verkrijgt een diploma, maar verliest het. Zij vraagt den voorzitter der examencommissie haar een nieuw diploma te geven. Deze schrijft mej. A.. dat hij daartoe eerst de machtiging van den mi nister van Binn. Zaken behoeft. Mej. A. schrijft den minister, den voorzitter te machtigen haar een nieuw diploma te verschaffen. De minister zendt haar verzoekschrift aan den inspecteur om advies en raad. De inspecteur zendt de stukken aan den voorzitter om advies. De voorzitter zendt de stukken terug aan den inspecteur, met de mede- deeling, dat mej. A. werkelijk geslaagd is. De inspecteur zendt de stukken aan den minister, met advies mej. A. een nieuw diploma te doen overreiken. De minister zendt de stukken aan den voorzitter, met machtiging mej. A. een duplicaat diploma ter hand te stellen. De voorzitter vraagt den minister of mej. A. het duplicaat-diploma in tegenwoordigheid der commissie moet teekenen. De minister antwoordt, dat zulks zijne bedoeling is. De voorzitter schrijft aan mej. A., dat zij op bepaalden datum bij de commissie zich moet ver voegen om het duplicaat-diploma te ontvangen. Mej. A. antwoordt, dat zij tot haar genoegen voor eenige dagen het diploma teruggevon den heeft. Deserteurs. Door de politie te Utrecht zijn zes vreemdelingen aangehouden, waaronder vijf Russen, die, teneinde aan den militairen dienst te ontsnappen, heimelijk op een schip een schuilplaats gezocht hebben, daarin door de matrozen geholpen Aldus zijn de vluchtelingen te Rotterdam aange komen en van daar naar Utrecht gegaan. Zij worden ter beschikking gesteld van den Russisclxen consul te Amsterdam. Dierenmishandeling. Bij den landbou wer J. Wassink te Melm (gem. Renswoude) heb ben twee 15-jarige jongens uit Veenendaal op ergelijke wijze een vijftal eenden mishandeld. Na de dieren eerst de zwemvliezen te hebben stukgetrok ken, hebben de jongens ze daarop zoolang met stokken geslagen, tot ze alle dood waren. De marechaussees hebben proces-verbaal opge maakt. Onweer. Woensdagavond omstreeks 10 uur sloeg de bliksem in de zesroedige korenberg bij de boerderij 't Hof te Hoog-Keppel, waarin onge veer 300 vim rogge was geborgen. De berg brandde geheel af. Moederliefde. Op den openbaren weg te 't Meer (Friesl.) zakte een bejaarde vrouw ineen. Door twee nabijwonende vrouwen werd ze met water en azijn gewasschen, waardoor ze weer tot bewustzijn kwam. Ze deelde nu mede, dat ze 70 jaar oud was en te Meppel woonde, waar haar man met turf ventte. Ze had een telegram uit Sneek ontvangen, meldende dat haar zoon, die daar met zijn schip lag, gevaarlijk ziek was. Ze had reeds 12 kinderen, onder wie drie door ver drinken, verloren. Daar ze haar zoon te Sneek zoo gaarne wensch- te te bezoeken, was ze te voet van Meppel ver trokken en den geheelen nacht doorgeloopen, doch had ongeveer 3 uur op den berm van den straatweg gelegen om wat uit te rusten. Te Heerenveen, dat pl. m. 7 uur van Meppel ligt, gekomen, sloeg zij den verkeerden weg in en kwam zoo te 't Meer. Door eenige bewoners van 't dorp werd zij liefderijk opgenomen en o. m. van 't noodige reisgeld voorzien om de reis naar Sneek verder per tram te kunnen doen. Veenbrand. Noordelijk Van het gehijcht de Haar (Dr.) woedt sedert geruimen tijd een veen brand, die iederen dag in hevigheid toeneemt. Op grond hiervan heeft de garnizoens-commandant te Assen gisteren een 200tal soldaten ter beschikking gesteld tot blussching. De onmogelijkheid daar van is gebleken, omdat de brand ongeveer 3 M- diepte heeft. Men hoopt, dat de brand kan worden bedwongen, wanneer hij den zandbodem zal heb ben bereikt, die zich zuidwaarts van den meest uitersten kogelvanger aan die zijde bevindt. Nu de wind in de richting van Assen waait, zijn in de laatste dagen de veenrook en de eigenaardige reuk van veenbrand duidelijk merkbaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2