Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is mr. J. D. C. van Heeckeren var. Keil, Hr. Ms. gezant te Stockholm, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. Besl. is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend aan Johanna Adriana Keltjes, dienstbode bij de familie Vermeu len, te Zalt-Bommel. Het nieuwe Kabinet. De Staatscourant meldt Het heeft Harer Majesteit der Koningin behaagd bij besluit van 14 Augustus 1905 No. 46, met ingang van 15 Augustus 1905 lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, den heer mr. J. J. 1. Harte van Tecklenburg, eer vol ontslag te verleenen als Minister van Finan ciën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot Minister van Financien, den heer mr. Th. H. DE MEESTER, oud-admi nistrateur van de Generale Thesaurie bij het De partement van Financiën, vice president van den Raad van Nederlandsch-Indië alsmede, bij besluit van 15 Augustus 1905 no- 27: lo. met ingang van 17 Augustus 1905, op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ont slag te verleenen aan de heeren mr. J. A. Loeff, als Minister van Justitie; dr. A. Kuiper, als Minister van Binnenlandsche Zaken vice-admiraal A. G. Ellis, als Minister van Ma rine, onder eervolle ontheffing van het beheer van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ad interim Minister van Staat J. W. Bergansius, adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit, als Minister van Oorlog mr. J. C. de Marez Oyens, als Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid; A. W. F. Idenburg, als Minister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diénsten door hen aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen, met ingang van 17 Augustus 1905: tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den eer jhr. mr. VAN TETS VAN GOUDRIAAN, Ha rer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Berlijn tot Minister van Justitie, den heer mr. E. E. VAN RAALTE, Rijks-advocaat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer mr. P. RINK, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Marine, den kapitein ter zee W. J. COHEN STUART tot Minister van Oorlog, den generaal-majoor H. P. STAAL, sous-chef van den generalen staf; tot Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid, den hoogleeraar J. KRAUS, rector-mani- ficus van de Technischs Hoogeschool tot Minister van Koloniën, den heer mr. D. FOCK, lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal en lid van Gedeputeerde Staten in de pro vincie Zuid-Holland. Zooals men ziet, bevat de Staatscourant van gister-avond nog niet de benoeming van mr. V e e g e n s tot minister van het nieuwe ministe rie van Nijverheid. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat die benoeming nog enkele dagen zal uit blijven. Vroeger heeft zich ook weieens een dergelijk geval voorgedaan. H. M. de Koningin zou heden de inmiddels be noemde ministers ter beëediging ontvangen. De overdracht der portefeuilles zal Donderdag plaats hebben. Zoo is dan na weken tobbens een nieuw Ka binet opgetreden. De man, die dr. Kuyper, met kwalijk verborgen spijt, immer den voet dwars heeft gezet, is er eindelijk in geslaagd een minis terie samen te stellen, waaraan hij zijn naam niet heeft mogen geven, waarvan hij zelf geen deel uitmaakt. Negen min of meer bekende Staatslieden zijn eindelijk bereid gevonden ieder voor zich een deel van de Regeertaak op zich te nemen en aldus een ministerie samen te stellen, dat de zaken gaande zal houden. Maar zij vertegenwoordigen al te saam geen leidend beginsel; het gemeenschappelijk principe als het cement dat het geheele gebouw te zamen houdt en daaraan een bijzonder uiterlijk cachet geeft, ontbreekt geheel. Gaan wij de on derscheidene ministers naar hun al of niet poli tieke kleur schiften, dan zien wij hierVeegens (nog te benoemen) een vooruitstrevend man, die gewoon is recht op zijn doel af te gaanFock en Rink, belioorend tot de liberale unie, De Meester, Kraus, Staal en Cohen Stuart, van wier politieke kleur wij bijna niets weten. Van Raalte, een beslist liberaal, Van Tets van Goudriaan, een diplomaat voor Buitenlandsche Zaken, waarbij de politieke kleur niet zoo sterk pleegt te spreken. Wat de werkzaamheid van het ministerie be treft, de omstandigheden waaronder het werd ge boren en de wijze waarop het werd samengesteld, duiden als van zelf aan, dat het zich zal moeten bewegen op het gebied der «neutrale zóne", waarop trouwens met medewerking van alle ordelievende partijen nog genoeg goeds is te verrichten. Maar dit ministerie van ontegenzeggelijk be kwame mannen, wien staatsmanskunst en stuur- mansbeleid niet ontbreken, zal een zware taak hebben om het Staatsschip de Financiënklip te doen omzeilen. Hier loopt minister De Meester, wien financieel beleid niet vreemd is, gevaar de doodgraver te worden van het ministerie dat zijn naam draagt, als hij de onvermijdelijke verster king van 's Rijks middelen gaat ondernemen. Eerst bij het laveeren om die gevaarlijke klip zal men zich aan een profetie omtrent den langeren of kor- teren levensduur van dit Kabinet kunnen wagen. Minister Ellis. De minister van Marine, vice-admiraal Ellis, heeft gisteren afscheid genomen van de militaire en burgerlijke chefs der afdeelingen aan zijn departement. Staatsbegrooting 1906. Naar Het Vad. verneemt, is het dezer dagen gemelde bericht als zou de Staatsbegrooting voor 1906 reeds in onderzoek zijn bij den Raad van State, geheel onjuist. Met zekerheid kunnen wij melden, zegt het blad, dat tot Zaterdag bij dit college nog niets was ingekomen. Doorgaans wacht men in omstandig heden als de huidige hiermee tot er een nieuw ministerie is. Kamerverkiezingen. Nu mr. P. Rink benoemd is tot minister van Binnenlandsche .Zaken en niet voor een nieuwen Kamerzetel wenscht in aanmerking te komen, wordt in kringen te Arnhem waar men het weten kan, als candidaat voor de Tweede Kamer district Arnhem, genoemd mr. J. A. van Gilse (V. D.), hoofdredacteur van de Arnh. Courant. Nederland en Marokko. Uit Tanger wordt aan de Matin gemeldMen verwacht, dat het eskader van Nederlandsche kruisers, dat uit Ned. Oost-Indie naar patria te rugkeert, hier deze week, zal aankomen om een beleefdheidsbezoek te brengen. Deze betooging is van meer belang dan men zoo dadelijk zou denken, want zij is geïnspireerd door keizer Wilhelm II, met het doel het begin sel van de open deur te bevestigen, de erkenning van de zelfstandigheid van den sultan te doen uit komen en de solidariteit tusschen Nederland en Duitschland in de Marokkaansche kwestie te toonen. Reuter seint dd. 15 dezer uit Tandzjer De Nederlandsche kruisers Gelderland, Utrecht en Noord-Brabant kwamen hier hedenochtend aan en wisselden de gebruikelijke saluutschoten. De admiraal landde en bracht met den Duitschen zaakgelastigde, die hier Nederland vertegenwoor digt, een bezoek bjj Mohammed-el-Torres. Vanavond is er een feestmaal aan het Duitsche gezantschap en morgen ontvangst. Het vertrek is bepaald op Donderdagochtend. De Sjah. Men meldt De sjah van Perzië, met een gevolg van 60 personen, wordt in de tweede week van September in ons land verwacht. Uit Apeldoorn wordt nader gemeld De sjah van Perzië komt 10 of 11 September op Het Loo. Koning Edward. Het jacht Victoria And Albert, begeleid door de kruisers Kent en Donegalarriveerde eergister avond om 7 uur van Port Victoria te Vlissingen en meerde in de buitenhaven. Koning Edward ging daar aan land. Z. M. werd ontvangen door den vice-consul van Engeland, den heer P. L. de Bruyne. Met een extra-trein werd om 7.35 de reis naar Mariënbad voortgezet. In de eerste helft van September zal koning Edward, weer via Vlissingen, met zijn jacht Victoria and Albert naar Engeland terugkeeren. De Perzische gezant. De onlangs bij ons hof geaccrediteerde gezant van den sjah van Perzië, Sadigh oei Mulk, herdacht heden den verjaardag van zijn souverein. Van het eerst onlangs door hem betrokken woonhuis in de Jan van Nassaustraat was de Perzische vlag ont plooid en voorts was er ten zijnen huize een re gister van gelukwensching nedergelegd. Prijsvraag Carnegie-stichting. Naar het N. v. d. D. meldt, worden uit ons land tot mededinging in de prijsvraag naar het Vredespaleis uitgenoodigd de architecten Eduard Cuypers en Jan Springer, beiden te Amsterdam. De Engelsche vloot. De admiraal van de Engelsche vloot en zijn officieren zullen Donderdag na afloop van de lunch, door den Minister van Marine aangeboden, zich des avonds 6 uur naar het Loo begeven, ten einde door H. M. de Koningin te worden ont vangen. Oud-pauselijke zouaven. De jaarlijksche reünie van oud-pauselijke zouaven zal plaats hebben te Haarlem en wel op Zondag 17 September. Bondsafdeeling. Te Zevenbergen is tot stand gekomen een R. K. Volksbond, onder patronaat van den H. Bartholo- meus, met den weleerw. heer C. P. Verstappen, tot adviseur. Ongelukken. Zondagavond had een ongeval plaats met de Gooische stoomtram, die te 8.40 uit Muiderberg vertrok. Een oude juffrouw, van omstreeks 67 jaar, had vergeten den conducteur te waarschu wen, dat zij bij de halte aan het Kruitmagazijn wenschte uit te stappen, en toen de tram ge noemde halte was gepasseerd, bemerkte zij eerst haar fout en sprong van de in gang zijnde tram, met het gevolg, dat zij met het achterhoofd op de rails smakte. De conducteur deed onmiddellijk de tram stop pen en nam de in haar bloed badende ongeluk kige in een der wagens op, waar men haar zoo goed mogelijk trachte te verbinden met aanwezige gordijntjes. Middellerwijl had een der conducteurs getelegrafeerd naar het station Diemen, zoodat bij aankomst aldaar reeds een dokter gereed stond, doch deze achtte het nutteloos de ongelukkige nog verder te vervoeren naar het O. L. Vr. Gast huis te Amsterdam. Een enkel maal opende zij haar oogen, toen jnen haar ontdeed van enkele gouden sieraden, doch sloot ze onmiddellijk, toen men haar ver zekerde, dat alles in goede handen kwam. In bedenkelijken toestand bleef de ongelukkige achter ten huize van den dokter te Diemen. Door den sneltrein, die 3.07 uit Zwolle naar Amersfoort vertrekt, is bij de halte Hoogesteeg, tusschen Putten en Nijkerk, zekeren v. H. over reden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Eergister-middag omstreeks 5 uur gebeurde er in de gemeente zweminrichting te Dordrecht een ongeluk. De 16-jarige J. Kien was daar, niettegen staande herhaalde aanmaningeu zich te gaan aan- kleeden, reeds ongeveer 2 uur in het water en speelde daar met eenige andere jongetjes krijger tje. K. schiet nog eens in het water, maar komt niet boven. Zijn makkers bemerken dat hij zoo lang wegblijft en vermoeden dat er iets niet in orde was. Zij doken naar hem, maar konden hem niet vinden. De zwemmeester was inmiddels er bij gekomen en zocht ook met een stok in 't water hij stiet tegen een voorwerp aan. Op die plaats werd gedoken en werkelijk brachten twee jongens Kien naar boven, bewusteloos echter. Vier minuten was hij toen onder water gebleven en de zwem meester paste direct de kunstmatige ademhaling toe en liet een dokter halen. Onder die behandeling had de drenkeling nog eens den mond geopend, doch daarna gaf hij geen enkel teeken van leven meer, ook niet toen achter eenvolgens de doctoren gedurende ruim 20 minu ten beproefden het leven op te wekken. Zij kon den daarna slechts den dood constateeren. Het 12-jarig zoontje van den daglooner D. te Slenaken (Limburg) nam van een kastje een geladen geweer en begaf zich daarmede naar bui ten. Nauwelijks aan de deur zijnde, kwam een zijner speelmakkers, 't 6-jarig zoontje van Th. aan een schot volgde en trof het zoontje van Th. Het kind stortte neder en was een lijk. Maandagmorgen is te Nieuweschans de arbeider Hoven in een put, die schoongemaakt moest wor den, gestikt. Schiedam—Kevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer ver trekt aanst. Maandag 21 Aug. naar het beroemde genadeoord, dat sedert ruim een halve eeuw de traditioneele bedevaartplaats der katholieke Schie dammers is. Wegens het samenvallen met de Kamerverkie zingen moest ditmaal de processie, die anders in de laatste week van Juni vertrekt, tot de tweede helft van Augustus worden uitgesteld. Hopen wij, dat dit uitstel der processie, wel verre van te schaden, eer tot voordeel zal zijn. In den vacantietijd kan wellicht menigeen aan de procesie deelnemen, die anders belet zou zijn geweest. Moge dan aanst. Maandag de processie in groo- ten getale opgaan naar Maria's bevoorrecht heilig dom en van het geloof en de godsvrucht in St. Liduina's stede op schitterende w\jze getuigen 1 Vrije dagen. Door den Bond van Branders en Distillateurs knechts is tot h.h. patroons het verzoek gericht hunne werklieden gedurende de zomermaanden een of meer vrije dagen toe te staan. Adressant merkt op, dat de stilstaandagen niet als vrije dagen kunnen aangemerkt wor den, aangezien alle branders een dag in de week stilstaan en meent dat het bedrijf er volstrekt niet onder lijden zal als tot bedoelden maatregel wordt overgegaan Volksbadhuis. In de week van 7—13 Augustus 1905 werden genomen 233 baden lste kl. 2de kl., kuipbaden 13 kuipbaden 38 regen 10 regen 152 school kinder a 5ct 20 Met ingang van 1 Sep tember zijn verplaatst de commiezen der posterijen 2e klasse jhr. G. K. van den Santheuvel van Schiedam naar Rotterdam en J. W. Willinck van Leeuwarden naar Schiedam. De heer G. H. Ti mjm erhaus heeft zijne benoeming tot lid der commissie van het burgerlijk armbestuur niet aangenomen. De 21-jarige timmerman S. van den Berg, wonende Singel 181/15, had Maandagnamid dag in de timmermanswerkplaats van den heer H. Gabel aan de Hoofdstraat, het ongeluk door het wegspringen van een stuk hout, dat hij door door middel van de cirkelzaag doorzaagde, in aan raking met die zaag te komen, waardoor 3 vingers en de duim ernstig werden gekwetst. Voorloopig door de dokters de heeren De Bruin en Ris in de politiewacht aan de Hoofdstraat ver bonden, werd hij naar het ziekenhuis gebracht en aldaar opgenomen. Men vreest, dat hij twee vin gers zal moeten missen. Door de politie is vannacht een drietal runderen aan de Westerkade onbeheerd gevonden. Na veel moeite is het gelukt, de beesten in een weiland aan den Vlaardingschen dijk te dryven. UIT VLAARDINGEN. C. Stam en J. Kalisvaart beiden knechts bij de Vlaardingsche stoombootmaatschap pij zullen 19 Augustus a. s. vijf en twintig jaar bij die maatschappij in dienst wezen. De heer B. Donk alhier heeft gister met gunstig gevolg het examen hoofdakte afgelegd. UIT ROTTERDAM. Graan-elevators. De gecombineerde vakvereenigingen in het haven bedrijf te Rotterdam zullen eene openbare ver gadering houden op Donderdag 17 Augustus. Onderwerpbespreking van de elevator-kwestie. Alleen voor beëedigde wegers en meters van alle corporaties te Rotterdam toegankelijk. Diefstal. Naar aanleiding van mededeelingen, gedaan door een in het huis van bewaring te Rotterdam gedetineerd persoon, heeft de politie gearresteerd en gisteren eveneens derwaarts gebracht H. C. H., wonende op het Burgemeester Hoffmanplein, gewezen chef van de graancontroleursfirma B. en J. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan diefstal van 450 balen katoenpittenmeel, in December jl. ontvreemd uit loods C aan de Katendrechtschehaven. Die balen werden geladen in spoorwegwagens ter verzending. De verzending heeft evenwel niet plaats gehad. G e m a k k e 1 ij k. De torenklok te Zevenhuizen (bij Gouda) tracht het alle menschen naar den zin te maken. Geheel uit eigen beweging wijst zij nu Greenwichtijd aan, terwijl het slagwerk den Amsterdamschen tijd aangeeft. Inbraak, Dioor het uitsnijden. van een ruit hebben blijkbaar meerdere personen zich gister nacht, toegang verschaft tot het koffiehuis van den heer Goppée te Hailfweg, met zijne rijkè ver zameling automatische toestellen en instrumen ten. Door de inbrekers is op ergerlijke wijze huisgehouden, om die automaten te openen; ze zijn grootendeels vernield en alleen met vêel kosten weer bruikbaar te maken. De schade is dus aanzienlijk, de diefstal kan niet groot zijn, misschien f 70 a f 80. ■Het café is' 's nachts niet bewoond. De eige n-aar is tegen inbraak verzekerd. Brandstichting. Te Winschoten is ge vankelijk binnengebracht Geesje W., wed. Kl. Pr., landbouwersche te Muntendam, verdacht van brandstichting in eene door haar bewoonde behui - zing, welke in den nacht van 10 op 11 dezer totaal is afgebrand. Na verhoor voor den rechter commissaris is zij naar het Huis van bewaring overgebracht. R ij wielen verduisterd. Te Meppel is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld J. V., uit Vries, die in den laatsten tijd op verschillende plaatsen, met name Tolbert, Mus- selkanaal, Zuidbroek Finsterwolde, Rotterdam, Amsterdam en Hardenberg, rijwielen had opgelicht en verduisterd. Al o o r d a a n s 1 a g. Zondag-alvbnd om ruim lf uur zijin de herbergier Petersen op de Koorn- markt (te T-iel en zijn vrouw door een zekeren Van Bi. zoodanig met. een. mes gesneden, dat dadelijke hulp van dr. Ter Braak hoog uoodig was. De aanleiding moeit worden gezocht in een vroegere lMdelsbétrekklinig tusschen Van B. e(1 de Ziusiter van Petersen.. Niet helpen in doodsgevaar. Men schrijft uit Geldermalsen Eenige weken geleden verdronk alhier bij het baden in de Linge een achttienjarige sigarenmaker van den heer Van Wijk. Deze treurige gebeurtenis heeft nog een hoogst onaangenamen nasleep gehad. Zeker P. J. L. alhier, was er bjj tegenwoordig toen de ongelukkige drenkeling in de diepte verdween en daar hij geen pogingen aanwendde om de be hulpzame hand te bieden, hoewel hij dit had kunnen doen zonder gevaar voor eigen leven, 13

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2