Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZUID-AFRIKA. De Chineezen doen zich ook in Zuid-Afrika als het gele gevaar bij uitnemendheid kennen. Volgens draadbericht uit Johannesburg heeft een troep Chineezen een hut van een Indiër overvallen op de hoeve Klein-Fontein in het Oosten van den Rand. De bewoners werden met messen mishandeld. Een werd de buik opengehaald, drie anderen zijn gekwetst. Twintig Chineezen zijn in hechtenis genomen. Koninklijk bezoek aan Friesland. Het Provinciaal Bestuur is voornemens, op Dinsdag 26 September, den avond der illuminatie van Leeuwarden, een vuurwerk te geven op het Wilhelminaplein. Voor dit doel is door haar van de vNieuwe Leeuwarder IJsclub" gehuurd de groote houten tent die voor de hardrijderijen op de Stadsgracht achter den Prinsentuin gebruikt wordt. De bedoeling is, aan de tent de noodige veran deringen en versieringen aan te brengen, zoodat ze geschikt wordt H.H. M.M. tijdens hef vuurwerk daarin te ontvangen. Te Harlingen werd bij de familie telegrafisch bericht ontvangen, dat de luit. D. C. de Groot by de forceering van de klooi van Pahurassang (Boni) zwaar gewond is. (De 2e luit. D. C. de Groot, geboren in het jaar 1876, werd 10 Sept. 1903 benoemd tot officier.) Wad.) L i Kiesrechtbetooging. Names het bestuur der afdeeling Utrecht der Vereeniging tot bevordering van Zondagrust is aan den burgemeester van Utrecht een adres gericht, waarin leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat op Zondag 17 dezer aldaar een openlucht meeting gehouden zal worden, gevolgd door een tocht door de stad met vaandels en muziek. Er wordt op aangedrongen zulk een toestemming voortaan niet meer te geven. Uit de diamant-industrie. In het Weekblad van den A. N. D. B. schijft de internationale secretaris, Jef Groesser, o. m. »Nu zal wel spoedig een vergadering van het Internationaal Bureau noodzakelijk worden, om de volgende dingen te bespreken lo. Houding der Bonden van Amsterdam, Antwer pen en Parijs tegenover hun patroons, voor wier sous-traitants te St. Claude gestaakt wordt." De redacteur, Henri Polak, schrijft daarbij ter toelichting »De patroons te St. Claude werken geen van alle voor eigen rekening, doch voor Engelsche bijouterie-fabrikanten en voor te Amsterdam, Antwerpen en elders gevestigde juweliers. Indien zij nu weigerachtig blijven, zal moeten worden overwogen, of het niet geraden is hen door middel hunner lastgevers te Antwerpen en Amsterdam op het lijf te vallen." De heer Tak en Het Volk. Door den heer P. L. Tak is een brief geschre ven aan het partijbestuur, waarin hij zegt, nu met meer functies belast te zijn, dan in een persoon in de partij moeten vereenigd zijn. Hij kan het werk niet af. Daarom vraagt hjj zijn ontslag als hoofdredac teur van Het Volk tegen 15 October. Tot het eerstvolgende sociaal democratische con gres wil hij die betrekking, als de partij het wenscht nog wel blijven bekleeden, mits hem dan alleen de politieke leiding en de behandeling der belang rijke partij-aangelegenheden zal zijn opgedragen. Hij zal dan evenwel als voorzitter van het partij bestuur zijn ontslag nemen. Stoompont StavorenEnkhuizen. Het na de indienststelling, in 1900, der stoom- ponten tusschen Stavoren en Enkhuizen al dadeljjk begonnen belangrijk goederenvervoer is sedert gaandeweg regelmatig toegenomen. Thans is het een aanhoudend heen en weer varen tusschen ge noemde plaatsen, om de met groote treinen daar aangebrachte wagens te transporteeren. Voor een groot gedeelte is deze drukte een gevolg van den gunstigen aarddappeloogst in Friesland en is de uitbreiding zelve van de teelt van dit gewas in de laatste jaren op haar beurt een gevolg van de zoo verbeterde transportsgele genheid door middel van stoomponten met Holland België en nog andere landen. Zijn we wel onderricht, dan bedroeg in de laatste weken het getal der over en weer overge brachte wagens gemiddeld ruim zevenhonderd per week en laat het zich aanzien, dat dit getal in het najaar nog belangrijk zal toenemen. Al meer en meer blijkt van hoe groot belang het in dienst stellen van deze stoomponten van den beginne at voor den handel in Friesland is geweest, waarbij is gekomen een geest van samen werk ing mei den handel, die bij de directie van de Hullund'-clie IJzeren Spoorweg-maatschappij en haar lijnambtenaren blijkbaar voorzit en in Friesland op hoogen prijs wordt gesteld. {Leeuw. Lrt.) Loonbeweging. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Behan gers-, Stoffeerders en Beddenmakersbond heeft voor een te voeren loonbeweging de volgende eischen vastgesteldeen minium-loon voor behangers van 23 cent per uur met een maxium-arbeidsdag van 12 uren en een minium van 10 uren Is de arbeids dag langer dan 12 uur, dan tot 14 uur 25 percent verhooging en na 14 uur 50 percent. Voor Zon- dagsarbeid '100 percent verhooging. De arbeidsdag des Zaterdags niet later te doen eindigen dan 6 uur des avonds. Drie vrije dagen met behoud van loon, vallende in de maanden Juni, Juli of Augus tus, deze eischen zijn, behalve het miniumloon, gel den voor alle vakgenooten. Vaandel- en Zangwedstrijd te Dordrecht. Aan den zangwedstrijd te Dordrecht was zeer eigenaardig verbonden een vaandelwedstrijd, die als de inleiding vormde tot het zangersconcours, daar door de vereeniging »Caecilia" ter gelegen heid van haar 15-jarig bestaan uitgeschreven Nadat de stoet Zaterdag op het Stationsplein was opgesteld, waarbij het vaandel door sommige vereenigingen te paard door anderen in rijtuig werd medegevoerd, deed de jury, toen al de vereenigingen door muziek begeleid in den tuin van ^Kunstmin" waren aangekomen, uitspraak als volgt Voor de zangvereenigingen deelnemende aan het concours en tevens aan dezen banierwedstrijd le-prijs, V. Z. M., Deltsch Mannenkoor, te Delft 2e-pr., Z. M., ïZang en Vriendschap", te 's-Graven- hage3e-pr., B. M., »St. Caecilia", te 's-Graven- hage4e-pr., Z. M., (geschenk van den heer v. Gijn), »Door en Voor't Volk", te Dordt5e-prijs., Z. M. (geschenk van den heer P. J. Bos), sCaecilia" te Dordrecht. Voor de overige vereeniging was de beslissing aldus le-pr., V. Z. M., »Bond v. Oud-Onder-officieren", atd. Dordt2e pr., Z. M., Schermver. vNederland en Oranje" 3e-pr., B M., Tooneelver. »Inter Amicos" 4e-pr., Z. M., Schermver. ^Eendracht." Ongelukken. Vrijdag-avond omstreeks half acht zou de 18- jarige dochter van den landbouwer B. te Rijssen, den aschbak leegen in het aschgat,onmiddelijk bij 't huis gelegen. Toen zij wat lang wegbleef, gingen de huisgenooten eens kijken en vonden het meisje, dat aan toevallen leed, voorover in 't vuilnisgat liggen, dat door den regen der laatste dagen bijna geheel met water was gevuld. De onmiddellijk te hulp geroepen geneeskundige kon slechts den dood constateeren. Te Urk is aangebracht uit IJmuiden het lijk van Jan P. Baarsen, welke Baarsen met de »Urk 321" in den jongste storm is omgekomen. Te Nieuweschans wilde Zaterdag-middag, half twee, de rijks-ambtenaar Mulder op den bin nenkomenden Oldenburgschen trein springen. Hij gleed uit en geraakte onder den trein, met het gevolg, dat hem een arm tot den elleboog werd afgesneden en hij aan het hoofd ernstig verwond werd. Om twee uur werd hij overgebracht naar het Ziekenhuis te Groningen. Onder Vorden is Vrijdag-avond de varkens koopman F., uit Borculo, die langs de spoorbaan naar huis wou gaan, door een trein overreden en gedood. Aau het strand te Westerschouwen is het lijk van een ongeveer 20-jarig manspersoon aan gespoeld. De kleeding bestond uit blauwe trui en dito bovenbroek linnen hemd, bruin baaien onderbroek, donkere kousen. In een der zakken vond men een zakdoek. Geen herkenningteekens aanwezig. Het lijk is begraven. Toen het werkvolk van een boer onder Men- singeweer Vrijdag bezig was de veldboonen bjjeen te brengen op een bult achter de boerderij, viel de arbeider F. G. met de boonen naar beneden, kwam op een wagen terecht, hulp werd dadelijk verleend, maar te laat. De man was dood. Gemeentezaken. De bouwverordening door den Raad vastgesteld op 28 Juni 1.1., heeft den inspecteur der volksge zondheid aanleiding gegeven tot eenige bedenkin gen vervat in zijn rapport d.d. 13 Aug. no. 933. B. en W. stellen den Raad voor aan deze be denkingen tegemoet te komen. In verband daar mede is de beslissing door Ged. Staten op het raadsbesluit tot vaststelling der verordening te nemen, verdaagd. Door den Raad is aangehouden het voorstel om afwijzend te beschikken op het adres der Vereeni ging Vergunning om ontheffing te verzoeken van het bepaalde bij het iste lid van art. 43 der Drankwet (toelating van personen beneden 16 jaar zonder geleide) De Raad wenschte daarmede, dat door het Col lege zou worden onderzocht of de ontheffing kon verkregen worden alleen voor slijterijen. B. en W. wijzen er op, dat de hier bedoelde bezwaren van algemeenen aard zijn en voor alle gemeenten gelden. Door ontheffing te verleenen, zou gereageerd worden tegen de wet. Met de bepalingen der wet voor oogen zou niet anders kunnen verleend worden dan een eenvou dige ontheffing zonder splitsing of voorwaarden. Zoodanige ontheffing zou echter niet worden ver leend, weshalve zij beter niet gevraagd wordt. B. en W. handhaven dus hun afwijzend advies. Door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is benoemd tet geestelijk adviseur der afdeeling Schiedam van het Ned. R. K. Secreta riaat van Spoor- en Trampersoneel, de zeereerw. heer H. J. Coppens, pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier. Het geschenk den weleer w. heer A. G. van den Berg, rector der R. K. Wees- en Armhuizen te Rotterdam, ter gedachtenis van zijn ruim negenjarige werkzaamheid als geestelijk ad viseur der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond aan te bieden, bestaat uit een armstoel van Italiaansch notenhout met moquette bekleed, vermeldend op een koperen plaatje aan de rugleu ning bevestigd, dat het gegeven wordt als bewijs van achting en waardeering van de diensten door rector Van den Berg aan de Bondsafdeeling bewezen. De fraaie stoel, door de firma Exler alhier ge leverd, werd gisteren door velen belangstellend- in het Bondsgebouw bezichtigd. Bij den heer H. Rebers, boekhand e- laar alhier, zullen binnen 14 dagen verschijnen een aantal muzieknummers. De muziek is van onze stadgenooten, de lieeren A. H. de Leur en Hsnri Veugelers, terwijl de woorden zijn van onzen stadgenoot, den heer J. M. Voorhuijzen, wel be kend om de prijzen met zijn voordracht »Eb- be en Vloed" behaald. H e d e n-m orgen 11 ure had de 28-j a- rige werkman W. Somer, wonende Vriendschap straat alhier, het ongeluk in de rijwielfabriek aan de Willemskade brandwonden aan beide oogen te bekomen. Hjj was bezig aan een rijwielbuis, ge vuld met gloeiend zand, toen de stop er afschoot en het zand hem in de oogen spatte. Voorloopig door een dokter verbonden, is hij daarna naar Rotterdam gegaan om zich onder behandeling van een oogenspecialiteit te stellen. H e d e n-m orgen is door een spoeling- schouw, waarvan de schipper zijn stuur kwijt was, in de Lange Haven een gat boven de water lijn gevaren in de Rotterdamsche pakschuit, die daar stil lag. H e d e n-m orgen is de spoeling haler J. Klein in de Schie van zijn schouw gevallen. De man werd gered door den 2n brugwachter J. Groenendaal aan de Ooievaarsbrug, en zonder letsel bekomen te hebben op het droge gebracht. Vacantie-kolonies. Het Delfsche Comité voor Kinder-gezondheidskolonies heeft atn den den Puttenschen straatweg, nabij Voorthuizen op de Veluwe een terrein van 3600 M^. aangekocht, mei het doel daarop een gebouw te stichten voor de Delfsche vacantie-koloniën. Brandstichting? Naar het Haarl. Dagbl. verneemt, is, in verband met den brand aan de Leidschevaart te Haarlem, ook aangehouden en naar Haarlem overgebracht een familielid van de Munnik, wonende te Rotterdam, die even vóór het uitbreken van den brand het huis zou hebben verlaten. De moordaanslag te Hillegom.Uit Haarlem wordt nog gemeld Zaterdag is de instructie geopend in de zaak van den moordaanslag te Hillegom. De Italiaan is bijna ontoonbaar tenge volge van de slagen hem door het publiek toegebracht. De toestand der weduwe Schreuder is hopeloos. Zij kan niet vervoerd worden. Dubbel onderscheiden. Een eervol ont slagen kantoorknecht van het postkantoor te Am sterdam, die verleden jaar op den verjaardag van H. M. de Koningin werd begiftigd met de bronzen medaille der Oranje-Nassauorde, heeft dit jaar die zelfde onderscheiding nog eens ontvangen. Brand in een fe po or wage n. Door de tijdiige opmericziaamheid vlan eeln der mede-pas- slagiers, de heer G. J. van Waesbergen ujt Am sterdam, Van, trein 25, die Zaterdag 11.50 van 't Centraalstation te Amsterdam is Vertrokken via Utrecht naar Arnhem, werd een begin van 'n e matigen branJd, do;or 't warmloopen vlan een der rijtuigen voorkomen. De trein werd ver voor Ede dopr dien noodrem tot stilstaan ge bracht, kussens werden Verwijderd, water aan gedragen en de ooppé onder toezicht gesteld Van een der conducteurs. Bij Oosiberbeek werd de trein nogmaalsi tot stilstaan gebracht. In plaats vhn 1.48 arriveerde de tröin om 2 uur te Arnhem. Bezoek aan IJmuiden. Den 2en Sep tember, werd IJmuiden Verrast djoor een bezoek Van een 50-tal heeren ingenieurs- en ambtenaren Van den Waterstaat. 'Per boot van Haarlem aangekomen, werd al lereerst be'zoelk gebracht aan de nieuwe rijks- VischhaJ. Daarna werd per stoomraderboot Simson een tochtje naar de Noordzee gemaakt en de nieuwe hefeappinlg van de noordpier in oog-ehschouw genomen. Tengevolge der hooge zeeën zijn daarbij- n-iet Veel jassen en hopden droog gejblevh. -Bij het terugkomen werd nog bezichtigd de nieuwe aanlegsteiger van de vergroote visschers- haVen, waarvan evenwel door het hooge water de ond-erdeeton niet te zien warén. Vooral van het zeetochtje zullen de heeren èéne aangename herinnering behouden. Moord? Te Miste (gemeente Winterswijk) werd de landbouwer Te Brinke dood in zijn woning gevonden, met een spijker in de slapen, terwijl een geladen geweer naast hem lag. De marechaussée heeft de zaak in onderzoek. Huwelijksvoltrekking. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat door een ambtenaar van den burgerlijken stand eener Gel- dersche gemeente, Vrijdag j.l. een huwelijk van een gravin op een kasteel is voltrokken en daarom in tegenwoordigheid van zes in plaats van vier getuigen. Of het wel behoorlijk bewezen is, dat er over eenkomstig artikel 132 van het burgerlijk wetboek wettig beletsel bestond, dat bruid en bruidegom zich naar het gemeentehuis begaven, (aangezien beiden in volmaakte gezondheid verkeerden), zal een vraag blijven. Een kras heer. De brievengaarder van Genderen, de heer A. Boll, een man van meer dan 80 jarigen leeftjjd, is zeldzaam kras, zoo schrijft men van daar aan de 's-Hert. Ct. Maakte hij onlangs een fietstochtje naar Utrecht, nu is hij op één dag naar Amsterdam gefietst en is op dezelfde wijze weer teruggekomen. Zeldzame valk. De tuinman Jodhemsen, op het landgoed »Den Bosch", bij Brummen, heeft dezer dagen een zeldzaam voorkomenden valk geschoten. De kleur van dezen prachtigen roof vogel was onder hals en buik sneeuwwit; het overige deel van zijn lichaam was bedekt met koekoeksveeren. De vlucht was 4.3 M. Mishandeling van een soldaat. Twee miliciens, R. en L., stonden Donderdag-avond rustig te luisteren naar de muziekuitvoering op de Markt te Breda, toen L. op het onverwachtst een schop tegen zijn buik kreeg van een half dronken burger, die zich onmiddellijk na zijn verraderlijken aanval dapper uit de voeten maakte. L. poogde hem te grijpen, maar werd daarin verhinderd door een politieagent die den soldaat vastgreep. Zijn vriend R. riep den agent toe Je moet hem niet hebben, maar dien burger daar. Jullie heb 't altijd tegen ons." De agent liet L. los en zeide tot beide soldaten dat zij zouden doorloopen. Maar op dat oogenblik drong een tweede agent door de menigte en riep: Neen niet doorloopen; meenemen! Onmid dellijk werd R. aangegrepen en zoo duchtig met den wapenstok bewerkt, dat alle omstanders er verontwaardigd over waren De milicien werd meegenomen naar het politie bureau, maar hij werd gevolgd door een groote menigte burgers en militairen, die wilden protes teeren tegen de arrestie en de mishandeling van den soldaat. Zonder iemand te hooren gaf de dienstdoende inspecteur den lastGooit ze er uit De gearresteerde milicien heeft later tegenover de militaire autoriteiten zeer beslist en stellig verklaard dat hij ook op politieburerau nog met den wapenstok is mishandeld geworden. Nadat R. gehoord was, is hij ongeveer een uur later door een politieagent overgebracht naar de kazerne, waar hij aan den commandant der wacht werd overgegeven met de boodschap dat R. was gearresteerd wegens dronkenschap. De zaak wordt door de militaire autoriteiten onderzocht. Het getal getuigen a décharge is echter zoo groot, dat zij niet allen gehoord kun nen worden, terwijl als getuigen a charge alleen de politiedienaars optreden. R. is gedurende eenige dagen verhinderd geweest zijn dienst waar te nemen tengevolge van de organe mishandeling. {B. C.) Ontrouwe bediende. Op 16 Augustus was men verwonderd een der bedienden in de Société Générale te Parjjs, Alfred Bulande genaamd, te missen. Men ging naar zijne woning, waar men met verwondering vernam dat hjj sedert drie dagen vertrokken was. Een onderzoek heeft bewe zen dat M. Bulance vervahchingen heeft gepleegd voor eene som van 100.000 fr. Het briefport. Leden van de gilde der kooplieden te Berlijn werken ijverig, opdat er op het aanstaande internationaal congres van het postwezen, dat in de lente van 1906 te Rome gehouden wordt, een voorstel gedaan en aange nomen worde tot vermindering van het internatio naal posttarief. Van alle kanten ontvangen zij aanmoedigende bijtredingen. Sedert Engeland het port Voor al de kolonieën op een penny heeft gebracht, is het van het grootste belang het internationaal tarief te zien verminderen. Ingeval het op de helft wordt ge bracht, zal zulks voor Duitschland eene opoffering zijn van 11 millioen franken. Roofvogels. Het spoorwegbestuur heeft tal rijke klachten ontvangen van personen, die zich in den verongelukten trein van Spremberg bevonden. Men heeft vastgesteld dat van de duisternis en de verwarring gebruik was gemaakt om de koffers en reiszakken open te breken en al wat waarde had te ontvreemden. Inde Alpen. In de Alpen begint hef min der aangenaam te worden. Naar uit Salzburg be richt wordt, sneeuwt het dat 'teen aard heeft» i i -1 -- i. i I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2