Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De minister van Waterstaat Handel en Nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Dinsdag, te beginnen met 22 Augustus aanstaande, des namiddags te half twee uur, aan het lokaal van zijn departement op het Binnenhof, allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wenschen te spreken. St.-Ct Vorstelijke reizigers. Met de mailboot zijn gister-morgen te Vlis- singen aangekomen Prinses Friedrich Leopold van Pruisen en kinderen, die met den mailtrein, waarin een salonrijtuig geplaatst was, de reis naar Berlijn voortzetten. Centrale Middelbare Technische School. De commissie benoemd door den Bond van Technici in zake het middelbaar technisch onder wijs, richtte het verzoek tot den nieuwbenoemden minister van Binnenlandsche Zaken, om zijn aan dacht te wijden aan het door de vorige regeering ingediend wetsontwerp voor de stichting van eene centrale middelbare technische school. Zij wees in haar verzoek erop, dat, aangezien dit onderwijs in geen enkel opzicht een partij zaak is, er dus geen enkel bezwaar behoeft te bestaan, voor welke regeering ook, om dit vraag stuk eens tot oplossing te brengen.. Tweede Kamerverkiezing. De Nieuwe Arnh. Ct. verneemt, van zeer betrouwbare zjjde, dat door het comité, hetwelk de verkiezing van mr. P. Rink had bevorderd, als diens opvolger in de Tweede Kamer zal worden gesteld de heer K. Eland. Met verlof van den heer Roodhuizen. In de Woensdag-avond te Enkhuizen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd afwijzend be schikt op een verzoek van den heer A. Roodhuijzen, lid van de Tweede Kamer voor het district Brielle, om gedurende den duur der nieuwe Kamerzitting verlof te mogen hebben uit zijn betrekking van leeraar aan de H.B.S. met 3-jarigen cursus. Hem werd echter verlof verleend tot 1 Septem ber 1906, onder voorwaarde, dat hij vóór 1 Mei 1906 aan het Gemeentebestuur moet mededeelen, of hij, na afloop van dien termijn, wederom in zijn betrekking zal terugkeeren. De verlofaanvrage van den heer Roodhuijzen houdt verband met het op 1 Januari 1906 in wer kingtreden der nieuwe pensioenwet. Katholiek Hooger Ouderwijs. Nu wij hier te land een St. Rad'houdstichting hebben, die zich ten doel stelt, de hoogere stu diën ,onder katholieken te bevorderen, is het wel van heilaag iets te vernemen van een verwante vereeniging, de „Alfop'rtMSrMagnUS-Verein," die se dert 1898 in Duijtsidhland bestaat en daar uitste kend werkt. Volgens het jaarverslag over het jaar 1904, dat onlangs door het centraal bestuur te Trier is rondgezonden, is in dat jaar door de gezamen lijke diocesane afdeelingen van Noord-Diuitsch- land een j^om van 58.625 mark uitgekeerd aan 429 katholieke studenten bij wereldlijke facul teiten, de hoogere technische v[akken daaron der begrepen. De inkomsten vad den Verein zijn onge twijfeld gestegen, zegt het Verslag, maar zij waden ,ook ditmaal niet Voldoend, om aan alle rechtmatige verzoeken gevolg te geven. Daar om worden de bemiddelde katholieken, vooral die uit de ontwikkelde standen, opgewekt, in overeenstemming met de «ischen des tijds, het streVen van talentvolle jonge krachten te gemoet te komen door met hun bijdragen den AlbertuS-Magnus-Veredn in staat te stellen, de talrijke ijverige jongelieden, die zich deels met groote offers Voor de hoojgeschool bekwaamd heb ben, den gehoopten steun voor de voltooiing hun ner studiën te verschaffen. Daar de Verein rechtspersoonlijkheid bezit, kan hij stichtingen of legaten aannemen, die hem 'bizonder welkom zijn. Ofschoon hij1 eerst sedert 1898 bestaat, waren toch reeds ver scheidene ondersteunden in staat de als rente loos Voorschot verstrekte bijdragen terug te be talen- Met nitzondering Van Culm en Gnesen-Posen bestaan thans afdeelingen in alle Noordduitsche (bisdommen. (Gelderlander Do Engelsche vloot. Men meldt uit IJmuiden dd. gisteren: De ontevreden gezichten der neringdoenden oVer het niet leveren van het benoodigde voor de Engelsche Vloot zijn bereids opgeklaard, nu die Vloot te IJmuiden een menschen heeft ge bracht als nooit te Voren. Met de komst van den Duitschen Keizer was het druk, doch dat duurde slechts enkele uren; thans duurt het reeds twee dagen door en Van daag belooft het aantal bezoekers, niet minder groot te zijn dan de heide Vorige, dagen. Er wordt Veel geld verdiend. De vletterluj, die menschen ann boord brachten van den kruiser Sapphire en die den overzetdienst bij de Vis- SChershaiv'en bedienden, hebben dagen gemaakt Van f 40 en meer. Trawlers, die in dezen tijd meestal niet meer besommen dan een f 100 per dag, maakten, door naar de vloot te varen, da gen Van f700 en f800; de koffiehuizen hebben reeds „neen" moeten Verkoopen; sigaren winkels, banketbakker^ venters pp straat, zij hebben geen handen genoeg, in één woord allen Verdienen: en verdienen plezierig ook. Want hoewel de straten zwart zien van de menschen en in de koffiehuizen soms geen stoel is te krijgen, ging tot nu toe alles ordelijk toe, zelfs als tegen den middag een 3000 Engelsche matrozen aan land kwamen. De matrozen laten, den indruk achter Van goede discipline, doch niet Van hoogstaande, netheid op 'Meeding en uiterlijk. Daarin evenaren zij onze matrozen geenszins, evfenmin als hun sche pen dit doen; de torpedovem-'ielers althans, die zien er vian binnen en van buiten erg vuil uit. Vanavond om 8 uur zal de admiraal van de groote schepen met zoeklicht laten werken. Nader wordt uit IJmuiden gemeld: De gezant Howard was gisteren de gast Van den Engelschem admiraal. Aan boord van de Good Hope stierf aan hart verlamming een poldtie-korporaal, die heden-och tend halfnegen met militaire eer begraven werd. Gisteren-middag Van, 2 tot 5 uur bood de ad miraal aan de eliuiizen ,een concert aan van het Engelsche stafmuziekko rps De slagschepen en torpedo's Vertrokken heden ochtend om halfacht, de kruisers na afloop der begrafenis. De admiraal betuigde den vice-consul zijn hoo- gè ingenornenhei'd met de ontvangst van het eskader. Eergisteren werden aian het station 10,000 fcaJartjes verkocht. Gisteren is het bezoek iets minder druk geweest. Het postkantoor Verzond eergisteren 23.000 prentbriefkaarten. In den huize „Couturier" te Amsterdam werd gister-iaVpnd do,or den schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te- Amsterdam, ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, aan de offi cieren van het te IJmuiden liggende Engelsche eskader een diner aangeboden. De in hoefijzervorm aangerichte tafel bestond uit 46 couverts'. Genoodigd waren de Brdtsche vlagofficieren (ad miraal Wilson, schouten-bij-nacht Neville en Wins- loe) mot hunne stayteln, en de commandanten der iBritsche oorlogsschepen. Van de Nederlandsohej marine: de chef van den Staf, overste H. F. Hoven en de adjudant van den schout-hijsnacht luitenant ter zee le klasse A. F. J. Romswinkel. Verder de kapi teins ter zee I. V. d. Bosch, F. C. E. L. Koster, F. M. van Geldorp en P. C. Swaan; de hoofd ingenieur J. F. Van Beek, de kolonel der ma riniers J. R. J. G. Cambier; de kapitein-luite nants ter zee G. A. de Gocq en jhr. H. L. Wi ckers; de dirigeerend .officier van gezondheid M. M. Jung; de officier v;an administratie 1ste klasse N. J. J. van Rijn van Alkemade en (le luitenants ter zee A. J. van Stockum, F. van Wageningen en C. L, Schepp. Het menu is geheel gewijd aan Nelson, van wiens sterVen dit jaar f7 October) door En geland de honderdste, verjaardag wordt herdacht. Het is versierd met een photo naar de schil derij „Nelson's ships" en een photo Van het admiraalschap de „Exmouth," terwijl daar bo- Ven prijkt het Nederlands che wapen. De spijzen zijn genoemd naar schepen, die in Nelson's leVen een rol hébben gespeeld, alsde „Raisojmable," waarop bij het eerst scheep ging, als adelborst van 10 jaar; de „Boreas", waarop hij .zijn eerste commando, voerde in de West; de „Agamemnon," waarop hij' vbn'daar terugkeerde»; verschillende schepen, waarover hij in de Midddllandscfae Zee het bevél voerde en ten slofte de „Victory" aan boord waarvan hij' sneuVélde. Bij den aanvang van den maaltijd drojik ba ron Sweerts de Landas W.yborgh op den ko ning van Enigeland, waarop admiraal Wilson antwoordde met een dronk op H. M. de Ko ningin- Na beide speeches werden de Volksliederen der betreffende landen gespeeld door de in den fuin opgestelde muizdek der marine-kapel. Aan het dessert nam de kapitein ter zee Van den Bosch, hoofd van het yak van uitrusting aan de marinewerf, het woprd en hïeld een rede op admiraal Nelson, dip hij: besloot me,t een dronk op de Bribsche marine. In zijn rede zei kapitein Van den Bosch ver heugd te zijn o|Ver de aanwezigheid der Engel sche ma;rine an Nederland die .onzen zee-offi cieren de gelegenheid bood, deel te nemen aan een hulde», dip getuigt vian diep# bewondering Voor Nelson, want nipt allepn wondt deze door de Enigelschen bewonderd ajs groot vloot voogd, maar ook door de zee-officieren van alle andere landen i»s: hij ten Voorbeeld, door zijn moreel en en persoonlijken moed. Moreéle mopd toonde hij, toen hij, als jong kapitein in Wesf-Indië vPrschillende schepen nam, die de „.Navigation Act" schonden, te gen den zin van zijn pdmiraal, op wiens verwijt'hij antwoordde „Ik héb denizéifden leeftijd afs Engel and's eers te-mini ster, ©n ik acht mij: zélf evengoed in staat een schip te commandeeren, als velen om Engeland te regeeren." (Nelson was toen 21 jaar). De uitslag Van zijn onderneming toon de, dat hij gélijfc had. Zijn persoonlijken moied toonde hij, door in 't gevecht s tpeds op de .gevaarlijkste plaats te zijn. Toen in zijn laatsten zeeslag zijn vriend, de 'Vlag-kapitein Harley, hem aanraadde, zich piet zbozeer bloot te gieivén, .antwoordde» hij„Een admiraal behoort zijn vloot te ledden." Dioor zijn beminnelijk karakter kweekte hij aan boord een discipline, die niet voortsproot uit reglementaire voorschriften, maar uit. het besef van de meerderheid van den chef en uit de aanhankelijkheid aan diens, persoon. Spreker hoopte, daft de geest Van Nelson nog Voortleeft op de Engelsche vloot. Déze rede, waarna de muziek „Rule Brittan- nia" speelde, vipi blijkbaar zeer in den smaak der Engelsche officieren. Admiraal Wilson antwoordde met een dronk op de Nederiandsche marine. Hij1 achtte zich niet in staat v'an, de Nederiandsche' zeehelden een oven doorwerkte historische herinnering fe geven, maar kop. en' mocht toch zeggen, dat De Ruyter en Tromp voorzeker de pvenknieën wa ren geweest van Nelson, en dd:t deze laatste slechts hpd Voortgebouwd op hun werk. Hij zei- de, dat .oorspronkelijk het eskader hier was ge komen \to,t het houden van sloep-oefeningen, maar dat het overweldigd was door de hartelij ke en vriendelijke .ontvangst en de hulpvaar digheid der Nederiandsche autoriteiten. Dat ze bovendien door de. Koningin zijn uit- gènoodigd ©en bedoek te brengen iaan Haar Pa leis, waardoor zij' in de geleigenheid waren, Hare groote beminnelijkheid te loeren kennejn wordt door hen op den hoogsten prijs gesteld. Bijzionder wps! spreker ook getroffen door de hooge onderscheidingen, door H. M. <aan de vlagofficieren verleend, waarin hij een compli ment .zég aan de geheel© Rri.tsche vloot. Met gen;o.eg'en 'hadden de Brit.selie officieren opgemerkt, dat de zpe-offioeren aan beide zij den van de Noordzee dezelfde gevoelens' koes teren. Omstreeks tien uur was het diner geëindigd, en gingen de Engelsche officieren naar hun schepen terug1. De Heiersstaking. Een deputatie van heiers die per fiets naar Edam was getrokken, bracht het bericht terug dat daar alles nog stil ligt. Te Ilpendam echter wordt voor den aannemer Stroomijder gewerkt. Er wordt daar scherp politietoezicht uitgeoefend. Diamantbewerkers. Op 10 en 11 dezer was het getal werklooze diamantbewerkers te Amsterdam 181, tegen 308 in de vorige week. Ongelukken. Men schrijft uit Delft aan de Avondpost Woensdagochtend heeft bij de oefeningen van het le bat. 4e reg. infanterie in den Woudschen polder een ongeluk plaats gehad, dat ernstige ge volgen had kunnen hebben. Het bataljon lag ver spreid langs een landweg, toen een wagen, met stroo beladen, kwam aanrijden. Het paard, schich tig geworden, sprong op zijde, waardoor een wiel den kant van den weg raakte; de wagen sloeg om, boven op de daar liggende infanteristen, en toen gleden wagen en paard met daaronder bedol ven manschappen in de sloot. Spoedig snelde men van alle kanten te hulp en het mocht na veel inspanning gelukken, de dren kelingen op het droge te brengen. Een soldaat was al bewusteloos en een paar anderen bekwa men wonden aan hoofd en handen. Uit Delft werd geneeskundige hulp ontboden en de natte militaire pakjes werden in een nabu rige boerderij verwisseld voor burgerkleeding. Men begrijpt, dat er na het ongeval niet veel kwam van de oefening. Men meldt uit-SliedrechtDonderdagochtend had te Sliedrecht een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Van de werf van mevr. de wed. A. Duivendijk zou een tweemastschip met behulp van een sleep bootje te water gelaten worden. Toen de eerste plug onder het vaartuig was weggeslagen, verloor het dadelijk allen steun, zoodat het met snelle vaart naar beneden schoof en met het roer tegen het sleepbootje sloeg, waardoor dit bijna oogenblikkelijk zonk. Het moet aanmerkelijke schade hebben bekomen. Een vrouw en haar kind, die in het sleepbootje nog te bed lagen, werden met groote moeite gered. De tweemaster was zoodanig beschadigd, dat hij onmiddellijk weer op de werf geheschen moest worden. Aan »de»n Rijikststraafweg bij de Lemmer heeft een ernstig ongéltuk plaats gehad. De veehouder A. H. »te Langelille keerde met zijn vrouw, doch ter, schoonzoon en een kindje Van beide, laatst genoemden, per rijuig v'an een bezoek te Has- kerhorne huiswaarts. Op een twintig minuten afstands vdn de Lemmer ging het paard op hol, en het rijtuig werd. met kracht tegen een boom geslagen, waardoor de, kap verbrijzeld werd. Dom den hevigen schok werd H. .uit het rijtuig ge slingerd en bleef onmiddellijk dood; zijn vrouw werd apn hoofd en schouder zwaar gekwetst, ter wijl de drie anderen vrijwel mét den schrik vrij kwamen. Te No o rdscharw oud e is O., die bpzig was groenten af 'te laden van een schuit, in de vaart gevallen »en verdronken. Men meldt uit Ommen van 18 dezer De gewoonte die onder den boerenstand in deze streken heerscht, dat jonge lieden na aflloop van de kermis of andere feestelijkheden, alvorens te scheiden, hunne minnekoozerijen op den hooizol der voortzetten, heeft eergisteren-avond hier weer tot een treurig ongeluk aanleiding gegeven. De 18 jarige boerenknecht G. W., uit de buurt schap Zeesse, bracht na afloop der kermis zijn meisje naar de buurtschap Stegeren. Na eenige oogenblikkeu op den zolder vertoefd te hebben, had hij het ongeluk door het luik naar beneden op den dorschvloer te storten, met het gevolg dat hij binnen een half uur dood was. Op het baggerwerk bij Haaften, aannemer de heer van Anrooy, had eergister-middag een ernstig ongeval plaats. De 16-jarige J. v. B. geraakte bij het aanhalen van een 7andlosser naar de machine met den voet tusschen gekronkeld touwhet touw spande zich en de man werd over boord getrokken, doch g0' lukkig door een ander werkman gegrepen. Het been waarom het touw was gekronkeld werd in zoo hevige mate gekneusd, dat onmiddellijk ge neeskundige hulp noodig was. PROGRAMMA van de Uitvoering door het muziekkorps der d.d. Schutterij morgen (Zondag)-middag 1 ure (bij gunstig weder) in de Plantage. 1. Marsch. 2. Ouverture Züm Volksfest, AL Carl. 3. Donau Wellen Walzer, Ivanoici. Hiaualha, N. Moret. 5. Fantaisie Fleurs des Bois, W. v. Perch. 6. Marsch. Arbeidsbeurs. (Opgaaf ^9 Augustus 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappersbediende. Een kantoorbediende (16 jaar). Vuurwerkers, (ge woon bij stoomhamer te werken.) Modelmaker. Wagenmakers. Bekwaam Rijtuigschilder. Diepstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Tuinmans knecht Drukkers. Kistenmakers. letterzet ter. Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kantoorbediende. Jongens voor kantoor. Depóthouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuiper. Portier. Nachtwaker Stokers Bankwerker.) - Machinist-bankwerker-stoker. Machinist-sto ker.Machinist-bankwerker Mouter. Branders knecht. Gistzifter. Gistbe werker. Dis- tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinders werk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: sleutels, een ketting met sleutel, een leerboek «avondrood Rom. Rijk", Reglement Infanterie f, een baalzak gemerkt K. G. Spaans-Brielle. Terug te bekomen aan de volgende adressen een lorgnet bij P. v. Ruiven, Singelkerkstraat 214; een hondenhalsketting bij P. Vermeulen, Broersveld 115; een zinken emmer bij G. v> Noellen, Maashofje 10; een kinderkous, bij F- Sitton, Kreupelstraat 4 2 kinderschorten, bij L P. Koster, Maasstraat 11. De Burgemeester, de heer H. J. Ve r- steeg, is heden-namiddag te dezer stede terugge keerd. UIT ROTTERDAM. „Mercurius". Door den heer R. Maathuis en 24 andere afgevaardigden ter bondsvergadering van Mercurius is een verzoek gericht aan het bondsbestuur tot het beleggen eener algemeene vergadering, met als punt I der agenda het volgende voorstel »Er wordt benoemd eene commissie van redactie, bestaande uit vijf personen, leden van den bond. »De werkzaamheden dezer commissie bepal00 zich uitsluitend tot scheidsrechterlijke uitspraak in gevallen van geschil tusschen eene afdeeling of lid (leden) van den bond eenerzijds en den redacteur anderzijds. Besluiten worden genomen bij gewone meerderheid van stemmen. »De redacteur is verplicht de commissie al'0 inlichtingen te geven, die zij in verband met gerezen geschillen mocht verlangen, terwijl M zich aan de uitspraak dier commissie mede m0et onderwerpen." Verder is ingekomen een schrijven van den redacteur,' waarin deze, die zijne tijdelijke ben00 ming reeds bij schrijven van den 5en dezer ha opgezegd, mededeelt, dat hij die tijdelijke ben00 ming tegen 1 September als geëindigd beschou en voor eene definitieve benoeming niet in aan merking wenscht te komen. De eerste bierbrouwerij. Te Batav.a, op Molenvliet, is een bierbrouw3rij, geopm'b Ij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2