Ingezonden. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Posterijen en Telegrafie. Faillissementen. Burgerlijke Stand. z w w zw M andelsberichten. gisteren reeds aanstonds na de opening belang stellende bezoekers. Ongeveer een hondertal be zochten op dezen eersten dag de tentoonstellling, die ook in den avond bij kunstlicht, o.a. de bal lons die tusschen de bloemperken waren aange bracht, bijzonder voldeed. Heden en morgen, wanneer de tentoonstelling tot gering entree te bezichtigen is, wordt druk bezoek verwacht, 't Is toch te verwachten, dat Velen zullen gebruik maken van de uitnemende gelegenheid om eens te gaan zien wat de bloem- bevende zorg van zoovele jeugdigen en de kunst- vaardige hand van zoovele oudere stadgenooten te Zarnen heeft gebracht. Een goed denkbeeld van het bestuur is 't om de kinderen zelf naar de rangorde der bekroningen de voorwerpen voor de prijzen te doen uitzoeken. Wordt de verwachting van het bestuur niet al te zeer teleurgesteld, dan zal Zaterdag bij het kinderfeest den jeugdigen feestgenooten, behalve de miniatuur-artistenvoorstelling, nog iets extra's w°rden aangeboden. Hopen wij, dat het verloop der tentoonstelling z°o zal zijn, dat jongeren en ouderen er de aange- Daamste herinneringen aan zullen bewaren. Wat bier is gewrocht, is eigenlijk te schoon, om slechts v°or een paar dagen dienst te doen. UIT VLAARDINGEN. Heveilde en verkochte Goederen °P Woensdag j30 Aug. te Vlaardingen. Notaris- A. KNOTTENBELT te Vlaardingen. E Een Winkelhuis, aan de Oostzijde van de Hoogstraat nr. 155 te Vlaardingen, groot 71 vierk e"en. Geveild voor f4800.—. 2- Een Huis, aan de Noordzijde van den Schie- damschen Weg nr. 47 te Vlaardingen, groot 49 vierk. ellen. Geveild voor f 11.50. Koorklasse van jonge dames en heeren van 1420 jaar. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding der laatste openbare les onzer Muziekschool werd van verschillende kanten de wenschelijkheid uitgesproken, hier een koor-klasse le vormen van jonge dames en heeren van 1420 Jaar, die zich in het koorgezang oefenen, ten einde later goede krachten te verleenen bij de zang verenigingen en koorgezelschappen. Tot heden vernam ik niets daaromtrent en daar en naar ik vertrouw meer ingezetenen met f1111! het ten zeerste zou toejuichen, indien voor .doelde jongelieden zoo'n koorklasse werd opge richt -die b. v. een voorbereiding zou kunnen Z1jn voor de Zangvereeniging der Maatschappij Hot bevordering der Toonkunst" zou ik het bestuur onzer Muziekschool willen uitnoodigen daartoe te willen overgaan. Den ouders die met dit voornemen instemmen, verzoek ik daarvan te doen blijken door toezending Van hun naamkaartje aan het bureau dezer cou rant, liefst zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 10 September a.s. Een Voorstander van een koorklasse voor jonge dames en heeren van 1420 jaar. Wegens plaatsgebrek moest dit stuk tot heden b'ij ven liggen. Red. N. Sch. Ct. Dood gevonden. In een schuit, liggende in den Zuid Oost Buitensingel in Den Haag, zijn twee vverklieden doodgevonden. De oorzaak is nog °nbekend. Moordaanslag. De koetsier van den heer Nienhuys te Baarn heeft 2 schoten gelost op de dienstbode en daarna op zich zelf. Beiden zijn ernstig gewond. De koetsier is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Over dit drama schaft men nog nader De 27 jarige noodhulp koetsier C. de Wringer, ln dienst van den heer Nienhuys, loste wegens °nbeantwoorde liefde twee schoten op de dienstbode ^arge Luiken, terwijl hij daarna zich zei ven in den k^'k schoot. De man is naar 't ziekenhuis te Utrecht vervoerd en verkeert in gevaarlijken toe- Hand. Dedienstbodezal waarschijnlijk wel herstellen, a'thans gisteravond was haar toestand vrij be vredigend. Zij wordt te Baarn in het Ziekenhuis verpleegd, Nieuw Polderland. Ten westen van het 'tteer »de Riekken" (Friesland) is eene uitge- Hrektheid van ruiiji 16 H.A. land ingedijkt en van watermolens voorzien, een en andere voor rekening van den heer Van Weideren baron Rengers. Er worden daarop voorloopig 4 boerderijen ge- sUchtdrie zijn reeds klaar, de vierde is nog in inbouw. Deze vroegere weiden worden nu flink bemest en na eenig jaren zullen de boerderijen Hinke greidplaatsen zjjn. Ernstige mishandeling. Uit Kaats heuvel wordt ons dd. 29 Ang. geschreven: Poen de vrouw van L. D., 11. Zaterdag naar de bosschen ging om hout te sprokkelen, werd zij daar h°or A. L, onverhoeds aangevallen, en zóó lievig getrapt en geslagen, dat zij bewus teloos en bebloed Bevonden werd en met de kar van Van der W. Baar huis gebracht werd. De politie heeft den lagen uanrander direct gehaald en in verzekerde bewaring Bebracht. De toestand der vrouw is zeer zorgwek kend. typhus. Met het oog op den heerschenden typhus te Spijkenisse heeft de gezondheidscommissie aldaar een onderzoek ingesteld in de woningen der aangetasten en middelen beraamd ter verkrijging van goed drinkwater. In het geheel zijn nu elf gevallen van typhus voorgekomen. Smokkelen. Men schrijft ons uit Zeeuwsch- Vlaanderen Nu op het oogenblik met het smokkelen van vee niets meer te verdienen is, beginnen enkele personen aan de grens hier weer hun geluk te beproeven met het frauduleus invoeren van sigaren. Alle winkeliers in de Nederlandsche grensdorpen hebben steeds een grooten voorraad goedkoope sigaren van 8 tot 9 gulden per duizend, liefst lang van stuk, die door de smokkelaars worden opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische dorpen als sfijne Hollandsche sigaren" voor 5 a 6 francs per honderd worden verkocht. Dit smokkelen gaat met minder gevaren gepaard dan dat van vee en geschiedt vaak op klaarlich ten dag. De smokkelaars, die hun sigaren in een pak op den rug dragen, schijnen echter met veel overleg te werk te gaan want zelden hoort men van aanhoudingen. Toch hadden deze week op de Kruisstraat, een gehucht tusschen de Nederland sche gemeente Zuiddorpe en het Belgische dorp Moerbeke, een paar ontmoetingen plaats. Twee douaniers hielden een smokkelaar aan, die drie honderd sigaren bij zich had, terwijl andere een sigarensmokkelaar, die nog wel per rijwiel was, zoodanig in 't nauw brachten, dat hij zijn rijwiel en sigaren moest achterlaten en in een bosch een schuilplaats zoeken. Het rijwiel en de sigaren werden in beslag genomen, doch de smokkelaar »was gaan vliegen". Niet dood Een verdronkene, verleden week uit de Samber opgevischt, te Montignies, werd door eene vrouw herkend als zijnde haar echtge noot, Serafien Demersman, mijnwerker, van Pe- ronchamps. Sedert lang leefden de echtgenooten gescheiden van elkander. De begrafenis had plaats en aangifte van het sterfgeval werd gedaan in den burgerlijken stand. Maandagmorgen ontving vrouw Demersman het onverwacht bezoek van haren man den ware. Een zekere gelijkheid had haar bij de herkenning bedrogen. Beide echtgenooten vielen in elkanders armen en een verzoening had plaats tusschen den levenden doode en zijne vrouw. Onder wettelijk opzicht, blijft de man dood en de vrouw weduwe, totdat de akte van overlijden zal veranderd wezen. Koffie en bier in Frankrijk. Het ver bruik van koffie is in Frankrijk in de laatste tien jaren kolossaal gestegen. Sedert 1830 is het verbruik zelfs vertiendubbeld. Toen had Frankrijk niet meer noodig dan 8V* millioen KG. koffie, wat per hoofd een half pond in 't jaar werd. In 1900 bedroeg het verbruik bijna 85 millioen KG., wat per hoofd op bijna 4.5 pond kwam te staan. En met de nieuwe eeuw schijnen de Fran- schen eerst goed den koffiesmaak beet gekregen te hebben, want in 1903 was het verbruik met 27 millioen KG. gestegen. Per hoofd werd 't verbruik daardoor 6 pond per jaar. Wie nu echter in de meening verkeert, dat tengevolge van deze stijging in het koffieverbruik het genot van alcoholische dranken is verminderd, heeft het mis. Een statistiek wijst aan, dat in Frankrijk 10 millioen H. L. bier per jaar gedronken wordt. Dat is dus nog zoo min niet. Lille gebruikt het meest, namelijk 330 liter per hoofd en per jaar. In Nimes, Toulouse, Lyon en Nantes drinken de burgers ieder slechts 4 a 6 Liter per jaar. De apentaal!? Professo r Gorner, de bekende Amerikaansche natuuronderzoeker, die sedert jaren studies maakt van de apentaal, is weer naar West Afrika vertrokken, om met behulp van een gra- maphoon zijn waarnemingen in de oerwouden voort te zetten. Gorner's aandacht werd oorspronkelijk door de eigenaardige geluiden van eenige apen, die met een wilden baviaan in een kooi zaten, op de studie der apentaal gevestigd. Hjj besloot een poging te doen om de geluiden, die hij hoorde, te vertalen. Hij heeft veel geld en moeite daaraan besteed en bracht in een door ijzeren traliën afgesloten kooi dagen aaneen in de Afrikaansche wouden door. Hij beweert reeds resultaten van groote weten schappelijke waarde te hebben verkregen. De apen trachten zich aan elkander verstaanbaar te maken door woorden en niet door teekens. In een brief aan zijn broeder in Sydney schreef de professorIk kan nu al 200 woorden van de apen verstaan. Eenige fonetisch gespelde zijn sAchroe", uat zon, vuur, warmte, licht beteekent »koeksja," is water, regen, koude sgosjkoe," is voedsel, de werking eten. Je kunt daaruit zien, dat de taal zeer primitief is, er zijn nog maar 20 of 30 woorden, die ik nog niet heb." Nadat hij de apen ook in een menagerie bestu deerd heeft, verklaart hij, dat de dieren in gevan genschap in vele opzichten verschillen van hen, die in vrijheid leven. Een zelfde taal, dus een soort sesperanto" heb ben de apen nieteen audere soort houdt er ook weer een andere op na, evenals bij de menschen. Honderdjarigen. De Amerikanen, die graag in alles record slaan, beroemen er zich ook op, dat hun land verreweg de meeste honderd jarigen telt. Bij de laatste volkstelling in de Ver- eenigde Staten werden 3536 honderdjarigen opge geven. Eenigen twijfel mag men echter wel voeden wat dit groote aantal betreft. In sommige gedeel ten van de Yereenigde Staten bestaat 75 van de bevolking uit negers, die niet heel nauwkeurig op de hoogte zijn van den datum hunner geboorte. Zoo hield een neger, die er zeker niet ouder dan 65 of 70 jaar uitzag, stokstijf staande, dat hij op den dag van de volkstelling juist 169 jaar werd. Met meer recht dan de Vereenigde Staten kan het eiland Ceylon er zich op beroemen, het land van de honderdjarigen te zijn. Daar is een vrouw van 121 jaar 145 inwoners zijn over de honderd en 95 menschen dit getal nabij. Eigenaardig is, dat van de 145 honderdjarigen 74 vrouwen en 71 mannen zijnjvan de 95 der tweede categorie waren er 52 vrouwen. In de Kaapkolonie woont een vrouw, die in 1784 geboren is. Het wonderbaarlijkste geval van een lang leven is echter dat van iemand in San Salvador, Michaël Solis. Deze verklaarde in 1878, dat hij 180 jaar oud was. Zijn handteekening was reeds op een document uit het jaar 1712 te lezen en een tachtigjarige dokter herinnerde zich, dat men in zijn jeugd al van Salis als van een hon derdjarige sprak. Voor eenige jaren is de man gestorven. 25 cent per regel. OP ONDERZOEK. Eenige inwoners van Vlaardingen kunnen U zeggen waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de een of andere jeuking der huid, aan prikke lende huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwo ners van Vlaardingen hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit Mejuffrouw A. v. d. Griend, wonende Pieter Karei Drassaartstraat 74 te Vlaardingen, meldt ons Het is reeds geruimen tijd dat mijn acht jarig zoontje leed aan een hevigen uitslag op de beenen, zeer waarschijnlijk ten gevolge van klier ziekte. De verschillende geneesmiddelen hiervoor gebruikt, waren alle zonder beterschap gebleven. Op aanraden van een mijner kennissen liet ik een doosje Foster's Zalf komen, reeds dadelijk bij toepassing hiervan, verzachtte de pijn en in den tijd van veertien dagen was de uitslag geheel verdwenen. Uit erkentelijkheid wil ik deze uitmuntende zalf dan ook gaarne recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U, het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de échte Foster's Zalf geeft, dezelfde die mejuffrouw v. d. Griend gehad heeft. Ze is te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOF HOVINGH (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De nieuwe kerk te Wassenaar is Maandag 11. door Z. D. IIw. mgr. Callier, bisschop van Haar lem ingewijd. Zondag-avond aan het station Voorschoten door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. J. Bruystens, verwelkomd, werd Mgr. de Bisschop door een eerewacht van 54 jonge lieden te paard, allen keurig nitgedost naar Wasse naar geleid, waar aan de ingang van het dorp het fanfarekorps nExelsior" gereed stond om den stoet met muziek door het dorp te geleiden, dat met vlaggen versierd was. Onder het gelui der nieuwe klokken bereikte de stoet de pastorie Maandag-morgen half acht begon de consecratie Z. D. H. werd daarbij geassisteerd door pastoor Oly, van Voorschoten, als diaken, en pastoor Cop- pens, van Schiedam, als subdiaken. Bij de ponti- ficiale Mis werd Mgr. geassisteerd door den hoog- eerw. heer Van Erven Dorens, deken van Den Haag, als presbyter-assistens en de weleerw. heeren pater Piels S.J. en pastoor Sarter van Noortwijk als troondiakens en de weleerw. heeren Hellebre- kers en van Beusekom als diaken en subdiaken der H. Mis. Na de H. Mis hield Mgr. een korte toespraak. In den loop van den dag deelde de Bisschop den pastoor mede, dat hij door Z. H. den Paus begiftigd was met het eerekruis Pro Eccle sia et Pontifice, voor het vele goede dat hij voor het bisdom Haarlem heeft gedaan. Naar de N. H. Ct. verneemt, zal de nieuwe kathedraal aan de Leidsche vaart te Haarlem in haar geheel in Februari a.s. worden ingewijd. Vóór de inwijding zal een H. Missie plaats hebben. De eerw. Broeder Hermanus, overste der katholieke inrichting van meer uitgebreid lager onderwijs »St. Louis" te Amsterdam, zal 19n Sept. zijn veertigjarig jubilé als kloosterling vieren. De heer C. van der Linden schijnt met zijn Operaplannen op te schieten. Hij meldt althans in onderhandeling te zijn met de componisten van Genesins en van Manru, Weingartner en Pade- rewski, over de opvoering hunner werken en met eenige zangeressen en zangers die in »gast-vocr- stellingen misschien, zullen optreden. Sedert de commissie voor de dringend noodig geworden herstelling van de St. Gertrudiskerk te Geertruidenberg zich in Maart 1905 geconstitu eerd had, is bij de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente aldaar voor dit doel aan giften en toe zeggingen zooveel ontvangen, dat thans nog maar eene som van f 10,000 ontbreekt. Deze som betreft de eigenlijke herstelling en het onderhoudsfonds, dat aanwezig moet zijn vóórdat het werk van een behoorlijke herstelling en behoud van het monu ment kan ter hand genomen worden. Tot zoolang dus zal zeker nog steeds het overblijfsel van de vroegere kapel van St. Gertrudis, dat buiten het kerkgebouw is gelegen, aan weer en wind moeten zijn blootgesteld. Lijst van brieven, over de 2e helft der maand Augustus, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Schiedam. Brieven. G. W. F. Douwes Amsterdam. R. Brauwer Dordrecht. Alg. Brandwaarborg Mij. 's-Gravenhage. G. ScholtenGraad Utrecht A, Jansen id D. Baesfou Briefkaarten. H. de Vries Amsterdam» J. v. Nitius Purmerend. H. v. d. Pas v. d. Sanden Rotterdam. C. de Jong id. Buiten land. J. Schraver Baden-Baden. Uit de Staatscourant. Uitgesproken! Utrecht, 23 Augustus, J. de Vaal, koopman te Bodegraven, Jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Almeloisweerd, rechter-commissaris curator jhr. mr. K. J. Schorer. Geëindigd: j C. J. Boonekamp, te Leidschendam. Schiedam. Gehuwd: 31 Aug. H. de Meijer, oud 26 jaar en W. M. J. Heijmans, oud 27 jaar. Geboren: 29 Aug. Cornelis Hendrik, zoon van P. Wetsteijn en J. Noordijk, Houtstraat. Matheus, zoon van J. Burger en B. Hinten, Raam. Overleden: 29 Aug. Adriana van den Heuvel, oud 75 jaar en 11 maanden, wed. van Johannes van der Kris, Nieuwe Haven. 30. Petronella Johanna van der Schaft, oud 7 jaar en 2 maanden, Oostsingel. RIJNHOOGTE, Caub 31 Aug.2.53 M 0.05 M was Huningen 31 Aug.3.33 M 0.10 M val Kehl. 31 Aug.3.48 MO.l M waSj^ Keulen. 31 Aug.2.45 M; 0.13 M Mannheim. 31 Aug.4.43 M; 0.04 M ^i-i Ruhrort 31 Aug.1.68 M; 0.11 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen. Weerkundige Waarnemingen. op Donderdag 31 Aug. 's morgens tusschen1' 7 en 8 uur. AMSTERDAM, 30 Aug. Rogge op lev. zonder noteering. Raapolie (officieel) vliegend f 233/i, 23i/4 in de stad f per Sept. fSept./Dec. f 225/8 Mei f 227/g 23. Lijnolie (officieel) vliegend f l7V2, 17 '/4in de stad fper lug. f—Sept. f167/8, 17'/s; Sept./Dec. f 17 '/4, 171/2per Jan./Mei f 18, 18V* Juni/Aug. fl8Vg, 18s/4. ANTWERPEN, 30 Aug. Petroleum Amerik. kalm, in loco fr. 171/», per Aug. fr. 171/», Sept. fr. 173/4, Oct./Dec. fr. 18 BERLIJN. 31 Aug. Spiritus in loco PARIJS, 30 Aug. Spiritus (slotkoers) prijsh.per 100 kilo per Aug. fr. 41.25 betaald, per Sept. fr. 43.a 43.25, per 4 laatste md. fr. 38.25 a 31.50, per 4 md. van Oct. fr. 36.75 a 37.per 4 eerste md. fr. 35.75 betaald. HAMBURG. 30 Aug. Spiritus kalmper Aug. ink. 17— Sept./ Dec. 17(z.f.) NEW-YORK, 30 Aug. Mais, Western in loco 30 Aug. GO3/*; 29Aug. ,59s/,. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wn ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. PLAATSEN. S-. QJ a S "o 32 5 h C/i -3 1 on -a a ■9 5 Toestand van de Lucht. lhermom. Celsius. Heden. Bodö 751.4 regen. 8.8 Chris tiaansund. 757.4 betrokk. 11.2 Skudesnaes 760.2 N zw. hew. 13.0 Stornoway 767.7 WNW betrokk. 11.1 Malin Head 770.6 NW id. 12.8 Valentin 772.8 NNO zw. bew. 12.8 Scilly 768.1 N id. 14.4 Holyhead. 769.6 N id. 12.8 St. Mathieu ■ga- Biarritz 765.1 Z regen. 16.0 Cherbourg 757.2 ONO zw. bew. 15.0 Wick 765.6 N betrokk. 11.1 Shields 768.5 WNW id. 10.0 Sylt 759.2 N onbew. 15.0 Hamburg 758.8 NNW: id. 13.0 Groningen 761.6 N licht bew. 1.48 Helder. 763.0 N zw. bew. 15.5 Rotterdam 763.7 NNW, id. 15.6 Vlissingen 764.5 N betrokk. 14.5 Gris-nez 764.2 N bewolkt. 14.4 Haparanda 752.9 0 id. 9.0 Hemösand 753.5 stil onbew. 11.4 Stockholm 751.5 N betrokk. 11.7 Neufahr wasser. 744.5 N icL 14.0 Kopenhagen. Breslau 752.6 regen 11.5 Munehen. 761.6 W, betrokk. 1.29 Dresden 757.1 NW regen 1.26 Carlsruhe. 762.1 id. 13.2 Maastricht 763.2 WNW betrokk. 13.9 Parijs 764.7 N id. 13.6 Clermont. 764.2 NO id. 13,3 Nice(0bs.340M 759.2 stil licht bew. 19.6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 3