Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. van Buitenlandsche Zaken en van Justitie, de heeren jhr. van Tets en mr, van Raalte, die daartoe te 10 uur gister-ochtend naar het Loo waren vertrokken. De overige ministers, voor zoover te 's Graven- hage wonende, begaven zich met den trein van halfeen daarheen. Bij de beëediging der nieuwe ministers was Z. K. H. de Prins der Nederlanden tegenwoordig. De minister van Oorlog. Men schrijft aan de Tel. Het Vaderland gaf een dezer dagen een be knopte beschouwing over de a,.s. ministers: Van den nieuwen minister van Oorlog, den generaal-majoor Staal, heet het daarin, dat hij wat richting betreft, het meeat overeenkomst ver toont met zijne voorgangers Eland en Kool. VV at valt hieruit af te leiden? Aaatienien.de, dat het hoofdorgaan der Libe rale Unie goed isl ingelicht, en da,t de nieuwe minister van Oorlog dus van een andere rich ting is dan de gepensiionneerde generaal Ber- ganisius, dan valt ook een verandering van koers te verwachten. Zal een ernstige poging worden gedaan om het blijvend gedeelte af te schaffen? Minister Kool was sterk voor het behoud van, het insti tuut. Zal de eerste kazernetijü der infanterie blijven gehandhaafd op 81/2 maand, het maximum, dat de wet toelaat? Een vermindering, voorloopig tjot 6 maanden, zal den, nieuwen minister opeens populair maken, maar er isl wetswijziging voor noodig, ,om den dienst van 't blijvend ge deelte of te kunnen afschaffen, óf anders te doen vervullen. Trouwens! wetswijziging is ook uit an deren hoofde ,urgent, o.a. om een eind te maken aan de dwaze indeeling der kortgeoefenden (niet langer gemeentes-ge wijze), en voor afschaffing der ontworpen landweer-depots, die niemand ook maar een oogepbiik au sérieux heeft geno men. (De landweerwet is echter behandeld geduren de het. korte, ministerschap van generaal Kool. Zou deze thans1, nog die wet in haar tegenwoor- digen Vorm verdedigen? De Literate Unie, en we mogen gerust aan nemen ook de oud-minister Eland, wil den be scheiden stap, in 1901 geiz'et op den weg naar het vtolksleger, thans door meerdere doen volgen. Daarentegen is "van generaal Kool, voor zoover bekend, veeleer ijlveren in tegenovergestelde richting te verwachten, Hoe zal nu de generaal Staal in dezen teide voorgangers tegelijk kun nen navolgen? We gelooven daarom, dait Het Vaderland in dit opzicht moet hebben misgezien. Of.ook generaal Kool zou thans tot de nieuwe richting moeten zijn bekeerd. Kamerverkiezingen. Nu de leden der Tweede Kamer mr. D. Fock, mr. E. E. van Raalte en mr. P Rink tot minister zijn benoemd, moet er een nieuwe verkiezing plaats hebben in de districten Rotterdam I, Rot terdam V en Arnhem. Wij vernemen, dat de heeren Fock en van Raalte niet een nieuwe candidatuur voor het Kamerlidmaatschap wenschen te aanvaarden. Het zelfde wordt gemeld van den heer Rink. {N. R. Crt.) - - Staatsbegrooting 1906. Uit Den Haag meldt men, dat de ontwerp- Staatsbegrooting voor 1906 gisteren bij den Raad van State was ingekomen. Verschil tusschen hoofdinspecteurs der Volksgezondheid. Men schrijf t aan de: N. R. Ct. 'Indertijd isi melding1 gemaakt van het voor nlemen der gezondheidscommissie te Ginnekèn, om met behulp harer zuistercollegfes in Noord- Bralhant een onderzoek in te stellen naar het Voorkomen van tuberculose in da© provincie. De hoofdinspecteur der Volksgezondheid, dr. Wolte ring te 's-Hertogedbosch, verzette zich echter met kracht tegen elke poging daartoe en dreigde met ambtelijke tusscbjenkiomst, indien genoemde com missie haar voornemen niet tiet varen; zij, had volgens dezen, hoofdambtenaar niet het recht zich te bemoeien met detsi walt den 'toestand der volks gezondheid betreft buiten haren kring, wel het alterminisit om daartoe de medewerking te ver zoeken van anderen. Thans echter heeft dte gezondheidscommissie te Utrecht zich gewend tot „alle geneeskundigen in de provincie Utrecht", teh einde een onder zoek in te stelten naar en inlichtingen te ver zamelen omtrent „het voorkomen van struma in die provincie Utrecht"; van geen tusschenkornst, nog veel minder v,an een dreigend verbod van den hoofdinspecteur Voor Utrecht, dr. Ali Cohen, isi eenige sprake. Wij hebben hier derhalve te doen met lijn recht tegenover ellkaar staande opvattingen van twee hoofdambtenaren; het gezag der wet eisclit dat hieromtrent eenstemmigheid worde verkre gen en dat of ongepaste: inmenging in het zelf standig handelen van geizOndheidscommissiën wor de belet, öf aller vrijheid van optreden gelijke lijk worde aan handein glefegd. Openbare gezondheidkregeling. Naar wij vernemen, is de samenkomst van het Ned. congres voor openbare gezondheidsregeling verdaagd van 8 en 9 September tot. 15 en 16 September a. s. Het zal te Scheveningen worden gehouden onder leiding van den heer mr. Goeman Borgesius. Spoorwegpersoneel De agenda voor de algemeene vergadering der Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegper soneel, die op Zondag 20 dezer te Utrecht gehou den wordt, bevat 0. m. de volgende punten: (Afd. Leeuwarden). De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, met alle mogelijke wettelijke middelen te streven naar een maximum arbeidsdag van 10 uur voor 't personeel, 0. a. door a. Aan te dringen bij de regeering op de wet telijke vaststelling daarvan b. Het beleggen van een meeting daarvoor in het centrum van het land (bv. Utrecht). (Afd. Leeuwarden). Aan 't hoofdbestuur worde opgedragen de Maatschappij te verzoeken ook aan haar personeel, dat boven de 30 jaar is, de gele genheid te geven voor een andere betrekking in aanmerking te komen. (Afd. Tilburg). Aan het hoofdbestuur worde opgedragen pogingen in het werk te stellen, om in het reglement dienst voor waarden 1905 voor het personeel der Centrale werkplaatsen een loon regeling opgenomen te krijgen, waarbij een mi nimum en maximum, alsmede periodieke verhoo gingen zijn vastgesteld. Bespreking groepsvertegenwoordiging. Bespreking reglement dienstvoorwaarden 1905. Aansluiting bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Bespreking van eventueele opheffing van den ambtseed voor spoorwegartsen in sommige gevallen. Het Engelsche eskader te IJmuiden. Uit IJmuiden wordt dd. gister gemeld Omstreeks kwart vóór twaalf waren de 10 slag schepen tot op 1200 meter afstand van de Evertsen genaderd. Het prachtige admiraalschip salueerde met 21 schoten het Nederlandsche Gouvernement en heesch de Nederlandsche vlag in top. Onmid dellijk daarop donderden de 21 schoten van de Evertsen, die de Engelsche vlag in top heesch. Daarop volgden op de Evertsen '17 schoten ter begroeting van den Engelschen admiraal, die even eens 17 schoten deed lossen, ter beantwoording van het Nederlandsche saluut. Majestueus klonk het gebulder van de metalen monden dezer stalen zeereuzen over de golven. De officier van het piket, luit. ter zee 2e kl., ging nu den Engelschen admiraal begroeten, welke beleefdheid door de Engelschen met een zelfde contra-beleefdheid werd beantwoord. Hierop volgde de wisseling der bezoeken tusschen den Hollandschen vlootvoogden den Britschen admiraal. Bij de komst van eerst genoemde, die vergezeld werd door twee officieren, aan boord van de Exmouth bevonden zich daar al de Britsche vlagofficieren. De Engelsche admi raal Wilson bezocht daarop de Evertsen. Gister avond was de Hollandsche schout-bij-nacht met 6 officieren de gast van Sir Arthur Wilson. Het Engelsche eskader naderde en ankerde in prach tige orde. Bij het wegvaren der perssloep kwamen eenige torpedojagers de haven van IJmuiden binnenstoomen. De schout-bij-nacht, de comman dant der Evertsen en al de officieren toonden jegens de vertegenwoordigers der pers de grootste hoffelijkheid en vriendelijkheid in het verstrekken van inlichtingen. De Engelsche slagschepen liggen om de Noord, het kruiserseskader om de Zuid, de torpedobooten zijn binnen. Gedurende zijn aanwezigheid hier te lande is aan den admiraal der Engelsche vloot toegevoegd luit. ter zee 2e kl. Schepp van H. Ms. fregat Evertsen. Aan het diner dat heden ten paleize Het Loo aan den admiraal en de verdere officieren van het Engelsche eskader wordt aangeboden, zijn ook uitgenoodigd de leden der Engelsche legatie en de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Marine en de vlagofficieren der Ned. Marine. Ongelukken. Te Boxtel is Maandag een kind door een kar overreden en onmiddellijk gedood. Op de lijn AntwerpenBergen op-Zoom heeft Maandag een trambotsing plaats gehad. Door verkeerden wisselstand is de tram, komende van Antwerpen, nabij Blauwhoef op een zijlijn geloopen en in botsing gekomen met eenige geladen kolen wagens. De machine werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl van de passagierswagens al de ruiten verbrijzeld en de voorbalcons in elkaar gedrukt werden. De machinist en de stoker werden beiden gewond, doch niet levensgevaarlijk ook verscheidene passagiers, onder wie eenige dames, liepen kwetsuren op, meerendeels veroorzaakt door glasscherven. Een der passagiers, de aannemer van het fort te Lillo, werd een been op twee plaatsen gebroken, terwijl hem ook een ernstige wonde aan het hoofd werd toegebracht. Oflicieele uitslag van de herstemming vooreen lid van den Gemeenteraad op Woensdag 16 Augustus 1905. Kiesdistrict III (Gymnastieklokaal) Aantal kiezers892 Ingeleverde stembiljetten777 Yan onwaarde3 Geldig77 'k Uitgebracht op de heeten stemmen. C, KLEIN (anti-rev.) 364 M. KRANEN (lib.)*10 Gekozen is de heer M. KRANEN. De uitslag der herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in District III is zeker een teleurstelling voor de christelijke partijen, vooral voor de besturen harer kiesver- eenigingen, die zich voor dit werk zooveel moeite hebben gegeven. Met 364 stemmen bleef de can- didaat der christelijke partijen in de minderheid, terwijl aan den candidaat der verbonden liberalen, blijkbaar door de sociaal-democraten gesteund, met 410 stemmen de zege verbleef. Bij eerste stemming waren op den heer Klein uitgebracht 345 en op den heer Kranen 370 stemmenterwijl dus de candidaat der christelijke partijen nu bijna twintig stemmen meer verwierf, ging de liberale candidaat het dubbele daarvan in stemmen- tal vooruit. Ook al heeft men mede bij deze verkiezing met enkele dissenters te rekenen, dan mag men veilig aannemen, dat het meerendeel der 48 stemmen, die de socialistische candidaat Godschalk bij eerste stemming verwierf, op den liberalen candidaat zijn overgegaan. Wij zullen verder over deze verkiezing niet veel woorden verspillen het persoonlijk element heeft er een groote rol in gespeeld. Er zijn nog maar altijd te veel kiezers, die personen niet van zaken weten te onderscheiden en maar niet kunnen be seffen, dat 'took bij de Raadsverkiezingen voor alles om het beginsel gaat. Heden-middag omstreeks 2 uren werd nabij de Ooievaarsbrug een duiker te water gelaten. De bedoeling was den toestand van den Schiebodem te onderzoeken, daar vooral groote kolenschepen bij het doorvaren van die brug last ondervinden. Den 14 Augustus jl. was de heer K.J. van Erpecum alhier gedurende een halve eeuw werkzaam in het assurantie vak. Vannacht is in de Warande een koe onbeheerd aangetroffen, die ter beschikking van den eigenaar gesteld is in een nabijgelegen weiland. Gisteren is door een schippers vrouw bij de politie aangifte gedaan dat door haar gevonden is een gouden dameshorloge. Tot heden is het voorwerp nog niet terugge haald. UIT VLAARDINGEN. Er is zeer veel animo voor de wed. strijden, uitgeschreven door ïFlardinga" op 31 Augustus a s. Ongeveer 800 deelnemers hebben zich aangemeld. Dat ook op zee revolvers in handen van onervarenen gevaarlijk knnnen zijn, werd dezer dagen ondervonden door een jongen, die een paar dagen vóór de thuisreis door onvoorzichtigheid van een makker een kogel in zijn been kreeg. De schotwond moet van dien aard zijn, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en wellicht dit seizoen niet meer zal kunnen uitvaren. Het maken van een gashouder van 5000 kub. Meter inhoud is thans gegund aan de firma Aug. Klönne te Dortmund. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Geachte Redactie! Onderstaand schrijven, aan mij geadresseerd uit Constantinopel, ontving ik dezer dagen van den Hoogwaardigen Heer P. de Cuijper, Vicaris-Gene raal der Apostolische Missie onder de Armenische Katholieken. Daar ik begrijp, dat dit schrijven niet zoo zeer aan mij gericht is als particulier, maar meer in mijne betrekking als voorzitter van den R. K. Volksbond of van de Katholieke Actie, neem ik de vrijheid het in dit blad te publiceeren. Een woord van aanbeveling voor dit bij uitstek schoone liefdewerk behoef ik er niet aan toe te voegen. Het schrijven spreekt in zijn eenvoud voor zich zelf. Wie de helpende hand wil uitsteken voor de Armenische Christenen, onze arme broeders in het geloof, die in het groote Turksche rijk zoo vaak bloedige vervolgingen moeten lijden, aarzele niet, eene gave hiervoor af te zonderen. De Penningmeester van den N. R. K. Volksbond, de heer H. H. Voorwald, Appelmarkt, belast zich gaarne met de ontvangst en verzending dezer lief degaven. Th. J. H. MOUWENS. Zeer milddadige Heer. Gewaardigt uw armen missionaris te verschoo- nen U nederig en met groot vertrouwen de hand voor zijne bedrukte Armenische volkeren te komen uitreiken. Indien de dringendste noodwendigheden ons niet dwongen, zouden wij nooit durven eene aalmoes afsmeeken. Zekerlijk zijn de beproevingen dezer streken UE. niet onbekendlange gru welijke vervolgingen hebben ze zoo dood uitge put dat de ellende thans onbeschrijfelijk is, want zij gaat de inbeelding te boven. Wat ons meest hartzeer doet, is zoo menige onzer arme weesjes (martelaars nakroost) van ellende te moe ten zien vergaan. Onze uitgestrekte missie grooter dan de Nederlanden, (Holland en Belgie te zamen) heeft maar zeldzame wegen. De besmettelijke ziekten, de overstroomingen en aardbevingen ko men ons. helaasdikwijls bezoeken. De kerkjes zijn overal in den naaksten staat. Bij gebrek van onderstand kan de arme missionaris zich het hoogst noodige niet verschaffen. Zijn kerkje dient door gaans ter zeiver tijd als school en woning. De Mis-intenties doen volstrekt gebrek ook zullen wi) het heilig Sacrificie dagelijks voor U opdragen, om over U en de uwe de rijkste genaden te trek ken. Wij bidden en smeeken U om Gods liefde en ter eere onzer Onbevlekte Moeder uw groot edel hart breed open te doen en ons door een aalmoes ter hulp te komen. Menige zielen zullen U eens hun Hemelsch geluk moeten danken. De zielen, die U ons zult helpen redden, zullen vurig voor U, bij den Heer ten beste spreken. Zijt zoo goed uwe aalmoes aan onzen diep toegedanen Vriend Heer Henri C. H. van Kol te Eindhoven te zenden. Dit zal ons per officieelen weg toekomen. Onze H. Vader Pius X, de menige diensten en weldaden door den heer H. C. H. van Kol aan onze bedrukte missiën bewezen, vernomen hebben de, om zijne vaderlijke liefde en erkentenis te betuigen, heeft hem tot Ridder benoemd van zjjn pauselijke Orde van den H. Gregorius den Groote Zijne Heiligheid verleend ook uit ganscher hart, aan al onze Weldoeners zijn apostelijken zegen. De nederigste obole is met dankbaarheid aanvaard. Onze Goddelijke Zaligmaker 'al het U volgens zijn on feil baar woord, honderdvoudig reeds hier op de aarde vergelden en U hierboven eene oneindige belooning schenken. Op voorhand oneindigen dank. In Jezus Door boord Hart. Uw nederige dienaar, Pater Pieter de Cuijper. miss. apost. vic -gen. Brousse. Turquie d' Asie, 2 Augustus 1905. Gebrek aan drinkwater. Er heerscht thans te Hoofddorp, Nieuw-Vennep en andere dee- len der uitgebreide Haarlemmermeer nijpend ge brek aan goed drinkwater. Komt er niet spoedig regen, dan zal men genood zaakt wezen, zijn toevlucht te nemen tot vaarten en slooten die wat reinheid betreft veel te wen schen overlaten. Reeds is te Hoofddorp een geval van typhus geconstateerd. Brutale diefstal. Te Heemstede is het rijwiel gestolen van den veldwachter Schot vanger, op het oogenblik, dat hij een woning was binnengegaan en daartoe het rijwiel onbeheerd had moeten laten. Een aardig spaarduitje. In de Beem- ster is overleden G. Morhaus, die tot zijn doad ventte met manufacturen, op een armelijk hon denkarretje. Hij zag er zeer behoeftig uit, kreeg giften, en zijn vrouw en dochter werden voor rekening van het burgerlijk armbestuur verpleegd in een geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. En nu (na zijn dood) vond men in zijn hutje f3500 aan geld en effecten, een spaarboekje van f400 en verschillende gouden sierader.. Een moedige daad. De volgende moedige daad van een vrouw verdient vermelding. Zondag n.m. stond de familie M. wonende aan den Ber- kelsingel, te Zutphen, gereed om uit te gaan, toen de dienstbode die achter het huis aan den Berkel met iets bezig was, te water geraakte en in de diepte verdween. Een der dochters des huizes, mevr. v. R., uit Kampen, bedacht zich geen oogenblik, en sprong, ofschoon ze in chic wandeltoilet was, de meid na, dook omlaag, kreeg haar te pakken, kwam met de verongelukte boven water, en bracht haar op het droge. De dienstbode was reeds bewusteloos, maar spoedig mocht het gelukken, het leven weder op te wekken. Een moderne trouwpartij. Uit Utrecht meldt men Een bediende van een automobielen handelaar te dezer stede is gister in 't huwelijk getreden. De tocht naar stadhuis en naar de kerk geschiedde per autoin 5 automobielen bruid en bruidegom in een gesloten automobiel werd getuftuft door de stad naar 't stadhuis, naar de kerk, naar den fotograaf en in den namiddag naar buiten. Een zeldzaamheid. Door den tuinman v. d. Bosch van den huize den Enk, Velperweg, is een oranjekleurige mol in een knip gevangen. Het hoogst zeldzame diertje wordt opgezet. Drama te Nederweert. Maandag-namid dag arriveerden te Nederweert de heeren Mrs. Ma - iihion, Sulbstituut-Oficier van. Justitie, Vos de Wael, Eechter-Ciommisisains en Joriitsma, Substituut-Grif fier 'bij de Rechtbank te Roermond, ten einde een onderzoek iptx, loco te houden en door dok ter Stijns, arts te Rioermond ein Schmidt, arts aldaar, de sectie tel doen verrichten op het lijk van L. Janlssens aldaar aan den Meijelschendijk; die in den nacht van 13 op 14 dezer aldaar ten huize vtan zijn schoonouders werd ver moord. De toedracht schijnt in deze te zijn, dat Jans- sens met zijne huisvrouw, die met hare twee kinderen bij hare ouders inwoont niet op al t<L' besten vtoet staat, izoodat hem de toegang l0' gemelde woning is ontzegd. Janssen was in voor omschreven nacht de woning van zijn schoon vader M. H. van de Groote Poort, oud 63 ja' ren, gepensioneerd Oost Indisch militair, rvas binnenjgedrongen ein dn de slaapkamer was ëe' komen, waar tusschen hem en zijn Vrouw ruzie was ontstaan. Van de Groote Poort, op het ge' roep wakker geworden, spoedde zich naar de slaapkamer zijner dochter en vond daar, naar men zegt, Janssen met opgeheven knuppel 1" de hand. Alstden zou v. d. Groote Poort zijn schoonzoon een slag met een bijl hebben toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2