Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. schuwheid zijner bestrijders en noemde het ér- harmelijk, dat de Raad de zaak in den doofpot wil stoppen; een werkman zou allang zijn ge schorst. iDe heeren Teilegen ^en Mesdag vêrklaardén, de zaak niet ;n den doofpot te willen stoppen. De eerste invli teerde den hèer Schaper, wanneer taille gegevtens er ,zijn, op een openhaar debat over deze zaak jn den Raad, hetgeen de hèer Schaper accepteerde. Hij ;was te allen tijde bé- reid. (Gelach.) De voorzitter zedde, dat B. en W. zich niet door grofheden zullen laten prikkelen om op de zaak in te gaan, waarna het voorstel werd ver worpen met 6 (Stemmen vóór, die der 5 socialis ten en den heer Gril te rs DjOju|blet. De benoeming vian een directeur van het élèc- trisch bedrijf werd pangehouden. Een zeer talrijk publiek wponde de vergade ring bij. L Het Engelsche Koningspaar. Het Koninklijk Engelsche jacht Victoria dk Al- bert komt Vrijdag a.s. te Vlissingen ter ontsche ping van koningin Alexandra. Koning Eduard arrivieert daar Vrijdag-namiddag 3 uur met een extra terein van Marienbad. 'De Koningin vertrekt per extra trein circa 10.30 's avonds naar Kopenhagen. Koning Eduard keert met het jacht naar Engeland terug. Ongelukken. Maan/dag-avónd laat. is, in Den Haag dooi de tram van de Hollandsche Spoor ter hoogte van, den overweg aan den Parallelweg de spoor wegbeambte W. B. overreden. Beide béénén wér den den ongelukkige vian het lichaam gereden. De man werd naar het gemeente-ziekénhuiis vervoerd, alwaar hij: ten gevolge van de beko men verwondingen is: overleden. Me/n meldt uit Den Haag in dato, 5 dezer: De brandweer blusth te gisteren-aviond een klei nen binnenbrand in bet Oog-ij-'t-'zeilstraatjc al hier, dip nog ernstige gevolgen had. Bij het vullen van een petroleumlamp had een ontploffing plaats, tengeVolge waarvan de klee- ren Van een 9-jari;g jongetje in ibrand geraakten. Het knaapje liep naar buiten, waar het Vuur werd gebluscht, maar bad inmiddels zeer ernstige brandwonden bekomen. De brandweerlieden leg den het eerste verband, waarna de jongen naar het gerneen'te-iziekenhuiis werd verVoèrd. Heden ochtend is hij; daar overleden. Zaterdag-avond is de zwerver begraven, die Maandag-avond in beschonken toestand bij De Nachtegaal te Hillegom door d e tram is over leden. Niemand heeft het lijk herkend. Ongeveer 11 uur Maandag-ochtend had te Hengelo een ongeluk bij de nieuWe gasfabriék plaats. Men merkte pen lek in een lédig résér- voir, waarin verschillende buizen uitkomen. Een der werklieden, die naar beneden ging, viél o ogenblikkei ijk bedwelmd neer. Aan twee zijnér makkers en den heer Lucas, de directeur, dié helpen wilden, overkwam (hetzelfde. Men hééft toen het reserVoir losgebroken en ze allé viér boven gebracht. De Hengelosche dokters waren spoedig aanwezig en /wisten ze alle vier wéér bij te brengen, den heer Lucas eerst één paar uur later. Spoorwegongeluk te Purmerend. Gisteren-ochtend had te Purmerend een spoor wegongeluk plaats. Trein 10.39 Van Amsterdam raakte nabij, het station door een defect aan een wissel op teen verkeerd spoor en liep op éen S'tilstaanden Veetredn. Een reiziger is gedood en 5 persionen zijn gewond. De materieele schade is groot. Nader meldt men notg: Bij het treinongeluk jte Purmerend isi gedood de (heer Löurems Groot, medisch student. Hij kwam in Purmerend (uit Berlijn) om met notaris Cramer uit Edam eene familiezaak te regelen. Hij was meest in het buitenland om colleges te Volgen. Het ptrotterihoofd was ingedrukt en een been gebroken. Onder de 5 gewonden is de nieuwbenoemde gemeenteontvanger te Hoorn, /le heër H. J. Cla rion, met zijn vronw van Bennebroek gekomen, waar hij secretaris en ontvanger was. Hij moest gisteren in den raad te Hoorn den eed afleggen. Hij en zijne vrouw zijn in het huis van den bur gemeester van Purmerend /Opgenomen. Er is hoop op herstel. Een goederen- en een personenwagen' liggen tegen de helling ,Van den spoordijk. De coupé, waarin de oiVerledene zat, is verbrijzeld. Een heer zat bij den heer Groot, doch trok de bee- nen omhoog en bleef zóó behouden. De wagens! zijn zwaar beschadigd. De locomo tief Xenios stootte tegen de locomotief 742. De buffers- zitten in /elkaar. De lijn wordt verlegd. PROGRAMMA van het Concert door het korps stafmuzikanten der Rotter- damsche Schutterij .Donderdag-avond in de Officieren-Vereeniging. Eerste Afdeeling. *1. Mit Preussischen Standarten, Marsch, F. v. Blan. 2. Ouverture sLa Belle Galathee", F. v. Suppé. 3. Evatöchter, Wals, M. Ziehrer. 4. Fantazie uit sDie Fledermaus", Joh. Strauss. Tweede Afdee-ling. 5. Ouverture »Der Haideschacht", F. v. Holstein. *6. Une Fêtè a Aranjuez (nieuw), Fantaisie Espagnole, J. Demersseman. 7. Serenade Nicoise, F. Volpatti. 8. Fantazie »Les Pêcheurs Des Perles", (arr. A. Seidel), G. Bizet. Eerste uitvoering. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 6 Sep temer 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Meubelmakers (haltwas.) Stoffeerder. Tuinmansknecht. Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappersbediende. Vuurwerkers, gewoon bij stoomhamer te werken.) Wagenmakers. Rijtuigschilder. Model maker. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. —Timmermansjongen.—Tuinmans knecht Drukkers. Kistenmakers. letterzet ter. Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kantoorbediende. Jongens voor kantoor. Depóthouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Reiziger. Nachtwaker Stokers. Bankwerker. Machinist-bankwerker-stoker. Mouter. Bran dersknecht. Gistzifter. Gistbewerker. Dis tillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgie ter. (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koperslager. Leerling-metaal- industrie. Gediplomeerde boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Per sonen voor lichte werkzaamheden. id. schrijf werk. id. voor loopwerk. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeis jes. Volksbadhuis. In de week van 28 Aug.2 Sept. 1905 werden genomen 199 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 13 kuipbaden 36 regen 8 regen 119 school kinder»a 5ct23 Gedurende de maand Augustus 1905 werden genomen 957 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 66 kuipbaden 158 regen 52 regen 586 school kinder 5 ct. 95 Aanbesteding. Door heeren regenten van het St. Jacobs-Gast- huis werd gisteren alhier onder een 7-tal daartoe uitgenoodigde schilderspatroons uit deze gemeente aanbesteed het buiten- en gedeeltelijk binnen-verf- werk aan genoemd gebouw. Minste inschrijver was de heer J. P. van Rest, firma Perquin, aan wien het werk is opgedragen. De heer Lagerwey heeft zijn benoe ming als wethouder aangenomen. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen ten behoeve van de gemeente-belas- tingen dienst 1904/5 voor wanbetalers beslag te leggen op het loon hetwelk zij verdienen bij den patroon. De waarschuwingen voor een 9 tal personen, die hierdoor zullen worden getroffen, zijn reeds verzonden. Gister-avond omstreek 51/* ure is de 24-jarige heer W. Melchers T.C.zn. in de in aanbouw zijn glasfabriek van de firma Melchers aan den Noordvestsingel van een stelling gevallen en met zijn zitdeelen terecht gekomen op een paal, waardoor hij aan dit lichaamsdeel ernstig verwond is. Na voorloopig in de fabriek te zijn verbonden, is hij per brancard naar het ziekenhuis gebracht- Vanmorgen heeft in de in aanbouw zijnde glasfabriek aan den Noordvestsingel de 68- jarige opperman A. Rademaker, wonende in de Nieuwebuurt, een ijzeren schroef, die uit den nok viel, op het hoofd gekregen, waardoor hij aan dat lichaamsdeel is verwond. Naar een dokter gegaande zijnde, is hij daar verbonden. De vermoedelijke dader van den inbraak b(j den heer L. M. Pluym, horloger, Hoog straat alhier, C. v. d. M., wonende te Rotterdam, is gisteren naar het huis van bewaring aldaar overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Door den raad der gemeente Over- schie zijn gisteren tot wethouders gekozen de heeren H. G. Ruhaak (aftr.) en L. J. Karreman. Verdachte brand. Omtrent den brand eergisterennamiddag, in de hofstede Heuvelstein te Rhoon meldt men, dat de boerderij met annexe schuren tot den grond is afgebrand. De geheele «loorraad hooi, tarwe, rogge en haver benevens aj/e landbouwwerktuigen werden mede een prooi der vlammen. De schade wordt door assurantie gedekt. De justitie bemoeit zich met de zaak. Komkommers1. Men schrijft uit Loos duinen i 1 Door het voortdurend (bijbouwen van komkom- merkasson, is de productie zoo groot geworden, dat de hinpenlandsche /markt overvoerd is. Hel buitenland heeft ons product niet meer noodig, daar de teelt gangs ook goed is geslaagd. De kooplieden geven nu nog wat ze kwijt willen zijn. Vele tuinders plukken /bet gewas op, werpen de Vruchten op den jneisthoop of in de vaart en po ten nog andijvie of een andere najaarsgrocfïte, maar gevten tevens vellen arbeiders gedaan om ook hun onkosten ,te verminderen. De vteilingda- gen zijn reeds ingekrompen tot vlier, maar nu wordt de markt weer overstroomd. Valsche chêques. Een 18-jarige kantoor bediende te Amsterdam die in de vorige week f 300 en 1150 heeft g eind op twee valschelijk door hem ondergeteekende chêques, is in bewaring genomen. Op den verdachte is bevonden een bedrag van f 137.67J. Ontvoerd. Maandag-middag 3 uur werd te Zaandam een vierjarig knaapje vermist. De politie welke gewaarschuwd werd heeft op ver scheidene plaatsen gedregd en deed onderwijl een onderzoek op verschillende kermissen, o.a. te Hil versum, waarheen de woonwagens waren)vertrok- ken. Alles bleef vergeefs. Doch Dinsdag-middag werd het knaapje door twee Amsterdamsche agenten in de Spaardammerstraat te Amsterdam aangetroffen, waaruit men afleidt, dat het toch ontvoerd is geworden. Oudheidkamer. Uit Enschede meldt men dat aldaar pogingen worden in het werk gesteld een oudheidkamer op te richten, ter verzameling van voorwerpen, die herinneren aan het vroegere volksleven in Twente. Het m e s. De Tilburgsche kermis heeft gister een slachtoffer geëischt. Zekere L. v. d. B. is in een vechtpartij zóódanig met het mes verwond, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Hij was gehuwd en ongeveer 25 jaar oud. Drie per sonen, v. d. P. en zijn vrouw en zekere J., zijn gearresteerd. Levensgevaarlijke verwondingen. Gisterochtend is voorloopig gedetineerd in de ge vangenis te Den Bosch zekere M. P te Kaatsheu vel, beschuldigd van Rijzewijk aldaar levensge vaarlijke verwondingen te hebben toegebracht. Diefstal uit genotzucht. Vóór eenige weken was bij den landbouwer S. te Huppel een bedrag van circa f 70 gestolen door diens 15 jarig Duitsch knechtje, dat daarmede een goed heen komen had gezocht over de grenzen. De jongen kon dientengevolge niet aan de justitie overge leverd worden. Zondag evenwel vertoonde hij zich weer in het dorp en werd hij door den mare chaussee gearresteerd. Voor zijn gewezen baas geleid, bekende hij den dieftstal gepleegd te hebben en al het geld met een paar kennissen in een circus te hebben opgemaakt. Hij is thans ter beschikking van den officier van justitie te Zutphen gesteld. AC.) Een galeiboef. De Parijsche politie heeft eergisteren een man aangehouden, dié op dén mêetkundigen dienisit herkend werd ,als zekéré Joseph Sporn, die jn 1896 door het assisenhof der Seine veroordeeld (werd tot 8 jaar dwang arbeid. Spent had in Guyana op' zekeren dag op den boord eenter rivier het lijk gevonden van één Hol- landsich zeeman. Hij: had aanstonds het costuum Van den doode aangetrokken en zich toen inge scheept op een Hollandsch Vaartuig naar Hol- landsch Guyana. Vandaar trek hij naar Venezuela en werd te iCiaracaisl btediende bij een protéstantsch geestelijke. Hij wilde echter naar Frankrijk terug en kwam te Parijs, waar (hij een kabinet stichtte, vóór dein Verkoop van vatstohe of gestolen titels. Al dus trok hij de aandacht der politie, die hem nu ingerekend heeft. Hij zal naar Guyana worden teruggezonden. Misdaad. Bandieten hebben eergisteren-nacht de 65-jarige vroedvrouw Mad. Bailly, te Saacy wonende, uit hare. woning gehaald, zoogezegd om eene vrouw te gaan helpen. Op de boorden der Marne gekomen hebben zij de ongelukkige half doodgeslagen en dan in de rivier geworpen. Het onderzoek heeft bewezen dat de booswich ten daarna de woning hebben leeggestolen. Men is op het spoor der moordenaars. Diefstalinhet Vatikaan. Sedert eenige dagen reeds spraken de Italiaansche liberale bladen met veel ophef over een »overgrooten" diefstal ringenteturto" in het Vatikaan en kuoopte hieraan, zooals gewoonlijk, allerlei lieftallige bemerkingen vast. De Osservatore Romano heeft die bladen terecht gewezen en den gepleegden diefstal tot zijn ware beteekenis herleid. Ziehier nu wat er volgens dit blad gebeurd is Leo XIII had de gewoonte den zomer door te brengen in het paviljoen van Leo IV, in de tuinen van het Vatikaan. 't welk wegens zijne dikke muren zeer koel is. Pius X schijnt liever in het Vatikaan zelfs te blijven en aldus is dit paviljoen dezen, zomer niet bewoond geweest, zoodat er gemakkelijk eenige voorwerpen konden uit verdwijnen, zonder dat men dit zoo spoedig bemerkte. De bladen nu melden dat zekere Giulio Antonelli zoon van een apotheker van Grotta Ferrata, deel makende van de Pauselijke gendarmerie, uit dit paviljoen een aantal kostbare albums had gestolen, waaronder er waren, die tot 16,000 fr. waarde hadden. Dat is niet juist, zegde de Osservatore. Onder de voorwerpen, bewaard in gezegd paviljoen, waren er ook 11 brieven, waaronder eenige van Pius IX, door hem zelfs geschreven. Deze brieven zijn gesloten in rijke kartons, versierd met gouden en zilveren loofwerk en alleen deze kartons zijn door Antonelli gestolen. Hoewel de diefstal niet dus zoo groot is, is de zaak toch betreurenwaardig genoeg. Antonelli is ontslagen. Er is een klacht tegen hem ingediend, maar hij is niet aangehouden. Veerboot omgeslagen. Aan de More- cambe-baai in Engeland is bij het oversieken van een riviermond een veerboot met tien menschen stedelingen die de vacantie op het land hadden doorgebracht en nu op den terugweg waren omgeslagen. Zes zijn er verdronken. Diefstal van 625.000 fr. Terwijl de heer Joseph Aymar, advocaat te New-York, op zijn buitenverblijf wasi, waren 3 dieven in zijn stads woning binnengebroken. Zij hadden er eene gan- sche week gewerkt, alsof zij door den eigenaar met de verhuizing belast waren. Meubelen, schilderijen, juweelen, zilverwerk, alles werd in gepakt en dpör commjis/sdonarissen weggevoerd. De dieven aten in (huis en sliepen in de bed den van den heer Aymar. Bij den terugkeer van dezen laatste werd de diefstal ontdekt. Deze zal de 625.000 fr. nabij komen. Russisch-Japansch vredesverdrag. Aan de Frankfurter Ztg. wordt uit Londen ge seind, dat volgens Central News het Russisch- JapanBche vredesverdrag vierduizend woorden zal tellen en dat verscheiden fabrikanten doosjes stalen pennen naar Portsmouth hebben gezondc/ni met het verzoek met een daarvan het verdrag te onderteekienen, maar dat besloten is, om géén hunner teleur te stellen, een igianzèpèn té ge bruiken. Vergadering van den Raad der Ge meente Schiedam op Dinsdag 5 September 1905, des namid dags ten 2 ure. (Slot.) Aan de orde is daarna het adres van de Vereeniging »Vergunning" om ontheffing van artt. 43 le lid der Drankwet met praeadvits van Burgemeester en Wethouders. De heer Smit kan zich met het praeadvies niet vereenigen. Hij meent, dat het hier menschen geldt, wier beroep bij de wet geregeld is en wijst op de interpretatie die in Utrecht aan art. 23 der Wet is gegeven. Spr. meent het billijk is de pogingen om de menschen die zich per adres tot den Raad wendden, te steunen. De heer L o o p u y t zal tegen het advies van B. en W. stemmen, omdat hij meent, dat het betrokken artikel in de praktijk onuitvoerbaar is. Den heer Wittkampf spijt het, dat hij aan het adres van de tappers en slijters geen gevolg kan geven hij acht het verbod om minderjarigen in de herhergen toe te laten van zóóveel gewicht, dat hij het niet van zich kan verkrijgen, tegen het advies van B. en W. te stemmen. De heer R i s pleit voor eene dispensatie aan de slijters te verleenen. De Voorziter zegt, dat eerst moet uitge maakt worden of er al niet dispensatie zal ver leend worden. De heer Wittkampf zegt, dat hij voor het vragen van dispensatie zal stemmen, als hij weet, dat wanneer ze verleend wordt, het toelaten van minderjarigen in slijterijen b(j verordening zal geregeld worden. De Voorzitter zegt, dat hij de zaak in het college zal ter sprake brengen en er de aandacht ernstig op gevestigd blijft. In stemming wordt daarna gebracht het voor stel van B. en W. op het adres afwijzend te beschikken. Het voorstel wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen de heeren Wittkampf, Smit, Beukers, Kranen, Dirkzwager, Lagerwey, Ris, P. Jansen, Loopuyt, mr. Jansen en Van der Schalk. De heer R i s vraagt of het niet praktisch is voor het dispensatie vragen eerst de verordening vast te stellen. De Voorzitter meent, dat eerst moet worden afgewacht of door de Koningin dispensatie zal worden verleenddaarna eerst is het tijd een ver ordening in het leven te roepen. De heer Loopuyt vraagt of het niet prac- tisch is bij het vragen van de dispensatie te doen uitkomen, dat een verordening in dien geest zal worden tot stand gebracht en oppert het denkbeeld het voorstel tot het vragen van dispensatie aldus aan te vullen. De heer De Groot acht de scheiding tusschen tapperijen en slijterijen onuitvoerbaar. Over het voorstelLoopuyt, aan de Koningin dispensatie te vragen van de bepaling in art. 23 der Drankwet (voor de slijterijen) ontspint zich nog eenige discussie, waarbij dit voorstel doer de heeren Loopuyt, Ris en Van der Schnlk nader wordt verdedigd, terwijl het bestreden wordt door den heer De Groot, die meent, dat zij die niet tegen de wet willen réageeren, onmogelijk met het voorstelLoopuyt kunnen meegaan. Het voorstel—L o o p u y t wordt ten slotte aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Tegen stemmen de heeren Beukers, Van der Drift, Gouka, Van der Velden, De Groot, V°n Briel Sasse. Van Westendorp en Visser. De Voorzitter verzekert in antwoord op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2