Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Sport. Rechtzaken. Faillissementen. Laatste Berichten. Koning Edward. Men meldt uit Vlissingen Koning Edward VII is per extratrein gister middag te 4.01 Greenwichtijd te Vlissingen ge arriveerd. Z. M. werd ontvangen door den Engelschen gezant aan ons Hof, sir H. Howard, en door den vice-consul van Engeland, den heer P. L. de Bruyne. Oogenblikkelijk begaf Z. M. zich, druk pra tende met verschillenden van zijn gevolg, aan boord der Victoria and Albert, waar koningin Alexandra hem op de loopplank afwachtte en verwelkomde. De op de reede geankerde kruizers, lostten saluutschoten. Na een oogenblik op het dek van het jacht vertoeft te hebben, begaven de vorstelijke per sonen zich naar hunne vertrokken. Koningin Alexandra vertrok gisteravond te 10.30 met specialen trein naar Kopenhagen. Het jacht, met koning Edward VII aan boord, koos hedenochtend, na het binnenkomen van de nachtboot der Maatschappij Zeeland, gevolgd door de kruisers, Donegal en Monmouth, zee. Atjeh. De bij de nachtelijke aanvallen op de bivouaks in de Galoe Loeos gesneuvelde Europeesche serge anten zijn, naar men uit Batavia seint, de sergeanten de Boer en Schmidgen. De Friesch Christel. Historische partij. Door de chr.-hist. kiesvereeniging «Groen van Prinsterer", te Leeuwarden, zijn in hare Maandag avond gehouden ledenvergadering de navolgende twee moties aangenomen 1. De kiesvereeniging, gelezen de gedwongen opening van zaken, voorkomende in De Banier, d.d. 29 Juli en 2 Augustus jl. stelt vertrouwen in het beleid van het provinciaal bestuur van den Bond van kiesvereenigingen op christelijk-histori- schen grondslag in de provincie Friesland en gaat over tot de orde van den dag. 2. De kiesvereeniging, gehoord de discussiën over de plaats gehad hebbende verkiezingen van leden der Tweede Kamer; a. spreekt haar volkomen vertrouwen uit in haar adviseerend lid, ds. Wagenaar b. keurt ten sterkste af de houding der anti- revolutionnaire pers ten opzichte van ds. Wagenaar ingenomen. Chr.-Historische Partij. Aangaande het verloop der algemeene vergade ring door de Christelijk Historische Partij te Amsterdam gehouden, verneemt de N. C. het volgende van haren Amsterdamschen correspondent De vergadering, die zeer druk bezocht was mede door afgevaardigden uit alle provinciën, ook uit de provincie Friesland, werd te 11 uur door den voorzitter, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, geopend met een rede, waarin met nadruk werd geconstateerd, dat de Chr. historische partij in Nederland is vooruitgegaan. Dit hebben de jongste algemeene verkiezingen duidelijk bewezen, al moest de spr. betreuren, dat dr. J. Th. de Visser in Amsterdam II niet is herkozen, en in 's-Graven- hage of Rotterdam geen Kamerzetel veroveren kon. Hierop ontspon zich in verband met het agenda punt «Besprekingen naar aanleiding van de laatste verkiezingen" een levendige discussie, waarbij alle sprekers, onder wie prof. Van Veen, ten zeerste op krachtige propaganda en het stichten van afdeelingen ten plattelande aandrongen. Men riep voorts ruimen financieelen steun in (die ter ver gadering reeds werd toegezegd) en wenschte de partij georganiseerd te zien op de wijze der anti revolutionaire partij. Bij deze besprekingen zat het doel voor om de Chr.-Hist. partij grooter en krachtiger te maken, opdat met haar in den ver volge meer rekening zou worden gehouden. Spre kers zullen in het geheele land voor haar beginsel gaan optreden. De heer Bliek, uit Rotterdam, betuigde nog zijn leedwezen, dat vele Ned. Hervormden in Rotterdam I, het district vroeger door dr. De Visser vertegen woordigd, zich blijkbaar van stemming hadden ont houden. Besloten werd de nieuw opgetreden regeering te steunen. Toen n. 1. de voorzitter bij het betreffende agendapunt vroeg hoe de houdingder Chr.-historische partij moet zijn tegenover de regeering, nam een der aanwezigen het woord om ongeveer het volgende te zeggen «Mijnheer de voorzitter, u zult het met ons eens zijn, dat wij de regeering hebben te steunen tot het brengen van de door ons voorbereide sociale wetgeving in het Staatsblad, hetgeen ook het verlangen van H. M. de Koningin is." Algemeene blijken van instemming volgden op deze woorden. Ten aanzien van de houding tegen over de andere partijen sprak de vergadering zich uit voor handhaving der coalitie, wijl een ge meenschappelijk beginselhet christelijk beginsel, allen samenbindt. De vergadering, waarin het geheele hoofdbestuur jhr. mr. D. J. de Geer, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, jhr. C. Röell, mr. R. van Veen, mr. H. Verkouteren en dr. J. Th. de Visser, tegenwoordig was, werd tegen vier uur door den Voorzitter gesloten. Over dat vensiajg schrijft de De Nederlander „Daar dit verslag vermoedelijk heden-avond de overilge perti rondgaat, maken wij er ook hier meldrnjg van, met de toevoeging evenwel, dat het verschillende besliste onjuistheden bevat. Zoo ia omtrent de houding tegenover de nieuw opgetreden Regeerihg niets besloten. Die houding maakte ©en punt, van, trouwens korte gedachtenwüsseling ujit, doch reeds terstond werd door den Voorzitter meegedeeld, dat van het ne men v!a,n een .besttuiilt geen sprake kon z'ijh. Een der .aanwezigen, de beer v. Koetsiveld, maakte de opmerking, dat de1 partij geen oppositie qua,nd mênne mocht vloeren, en dat zijl, wanneer de aan hangig© stocial© ontworpen mochten worden af gedaan, doz© behoorde te steunen, maar pleit te ovteriigenls1 voor een zeer gereserveerde houding en voor het n;i©bs: door de vingers zien in het nieuwe Kabinet. Dit is de spreker dien de cor respondent bedoelen moet, d,a,ar anders wéinig ovter de nieuwe Retgeering is gezegd. Ook van een .besluit tot, „handhaving der coa litie" is géén .s/prajke geweest. Er is ovér die kwestie zelfs geheel niet gesproken. Wél in 't algemeen over de verhouding tot slommige an der© partijen, met pam© de Frieschè Christ, his- toritechen. Het verslag ga;at dus mank niet alleen aan itndii'sfcnetie, maar ook, voor ©en belangrijk deel, aan fantaisie." De Tentoonstelling te Luik. Van 14 tot 20 dezer zal te Luik het Eerste Internationale Congres voor d© Bouwbedrijven gehouden worden, onder het patronaat der Bel gische regeerting, en onder het eere-Voorzitter- schap der ministers Van Financiën en van Open bare Werken en Nijverheid en Arbeid. Het congres zal o. m. beraadslagen over: Rech ten en verplichtingen Volgens de verschillende wetgevingena. van den eigenaar van den grond; b. van den architect; c. van den aan nemer, zooals zij zich hehbengievëstigd onder den invloed van de jurisprudentie, heit gewoonterecht en de praktijk. Middelen tervoorkoming van on gevallen. Schadevergoeding. Bescherming van den „i'iitellectueelen eigendom." Naar men verneemt, hebben in het comité- generaal van dit congres1, ingevolge tot hen ge richte uitnioodiging, zitting de hh. J. jN. Hen- drix en W. de Vlugt te Amsterdam, respectie- vélijik voor den Nederlandsfchen Aannemersbond en. de Vereenig'ing Amstels Bouwkring. De Aan nemersbond zal zich voorts nog officieel doen vertegenwoordigen door de hh. J. F. Staal te Amsterdam, M. C. Roest te Middelburg, F. de Herder te Zwolle, W. van Leeuwen Jr. te Rot terdam, B. Gnoenewegen te Haarlem én A. Weyers Wizn. t© Tilburg, terwijl bovtendien pog ©©n twin tigtal leden van den Biond als lid van het con gres zijn, ingeschrevten. Ongelukken. Uit Loosduinen wordt gemeld Bij Halfweg is het lijk opgehaald van A. v. d. Ark, te Loosdui nen, die sedert Zondag uit de ouderlijke woning werd vermist. Zijn bejaarde moeder heeft sedert een z. g. slaapberoerte. Op de Prinsengracht te Amsterdam vatten de kleederen van een 24-jarig dienstmeisje vlam door het in brand geraken van een pretroleum- toestel. Zoo spoedig mogelijk werd zij naar buiten gebracht en door de omstanders in het water der Prinsengracht gedompeld, maar in het Binnen- Gasthuis bleek zij toch zulke ernstige brand wonden te hebben bekomen, dat men voor haar leven vreesde. Gister-nacht stierf het meisje. Dpndordag-morgen had de bankwerker A. K. Buiis, wagen werkplaats H. IJ. S. M. te Amers foort, ©en ongehuwd persoon, helt ongeluk bij het uitlichten ©eniex deur van een goederenwa gen, daar deze een verkeerde richting kreeg, daar onder tie geraken, Met ernstige hoofdwonden werd hij opgenomen en oen eersite Verhand werd hem dadelijk aangelegd. Na dioor den dokter, per telephoon ontboden, Verder te zijn verbonden, werd hij per rij tuig haar zijn wbning gebracht. Zijn toestand is ernstig. PROGRAMMA van de Uitvoering door het muziekkorps der d.d. Schutterij morgen (Zondag)-middag i ure (bij gunstig weder) in de Plantage te geven. 1. Marsch Loraine, L. Gaun. 2. Ouverture Droit du Seigneur, v. Weddinghem. 3. Valse blue, v. Margis. 4. Ulanenruf, Uilenberg. 5. Potpourri Berliner Plaudereien, A. Kersten. 6. Marsch «Durch Nacht zum Licht", Laukin. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie beiteltje, twee sleutels, ceintuur, étui met rozenkrans, hondenketting. Terug te bekomen aan de volgende adressen Zwart hondje, D. v. d. Tolen, Ploegstraat 33 Kinderarmbandje, C. H. Krijger, Lange Haven 126 Gouden Kinderoorbelletje, C. Schot, Breedstraat 26 doosje met boorden en portret, A. Schilperoort, Kinderbuurt 24cPortemonnaie met eenig geld enz.. K. G. Vrouwdeunt, Lange Singelstraat 22 étui met rozenkrans. Arbeidsbeurs. (Opgaaf 9 Septemer 1905.) Gevraagde Arbe idskrachten. Smidsknechts. (bekwame vuurwerkers). Stoffeerder. Tuinmansknecht. Bakker (halfwas.) Bakkersleerling Barbiersleerling (één reeds met het vak bekend). Kappersbediende. Vuurwerkers, gewoon bij stoomhamer te werken.) Wagenmakers. Rijtuigschilder. Model maker. Dienstbode. Machine— bankwerker- electricien. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman. Timmermansjongen. Tuinmans knecht Drukkers. Kistenmakers.letterzet ter. Kistenmakersjongen. Winkelbediende Kantoorbediende. Jongens voor kantoor. Depóthouder. Bakker. Smidsknechts. Smidsjongen. Kuipers. Portier. Reiziger. Nachtwaker Stokers Bankwerker. Macliinist-bankwerker-stoker. Mouter. Gist- zifter. Gistbewerker. Distillateursknechts. Pakhuisknechts. Loodgieter, (halfwas). Stucadoor. Metselaar. Schoenmaker. Koper slager. Leerling-metaalindustrie. Gediplomeer de boekhouders. Boekbinderswerk aan huis gevraagd. Personen voor lichte werkzaamheden. id. schrijfwerk. id. voor loopwerk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in kuipersvak. timmervak. Schoonmaaksters. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisjes Kindermeisjes. CircusWilke. Zjooals wij neteds méldden, staat de circus Wil ke, dht de Volgende wieek pp. het Exercitie-ter rein alhier eenige Voorstellingen zal geven, thans te Leiden. Aaii het Leidsch Dagblad onlieenen wij om- tne|njt;de Voorstellingen daar ter stede gegeven, het Volgendei „De siport-circus Van den heer P. Wilke, staan de op het weiland naaist „Zomcrzorg", waar de groot© zeilenteut en daarachter eén dito stal voor een groot aantal .paarden gisteren in den loop Van den dag werd opgesteld, waarvan de drukte door heel wat nieuwsgierigen werd gadegesla gen, opende giisitex-aVond de reeks aangekondigde Voorstellingen. On|b©kend maakt onbemind, ©n daarom waren bij vélen evenals bij ons de Verwachtingen, zeker niet hoog gespannen. Maar een gevlolg daarvan is: weder, dat, als het geen vertoond wordt, maar niet beneden het mid delmatige is, er dan, spoedig reden tot tevre denheid bestaat. En die was er werkelijk. De reeds in Vrij grooten getale opgekomen toeschou wers hebben zich dn .aanmerking genomenj d© herhaalde en luide soms zelfs daverende toe juichingen goed geamuseerd. De voorstelling duurde van acht uren tot ruim haüfelf en elk nummer Volgde het andere da delijk op, zonder eemige tusischenramte, met uit zondering eener pauze v!an tien minuten, gedu rende welke de bezoekers Van den eersten en tweeden rang in de gelegenheid werden gestéld do stallen te bezichtigen, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Onafgebroken werd de aandacht bezig gehou den met wat er ito de ruime manége te zien werd gegevenpaardendressuur, kunstrijden, acr,o- toaten, gedresseerde beren, kunstfietsrijders, een athleet, die verbazend met zijn tanden werkt, enz. Daar waren inderdaad interessante nommers hij en opmerkelijk was be-t om te zién hoe twèe honden tijdens het hoogeschoolrijden vlan den heer Otto Schumann tuisischen de pooten van diens mooi paard doorliepen. De directeur zelf oogstte mét zijto vrijheidsdressuur eveneens véél bijvlal Wat echter niet het minst belangrijk kan ge noemd worden, iis; de op' het programma aan gekondigde' „Va,art in den doodsring", waarbij' de verbazing wordt opgewekt over de geoefendheid en zekerheid, waarop deze schuine en steilé ren baan door twe© fietsers en een fietster wordt bereden. De verlichting der tent met aoctyleenlicht is eVeneens voldoende. Vioor de liefhebbers1 van dergelijke vertooningen vhlt dus deze dagen, wel te profifeeren." Naar wij vernemen, worden er pogingen in 't werk gesteld om te dezer stede weder een veemarkt te houden. Den 8sten October a.s. zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat pater B. Cramer S. J. werd benoemd tot kapelaan der parochie van St. Igna tius te Amsterdam, en tevens tot moderator der Congregatie van Maria Onbevlekt Ontvangen en van den H. Aloysius. Naar men verneemt, is de zeereerw. heer pastoor Kaag te Duivendrecht zoo ernstig onge steld, dat de laatste H.H. Sacramenten aan Z.E. zijn toegediend. Robert en Bertram. De overbekende klucht «Robert en Bertram" wordt thans ook in de operawereld ingelijfd. De tekst is omgewerkt in een operalibretto en Otto Fiebach schrijft de muziek. Rijwielhandelaars. Dezer dagen kwamen in het Yereenigingsgebouw aan de Schiekade te Rotterdam bijeen een groot aantal rijwielhandelaren en -herstellers van Rot terdam en omliggende gemeenten, ter bespreking van de vakbelangen. Deze vergadering ging uit van den Bond van Rijwielherstellers en -handelaars in Nederland, en werd geleid door den heer G. J. C. Herdes, van Amsterdam. Allereerst kwam in behandeling een zeer onaan gename kwestie tusschen eenige vakgenooten en het Rolt. Nieuwsblad eenerzijds en eenige andere vakgenooten en een rijwieltabrikant in de omstreken van Rotterdam anderzijds, welke kwestie tot veel geschrijf in couranten en andere geschriften had aanleiding gegeven en nu in deze vergadering, na een langdurig en soms heftig debat, tot oplossing werd gebracht, tot bevrediging van beide partijen. Hierna werd door de aanwezigen een Rotter- damsche afdeeling van bovengenoemden Bond opgericht, met een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren A. den Held Azn., Ie voorzitter, C. H. Numeyer, 2e-voorzitter, Jos. F. Broekmans, secretaris, A. Maller, penningmeester, S. Went, commissaris, Jan van Hasselt, commissaris, allen te Rotterdam, en J. M. Boode, te Zevenhuizen, commissaris. Rechtsingang verleend. De Haagsche rechtbank heeft gister tegen Wes- terhoff, die Zaterdagavond j.l. in de Jan Blanken straat Karei van Leeuwen doodschoot, rechtsingang verleend, met bevel tot instructie en gevangen houding. De vergiftigingszaak. Het gerechtshof te Amsterdam zal Dinsdag, 26 dezer, in hooger beroep behandelen de strafzaak tegen H. v. d. K., den koffiehandelaar, die ver volgd is geworden wegens poging tot vergiftiging van zijn boekhouder Hoekstra door middel van arsenicum, en te dier zake door de rechtbank is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstrafde eisch was 15 jaar. Als raadsheer-rapporteur zal fungeeren mr. Th. J. Hoppe; voor den beklaagde zal, evenals in eerste instantie geschied is, mr. L. W. van Gich als verdediger optreden. Zes getuigen en twee deskundigen zijn a charge gedagvaarda décharge zullen ook getuigen en deskundigen gehoord worden. Het Hof heelt voor den 27sten dezer geene nieuwe strafzaken op de rol, omdat vermoedelijk de behandeling der vergiftigingszaak wel twee dagen in beslag zal nemen. Zooals men zich her inneren zal, heeft de beklaagde in eerste instantie tot het laatst toe met nadruk zijn onschuld vol gehouden. Uit de Staatscourant. U itgesproken: Arnhem, 4 September. J. van Altena, koopman te Ede. Rechter commissaris: mr. H. J. v. d. Poel Hiddingh, curatormr. D. L. Leccius de Ridder te Wageningen. Haarlem, 29 Augustus. C. van Blaaderen Hzn., koopman te Bloemendaal. Rechter-commissaris mr. A. van de Koppel Gzn., curatormr. F. A. Bijvoet. Dordrecht, 7 September. A. J. van Rije, manu- facturier te Dordrecht en aldaar handelende onder de firma van Rije Meyrink. Rechter-commissaris jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen curator mr. J. H. Muloch Houwer. Vernietigd: J. S. Roet, I. S. Roet en S. I. Druk te Amsterdam en de handelsvennootschap onder de firma I. S- Roet en Co., in liquidatie, gevestigd geweest te Amsterdam. Cholera. Nu de Duitsche regeering 't vervoer van Rus sische landverhuizers via Hamburg naar Amerika, wegens cholera-gevallen heeft verboden, neemt 't transport over Oldenzaal zeer toe. Naar verluidt zou echter de Duitsche regeering tijdelijk den doorvoer der emigranten verbieden om versprei ding der cholera te voorkomen. Brand. Hedennacht brandde het kotffehuis van den heer F. van Berkel aan den Heikant te Tilburg geheel af» Beurs van Londen. (Open. Koers.) 9 Sept. De markt opende vast. Amerlkaansche spoorweg" waarden ongeveer 3/g boven pariteit. 4 Japan 91 en de nieuwe leening 4'/, premie- Peruvians 157/g en 48Vs- Cedula's »P" 17 V* biedende. HAMBURG, 9 Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Ko ff ie: prijsh. 39 397/2 ^0 401/» Sept. Oct./Dec.Jan./Mrt. Mei. Suiker: kalm. 17.05 17.60 17.80 18.15 HAVRE, 9 Sept. Sept. Dec. Mrt. Mei. Koffie: 48 48 487/4 48K' RIJNHOOGTE. Caub 9 Sept.2.30 M0.05 M val Huningen 9 Sept.2.51 M0.04 M 9 Kelil. 9 Sept.2.73 M0.08 M Keulen 9 Sept.2.43 M0.10 M Mannheim. 9 Sept.3.91 M0.10 M Ruhrort .9Sept.: 1.89 M; 0.12 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2