Dagblad mor Schiedam en Omstreken. HOOG SPEL 28ste Jaargang V rijdag 15 September [905. No. 8306. Officieele Berichten. Algemeen Overzicht. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k ad verteeren worden uiterst b i 1 lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. SCHOUW over de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw-west-frunkeland. WAARSCHUWING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooten in het Oud- en Nieuw- west-frankeland binnen genoemde gemeente, van den 19den Mei 1881. Brengen ter kennis van de eigenaars van lande rijen, huizen en erven in genoemd Frankeland, dat op Zaterdag den 30sten September '1905, des voormiddags ten 10 ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en heinslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het bij de bovenaangehaalde verordening voorgeschrevene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd, waar het behoort. Schiedam, den 15den September 1905. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, V. SICKENGA. 15 September. RUSLAND. Uit Bakoe wordt gemeld, dat de Armeniërs het districtshoofd van Noechy verzocht hebben, tele grafisch den gouverneur te vragen om troepen, maar het districtshoofd was zoo bang voor de Ta taren, dat hij geweigerd heeft. Indien de Moslems in Noechy in opstand komen dan zal de beweging, zoo verzekert de correspon dent van ïllavas", zich ongetwijfeld uitbreiden in het arrondissement Zakataj, bewoond door Lesgiërs, en vandaar in Dagestan, waar de gisting reeds merkbaar is. De Armeniërs slagen er niet in, zich wapens te verschaffen, en men belet hun ook van over heidswege, een soort van politiemacht te vormen. Het blijkt nu dat Mohammedaansche politie agenten tijdens de troebelen Armenische huizen binnengingen en vandaar schoten losten, om het volk tot bestorming van die huizen uit te lokken. Tijdens den grooten brand werden Je Armeniërs levend in de vlammen geworpen. De Times verneemt uit Bakoe De Engelsche maatschappijen hebben de werken tot herstel van het oliebedrijf gestaakt wegens de bedreiging van de opstandelingen, dat zij alle eigenaars die herstellingswerken lieten uitvoeren zouden dooden. Het geheele gemeentebestuur van Tiflis heeft Woensdag zyn ambt neergelegd om hierdoor te protesteeren tegen de bloedige onderdrukking door de militaire macht van de betooging op 11 dezer. Winkels, nijverheidsondernemingen, de trams, cou- Roman van E. PHILLIPS OPPENHEIM. 19) Hij reikte Wolfen een open brief toe. Deze nam hem aan, las hem en zag dat hij uit Londen hwam en op den vorigen dag gedateerd stond. »Den Heer Arnold Blatherwick. Waarde Heer, »De schrijver van dezen brief is geneigd u dui zend pond aan te bieden in ruil voor een kleinen dienst, dien gij in staat zijt, hem te bewijzen. He bijzonderheden daarvan kunnen u alleen ver teld worden in een persoonlijk onderhoud, maar m breede trekken komt het hierop neer. nGij zijt als particulier secretaris geëngageerd hij den graaf van Deringham, vroeger admiraal bij de Engelsche vloot, Wij gelooven dat het uw Werk is papieren en berekingen tecopieeren, welke betrekking hebben op de kustverdediging en den zeedienst van Groot-Brittannië. De schrijver is Zeil bezig met een dergelijke taak, maar daar hij niet dezelfde goede bronnen heeft als lord Dering ham, ontbreken hem eenige belangrijke bijzonder- rantenverkoopers en vele andere beroepen hebben om dezelfde reden ten teeken van rouw voor één dag hun bedrijf gestaakt. Ook hebben de revolutionaire comités in talrijke exemplaren een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt opgeroepen tot een algemeenen opstand. De gouverneur van Elizabethpol heeft aan gene raal Sjirikin geseind om onverwijld troepenver sterkingen te zenden met het oog op den zeer verontrustenden toestand van stad en district, vanwaar een deputatie is gezonden, vragende om maatregelen tot stuiting der slachtingen. Nieuwe troepenversterkingen gaan ook naar Bakoe, waar de werkloos geworden bevolking de afzetting ver langt van de Tataarsche politieagenten, wier valsche aangiften tengevolge hebben gehad, dat huizen van vreedzaam gezinde inwoners beschoten werden. De gemeenteraad heeft de vlucht genomen. Commissies, die gevormd zijn tot verzoening van de strijdende bevolkingselementen, blijven werkeloos. De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris meldt, dat verscheiden leden van het bestuur der zemstwo's, onder wie prins Lwjof eergisteren te Petersburg aangekomen zijn, om met hun ambtgenooten in de hoofdstad te spre ken over de groote vergadering der gedelegeerden te Moskou, die zy, niettegenstaande het verbod der regeering, tegen 18 dezer willen laten doorgaan. ZWEDEN en NOORWEGEN. Najd.e gister-middag te Karlstad gehouden ver gadering der gedelegeerden ïsj het verwachte com muniqué niet uitgegeven. De 'gedelegeerden zeiden, dat, jhet onmogelijk was, mededeelingen té doen. D© Volgende zitting zal heden op het gewone uur plaats hebben. Volgens hetgeen in Noorsche kringen te Lon den wordt Vertelid, moeten de onderhandelingen met Zweden nu caopi sifcaan, dat Noorwegen bereid is de nieutve igrensforten te ontmantelen, maar niet de nieuwe .gedeelten van dé forten Kongs- vinfgter en Frederikisiten, .zoóal-s Zweden eischt. De Noren beweren, dat de slechting dier nieuwe ge deelten onmogelijk kan geschieden zonder dé ouide te ruïneeren. De 'Noren hier bésehouwen den stand vian 'za'ken als netelig. De Zweden hebben 60.000 a 70.000 m,an troepen op de Noor sche grens bijeengetrokken en kunnen binnen een etmaal Noorwegen binnenrukken. Daartegenover hebben de Noren op 't oogenbïifc slechts vier duizend m;an grenstroepen te stellen. De Zweedstehe gezant te Londen schrijft aan de Times, dat Zweden nooit de ontmanteling vjm 1de oude, historische Noorsche vestingen Kongs- Vinger en Frederikisiten geëischt heèft, maar al leen Van de nieuwe grensvestingen, die Zweden bedreigen. De Daily Telegraph verneemt pit Go thenburg, dat de onderhandelingen te Karlstad Vermoedelijk jgoed zullen eindigen. Hét vergelijk 'zou berustten op de ontmanteling Van de nieuwe grensforten, waartegenover Zweden een scheids rechterlijk Verdrag zou teekenen rakende toekom- komsitige geschillen. heden. Hij verzoekt u hem deze te verschaffen en biedt u daarvoor 1000 pond aan. Als man van eer zult ge misschien aarzelen op dit aanbod in te gaan. Onnoodig I Lord Dering- ham's werk is practised onbruikbaar, want het is de arbeid van een krankzinnige. Gij weet zelf dat dit waar is. Hij zal nooit in staat zijn een samenhangenden vorm te geven aan de verwarde massa statistieken en gegevens, die hij heeft ver zameld. Ge zult er dus niets aan misdoen, indien ge deze bijzonderheden verstrekt aan iemand, die er een nuttig gebruik van kan maken. De som, die u wordt aangeboden, is buiten verhouding tot de waarde der inlichtingen, maar ik ben rijk en heb geen tijd te verliezen. Als man van gezond verstand zult ge dus niet aarzelen op mijn voor stel in te gaan. Indien ge toestemt, komt ge den Donderdag na ontvangst dezes ontbijten in het Grand Hotel te Cromer, tusschen een en twee ure. De schrijver van dezen brief kent u persoon lijk en zal zoo vrij zijn aan uw tafeltje plaats te nemen." Wolfen gaf Blatherwick het briefje terug. Het is zeer vreemd, zeide hij, heel vreemd. Ik weet niet wat ik er van moet denken. Het is waarschijnlijk eene grap, lord Wolfen. Denkt gij dat het werk van mijn vader vol komen waardeloos is Hm, ge verlangt zeker dat ik u openhartig antwoord, lord Wolfea Ik hm geloof niet dat het werk van lord Deringham voor iemand ter wereld eenig nut zou hebben. Ik kan u ver- Volgens een telegram uit Alexandrofsk aan Noorsche bladen hebben de Russen plan eén oprloigishayefn te ves'figcn aan de Moermankust (Lapland). De haven iziou dienst doen als basis voor eene vloot, die 's zomers op dezè kust zou wonden gestationeerd. Verschillende officie ren hebben v,an Archangel uit de havens langs de kuisit belzodhtvërrmoedeiliijik zal de keuzè op Alexandrofsk Vallen, w,aar de haven dan ver- igrOfO't en Versterkt aail worden. Er wordt uitdruk kelijk bijgevoegd, dat Noorwegen in dit plan géén toiedreigai'g moét zien. De aanleiding is enkéi de wensöh naar een haVen, vanwaar de toegang tot den Oceaan langer en gemakkelijker open i,s dan van uit Iiibau in de Oostzee. De golfstroom doet iaan de Moerman kuisit zijn invloed nog dui delijk (gfcvoelen. De Noren zullen de geruststel lende Verzekering der Ruisisen 'wellicht maar half bevredigend vinden. DUITSCHLAND. Ter nadere bevestiging van de berichten over een bezoek van den Tsaar en de Tsaritsa te Darmstadt, wordt vandaar gemeld, dat de kamers welke de Tsaritsa in het paleis als prinses heelt bewoond, in allerijl opnieuw worden inge richt. De geneesheerern möëtèn hét verblijf der Rus sische keizerlijke familie te Darmstadt om gezond heidsredenen dringend hebben bepleithét z,aj twee maanden duren. Die Volkszeitung verneemt, dat in October het Duitsche keizerlijk paar daar den Tsaar zal bezoe ken en Vreest, dut het be-zdek der Russische kéi- zerlijke familie DuitsChland zal blootstellen aan een hinderlijke overs!rooming v,an een héél le ger Russische politiespionnen. Blijkbaar rekent ook de omgeving van den Tsaar op een be langrijke toeneming der revolutionaire beweging in Ruslland tijdens den komenden winter. O OSTENRIJK-HON GARI JE. De Oostenrijksche Rijksdag is tegen den 26en dezer bijeengeroepen. -Kristoffij', minister van Binnenlandsche Za ken, is met laüigemeene stemmen gekozen tot ge deputeerde vian heit 'kiesdistrict Boysan. PERZIë. De Engel'sche grensregelingscommissie is uit Seis'tan vertrokken na een verblijf van twee jaar. Zij, liet een uitgebreid, versterkt kamp in een voortreffelijk (strategische stelling niet een gewa pende bewakingsmacht achter. Naar Verluidt zal spoedig ©en nieuwe Engelsche commissie op de grens aankomen. JAPAN. Het protocol van den wapenstilstand tusschen Rusland en Japan bevat de volgende zes artikelen I. Er zal een strook gronds afgebakend worden tusschen de voorposten der beide legers in Man- tsjoerije en in het stroomgebied van de Toemen (Korea). zekeren dat mijn hoofd soms omloopt werkelijk omloopt van den verwarden inhoud der papie ren die uw vader mij geeft om te copieeren. Zij zijn niet alleen technisch verward, maar absoluut zonder eenige beteekenis. Ik vond het mijn plicht u dat openlijk te zeggen. Ik geloof niet dat uw vader in staat is, eenig ernstig werk te doen. De persoon, die dezen brief schreef, schijnt er anders over te denken. De persoon, die dezen brief schreef, kan nooit zooveel weten van lord Deringham als ik, die drie maanden lang het grootste gedeelte van den dag met hem doorbreng. Vindt ge dat mijn vader erger wordt Een week geleden zou ik gezegd hebben dat alles hetzelfde bleef, maar toen is er een ver tn- dering gekomen. Het begon met zijn ploiselinge, en ik moet zeggen ongegronde verdenkingen van juffrouw Merton, die naar mijn meening een zeer achtenswaardige, lieve dame is. Blatherwick kuchte verlegen en Wolfen kon het begin van een glim lach niet onderdrukken' Wat gisteravond met Richardson is gebeurd, is, vrees ik, een nieuw bewijs van zijn toenemende krankzinnigheid. Het spijt mij dat ik zoo open hartig moet spreken, maar ik vrees, dat iedere zachte uitdrukking bezijden de waarheid zou zijn. Het spijt mij zeer dat te hooren. Onder deze omstandigheden, hm, zullen lady Deringham en u het mij niet kwalijk n-meii dat ik ook heenga. Ik, hm, kan niet zulk een hoog loon ontvangen voor dit werk. 2. De zeemacht van een der beide partijen zal geen gebied, aan de andere partij behoorende of door deze bezet, beschieten. 3. Het in beslag nemen van schepen met oorlogscontrabande wordt niet gestaakt. 4. Gedurende den wapenstilstand zullen geen versterkingen naar het oorlogsterrein gezonden worden. De troepen die met dat doel reeds onderweg zijn, zullen niet noordelijker gaan dan Moekden, wat de Japanners, niet zuidelijker dan Charbin, wat de Russen betreft. 5. De bevelhebbers van de legers en vloten der beide mogendheden zullen onderling de voorwaarden van den wapenstilstand regelen in overeenstemming met het hierboven bepaalde. 6. De twee regeeringen zullen onmiddellijk na de bekrachtiging van het vredesverdrag bevelen zenden aan hun legercommandanten, ter uitvoering van dit protokol. Het protokol is onderteekend door Witte, Rosen, Komoera en Takahira. it Sjanghai wordt aan de Morning Post ge seind, dat Miss Alice Roosevelt te Peking is aan gekomen. Zij zal ontvangen worden met het eere- monieel voor vreemde prinsessen. Bij het de vorige week in de nabijheid van Jacobstad gezonken stoomschip zijn nu de scheepspapieren gevonden, waaruit blijkt, dat het werkelijk John Grafton heette en te Londen thuis behoorde. Er jbevinden zich nog geweren in het schip. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat in Transvaal in 't geheel 80,4Üö kiezers ingeschre ven zijn. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. is benoemd tot gedelegeerde der Nederl. Regeering bij het te Luik van 1521 Sept. 1905 te houden Internationaal Congres gewijd aan de bespreking van vragen, nopens de kunst als publieke zaak, dr. P. J. H. Cuypers, architect der Rijks Museumgebouwen te Amster dam. Van de Koninklijke familie. Men meldt uit Soestdijk H. M. de Koningin vertrok om 5 uur 15 per auto naar het Loo. Op het bordes werd hartelyk afscheid genomen van H. M. de Koningin-Moeder en van den vorst en vorstin van Waldeck. Onderscheiding. De Koningin heeft de heer A. H. van Vassen, stationchef van de H. IJ. S. M. te Amsterdam, en de heeren C. G. Kok, stationchef S. S. te Utrecht en P. A. Sterk, stationchef van de S. S. te 's-Gravenhage, benoemd tot ridders in de Huisorde van Oranje. Het zal lady Deringham spijten dat gij heen gaat. Zoudt gy het niet nog een tijdje kunnen aanzien Ik wil veel liever vertrekken. Ik ben licha melijk niet sterk en ik moet bekennen dat het gedrag van den admiraal mij somtijds ongerust maakt. Gisteravond heelt hij onverwachts een aanval gedaan op dien ongelukkigen opzichter. Men kan niet weten hm wie zijn volgend slachtoffer zal zijn. Als het u schikt, lord Wolten, zou ik gaarne morgen vroeg vertrekken. O, maar zoo spoedig gaat ge toch niet heen En die brief dan Daarmee kunt ge doen, wat u goeddunkt. Ik heb er persoonlijk niets mee te maken. Ik wil gaarne een week bij mijne tante in Cornwall gaan logeeren en morgen met een eersten trein vertrekken. Wolfen had moeite zijn lach te bedwingen, ofschoon hij een weinig boos was. Zie eens hier, Blatherwick, wees nu eens (linken jongen en help mij voor ge heen gaat. Ik twijfel geen oogenblik aan hetgeen ge mij omtrent mijn vader vertelt, maar vindt ge het zelf ook niet vreemd dat zijn vrees bestolen te worden, direct door de ontvangst van dezen brief gevolgd wordt Er is in ieder geval iemand, die hooge waarde hecht aan zijn manuscript Ik zou gaarne willen weten van wien die brief komt. Ik kan u verzekeren, dat ik er niet het flauwste vermoeden van heb. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1