Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Atjeh. Blijkens uit Indië ontvangen telegraphische be richten zijn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande in de Stct. van 3 Augustus bij de krijgsverrichtingen a. in Atjeh en onaerhoorigheden gesneuveld, de lste-luitenant der inianterie J. J. Donner, de sergeanten H. van Soest (no. 47663) en A. Beijer (no. 56475), de fuseliers B. W. Le vens (no. 40871), R. Holtjer (no. 54284), B. Porte (no. 55042), P. J. Lenterman (no. 52421) en G, Bouman (no. 57135/5445), en de ziekenverpleger P. Koppenhagen (no. 54192), en licht gewond, de lste-luitenants der infanterie W. H. Warnsinck en G. M. Holtappel, de serge ant A. H. Ammerlaan (no. 43405) en de fuselier J. F. H. Sliepen (no. 53133) en A. Omvlee (no. 50303); b. in Djambi licht gewond, de sergeant R. Visser (no. 55330/ 1282) c. op Borneo licht gewond, de kapitein der infanterie F. Ki- lian en niet levensgevaarlijk gewond de lste-lui tenant van dat wapen A. Tissot van Patot d. op Celebes gesneuveld, de sergeant G. Eibes (no. 59225/ 3355) en de fuselies A. C. Mollen (no. 55977); aan door den vijand bekomen wonden overleden de fuselier F. van den Wildenberg (no. 58749) zwaar gewond, de 2de-luitenant de infanterie D. Chr. de Groot en de fuselier G. J- Dekker (no. 48307) en licht gewond, de kapitein der infanterie K. J. C. Rijnen, de 2de-luitenant van dat wapen J. A. van Helsdingen en de sergeant C. Th. van Djjk (no. 38253). U ,(L. fii7li Borneo. Bij de familie te Haren (Groningen) is op 1 Sept. bericht ontvangen, dat de le luitenant der infan terie W H. Vink nabij Teling a./d. Teisserivier (Borneo) gesneuveld is, in den ouderdom van bijna 31 jaren. LJ _i_i »_i - Celebes. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, betreffende ons gewapend optreden in Zuid-Celebes «Onze troepenmacht uit Boni is 25 Augustus Wadjo binnengerukt. Aroematowa en vijf der zes vorsten boden hunne onderwerping aan en teeken den eene korte Atjeh-verklaring. De zesde vorst was afwezig. Debevolkingis overal vriendschappelijk. Ingeleverd werden 131 achterladders en 1184 voorla ders. Verbinding is verkregen met onze troepen uit Parepare, die opgerukt zijn tot Ambirata." Aan de Tel. wordt uit Batavia geseind De vorsten van Wadjo hebben hun onderwerping aangeboden, eveneens de vorstin van Zuid-Tempe- Er zijn 1420 geweren ingeleverd. Onze troepen deden een marsch door het landschap en werden door de bevolking toegejuicht. De actie tegen Wadjo is geëindigd. De vorst van Boni is nog voortvluchtig. Het nieuwe ministerie. Naar men verneemt, is thans het advies van den Raad van State omtrent het Koninklijk besluit tot instelling van het nieuwe departement bij H. M. de Koningin ingekomen. De minister van financiën, de heer De Meester, en Mr. Veegens gingen gisteren naar het Loo op audiëntie bij H. M. de Koningen. Vaandel-uitreiking in het Millinger kamp. In het smaakvol versierde kamp te Millingen had eergisteren de plechtige vaandel-uitreiking plaats. Omstreeks 10.12 kwam het koninklijk k la daumont bespannen rijtuig het kamp binnen rijden, waar H. M. en Z. K. H. door de hoofd officieren werden ontvangen en met het Wilhelmus begroet. Toen Koningin en Prins na een vrij langen tocht te voet het paviljoen hadden bereikt, ving de godsdienstoefening aan, waarbij de hofkapelaan ds. van der Flier in gebed voorging. Nadat psalm 891 en 3 was gezongen, zette de predikant naar aanleiding van de tektstwoorden in den zendbrief van Paulus«Zoo God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn", de beteekenis der vaandel uitreiking uiteen. Daarna volgde nog eenige gezangen met begeleiding van de regimeatsmuziek. Voor de Katholieken werd in het kamp de H. Mis opgedragen door pastoor Wienholts uit Apeldoorn H. M. deed zich daarbij door graaf Dumonceau vertegenwoordigen. Na de godsdienstoefeningen werden verschillende regimentsstraten bezocht en trok vooral de nabootsing der oude stadspoorten de aandacht der Koningin. Ook het hospitaal werd bezocht, alles onder aanhoudende regenbuien, zoodat H. M. zich van den zwaar geworden regenmantel moest ontdoen en in haar robe van wit thibet den weg vervolgen. In de generaalstent werden ververschingen ge bruikt. Nadat H. M. de Koningin de troepen had toe gesproken, de kolonels de vaandels in ontvangst hadden genomen en het geweer gepresenteerd was, hield kolonel Braams een rede, waarin hij, dan kende voor de hooge eer aan het leger bewezen, getuigde dat het korps huzaren steeds het vaandel onbesmet had bewaard en steeds pal zoude staan om het vaandel, «dat God dan moge geven, dat het ons ter overwinning voeren, of dat de laatste man valle onder den uitroep «Leve de Koningin Daarna ving het défilé aan bestaande in het in parade voorbijtrekken van alle in het kamp vertoevende troepen onder een defilèermarsch der stafmuziek. Met de vaandels werd bij het pas- seeren aan H. M. het saluut gebracht. Omstreeks een ure verlieten Koningin en Prins onder levendige toejuichingen het kamp, waar 's avonds muziek werd gemaakt. Alvorens het kamp te verlaten, heeft H. M. de Koningin aan kolonel Braams opgedragen de offi cieren en manschappen dank te zeggen voor de versieringen en alles wat zij deden voor het wel slagen der plechtigheid. De kolonel kweet zich onmiddellijk van die taak. De manschappen wer den 's middags voor rekening der Koningin onthaald. Koninklijk bezoek te Maastricht. Te Maastricht worden alle toebereidselen ge maakt voor de ontvangst van H. M. de Koningin, die waarschijnlijk Woensdag 13 dezer te 8 uren voormiddag zal aankomen. H. M. zal de wapen schouwing op den Heerderweg bijwonen, bij den commissaris der Koningin lunchen en nog dien zelfden dag naar het Loo terugkeeren. De oud-minister Idenburg. Aannemende dat het bericht omtrent de be noeming van den heer Idenburg tot gouverneur vian Suriname juist is, schrijft de Nieuwe Arnh. Ct. Dit Vooropstellende, aarzelen wiji niet, zonder de offioieele bekendmaking af te wachten, onze warme ingenomenheid pit te spreken met deze benoeming. Tot de leden van het afgetreden Kabinet, die zich door persoonlijkheid, karakter, talent, en ijrvterige plichtsvervulling de sympathie van allen, ook Van hunne politieke tegenstanders verwierven, b|ehporde zeer zekér minister Idenburg, aan wiens verdiensten hier ter plaatse herhaaldelijk hulde werd gebracht. Ze ker kon diens opvolger, minister Fock, die hem in de Kalmer steeds zloo trouw ter zijde stond, dait niemand er ooit aan herinnerd werd, dat tusschen beide mannen een onoverbrugbare klove van de beruchte antithese gaapte, geen spre kender bewijs gevten van zijn ernstig streven pm het welzijn Van Suriname te bevorderen, dan door als ppvloger van, gouverneur Lely voor te dragen den zpo bekwamen oud-minister Van Ko loniën. Wellicht de beste politieke daad v'an het ministerie Kuyper, waardoor zij zich aanvanke lijk de .sympathie vhn vele staatkundige tegen standers vterzte'kerde pn die, ware in dien geest steeds gehandeld, aan den stembusstrijd een ge heel andere uiltkomisit zou hebben verzekérd, was de- benloeming ,vhn den oud-minister Lely. Die Vain den peer Idenburg is in den volsten zin een tegenhanger, lwaarover wiji ons! in niet ge ringer matte Verheugen; zoowel in 'tbelang van Suriname, welke belangen in zijne handen ten Volle verzekerd zijn, aM omdat wij in deze be noeming zlien een daad Van goed politiek beleid. Kameropening. Men meldt uit Den Haag: Naar men verneemt, zal op den 19en dezer, den dag van de opening der Kamers, des avonds ten half negen eene groote openbare vergadering in het gebouw «Concordia" plaats hebben, uitgaande van afd. 1 der Sociaal-democratische Arbeiders partij alhier, waar als spreker zal optreden mr. M. Mendels, van Zaandam, met het onderwerp De Troonrede. Katholiek Sociale Actie. Bljjkens het verslag in Stemmen onzer Eeuw door den heer A. J. Oostdam van een interview met mr. Aalberse gegeven, bestaat er kans op het tweemaal per jaar organiseeren eener «Sociale week", een in 't Noorder en een in 't Zuiden des lands, telkens in een andere gemeente. 't Zullen cursussen van acht dagen zijn, waarop door de meest bevoegden uit ons land cursussen over sociale onderwerpen zullen worden gehouden. Hervormd-antirevolutionairen Er worden pogingen aangewend, om te komen tot een hervormd antirevolutionaire partij, bestaan de uitsluitend uit leden der Ned. Herv. Kerk, die zich noch bij de antirevolutionairen noch bij de christelijk- historischen willen aansluiten. De Hervormd-antirevolutionaire partij zal het program van beginselen der A. R. als basis aan vaarden. De toepassing van de Drankwet. Men schrijft uit Haarlem De Drankwet geeft hier nog weer eens aanleidig tot bespottelijk doen. Er zijn hier café's waar achter de eigenlijke gelagkamer, serre en tuin zijn gelegen. Nu is er voor de gelagkamer wel, voor serre en tuin geen vergunning verleend, doch daar de drankwet toestaat dat de gekochte drank wordt gebruikt waar dit den kooper goeddunkt, wordt in die serres en tuinen gedronken alsof er wel vergunning voor gegeven ware. De kastelein tapt in de gelagkamer en de klan ten nemen het toegediende mede naar tuin of serre. Het is een bespottelijke comedie vertooning. Ongelukken. Zondag is de 41-jarige W. F., wonende aan de G. A. Smitstraat te Arnhem, van de zoldertrap naar beneden door het openstaande kelderluik in dien kelder gevallen hij was onmiddellijk dood. De ontboden geneesheer constateerde schedel breuk. Ook het lijk van P. Pasterkamp, schipper van de verongelukte blazerschuit U K 321, is ge vonden en wordt naar Urk vervoerd. Het lijk van den derden opvarende, H. Pasterkamp, een neef van den schipper, is nog niet gevonden. De directeur en drie werklieden der gasfabriek te Hengelo, die de nieuwe gasfabriek aansloten, geraakten in een putje door uitstoomend gas bedwelmd en werden er voor dood uitgehaald. Het gelukte echter aan de te hulp geroepen genees kundigen hen weder tot bewustzijn te brengen. Wethouderskeuze. De Raad dezer gemeente heeft in zijne verga dering op heden tot wethouders benoemd de heeren P. M. J. A. Lagerwey en M. L. Honnerlage Grete. Politie. Indien iemand in den afgeloopen nacht of heden op straat gevonden heeft een beitel of een derge lijk voorwerp, en een pakje met verbandstoffen, dan wordt hij beleefd verzocht dit ten spoedigste te bezorgen bij den commissaris van politie. Floralia-tentoonstelling. Van Schiedams afgevaardigde der Tweede Kamer, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, is bij het bestuur der Floralia-vereeniging een gift ingekomen met den wensch dat deze gift, hoewel wat laat, toch nog welkom zou zijn. Ook van enkele ingezetene» dezer stad, o. a. van den heer M. A. C. Persoon, werden nog gitten ontvangen, zoodat den kinderen bij de uitdeeling der prijzen en bij het verlaten der zaal na het kinderfeest nog iets extra kon worden aangeboden. Van het terrein der tentoonstelling zijn door den heer Joh. Kamman eenige fotografiën geno men, waarvan waarschijnlijk prentbriefkaarten zullen worden gemaakt. Inbraak. Vannacht omstreeks half twee werd de politie gewaarschuwd, dat een ruit was gebroken in het magazijn van den heer L. M. Pluym, horloger Hoogstraat alhier. De bewoners waren bij het gerinkel der glasscherven wakker geschrikt en een der zoons ging daarop achteruit de politie waarschuwen, terwijl de andere inwonenden naar de voordeur snelden. Bij onderzoek bleek de ruit in de voordeur grootendeels verbrijzeld, terwijl er bloeddroppels op de stoep werden gezien. Kort daarna ging op het zien der politie een mankop den loop, die aan den Vlaardingerdijk gepakt werd en overgebracht naar het bureau, waar het bleek, dat zijn linkerpols verwond was. De dader is vermoedelijk C. v. d. M27 jaar, wonende te Rotterdam. Hij is in bewaring gesteld. Later in den nacht werd ontdekt, dat inge broken was in het kantoor van den stoommolen «Nederland" door het verbreken van een glasruit. Daarbij is een lessenaar opengebroken, doch er wordt niets vermist dan een pakje verband stoffen. Gearresteerd. Gister werd naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht de eergisteren te Hoek van Holland gearresteerde A. H. S., verdacht van mishandeling zijner tante en diefstal te haren nadeele. Bij huiszoeking werd een bedrag van f700 gevonden, benevens reeds vroeger vermiste sieraden. Doodslag. Omtrent het gebeurde, Zaterdag avond, in een koffiehuis in de Jan Blankenstraat te '.s-Gravtenbage, kan nader de volgend© juiste toedracht der zaak worden gemeld Karei Van Leeipwem, de verslaigene, bij1 de po- lutie bekend ta!s een geweldenaar én „dé schrik v'an alle kasteleins", was een neef van de ecfit- genoote v'an den kastelein Westerhoff. Van Leeuwen kwam nooit in het koffiehuis vóór den bidwulsten Zaterdag-avond. Hij ging bil jarten en begon al spóedag andere bezoekers te hinderen, te plagen en te beleedigen. De kastelein) Westerhoff, een zenuwachtig main, zich ndtet in de ruzie willend© mengen!, gin|g naar de keuken in het achterhuis, waar hij het gezicht op de gelagkamer had. Hij hield zich slapende, toen Van Leeuwen plotseling naar de keuken kwam om gebruik te maken v'an het privaat, dat zlich daar ten gebruik van het gezin bevündit. Westerhoff zei niets, maar kreieg eensklaps van Van Leeuwen, die van het privaat .kwam, jeen klap in het gelaat. Daarbij wa|s tegenwoordig een zwager v!an den kastelein, zekere Van Weers, die van Leeuwen uitllegging vroeg vap ziijn daad, waartoe Westerhoff niet de mimjste ajanlöiding' had gegeven. Daarmee scheen de twist geëindigd en Wes terhoff bleef in de keuken, terwijl hij zijn zwa ger Van Weers vterziocbit kalm te blijven. Vap Leeuwen, inmiddels paar de gelagkamer teruggekeerd, begon opnieuw zijn plagerijen. De Vrouw vain Westerhoff en Van Weers pro beerden hem toon kalm weg te krijgen, jnaar plotseling wierp Van Leeuwen zich op hen en allen vielen op den grond. Van Leeuwen greep onder bet uiten v,an dreigementen, juffrouw Weisiterhoff bij de keel, tenigeVolge waarvan de vrouw om hulp begon te schreeuwen. Westerhoff begaf zich toen naar zijn slaap kamer, haalde ©en geladen revblver en loste - in de gelagkamer gekomen een schot in de •lucht, om Van Leeuwen schrik aan te jagen. Deze liet de Vnouw echter niet los. Toen loste Westerhoff opnieuw .©en schotVan Leeuwen werd in het .achterhoofd getroffen en viel onmiddel lijk dood neder. WeBterhpff hejeff, Verklaard, volstrekt niet ge mikt te hebben en was na het plegen Van Ide daad, zleier ontdaan, vooral omdat hij niet de zekerheid had, zijp vrouw of zijn zwager niet geraakt te hebben. De politie, wier hulp reeds tijdens den twist was ingeroepen, arresteerde den dader en bracht hem giefijk reeds werd gemeld naar het hulpbureau aan het Huygenspark. Hij js thjaps naar het Hujis van Bewaring overge bracht. Het lijk van Van Leeuwen iis ter gerechtelijke schouwing naar het; ziekenhuis vervoerd. Brandstichting. Omtrent de zaak van den brand aan de Leidschevaart, te Haarlem, deelt men aan de O. H. Ct. onder alle voorbehoud nog mee, dat Zaterdagmorgen na een scherp verhoor door den rechter van instructie, de neet van De Munnik, na bekend te hebben, dat hij het huis in brand heeft gestoken en daarvoor twee flesschen of kruiken benzine gebruikt te hebben, naar het huis van bewaring is overgebracht, en ter be schikking van de justitie gesteld. J. J. de Munnik is voorloopig op vrije voeten gesteld. Vermist. Sedert Woensdgavond j.l. wordt vermist de heibaas v. d. S. uit Gouda, in dienst van den aannemer Dessing aldaar en werkzaam te Rotterdam. Donderdagmorgen bij het opstaan (de werklieden verblijven in een schuit) ontdekte men dat v. d. S. niet aanwezig was en niemand heeft hem meer gezien. Vermoed wordt, dat hij in den nacht te water is geraakt en verdronken. Een vrouw met zes kinderen blijven achter. Nona. Een 11-jarig dochtertje van een schipper te Scheenda was 1 '/4 jaar aan nona lijdende geweest. Op zekeren dag ontwaakte zij en werd n« ter verdere verpleging in het academisch ziekenhuis te Groningen op genomen. Het kind moest als 't waren weer loopèn leeren. Geruimen tijd is zij in de ouderlijke woning teruggegekeerd. In haar herinnering is echter een leemte outstaan. Vergadering van den Raad der Ge meente Schiedam op Dinsdag 5 September 1905, des namid dags ten 2 ure. Voorzitter, de Burgemeester, de heer H- J. Versteeg. Secretaris, de gemeente-secretaris de heer mr. F. N. Sickenga. Tegenwoordig zijn aanvankelijk 14 leden. Installatie Raadsleden. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de bij de artt. 33 en 35 der Gemeente wet bepaalden tijd verstreken is en dat van wege de Gedeputeerde Staten dezer provincie geen be denking is gemaakt tegen de toelating van de heeren M. L. Honnerlage Grete, P. M. J. A. Lagerwey, J. H. van Westendorp JDz., A. Dirk zwager, Mr. J. C. von Briel Sasse, D. Ris en M. Kranen, tot leden van den Raad. Hij stelt daarom voor tot de beëedigiug van genoemde heeren over te gaan. Dienovereenkomstig wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. De Secretaris wordt uitgenoodigde de nieuwbe noemde leden in de vergadering te leiden, waarna door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat geen bezwaren tegen hunne toelating als leden van den Raad zijn ingekomen. Op de betrokken vraag des Voorzitters verklaren zij zich bereid de bij artt. 29 der Gemeentewet voorgeschreven eeden of beloften in zijne handen af te leggen. Hierna leggen alle vervolgens de eeden of beloften in handen van den voorzitter af. De Voorzitter wenscht de leden geluk met het vertrouwen door de burgerij in hen gesteld. Geen hunner is vreemd aan de gemeente-administratie vijf hunner hadden reeds in dezen Raad zitting een hunner was met voorz. in een vroegeren ge meenteraad om de belangen van d i e gemeente te behartigen. Spr. behoeft allen de behartiging van de belangen dezer gemeente niet aan te be velen zy kennen hare behoefte. En waar deze gemeente na een tijd van groote stilte langzamer hand tot verbetering komt, uit spr. den wensch, dat de nieuwbenoemde leden, de belangen der gemeente uit alle kracht bevorderend, reeds in dit eerstvolgend zesjarig tijdperk den toegenomen bloei der gemeente zullen mogen zien. Nog rest den Voorzitter ietsEen der onzen is niet meer hierde kiezers hebben hem niet meer afgevaardigd. Toch wensch ik, overtuigd dat die gevoelens door u zullen worden gedeeld, te erkennen de verdiensten van den vroegeren nestor dezer vergadering, die 12 jaren de gemeente aldus heett gediend. Spr. is overtuigd dat hij naar zijn beste krachten in het belang der gemeente is werkzaam geweest en uit den wensch dat hem nog tal van jaren levens zullen worden gegeven en het den heer Klein gegeven zij, in de eerst volgende jaren van den toenemenden bloei der gemeente getuige te zijn. (applaus). Thans zijn alle leden aanwezig. Notulen. De notulen van de vorige vergaderingen, die van 25 en 29 Augustus, worden vastgesteld. Daarna wordt mededeeling gedaan van de I j i j 1Fl~

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2