Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den, zonder afstand te doen van hare belangen in Noord-Afrika. Zij zal aan de Cortes een munt- voorstel voorleggen, waardoor de wisselkoers zal worden verbeterd. Zij zal trachten het leger en de vloot te reorganiseeren, en den handel en den landbouw te beschermen. MAROKKO. De Humanitévan Jaurès, steekt in een hoofd artikel lichtelijk den draak met de door de Times vertolkte bereidwilligheid van Engeland, om Frankrijk tegenover Duitschland in Marokko te steunen. Men krijgt den indruk, meent zij, dat Engeland graag Duitschland en Frankrijk aan het plukharen zou zien over het leeninkje van den Sultan en de havenwerken van Tandzjer. En voegt zij erbij Zou misschien niet de woekerrente, welke Fransche bankiers van den Sultan eischten, de voornaamste reden zijn van het slagen der Duitsche ENGELSCH-INDIË. Lord Curzon afgetreden. Lord Curzon, de onderkoning van Indië, heett zijn ontslag genomen. Minister Balfour heelt dit ontslag aan den Koning medegedeeld. Graaf Minto is aangewezen als opvolger van Lord Curzon. Van de Koninklijke familie. H. M. de Koningin is voornemens zich Donder dag 24 dezer naar 's-Gravenhage te begeven. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens Woensdag avond 23 Aug. voor 4 dagen naar Bobbin te vertrekken. Koninklijk Bezoek aan Friesland. Op verzoek van H. M. de Koningin zal bij het koninklijk bezoek aan Friesland, te Leeuwarden een ringrijderij gehouden worden in paren, op Friesche sjeezen. Audiënties. De audiëntie van den minister van Buitenlandsche Zaken blijft bepaald op Vrijdagsnamiddags tusschen 2 en 3 uur. Li J 1-d.J i Oud-minister Ellis. De afgetreden minister van Marine, vice-admiraal Ellis, buitengewoon adjudant van H. M., gaat in de volgende week geruimen tijd in het buitenland doorbrengen. Monument A. Post. Gister-ochtend werd op het graf van wijlen den heer A. Post, mede-oprichter van het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond, op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam een eenvoudig maar smaakvol monument onthuld. tiedenkteeken voor Da Costa. Men meldt aan De Ned. «De commissie tot het bestuur over de kerkge bouwen enz. der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, heeft aan het bestuur der «Vereeniging ter ver breiding der Waarheid'' vergunning verleend tot het plaatsen van een gedenkteeken voor wijlen mr. Isaac da Costa in de Nieuwe Kerk". Kamerverkiezingen. De minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat de heeren mr. P. Rink, mr. D. Fock en mr. E. E. van Raalte, na, bij de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September 1905 optreden, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, ingevolge art. 96 der Grondwet niet als leden der Staten-Generaal kunnen optreden, en dat derhalve ter vervulling van die opengevallen plaatsen een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in de kies districten Arnhem, Rotterdam I en Rotterdam V heeft bepaald dat deze verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 30 Augustus e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 7 September, en de her stemming, zoo noodig, op Donderdag 14 Septem ber e.k. Men meldt uit Arnhem Het bericht, dat door het comité, indertijd ge vormd om de candidatuur van den heer Rink te bevorderen, aan den oud-minister Eland de can didatuur is aangeboden, is niet juist. Enkele leden ervan hebben den heer Eland ge polst en deze heeft zich bereid verklaard even tueel een candidatuur te aanvaarden. Het comité, als zoodanig bestaande uit een lOtal heeren bene vens het bestuur der vrijz.-dem. kiesvereeniging, heeft dien stap niet gedaan, en evenmin het oor spronkelijk comité, bestaande alleen uit bedoelde 10 personen. Het bestuur der vrijz.-dem. kiesvereeniging heeft in zijn vergadering besloten te trachten samen werking te verkrijgen met de andere vrijzinnigen (er is hier overigens geen liberale of vrijzinnige kiesvereeniging). Zegelrecht. Op een door een ambtenaar van den burgelij ken stand aan den minister van Financiën geda ne vraag of de akten of verklaringen, welke de ambtenaren van den burgelijken stand elkander toezenden, ten einde een huwelijk te doen afkon digen in eene andere gemeente dan die, waar het wordt voltrokken, al of niet aan zegelrecht zijn onderworpen, is geantwoord dat te dien aanzien alles afhangt van den vorm, welke voor die stuk ken wordt gebezigd. Indien men zich n.l. bepaalt tot eene eenvoudige kennisgeving in briefvorm, dan behoeven die stuk ken niet gezegeld te wordenworden daartoe echter, zooals algemeen gebruikelijk is, akten op gemaakt, waarbij een ambtenaar van den burge- gelijken stand verklaart dat op de daarin genoem de data de afkondigingen van een voorgenomen huwelijk zullen geschieden, met verzoek die afkon digingen ook te doen plaats hebben in eene andere gemeente, dan is zoodanig stuk bij gebreke eener vrijstelling dadelijk aan zegelrecht onderworpen, voor zoover artikel 27 A. no. 10 der Zegelwet niet toepasselijk is. Officieele verminking van oorlogsberichten. Naar men ons van een zijde, waarin wij reden hebben volkomen vertrouwen te stellen, werd medegedeeld, schrijft de N. Ct., is het telegram» Donderdag jl. door het departement van Koloniën gepubliceerd, betreffende den overval van het bi vak te Rambong (afd. Tapa Toean, Atjeh), aan dat departement opzettelijk verminkt. Het aan het ministerie ontvangen regeerings- telegram, zoo verzekerde men ons, was in hoofd zaak gelijkluidend met het bericht van onzen cor respondent; doch op uitdrukkelijken last werd het gedeelte, betreffende het sneuvelen der zestien in- landsche soldaten geschrapt. Dat behoefde niet onder de oogen van het publiek te komen, vond men. Patronaten. Over delzé nog te weinig bekende èn tè wei nig beminde inisitelling schrijft K. in Het Huis gezin Patronaten zijn, vooral vereenigingen tot be scherming der jeugd- En tot bescherming der jeugd wordt hier te lande niog veel te weinig gedaan. In de stad wordt de jeugd nog vle-el te wei nig beschermd 'tegen de gevhretn, der stadèn is zij veel te gemakkelijk in de gelegenheid te midden dier ge'v'aren voorgoed van den rech ten weg af te dwalen. Nu is een paitipnaat er niet uitsluitend om ihet Igodsdiensitig en zedelijk belang der jonge lui te beviorderen; een patronaat moet er ook op bedacht zijn, dat gelet worde op de prac- tische (stoffelijke) ontwikkeling der vtereenigdè jongelieden. Een patronaat moot oi. eigenlijk zijn een voort durende herhalingsschool. Een patronaat moet zijn een harde leer school, tevtens een school, waarin men in die mate de wereld kennen leert, dat men, op een leeftijd van 18 a 20 jaar gekomen, daar niet sltaat als Pietsuf, maar als aanpak'ker, als jonge man of jonge vtrouw die energie heeft en werkkracht, als iemand die ondernemingsgeest toont. In een patronaat moeten ook vooral de grond slagen worden gelegd toit die volksdeugden wel ke van zioo grooten invloed zijn, op de stof felijk© ontwikkeling van opis. vaderland. In België, waar jnen tegtenwoordig zooveel van dergelijke patronaten heeft (in Brussel, Gent, Antwerpen en omgéving telt men er meer dan 60 met meer dan 12000 leden) heeft de bekende pater Vermeersch S. J. verklaard, dat beter nog dan in de volksschool de grondsla gen tot sommige volksdeugden kunnen worden gelegd in het patronaat. En pater Vermeersch wees o.a. op de deugden van spaarzaamheid en matigheid, die in verschil lend© patronaten Van Belgiië tot zoo hooge ont wikkeling zijn geraakt. Het pantserscliip Evertsen. Een der verslaggevers van de Tel. meldt nog uit IJmuiden Vrijdagavond liep er een hooge zee. De Engel- sche matrozen, die naar boord terugkeerden, kregen in de booten zwemvesten mede, wijl de overtocht per boot gevaarlijk was. Gisternacht kwart voor drie is de Evertsen gestrand. Ongeveer veertig kanonschoten om hulp werden gelost. De Engelsche schepen boden aan hun vertrek uit te stellen, om te helpen. Er werd geseind om hulp naar de admiraliteit te Amsterdam. Door den Engelschen vice-consul te IJmuiden werd een sleepboot uit Rotterdam ontboden. Eerst werd een tros aangebracht; twee partijen sleepers,geholpen door hoog, woelig water, hebben zonder hulp der Engelschen de Evertsen vlot gekregen. Tachtig matrozen der Evertsen hebben, door den zwaren golfslag verhinderd aan boord te gaan, in het pantserfort geslapen. De Evertsen ligt nu in het zijkanaal, binnen de nieuwe sluizen. Nachtarbeid. Men schrijft aan de N. G. C. De gezamenlijke gezellen der drie couranten drukkerijen te Wildervank en Veendam, vragen van de resp. patroons geheele afschaffing van nachtarbeid. Deze wijziging in de uitgaven brengt natuurlijk een heele hoop onkosten voor couranten mede. 't Spreekt daarom van zelf, dat de patroons gaarne willen meewerken om den nachtarbeid in te krimpen, doch tot geheele afschaffing zal men niet spoedig overgaan. Wat de gevolgen zullen zijn weten we nietde gezellen handelen in over leg met het hoofdbestuur van den bond. Aan sta king denkt echter momenteel nog niemand. Ongelukken. Gistermorgen had in de nabijheid van de Petroleumhaven te Amsterdam een roeischuitje liggen visschen, waarin drie personen zaten. Bij het naar huis keeren viel één van de drie buiten boord. Hoewel door de twee andere alle moeite gedaan werd om hun makker te redden, mocht hun dit niet gelukken, De naam van den verdronkene is Wr. Dijkstra, hij woonde Spaarndammerdwarstraat 31. Eenige uren later werd zijn lijk opgevischt. Een 59-jarig werkman, in dienst van den aannemer van den aan te leggen spoorweg Edam VolendamKwadijk was Zaterdag-ochtend bezig met timmeren. Hij stond op een zandbak, viel in de Purterringvaart en werd doodgedrukt tusschen dit vaartuig en het remmingswerk eener brug. SchiedamKeTelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer, ten getale van 210 pelgrims, vertrok heden naar het beroemde genadeoord, dat jaarlijks duizenden Hollanders en Duitschers tot zich trekt. De processie, onder geleide van den zeereerw. pastoor Verhoeven en de weleerw. paters Van Dijk Stierhout en Ligthart der Dominicaner parochiën ditmaal bijzonder vereerd door de tegen woordigheid van den zeereerw. Deken, pastoor Mobron, van Overschie, den zeereerw. heer Cop- pens, pastoor, en den weleerw. heer Warnink, kapelaan, der O. L. Vrouw Visitatie-parochie vertrok heden-ochtend met den trein van 7.30 stadstijd via Geldermalsen—Nijmegen naar Keve laer, waar zij omstreeks. 1 uur verwacht werd. Aanst. Woensdag-avond omstreeks half acht wordt de processie te dezer stede terug verwacht. In de Singelkerk zal dan het plechtig Lof met korte toespraak tot besluit der bedevaart worden gehouden. Collectant-Jubilaris. De heer J. H. Wirxel herdacht gisteren onder vele bl(jken van belangstelling den dag waarop hij vóór 25 jaren lid werd van het college collec tanten der St. Janskerk aan de Lange Haven, waarbij hij, voor kerk en school collecteerend, sedert 15 jaar als penningmeester fungeert. Na de Hoogmis in de St. Janskerk ter zijner intententie opgedragen, kwam de zeereerw. pastoor Verhoeven den jubilaris, ook namens het kerkbe stuur, gelukwenschen. Het college collectanten, in vollen getale ten huize van den jubilaris bijeen gekomen, bood hem bij monde van zijnen presi dent, den heer P. Wolsky, zijne gelukwenschen en vereerde hem als huldeblijk een fraai beeld van den Gekruisigden Verlosser in gothieke omlijsting, dat zeker den heuglijken dag bij hem in blijvend aandenken zal houden. Ook de collectanten-colleges der andere kerken deden door het zenden van deputaties hunne belangstelling blijken. Het St. Janscollege, dat in de laatstverloopen jaren op menig jubilaris mocht bogen, stelt zich voor in de eerstvolgende vergadering het jubilé in eigen kring te vieren. Burgemeester en Wethouders he fa- ben het leveren en leggen, opnemen en herleggen van kei- en klinkerbestrating enz. volgens bestek no. 5 gegund aan den heer A. Maarleveld Jz. te Vlaardingen, als laagste inschrijver, voor de som van f11645. Z a t e r d a g-a vond is op advies van den dokter zekere R., wonende alhier, in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij in het politie bureau gebracht was, omdat h(j op straat overal tegen aanliep, zeggende plotseling blind te zijn geworden. Het bleek dat hij niet wel bq het hoofd was. Z a t e r d a g-a vond werd aangehouden een man, die den avond te voren een koperen ketel ontvreemd had in den winkel van »Hol- landia" aan den Korten Dam. H e d e n-m orgen werd door den sla- ger J. -de V., wonende aan het Broers veld, aan gifte gedaan, dat hij bij zijn terugkomst in zijne woning ontdekte, dat in zijne afwezigheid uit een koffer waren ontvreemd een bedrag van f 135. een lot Zuid-Hollandsche crediet-maatschappij en eenige loten Hamburg. De koffer bleek te zijn openbroken. Een onderzoek is ingesteld. UIT ROTTERDAM. Op het politie-bureau in de Pauwen- steeg te Rotterdam is in bewaring gesteld de kantoorbediende C., wonende op de West-Kruis kade, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een geldkistje met f547.55 en eenige documenten, voor den dief van geen waarde, gepleegd ten kantore van de Internationale Transport Gesellschaft in de Wijnstraat, aldaar. Een wrakke muur. Zaterdag-voormiddag kwart voor 12 is een gedeelte van den circa vier meters hoogen tuinmuur van Café Central langs de Blindeliedengasthuissteeg te Dordrecht omge vallen, vermoedelijk tengevolge van het aanhoudend stooten der takken van de daartegen geplaatste kastanjeboomen. De muur, slechts één steen dik, verkeerde trouwens reeds lang in bouwvalhgen toestand en helde sterk over. Door het neervallend puin werd de slijter J. van der Hoeven, wonende aan de Vriesestraat, die juist voorbijliep, tegen de beenen getroffen en op den grond geworpen. Aan vankelijk in de woning van den schoenmaker Lengton aan de Kromme Elleboog binnengedra gen, werd de man later naar zijn woning gebracht- De geneesheer Benjamins, die hem de eerste hulp verleende, constateerde een vrij ernstige kneuzing aan een der beenen. Terstond zijn maatregelen gelast en genomen om het overgebleven deel van de muur af te breken, zoodat geen gevaar meet dreigt. Twee militairen Verdronken. Bij de militaire oefeningen, van de 2e compagnie yan het garnizoen te Gouda moesten eenige militai ren melt ©en roeibootje over een sloot onder Reu wijk. Het noeiboo|tje kantelde en allen yielèn te waiter. Twee van- de militairen, een korporaal en een milicien, verdronken. Omtrent dit ongeluk pieldt men nader uit Gouda, d.d. 19 Aiug. Hedenochtend trok een gedeeltè van het al hier in garnizoen liggend bataljon infanterie u,it naar de omstreken Van. Ree uw ijk, tot het doen Van g&v©chtsbefen|iinjgtein. iEen afdeeling van acht man ztou trachten de Reeuwijksche plas sen (een zéér gnoot en op sommige plaatsen zèer diep waiter) oyer te, siteken. Men bediènde zich daarvoor van eeln „platboomde schouw", een zeer vl,aik vaartuig. Direct bij! het van den wal stoo ten kantelde het ongéschikte vaartuigje 't zij door den schok, 't ziji do:or onverwachte bewegingen Van de militairen. Allen geraakten natuurlijk te water. Zes konden onmiddellijk worden gered, bij welke redding de korporaal Wol zich zeer' verdienstelijk maakte- Hij redde toch drie ka meraads, dpch was toen te uitgeput om nogmaals het water in te gaan. Twee pensionen, de kor poraal Haas' uit Rottendam en de rriilicien Wort- man uit Wperden, konden echter niet meer wor den gered. Toen men, zé na eenig zoekèn Vond, wanen d© leVpns|geesten reeds gewe'kèn. Dé zoo opgeruimd vertrokken troep keerde als verslagen naar de kazerne terug. Wakker getoeterd. Men schrijft uit Katwijk aan het L. D. Vrijdag was een gedeelte van ons dorp in rep en roerer werd nl. vermist een ongehuwde vrouw van ongeveer veertigjarigen leeftijd, die reeds des morgens om tien uren duinwaarts was gegaan om, zooals velen in dezen tijd doen, aldaar de zoo gewilde braam te zoeken. Des avonds was zij nog niet teruggekeerd waarop haar familie, bij wie zjj inwoont, echter zonder resultaat, een onderzoek in de duinen instelde- Eenige jongelui van ons «Fanfare", die van de repetitie huiswaarts keerden, gingen daarop, voor zien van hun instrumenten en de noodige lantaarns de duinen verkennen, met het gunstig gevolg dat de vrouw, die blijkbaar vermoeid, in slaap was gevallen, door het blazen onzer muzikanten werd gewekt, en hoewel door de zoekers niet ontdekt, op eigen gelegenheid met de door haar verzamelde bramen is huiswaarts gekeerd. Na middernacht kwam zij in de woning aan, waar zij natuurlijk met blijdschap werd begroet. Zaak T o e r i n g. De Utr. Ct. verneemt, dat de officier van gezondheid, dr. Zeehuijzen, die in de zaak-Toering is gemoeid eerlang z(jn ontslag uit den militairen geneeskundigen dienst zal nemen. Bevestiging van dit bericht kon het blad echter nog niet bekomen. Overzeild. De botter uit Volendam VD 159 heeft op de Zuiderzee nabij Pampus over zeild de tjalk van schipper G. Jot te Enkhuizen. Er is groote schade. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Ergerlijke mishandeling. Door de gemeente-politie te Eist is proces-verbaal opge maakt tegen zekere vrouw W. aldaar, die op schandelijke wijze hare kinderen mishandeld en verwaarloosd had. Zij stuurt ze den ganschen dag de straat op, zoodat de kinderen, van honger schreiende, bij de buren om brood vragen en ten slotte soms om twaalf uur 's nachts eerst worden binnengelaten om dan nog te worden mishandeld, zoodanig dat door de buren b(j de politie ge klaagd is. Noodlottige brand. Te Hoensbroek Is gisterochtend brand ontstaan in de woning van den metselaar Vroomen, op het oogenblik dat de man op zijn werk en de vrouw afwezig was. Hl dezen brand kwam een kind van een jaar in de vlammen om, en een ander kind, iets ouder, kreeg zulke hevige brandwonden, dat men voor z(jn leven vreest. Tramwegongeluk. Zaterdag-middag om streeks 4 uur had tusschen St. Oedenrode en Son een hevige botsing plaats tusschen twee trammen, waarbij een zestal personen ernstig werden ver wond en aan de trammen groote materieele schade werd toegebracht. Boorwater. Dr. Dinger, oogarts te Amster dam, laat in het weekblad Ziekenzorg een waar schuwende stem hoeren tegen het gebruik, dat Lr.; - I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2