Stads- en Gewestelijk Aieuws. Kunst en Letteren. Sport. Kerknieuws. Scheepvaart. Faillissementen. Aardewerk. Potgieter. Schouwburg te Maastricht. Paarden. bereiding en deze spraken er hunne verwondering over uit, dat in Nederland zoo weinig aandacht werd geschonken aan de fabricage van appel- en peren wijn. In het midden van October zal te Londen een belangrijke tentoonstelling worden gehouden, zoowel van cider en ciderappelen, als van het meer wetenschappelijke gedeelte, de fabricage, betreffende. Op verzoek van dr. Van Rijn, den landbouw- consulent van Friesland in Engeland, verklaarde het tentoonstellings-comité zich bereid, de inzen ders te bewegen, hunne inzendingen beschikbaar te stellen voor eene tentoonstelling in Nederland. Er bestaat nu alle kans, dat een groot aantal inzenders daartoe bereid zal worden bevonden, zoodat op een flinke inzending uit Engeland mag gerekend worden. Voorloopige besprekingen met den directeur- generaal van Landbouw, den heer Lovink, hadden tengevolge, dat eene commissie werd benoemd, om de zaak zoo mogelijk tot stand te brengen en gesteund door een niet onbelangrijk Rijkssub sidie heeft deze commissie thans haar taak aanvaard. Dezer dagen zullen door de commissie circu laires aan belanghebbenden worden toegezonden, om op te wekken, door geluelijken steun in de nog ontbrekende gelden te voorzien en naar alle waarschijnlijkheid zal dit beroep niet te vergeefs worden gedaan. Naast de inzendingen uit Engeland, zal men de Nederlandsche bereiders van appelwijn ook uitnoodigen in te zenden en tevens zal men een collectie Nederlandsche fruit geschikt voor cider- fabricage bijeen trachten te brengen. Eenige Engelsche deskundigen hebben zich bereid verklaard over te komen, ten einde inlich tingen te geven en tevens zal aan de tentoonstel ling worden verbonden eene openbare vergadering, waarin over het cider-vraagstuk van gedachten zal worden gewisseld. De samenstelling der bovengenoemde commissie is als volgt F. B. Löhnis, inspecteur van den Landbouw, voorzitterG. baron De Senarclens de Grancy, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw- en plantkundeA. C. Ide, leeraar aan de land- tuin- en boschbouwschooldr. J. J. L, van Rijn, landbouw-consulent van Friesland in Engeland; I. P. M. Cammau, Rqkstuinbouwleeraar voor de provincie GelderlandN. Nobel, idem voor de provincie GelderlandE. Snellen, id. voor de provincie Limburg; C. van Lennep, secretaris der Nederlandsche Pomologische vereeniging, secretaris-penn ingmeester. Tevens wordt op een der tentoonstellingsdagen de jaarvergadering der Pomologische Vereeniging gehouden. 3. §,De strijd in de bouwvakken te Amsterdam. Zooals wij reeds eenige dagen geleden meldden, zouden gister de werklieden, die door de algemeene Patroonsvereeniging waren aangewezen om als plaatsvervangers op te treden van de opperlieden en metselaars, die het werk van den heer Schut hadden neergelegd, aan den arbeid dienen te gaan Van de acht aangewezen mannen kwamen er echter twee (opperlieden) opdagen. De zes die weigerden, zijn nu, volgens de statuten der Pa troonsvereeniging, ontslagen. Nederlandsche Yerzekeringsbond. De Nederlandsche Verzekeringsbond zal op 28 September aanst. te Groningen zijn derden voor- dracht-avond houden. Als sprekers zullen optreden de heeren dr. F. M. Cowan, levensverzekerings arts te 's-Gravenhage en mr. E. J. Korthals Altes, accountant te Amsterdam. Ongelukken. Te Udenhout geraakte Donderdagavond de voerman A, de L., bij het loésen van zijn kar beklemd onder een zwaar kozijn. Ernstig gekneusd werd de man opgenomen gistermorgen is hij aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. De Dordr. Ct. schrijft: Vrijdag-middag halfvier is op de scheepstimmerwerf »de Rijn" van de firma P. Hoeboe aan de Lijnbaan aan de Lijnbaan te Dordrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Men is daar o.a. bezig met den bouw van een grooten ijzeren elevatorbak. De spanten daarvan stonden reeds overeind, evenals de onderste rij platen. Een ploeg van zes werklieden was thans bezig met het aanbrengen van de tweede rij. Daartoe worden de platen met behulp van twee takels op haar plaats geheschen en met een vier tal moerbouten voorloopig bevestigd aan de span ten, waarna de gaten worden afgeteekend, waar door later de klinknagels zullen worden gedreven. Na die afteekening worden de moeren weer afge nomen, de bouten uitgetrokken en de plaat gestreken, ten einde de gaten te kunnen boren. Drie van de vier bouten nu waren reeds uitge nomen en het eene eind der plaat een deel gestreken, zoodat die in scheeve richting hing en ook de takels schuin gespannen stonden. Van den vierden bout werd de moer afgedraaid, zoodat alleen de bout zelf nog van de binnenzijde uit het gat moest worden getrokken. Hiermee was be last de 18-jarige Abraham Klijn, een oppassend werkman, wonende bij zijne ouders op den Jacoba hof (Noordendijk). Of deze den bout niet kon uittrekken of om andere reden is niet bekend, maar in het schip liep h\j om een der schutten heen en stak het hoofd tusschen de plaat en een der spanten, juist op het oogenblik dat een werk man buiten den bak staande de plaat met een hefboom loswerkte. Het gevolg was dat de nu vrijhangende plaat terugslingerde en het hoofd van Klijn tusschen de ruim 200 kilo zware plaat en de spant als het ware gekraakt werd. Hevig uit neus, mond en ooren bloedende, werd de gewonde bewusteloos in het kantoor gedragen, terwijl inmiddels naar alle kanten om heelkun dige hulp werd getelefoneerd. Het eerst werd die, zoover mogelijk, verleend door den geneesheer Arie de Jong, op wiens last de ongelukkige per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd, waar hij heden-nacht aan de gevolgen is overleden. Zonder te willen beweren, dat zulks op den noodlottigen afloop is geweest, mag er toch de aandacht op gevestigd worden dat, ofschoon dokter de Jong, die zéér spoedig ter plaatse aanwezig was, zelf terstond naar het ziekenhuis om een brancard telefoneerde, deze eerst anderhalf uur later verscheen, zoodat, toen de gewonde eindelijk in het gesticht aankwam, de geneesheer en eenige verpleegsters daar stonden te wachten om hem terstond in behandeling te nemen. Onbegrijpelijk is het ook dat de gemeente Dordrecht zelf in haar ziekenhuis geen brancard bezit, maar men zich daar moet behelpen met een verouderd voer tuig, in bruikleen afgestaan door de afdeeling van het Roode Kruis, dat zoo zwaar rijdt, dat twee sterke mannen elkander tijdens het betrekkelijk korte traject telkens moesten aflossen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie jongensjasje, hondenketting, klein medaillon met fantasieportret, heerendas, sportriem, breekijzer, garen handschoen, schaartje. Terug te bevragen aan de volgende adressen een zilveren dameshorloge bij J. Bloemendaal, Villastraat 13een witte zak met kleeren bij W. v. Schaik, Pleretstraat 6 Rotterdameen duif bij S. Veldhoven, Laan 8een halskettinkje met gouden sluiting bij J. Scheffers, Singel 30een decigram gewicht bij A. M. Geul, Groeneweegje 14; een bruin kortharige trekhond bij L. v.Roon, Nieuwstraat 27 een donkerbruine langharige hond bij C. Bijloo, Noordmolenstraat 34een gouden oorbelletje bij Wed, Kruizinga, Kreupelstraat 44b. een paar kousen gemerkt P. bij P. Scholte, Dam 37; een broche (koper?) bij C. Bergeijk, Spoor straat 12; een kinderpet bij B. v. d. Kruijt, Spoorstraat 8 een portemonnaie met rozenkrans bij G. Struiskens, Vriendschapstraat 3 boveneen portemonnaie met 1 cent, sleutelringetje waaraan sleutel enz. bij A. Achterberg, L. Kerkstraat 424. Voor het examen ter verkrijging van het politie-diploma is gisteren te Amsterdam geslaagd de heer J. Kans, van Schiedam. UIT DELFT. Te Delft is heden-tniddag in het gebouw voor «toegepaste natuurkunde en electro - techniek" door de vakafdeelingelectrotechniek van het Kon. Instituut voor Ingenieurs aan den Senaat van de Technische Hoogeschool overgedragen de bronzen buste van prof. F. A. Snijders C.Jzn. geboetseerd door prof. A. W. M. Odé, welke buste bij de opening van het gebouw op 3 October 1904 werd aangeboden. UIT ROTTERDAM. Brand in een stoomschip. Gister-namiddag omstreeks halfvijf werd er brand ontdekt in het voorruim van het stoomschip Brookly, met een lading graan uit Ibraïl, liggende aan paal 10 in de Rijnhaven te Rotterdam. In dat voorruim lag nog ongeveer 300 tot 400 ton graan. Dit ruim grenst aan den donkeyketel, waarvan het door een houten schot is gescheiden en men vermoedt, dat door de hitte van den ketel het schot vlam heeft gevat. Aanvankelijk trachtte de gezagvoerder met zijn equipage den brand te blusschen, doch toen dit niet gelukte, werd de hulp der brandweer inge roepen. De stoombootjes van den havendienst: Rijnhaven, Gemeentewerken en Havendienst I, waren nu spoedig ter plaatse, en onder leiding van den havenmeester den heer L. J. H. Willige en den len brandmeester aan den linker-Maasoever, den heer P. v. der Graaf, werd met de blussching aangevangen, werkende met vier stralen. Wegens den zwaren en dikken rook kon men niet in het ruim doordringen, waarom omstreeks half zeven de hulp van de manschappen der red dingsbrigade werd ingeroepen, die alleen van rookmaskers voorzien zijn. Aangezien die man schappen eerst te kwartier voor achten in dienst komen, moest men tot zoolang geduld hebben, en toen zij dadelijk na het in dienst treden met hun chef, den heer A. D. J. Brantenaar, zich derwaarts spoedden, was hun hulp niet meer noodig. Door het vele water dat de drie stoombootjes in het stoomschip Brookly wierpen, is het graan aan zienlijk beschadigd schip en lading zijn evenwel verzekerd. De stoombootjes Havendienst II en III en Doltwerken, mede derwaarts gestoomd, behoef den geen hulp te verleenen. Kennen w ij geen zuivere melk? Op het congres van üuiitsche molkhalndelaars, dat dezer dagen te Maagdenburg geho.uden wérd, wérd de kwestie behandeld van de melkverontreini- gimg en hoe deze kan worden verhoed. Eén pro- feisteor sprak over het feit, dat de melk spoedig refuk en smaak aanneemt van alles, in welks nabijheid zij bewaard wordt. Professor had daar over proeven genomen. Hij heeft geheel gezui verde melk laan verschillende menschén té drin ken gegeven, zonder dat zij wisten, wat er met da melk gebeurd walsi. Allen Verklaarden, dat er iete aan den melfemaak mankeerde. Nadat daarop da professor een klein weinigje koemeist iin de melk gedaan had, zeiden de Versluchskanincheii„Ja, dat is de1 echte melk- smaiak." Da professor maakt hieruit op, dat de menschen jaren aaneen yerontreinigdé melk ge dronken hebben en daaraan 'zoo gewend geraakt zijn, dirt zij in 'tgtejheel niet meer weten, hoé zuiVere melk simaakt. De mostsmaak houden tie mehs'chen Voor den echten melfcsmaakZoo zal heit wel met Vele Voiedinigs- en gênotmiddelen gaan, Noodlottige brand. Te Czentoehowa, in Russisch Polen, is een fabriek van celluloïde afge brand. Er worden negen menschen vermist. Zes geheel verkoolde lijken zijn reeds uit de puinhoopen gehaald. Krankzinnigen in Engeland, [h den laatsften tijd is het aantal krankzinnigen in En geland gestadig en ook snel toegenomen. Het laatste, ambtelijk Verslag pver 1904 bewijst dit. Op 1 Januari waren er in Engeland en Wales 119.829 krankzinnigen, als zoodanig ingeschreven. Eli dat aantal was weer 2630 h,oogter dan een jaar te voren. De kosten van de verzorging dier krank zinnigen de uitbreiding van gestichten niet meegerekend bedragen ruim 'drie milüoèn pond sterling in het jaar. Onderzeesche booten. Op bevel van minister Thomson zullen te Cherbourg nieuwe onderzeesche booten op stapel gezet worden, die 56 M. lang en 4.5 M. breed zullen zijn en wegens hun grootte den naam van onderzeesche kruisers zullen dragen. Hun snelheid zal '11 tot 12 knoopen zijn. Het verlof om een baard te dragen. Onder de boden en bedienden van het Fransche ministerie heerscht groote vreugde. Zij hebben namelijk de toestemming verkregen om een baard te mogen dragen, liet geheele bedienden-personeel loopt reeds met stoppeltjes. Een Parijsch blad heeft een rondschrijven aan de adspirant-baard dragers gestuurd, om te vernemen waarom zij graag een baard dragen. Zes der betrokkenen antwoord den, dat zij een baard droegen, om zich van het scheren] te ontslaan drie, dat een baard hen voi r verkoudheid behoedde: één wil zijn tanden duor den baard bedekken (hij laat het aan dephantasie der lezers over, zich deze tanden voor te stellen) een ander beweert, dat een baard zijn neus een minder Cyrano-de-Bergerakkerig voorkomen ver leent; drie verklaren, dat een baard de ademha ling vergemakkelijktdrie anderen dragen hem, omdat hij vele bekende en beroemde personen even eens gesierd heeftzeven meenden, dat de baard noodzakelijk is voor de gezondheid; zeventien waren buffels en antwoordden kort en bondig, dat het niemand aanging, waarom zij een baard droegen Hoe men in F r a n k r ij k »a d e 11 ij k" wordt. Hiervan geeft de Gri de Paris amusante staaltjes. In Marseille woont een zeer bekend advocaat, graaf Mouton de Guérin. Hij is een zeer beminnelijk heer, volmaakt een gentleman. Hij is een zoon van den heer Mouton, een eerzaam kruidenier, die een groot vermogen als opvolger van een ander kruidenier, Guérin, verworven heeft. Eerst stond op de kwitanties «Epicerie Guérin, Mouton successeur." Dan«Mouton successeur de Guérin." Toen daarna echter de zaak verkocht werd, liet Mouton het woord successeur eenvoudig weg en teekende in 't vervolg «Mouton de Guérin." Zijn zoon is nu «Graaf Mouton de Guérin", oude Zuid-Fransche adel. Eveneens te Marseille woonde eens een beroemde banketbakker, genaamd Castelmiroux. Deze verdiende met zijn taarten en gebak veel geld en had spoedig zijn schaapjes op het droge. Hij verkocht zijn zaakje aan een zekeren meneer Humbert, die het voor beeld van den heer Mouton voornoemd volgde. Hij werd al spoedig Humbert de Castelmiroux en tegenwoordig behoort de familie Humbert de Castelmiroux tot de aanzienlijkste en oudste families van Marseille. Gedurende het keizerrijk woonde in Troyes een zeer intelligent en bemin nelijk man, burgemeester, Raadslid en zelfs afgevaar- digde.Nadat Frankrijk weer republiek wasgeworden, ontwaakte in hem de eerzucht. Hij heette Delphin Argence. Men las in de kiesverslagen «D.Argence" met een punt. Deze punt werd langzamerhand tot een komma: «D,Argence", en op een mooien dag rees de komma plotseling in de hoogte »D'Argence". Men glimlachte een weinig, maar gewende zich ten slotte aan het voornaam klin kende D'Argence en men verwonderde er zich niet al te veel over toen de baronstitel voor de zoo mooi gemetamorphoseerden naam verscheen. Zulke voorbeelden kan men nog bij tientallen aanwijzen. Ach, niemand lijdt er schade bij en in een republiek heeft een adellijke titel toch weinig te beduiden. De aardbeving Naar de Köln. Volks-Ztg. verneemt, bedraagt de gift van den Paus en de bisschoppen aan do slachtoffers van de aardbeving in Calabrië f 250.000. Zes Berlijnsche bankinstellingen, t.w. Deutscher Bank. S. Bleiehrüder, Dresdner Bank, Diskonto- gesellsehaft, Berliner Ilandelsgesellschaft en de Bank fur Handel und Industrie, brachten 20.000 lire bijeen en zonden die aan den Italiaanschen gezant te Berlijn. Diamanten en Röntgenstralen. Te lumber ley hield Krookes een voorlezing over dia manten. Daarbij deed hij njededeeling van een bijzondere eigenschap van den diamant n.l. dat deze voor Röntgenstralen bijzonder doorschijnend is, terwijl valsche diamanten deze stralen nauwe lijks doorlaten. Dus zou een onfeilbaar middel gevonden zijn om valsche van echte diamanten te onderscheiden. De experimenten, waarmede sir Krookes een en ander demonstreerde, waren zeer kostbaar. O. a. loste hij diamant in graphiet op- De kosten der lezing bedroegen ongeveer 600. Het aardewerk-fabriekje van Will. C. Brouwer te Leiden zal weder vergroot worden een gedeelte lijk gevolg van de omzetting in een naamlooze vennootschap. Het is een verblijdend feit, dat dit zuiver-artis- tieke bedrijf een zoodanige levensvatbaarheid heeft verkregen, dat deze transformatie noodig en wen- schelijk werd. Maar het heeft veel inspanning en volharding gekost in de zes jaren van bestaan De opzet in Gouda had al bewezen gezonde levensvatbaarheid te hebben en in die jaren van arbeid heeft dit aardewerk een eigen stijl gekre gen, die een blijvende bekoring behoudt. Hoe veelzijdig in vorm ook is het onmiddellijk te her kennen en de kleuren, hoe weinig in aantal, blij ven 't doen. Het oude heerenhuis, vroeger voor een deel als eigen woning gebruikt, zal nu geheel worden in genomen door het bedrijf. De Rijnkant zal welhaast volgebouwd zijn en door toevoeging van een tweeden directeur zal Brouwer zich geheel aan de artistieke zijde van zijn werk kunnen wijden. Men schrijft aan de Arnh. Ct. Zou zou er ooit in de laatste zestig jaar een dichter gestorven zijn, die men meer gehuldigd en geroemd heeft na zijn dood, dan Everhardus Johannes Potgieter Ik heb heden het kerkhof bezocht; Ik heb op graven van - vaak reeds lange jaren overleden armen en l ijken, op geboorte- of sterfdag, versche bloemen gevonden. Het graf van Potgieter was geheel verlaten, geen bloem, geen groen blad, en zelfs de steen en 't hek waren niet schoongemaakt geen zor gende hand had iets gedaan aan 't graf van den man, die men zooveel en zoo vaak heeft geprezen Dit graf is dus reeds na een kwart-eeuw vergeten De Schouwburg te Maastricht, die gedurende twee winterseizoenen op last van den burgemeester wegens brandgevaar gesloten bleef, zal na aange brachte verbeteringen dezen winter weer bespeeld worden. De Utrechtsche Jachtvereeniging zal op 28 dezer, op de renbaan aldaar, een jachtrit achter een jugermeester houden over een afstand van onge veer 2400 meter, met eindwedloop van ongeveer 500 meter. De weleerw. pater Franciscaan F. Beelen, van het klooster te Wichen, is Woensdag naar het klooster te Jeruzalem vertrokken. Tot centraal adviseur van den R. K. Volksbond in het bisdom Breda is door Z. D. H. den Bisschop als opvolger van den zeereerw. heer P. Wagenma kers, pastoor te Stampersgat, benoemd de weleerw- heer L. D. A. Dekkers, kapelaan der kathedraal te Breda. Leith, 16 Sept. Vertrokken s.s. Noordholland, kapt. A. de Jel, met steenkolen naar Schiedam- RUNHOOGTE. Caub '16 Sept.L96 M; 0.02 M val Huningen 16 Sept.2.65 M; 0.20 M was Kehl. 16 Sept.2.79 M0.79 M Keulen. 16 Sept.2.27 M; 0.13 M val Mannheim. 16 Sept.3.55 M; 0.00 M was Ruhrort 16 Sept.1.74 M; 0.09 M val Sinds 24 uur gevallen of gewassen. VLAAFDINGEN, 15 September. Binnen van de haringvissclterij VL 39. stm. J. Wijnhorst, «iet 33 last pekelharing VL. 94, stm. J. Zonne, «iel 17 en KW 80, stm. D. v. d. Plas, met 18 laS'' Prijzen waren heden voorVolleharing zuidvangbt f '19, IJleharing f 15.50 per ton. Uit de Staatscourant. Uitgesproken: Winschoten, 13 September. II. Bakker, winke' lier, te Wildervank. Mr. J. A. Schaaff, rechtei- commissariscuratormr. P. A. Zeven, te Wildervank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2