Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. Thans echter had die aanvulling niet achter wege mogen blijven. Wat intusschen niet wegneemt, dat de rechter zijde in 's lands belang hare medewerking wel niet onthouden zal aan hetgeen dit uitvoerig werkprogram voor goeds bevat. De Residentiebode heett vooreerst bezwaar tegen de taal van de Troonrede. De Troonrede van 1901 »was in heerlijke taal gesteld, volmaakt overeen komende met het Majestieuse der plechtigheid" de woorden waarin de Troonrede van heden ver vat is, zijn ïvrij wel alledaags, om niet te zeggen leeljjk Hollandsch". Daarna bespreekt het blad den inhoud der Troon rede en toont zich over de financieele paragraaf en die betreflende de stelling Amsterdam nog al tevreden, neemt een loopje met de regeling der kiesbevoegdheid en persifleert het aangekondigde onderzoek swelke'-andere wijzigingen in de Grond wet nog moeten gebracht worden" als een handig middel om zich uit een moeilijk parket te redden. m Van de anti-revolutionaire bladen noemen wij allereerst De Standaard, die den draak steekt met de vaagheid, die zij overal in de Troonrede ont moet. Omtrent hetgeen volgt op het in uitzicht stellen van het blanco artikel, nadat vooraf een onderzoek zal worden ingesteld, welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten gebracht worden, zegt De Standaard Wat 'n heerlijke kapstokHebben de sociaal democraten en de vrijzinnig-democraten zich daar voor nu in Juni uitgesloofdhebben dan de so cialistische betoogers in de grijze bisschopstad voor niets gejubeld over den val van het Christe lijk ministerie Werkelijk, door die toevoeging wordt alles weer blanco. Het is trouwens op alle hoofdpunten blanco. Blanco de financieele politiek van het ministerie. Blanco, wat het doen zal ten opzichte van de sociale wetgeving. Blanco zelfs tegenover het blanco-artikel. Merkwaardig noemt het blad de zinsnede»Bij de uitvoering der aangekondigde voornemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van mijn volk zon der onderscheid van richting." Het blad zegt er van Zij het zoo. Het vorige ministerie heeft getoond hetzelfde na te streven. Het heeft zoo positief mogelijk rekening gehouden met de wenschen van alle groepen onder het Nederlandsche volk. Alleen maaronder het regime van de vrijzinnigheid bespeurden we wel eens iets anders. Maar de heeren zullen nu hun leven beteren. Als werkelijkheid wordt, wat de Troonrede toe zegt, kunnen we althans op dit stuk nog voor haar dankbaar zijn. V '1 SI tÜDc Nederlander, op eeningszins anderen toon sprekend, zegt ten slotte»Die beduimelde blanco- leuze, waaraan de onreinheid der verkiezingen kleeft, wordt nu in het regeeringsprogram opge nomen. Dit is de zwarte zjjde der rede. Want daardoor spant de regeering in exclusieven zin haar boog over twee groepen, zoekt aanknooping in het minst frissche van het optreden dier groepen, drukt zich zelf een partijstigma in. Overigens waardeerend de draad ;van ver zoeningsgezindheid, die door deze rede loopt, pleit het blad voor eene welwillende afwachtende hou ding, blijvend het »onze oprechte en hartelijke wensch, dat wij dit ministerie op vele punten zuilen kunnen steunen." Omtrent het oordeel der liberale bladen kunnen wij kort zjjn. Voor zoover zjj een eigen oordeel uitspreken, begroeten zjj de Troonrede met vreugde. De N. Rott. Ct. vindt, dat het stuk een gun- stigen indruk maakt, dat er uit blijkt lust tot werkzaamheid op velerlei gebied en dat er in vermeden is alles wat den tegenstander zou kun nen prikkelen. Het Vaderland meent, dat de Troonrede het vertrouwen niet beschaamd heeft, dat het meerendeel der vrijzinnigen in het nieuwe Kabinet stelde. Het Alg. Hbld. zegt ten slotte van de zinsnede, waarin gesproken wordt van het rekening houden met de wenschen van alle groepen van het volk. »Uit deze woorden spreekt de gezindheid van het nieuwe ministerie om geen partjj regeering in den slechten zin van dit begrip, te voeren, maar zooveel mogelijk algemeene samenwerking mogelijk te maken. Het vat zijn hoogst moeilijke taak met grooten ernst op. Aan bekwaamheden ontbreekt het zijn leden niet. Wij hopen van harte, dat het slagen zal in zjjn poging om tot heil van het land vruchtbaar werkzaam te zijn." Van de socialistische bladen vermelden wij nog de beschouwing van Het Volk. Terwijl het medegedeelde omtrent de sociale wetgeving en het militairisme minder voldoen, toont het blad zich vooral ingenomen met de belofte van grondwetsherziening, die het algemeen kiesrecht iets nader brengt. »Dat is een concessie aan de democratie, die niet licht meer ongedaan wordt gemaakt. Het is voor het overgroote deel de vrucht van den on vermoeiden arbeid der sociaal- democratie". Diplomaten. Het Oostenrijksche Staatsblad meldt de benoe ming van den tegenwoordigen gezant der Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie te Stockholm, graaf Zu Brandis, tot gezant te 's-Gravenhage. Wetboek van Strafrecht. Het in September 1904 ingediende wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Wetboek van Strafrecht, is door de regeering ingetrokken. Waterverontreiniging. De Avondp. verneemt, dat het in de bedoeling der regeering ligt om het wetsontwerp tot voor ziening tegen hinderlijke of schadelijke waterver ontreiniging in te trekken. De nienwe koers. Voor het nemen van beschikkingen door de regeering heeft zij vaak voorlichting noodig van lagere autoriteiten. Zoo ook voor de beschikkingen op verzoeken van miliciens, om toekenning van een vergoeding aan hun gezin enz. gedurende hun verblijf onder de wapenen. Voor de beoordeeling van zoo'n verzoek moet de minister natuurlijk weten, hoeveel de milicien in den regel verdient, hoe groot het gezin is enz. Dergelijke verzoekschriften nu worden gewoonlijk door den minister in handen van den commissaris der Koningin gesteld, om daaromtrent te rappor teeren. De commissaris der Koningin zendt het adres dan weer aan het gemeentebestuur, om zich door deze autoriteit de noodige opgaven te doen verschaffen. Het gemeentebestuur zendt daarna de stukken weer aan den commissaris der Ko ningin, deze voegt er zijn advies aan toe en zendt ze daarna aan den minister, alles in deh trant van het »circumlocatie-kantoor." Zóó althans werd voor korten tijd gehandeld. Sinds een paar weken wordt een andere handel wijze gevolgd. De verzoeken worden nu recht streeks van het departement van oorlog aan de gemeentebesturen gezonden. Wel gaan ze terug zoog. door handen van den commissaris der Ko ningin, omdat deze zijn advies bij dat van het gemeentebestuur moet voegen, maar op de heen reis gaan ze hem voorbij. Dit mag zeker als een verbetering worden be schouwd, omdat het zenden der verzoekschriften aan de gemeentebesturen door tusschenkomst van den commissaris der Koningin slechts een onnoodig oponthoud gaf, al was dit misschien een opont houd van niet meer dan enkele dagen. De verzoekschriften worden vaak laat ingediend, omdat vele miliciens allicht niet weten, dat de behandeling met eenigen administratieven omslag gepaard gaat, en dan mag bespoediging van de afdoening zeker worden toegejuicht. Kort na het optreden van den heer Staal als minister van Oorlog is, naar wij vernemen, de bedoelde wijze van handelen ingevoerd. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat de nieuwe maatregel ook bepaaldelijk van hem afkomstig is. In dit ge val mag uit de aangebrachte verandering misschien de gevolgtrekking worden afgeleid, dat onze nieuwe minister van Oorlog bij het overwegen van ver beteringen, niet zal terugdeinzen voor administra tieve bezwaren, waarop zoo dikwerf verbeteringen afstuiten. Buitenlandsche postzegels. De directeur-generaal der posterijen en telegra fie maakt bekend, dat thans door bemiddeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie mede zullen verkrijgbaar zijn frankeerzegels van o Ame- rikaansche cents van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, tegen den prijs van 10 cent per stuk. De aanvraag en verstrekking geschieden op dezelfde wjjze als de overige, bereids verkrijgbaar gestelde buitenlandsche zegels. Domela Nieuwenhuis. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen, heeft mevrouw Domela Nieu wenhuis te Hilversum een brief van haar echtge noot ontvangen. Inmiddels was een dochter van den heer Nieuwenhuis naar Keulen vertrokken, om inlichtingen in te winnen. Geldmiddelen der gemeenten. In de op 30 dezer te Rotterdam te houden vergadering van de Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland zal de heer C. L. J. Bos, burgemeester van Zoete r- meer en Zegwaart, inleiden de bespreking van De controle op de geldmiddelen der gemeenten. Liefdewerk „Oud Papier". Het Hoofd-Comité, te Amsterdam, mocht van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, de mede- deeling ontvangen, dat Z. H. de Paus de opbrengst van dit Liefdewerk welwillend uit de handen van Z. D. H. heeft aanvaard, waarbij Z. H., na met de grootste belangstelling de uiteenzetting over de aard en het doel der werkzaamheden te hebben gevolgd, Zijne voldoening er over uitsprak, dat op deze wijze zoowel wordt welgedaan aan de behoeftige, door werkverschaffing, als aan den ge- rneenschappelijken Vader der Christenheid. Z. H. verleende daarna, uit de volheid Zijns harten, een bijzonderen Apostolischen Zegen aan de leden van het Hoofd comité en de Sub-comité's en aan alle begunstigers van dit schoone Liefde werk. Militair Hospitaal te Groningen. Naar het Nieuwsblad van het Noorden ver neemt, wordt het militair hospitaal te Groningen binnenkort opgeheven en zullen de zieke militairen alsdan in het Academisch Ziekenhuis verpleegd worden, terwijl de administrateur De Vries naar Maastricht wordt overgeplaatst. Vleeschuitvoer naar Duitschlaud Men meldt aan het Vad Zonder voorafgaande kennisgeving is aan het grenskantoor te Borken de toelating en keuring van vleesch uit Holland toegelaten, voorloopig alle werkdagen. Ongelukken. Door de Gooische stoomtram is gisteren bij Hakkelaarsbrug een man overreden, waarbij het linkerbeen werd afgesneden. De zwaar gewonde is naar het O. L. Vrouwegasthuis overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. De 22-jarige leerling-machinist de J. te Leeuwarden is aldaar bij het koppelen van een nog in beweging zijnde locomotief aan een stilstaanden trein der Noord-Friesche Locaal- spoor tusschen de buffers geraakt en op slag gedood. Op den Rijn bij Ruhrort is het schip van den schipper J. Roding uit Doornenburg, geladen met steenkolen en bestemd voor Renkum, aange varen door een sleepboot. Door den schok viel de schipper overboord en verdronk. Concert. Wij herinneren aan het concert, dat morgen (Donderdag) avond door »Schiedams Mannenkoor Orpheus" en het Stafmuziekkorps derRotterdamsche Schutterij in den Officierentuin zal worden gegeven. Een welgekozen en zeer gevarieerd program zal bij deze gelegenheid door de beide concert-gevende corporatiën worden uitgevoerd. Wil het weer meewerken, dan belooft het een recht genotvolle avond in den tuin te worden, zooals men ons ter gelegenheid van het jaarfeest van II. M. de Koningin steeds te bieden pleegt. R. K. Spoor- en Trampersoneel. De atdeeling Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramweg personeel hield op 18 dezer, des avonds ten 8 ure, in het Bandsgebouw hare gewone maandvergade ring. Onder de talrijk opgekomen leden, zoo van hier als van verre, was tegenwoordig de nieuwe geest, adviseur, de zeereerw. heer pastoor Coppens. Na voorgeschreven opening richtte de voorzitter de heer J. J. Kempeneers, zich in de eerste plaats tot den eerw. geest, adviseur, bracht dankbare hulde aan den eerw. heer Van den Berg voor diens wijze leiding, de liefde en den jj ver voor deze afdeeling steeds betoond, doch wenschte der vereeniging beslist geluk met de benoeming van pastoor Coppens tot geestelijken raadsman, over tuigd als hij is dat ook deze priester den werk man een warm hart toedraagt en waar noodig de belangen van den spoor- en tramwegman zal wil len voorstaan, hem nu reeds de verzekering ge vende van de warme symphatie aller leden. Pastoor Coppens dankte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en verklaarde dat het hem bepaald een vreugde was door Zijne Doorl. Hoogw. te zijn aangesteld tot geest, adviseur dezer steeds in bloei toenemende afdeeling, met betuiging dat, waar hij den ijver en de liefde kende en waardeerde van zijn voorganger kap. v. d. Berg, hij volgaarne datzelfde voetspoor zal willen be treden, en hjj met hart en ziel de belangen, zoo geestelijke als stoffelijke, van den kath. spoor- en tramwegman krachtdadig wil helpen bevorderen. Alsnu werd de heer H. Dulfer bij acclamatie tot lid aangenomen en de aanwezige nieuwe leden door den Voorzitter met een passend woord geïn stalleerd, hen allen aansporende tot stipte plichts betrachting en eerbied voor hunne superieuren en liefde voor deze hunne organisatie, om daarin met krachten klem, maar op waardige wijze hunne stof felijke belangen te bepleiten en voor te staan. Ingekomen warenlijst met verdere bescheiden ter completeering van het 2e jaarboekjemissive van de afdeeling »Tram" van het secretariaat ter begeleiding eener lijst van vraagpunten ten aan zien van de rechtsverhoudingen en de voorwaar den, waarmede het personeel bij de tramweg maatschappijen in dienst is deze missive werd in handen eener commissie gesteldverslag van den voorzitter van het behandelde op de gecom bineerde vergadering te 's-Gravenhage met het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, met mededeeling tevens dat de daar getroffen overeenkomst is opgezonden aan mgr. den Bisschop van Haarlem ter bekrachtiging. Tot stemgerechtigden en stemgerechtigden-plaats- vervangers voor de a s. algemeene vergadering werden gekozen de leden J. D. van Hees en J. Esbeukman, J. N. Elgers en J. Hendriks, van Vlaardingen. Voor deelname aan voornoemde al gemeene vergadering gaven zich bereids een 14- tal leden op. Thans kwam aan de orde, welke middelen het meest gewenscht en geëischt worden voor eene krachtige en doortastende propaganda en degelijke organisatie onder de R. K. tramwegmannen in Nederland. Andermaal werd met nadruk er op gewezen, hoe weinig aandacht daaraan nog wordt geschonken in het Rechte Spoor en aangedrongen op meer actie in deze van den kant van het hoofdbestuur. Een ontworpen circulaire, bevattende een oproep aan alle R K. Tramwegmannen in Nederland, werd goedgekeurd en zal in overleg en met te vragen flinken steun van het Secretariaatsbestuur in grooten getale worden verzonden. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering daarna met den gebruikelijken groet gesloten. Poging tot moord in de fabriek van de firma A. F. Smulders alhier. Omtrent deze reeds gister gemelde rechtzaak wordt nog het volgende bericht De misdaad. Ter zake van poging tot moord had zich gister voor de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam te verantwoorden Hendrik van Vlijmen, 34 jaar, los werkman, wonende te Krimpen a/d. Lek. Volgens de aanklacht zou hij te Schiedam op 1^ Juni 1905 gepoogd hebben opzettelijk en met voorbedachte rade Klaas Oord van het leven te berooven. Nadat deze hem gevraagd had, of er nog water was in de drinkbus, die door hen beiden gemeenschappelijk werd gebruikt, had bij beklaagde, geantwoord, dat zulks niet het geval was, doch dat hij wel water zou gaan halen. Klaas Oord had hem dit gevraagd. Opzettelijk zou hij toen die drinkbus gevuld hebben met water en daarin uit een fleschje, inhoudende een vergif, een phosphorhoudend vocht, dat ruimschoots toereikend was om daarmede een mensch te dooden, eene hoeveelheid gegoten hebben. Daarna zou hij de bus neergezet hebben of haar aan Klaas Oord toegereikt en tot Klaas Oord gezegd hebben»daar staat water", of woorden van gelijke strekking, met de bedoeling, dat O. uit die bus zoude drinken. Zoo geschiedde ook de uitvoering van zijn voorzegd voornemen, maar Klaas Oord, in stede van den inhoud van de drinkbus leeg te drinken» zou, getroffen door den onaangenamen geur en smaak van hetgeen hij in zijn mond kreeg, dit weder uitgespuwd hebben. Zoowel uit beklaagde's verhoor als dat der ge tuigen en deskundigen bleek in hoofdzaak dat beklaagde en Klaas Oord als isoleerders van stoom- leidingen beiden in dienst waren van de firma Easteelen Co., Maaskade O.Z. Rotterdam. Voor die firma nu waren zij in de maand Juni werkzaam in de fabriek van de firma A. F. Smulders, te Schiedam, Oord in vasten dienst, beklaagde als los werkman. In den morgen van den 17den Juni waren zij om 6 uur te werk gekomen, waarop beklaagde zijn kleeren had verwisseld met zijn werkpak, de uitgetrokken kleeren ophangende aan een spijker in een gangetje achter den stoomketel. Te zamen gebruikten zjj een blikken busje om water uit te drinken. Van 6 uur tot halfelf waren zjj om beur ten het busje aan de waterkraan wezen vullen. Om halfelf wilde Oord weer drinken, doch het busje was ledig. Voor dien smaakte het water zeer goed en was er geen bijzondere reuk aan. Beklaagde was daarop met het busje in de rich ting van de waterkraan gegaan, doch van te voren even geweest achter den stoomketel. Volgens be klaagde zou hij toen zijn zweet hebben afgedroogd aan een zakdoek, die zich in zijn kleeren bevond. Teruggekomen zette hij het busje neer, tot Oord zeggende »drink nu maar." Deze had toen werkelijk gedronken, doch zwa vellucht en smaak daaraan bemerkende, had hij het vocht direct uitgespuwd. Oord had daarop tot beklaagde gezegd, wat is dat, wat heb je daar nu in gedaan? waarop beklaagde eenigszins ontroerde. Beklaagde had toen het busje gebracht in de richting van zijn mond alsof hij dronk, doch vol gens Oord had hjj het onder de lippen gehouden. Beklaagde erkende toen ook een zwavellucht waargenomen te hebben. Oord had daarop een stoker geroepen, om dezen ook te laten ruiken en drinken, doch beklaagde, die ging beven, had het busje genomen, de inhoud in een zandbak uitge goten, zand in het busje gedaan, dit schoongemaakt en daarop weder met water gevuld, wat toen weder goed smaakte als te voren. Oord had zich toen snel naar de kleeren van beklaagde begeven en uit een zijner broekzakken een fleschje gehaald» waarin zich bevond een phosphorhoudend vocht. Beklaagde ontkende iets van dit fleschje te weten. Hij had het niet in zijn broekzak gestoken, door een ander kan dit er in zjjn gedaan. Door Oord was nog waargenomen aan den damp, die zoowel uit bedoeld fleschje als genoemd busje kwam, dat in beide hetzelfde goed zich bevond. Uit een schei kundig onderzoek was gebleken, dat bedoeld vocht was een vergif, phosphorhoudend, en ruimschoots toereikend om daarmede een mensch te dooden- Uit een onderhoud dat beklaagde had gehad met een der firmanten, bij wie hij in lossen dienst was, had hij kunnen opmaken, dat bjj een even tueel ontstane vacature, hij als vast by de firma zou komen. Het Requisitoir. Na de pauze kwam het Op. Min. aan het woord, dat bewezen achtte dat beklaagde aan Oord een vocht te drinken heeft gegeven, dat door bijmen ging een giftig vocht is geworden, geschikt om iemand het leven te benemen. Gewezen werd op den vriendschappeljjken omgang tusschen beklaagde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2