Dagblad mor^Schiedam en Zweden en Noorwegen. 28ste Jaargang Zaterdag 16 September 1905. No. 8307. EERSTE BLAD Officieele Berichten. Openbare Aanbesteding. Algemeen Overzicht. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dage.ijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k ad verteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Op Donderdag 21 September a.s., 's namiddags - uur, zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam onder ingezetenen der gemeente worden uanbesteed, volgens bestek no. 6 Het uitroeren ran verfwerken aan bruggen en gebouwen binnen de gemeente Schie dam. Het bestek is tegen betaling van f 0.25 ter Lenaeente-Secretarie verkrijgbaar. De aanwijzing geschiedt op Zaterdag 16 Sep tember a.s., 's morgens 11 uur, aan de Stads- Utnrnerwerf. 16 September. Een oorlog te verwachten Uit Stockholm wordt d.d. 15 dezer geseind, dajt het Svtenska-teile!graa£biurea.u tegenover de ont kenning v:an het l[N|0rs'k-telegraafagentschap zijn uiededeeding over de mobilisatie in Noorwegen Volhoudt. De telegrammen uit Stockholm van gister aan de Engelse he bladen zijn oorlogszuchtiger dan die uit Christtiania. VöJgehis den Stoc'kjholmsehen correspondent der Daily Mail verbittert de tegenwoordigheid van Kansen en andere invloedrijke Noren te Lon den, die er Engeland ten bate Vaji Noorwegen werken, de Zweden ten zeerste. De correspondent vlan de Daily Mail te Ghri's- Uania ziet den toestand zeer donker in. Zwe- dehs eisch tot slooping van de vestingen draagt, Volgens hem, het karakter van een ultimatum. Hij hoopt, dat Engeland tusschenheide zal ko- hieh om vijjanddijkheden te beletten. Anders is de oorlog waarschijnlijk, al kan hij niet beginnen donder goedkeuring vlan den Rijksdag. 'De K'openihaaglsche correspondent van de Stan dard Verneemt uit Stockholm, dat Duitschland, HuisSand en Frankrijk krachtig er bij' Zweden op uu-ndringen dat het met Noorwegen een vèrge- treft. RUSLAND. De Standard publiceert den tekst van een ge- aanschrijving van den Russischen minister van Uinnenlandsche Zaken, dd. 3 dezer, aan al de °verheden binnenslands. Daarin gelast de minister hun alle leden van zemstwo's streng na te gaan, te beletten dat zij geschriften verspreiden en over- Heders in hechtenis te nemen. Het doel is, zegt minister, alle zemstwo's te onderdrukken eerst daarna zal het land weer rust krijgen. Generaal Sjirinkin heeft gisterochtend het v°lgende telegram uit Bakoe ontvangen Op eenige Plaatsen is geschoten. Er hebben kleine botsingen Plaats gehad, waarbij dooden zijn gevallen. De toestand is dreigend, daar de opwinding onder de Tataren groot is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Kamer verklaarde Fejervary gisteren, dat de Koning het ontslag van het ministerie heeft aangenomen. Z. M. heeft hem gemachtigd, mede te deelen dat Z. M. een nieuw ministerie wenscht te vormen uit de rangen der meerderheid met een aannemelijk program, zoodat de verbonden Partijen hunne voorstellen aan den souverein hunnen onderwerpen. De Koning heeft de zitting verdaagd tot den lOen October. Kossuth protesteerde. ejervary antwoordde en zeide, dat dit protest niet is te rijmen met het ontzag, den souverein Verschuldigd. Hierop verliet hij de zaal, verklarende 8 echts gebleven te zijn om het protest van Kossuth af te weren. Ka een lange beraadslaging nam de Kamer een tootie van Kossuth aan, die een protest is tegen ue vergadering. Er heerschte groote opwinding. In de Kamer van magnaten is een eigenhandige brief van den Koning voorgelezen, waarin de ver daging der zitting wordt bevolen. AMERIKA. Uit Washington wordt aan de Daily Chronicle geteemd, d.at president 1 loose velt daar op het einde vlan deze maand schitterend zal ontvan gen worden JAPAN, Elf leden van het Hoogerhuis, onder leiding van prins Nidzjo, hebben tot de regeering een memorie gericht, waarin zij o.a. vragen waarom het hoofd der politie in de hoofdstad in rang verlaagd is, terwijl toch zijn chef, de minister van Binnen- landsche Zaken, op zijn post blijft De adressanten keuren het scherp af, dat de rust in de residentie van den Mikado niet behoorlijk gehandhaafd is kunnen worden. Het gouvernement heeft de uitgave van drie dagbladen, verschijnende te Kofu, Mitigata en Otaku geschorst. De betoogingen tegen het vredes verdrag duren in de provinciën voort. De Daily Chronicle bevat een merkwaardig ver haal van de avonturen van het Londensche schip John Grafton, dat de Finsche kust onderzocht en toen op geheimzinnige wijze verdween. Tot Juli was de John Grafton nog een kolenboot, varende tusschen Shields en Londen. Daarna veranderde het meermalen van eigenaar, totdat het schip eindelijk te Vlissingen belandde, waar de feitelijke eigenaar moet wezen, ofschoon de nominale eigenaar, met name Dickinson, te Londen woont. Te Vlissingen kreeg de John Grafton een nieuwe bemanning, meest vreemdelingen, waarna het schip naar Sark stevende, alwaar een groote stoomboot er vele kisten in overlaadde. Die kisten hielden ongetwijfeld de in beslag genomen gewe ren in. De overlading geschiedde buiten de terri toriale wateren van het eiland. - Generaal Booth heeft aan den eersten mi nister van het Australische Gemeenebest geseind, dat hij dezen winter 5000 Engelsche landbouwers met hun gezin naar Australië zou zenden, wanneer de Australische regeeringen goede nederzettingen beschikbaar stellen. De minister seinde terug dat hij dadelijk de eerste ministers van de verschil lende staten zou raadplegen. Booth heeft aaneen verslaggever gezegd, dat hij een veelomvattend plan had om duizenden Engelsche gezinnen overal naar Engelsche koloniën heen te sturen. Op een vergadering van de sociaal-democra tische partij te Genève is het tot een breuk gekomen. De meerderheid verklaarde zich voor het antimilitarisme, de minderheid ertegen. Sedert eenige weken had de socialistische pers in wes telijk Zwitserland de stichting van een anti-mili taristische liga bepleit. Genève zal nu, nog meer dan totdusver, het middelpunt worden van de antimilitaristische beweging onder de Zwitsersche sociaal democraten. Afgevaardigden van het Slavische genoot schap te Moskou hebben eergisteren hun opwach ting gemaakt bij Carnegie op het kasteel Skibo en hem het eerelidmaatschap van het genootschap en een zilveren beker van Slavisch maaksel aange boden. Kolonel Tsjirep Spiridosowitsj, de voorzitter van het genootschap, vertelde in een krachtige en gevoelige toespraak, hoe hij rijen christenen in Macedonië door de Turken, had zien onthoofden en in Armenië hoe kinderen op lansen werden gespit en in vuren geworpen. Hij deed op Carne gie, als bouwer van den tempel des Vrede-, een beroep, zyn zedelijken steun te verleenen om aan die moordpartijen een einde te maken. Anders zouden de Slavische volken en Armenië in een poel van bloed gedompeld worden. Carnegie beloofde de zaak te zullen overwegen en verklaarde alvast dat de bestendiging van de Turksche heerschappij in Europa een schande voor de beschaving was. De bekende Engelische journalist William Stead vertoeft op het oogenlb'lik in Rusland. De zer daig'en i.s! hiji dio;or den Tsaar en Tsaritsa ont- vlawgen. Uit Sydney wordt geseind, dajt in Nieuw- Bretagne, 50 K.M. vajx d© jrtaate waar het nieu we Duitsche zeesita|tiion is ontworpen, belangrijke kelenlagen ontdekt zijn. Koninklijk bezoek aan Friesland. Te Enkhuizen heeft zich eene commissie gevormd ter voorbereiding van een huldebetoon voor zoover daartoe gelegenheid zal zijn aan H. M de Koningin op haar doorreis naar Friesland. In aansluiting aan ons bericht uit Hindeloopen kan nog worden gemeld, dat H. M. de Koningin op Woensdag den 27sten dezer aan het station aldaar door eenige jongedames, in oud-IIindelooper kostuum, in de Friesche taal zal worden toege zongen. Kon. bezoek aan Marken. H. M. de Koningin Moeder en de Vorst en de Vorstin van Waldeck brachten gister-namiddag ongeveer 1 uur een bezoek aan Marken. De burge meester, de heer De Ridder, ontving de hooge bezoekers. De pas gebouwde kerk der Hervormde gemeente werd bezocht, waarbij het orgel door een der aanwezige dames op Marken werd be speeld. Er volgde een kort bezoek aan het Stad huis en de woning van den burgemeester, waar een ruiker werd overhandigd. Daarna werden eenige Marker huizen en de scholen bezichtigd. Vervolgens werd de terugkeer aanvaard, om onge veer halfdrie, met de motorboot van de Waart naar Volendam. Uit Monnikendam wordt nog gemeld: Na een uur ongeveer op het eiland Marken Vertoefd te hebben, vertrokken de hooge gasten per motorboot van den bekenden tramschipper C. de Waart, nu bijgestaan do,or zijn wakkeren -zoon, naar het visschersdorp Volendam. Nauw was de boot buiten de haven of Volen dam was reeds zichtbaar met zijn kerktoren en scheepsmasten. Was de reis van Amsterdam nahr Marken al verrukkelijk mooi, verhoogd door het bijna onovertroffen weer, nu was de aan blik over de kehtjgolvende waJtermAssa, met zijn schuimspaftonde botters, die aan het vis- sehen waren, in booge mate aantrekkelijk, boeiend, den mensch tot stille .aandacht Voe rend. Maar weldra moest van dat natuurtafereel af scheid genomen worden, want de haven van Vo lendam was nabij, die met sierlijken zwaai werd bi nnengestoomd. De heer Calkoen, burgemeester van Edam, was, versierd met keten en ordeteêken, aan dun steiger en heette II. M. met gevolg harte lijk welkom. Het fanfarekorps speelde het Wilhelmus van Nassouwe en onder -het gejuich der saamge- stroomde menigte, geleidde de heer Calkoen de Vorstelijke Bezoekers naar verschillende wo ningen en den heer L. Spaander. Reeds bij: do aankomst werd door de dames Spaander en Buys aan H. M. eien prachtige bloemruiker aan geboden, waarvoor vriendelijk dank werd ge bracht. Dat H. M. in het hotel Spaander, met zijn tal van keurige schilderijen en etsen, verrast was, is niet te verwonderen. Ook op de veran da, waar men zulk een grootsch en rustig zee gezicht heeft, vertoefde de Koninklijke Bezoek ster eenige opgenlbliikken. De reis werd verder voortgezet met een trek schuit, voor dbze gelegenheid getrokken door een paard wat in gewone tijden door een man g-aseh iedt. Binnen het half uur was men te Edam, alwaar het Edamsteh Fanfarekorps de Hooge Be- zbeikerte met het Volkslied verwelkomde. Een kort bez'oek aan het stadhuis, onder ge leide van den heer Calkoen, en om 4 uur stoom de H. M. met geVot'g per extra-tram via Monni kendam en de Verdere wateriandsche dorpen, naar Amsterdam, om onmiddellijk met een gereedstaan- den trein weer huiswaarts te keeren. Het was een dag, die bij H. M. zeker (n aan denken aal blijven, zoowel door de heerlijke réis', hot typisch vervoer als door de 'betoonde harte lijkheid en belangstelling in de plaatsen, die wer den bezioöht. De heer V,an Geuns, directeur der N.-H. Tram- maatschappij, en Klein, ambtenaar bij de haven- difcte, maakten de reis mede. Verkiezing lid Eerste Kamer. Bij Kon. besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land tot het bijeenroepen van de Staten dier pro vincie in buitengewone zitting, op Dinsdag 26 September 4905, teneinde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van C. W. graaf Van Limburg Stirum. St.-Crt Gouverneur van Suriname. De oud-minister van Koloniën, Idenburg, is benoemd tot gouverneur van Suriname. Tegenspraak. Uit Leeuwarden meldt men aan de N. R. Ct. Het bericht, dat mr. B. Ph. baron van Ilarinxma thoe Slooten met ingang van 1 Januari a.s. ontslag zou aanvragen als commissaris der Koningin in de provincie Friesland, is ten eenen male ongegrond. In Djocdja. De correspondent van de Tel. te Batavia seinde gister Op het huurland Kenajan, waar sedert weken het volk weigerde te arbeiden, is het werk hervat. Uit Nieuw-Guinea. Gister seinde de correspondent van de Tel. te Batavia De post Kokos in Fakfak is door Alfoeren af- geloopen. Vijf dooden. (Fakfak is een plaatsje aan de Z. W. kust van Nieuw-Guinea ten zuiden van Fekar.) uS3De arrestatie van Domela Nieuwenhuis. Naar aanleiding van de arrestatie van Domela Nieuwenhuis hebben we ons om inlichtingen ge wend tot mevr. Nieuwenhuis, Evenwel zonder succes. Uit Hilversum berichtte mevr. N. ons, dat ze nog niets naders had vernomen. (Ass. Crt.) Geen geheim schrijven 1 ^De Nieuwe Courant meldt, dat zij de volstrekte zekerheid heeft bekomen, dat de minister van Oorlog geen geheim schrijven tot den inspecteur der infanterie heeft gericht, betreffende den geest in het leger. Drie dagen geleden heeft de N. L. reeds een zinsnede uit een door haar ontvangen brief aangehaald, waarin als uit de beste bron afkomstig werd vermeld, sdat geen aparte circu laire door den minister van Oorlog, bestemd alleen voor den inspecteur der infanterie, is afgezonden." Hiervan hebben wij tot dusver geen melding gemaakt, omdat wij wenschten af te wachten wat onze berichtgever, dien wij op het bericht in de N. C. opmerkzaam maakten, op deze pertinente tegenspraak, thans nog pertinenter door de N. C. herhaald, zou te zeggen hebben. Zijn antwoord is tot dusverre nog niet door ons ontvangen. Zoodra het inkomt, zullen wij het natuurlek onverwjjld plaatsen. (Tel.) Schoolkleeding. De gemeente Den Haag gaat beginnen met de verstrekking van kleeding aan arme schoolkinde ren. B. en W. toch wenschen vóór 4 October aan biedingen te ontvangen voor de levering van kleeding (waaronder ook klompen) ten behoeve van arme schoolkinderen. Congres voor Openbare Gezondheids regeling. Gister-middag 4 uur werd in de Theaterzaal van het Kurhaus te Scheveningen, het tiende congres v. openb. gezondheidsregeling geopend door den waarn. voorzitter, prof. dr. C. H. H. Spronck, die, zooals verleden jaar te Nijmegen, weder de openingsrede hield. Cider-teutoonstelling. Op 34 October en 4 en 2 November e.k. zal n de lokalen van het Genootschap sNatura Artis Magistra" te Amsterdam, eene eigenaardige tentoonstelling gehouden worden, nl. van cider- appels en peren en van cider (appelwijn.) De directe aanleiding tot deze tentoonstelling gebracht, door de vertegenwoordigers der Engel sche land- en tuinbouwpers. Onder deze bevonden zich eenige deskundigen op het gebied der cider; J 1' fcX-. i u. .1 w - a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 1